Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλημέρααα! Που μου είστε όλες οι κούκλες; Ξεχυθήκατε για ψώνια; Εγω μια από τα ίδια κορίτσια. Όλο περιμένω να καταλαβαίνω περισσότερο την μπεμπούλα αλλά όλο στα ίδια. Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω την καταλαβαίνω αλλά ως εκεί. Κατά τα άλλα μια χαρά!Περιμένουμε νέα από rose και τη Β επιπέδου της Jokots!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κοριτσια! Χαθηκα λιγο το σαββατοκυριακο αλλα περνουσα...υπεροχα! Παντρευεται μια φιλη μου το σαββατο μου ερχεται και καναμε μπατσελορ σε ενα ξενοδοχειο με σπα κλπ, οχι οτι εγω μπορουσα να χρησιμοποιησω τπτ αλλα δε πειραζει! Φαι, σπα και υπνος. 2 μερες και ολα ηταν τελεια! Την πεμπτη παω και εγω στο γιατρο, να δουμε ποσο θα εχει μεγαλωσει το ζουζουνι, το χορευταρουδικο μου, αλλα κοριτσια τον πιανει ο χορος τα μεσανυχτα, του λεω εγω κοιμουνται παιδι μου τα μωρα τετοια ωρα αυτο τπτ εκεινη η ωρα του αρεσει!Περι ορεξεος λοιπον....!Αλεσσια εγω εχω φυγει με αδεια απο τα μεσα του τριτου μηνα, πηγαινω στο ικα και περναω απο επιτροπες καθε 15 μερες, βεβαια μη νομιζεις ακομα δε μου εχουν πληρωσει τπτ!!!Εισ αναμονην λοιπον..!Παντως αν και ειχα εμετουσ και τετοια δε μπορω να πω οτι δυσκολευτηκα πολυ στη δουλεια, βεβαια και το αφεντικο μου με εβγαλε απο τις θεραεπειεσ και με εβαλε σαν γραμματεα οποτε δεν ειχα και πολλα να κανω και ετσι δε ζοριζομουν και πολυ. Οσο τωρα που καθομαι στο σπιτι, δε μπορω να πω καθολου δε βαριεμαι όλο και κατι προκυπτει και δε προλαβαινω να κανω και αυτα που θελω!Κοριτσια πηραμε την κουνια, δεν αντεξα......! την παραγγειλα και θα ερθει μεχρι το τελος του μηνα, απο τα Ηρα, την πηραμε λευκη που να ειναι ουδετερη, φοβομουν μη βγαλουν και αυτο το 20%, ΚΡΕΒΑΤΙ ΙΝ ΤΗΕ ΖΟΟ - Βρεφικά Κρεβάτια - Βρεφικά Κρεβατάκια, Κούνιες μωρού, Καναπέδες - Βρεφικά Έπιπλα, τους ειπαμε μονο να αφαιρεσουν το σχεδιο με το λαγουδακι και να ειναι εντελωσ σκετη και πηραμε και τη σηφονιερα του. Οποτε πολλα τα ψωνιααααα!Κατα ταλλα όλα τα ιδια κανενα ιδιαιτερο νε, χαιρομαι που ειστε ολεσ καλα! Φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα, εδω και εγω αλλα οταν κοιμαται ο μικρός βρίσκω ευκαιρια να κάνω καμια δουλεια στο σπιτι, βγάζω λίγα λίγα και τα χειμερινά γιατι μπορει να έφτιαξε παλι λιγο ο καιρος αλλα ποσο θα κρατήσει?

ουτε εγω εχω ιδιαίτερα νεακια το μπεμπακι κουναει αρκετα το βραδυ οταν ξαπλωνω και τα νιώθω και πιο χαμηλά τα χτυπήματα, μαλλον θα άλλαξε θεση, εντωμεταξυ οι μερες μεχρι την άλλη Πέμπτη που εχω και εγω γιατρο δεν περνάνε με τιποτα.

Γιωργια θα ειναι πολυ όμορφη η κουβερτουλα σε ροζ καφε νομιζω ταιριάζουν πολυ γλυκα αυτα τα δυο χρωματα.

Δωρα εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη τιποτα με τον αντρα μου φοβόταν εκείνος πιο πολυ χωρις να υπαρχει καποιο πρόβλημα, στην δευτερη ξεθαρεψαμε πιο πολυ αλλα μην φανταστείς οτι ειχε γινει και πολλες φορες τωρα παλι κατι παλι γινεται αραιά και που, εγω πάντως αυτο που νιώθω μετα ειναι ενα πέτρωμα της κοιλιας για λιγο.

Rose θα περιμενουμε νεα σημερα απο την μπουμπουκα σου.

Alesia με το καλο το μωρακι σου, το πρώτο τρίμηνο ειναι λιγο πιο δυσκολο γιατι υπαρχουν αρκετές αδιαθεσίας μετα στο δεύτερο ο οργανισμος παιρνει τα πανω του μεχρι να βαρυνεις για τα καλα στο τριτο. Οποτε ειναι θέμα εσυ πως νιώθεις και ποσο αντεχεις, εγω τωρα δεν δουλεύω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ομως δούλευα μεχρι 20 μερες πριν γεννησω και ήσουν σε εργαστήριο όπου έκανα αναλύσεις οποτε ειχα και αρκετη ορθοστασία και ανθυγιεινό περιβάλλον αλλα αφου ένιωθα καλα δεν ειχα σταματήσει, και στην δευτερη εγκυμοσυνη παλι δούλευα το πρώτο τρίμηνο.

Ρενα καλοριζικα τα επιπλακια σας, πολυ ομορφα δείχνουν, και εσυ ωραια περάσεις το ΣΚ, τι τόση χαλάρωση δεν ειναι και λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

renaki_mu και kangaroo σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται ενώ πριν 2 εβδομάδες δεν είχα απολύτως τίποτα. Θα δείξει λοιπόν, είναι πολύ νωρίς ακόμη.

Με το καλό τα μωράκια σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,τι κάνετε; Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι γιατί θα σκάσω….

Λοιπόν, σήμερα βρέθηκα με την πεθερά μου, και όπως τα λέγαμε, για την Παρασκευή που έχωΒ΄επιπέδου, γενικά για την εγκυμοσύνη και διάφορα άλλα, μου λέει το κορυφαίο

« Είδα προχθές την τάδε και την θυμόμουν έγκυοκαι την ρώτησα, τι έγινε καλέ γέννησες πρόωρα; Και αυτή μου είπε ότι το έχασε,να στον μήνα που είσαι και εσύ »

Όχι πείτε μου τα πηρά αδικαιολόγητα στο κρανίο;;;; Είναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα σε μια έγκυο γυναίκα;

Βεβαία στον άντραμου δεν είπα τίποτα γιατί τώρα τελευταία η πεθερά μου κάνει διάφορα και δεν θέλωνα του παραπονιέμαι συνέχεια και να κατηγορώ τη μάνα του, όποτε πρήζω εσάς!!!!

Εντάξει,το ξέρω ότι με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης είμαι αρκετά πιο εύθικτη άλλα αυτό μεενόχλησε τρομερά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μανουλες και εβρυακιααααα!

Σημερα ειχα ραντεβου με το γιατρο (τον οποιο θα αλλαξω για το σκηνικο που σας ειχα γραψει αλλα επειδη ο αντρας μου δεν εχει ερθει ακομα για να παω Αθηνα στον αλλο γιατρουλη οποτε αναγκαστηκα πηγα για το μηνιαιο υπερηχο εκει)και με μαλωσε για τα κιλα! Αχ κοριτσια ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει! Εχω παρει συνολικα 4,5 κιλα και ειμαι 21 εβδομαδων, αλλα τα 2 τα πηρα σε 1 μηνα και μου την ειπε λιγο αποτομα! Δεν πας καλα μου λεει αν βαζεις απο τωρα τι θα γινει μετα? θα τ μετανιωσεις τα κιλα που βαζεις... μα βρε κοριτσια δεν εφαγα και τιποτε παραπανω απο οτι ετρωγα παντα αλλα απο αυριο θα μπω σε διατροφη... Εσεις ποσα κιλα εχετε παρει??? Κατα τα αλλα ολα καλα ο μπεμπουλης πηρε 220 γραμμαρια σε 1 μηνα και ειναι μια χαρα, εκλεισα και β επιπεδου 24 οκτωβριου και περιμενω πως και πως...

Αλεσια καλως ηρθες και με το καλο το μωρακι σου! Για την δουλεια δεν ξερω να απαντησω μιας και εγω δουλευα σε ενα καφε οποτε σταματησα μολις εμαθα οτι ημουν εγκυος αφου ορθοστασια τρεξιμο και να σηκωνω βαρη δεν γινοταν (ημουν σερβιτορα, εφτιαχνα καφεδες καθαριζα γιατι ηταν μικρο καφε και ηθελε ενα υπαλληλο για οοοοολααααααα) αλλα και να γινοταν με τοσο εμετουλη ηταν αδυνατον!

expecting angel και εγω μια απο τα ιδια αλλα ολο και τον καταλαβαινω παραπανω, οσο περναει ο καιρος και μεγαλωνουν θα νιωθουμε πιο πολυ τα αγγελουδακια [smilie=angel7.gif]

Δωρα και εγω οχι πολλα πραγματα απο το γνωστο σπορ..Ο αντρουλης μου φοβαται μην παθει τιποτε ο υιος του χαχαχα χωρις να υπαρχει καποιο θεμα ..

Ρενα καλοριζακα τα επιπλακια σας και με το καλο να τα χαρειτε ! Ειναι πολυ ομορφα!

Georgianna αχ αυτες οι πεθερουλες! Την πετανε την κοτσανα τους δεν μπορουν! Φυσικα και δεν λενε τετοια πραγματα σε εγκυο κοπελα και ειδικα στην εγκυο νυφη σου για το μελλοντικο εγγονι σου! Μην ακους τιποτε κουκλα μου μεινε ηρεμη να κανεις τις εξετασεις σου να δεις το μωρακι σου και ολα καλα θα πανε! Εμενα καμια φορα με λεει γκαστρουδω και με πιανουν τα νευρα μου!

Φιλακια πολλα σε ολεςςςςςςςςςςςςςςςς [smilie=toothy5.gif]!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα Αναστασία πολυ καλα θα κανεις που θα τον αλλάξεις δεν ξέρω σαν επιστήμονας πως ειναι αλλα ο τρόπος που σου μιλάει δεν δειχνει και τοσο σωστός. Εχεις παρει 4,5 κιλα μεχρι τωρα και εχεις φτασει στα μισα οποτε εισαι μια χαρα φυσιολογικα ουτε πολλα ουτε λίγα, λενε οτι επισης ειναι φυσιολογικο απο το δεύτερο τρίμηνο και μεχρι και τον έβδομο να παίρνεις μισο κιλο την εβδομαδα, που σημαίνει δυο κιλα τον μηνα. Αν τρως υγιεινά μη σε πιασει τρελό άγχος για την διατροφη μεχρι 12 με 15 κιλα ειναι φυσιολογικο να πάρεις και χάνονται και ολα σχετικά εύκολα μετα απο ενα τρίμηνο τετράμηνο απο τον τοκετο. Και επειδη ρωτησες για τα κιλα εγω εχω παρει 8 ειμαι στην 24η βδομαδα, ειμαι ενα κιλο πανω απ όσο θα έπρεπε να ειμαι ε και δεν αγχωνομαι καθολου για αυτο.

Γεωργιαννα με τον καλο τον λογο η πεθερα σου, αχ τι να πεις, αμφιβάλω αν σκέφτηκε τι σκέψεις μπορει μα έκανες με αυτα που σου ειπε, μη δίνεις πολυ σημασία σε να εισαι ήρεμη για το μπεμπακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας και απο εμενα!! Καναμε β' επιπεδου σημερα και ολα μια χαρουλα!! Ειμαστε 470 ολοκληρα γραμμαρια!! Και, ναι, επιτελους Γεωργιαννα μπορεις να με βαλεις μπλε!! Μας εδειξε ο κυριος με τη μια τα προσοντα του!!! Και μην αγχωνεσαι για την πεθερα σου, μιλησε εως εκει που φτανει το μυαλο της... δυστυχως λεγονται τετοια ακυρα συχνα... Αλεσσια με το καλο το μωρακι σου, ολα καλα να σου πανε και χωρις αγχος!! Σχετικα με τη δουλεια εγω καθομουν απο την αρχη οποτε δεν ειμαι η καταλληλη να σου πω τι να κανεις... Αναστασια εγω εχω παρει 1,5 κιλο, αλλα αισθανομαι ασχημα ακομα και γι' αυτο. Μου ειπε κ ο γιατρος μου οτι στο τελευταιο τριμηνο θα τα παρω μαζεμενα, οποτε δεν πρεπει να ξεφυγουμε... Ουτως η αλλως βεβαια ειχα παραπανισια κιλα οποτε ενας λογος παραπανω να προσεχω... Νομιζω ομως οτι δεν πρεπει να αγχωνεσαι, δεν εχεις παρει και πολλα, λογικα μου φαινονται... Δωρα κ εμεις μια απο τα ιδια...το αθλημα αραια και που το ασκουμε... Ενω συνηθως εχω παρα πολλη ορεξη, το ξανασκεφτομαι και σπανια κανω την ορεξη πραξη!! Αφου και ο συζυγος ψιλοφοβαται το κανουμε σπανια... expecting angel σε λιγο καιρο θα βαρεθουμε να τα ακουμε τα μωρακια μας!!! Οσο μεγαλωνουν τοσο πιο πολυ θα τα νιωθουμε!!

Κοριτσια S.O.S.!!!!!! Ρωτησαμε τον γιατρο ποσα θα μας παρει, και τι μας απαντησε????? Οτι να υπολογιζουμε περιπου 3.000-3.500 για ολα!!!! Και το Νοσοκομειο που εχω ρωτησει και μου εχουν πει 1000 μου ειπε ο γιατρος οτι τα 1000 ειναι το βασικο πακετο και συνολικα θα βγει 1300-1500 με καποιες εξτρα χρεωσεις. Δεν ζηταει πολλα ο γιατρος μου????????? ( Μεσα σε αυτα περιλαμβανονται 250 για τη μαια)

Επεξεργάστηκε από Jokots
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia1986 και Jokots σας ευχαριστώ πολύ!

Αναστασία, δεν ξέρω και πολλά αλλά αν είναι δυνατόν που είναι πολλά τα 4,5 κιλά! Να δεις που αν δεν έπαιρνες θα σου έλεγε οτι είναι κακό και οτι πρέπει να τρως! Έχω ακουσει πως τα φυσιολογικά κιλά κυμάινονται από 8-12 στην εγκυμοσύνη, είναι αλήθεια; Αν είναι είσαι μια χαρά!

Jokots το έπαθα το εγκεφαλικό με τα ποσά που ανέφερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω να δεις τι επαθα μολις μου το ειπε!!!!!!!!!!!!! Ευτυχως ειχε τελειωσει η εξεταση γιατι το μωρο θα τρελαινοταν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!Βλέπω είχαμε πολλή κίνηση.Λοιπόν από που να αρχίσω...

expecting angel να μην ανησυχείς καθόλου που δεν την ακούς περισσότερο,μην ξεχνάς ότι τα έμβρυα αποκοιμίζονται όταν η μαμά περπατά και γενικά κινείται.

Αλέσσια με το καλό το μωράκι σου.Εγώ δεν δούλευα πρίν μείνω έγκυος,άρα δε μπορώ να σου πω και πολλά,πάντως είχα πολύ εύκολο πρώτο τρίμηνο(χωρίς ανακατωσούρες,ζαλάδες κ.τ.λ).

Ρενάκι πολλή ωραία η κούνια σας,με το καλό να βάλετε μέσα το μωράκι σας.Ούτε εγώ άντεξα και την παρήγγειλα την κούνια http://www.motherbaby.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=16&the2id=44&theid=44&open1=16&open2=44&thepid=198&page=1.Πήρα αυτή χωρίς το σχέδιο και εγώ και περιμένω να έρθουν να μου την δέσουν τέλη του μήνα.Άσπρη την ήθελα,αλλά εχω ήδη έπιπλα στο χρώμα του ξύλου μέσα στο δωμάτιο.

kangaroo εμένα ευτυχώς όταν κοιμάμαι είναι ήσυχη,αλλά πριν ξαπλώσω,που κάθομαι στον καναπέ και βλέπω τv,γίνεται πάρτυ!!!Βέβαια εγώ κοιμάμαι και 3.30 το βράδυ(με έχει εκπαιδεύσει ο μπαμπάς της που γράφει βιβλία στο pc,συγγραφές βλέπεις, μέχρι αργά και κάθομαι και εγώ για παρέα του,άρα τα ξενύχτια με το μωρό όυτε που θα τα καταλάβω όταν γεννηθεί.)

Γεωργιάννα σιγά μην μας πρήζεις.Γι'αυτό είμαστε εδώ για να συζητάμε ότι μας ενοχλεί και μας προβληματίζει. Να μην ακούς καθόλου τι λένε γύρω σου,ακόμη και οι συγγενείς σου.Το βασικότερο είναι να είσαι ήρεμη εσύ και το μωρό σου και να χαρείς αυτή την μοναδική περίοδο της ζωής του χωρίς τέτοια άγχη.Εσύ θα πηγαίνεις στον καθρέφτη θα κοιτάς την κοιλίτσα σου και θα λες ότι όλα θα πάνε καλά!!!!

Αναστασία μου συγγνώμη κιόλας,αλλά να πεις στο γιατρό σου ότι είναι άχρηστος και αντιεπαγγελματίας.Δεν ξέρω πόσα κιλά είσαι,αλλά να φανταστείς ότι εγώ ξεκίνησα με παραπάνω κιλά την εγκυμοσύνη και έχω πάρει μέχρι τώρα 3,50.Κανείς δεν μου είπε τίποτα.Μιά φίλη μου και αυτή με παραπάνω κιλά είχε πάρει στον 5ο 15 κιλά και μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης άλλα τόσα,πολλά δεν λέω αλλά δεν την μαστίγωσε και κανένας....ούτε την άρπαξε από τα μούτρα.

Γεωργία μου πολύ χαίρομαι με τα νέα σου.Άντε με το καλό να αγκαλιάσεις το αντράκι σου!!!!

Τα λεφτά που ζητάει ο γιατρός σου δεν είναι απλά πολλά,αλλά ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά.Δεν ενημερώθηκε ότι είμαστε σε εποχή που τα οικονομικά είναι ζόρικα;;;;Τι να σου πω;Να του πείτε πως δεν μπορείτε να δώσετε τόοοοσα πολλά.Θέλω να πιστεύω πως άμα του το πείτε θα καταλάβει και θα ρίξει την τιμή.

Κορίτσια να ρωτήσω τώρα και εγώ κάτι.Διάβασα και μου είπαν κιόλας,μόλις μπω στον 7ο και μετά να ετοιμάσω τη βαλίτσα τη δική μου του μαιευτηρίου και του μωρού.Το ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι νωρίς,αλλά και άμα συμβεί κάτι πιο νωρίς και δεν προλάβω;Από τον άντρα μου δεν περιμένω γιατί θα ξεχάσει τα μισά σίγουρα.Άρα λέω καλύτερα να είμαι προετοιμασμένη...

Το θέμα είναι να πάρω μαζί μου πυτζάμες ή νυχτικά(που σημειωτέον δεν μου αρέσουν καθόλου....);

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες μου! Βλέπω οτι είστε όλες καλά! Μπράβο στη Jokots για τη β επιπέδου! Ότι καλύτερο από εδώ και στο εξής!Με το καλό να δεχτείς το αγοράκι σου!!

Γεωργιάννα τραγική η πεθερά δεν το συζητώ! Απόλυτο δίκιο έχεις που τα πήρες. Εμένα μου έλεγες εχθες η μάνα μου για ένα πρόωρο μωρό 24 εβδομάδων στο νοσοκομείο και ειλικρινά ταράχτηκα πολύ. Νομίζω πως η ψυχολογία της εγκύου είναι πολύ ευάλωτη και αμέσως αγχώνεται για το μωρό της. Απλά αγνόησε την δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Αναστασία εγώ που έχω πάρει 9 κιλά και είμαι 22 εβδομάδων τι θα έπρεπε να μου πει; Θα έπρεπε να με σκοτώσει. Αλλά εγώ το είπα οτι βλακωδώς πήρα στο πρώτο τρίμηνο 5 κιλά και αυτά δεν μπορώ να τα ξεφορτωθώ. Από κει και πέρα έχω πάρει το φυσιολογικό βάρος, αλλά για τα προηγούμενα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Τρέμω μόνο την καμπύλη ζαχάρου.....

Δωράκι μου νωρίς το βλέπω για να ετοιμάσουμε βαλίτσα από τον 7ο. Οι περισσότερες κοπέλες όταν μπουν στο μήνα τους την ετοιμάζουν. Από την άλλη κάνε οτι σε κάνει να νιώθεις πιο ασφαλή. Στο χέρι σου είναι! Πάντως σιγουρα χρειάζονται νυχτικά με κουμπιά, γιατί είναι πολύ άνετα και στο θηλασμό αλλά και σε όλα. Τώρα δεν ξέρω αν τα πιο έμπειρα κορίτσια πήραν πιτζάμες και βολευτήκανε.

Εγω σήμερα είχα εξωτερικές δουλειές πάλι, αλλά έχω παρατηρήσει οτι κουράζομαι πανέυκολα. Λαχανιάζω και τα φτήνω για πλάκα. Σίγουρα είναι και τα κιλά στη μέση...Μπήκα εντωμεταξύ και σε ένα ταξί και έκανε ένα φρενάρισμα ο άτιμος. Με εκνεύρισε πολύ αλλά φτάναμε και κρατήθηκα και δεν είπα τίποτα. Ευτυχώς ήμουν στο πίσω κάθισμα.

Αυτά κορίτσια μου!Πάω να διαβάσω και να μαγειρέψω και θα ξαναέρθω να δω νέα σας. Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα, home alone σημερα η Αγγελικη στον παιδικο και ο νικολας στην μαμα μου γιατι εχω να κανω δουλεια στον υπολογιστη και αν τον ειχα εδω δεν θα εγραφα ουτε λεξη.

Σημερα το πρωι η μικρη μου ενιωσε το μωρακι ειμασταν ξαπλωμενες στον κρεβατι και επειδη κουνιοταν το μωρακι την εβαλα να ακουμπαει την κοιλιτσα μου και το καταλαβε και φωτισε το προσωπακι της.

Γιωργια μπραβο ολα καλα με την β επιπεδου απολαυσε απο δω και περα το υπολοιπο και ολες τις ετοιμασιες. Υπερβολικα τα χρηματα που ζηταει ο γιατρος σου τετοια ποσα ακουγες προ κρισης. Το κατι παραπανω που σου ειπε για το μαιευτηριο ισχυει και εκει κυμαινεται γιατι ολο και κατι προκυπτει καποιες εξτρα εξετασεις για σενα ή το μωρο που δεν συμπεριλαμβανονται στην αρχικη τιμη.

Δωρα καλοροζικη και η δικια σας κουνια, ομορφη και κλασικη! Για την βαλιτσα που ρωτησες καλο ειναι να αρχισεις να τα συγκεντρωνεις απο τον 7ο ετσι ωστε αν κατι συμβει να τα εχεις σπιτι και συμπληρωνεις, συνηθως ομως εκει μολις μπεις στον μηνα σου την ετοιμαζεις αν και σιγουρα θα βαλεις και πραγματα τελευταια στιγμη. Αργοτερα που θα εχω λιγο περισσοτερο χρονο θα σας γραψω μια λιστα με το τι χρειαζεστε. Να παρεις και πυτζαμα και νυχτικο, και τα δυο να εχουν κουμπακια μπροστα για να βολευουν κατα τον θηλασμο, τωρα την πρωτη μερα ειναι καλυτερα το νυχτικο γιατι θα εχεις πιο πολυ αιμα και αν γεννησεις φυσιολογικα θα χρειαστει να σε δουν απο κατω ενω τις επομενες μερες φορας την πυτζαμουλα σου. απο κοπελες που εχουν γεννησει με καισαρικη εχω ακουσει οτι το νυχτικο επισης βολευει γιατι το λαστιχο της πυτζαμας ενοχλει την τομη και με τον καθετηρα παλι την πρωτη μερα δεν μπορεις να εχεις κατι αλλο παρα νυχτικο.

Χριστινα δεν ειναι και για σενα πολλα τα κιλα, αντε καλο διαβασμα, παω και εγω να γραψω αυτο που θελω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alessia οσο μπορεις να κατσεις στην δουλεια και το θελεις να το κανεις μονο ομως να αισθανεσαι καλα αυτο εχει σημασια αλλιως καλυτερα να μεινεις σπιτι σου.εσυ ξερεις καλυτερα!

renaki μεγεια η κουνια και σιφινιερα σας!αν και μενα μου αρεσε το λαγουδακι μπροστα αλλα ειναι θεμα γουστου αυτο...

Γεωργιαννα εννοειται και δεν επρεπε να σου πει κατι τετοιο η πεθερα σου δεν τα λενε αυτα σε εγκυο και ποσο μαλλον η ιδια σου η πεθερα,ελεος!μην δινεις σημασια εσυ ομως κανε οτι δεν ακουσες και "γραφτην".

anastasia ετσι μου τα εψαλε και μενα την τελευταια φορα που ειχα παει η ζυγαρια ειχε δειξει +3κιλα ενω τωρα που πηγα επαθε πλακα που με εδειξε καποια γραμμαρια κατω χιχιχι το θεμα με σενα ομως ειναι οτι εισαι μια χαρα στα κιλα εγω ειμαι +7 κιλα και ειμαι 20.5 εβδομαδων.οποτε μην αγχωνεσαι τρελλα απλα αυτος ειναι λιγο ηλιθιος χαχαχα

αφου ειναι καλα το μικρουλι σου μια χαρα με το καλο και η β'επιπεδου!

Jokots υπεροχα νεα μπραβο πολυ χαρηκα για το επισημα πλεον αγορακι σου :) ρε συ οντως πολλα λεφτα σου ειπε...γιατι δεν ξαναρωτας στο μαιευτηριο ποσα ακριβως ειναι να ξερεις?αληθεια που θα γεννησεις?ασφαλεια εχεις?

Δωρακι μεγεια και η δικη σας κουνια ειναι πολυ ωραια!νυχτικα εχω ακουσει και εγω οτι ειναι πιο βολικα για να μην βγαζεις βαζεις οταν θα εχεις γεννησει...ισως πονας οποτε πρακτικα θα ειναι τα νυχτικακια!ουτε εμενα μου αρεσουν αλλα μπορεις να βρεις καποια ωραια σχεδιακια και παρε και καμια πυτζαμουλα μαζι σου ισως εσενα σε βολεψει αυτη...

κοριτσια εγω πηγα χθες και ειδα την μπεμπουλα μου ειναι παρα πολυ καλα και ζυγιζουμε μολις 360 γραμμαρια χιχιιχ για βέπιπεδου εκλεισα στις 22 και ευελπιστω να πανε ολα καλα και εκει!αυτη τη φορα της πηρα καποια ρουχαλακια,καλτσακια,καπελακια και ειναι τελειαα!ανυπομονω να την δω καλα να τα φοραει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Δεν σας προλαβαίνω πλέον. Ποσά γράψατε παλι?

αρχισα επιτέλους να νιώθω λίγο πο έντονα την μπεμπα μου κάθε βραδι και αυτο με χαροποιεί ιδιαίτερα. Εχουμε μεγαλώσει αρκετά. Ο Νικόλας έρχεται και ακουμπαει το αυτί του στην κοιλια μου και μου λέει ´Εύή' ( ετσι θα ονομάσουμε το μωρο). Τωρα τι καταλαβαίνει, ενας θεός ξέρει!!!!εγω πιστεύω ότι άμα, με το καλό, γεννηθεί η μπουμπου, ο Νικόλας θα της κάνει ΤΑ βασανιστήρια..[smilie=happy7.gif]

δεν ξερω τι τιμές δίνετε στα μαιευτήρια τα ιδιωτικά στην Ελλάδα ( άκουσα τη jockots που έλεγε για 3000-3500. Εμάς στην κυπρο, για καισαρικη με επισκληριδιο και τρία βραδιά διαμονή στον Νικόλα, είχαμε δώσει 4100. Τωρα εχω ρωτήσει στη ίδια κλινική αν εχουν χαμηλώσει λίγο τις τιμές λόγω αυτής της δύσκολης οικονομικης κατάστασης που εχει έρθει το νησί και μου απάντησαν αρνητικά. Νομίζω μερικοι ακόμα δεν εχουν συνειδητοποιήσει σε πόσο χάλια κατάσταση έχουμε έρθει. Πάντως οι Κύπριοι τόσα χρόνια σνομπάραν τα δημόσια νοσοκομεία, αλλα τωρα όλοι εκεί τρέχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες! Πάλι μια συννεφιασμένη μερούλα σήμερα. Τελικά καλά έκανα και κατέβασα ρουχαλάκια. Το στρώσιμο θα το αργήσω ακόμα πάντως. Είστε όλες καλά;

Κατερίνα μου έχεις και εσύ δουλειές στο υπολογιστή ε; Εμένα είναι ούτως ή άλλως η δουλειά μου και παλιά καθόμουν άπειρες ώρες. Τώρα το έχω κάπως περιορίσει αλλά με βλέπω λόγω του μεταπτυχιακού να ξαναρχίζω δυναμικά. Καλά είναι τα παιδάκια σου; Πολύ γλυκό που η κορούλα σου ένιωσε το μωράκι. Μεγάλη ευτυχία τα παιδιά τελικά..

Rose μου μπράβο για την μπεμπίτσα σου! Είδες που η β επιπέδου είναι πολύ κοντά; Ήμουν σίγουρη πως θα στη βάλει πολύ σύντομα μετά από αυτό το ραντεβού. Να δεις που θα πετάξουν οι μέρες και θα τα δεις όλα τέλεια για το κοριτσάκι σου. Με γειά και τα καινούργια ρουχαλάκια!!

Γεωργία μου είμαι σίγουρη πως ο Νικόλας θα τη λατρεύει την αδερφούλα του. Θα έχουν και μια χαρά διαφορά ηλικίας και θα είναι ο μεγάλος αδερφός που θα την προσέχει!Όσο για τον φυσιολογικό τοκετό με ΕΟΠΠΥ στην Αθήνα (στα περισσότερα μαιευτήρια) είναι γύρω στα 1000 ευρώ. Μεγάλα ποσά ακούω από όλες. Μήπως λέτε χωρίς ασφάλεια;

Και μένα η μπέμπα χθες το βράδυ πραγματικά έκανε πάρτυ. Τελικά μάλλον όλα το βράδυ ξυπνάνε! Δεν κοιμόμουν λόγω της κλασσικής αυπνίας και την ένιωθα συνέχεια. Μάλιστα σε κάποια φάση είχε έρθει στο πλάι και έριχνε κάτι δυνατές. Ο άντρας μου ενθουσιάστηκε γιατί πρώτη φορά την νιώσαμε τόσο δυνατά. Σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι και φοβάμαι να το χαρώ κορίτσια. Προσπαθώ να είμαι συνέχεια συγκρατημένη. Τελικά όταν θες πολύ ένα παιδάκι και έρχεται δεν το πιστεύεις οτι συμβαίνει σε σένα.

Κατά τα άλλα πέρα από την κοιλιά έχουν μεγαλώσει και τα μπούτια και ο ποπός μου και μάλλον παντελόνια πρέπει να αγοράσω. Έχω κάνα δυο παντελόνες αλλά θα πάρω και κανένα εγκυμοσύνης. Ήταν σήμερα να πάω αλλά με αυτή τη μέρα λέω να το αφήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια, πως ειστε?

Rose μια χαρα η μπεμπουλα σου, με το καλο και η β επιπεδου δεν ειναι πολλες οι μερες και θα περασουν γρηγορα, ολα καλα θα ειναι. Καλοφορετα και οσα της πηρες.

Γιωργια τι γλυκος που ειναι και ο Νικολας σου που ακουμπαει πανω στην κοιλιτσα σου και φωναζει την αδερφουλα του, θα την αγαπαει και οταν βγει γιατι αυτο ολο του το περνας απο τωρα.

Η γιωργια ειπε οτι τα χρηματα αυτα τα ζητησε ο γιατρος και αλλα το μαιευτηριο. Εδω εχουν ριξει τις τιμες τους λιγο τα ιδιωτικα μαιευτηρια, αλλα και καποιες απο τις πολυτελεις παροχες τους παραλληλα, εμεις το 2009 ειχαμε δωσει περιπου 4500 στο ιασω ενω το 2012 κατι λιγοτερο απο 3000 και δεν ηταν με τον εοπυυ τωρα που και το δικο μου ταμειο μπηκε στον εοπυυ θα ειναι ακομα λιγοτερα, βεβαια δεν θα παρω επιδομα μετα και ηταν καλα τα χρηματα (2500€) αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα. Παντως και ο γιατρος μου πηρε 500 λιγοτερα την δευτερη φορα τωρα δεν τον εχουμε ρωτησει ακομα, αν μας κοψει κατι ακομα καλα θα ειναι.

Χρισινα καλα εκανες με τα ρουχα δεν θα κρατησουν πολυ αυτες οι μερες, εγω τελειωσα με τα δικα μου και του αντρα μου και πρεπει να τακτοποιησω των παιδιων τωρα. Επισης θελω να στρωσω απο βδομαδα, καλα οχι εγω η μαμα μου με τον αντρα μου, γιατι περπατανε τα μικρα ξυπολυτα και δεν θελω να αρχισουν να τρεχουν μυτες και τετοια. Αχ οπως τα λες ειναι ειμαστε πολυ τυχερες και ευλογημενες που φερνουμε στον κοσμο τα παιδακια μας, ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια και θα το δειτε καθως μεγαλωνουν, θα υπαρξουν δυσκολες στιγμες αλλα και παρα πολλες ευχαριστες που θα λετε οτι τιποτε αλλο δεν αξιζει παρα μονο να ειναι καλα και ευτυχισμενα τα μωρακια σας.

Πολλα εγραψα, σας χρωσταω και την λιστα για την βαλιτσα για το μαιευτηριο θα την βρω το βραδυ και θα νας την γραψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρακορίτσια, τι κάνετε;

renaki_mu με γεια τα έπιπλα, πάρα πολύ ωραία. Αυτά είναι τα καλά της Αθήνας, έχειςτη δυνατότητα να ψάξεις σε πολλά μαγαζιά και να δεις, ενώ στην επαρχία 2 μαγαζιάκαι άλλα 2 στην διπλανή πόλη. Αυτό είναι κάτι που νοσταλγώ από την Αθήνα , αλλάτι να κάνεις, εδώ αγάπησα εδώ έμεινα.

anastasia1986 και εγώ ξαφνικά, δεν ξέρωπως έγινε, ξύπνησα μια μέρα και είχα πάρει 1 ολόκληρο κιλό… Συν άλλα 3 από τουςπροηγούμενους μήνες, άστα, από τότε δεν ζυγίστηκα, να μην αγχωθώ, ούτος ή άλλωςέχω γιατρό αύριο και θα μάθει όλο το ιατρείο από την κατσάδα τα κιλά μου,χαχαχα.

Jokots Μπράβο για την β΄ επίπεδου, πολύκαλά, σχεδόν μισό κιλό, ουαου!!!! Σαν πολλά δεν είναι τα χρήματα βρε κορίτσι; Εμείςδεν μπορούμε να συγκριθούμε γιατί στην επαρχία είναι διαφορετικές οι τιμές, δηλαδήσε εμάς είπε πάνω κάτω από 2400 για φυσιολογική γέννα έως 2700 καισαρική. Και ηκλινική δεν είναι στον εοπυυ, εάν λέει μέχρι τότε μπει μπορεί να είναι και λιγότερα,είναι μέσα και η αμοιβή του !

DORAKI.K για την βαλίτσα να σου πω την αλήθειακαι εγώ το έχω ακούσει αυτό και αρκετά κορίτσια εδώ από το χωριό από τον 7οκάποια βασικά δικά τους πράγματα τα είχαν σε μια άκρη στο σπίτι ή σε μια βαλιτσούλαγια να είναι έτοιμα για παν ενδεχόμενο. Με γεια και η κούνια σας, πολύ ωραία. Άντε να περάσει ο καιρός για να γεμίσει με ζωή!

expecting angel και εγώ κουράζομαι πολύ πιο εύκολατώρα τελευταία, ειδικά αυτή η σκάλα στο σπίτι μερικές φόρες με κόβει στη μέση αλλάείναι και από την αλλαγή στάσης σώματος και από τα κιλά. Εγώ όχι μόνο κατέβασα ρούχα,αλλά τώρα που είναι εδώ οι γονείς μου, να’ ναι καλά, η μαμά μου ανέλαβε όλα τα χειμωνιάτικα και τα σιδέρωσεκαι ο πατέρας μου μαζί με τον άντρα μου αναλάβανε τα ξύλα και τα χαλιά και είμαστεκομπλέ.

Kangaroo τι τέλεια που η μικρή σου κατάλαβε το μωράκι σας, θα χαίρετε που θα αποκτήσεικαι άλλο ένα αδελφάκι.

evinicolas1980 από τώρα την φωνάζει ο Νικόλας ε; Μια χαρά, να δειςπου όταν γεννηθεί θα στην ξυπνάει συνέχεια για να παίζουν!!!! Από ότι κατάλαβαη ίδια κατάσταση και στην Κύπρο, με τα μαιευτήρια.

Ελπίζωνα μην ξέχασα καμία. Εμείς αύριο έχουμε Β΄ επιπέδου και έχω ένα σχετικό άγχος,και για να μην το σκέφτομαι με έπιασαν οι προκοπές μου και κάνω κουλουράκια σήμερα,όλη μέρα, να ευχαριστήσω και τους γονείςμου για όλη αυτή τη δουλειά. Εν τω μεταξύ ο μπόμπιρας την τελευταία εβδομάδα μεγράφει πανηγυρικά, και βέβαια από την ανησυχία μου το έριξα στο φαγητό, οπότε πήραδώρο ένα κιλό, και όπως είπα και πριν από τότε σταμάτησα να ζυγίζομαι. Χθες κάτικατάλαβα, μετά από κόκα κόλα και τα ξημερώματα σε κάποια φάση ξύπνησα για ένα ακόμαγνωστό δρομολόγιο στην αγαπημένη μου τουαλέτα και μετά από λίγο σαν να κουνήθηκεπάλι. Μακάρι να είναι όλα καλά αύριο για να νιώσω λίγο καλυτέρα. Όσων αφοράστην πεθερά μου, σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Εγώ αποφάσισα να μην τηςδίνω πολύ σημασία από τότε και προσπαθώ να είμαι κάπως πιο τυπική απέναντι της καιπολλά πολλά δεν συζητάω.

Αυτάτα….. λίγα. Ναι το ξέρω ότι σας κούρασα άλλαείχα πολλά να πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Βλέπω μια χαρούλα είστε όλες.

Λοιπόν εγώ πήγα και αγόρασα ένα νυχτικό,φθηνό από κινέζο,για το μαιευτήριο διότι άκουγα κάτι 60ευρα και 30ευρα που μου έπεσαν τα μαλλιά.Τους έλεγα πως το θέλω μόνο για το νοσοκομείο,διότι δεν θέλω ούτε να τα βλέπω τα νυχτικά και αυτοί το βιολί τους.Ε! βαρέθηκα κ εγώ και πήγα και πήρα ένα με 7 ευρώ.

kangaroo πραγματικά η λίστα σου για την βαλίτσα θα μας ήταν εξαιρετικά χρήσιμη όποτε μπορέσεις να τη βάλεις.Θέλω να ετοιμάζομαι διότι μέχρι να τα συγκεντρώσω,να τα πλύνω,να τα σιδερώσω και τα δικά μου και του μωρού θέλει κάποιο χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλημερα σε ολες...εκατσα και σας διαβασα ολες μια μια...θα σχολιασω αυτα που μου εμειναν περισσοτερο....

χαιρομαι παρα πολυ που ξεκινησατε ηδη τα ψωνια για τα μωρακια σας....ειστε ολες τετειες....μην ακουτε κανεναν πο σας χαλαει την ψυχολογια....

η πεθερα απαραδεκτη κατα την γνωμη μου...καλα μερικες πεθερες ειναι για να ναι λενε χοντραδες κ δεν το παιρνουν χαμπαρι τι ψυχο΄λογια δημηουργουν...

οι εξετασεις ολες καλες...συγχαρητηρια...

εμεις ολες αυτες τις μερες ψαχνομασταν για σπιτι...αφηστε οι τιμες εδω στα γιαννενα ειναι για κλαματα....τα μισα σπιτια ανικιαστα και ομως δεν ριχνουν τιμες ουτε στο ελαχιστο....

κοριτσια ο δημητρης εχει τρελη γκρινια τις τελευταιες μερες,,,λιγο τα δοντια λιγο το προγραμμα που πηγε περιπατο με το ψαξιμο...τα νευρα μου εχουν γινει κροσια...

νιωθω εξαντλημενη και πολυ κουρασμενη....πηγαμε στον γιατρο και επιβεβαιωσαμε οτι περιμενουμε κοριτσακι....χαρηκαμε παρα πολυ που ειναι καλα...την ειδαμε και τρισδιαστατη....αχ ελιωσα....ο δημητρης κοιταγε την οθονη...δεν νομιζω να καταλαβαινει τπτ αλλα μ αρεσει να πηγαινουμε ολοι μαζι...εγω μεσα σ ενα μηνα πηρα 5 κιλα παρακαλω...ο γιατρος φοβθηθηκε για προεκλαμψια γιατι δεν ειχα παρει καθολου μεχρι τωρα...τελικα απλα απ το αγχος χαλασε ο μεταβολισμος μου...στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα παρει συνολικα 5 κιλα και τωρα σε ενα μηνα...ο αιματοκριτης επεσα 7 μοναδες σε ενα μηνα και μου επεβαλε το κοκκινο κρεας 2 φορες την εβδομαδα..μολις ξεμπερδεψω με την μετακομιση θα πρεπει να μπω σε σηρα...

καγκουρο μου εσυ που εχεις εμπειρια με δοντακια πως την παλεψες???δεν σκανε τ ατιμα να χαλαρωσει ο δημητρακης μας....περναει πολυ πονο το μικρακι μου....σας ζαλησα παλι αλλα δεν προλαβαινω να μπαινω καθε μερα να τα λεμε...μολις ξεμπερδεψω ελπιζω να τα λεμε καθε μερα η και παραπανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα όμορφες εγκυούλες!! Τι κάνετε;;

Κατερίνα πράγματι εσύ με τα παιδάκια πρέπει να στρώσεις μια ώρα αρχύτερα για να μην πατούν στο κρύο πάτωμα. Και μένα ο άντρας μου (ο μεγάλος μπεμπης) θέλει να πατάει σε χαλιά, γιατί όλο με τις κάλτσες ή ξυπόλυτος θέλει να είναι. Τον φωνάζω γυφτάκι και ευτυχώς για να μην τον πρήζω, έχω καταφέρει και φοράει παντόφλες, αλλά όπως και να έχει του αρέσει να είναι στρωμένο το σπίτι. Σκέφτομαι να πω στην κοπέλα που έρχεται και με βοηθάει με τις βαριές δουλειές, να μου στρώσει, αλλά θα μπορεί και αυτή μόνη της να σηκώνει καναπέδες; Μάλλον στον άντρα μου βλέπω να πέφτει ο κλήρος.....και εγώ να δίνω οδηγίες. Σε αυτή τη δουλειά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε σχεδόν καθόλου.

Γεωργιάννα μου καλή επιτυχία για τη β επιπέδου αύριο!!! Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, αλλά να δεις που μετά θα σου φύγει ένα βάρος και θα σου αρκεί να νιώθεις το μωράκι σου για να καταλαβαίνεις οτι είναι καλά. Εγω όταν κάνω κάποιες ώρες να το νιώσω, πιέζω ελαφρά την κοιλιά μου και μετά κουνιέται συνήθως. Έτσι με κανά κόλπο για να σου φεύγει η ανησυχία. Περιμένουμε όλες τα νέα σου που θα είναι σίγουρα τέλεια!

Δωράκι καλά έκανες και πήρες φθηνό νυχτικάκι. Εννοείται πως ότι βρίσκουμε οικονομικό είναι μια χαρά. Πάντως εγώ πιστεύω πως τα νυχτικά θα βολέψουν για αρκετές μέρες στο σπίτι και όχι μόνο για το μαιευτήριο. Η αλήθεια είναι πως είναι πιο βολικά και άνετα από τις πιτζάμες, όσο και αν δεν μας αρέσουν. Πάντως για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου υπάρχουν και πολλά site αν ψάξει κανείς στο google, για να μην κουράσουμε την Κατερίνα μας να γράφει από την αρχή. Μπορεί να δει κάποιο σχετικά πλήρες και να συμπληρώσει αν κάτι λείπει ή να αφαιρέσει τα περιττά.

Binoula χαιρόμαστε που σε ακούμε. Έχεις πολλά τρεξίματα και εσύ. Και εγώ θα κάνω πάλι τώρα εξετάσεις και έχω να κάνω από τις αρχές του 3ου. Σίγουρα περιμένω να είναι επηρεασμένος ο αιματοκρίτης και ο σίδηρος. Εδω ήταν στην αρχή. Αλλά θα δούμε! Ελπίζω να ησυχάσει και το μωράκι σου με τα δοντάκια του για να μην ταλαιπωρείται το καημένο.

Εγω τα ίδια κορίτσια. Εδώ στο σπίτι τα νέα μου είναι όπως τα ξέρετε. Σκέφτομαι οτι θα πάω στο γιατρό σε ένα μήνα ακριβώς από σήμερα και μου φαίνεται πολύς καιρός! Σίγουρα δεν υπάρχει η ανησυχία που υπήρχε αλλά και πάλι θέλω να δω πως θα περάσει. Ας είμαστε καλά και όλα θα γίνουν. Πιστεύω πως όσο περνάν οι μέρες και νιώθω το νινάκι όλο και πιο συχνά θα ηρεμώ. Και από την άλλη, όταν θα πάω θα έχω μπει με το καλό στον 7ο (με την μέτρηση των εβδομάδων που λέγαμε), επομένως ο καιρός που θα μένει μετά θα περάσει πιο εύκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, ειπα να ξεκινησω με την βαλιτσα γιατι ετσι οπως το παω πρωτα θα αρχισουμε τα γεννητουρια και μετα θα σας την γραψω. Λοιπον

2 νυχτικα ή πιτζαμες με κουμπια μπροστα και αρκετα ανετες

1 ρομπα για τις μετακινησεις μεσα στο μαιευτηριο

2 σουτιεν θηλασμου ( ενα νουμερο μεγαλυτερο απο αυτο που φορατε τωρα) να ξερετε οτι θα το φορατε 24 ωρες το 24 ωρο και μεσα πολυ πιθανο να χρειαστειτε και τα επιθεματα

επιθεματα στηθους

8 εσωρουχα μιας χρησης ( ειναι πολυ βολικα γιατι αν λερωθουν που θα λερωθουν απλα τα πετας, εγω ειχα παρει και για την πρωτη βδομαδα στο σπιτι)

παντοφλες

λαστιχενιες σαγιοναρες για το μπανιο

1 πετσετα αποκλειστικα για το στηθος

1 πετσετα σωματος κα 1 προσωπου αν δεν θελετε να χρησιμοποιεισετε αυτες του μαιευτηριου

το νεσσεσερ με τα προσωπικα σας ειδη, οδοτοβουρτσα οδοντοκρεμα, σαμπουαν, αφρολουτρο, χτενα, κοκαλακια για τα μαλλια, κρεμα προσωπου οτι αλλο χρησιμοποιειτε τελος παντων

Το αφρολουτρο καλο ειναι να μην εχει εντονο αρωμα και να ειναι με ουδετερο pH τοσο για το μωρο οσο κα για το στηθος

επισης μια κρεμα για τις θηλες γιατι το πιο πιθανο ειναι οτι θα πληγωθουν τις πρωτες μερες, ιδανικα να ειναι απο σκετη λαλολινη γιατι αυτη δεν θελει ξεβγαλμα πριν τον θηλασμο, ολες οι αλλες θελουν.

Οινοπνευμα ή ανισηπτικο σαπουνι τζελ για τα χερια των επισκεπτων

Για το μωρο

1 εσωρουχακι κοντομανικο

1 μακρυμανικο εξωτερικο φορμακι

κατσακια σκουφακι γαντακια

1 βελουτε ή πετσετε κουβερτουλα

1 σεντονακι ή μια πανα αγκαλιας για να τυλιγουμε το μωρο ή να την ακουμπαμε πανω σε οποιον θελει να το πιασει

φωογραφικη μηχανη

τηλεφωνο

κα απο χαρτια τις ταυτοτητες σας φωτοτυπια, προσφατη ληξιαρχικη πραξη γαμου

αυτα ειναι για τα ιδιωτικα μαιευτηρια για τα δημοσια ξερω οτι πρεπει να εχεις και ρουχα για το μωρο και πανες για ολες τις μερες και οχι μονο κατα την εξοδο, οποτε οσες γεννησετε σε δημοσιο ρωτηστε τι επιπλεον θα πρεπει να εχετε μαζι σας.

νομιζω ειναι αρκετα πληρης οτι αλλο δειτε συμπληρωνετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιαννα με το καλο σημερα η β επιπεδου, ολα καλα θα ειναι και θα απολαυσεις να βλεπεις τον μπεμπακο σου.

Δωρακι μεγεια το νυχτικο, πολυ καλα εκανες και πηρες κατι οικονομικο.

Λαμπρινη μακαρι να βρειτε γρηγορα ενα σπιτακι οπως το θελετε και να τακτοποιηθειτε οσο ειναι νωρις γιατι και θα ηρεμηςεις πιο γρηγορα και γιατι μετα και εσυ θα βαρυνεις περισσοτερο. Υπομονη και για τα δοντακια τα πονανε πολυ τα μικρουλακια μας μεχρι να σκασουν και τραβανε πολυ ζορι. Εμενα εχει βγαλει 7 μεχρι τωρα, δεν εχει πολυ γκρινια αλλα ενω ξυπναει μια φορα τη νυχτα οταν ειναι να σκασει κλαιει στον υπνο του και ξυπναει και καθε ωρα μπορω να πω, οποτε οταν εχω τετοοια νυχτα ξερω οτι το πρωι θα εχει σκασει δοντακι. Ξερω οτι υπαρχει μια κρεμα στα φαρμακεια για τα ουλα ή καποιοι λενε οτι μπορεις να δωσεις και λιγο ντεπον εγω ομως δεν εχει χρειαστει να κανω κατι γιατι ηταν καπως πιο υποφερτα τα πραγματα.

Χριστινα και ο δικος μου ο αντρας ακριβως τα ιδια ή ξυπολυτος ή καλτσες παντοφλες χειμωνιατικες δεν εχει και δεν αγοραζουμε κιολας αφου δεν τις χρησιμοποιει, και τα ιδια μου κανει και η μικρη, ιδια ο μπαμπας της. Χριστινα θα περασει και αυτος ο μηνας και μετα οι επισκεψεις θα ειναι πιο τακτικες οποτε θα την βλεπεις πιο συχνα την μπουμπου σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι ευχαριστούμε πάρα πολύ! Να θυμόμαστε ότι είναι στη σελ. 50 για να ανατρέξουμε όταν έρθει ο καιρός και να τη φτιάξουμε με το καλό τη βαλιτσούλα μας. Κάτι που είδα ακόμα εγώ είναι πως βολεύουν τα καλύμματα τουαλέτας, για όσες μοιράζονται το δωμάτιο με άλλες κοπέλες καθώς επίσης και σαγιονάρες για το μπάνιο, για να μην πατάμε ξυπόλητες μέσα στη μπανιέρα και κολλήσουμε τίποτα μύκητες ή κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρακορίτσια. Τι κάνετε; Εμείς όλα καλά. Είδαμε τον μπόμπιρά μας σήμερα, κουνιότανμια χαρά, το βάρος του είναι 300 γραμμάρια. Έμενα μου φάνηκε λίγο και το είπαστον γιατρό. Είναι από τα μικρά μωράκια μου είπε αλλά όχι παθολογικά μικρό, απλάόπως το εκτιμά θα γεννηθεί περίπου 3100 με 3200. Καλά είναι. Το κεφαλάκι μας είναιμια χαρά, η καρδούλα μας έχει και τα 4 διαμερίσματα που πρέπει, μας μέτρησε χέρια, πόδια , όλα τέλος πάντων και μας είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά και μας έκλεισεπάλι ραντεβού σε 3 εβδομάδες για να μπορέσει να δει κάποια πράγματα πιο καλά αλλάδεν ανησυχώ γιατί με το που μπήκα και είδε τον φάκελό μου, πριν καλά καλά με ζυγίσειμου το είχε πει ότι σε 3 εβδομάδες θα ξαναπάμε για να μπορεί να δει το μωρό όσοπιο καλά γίνετε γιατί τώρα είναι νωρίς, είναι δηλαδή οριακά για Β΄ επιπέδου, όποτεδεν ανησυχώ. Στο τέλος μου είπε ότι όπως τα βλέπει έχω ένα υγιέστατο αγοράκι,με τα κιλά μου να προσέξω, τελικά +2 αυτό τον μην. Δεν μου φώναξε αλλά δεν είπεκαι «Μπράβο κορίτσι μου!». Είδαμε και τοαιμάτωμα, στο οποίο ναι μεν ο μπέμπης ακουμπά αλλά όπως μου είπε δεν είναιεπικίνδυνο. Εγώ δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλάλιγουλάκι ανησυχώ με το αιμάτωμα, γιατί μου είπε ότι απλά δεν μπορώ να κάνω τίποταγια αυτό, ούτε αγωγή, ούτε καθισιό, τίποτα. Και ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική,δεν μου είπε ότι επικίνδυνο αλλά ούτε ότι είναι και ακίνδυνο, απλά δεν ήθελα νατον ρωτήσω τι θα γίνει εάν σκάσει το αιμάτωμα γιατί φοβήθηκα για την απάντηση.Σε 3 εβδομάδες όμως θα τον ρωτήσω…

Ουφ,αυτά τα λίγα και από εμένα, ελπίζω να είστε όλες καλά. Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...