Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια μου, χαθηκα και εγω λιγο αυτεσ τισ μερες. Ειχα διαφορα τρεξιματα. Εχθεσ πηγα στι γιατρο για την τυπικη εξεταση και για την αδεια. Μου εκανε τον υπερυχο και του λεω το σαββατο θα παω για β επιπεδου δε πιστευω να με βρει καμια εκπληξη, τα βλεπετε ολα καλα?και μου απαντησε οτι βλεπει κατι ηχογενεις ετσιες στην καρδουλα του, ασβεστωματα και επαθα μεγαλο σοκ....τον ρωτησα τι σημαινει αυτο και μου ειπε οτι εμφανιζεται στο 5% των εμβρυων και κυριως το βλεπουν σε αδυνατεσ μανουλεσ που φαινεται ευκολοτερα, δεν ειναι απαραιτητα κατι αν δε συνδιαζεται με καποιο αλλο κριτιριο και οτι καλυτερα να μου τα πει το σαββατο ο γιατροσ. μου κοπηκαν τα ποδια κοριτσια και τα γελια και ολα αφου για μερικα λεπτα νομιζω δε καταλαβαινα τι μου ελεγε, ημουν και μονη μου....Διαβαζα οτι σχετιζεται με συνδρομο down σε καποιεσ περιπτωσεις αλλα τισ περισσοτερεσ φορεσ δεν ειναι τπτ...Εμενα ο ανδρασ μου εχει και ιστορικο, εχει ενα πρωτο ξαδερφο με το συνδρομο...τι να πω...Και η αυχενικη ηταν τοσο καλη, πολυ χαμηλη .. και το ποσοστο μικρο 1:14651 και το α-τεστ καλο...μεχρι αυριο νομιζω θα τρελαθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ μωρέ Ρενάκι μου μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων. Ξέρω πως έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε, αλλά πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να πας στον εξειδικευμένο γιατρό με το ειδικό μηχάνημα για να σου κάνει τη β επιπέδου. Εσύ μάλιστα έκανες και Α τεστ και αυχενική! Αν είναι δυνατόν να πηγαίνει κάτι στραβά!!Δεν το πιστεύω με τίποτα. Ξέρω οτι οι ώρες θα σου φαίνονται πως δεν περνούν μέχρι αύριο. Προσπάθησε όμως να είσαι ήρεμη, γιατί είμαι σίγουρη πως είναι καλά το παιδάκι σου. Κάτι θα είχε δείξει πια δεν γίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια και εμβρυακια... ευχαριστω πολυ κατ αρχην για τα καλα σας λογια με βοηθουν πολυ αυτες τις στιγμες...επαναλαβα σημερα τη β επιπεδου με τα ιδια αποτελεσματα... μια υπερηχογενης εστια στην καρδια κατι το οποιο ειπαν και οι δυο γιατροι πως αποροφαται μεχρι την γεννηση ομως η απουσια χοληδοχου κυστης παραμενει..ειτε γιατι δεν υπαρχει ειτε γιατι δεν εχει μεσα υγρο ομως θα επρεπε να φαινεται.

τωρα και οι δυο ειπαν οτι ειναι 5% πιθανοτητα χρωμοσομικης ανωμαλιας γενικα αλλα με τον τροπο τους ανησυχουν...ειμαι πολυ μπερδεμενη δεν ξερω τι να κανω.. λενε ναι μεν αλλα η αποφαση δικη σου.. με τετοιες ενδειξεις πως μπορεις να μην κανεις τιποτε? μας εχει φαει το αγχος απο την τεταρτη με τον αντρουλη μου..αποφασισαμε να κανουμε παρακεντηση αμεσα μαλλον την τριτη γιατι δεν εχω πολυ χρονο αν υπαρχει προβλημα να διακοψω την κυηση... ειμαι χαλια αλλα προσπαθω να κρατηθω δυνατη για χαρη του μωρου μου και για να μην απογοητευσω τον αντρα μου αλλα φοβαμαι πολυ για ολα..:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel ουτε εμας οι φωτογραφιες ηταν σε 3d γιατι οταν μας την εβαλε στον υπερηχο να την δουμε ειχε τα χερακια της μπροστα και δεν μπορουσαμε να διακρινουμε το προσωπακι της...οσο για την γεννα εχεις δικιο αλλα μωρακια βιαζονται να βγουν και αλλα βολευονται εκει μεσα!

Δωρακι ελπιζω να εισαι καλυτερα...αμα το θυμηθω και μπορω τοτε θα μπω και εγω να τα παρακολουθησω θα εχουν πολυ ενδιαφερον!

για το μωρο που λετε κοριτσια και εγω μερικες φορες το νιωθω πολυ χαμηλα αλλα ειναι φυσιολογικο πιστευω...απο ονειρα αλλο τιποτα..μεχρι και μεγαλη κοπελα ειχα δει την μπεμπα μου,μελαχρινη με καταπρασινα ματια χαχαχα και πολλα αλλα!!!

anastasia εφοσον ειναι ετσι τα πραγματα να κανεις την παρακεντηση για να σιγουρευτειτε..δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο ολα καλα θα πανε!!!

kangaroo τοτε εχω μελλον ακομα για να τις κανω αυτες τις εξετασεις,θα μου πει βεβαια και ο γιατρος μου ποτε ακριβως ειναι να γινουν!οταν παω θα τον ρωτησω και εγω για το doppler που πρεπει να το κανω μαλλον θα με στειλει παλι σε αυτον που πηγαινω δεν νομιζω να το κανει ο ιδιος...αυτο δεν θελει να το ξερει ειδικος?

evinicolas τελεικα δεν την γλιτωσες την επανεξεταση ε?να την κανεις τουλαχιστον να εχεις σιγουρα αποτελεσματα!

renaki_mu υπομονη μεχρι αυριο να δεις οτι ολα ειναι καλα με το μπεμπακι...μονο ο ειδικος θα σου πει καλυτερα μην αγχωνεσαι και περιμενουμε νεα σου!

αχ μωρε κοριτσια στεναχωρηθηκα με τα νεα της Ρενακι και Αναστασιας ευχομαι πραγματικα να μην ειναι τιποτα και να εχετε πολυ ευχαριστα νεα να μας πειτε...πιστη και ο Θεος μαζι σας/μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας σε ολες! Μεταμεσονυχτια παλι εγω ως συνηθως....

Γιωργια ειναι οριακο το αποτελεσμα κριμα που θα την επαναλαβεις κυριως γιατι ειναι μια βαρετη εξεταση που πρεπει να εισαι εκει για δυο ωρες και.

Ρενα καλη επιτυχια αυριο στην β επιπεδου να δεις που θα σε καθησυχασουν και θα ηρεμησεις. Εχεις πρωτον πολυ καλη αυχενικη, εχεις κανει και την αλλη εξεταση με καλα αποτελεσματα, για να συμβαινει κατι πρεπει να βλεπουν και αλλους παραγοντες και οχι μονο ενα, γιαυτο αλλωστε λεγονται και συνδρομα, και εχω μια φιλη που της ειχαν βρει το ιδιο και μεχρι να γεννηθει το παιδακι της ειχαν απορροφηθει και ολα ηταν φυσιολογικα.

Αναστασια θετικη σκεψη πανω απ ολα να σκεφτεσαι οτι κατα 95% το μωρακι σου ειναι φυσιολογικο και υγιες. Νομιζω οτι οταν βρισκουν απο δυο και πανω ευρηματα στην β επιπεδου σου προτεινουν την αμνιοπαρακεντιση οποτε και εγω θα σου ελεγα να κανεις, να βεβαιωθεις για το τι συμβαινει. Πιστευω οτι ολα θα ειναι καλα γιατι περα απο αυτο ολο και κατι αλλο θα εβλεπαν. Στην αυχενικη τι ποσοστα ειχες?

παντως κοριτσια για καθε μια μας η εγκυμοσυνη εχει τις αγωνιες της αλλες φορες πιο μικρες αλλες φορες λιγο μεγαλυτερες ολα γινονται για να μας προετοιμασουν γιατι απο την στιγμη που θα ερθουν στον κοσμο τα μωρακια μας εμεις οι μανουλες παντα θα εχουμε τις αγωνιες μας για αυτα. οποτε να σκεφτεστε θετικα οτι ολα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γεια σας!!!Εδω ειμαστε κ εμεις!!!

Θα αναφερθω πρωτα στα κοριτσια μας τα ανησυχα που κ με το δικαιο τους αγχωνονται!!!

Λοιπον renaki mu και anastasia1986 το ασβεστωμα ή υπερηχογενες κομβιο ή αλλιως golfball στην καρδουλα ενος εμβρυου συμβαινει συχνα το οποιο εξαφανιζεται οταν γεννηθει το μωρο η ακομη καλυτερα στις επομενες εβδομαδες εντος κοιλιας!Επειδη στην Β επιπεδου το βρηκαν κ στην δικη μου μπεμπα το εψαξα πολυ κ με παιδοκαρδιολογους κ με γεννετιστες οι οποιοι υποστηριζουν οτι απο μονο του δεν συντρεχει κανενα κυνδινο για down!!!Αν εχετε διαβασει προηγουμενα μηνυματα στο forum δεν το εχω αναφερει καν διοτι με καθησυχασαν οι γιατροι κ δεν ηθελαν καν να ακουσουν για αμνιο ,οχι οτι θα εκανα κιολας αλλα λεμε!!Εδω στην περιοχη μου ειμαστε συνολο 6 εγκυλουλες στις οποιες 3 απο αυτες βρηκαν κ σε αυτες αυτο το κομβιο.Η κουνιαδα μου επισης πριν ενα χρονο ειχε ακριβως το ιδιο θεμα κ γεννησε ενα υγιεστατο αγορακι!!!Οσο για το δευτερο συμπτωμα anastasia1986

για την χολη που δεν βρισκουν, εκει ναι θα σου ελεγα να το ψαξεις λιγο παραπανω!!! Εγω προσωπικα κοριτσια μου δεν αγχωθηκα καθολου με αυτο κ ουτε καν το ανεφερα οπως ειδατε γιατι ηταν ολες οι μετρησεις φυσιολογικες κ ολα της τα οργανα φυσιολογικοτατα απο αυχενικη πτυχη μεχρι και το τελευταιο δαχτυλακι του ποδιου της ηταν οκ!!!!Ο γιατρος μου ,μου ειπε αλλωστε οτι αυτο ειναι ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ Κ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ δεν ειναι κατι για την υγεια του εμβρυου αλλα ΜΟΝΟ του υπερηχου να φανατστειτε οτι εμας ειχε ηδη εξαφανιστει κ δεν φαινοταν καν σε 2 εβδομαδες!!!!

Αυτα ειχα να πω κοριτσια μου ελπιζω να το αναλυσα αρκετα το θεμα απο κει κ περα προσευχουλα κ ο Θεος να ειναι μαζι μας!!!

Εμεις ειμαστε πολυ καλα κοριτσια μου αυριο μπαινω αισιως στον 8ο μηνα κ ελπιζω να πανε ολα καλα να κανει η μπεμπουλα μου υπομονη ενα μηνα ακομη κ μετα κ 5 μερες να παρω απο τον μηνα μου δεν θα με νοιαζει αρκει να μπω!!!!Ενταξει πλεον δυσκολευομαι λιγο στον υπνο αλλα αμα "παρκαρω" σωστα την κοιλια μου κοιμομαστε,βεβαια η μπεμπα απο τωρα με ξυπναει τα χαραματα γιατι παιζει εκει μεσα τοσο εντονα που ξυπναω κ χαζευω την κοιλια μου!Σε μια εβδομαδα εχω κ γιατρο για τον καθιερωμενο υπερηχο κ το doppler να δουμε κ ποσο εχει φτασει στα κιλακια της!!Αυτα απο εμας!!!

Τα δικα σας νεακια τα βλεπω μια χαρα κ ετσι να συνεχισουν!!!Καλο βραδυ εγκυουλες φιλακια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου,

καταρχην να σασ ευχαριστησω ολες για την εμψυχωση!Αναστασια μου σε νιωθω απολυτα, συμφωνω και με σενα αλλα και με τα κοριτσια να κανεισ την αμνιο μιασ και θα παρεις σιγουρα αποτελεσματα και στο κατω κατω μετα δε θα εχεισ να φοβασαι τπτ!Και το συμαντικοτερο ειναι να σκεφτεσαι οτι μπορει να σου ειπε 5% πιθανοτητα κατι να συμβαινει αλλα αν σου ελεγε 95% πιθανοτητα να ειναι ολα καλα σγρ θα το βλεπαμε ολεσ μας αλλιως. Να την κανεις να ηρεμησεις και θα δεισ ολα θα ειναι τελεια-τελεια-τελεια!!οτι θετικη ενεργεια εχω στη στελνω!

Εμεισ πηγαμε σμρ για τη β, ολα καλα μασ τα εδειξε ο υπερυχος και ο γιατρος για το κομβιο μασ ειπε οτι ακριβως αναφερε και η Ντουλα παραπανω.η πιθανοτητεσ μασ για νταουν εινια παραπανω απο 1:7000 μετα απο αυτο οποτε το ποσοστο παραμενει υψηλο! Βεβαια μασ βρηκε 6 μερες μικροτερους και στη αυχενικη μασ ειχε βρει αλλες 3, οποτε συνολο δεκα.ΑΝ και μασ εξηγησε οτι αυτο δε σημαινει κατι. Επισης μασ βρηκε αδυνατουλιδες 466γρ ενω περιμενε να ειμαστε παραπανω απο μισο κιλο. Στην γεννα λεει αντε να πιασουμε τα 3 κιλα αλλα ολα καλα διοτι συμαβαδιζει και με το δικο μου σωμα. Δυστυχως μου απαγορεψε το πολυ περπατημα (και το λιγο η αληθεια ειναι,) την κουραση τις δουλειες κλπ μεχρι να φτασουμε στον ενατο γιατι μου εκανε διακολπικο και ειπε ο τραχηλοσ μου ειναι σχετικα μικροσ και μασ δινει πιθανοτητες για προωρο τοκετο πριν τισ 30βδ. οποτε καθομαι στα αυγα μου απο δω και μπρος και τερμα τα αστεια. Ειδαμε και το μικρουλη μου πεντακαθαρα αν και κουνιοταν παρα πολυ και οι ληψεισ δεν ηταν πολλεσ, μασ εδωσε και φωτο αλλα και βιντεο. και ηδη με πιανει το συνδρομο τησ μανας και μου φαινεται οτι ειναι οτι ομορφοτερο εχω δει, το αντρακι μου! σημερα ειμαστε στι 22+6 και προχωρααααααμε!

Χαιρομαι πολυ που ειστε καλα ολες και αναρωτιεμαι τι να κανει το μικρο μασ κοριτσακι που βιαστηκε λιγακι!ειμαι σγρ ομωσ οτι τα παει καλα και σε λιγο θα το εχουν και στο σπιτι η μαμα με το μπαμπα!

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρενακι ολα καλα με τον μπεμπη μπραβο!εμας που ζυγιζε 423 γραμ.δεν μας ειπε κατι ο γιατρος,ειναι λετε πολυ αδυνατη?την αλλη βδομαδα που θα παω στον γιατρο μου θα τον ρωτησω ποσο εχει φτασει και αμα ειναι οκ.μου φαινεται οτι ειμαστε στις ιδιες εβδομαδες εγω την Δευτερα ειμαι 23 εβδομαδων...

οι υπολοιπες τι κανετε?να χαιρεστε οσους εχετε σημερα και καλα να περασετε,φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ροζακι μου μπορει ουσιαστικα να μην ειναι πολυ αδυνατη και να ειναι μια χαρα στα κιλακια της!Εμας ο μπεμπης αν και ειναι σχετικα μακρυς εχει πολυ πολυ πολυ λεπτη κοιλιτσα, αφου στα στατιστιστικα βγαινει λιγο κατω απο το κατωτατο οριο.....το παιδι καλε θα εχει μεση δαχτυλιδι χαχαχαχ!! γιαυτο μασ ειπε οτι ειναι αδυνατουλης. οποτε δεν εχεισ να σκεφτεσαι τπτ! Ναι ναι εμεις μαζι παμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια, χρονια πολλα αν εχετε καποιον δικο σας να γιορταζει και καλο τριημερο σε ολες.

Διαμαντουλα σιγουρα τα καθησυχασες τα κοριτσια μας. Μπαινεις στον 8ο μπραβο η υπομενη θα εισαι αλλα μετα απο δυο μηνες!

Ρενα μια χαρα λοιπον ολα, πολυ πολυ χαρηκα! Το πιο σημαντικο ειναι να προσεξεις αυτο με τον τραχηλο για να μεινει ο μικρουλης οσο περισσοτερο γινεται μεσα στην κοιλιτσα.

Για το βαρος κοριτσια μην αγχωνεστε πολυ βγαινει μετρωντας την περιμετρο του κεφαλιου, την περιμετρο της κοιλιας και το μηκος του μηριαιου οστου ειναι κατι τελειως ενδεικτικο. Οπως ειπε η Ρενα αν εχει μικρη περιμετρο κοιλιας και τα αλλα δυο ειναι στον μεσο ορο θα σου το βγαζουν αδυνατουλη χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι θα ειναι ετσι και το αντιθετο. Εμενα στην κορη μου εβγαινε μεγαλο το μηριαιο οστο η κοιλια ηταν συνηθως στο μεσο ορο και το κεφαλι μικρο μας την εβγαζε ο υπερηχος φυσιολογικη στο βαρος και οτι θα γεννιοταν 3 κιλα αλλα τελικα βγηκε 2650 χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα. Και ειδικα προς το τελος υπαρχει ενα 10% συνηθως αποκλιση του πραγματικου βαρος απο οσο εβγαζε ο υπερηχος. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι απο επισκεψη σε επισκεψη βλεπει ο γιατρος να αναπτυσσεται αναλογικα, συνηθως βαζουν τις μετρησεις σε καμπυλες οποτες θες να ακολουθει μια καμπυλη τωρα αν αυτη ειναι η ανωτερη η κατωτερη η ο μεσος ορος ε δεν ειμαστε και ολοι ισο μποι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στα κορίτσια μου!

Καταρχήν θέλω να πω μπράβο στο Ρενάκι για τη β επιπέδου της. Τσάμπα τρελάθηκες βρε κορίτσι μου γλυκό, αλλά ευτυχώς πήγες σύντομα και στα εξήγησε ο γιατρός. Τώρα όσο για τον τράχηλο που λες, αυτό είναι και το δικό μου βασικό άγχος από την αρχή της εγκυμοσύνης και το έχω αναφέρει αρκετές φορές και εδω μέσα. Εμένα είναι κοντός (λόγω προηγούμενης επέμβασης) από την αρχή της εγκυμοσύνης, αλλά μέχρι τη β επιπέδου δεν είχε μεταβληθεί. Γι αυτό δεν μου είχαν δώσει οδηγίες για ξεκούραση, επειδή ήταν αναμενόμενο το μικρό μήκος (είναι αποδεκτός δηλαδή λόγω συνθηκών). Ελπίζω να συνεχιστεί έτσι και να μην μειωθεί και σε κάθε ραντεβού είναι από τα βασικά μου άγχη. Θέλει προσοχή λοιπόν όσο γίνεται. 22+6 είναι η πραγματική σου ημερομηνία ή είναι μικρότερη λόγω των υπερήχων που λες; Όπως και να έχει εύχομαι να πάνε όλα πάρα πολύ καλά από εδώ και πέρα και να μην περάσεις άλλο άγχος.

Αναστασία σωστά αποφασίσατε για την αμνιοπαρακέντηση με τον αντρούλη σου. Το θέμα είναι τώρα να μείνετε όσο πιο ήρεμοι γίνεται μέχρι να την κάνετε και να βγούνε τα αποτελέσματα. Σκέψου πως πραγματικά οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Ειλικρινά πιστεύω πως όλα θα είναι καλά με το μωράκι σου. Θα ξεπεραστεί αυτό το εμπόδιο και θα προχωρήσεις μια χαρά κορίτσι μου. Κράτα θετική σκέψη!

Ντούλα μου πολύ ωραία τα εξήγησες στα κορίτσια. Μπήκες και στον 8ο με το καλό και ευτυχώς όλα είναι μια χαρούλα! Θα πάρεις και από το μήνα σου, μη σου πω θα τον ολοκληρώσεις κιόλας. Αφού πηγαίνουν όλα μια χαρούλα. Μόλις πας στο γιατρό να μπεις να μας πεις τα νέα της μπουμπούκας σου να χαρούμε και μεις μαζί σου.

Φιλιά και σε όλες τις υπόλοιπες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

renaki_mu αμα ειχε καποιο προβλημα λογω των κιλων της θα μου το ελεγαν οποτε δεν με ανησυχει...

kangaroo εχεις δικιο το βλεπουν αναλογα με την εβδομαδα που ειμαστε ποσο πρεπει να ειναι το μωρο.σαν εμπειρη μαννουλα ξερεις καλυτερα :)

οι υπολοιπες τι κανετε?διακρινω μια ησυχια τωρα τελευταια για να βλεπω κινηση χιιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιλουμπιτσες τι γίνεται? εμεις μια απο τα ίδια. Τι ωραία που έπεσε η 28η Δευτέρα!!!ωραιο το τριήμερακι κι αν δεν ήμουνα έγκυος, ειμαι σίγουρη ότι θα το εκμεταλευομουνα δεόντως. ( π.χ:τριημερη εκδρομή εκτός). Αλλα δε βαριέσαι!!! Το 2016 θα ειναι Παρασκευή κι άρα θα ειναι παλι τριήμερο και το εκμεταλλευόμαστε τοτε. [smilie=laughing6.g:[smilie=laughing6.g:[smilie=laughing6.g:

Βρε κορίτσια εγω θα γεννησω ( πρώτα ο θεός) με καισαρικη οπως έγινε και στο Νικόλα και λογικα θα γεννησω στις 38 βδ αντί στις 40 οπως γίνεται πάντα στις προγραμματισμένες καισαρικες. Μια φίλη μου, που γέννησε πριν 15 μερες με καισαρικη( κτ)στις 38 βδ μου είπε ότι της έκαναν μια ένεση για τους πνεύμονες του μωρού, γιατι θεωρούνται ατελεις στις 38 βδ. Μου είπε μάλιστα ότι εχει γίνει σαν πρωτόκολλο η εν λόγω ένεση και γίνεται σε όλες τις κοπέλες που γέννανε με κτ στις 38 βδ. Στο Νικόλα τέτοιο πράγμα πάντως δεν είχε γίνει. Εσείς εχετε ακούσει κάτι?

ρενακι μου μπράβο για τα καλα νέα. Τραβηξες όλο το άγχος και τελικα,δόξα το Θεό, δεν ειναι κάτι επικίνδυνο.

aναστασια μου, θα δεις κι εσυ ότι ολα θα πανε καλαααααα. Ειμαι σίγουρη. Και τωρα επειδη θα κανεις αμνιοκεντηση θα πρεπει να μείνεις ξαπλωμένη για κάποιες μερες,θα γίνεις η καλυτερη επισκεπτρια στο πόστακι μας.περα απο την πλάκα ,μετα απο την αμνιοκεντηση, σε πόσες μερες έχεις αποτελέσματα? H vasako δεν εχει δώσει σημαδια ζωής? που ειναι να μας πει νεακια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

ατελειωτη μου φανηκε η σημερινη μερα, λογω της αλλαγης ωρας τα μικρα μου ξυπνησαν απο τις 7 παρα το πρωι, νυχτωσε και νωρις....εσεις τι κανετε?

Σημερα με ειδαν και δυο κυριες, εχουμε ερθει στο χωριο της μαμας μου για το τριημερο, και μου ειπαν οτι με βλεπουν για αγορι, για να δουμε μου φαινεται θα αρχισω να καταγραφω προβλεψεις να δω ποσοι θα πεσουν μεσα τελικα.

Χριστινα φανταζομαι την αγωνια σου και σενα καθε φορα που πας στον γιατρο για τον τραχηλο, ολα καλα θα ειναι μεχρι το τελος ειμαι σιγουρη.

Γιωργια δεν εχω ακουσει κατι τετοιο γιατι νομιζω οτι στις 38 βδομαδες θεωρουν τελειομηνο το μωρο, αυτη την ενεση ξερω οτι κανουν σε πιο προωρα μωρακια πριν τις 37 βδομαδες οπου τα πνευμονακια δεν εχουν ακομα αναπτυχθει πληρως. Τωρα αν εχει αλλαξει κατι οι γιατροι σιγουρα θα το ξερουν.

Rose εχεις δικιο δεν εχουμε πολυ κινηση αυτες τις μερες, ελπιζω απο βδομαδα να εχουμε νεα απο τα κοριτσια που εχουν γιατρο, να μας πει και η αναστασια τι εγινε και να μπει και η βασω να μας πει για την μπεμπουλα της.

παω να ξεκουραστω, καλοβραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοκόνες. Το τριήμερο μια χαρά πραγματικά κορίτσια. Εμένα έχει ο αντρούλης μου ρεπό τις επόμενες μέρες γιατί δούλευε το ΣΚ και θα κάνουμε διάφορες δουλίτσες αλλά και καμιά βόλτα με φίλους , γιατί σπίτι σπίτι θα μας γυρίσει το μυαλό στο τέλος! Η μπεμπουλίτσα μια χαρά είναι. Όποτε της έρχεται κουνιέται πολύ και άλλες φορές είναι ήσυχη. Ειλικρινά είμαι περίεργη να δω πότε θα έρθει η ώρα που θα τη νιώθω συνέχεια, όπως λένε πολλές εγκυούλες. Αυτά όμως είναι λεπτομέρειες χωρίς σημασία, απλά κουβέντα να γίνεται. Άλλα είναι τα σημαντικά στις εγκυμοσύνες μας! Κατά τα άλλα είμαστε μια χαρά, δόξα τω Θεό, με δουλίτσες, διάβασμα κλπ.

Γεωργία μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για την ένεση στις 38 εβδομάδες. Πάντως σίγουρα κακό δεν κάνει. Σίγουρα καλό θα κάνει ΑΝ την κάνουνε, επομένως να μην σε ανησυχεί. Εγω ήξερα πως το νινάκι είναι μια χαρά, όποτε και να γεννηθεί από την 37η βδομάδα και μετά, γιατί δεν θεωρείται πρόωρο. Κάπου διάβαζα σε ένα πολύ πρόσφατο άρθρο όμως (δυστυχώς δεν θυμάμαι που για να παραθέσω link), που έλεγε ακριβώς αυτό. Πως κάποιες καινούργιες οδηγίες θεωρούν πριν τις 38 βδομάδες το παιδί προωρο - κανονικό, στις 40 κανονικό και μετά κανονικό - "αργοπορημένο". Πιστεύω οτι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος ακόμα και για πιο πρόωρα μωράκια πλέον, αλλά λογικά όσο προχωρά η επιστήμη κάνουν και παραπάνω πράγματα. Άρα εσύ ποια ημερομηνία θα γεννήσεις λογικά;

Κατερίνα μου, ναι κάνε ένα γκάλοπ να δεις τελικά αν έχουν και καμία βάση όλα αυτά που λένε σχετικά με τις προβλέψεις του φύλλου των μωρών. Πλάκα θα έχει! Πράγματι η αλλαγή της ώρας μας αποσυντόνισε κάπως αλλά θα συνηθίσουμε. Το κακό είναι πως νυχτώνει νωρίς! Αυτό πάντα με ¨πείραζε" στο χειμώνα.

Rosaki μου σίγουρα μια χαρά είναι το βάρος του μωρού. Είναι κατά προσέγγιση όπως σου είπε κάποια από τις κοπέλες και αν δεν μας αναφέρουν κάτι δεν πρέπει να ανησυχούμε.

Τα υπόλοιπα κοριτσάκια είναι καλά; Περιμένουμε νέα από όλες. Καλά να περάσετε σήμερα αν κάνετε κάτι διαφορετικό με τους άντρες σας και τα παιδάκια σας (εσείς που έχετε κορίτσια).

Φιλάκια πολλάαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όμορφα καλημέρα.

Ελπίζω να περάσατε όμορφα το τριήμερό σας.Εμείς θέλαμε να το ευχαριστηθούμε,μιάς και ο αντρούλης μου καθόταν,αλλά τα πράγματα έρχονται πολλές φορές πολύ διαφορετικά απ'ότι τα υπολογίζουμε.

Σας είχα πει κορίτσια για τη μικρή κόρη του άντρα μου που είχε αμυγδαλίτιδα και είχε κολλήσει και εμένα.Είχε πάει στο γιατρό και της είχε γράψει αντιβίωση όπου έπαιρνε εδώ και μια βδομάδα.Ο λαιμός όμως όχι μόνο δεν πέρναγε,αλλά πρηζόταν όλο και περισσότερο σε σημείο που δεν μπορούσε ούτε να μιλήσει ούτε να καταπιεί(έχει χάσει σε μια βδομάδα 4 κιλά).Τελικά την πήγαν στο νοσοκομείο την Κυριακή και της βρίσκουν ότι πέρει από την αμυγδαλίτιδα είχε κολλήσει και λοιμώδη μονοπυρήνωση η οποία εξαιτιας της αμυγδαλίτιδας βρήκε έδαφος και έκανε έξαρση.

Ψάχνω στο ιντερνετ και μαθαίνω ότι είναι πολύ επικύνδινη για το έμβρυο σε περίπτωση εγκυμοσύνης.Το τι κλάμα έριξα δεν περιγράφεται...:cry:

Ο γιατρός που πήρα τηλ μου είπε να μην ανησυχώ διότι κολλάει κατα βάση με φιλιά και με χρήση ίδιων ποτηριών,πηρουνιών κ.τλ(δηλαδή με το σάλιο) και πολύ λιγότερο με βήχα,φτέρνισμα γι'αυτό και συναντάται πιο πολύ στους έφηβους και τα μικρά παιδιά.

Άσε που και να το έχεις σαν ενήλικας,μπορεί να μην σου κάνει συμπτώματα ποτέ.Το θέμα τώραα είναι πως ενώ οι πιθανότητες να έχω κολλήσει είναι ελάχιστες,δεν φαίνεται στις εξετάσεις παρά μόνο όταν είναι σε έξαρση και αν και δεν έχουμε έρθει σε μεγάλη επαφή με το παιδί γενικά,ο άντρας μου φοβάται τόσο πολύ που δεν με αφήνει ούτε να ακουμπάω ότι έχει πιάσει με το φόβο μήπως έχει κολλήσει ο ίδιος και μου το ματαδώσει.

Αυτό όμως όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον.Έχω τρεις μήνες ακόμη εγκυμοσύνης και μένουμε στο ίδιο σπίτι,δηλαδή τι θα γίνει...;;;;

Πάλι καλά που έχω τη μπέμπα μου και όλο με κλωτσάει,σαν να λέει μαμά μην στεναχωριέσαι εγώ είμαι εδώ...

Συγγνώμη αν σας ζάλισα κορίτσια.

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωράκι μου καλημέρα! Αχ πόσο σε καταλαβαίνω τι πέρασες!! Εμένα με έπιασε χθες ένα αντίστοιχο άγχος με το τοξόπλασμα και ακόμα δεν μου έχει φύγει. Παραγγείλαμε να φάμε σουβλάκια από έξω, σε ένα μαγαζί που δεν έχουμε ξαναπάρει γιατί τα άλλα ήταν κλειστά λόγω της αργίας. Πήρα με γύρο κοτόπουλο και ξεκινάω να το φάω. Ο γύρος άθλιος και μισοψημένος. Όμως μέχρι να το συνειδητοποιήσω είχα ήδη φάει αρκετό. Μετά μου μπήκε στο μυαλό πως θα κολλήσω τοξόπλασμα και με πιάσαν οι τύψεις, που λόγω της λαιμαργίας μου δεν μπορώ να κάνω σωστές επιλογές και παρασύρομαι.

Στο αναφέρω όμως γιατί όπως και στη δικιά σου περίπτωση, πιστεύω οτι αγχωνόμαστε υπερβολικά επειδή είμαστε όλη τη μέρα σπίτι και μεγαλοποιούμε το οτιδήποτε. Έχεις δίκιο που ανησύχησες για την ασθένεια της κορούλας του άντρα σου, όμως μπορούμε να μπούμε σε γυάλα; Συναναστρεφόμαστε με ανθρώπους και όσο και να προσέχουμε, κάποιοι κίνδυνοι μπορεί να υπάρχουν. Δεν μπορούμε να τους εξαλείψουμε όλους ποτέ. Πάντως και αυτό που λες με τον άντρα σου δεν βγαίνει πέρα, για 3 μήνες να μην ακουμπάς οτι έχει πιάσει. Ο γιατρός σε συμβούλεψε να κάνεις κάτι ή όχι; Πιστεύω πως αν κολλούσε πάντως τόσο εύκολα, όλοι θα είχαμε λοιμώδη μονοπυρήνωση. Ελπίζω να χαλαρώσετε γιατί σίγουρα όλα είναι μια χαρά. Δεν θα πέσουμε πια και στην ελάχιστη πιθανότητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο απόλυτο!Αυτό είπα στον εαυτό μου και εγώ και το ίδιο λέω και στον άντρα μου.Ο γιατρός είπε να μην φοβόμαστε και πως οι πιθανότητες να έχουμε κολλήσει είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες.Επίσης το πιο κρίσιμο είναι το πρώτο τρίμηνο,τώρα και να κολλήσω αντιματωπίζεται το πρόβλημα.Απλά επειδή την Κυριακή είχε πάει αυτός την μικρή στο νοσοκομείο και έβηξε προς το μέρος του,φοβάται μήπως κόλλησε.Του εξηγώ πως άμα ήταν έτσι πράγματι,όπως λες και εσύ,θα είχαμε όλοι μονοπυρήνωση.Θα το ξεπεράσει μωρέ απλά τώρα είναι οι πρώτες μέρες ακόμη και ανησυχεί πιο πολύ από μένα...

Εγώ το έβαλα στην άκρη,σταμάτησα να το αναλύω τόσο,άλλωστε μόνο κακό κάνει το άγχος και η στεναχώρια στη μπέμπα μου.

Άσε που σήμερα περιμένουμε και την κούνια μας και θέλω να είμαι χαρούμενη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου αγαπημενα!Δωρακι μου, μην ανησυχεις πολυ γιατι και εγω οταν την ειχα περασει σε μικροτερη ηλικια δεν ειχα κολλησει κανενα μεσα στο σπιτι και δε την ειχε περασει και κανενας και ηταν και χειμωνασ που ολη μερα ημουν μεσα και γεμιζα το σπιτι μικροβια!οποτε μην ανησυχεις θα πανε ολα καλα!οσο για το τοξοπλασμα, τπτ δε θα γινει με δυο μπουκιες νομιζω!και ασ ετρωγεσ και ολο το σουβλακι μιας και ηδη εχει εκτεθει ο γυρος σε μεγαλεσ θερμοκρασιες. και μενα προχθεσ μου εβαλαν μαρουλι μεσα στο σουβλακι και το εφαγα και μετα το πηρα χαμπαρι αλλα σταματησα να το σκεφτομαι!!!εμεις κοριτσια μου ολα ομορφα, ο μικροσ κλοτσαει συνεχεια αλλα δε ξερω τι τον πιανει και παει και στριμωχνεται εκει χαμηλα χαμηλα. Σημερα βεβαια μου ειπε ο γιατροσ να ξεκινησω να περνω ενα utrogestan καθε μερα για να ειμσατε πιο σιγουροι και καταταλλα τα γνωστα οχι βαρη κουραση κλπ και αμα θελω λιγο περπατημα λεει δε κανει κακο αρκει να μη το παρακανω, λιγο μονο να περιοριστω. Καταταλλα ολα καλα και προχωρααααμε!σημερα 23+1 (μετραμε με την πητ που μου εδωσαν στην αυχενικη και οχι με αυτο που εβγαλε η β επιπεδου, διοτι λεει αυτο βγαινει βαση τον κιλων που δεν ειναι ακριβες και αξιοπιστο!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα

Σημερα πολυ κουραστηκα αλλα το μπεμπακι ολο και εδινε το παρον. Σημερα ημερολογιακα μπηκα και στον 7ο με βαση την ΠΗΤ μου δηλαδη, αντε τρεις μηνες εμειναν.

Χριστινα ετσι ακριβως και εγω αλλες φορες κουνιεται πολυ αλλες λιγοτερο και τα δυο μου αρεσουν παντως. Εγω τις τελευταιες μερες νιωθω τα χτυπηματα δεξια και πιο πανω απο τον αφαλο. Αντε να παω και την αλλη βδομαδα στον γιατρο να δω και τι θεση εχει, να ξερω τι ειναι εκει που χτυπαει. Χριστινα μην σκεφτεσαι ετσι δεν κολλας τοξοπλασμα με λιγες μπουκιες γυρω, τα λαχανικα και οι γατες ειναι πιο επιφοβα.

Δωρακι καταρχην περαστικα στην μικρουλα, δεν νομιζω να εχεις κολλησει αφου και ο γιατρος ηταν τοσο καθησυχαστικος καλα κανεις και εισαι και εσυ ηρεμη.

Ρενα με λιγη ξεκουραση και οτι σου ειπε ο γιατρος σου ολα θα πανε καλα μεχρι το τελος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας καταλαβαινω απολυτα αγχωνομαστε με το παραμικρο λες και ολα θα τυχουν σε εμας...Δωρακι μην αγχωνεσαι τοσο απλα να προσεχεις και να αποφευγεις σε φυσιολογικο επιπεδο καποια πραγματα αυτο πιστευω οτι ειναι το καλυτερο.το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο σοβαρο και αν κολλουσαμε κατι θα ηταν επικινδυνο τωρα πλεον αντιμετωπιζονται πιο ευκολα θελω να πιστευω!ετσι ειχα ανησυχησει στην αρχη της εγκυμοσυνης και εγω με το σκυλι μου που ειχε σταφυλοκκοκο ρωτησα τον γιατρο ομως και μου ειπε απλα να πλενω τα χερια μου καλα και να φοραω γαντια οταν πιανω το "τραυμα "του...ετσι συνεχιζα να το χαιδευω να ειμαι κοντα του και δεν κολλησα τιποτα!να προσεχουμε απλα να μην τρελαινομαστε γιατι σε 9 μηνες δεν γινεται να ειμαστε τελειως υγιης!ε

εμεις ειμαστε καλα η μπεμπουλα κλωτσαει και τρελαινομαι χιχιχι την Πεμπτη παμε και στον γιατρο να την δουμε και ευχομαι να ειναι ολα καλα!!!με εχει πιασει αυτες τις μερες μια περιεργεια στο πως θα ειναι και ανυπομονω να την κρατησω στην αγκαλια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα όμορφα κορίτσια!

Ρενάκι μου έτσι λίγη προσοχή, χωρίς πολλές υπερβολές και όλα μια χαρά θα πάνε. Και το utrogestan κάνει καλό από οτι ξέρω, γι αυτό μιας χαρά που σου είπε να το πάρεις! Όσο για το τοξόπλασμα δίκιο έχεις και εσύ και τα άλλα κορίτσια σε αυτά που λέτε. Τώρα μου πέρασε. Απλά ξέρεις το μυαλό πως είναι. Άμα κολλήσει ιδέα...άστα!

Κατερινιώ μπήκες στον 7ο!!! Άντε κούκλα μου μπράβο! 3 μήνες έμειναν για να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα. Και εγώ το νιώθω όταν ξαπλώνω να χτυπάει πάνω από τον αφαλό. Και άλλες φορές πάει αριστερά, άλλες δεξιά. Η πιο ωραία αλλά και περίεργη αίσθηση δεν είναι όταν γυρνάει, παρά όταν κλωτσάει; Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι λέω. Όταν νιώθεις κάτι περίεργες στροφές μέσα στην κοιλίτσα. Να ναι καλά τα μωράκια μας!

Ροσάκι και εγώ το έχω ακούσει αυτό με το πρώτο τρίμηνο, πως είναι το πιο επικίνδυνο για ασθένειες. Μετά όλο και κάτι γίνεται. Πάντως σε αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μέσα στους 9 μήνες, όλο και κάποια πράγματα θα τύχουν. Δεν γίνεται να ζούμε αποστειρωμένες. Παλιά τι κάνανε δηλαδή, που ήταν στα χωράφια όλη μέρα και ζούσαν με πολύ δύσκολες συνθήκες. Χαίρομαι που ακούς τη μπεμπούλα σου και είναι μια χαρά.

Και εμείς μια χαρούλα είμαστε. Και μένα κουνιέται πολύ συχνά η μικρούλα και μου δίνει πολύ μεγάλη χαρά. Έχω αρχίσει και εγώ και κάνω όνειρα για το τι θα κάνουμε όταν γεννηθεί και τα συζητάμε με τον μπαμπά. Εύχομαι να πάνε σε όλες μας τέλεια τα πράγματα, αλλά και στο κοριτσάκι που γεννήθηκε της Vasako. Και η Αναστασία λογικά θα έχει κάνει την παρακέντηση. Όταν βρεις διάθεση σε περιμένουμε να μας πεις νέα Αναστασία μου. Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να ησυχάσεις και να μην σου ξανατύχει τίποτα που θα σε αγχώσει με το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κοριτσια. Τι κανετε;

Εμεις πηγαμε στον γιατρο σημερα και μας ειπε οτι ο μπομπιρας ειναι μικρος και η περιμετρος κεφαλιου του ειναι καπως μικρη και θα πρεπει να το παρακολουθησουμε. Ειμαστε 22 εβδομαδων και 3 ημερων και 415 γραμμαρια, τα οποια ειναι λιγα.

Μας ειπε να παμε σε ενα εξειδικευμενο υπερυχογραφιστη στη Θεσσαλονικη για μια δευτερη γνωμη, την επομενη Παρασκευη.

Ευχομαι να ειστε ολες καλα, συγγνωμη αλλα δεν εχω διαθεση να σχολιασω τιποτα αλλο, γιατι ειμαι αρκετα αγχωμενη και δεν ξερω τι να κανω και τι να σκεφτομαι.

Τελος παντων, αυτα απο εμενα.

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμας!! Χαθηκαμε λιγο γιατι φιλοξενουσαμε τους κουμπαρους μας και το βαφτηστηρι μας απο Θεσσαλονικη και καναμε μια καλη προβα πως ειναι να εισαι με μικρο παιδι στο σπιτι... Αχ, κοριτσια μου, μην αγχωνεστε, συμφωνω με ολες τις προλαλαησασες οτι ενταξει, δεν θα τυχουν ολα σε εμας! Καλο ειναι να φυλαγομαστε αλλα μεχρι ενα σημειο, η υπερβολη δεν κανει καλο απο καμια αποψη... Εμεις καλα, ο καιρος περναει, την αλλη Τεταρτη εχουμε ραντεβου με το γιατρο για υπερηχο και να μας γραψει εξετασεις και καμπυλη αυτη τη φορα, απο κιλα μεχρι στιγμης ειμαι +3 αλλα τα πηρα ολα τις τελευταιες 2 εβδομαδες και ανησυχω μηπως ξεφυγω... Αλλα δυσυχως επανηλθε η ορεξη για γλυκα και οπως καταλαβαινετε, κανω σα μωρο οταν δεν εχω κατι γλυκο... Ο μπεμπης κλωτσαει οσο περναει ο καιρος και περισσοτερο και μας κανει ευτυχισμενους!! Χριστινα, δικαιο εχεις, οι τουμπες μεσα στην κοιλια ειναι ολα τα λεφτα... Τις προτιμω κ εγω απο τις κλωτσιες!!!! Αναστασια περιμενουμε αποτελεσματα απο την παρακεντηση οταν μπορεσεις... Και απο τη Vasako εχουμε μερες να ακουσουμε, μακαρι ολα καλα να ειναι και το μωρακι της να ειναι γερο! Γεωργιαννα μην ανησυχεις, ολα καλα θα ειναι, και τα 415 γραμμαρια δε νομιζω οτι δειχνουν καποιο προβλημα, δεν εχει μεγαλη διαφορα απο εμας που ειμασταν 22+6 και ειμασταν 470 γραμμαρια και δεν μας ειπε κατι ο γιατρος... Αλλα καλα θα κανεις να πας και για μια δευτερη γνωμη για να ησυχασεις...

Επεξεργάστηκε από Jokots
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλησπερα κ απο εμας!!!!!!!!!!!!!

τελικα ολες μας εχουμε παρα πολυ αγχος με την εγκυμοσυνη μας κ με το να πανε ολα καλα.η παναγια να ειναι μαζι μας να μας βοηθαει να περασει οσο πιο ηρεμα μπορει ο καιρος που μας εμεινε μεχρι το τελος κ να κρατησουμε ολες γερα μωρακια στην αγκαλιτσα μας.......

εμεις εχθες πηγαμε στον γιατρο ο μπεμπακος ειναι μια χαρα κ το ντοπλερ που μας εκανε ητανε κ αυτο πολυ καλο απο οτι μας ειπε . κ ενω εγω εχω χασει σχεδον ενα κιλο ακομα,ο μπεμπακος στις 28 εβδομαδες ειναι κιολας 1280 γρ!!!!!!!!!!!!

απλα απο εδω κ περα θα πρεπει να με βλεπει ο γιατρος μου καθε 15 μερες γιατι εχω το θεματακι μου με τον διαβητη κυησης αλλα δοξα τον θεο ολα μεχρι τωρα ειναι καλα κ με εμενα που δεν κανω ινσουλινη αλλα κ με τον μπεμπακο το αμνιακο υγρο κ με τον πλακουντα κ ελπιζω ολα ετσι να πανε μεχρι κ το τελος.

εχθες καναμε κ πρωτα μας ψωνια !!!!!!!!!!

αχ βρε κοριτσια νιωθω πολυ παραξενα που σε 2 1/2 μηνες περιπου θα κραταω στην αγκαλια μου το ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΩΡΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ

!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...