Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Ελα βρε δεν ειναι και εντελως αντιερωτικο!!! Μια χαρα ειναι!!! Εχω δει πολυ πιο χοντροκομμενα απο αυτο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλέ αλήθεια λέω!!!Άμα το δεις πάνω μου επειδή δεν έχει μπανέλα,αλλά λάστιχο και το στήθος είναι τεράστιο αυτό απλωνει!!!Το κρατάει ναι μεν αλλά το δείχνει πιο μεγάλο.

Για τo κρεβατάκι που είπες πριν τώρα το είδα!!

Κόιτα εγώ πιστεύω πως είναι καλό,βέβαια να ξέρεις πως πολλές που έχουν πάρει τέτοιου τύπου κρεβάτια είπαν πως τα κιλά και το ύψος δεν συνάδουν με τις ηλικίες των παιδιών που δίνει ο κατασκευαστής.

Δηλαδή συνήθως τα παιδιά δεν χωράνε μέχρι όσο χρονών αναγράφεται.

Εγώ σκέφτομαι αυτό να παραγγείλω.

http://www.motherbaby.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=16&the2id=44&theid=44&open1=16&open2=44&thepid=198&page=1

Μετά έχουμε κρεβάτι.

Άσχετο αλλά πόσα κιλά έχετe πάρει μέχρι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικα με το σουτιεν εγω εχω παρει τα pretty bra (μην κοροϊδευετε!!) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Μαλιστα χθες παρηγγειλα και αλλη μια τριαδα με αλλα χρωματα... Εινα απιστευτα βολικα!!!!

Σχετικα με το κρεβατι, αυτο που με νοιζει περισσοτερο ειναι τα συρταρια γιατι δυστυχως εχουμε ελλειψη χωρου στο παιδικο δωματιο και νομιζω θα τα χρειαστω. ετσι κ ααλιως δεν πιστευω τις ηλικιες που λενε τα καταστηματα...

Τωρα ως προς τα κιλα, το πρωτο τριμηνο εχασα 2 χωρις εμετους διαρροιες και αναγουλες, και εχω παρει το ενα ως τωρα. νομιζω οτι εχω ακομα πολυ χρονο να φορτωθω με κιλα, αφου απο πριν μεινω εγκυος εχω περιττα κιλα...

εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω πάρει 3 κιλά!!!Ακριβώς τα ίδια και εγώ ξεκίνησα με παραπάνω κιλά,αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου και μάλιστα ήμουν πολύ περήφανη για τον εαυτό μου,αφού πριν μείνω έγκυος είχα χάσει ήδη 30 κιλά!!!!!Ο γιατρός δεν μου είπε ποτέ να προσέξω μην παχύνω και οι εξετάσεις μου ήταν πάντα άριστες!!!

Αν δεν έχεις χώρους πράγματι χρειάζεσαι τα συρτάρια.Διαφορετικά γιατί δεν κοιτάς για μια οικονομική κούνια και μια μεγαλύτερη συρταριέρα;Έτσι κ αλλιώς θα την χρειαστείς.Όσο μεγαλώνει το παιδί τόσο πιο πολύ χώρο θα χρειάζεται.Έτσι βλέπω τουλάχιστον από τα παιδιά του άντρα μου.

Συγγνώμη κιόλας που ρωτάω επειδή σκεφτόμουν και εγώ τα pretty bra,μιλάμε για μεγάλο νούμερο;Δηλαδή το δικό μου μέγεθος λες να το καλύπτει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω το xl που το παρηγγειλα τον ιουνιο οταν αρχισε να μεγαλωνει το στηθος μου.

Τωρα παρηγγειλα το xxl, αλλα μου ειπαν θα μου ερθει σε κανενα μηνα γιατι το νουμερο αυτο εχει εξαντληθει κ θα φερουν καινουργια. Δεν το εχω δει για να σου πω πως ειναι... Παντως προ εγκυμοσυνης φορουσα 85c και τωρα μαλλον εχω ανεβει νουμερο γιατι δεν μου πολυκανει πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ φόραγα 80C προ εγκυμοσύνης.Καλέ μιλάμε τόση ώρα και δεν σου έχω συστηθεί σωστά.

Με λένε Δώρα,είμαι 26 και μένω στο Γουδή.Είναι το πρώτο μου μωράκι και θα γεννήσω στο Αρεταίειο.Εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικαιο εχεις! Ειμαι η Γεωργια, κ εγω 26 κ μενω Πετρουπολη. Κ εμενα η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειναι και θα γεννησω στο ΓΑΙΑ! Εχεις αγχος οπως εγω? Γιατι εγω εχω φοβερο αγχος οταν δεν το καταλαβαινω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα γενικά δεν είμαι άνθρωπος που τον πιάνει εύκολα άγχος.Βέβαια όταν με πιάσει εκεί μπορεί να τους τρελάνω όλους.Αφού να φανταστείς ότι θα γεννήσω στο δημόσιο με το γιατρό της εφημερίας και όταν το λέω σε πολύ κόσμο με κοιτάει κάπως!!!Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι οι γιατροί πια ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

Κοιτα για να ηρεμήσεις και να ενημερωθείς μπορεις να μπεις εδώ Σεμινάρια να γραφτείς,να δηλώσεις συμμετοχή και να μάθεις πολλά πράγματα.

Εγώ ήδη έχω παρακολουθήσει τα περοσσότερα από τα σεμινάρια.Τώρα γράφτηκα σε αυτό του ανώδυνου τοκετού.Έχει πολλή ζήτηση!!!

Για ρίξε μια ματιά!!!!

Όλες θα σας ενδιαφέρει κορίτσια.Ειδικά τις πρωτότοκες!

Σεμινάρια

Σίγουρα θα ενδιαφέρει και μια κοπέλα που έλεγε χτες για το θηλασμό.Έχει και για αυτό σεμινάρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη η ιδεα σου! Θα το κανω κ εγω!

Στο Αρεταιειο γεννησε προσφατα μια φιλη μου κ εμεινε ευχαριστημενη απο τους γιατρους, απλα πρεπει να παρεις μαζι σου αρκετα πραγματα και για το μωρο οπως πανες κλπ. Επισης για καλυτερη διαμονη φροντισε να πιεζεις τις μαιες γιατι αν δεν τις πιεσεις δεν σου δινουν πολλη σημασια. Πιεσε τες για να σε βοηθουν οποτε το χρειαζεσαι, δυστυχως στο δημοσιο αν δεν πρηζεις, δουλεια δεν κανεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτέλους βρίσκω έναν άνθρωπο που γέννησε πρόσφατα στο Αρεταίειο,διότι όσες διάβαζα στι ιντερνετ είχαν γεννήσει πριν καιρό.Μήπως μπορείς να ρωτήσεις την φίλη σου ποιός όροφος είναι ο καλύτερος ο πάνω ή ο κάτω.Έχω διαβάσει τόοοοσα που έχω μπερδευτεί πια!!!!!

Όσο αφορά την διαμονή έχει πολύ καλή πειθώ ο αντρούλης μου και όλο και κάτι πιστεύω ότι θα καταφέρει!!!Οι μαίες που έχω δει εκεί, όσες φορές έχω πάει, είναι εξαιρετικές κοπέλες αλλά δυστυχώς πολύ λίγες για τόσα άτομα.

Εσυ στο ΓΑΙΑ αν επιτρέπεται πόσα θα πληρώσεις;Εμάς το ταμείον είναι μείον!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμας μειον ειναι αλλα εφοσον ο γιατρος που εχω κ εμπιστευομαι χρονια ειναι εκει, παω κ εγω. Αλλα τουλαχιστον εχω ακουσει κ διαβασει τα καλυτερα για το ΓΑΙΑ οποτε κατι ειναι κ αυτο. Οι τιμες του ειναι σχετικα καλες, και σας παραθετω το e mail που μου εστειλαν...

<<Καλησπέρα σας,

Ενδεικτικά να σας αναφέρουμε ότι για το 3κλινο δωμάτιο οι τιμές:

(α) με ΕΟΠΥΥ έχουν ως εξής:

  • Φυσιολογικός Τοκετός: 1.000€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 1.130€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων)
  • Καισαρική Τομή: 1.130€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 1.240€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων)

    (β) ιδιωτικού τιμοκαταλόγου έχουν ως εξής:

    • Φυσιολογικός Τοκετός: 1.880€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 1.980€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων).

    • Καισαρική Τομή: 1.980€ (πακέτο 3 διανυκτερεύσεων) & 2.200€ (πακέτο 4 διανυκτερεύσεων).

    - Στις παραπάνω τιμές περιλαμβάνονται έξοδα αναισθησίας & αμοιβή αναισθησιολόγου.

    - Συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 13%.

    - Δεν συμπεριλαμβάνονται αμοιβές των θεραπόντων ιατρών, όπως π.χ. μαιευτήρα – γυναικολόγου.

    Για περισσότερες πληροφορίες και για άλλους τύπους δωματίων μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Λογιστήριο Ασθενών στο τηλ. 210.6991050.

    Ευχόμαστε με το καλό να υποδεχθείτε το μωράκι σας και είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση ή απορία.>>

    Συγκριτικα με τα αλλα ιδιωτικα ειναι νορμαλ οι τιμες...

    Εσεις οι υπολοιπες που γεννατε??

    Σχετικα με το Αρεταιειο, να ξερεις, επειδη γενναμε και καταχειμωνο, να εχεις ετοιμη και κουβερτα για σενα κ το μωρο, γιατι μπορει να τις εχουν στειλει ολες για πλυσιμο (συμβαινουν και αυτα!!) Η φιλη μου ειναι πολυ ευχαριστημενη απο την παιδιατρο που παρακολουθουσε το μωρο, αλλα ως προς τις μαιες ηθελαν κραξιμο για να εξυπηρετησουν κ αυτο με το ζορι... στο ισογειο ηταν, δεν ξερω για αλλους οροφους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ να σαι καλά για τις απαντήσεις σου,γιατί χρειάζομαι οποιαδήποτ επληροφορία για το νοσοκομείο!Οι τιμές πράγματι φαίνονται καλές και έχω ακούσει και εγώ πολυ καλά λογια για το ΓΑΙΑ.Εκεί γέννησε πριν 18 μήνες η κομμώτριά μου και αν θες την παρασκευή που έχει ραντεβού για κούρεμα ο άντρας μου,πάω και γω και τη ρωτάω καμιά λεπτομέρεια.Ο γιατρός πόσα σου ζήτησε;

Πάντως αυτό που δεν έχουν τίποτα στα δημόσια και πρέπει να τα πάρεις όοοολα εσύ το συζήταγα και με μια μαία εκεί.

Άντε ρε κορίτσια και εσείς οι υπόλοιπες πείτε που γεννάτε και πόσο θα σας κοστίσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kangaroo ετσι πιστευω και εγω απο εδω και περα θα ειναι πιο συχνα τα χτυπηματα....οσο για το δωματιο μου αρεσουν τα φωτεινα χρωματα το ασπρο το θεωρω πολυ απλο,γνωμη μου βεβαια...οσο για τα επιπλα συμφωνω οτι πρεπει να ειναι ουδετερα για τυχον δευτερο παιδι!

evinicolas περαστικα σας ευχομαι!αξονικη εχω κανει στο κεφαλι ειναι λιγο περιεργα γιατι νιωθεις εγκλωβισμενος αλλα δεν ειναι τιποτα ουτε του αντρα σου θα ειναι τιποτα μωρε απλα θελει υπομονη...

DORAKI.K καλως ηρθες και με το καλο το μωρακι σου..τι εγινε με την αυχενικη ολα καλα?εμενα μου ειχαν πει απο την αυχενικη για κοριτσι χωρις να ειναι σιγουρος...οταν πηγα στον γιατρο μου την προηγουμενη εβδομαδα μου το επιβεβαιωσε και εκεινος οποτε επεσε μεσα αυτος που μου το ειπε στην αυχενικη!ισως ηταν τυχαιο ομως γιατι εχουν γινει λαθοι στην αυχενικη γι αυτο δεν σου λενε ποτε τι ειναι σιγουρα...!!!

Jokots το Γαια ειναι Αθηνα?εγω θα γεννησω Ιασω αν ολα πανε καλα και μπορεσουμε να βρουμε τα λεφτα...ειναι 1050 φυσιολογικος τοκετος με ΕΟΠΥ και 1500 περιπου με καισαρικη.1500 ζηταει ο γιατρος μου και 200 η μαια οποτε κανα 3000 ολα..πολλα λεφτα ρε κοριτσια για την σημερινη εποχη μακαρι να πανε ολα καλα και να τα βρουμε γιατι δεν ξερω τι θα κανουμε!αν και ο γιατρος μου ειπε θα με βοηθησει θα μου κανει εκπτωση και ευκολιες...εσας ο γιατρος ποσα θελει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το θέμα του μαιευτηρίου δεν το έχω συζητήσει καν με το γιατρό. Μου έχουν πει πως όταν είναι η ώρα, ο ίδιος ο γιατρός σου κάνει κουβέντα και σε ενημερώνει για τα μαιευτήρια που συνεργάζεται. Ο δικός μου συνεργάζεται με παραπάνω από ένα από όσο ξέρω, επομένως λογικά θα επιλέξω μεταξύ του ΓΑΙΑ και του ΛΗΤΩ που πάνω κάνω έχουν τις ίδες τιμές και είναι αυτές που ανέφερε παραπάνω η Jokots. Για τα χρήματα του γιατρού δεν έχουμε συζητήσει (μου είπε θα τα βρούμε στο τέλος). Πάντως λίγο πολύ τα ίδια παίρνουν όλοι στη γέννα.

Εγω στενοχωρήθηκα λίγο γιατί πήγα εκεί που έχει ο πατέρας μου το σκυλάκι του και από τη χαρά του πριν προλάβω να αντιδράσω, πήδηξε επάνω μου και με γρατζούνισε στο πόδι. Βέβαια δεν μάτωσε ή τίποτε άλλο, απλά έχει κάνει μια κοκκινίλα σε ένα σημείο. Η υπόλοιπη γρατζουνιά εξαφανίστηκε. Θεωρώ οτι είμαι υπερβολική μιας και δεν "άνοιξε" το δέρμα και ήταν εντελώς εξωτερική αλλά αγχώθηκα. Τέλος πάντων μετά από το πλύσιμο, το οινόπνευμα και το betadine που του έβαλα, θεωρώ πως είμαι καλυμμένη. Τι τρέλα μας πιάνει βρε παιδί μου.....

Doraki καλή επιτυχία και περιμένουμε νέα απο τη Β επιπέδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν σας προλαβαίνω καλε ποσα γράψατε!!!! Αντε να δω ποσα θα προλάβω να διαβάσω και να σχολιάσω γιατι σε τρία τέταρτα θα κατέβω να πάρω την μικρη.

Αγορες ναι σιγα σιγα αρχίστε μετα την β επιπέδου να κάνετε την έρευνα σας και εγω στο πρώτο ετσι ειχα κάνει και παραγγελίες εκει κατα τον 7ο θυμαμαι σε έπιπλα και καρότσια πολλες φορες θέλουν πανω απο μήνα κανα 2 μηνο μεχρι να σας τα παραδώσουν. Με το καλο λοιπον σε όλες! Ρουχαλακια σεντονακια και τετοια παλι εκει κοντα για να πλυθούν και να τακτοποιηθούν οταν θα σας έρθουν και τα έπιπλα. οτι απορίες εχετε εδω στις παλιές!

Doraki καλως μας ήρθες, θα περιμενουμε νεα σου απο την β επιπέδου και θα μάθεις και το φύλο γιατι φαίνεται καθαρα πλεον. Εμενα στα δυο πρωτα μου το είχαν πει απο την αυχενικη και έπεσαν και στα δυο μεσα. Ειναι να βοηθαει και η θεση αλλα εμενα μου είχαν πει οτι κατι βλέπουν και ανάλογα την κλίση που εχει αυτο σου λενε το φύλο. Εγω δεν θα μάθω αυτη τη φορα φύλο γιατι εχω ένα κοριτσάκι και ένα αγορακι.

Γεωργιαννα για τον θηλασμο να θυμασαι το παιδι στο στηθος όσο και οποτε θελει, χωρις ωράρια γιατι θα ακούς καθε τρεις ώρες και τετοια, τον πρώτο καιρο τις πρώτες έξι βδομάδες δηλαδη μεχρι να εδραιωθεί η γαλουχια μπορει να τρωει καθε μια με μιάμιση ωρα και να ειναι στο στηθος για 30-40 λεπτα που σημαίνει οτι ολη μερα ειναι πανω σου. Θελει καλη διατροφη και πολλα υγρα θα πίνεις πολυ νερο, χυμούς αναμικτους οχι μονο πορτοκαλι γιατι τα πειράζει, και πολλες σούπες θα ειναι και χειμώνας οτι πρέπει. Θα τα λέμε και τοτε απο τωρα δεν νομιζω οτι βοηθαει κατι ολα γινονται μετα θέληση υπομονη να δεις και να μην ακούς κανέναν γάλα θα εχεις για το μωρο σου.

Ρενα θα δεις και εσυ το μωρουλι σου σημερα? με το καλο σε καταλαβαίνω που θες να ειναι μαζι σου και ο αντρουλης σου στην β επιπέδου αλλα ολα καλα θα ειναι μην σε αγχωνει αυτο. Μεγεια το φωτιστικό για τον Νικόλα σου!!!

Doraki εχεις δικιο τα βρεφικα ειναι πολυ ακριβά και μαλλον γιατι εκμεταλλεύονται την χαρα σου και την άγνοια σου τον πρώτο καιρο γιαυτο ειπα θελει ψάξιμο σε πολλα μαγαζια. Τα mothercare έχουν ποιοτικά πολυ καλα πράγματα αλλα ακριβά, του jumbo ειναι καλα αλλα εμενα καποια στο πλύσιμο πανε αλλου τα κουμπιά και αλλου αυτα που κουμπώνουν. Απο Ίντερνετ σιγουρα βρίσκεις πιο οικονομικα σε σχέση με τα μαγαζια αλλα για μεγαλα είδη οπως τα καρότσια να ρωτάτε τι ισχύει για θέματα servise και εγγύησης. Πο υ ωραια ρουχαλακια έχουν και τα next, στην Αθήνα εχει δυο μαγαζια αλλα μπορεις να παραγγειλεις απο το σάιτ τους και σου έρχονται σε τρεις μερες απο Αγγλία σε καλύτερες τιμές απ οτι τα βρίσκεις εδω.

Γελασα και με το ξύλο θαλάσσης και με το πάπλωμα προσοχη θελει γιατι έχουν τον τροπο να σου πουν οτι χρειάζεσαι όλο το μαγαζι.

Δωρα και Γιωργια Αθηναίες και εσείς και εγω Αθήνα μένω Καλλιθέα, αλλα σας ρίχνω και μια δεκαετία μαλλον ειμαι η μεγαλύτερη της παρεας. Ουπς!!!

ποια ρωτησε για κιλα εγω έφτασα τα +7 εχω ξεκινήσει ομως αρκετα αδύνατη οποτε καλα νομιζω ειμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel εγω τα ρωτησα ολα να ξερω ποσα χειαζονται γιατι δεν ειναι και λιγα τα λεφτα...οσο για το σκυλακι του μπαμπα σου μην στεναχωριεσαι δεν παθαινεις τιποτα εχω και εγω σκυλακι και με εχει καταλαθος γρατζουνισει στο χερι...αν κανει ολα τα εμβολια του μην φοβασαι και οτι εβαλες πανω καλο ηταν αλλα μεχρι εκει δεν παθαινεις τιποτα πιστεψε με.

kangaroo +7 ειμαι ηδη εγω τωρα γι αυτο εχω ξεκινησει να τρωω μονο οτι πρεπει να δουμε οταν παω στον γιατρο τι θα δειξει η ζυγαρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια...τι κανετε???δεν σας προλαβαινω...χαχαχαχα γραφετε πολλα μπραβο σας...να στε καλα και να γραφετε...

ξεκινησατε να ψαχνεστε για ψωνια και τετοια...μπραβο...εγω ειχα ψωνισει τα περισοτερα στα τζαμπο για τον δημητρη....λογικες τιμες και προσιτες....ψωνια ειχα κανει στο 7ο μηνα και ολα μαζεμενα...μετα τρομαξα να τα βαλω σε σειρα...τωρα μετα την β επιπεδου θα αρχισω σιγα σιγα...αν και στην προηγουμενη φορα μου ειχε στηλει κ μια κοπελα ρουχαλακια που ηταν σε αριστη κατασταση....τωρα τα δινω σε ενα ιδρυμα της περιοχης μολις δεν του κανουν...

εμεις βαφτισαμε τον δημητρακη μας και ηταν τελεια...δεν εκλαψε καθολου η ψυχη μου...ειναι μια γλυκα....περασαμε τελεια....η μπεμπα κλωτσαει...τωρα εχει κατι μερες ξεκουραση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!!Τελειώσαμε τη Β επιπέδου μας και όοολα είναι μια χαρά!!!Είμαστε υγιέστατοι αν και λίγο αδυνατούλες.....360 γραμμάρια!!

Όπως μας είπε η γιατρός όμως κανένα πρόβλημα δεν έχουμε!!!

Φυσικά όπως καταλάβατε έχω μια μικρούλα μπουμπούκα,που είναι και πανέμορφη..(Α ρε χαζομαμά που έγινα ήδη)

Ο άντρας μου δε, όλο η κόρη μου και η κόρη μου είναι.(Του μοιάζει από τώρα λέει....)

Τα ψώνια ήδη τα ξεκίνησα γιατί σκέφτηκα αυτό ακριβώς που είπε η Binoula.Άμα τα αφήσεις μαζεύονται πολλά και με την κοιλιά απέναντι ποιός τρέχει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και παλι, συνεχιζω απο εκει που έμεινα το μεσημερι

εγω θα γεννησω και αυτη την φορα στο Ιασώ εκει ειναι ο γιατρος μου και δεν εχω κάποιο παράπονο απο τις προηγούμενες φορες. Γενικα ακουγονται πολλα, μπορει να ακούσετε τελείως αντιφατικά πράγματα αλλα ειναι καθαρα σε τι μαίες θα πέσεις τόσο στις αίθουσες τοκετών όσο και στα δωμάτια αλλα και γιατρου πιςτευω. Εγω ειχα δει διαφορα ανάμεσα στην πρωτη και στην δευτερη φορα ως προς τον θηλασμο. Την δευτερη φορα μπορούσες να εχεις rooming in σε καθε τύπο δωματίου και οχι μονο σε μονόκλινο οπως πριν μερικα χρονια και επισης σου φέρνουν το μωρο να το θηλασεις όσο εισαι ακομα στην ανάνηψη και οχι αφου πας στο δωματιο. Την δευτερη φορα λόγω κρίσης μαλλον είχαν κοψει πολλα οπως σαπουνακια σαμπουάν μπουρνουζι και παντοφλιτσες που σου έδιναν αλλα μας ηρθε και σχεδόν στα μισα λεφτα απ οτι στην πρωτη γέννα.

Rose τις τιμές αυτες τις εχεις παρει πρόσφατα απο το Ιασώ? ξεχασα να ζητήσω τον τιμοκατάλογο οταν πηγα για την β επιπέδου. Πάντως ειναι ακομα πολλα τα λεφτα και πριν 3-4 χρονια ηταν ακομα περισσότερα.

Χριστινα καλο ειναι να κάνετε μια κουβέντα με τον γιατρο σου περι οικονομικού, να ξερεις και να προετοιμάζεται. Δεν παίρνουν ολοι τα ιδια μη νομίζεις, ρωτησε τον με ποια μαιευτήρια συνεργάζεται δες ποσο στοιχίζουν μπορεις να πας και απο κει να δεις τα δωμάτια απο κοντα.

Λαμπρινη καλοφωτιστο, καλοτυχο και παντα ευτυχισμένο να ειναι το αγορακι σου. Με το καλο να ερθει και η αδερφουλα του!

Δωρα τελεια τα νεα σου, μια χαρα καλε ειναι η μικρουλα σου τι αδυνατουλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! Εγω μεταμεσονυχτια σημερα!λοιπον 18+5 σημερα.

Πηγα στο γιατρο και ολα καλα, το ζουζουνι κανει τουμπες αν και δε το καταλαβαινω καθολου, τι να πω..μαλλον ειμαι εντελως αναισθητη!Ειμαστε αισιως 238 γραμμαρια, μεγαλωσαμε αρκετα!χιχιχι αλλα οπως μασ ειπε και ο γιατροσ μασ λειπουν ακομα 3 κιλα μεχρι να γινουμε ανθρωποι χαχαχα! επισης μοιαζουμε με κουκουβαγια χαχαχα!

Με τρομαξε λιγο ο γιατρος και μου πε να παω σε καρδιολογο γιατι με ξαναπιασε αλλα πολυ ελαφρα ο πονοσ στην πλατη...πιστευει οτι δεν ειναι τπτ αλλα για να ειμαστε καλυμενοι. Αχ πολυ στεναχωρηθηκα που δε θα ειναι ο αγαπημενοσ μου εδω στη β επιπεδου γιατι και αυτοσ το ηθελε, αλλα ειπαμε να κανει μια προσπαθεια και αυτοσ να τον παρει σα συναδελφος μηπως και μασ πει να παμε εκεινο το σαββατοκυριακο που θα ειναι εδω...ντρεπομαι λιγακι αλλα τι να πω. Το στομαχι μου συνεχιζει το χαβα του, τι το χει πιασει να ξερα!!

Οπωσ εχω ξαναπει εμεισ θα γεννησουμε οταν ερθει η ωρα σε δημοσιο, αν και μεχρι προτεινως ο γυναικολογοσ που πηγαινα ηταν εξωτερικος, τελικα του νοσοκομειου ειναι πολυ καλυτερος και πολυ πιο "ανθρωπος", δε κοιταει καθολου τα λεφτα. ο εξωτερικος αν και καμια φορα δε μου πηρε χρηματα σε επισκεψη μασ ενημερωσε οτι 2700 ειναι τα εξοδα (γιατροσ-κλινικη), του νοσοκομειου αρνείται κατηγορηματικα να παρει χρηματα και οσεσ φορεσ εχω παει στα απογευματινα επισης ποτε δε μου εχει παρει επισκεψη, βεβαια θα του κανουμε καποιο δωρο μετα τη γεννα. οποτε α)τα εξοδα δε συγκρινονται και β) κακα τα ψεμματα αν κατι παει στραβα στο δημοσιο νοσοκομειο καταληγεις και με διαφορα που εχουν ακουσει τα αυτια μου εχω φοβηθει και το προτειμω με 1000 και ασ με βαλουν και σε τετρακλινο....! επισης να πω οτι αυτα τα χρηματα που μου ειπε ο ιδιωτης ειναι για μονοκλινο, διοτι εδω σε καμια κλινικη δε μπαινεις με αλλην στο δωματιο. Νομιζω οτι εκει στην αθηνα πραγματικα σας κοροιδευουν, να πληρωσενετε τοσα πολλα λεφτα και να σας βαζουν και σε τρικλινο, απαραδεκτο!

Οσο αφορα τα ρουχα με εχουν ενημερωσει για καποια σιτε στο ιντερνετ, μια φλη μου παραγγειλε απο το carter's, που ναι μεν ειναι στην Αμερικη, αλλα τα εξοδα εκτελονισμου κλπ συνυπολογιζονται στην τιμη και αν και περναει απο τελωνειο το δεμα δεν πληρωνεισ τπτ, ειναι αρκετα φθηνα και ποιοτικα πολυ καλα. Φανταστειτε πηρε 16 φορμακια, 3 φουτερακια και 10 πατελονακια 120ευρω με ολα τα εξοδα μεσα στην τιμη.

οσο για τα κιλα, εχω παρει 1,5 απο τα 2 που εχασα στην αρχη, με αγχωνει λιγο αυτο με τα κιλα οχι για το πωσ θα τα χασω μετα, ολεσ λενε οτι ολα σχεδον που περνεισ τα χανεισ αμεσα, αλλα για το οτι δε θελω να γινω σα μπαλονι στον 9ο, ειδα μια εγκυουλα στον 9ο προχθες ολα κι ολα ειχε παρει 8 κιλα και ειχε μια ωραια κοιλιτσα φοβερη. Αποκλειτε να συγκραντιθω και να παρω τοσα λιγα βεβαια, αλλα τα 16 που μου εχει βαλει οριο δε θελω ουτε να τα σκεφτομαι, αντε 10-12 το πολυ.

Μπινουλα να τον χαιρεστε τον νεοφωτιστο, παντα γερος, δυνατοσ και χαμογελαστος, σου εφυγε και αυτο το αγχος!

Αντζελ μην αγχωνεσαι για τη γρατζουνια απο το σκυλακι, δε παθαινεις απολυτως τπτ! Ειναι εντελωσ ακινδυνο.

Αυριο περνω και τισ εξετασεις απο το α-τεστ, για να δουμε τι θα πουν και αυτες...αμαν εχω βαρεθει εξετασεις και γιατρους. Σας καληνυχριζω κοριτσια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!kangaroo η γιατρός μας είπε ότι είναι από τα σχετικά μικρά μωρά και ψιλοανησύχησα.

Αφού όμως μου είπε ότι δεν πειράζει καθόλου και μου λέτε και εσείς ότι είναι οκ,μπορώ να ηρεμήσω και εγώ λίγο.

Να ρωτήσω βρε κορίτσια από φορμάκια και από εσωρουχάκια πόσα λέτε να αγοράσετε και τι νούμερα;Έχω ακούσει από κάποιες μανούλες να μην κοιτάξω καν το 00 νούμερο,άλλες πάλι μου είπαν πως πρέπει να πάρω και από 00 μερικά γιατί το μωρό επιπλέει στα πολύ μεγάλα νούμερα και δεν νοιώθει άνετα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης να σας ρωτήσω,επειδή θα γεννήσουμε χειμώνα και επειδή ξέρω πως τα μωράκια πρέπει να βγαίνουν έξω,ανεξάρτητα το τι εποχή έχουμε,πιστεύετε ότι χρειάζονται αυτές οι ειδικές φόρμες εξόδου;Όπως αυτή; Παιδικά ρούχα AZshop.gr - Rock a Bye Baby φορμάκι εξόδου και γάντια «Let’s Play»

ή με ένα ζεστό ντύσιμο και μια κουβερτούλα είμαστε οκ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Binoula ναι χαίρεσαι το παιδάκι σου και να το δεις όπως επιθυμείς!Άντε και στη βάφτιση της μικρής σου, με υγεία και χαρά!

Doraki μπράβο για τη β επιπέδου!!! Απο εδώ και πέρα κοίτα να ευχαριστηθείς της εγκυμοσύνη σου χωρίς άγχος και μόνο με χαρές! Οι πατεράδες με τις κόρες έτσι είναι. Τρελαίνονται! Και οι κόρες φυσικά, έχουν μεγαλύτερη αδυναμία στους μπαμπάδες, αλλά χαλάλι τους! Έτσι είναι αυτά! Αφού σου είπε η γιατρός οτι είναι όλα εντάξει με το βάρος της κουκλίτσας μην ανησυχείς! Όταν χρειάζεται να ανησυχήσουμε για κάτι μας το λένε στην εγκυμοσύνη, να είσαι σίγουρη. Όλα καλά λοιπόν!

Καγκουράκι σίγουρα θα κάνω κουβέντα στο γιατρό, αλλά δεν έχω κανένα άγχος για εκμετάλλευση, επειδή τον ξέρω πολλά χρόνια και μου έχει συμπαρασταθεί σε πολλά πράγματα που (δυστυχώς) έχει χρειαστεί να κάνω. Του έχω τρομερή εμπιστοσύνη και είμαι βέβαιη πως θα τα βρούμε. Και εγώ θέλω rooming in και γι αυτό θα κάνω μια βόλτα όπως λες από τα μαιευτήρια. Αλλά φυσικά να είναι σε 3κλινο γιατί δεν έχουμε να χαλάμε και για περιττές πολυτέλειες. Εσυ αφού έμεινες ικανοποιημένη με το Ιασώ καλά κάνεις και ξαναπάς. Είναι και τι ταιριάζει στον καθένα κορίτσια.

Ρενάκι μπράβο για το μωράκι σου κορίτσι μου! Με το καλό και στη Β επιπέδου, να το δεις και όλα να είναι τέλεια!Μακάρι να γίνει κάτι και να καταφέρει να είναι και ο αντρούλης σου μαζί, αλλά αν δεν γίνει μην στενοχωριέσαι. Σε αυτό που λες για τα δημόσια έχεις πολύ δίκιο. Αν κάτι συμβεί σε δημόσιο (φτου φτου) μπορούν να το αντιμετωπίσουν γιατί έχουν τα μέσα. Στα ιδιωτικά υπάρχει θέμα. Εγω δεν θα πήγαινα σε ιδιωτικό αν ο γιατρός που έχω δεν ήταν ιδιώτης. Παλιά ήταν στο δημόσιο, αλλά μετά έφυγε και τον ακολούθησα. Αν κάποια στιγμή δεν θα μπορώ το βλέπουμε, όμως για την ώρα επειδή είχα και κάποια θέματα, θέλω να με ξεγεννήσει αυτός. Πάντως αυτά που λες εδώ για τις τιμές στην Αθήνα ισχύουν. Ταρίφες έχουν βάλει και λίγο πολύ τις ακολουθούν όλοι. Πες μας και για το Α τεστ αν και σίγουρα καλό θα είναι!

Φιλιά πολλά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...