Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!!φθινοπωρινές μερες…εχει μια ψυχρα!!αλλα μιας και μειναμε σπιτι το απογευμα καθισα χθες και εφτιαξα μαρμελαδες.καινουριο κολλημα!!!βερυκοκο και φραουλα.σημερα δοκιμασα το βερυκοκο και είναι τελειο!!!αν και πηγε να μου πιασει ενώ εβραζε το εσωσα!!το πρωι ειχαμε παει κουνιες,όλα ωραια και καλα,παει σε καποια φαση να ανεβει τις σκαλες η μικρη για την τσουληθρα,παω κι εγω μπροστα για να την περιμενω να πεσει.σε καποια φαση την ακουω να κλαιει.ηταν ένα κοριτσακι λιγο πιο μεγαλο και της τραβαγε την μινυ που κρατουσε να της την παρει…τοσο τραβηγμα που της ξηλωσε το αυτι!!!και δεν με νοιαζει για την μινυ,αλλα πανω στις σκαλες να την τραβαει να πεσει να εχουμε αλλα….παω κι εγω κοντα ,λεω στην Κωνσταντινα ότι ηθελε να την δει το παιδακι,δεν την αφηνε βεβαια και το άλλο ξαναορμαει να την τραβηξει…Άλλο σκηνικο λιγες μερες πιο πριν,εκανε κουνια η μικρη,ερχεται ένα κοριτσακι λιγο πιο μεγαλο ,ετρωγε κρουασαν,η Κωνσταντινα αδιαφορουσε(ευτυχως!!)και της το δειχνει και λεει ότι είναι δικο της.μου θυμησε το παιδακι που ελεγε η Αννα Μαρια στην εκκλησια..και βλεπω και αλλα τετοια σκηνικα αναμεσα σε αλλα παιδακια,από τοσο μικρα να κανουν κακιουλες…!!

Χριστινα πως είναι ο Δημητρακης;περαστικα!!!

Βασω οντως μοιαζει πιο πολύ στον αντρα σου!!ωραια η συνταγη σου,φακελωνεται για μελλονικη χρηση!!!τι πλακα η Ιωαννα που σταματησε τον παγωτατζη!!!

Βανια ωραια η χειροτεχνια του Σταυρου,αντε να τελειωσει το σχολειο να χαλαρωσετε!!

Κατερινα ΚΑ τωρα που τελειωνουν τα μαθηματα τους εβαλαν τοσες ασκησεις;για να μεινει η εντυπωση στο τελος;Ο γιωργος ενταξει με το ποδι;αφου τρεχει μια χαρα!!μια χαρα ο μπεμπης με τα κιλακια!!ποση ωρα διαβαζα το πρωινο που ελεγες για τον παιδικο,να διαβαζω φετα με μερεντα και αντι να παει ο νους μου στην φετα ψωμι,φανταζεσαι τι σκεφτηκα..χαχαχαΚαλα παλι τα φαγητα σου για το τραπεζι του Σαββατου είναι…σουπερ!!προφιτερολ από τα αγαπημενα μου!!!θα φτιαξεις και τα σου;μπραβο που εβαλες στην ομαδα την συνταγη,δεν βαζεις και τα τριχρωμα μπισκοτα να τα βρισκουμε ευκολα;φαινονται τελεια!!τα σκουλαρικακια τι είναι βρε πολυνταλαντη;;

Μαγδουλα τα εχουμε πει εμεις,μπραβο που βρηκατε παιδικο να σε ευχαριστει!!καλα για την ομορφοοικογενεια στα εχω πει!!αλλα θελω προτεραιότητα στο ζουληγμα παρακαλω!!χαχα Καλε ετοιμος να την παντρευτει την πιτσιρικα;;χαχα Εγω νομιζω ότι μοιαζει σε εσενα ,ισως επειδη εχετε και τα ιδια χρωματα.

Αννα Μαρια τελειωσατε επιτελους με τα μαστορεματα!!δοκιμασες το φαρμακο για τις κατσαριδες;ελπιζω να κανει δουλεια!!ελα βρε μην εισαι υπερβολικη με το γλυκο,χρειαζεται και μια δοση γλυκου τα παιδια.δεν τα τρωει αλλωστε και κάθε μερα.εμενα πιο πολύ με νευριαζει να δινουν χωρις να με ρωτανε. Δεν θα κλεισει το σχολειο;τι αδεια περιμενεις;καλα αν αφηνα εγω την Κωνσταντινα να ζητησει φαι για να την ταισω θα ηταν τωρα 5 κιλα!!μεχρι τα 2 δε ζητουσε ποτε και τιποτα!!!με την ερτ πανε να κουκουλωσουν τα σκανδαλα μου φαινεται,και πλεον δεν αποφασιζουμε εμεις τι θα γινει!!αλλοι παιρνουν τις αποφασεις και κάθετι ελληνικο το πολεμουν!!σε λιγο δεν θα υπαρχει τιποτα δημοσιο,θα το δεις!!

Κοιτα αμα εχει προβλημα υγειας ο πεθερος σου λογικο να μην θελει να ερθει.αλλα βλεπω ότι γενικα η συμπεριφορα τους είναι καπως,όχι ότι θελουν να ερθουν και δεν μπορουν,απλα δεν θελουν!!τι να πω…αναρωτιεμαι και πως θα ειναι η συμπεριφορα τους αν πατε.θα θελουν να σας περιποιηθουν ή θα ειναι ξινοι;

παω να δω τι θα μαγειρεψω!!!φιλακιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Ο Αντρέας σήμερα ξύπνησε απ' τις έξι και είκοσι... Χτες βράδι κατά τις τρεισίμιση έκλαιγε και τον πήραμε στο κρεβάτι μας. Δεν ξέρω τι τον πιάνει, ίσως λόγω ζέστης. Με το που ξύπνησε, κάθισε στο κρεβάτι και είπε "νε-ο". Του δώσαμε νερό, αλλά έκανε πολλές ιδιοτροπίες και έκλαιγε. Μου φάνηκε ζεστός, του βάλαμε θερμόμετρο και έδειξε 37. Δώσαμε ντεπόν, τώρα είχε όντως πυρετό και του έπεσε με το ντεπόν, ήταν ζεστός απ' το κρεβάτι, δεν ξέρω, πάντως αργότερα που του βάλαμε πάλι θερμόμετρο έδειχνε 36.6. Τώρα είναι μια χαρά και τον πήγε ο άντρας μου στη μάνα μου για λίγο, για να μπορέσω εγώ να μαγειρέψω και να πάει αυτός να πλύνει το αμάξι.

Τα πεθερικά δυστυχώς ανέκαθεν έκαναν αυτά τα νούμερα, δεν έρχονταν να μας πάρουν απ' το σταθμό των ΚΤΕΛ ή έρχονταν με γκρίνια και το έκαναν ζήτημα, και γενικώς είναι άνθρωποι που δυσκολεύουν αφόρητα τη ζωή των άλλων. Ο άντρας μου είπε στη μάνα του να συνεννοηθεί με κάποιο συγγενή να έρθει να μας πάρει, αλλά με τους μισούς είναι τσακωμένοι και στους άλλους μισούς δε θέλει, λέει, να υποχρεώνεται! Ενώ δεν είναι κακοί άνθρωποι, τσακώνονται συνέχεια με όλο τον κόσμο, και με συγγενείς και με γείτονες.

Όποτε πάμε μας τρώνε με τη γκρίνια τους, μας κάνουν σκηνές ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα, π.χ. επειδή θέλουμε να κάνουμε μπάνιο, και γενικώς περνάμε χάλια. Αλλά τώρα είπαμε να πάμε, επειδή έχουν πάρα πολύ καιρό να μας δουν, και ο πατέρας του δεν είδε ποτέ το μωρό, και είπα, άντε θα κάνω υπομονή λίγες μέρες. Ο άντρας μου δεν το είπε αυτό, γιατί όποτε είναι να πάμε ενθουσιάζεται και μετά δε βλέπει την ώρα να φύγει.

Βάσω εμάς ο Αντρέας έχει έρωτα με το αυτοκίνητο του παγωτατζή. Κάθε μέρα τον περιμένει να περάσει, και μόλις τον δει φωνάζει "παπό, παπό, ότα, ότα", δηλαδή "παγωτό, παγωτό, φώτα, φώτα", επειδή έχει πάνω αναμμένα φωτάκια! Αλλά παγωτό δεν έχει δοκιμάσει ποτέ, και σίγουρα δε θέλω να φάει από αυτοκίνητο που δεν ξέρεις σε τι συνθήκες τα διατηρούν. Άλλο παγωτό ίσως του δώσω.

Αλεξάνδρα έχετε περιπέτειες στην παιδική χαρά βλέπω! Αλλά η Κωνσταντίνα σταθερή: Μίνυ ακόμα και στη τσουλήθρα, χαχα!

Όντως είναι πολλά παιδάκια που κάνουν κακιούλες και δε δίνουν με τίποτα τα παιχνίδια τους. Την Κυριακή στην εκκλησία ένα μεγαλύτερο παιδάκι είχε πάρει και τα δύο αυτοκινητάκια του Αντρέα και καθόταν και τα κρατούσε χωρίς να παίζει. Του λέει η γιαγιά του να τα δώσει, αφού στο κάτω κάτω δεν παίζει, αλλά αυτό αρνιόταν. Είναι φάσεις που περνούν μάλλον.

Τι έγινε, σε έπιασε ο πυρετός της μαρμελάδας; :) Εγώ έκανα φράουλα και θέλω να κάνω και βερύκοκο!

Όταν λέω άδεια εννοώ μια μέρα! Κανονικά δεν παίρνουμε άδειες χωρίς να τις γράφουμε, αλλά ρε κορίτσια οι άλλοι όποτε θέλουν έρχονται. Το άφησε λίγο λάσκα ο διευθυντής και το εκμεταλλεύονται στο έπακρον. Οκ, η αλήθεια είναι ότι τώρα τζάμπα μας κουβαλάνε στα σχολεία, αλλά αφού πρέπει να είμαστε εκεί, δε γίνεται όποτε θέλουμε να παίρνουμε άδεια από μόνοι μας! Μια καθηγήτρια την περασμένη βδομάδα έλειψε τρεις μέρες από τις πέντε και αυτή τη βδομάδα δεν ήρθε χτες και πολύ πιθανόν ούτε και σήμερα, χωρίς καν να ενημερώσει το διευθυντή, με τη δικαιολογία ότι κάνει μεταπτυχιακό και θέλει να διαβάσει. Να μη χαρακτηρίσω το μεταπτυχιακό που κάνει που είναι του... χμ... της... χμ... των οπισθίων τέλος πάντων, αλλά όπως και να 'χει, όταν άρχισε το μεταπτυχιακό ήξερε ότι δουλεύει, δεν της προέκυψε η δουλειά ξαφνικά και της χάλασε τα σχέδια. Αλλά ντρέπομαι να του ζητήσω άδεια, έχω και αυτό το ελάττωμα!

Η ΕΡΤ εκπέμπει ακόμα, βλέπουμε τις κινητοποιήσεις και τις συναυλίες και τον όγκο του κόσμου που αντιδρά. Αυτοί που μου τη σπάνε τρομερά είναι αυτοί που χαίρονται που κλείνει η ΕΡΤ, επειδή όλοι εκεί μέσα έπαιρναν υπέρογκους μισθούς και δε δούλευαν. Αυτές τις πληροφορίες φυσικά τις παίρνουν από το ίντερνετ, χωρίς καν να μπουν στον κόπο να τις ελέγξουν ή να προβληματιστούν μήπως και είναι ψευδείς. Θυμούνται τους απολυμένους στον ιδιωτικό τομέα και συγκρίνουν τις δύο περιπτώσεις, χωρίς να μπορούν να καταλάβουν ότι πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Δεν κατανοούν ότι το θέμα δεν είναι απλά οι απολυμένοι της ΕΡΤ, αλλά όλα όσα η ΕΡΤ συμβολίζει, την παραγωγή πολιτισμού, τα αρχεία της, την ιστορικότητά της. Η διαφορά του προγράμματος της ΕΡΤ από των ιδιωτικών καναλιών είναι τεράστια. Είναι λες και από τη μία βλέπεις θεατρικό του Ίψεν και από την άλλη επιθεώρηση με τον Σεφερλή, και πολλές φορές, αυτά ακριβώς προβάλλουν! Έχουν, βέβαια, και τα ιδιωτικά κανάλια τις καλές τους στιγμές, αλλά είναι μόνο στιγμές. Για να μην πω και για άλλες παραμέτρους, ότι π.χ. στα ακριτικά νησιά το μόνο ελληνικό κανάλι που μπορούσαν να δουν ήταν η ΕΡΤ και όλες οι άλλες επιλογές ήταν τούρκικα κανάλια, για να μην πω για τους αποδήμους που προσέτρεχαν στο δορυφορικό της ΕΡΤ (όπως κι εμείς εδώ) για να έχουν μια επαφή με την πατρίδα. Δυστυχώς πολύς κόσμος αυτό δεν το καταλαβαίνει, και θυμάται τώρα τους απολυμένους του ιδιωτικού τομέα και πανηγυρίζει για την πτώση ενός διεφθαρμένου κάστρου.

Τέλος πάντων, πάω να δω τα ρεβίθια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

επανηλθα!!!παλι εφυγε ο αντρας μου επαγγελματικο ταξιδι απο Τριτη και γυρναει αυριο απογευμα..οποτε καταλαβαινετε μονη μου με το μωρο ΤΡΕΧΩ!!

και επισης εχθες επαθα μεγαλο χουνερι!!!ακουστε φαση τωρα...ηταν στο καναπε ο μικρος(ειχα παει στη μαμα για να με βοηθησουν και καλα) και επαιζε εκει και ηταν απο τη μια πλευρα ο μπαμπας μου και απο την αλλη η μαμα μου..ε και βλεπουν σε μια στιγμη αλλου και παρτον κατω απο το καναπε ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΚΟΥΤΟΥΛΗΣΕ !!!!!!!!!!!!!!!το τι κλαμα εριξε!!!ποπο μου κοπηκε το αιμα!!!τον πηρα να τον θηλασω για να ησυχασει ενω οι αλλοι τον βαζαν ταυτοχρονα παγο στο κεφαλι...αλλα που??????????δεν ησυχαζε!!!εκανα ενα καρουμπαλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!και μετα επεμενα με το παγο να του το βαζω και υποχωρισε καπως το καρουμπαλο...

φυσικα ο αντρας μου το μαθε και τσιριζε!!!

αχ βρε κοριτσια αχ!!!πως το καναν αυτο ?????

τι να πω...φυσικα τους ειπα ξανα καναπε ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ...ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ!

Κατερινα τελεια τα κουλουρακια και τα σκουλαρικια!!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ λιιιιγο απαραδεκτοι εως πολυ οι γονεις του?????????????σιγα μην τον παω στα χερια ταξιδι!!!αιντε αιντε δεν παμε καλα!!!ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΕ !!!!ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !!!

ΕΜΑΣ Η ΕΡΤ ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ!!!ΕΛΕΟΣ!

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΔΕΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα να τον προσέχεις τον Αντωνάκη μήπως έχει υπνηλία ή κάνει εμετό. Συμβαίνουν αυτά πάντως, αλλά σίγουρα καλύτερα στο πάτωμα.

Ουφ, για την Πάτρα νιώθω λίγο άσχημα να μην πάμε. Δεν ξέρω τι εξέλιξη θα έχει ο πατέρας του. Δε θέλω αύριο να μας πάρουν και να μας πουν... κούφια η ώρα... ότι θα γίνει η... χτυπά ξύλο... κηδεία του...

Ρε συ Μαρίνα, δηλαδή πληρώνετε χαράτσια και υπέρογκους φόρους και η ΕΡΤ σας πείραξε; Που στο κάτω κάτω ήταν μια όαση μέσα στη ξεφτίλα της τηλεόρασης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ΕΡΤ δεν βλεπω καθολου!δεν μας χρησιμευε ...εκτος απο λιγες φορες!

θα τον προσεξω ...κοιμαται λιγο περισσοτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, εχω χαθει το ξερω παλι αλλα ελευθερος χρονος μηδεν, τωρα που περπαταει ο μικρος δεν μπορω να κανω τιποτα ολο απο πισω μου ειναι ή παει οπου θελει τον αφηνω λιγο στο δωματιο να παιξει και σε λιγο τον ακουω στην κρεβατοκαμαρα οπου τρεχω να τον μαζεψω γιατι μου κατεβαζει τα φωτιστικα απο τα κομμοδινα και το πως δεν εχουν σπασει ακομα ειναι αξιο αποριας. Μετα το απογευμα ειμαστε ολο εξω ή κουνιες ή κανα παιδοτοπο και το βραδυ πεφτω πτωμα.....Παω να μαγειρεψω σνιτσελακια θα κανω σημερα με πουρε και αν υα καταφερω θα ξαναμπω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aννα Μαρια και σενα τρελα με τον παγωτατζη ε?ουτε και εμενα δοκιμασε η Ιωαννα ποτε παγωτο!προσπαθησε να της δωσει ο μπαμπας μου και δεν ηθελε!ευτυχως δηλαδη!χαχα!μπορει να ζεσταινοταν ο Αντρεας χθες βραδυ και γι αυτο εκλαιγε!εγω της εχω λιγο ανοιχτο το παραθυρο στο δωματιο για να μην ζεσταινεται τοσο!κλιματιστικο δεν χρειαζεται ακομη!οικονομια!χαχα

Αλεξανδρα υπαρχουν πολλα παιδακια που συμπεριφερονται καπως αποτομα!εκνευριζομαι ομως οταν οι μεγαλοι τα βλεπουν και δεν επεμβαινουν να πραξουν το σωστο λεγοντας 'παιδια ειναι'. Εμενα η Ιωαννα εχει μανια με τις πιπιλες!αμα δει αλλο παιδακι να κρατα πιπιλα τρεχει και του την παιρνει!αν και η ιδια δεν παιρνει πιπιλα οταν δει αλλο μωρο να κρατα, τρελαινεται να την παρει, δεν την βαζει στο στομα αλλα την κρατα!!!εγω οποτε την δω να το κανει επεμβαινω!εχει μαμαδες που την βγαζουν απο τα παιδια τους και τη κρυβουν αλλα εγω τους εξηγω να την αφησουν στο παιδακι τους γιατι πρεπει να μαθει η Ιωαννα τι ειναι το σωστο!απ τις πολλες φορες που της το ειπα τωρα πλεον κοιτα την πιπιλα και αμεσως μου δειχνει το παιδακι και με κοιτα, της λεω κακο και ξεχνιεται!τα πραγματα της τα δινει πολυ ευκολα σε αλλα παιδακια και οταν τα θελει πισω ξερει να τα διεκδικησει αλλα δεν θελω να το κανει με αποτομο τροπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ, Καγκουράκι κι εμένα το κάνει αυτό με τα φωτιστικά, αλλά ευτυχώς πάντα τον προλαβαίνω.

Βιάζεται πολύ ο Νικολάκης πάντως!

Βάσω πολύ σωστά αντιδράς με την Ιωάννα και τις πιπίλες. Το θέμα δεν είναι να κρύβουμε το πρόβλημα, αλλά να το αντιμετωπίζουμε!

Εμείς έχουμε ρολά στα παράθυρα και δεν μπαίνει πολύς αέρας δυστυχώς. Για κλιματιστικό ακόμα είναι νωρίς.

Μαρίνα από πού ν' αρχίσω για τις εκπομπές της ΕΡΤ; Παρασκήνιο, Μονόγραμμα, Αθλητική Κυριακή, Άξιον Εστί, Συμβαίνει τώρα, Μένουμε Ελλάδα, Ταξιδεύοντας με τη Μάγια Τσόκλη, Μηχανή του χρόνου, Σαν σήμερα, διάφορα σίριαλ όπως Μαντάμ Σουσού, Λωξάντρα, Η αγάπη άργησε μια μέρα, Αγγελίνα, Ο πρίγκηπας, παιδικά όπως Φρουτοπία, Στενές επαφές τρύπιου τοίχου, Ποιος πού πότε γιατί, και πολλά πολλά πολλά άλλα! Για να μην πω για τα ιστορικά αρχεία της ΕΡΤ που είναι ένας ανεκτίμητος θησαυρός, για τις ορχήστρες, για το ραδιόφωνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ Μαρινακι χτυπησε ο Αντωνακης?κοιτα τον αν κοιμαται περισσοτερο!ηταν ψηλος ο καναπες που επεσε κατω?μη φοβασαι παντως γιατι εμενα η Ιωαννα το ειχε παθει 7 μηνων τη μερα που γεννηθηκε το ανιψακι μου, ετοιμαζομουν να παμε να το δουμε στην κλινικη και την ειχα ξαπλα στον καναπε και ημουν διπλα της!δευτερολεπτα τσουπ να την κατω!επισης επεσε και μια μερα κατω απ το κρεβατι που την ειχα στη γιαγια μου!ξυπνησε δεν την ακουσαμε, 9 μηνων ηταν της βαλαμε μαξιλαρια γυρω γυρω, τα υπερπηδησε και επεσε!συμβαινουν!την πρωτη φορα δεν εβγαλε καρουμπαλο γιατι ηταν χαμηλος ο καναπες αλλα οταν επεσε απ το κρεβατι εκανε σημαδι και καρουμπαλο!

Καγκουρακι περπατησε κιολας ο Νικολας ε?αρπαζει πραγματα τωρα, ποιος τον πιανει?και γω καπως ετσι πεφτω το βραδυ, πτωμα απ την κουραση!

Αννα Μαρια και γω θεωρω αδικο το κλεισιμο της ΕΡΤ!τα αλλα ολα δεν ενοχλουν κι ενοχλησε το κρατικο καναλι που ειχε και αξιολογο προγραμμα?κι αν οι παχυλοι μισθοι ενοχλουσαν να τους μειωναν οχι οριστικο κλεισιμο!αν και για μας το ΡΙΚ σε κατι τετοιο θα καταληξει!τι να πω. . .!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω αυτό λένε πολλοί, ότι παίρνει και το ΡΙΚ σειρά. Φυσικά, το πρόγραμμα του ΡΙΚ δε συγκρίνεται με αυτό της ΕΡΤ (βλέπε Ιστορίες του χωρκού, Αμύνεσθε περί πάτρης, Έδοξε τη Βουλή και τω Δήμω), αλλά όπως και να 'χει, και πάλι το ήθος τουλάχιστον, είναι κατά πολύ υψηλότερο από αυτό των ιδιωτικών.

Η στάση της ελληνικής κυβέρνησης είναι ανάλογη αυτής του Ερντογάν, απορώ πώς έφτασε εκεί η Ελλάδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

πηγαμε το πρωι στο σχολειο και παιξανε διαφορα παιχνιδια τα παιδια οπως τσουβαλοδρομιες,κουταλοδρομιες με αυγο,σπαζανε μπαλονια και αλλα διαφορα ,ο Γιωργος δεν ηθελε να συμμετασχει δεν ξερω τι τον επιασε απο χθες ελεγε οτι δεν θελει να παρει μερος,ενω ο Νικος το καταδιασκεδασε πλακα ειχαν...αυριο περνουμε βαθμους και τελος ,καλο Σεπτεμβρη παλι,τελικα θα κανουμε το τραπεζι αυτο το Σαββατο και αρχιζω απο σημερα να κανω καποια πραγματα,θα φτιαξω μια σπανακοπιτα με δικο μου φυλλο και τα σου για τα προφιτερολ,θα παω τον Νικο μπαλα στις 6 θα πιω εναν καφε στη φιλη μου για να μην πηγαινωερχομαι αν δεν βρεξει παλι και ετσι φουλ η μερα παλι..χαιρομαι που σας αρεσαν οι δημιουργιες μου ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια

Μαγδα θα συμφωνησω με τα κοριτσια ειστε πολυ ομορφη οικογενεια,δεν ξερω ποιον μοιαζει ο Βασιλης εγω θα ελεγα οτι με τον αντρα σου μοιαζεται καπως τα ματια φαινονται το ιδιο χρωμα στη φωτογραφια δεν μπορω να καταλαβω ποιον μοιαζει περισσοτερο

Αννα Μαρια δεν εχω δει ποτε καροτσακι με παγωτατζη παρα μονο στην τηλεοραση ,ετσι και ξετρελαινονται τα δικα μου με τα παγωτα ακομη παγωτατζης να περνουσε,φτιαξε σπιτικο παγωτο για τον Αντρεα ετσι θα ελεγξεις τη ζαχαρη εγω τους φτιαχνω συνεχεια διαφορα παγωτα τωρα εχουν παγωτο σαντουιτς ακομη ,δεν ξερω τι να πω για την Ερτ οντως το προγραμμα της δεν ειχε καμια σχεση με τα ιδιωτικα ,εγω εβλεπα καποια πραγματα και τα παιδια μου εβλεπαν καθε μερα παιδικα σημερα τα εψαχνε ο Νικος και στεναχωρηθηκε που του ειπα οτι εκλεισε το καναλι, ενω μπορουν να βλεπουν στον υπολογιστη παιδικα ή στο dvd αυτος τα ζητουσε ,παντως πληρωναμε πολλα για την ερτ οπως ειπε και η Μαρινα,για τα πεθερικα σου τι να πω περιεργοι ανθρωποι εσεις θα αποφασισετε τι ειναι καλυτερο να κανετε....

Μαρινα χαιρομαι που σου αρεσαν οι δημιουργιες μου ,εβαλα τη συνταγη απο τα μπισκοτα στην ομαδα ,το καημενουλι καλα δεν τον προσεχαν;καλυτερα κατω στα πατωματα να τον εχεις παρα πανω στους καναπεδες ,να βαζεις βιταμ οταν χτυπαει δεν κανει καρουμπαλο

Κατερινιω τρεχεις ε!θεωρω οτι αυτη η φαση που αρχιζουν και περπατανε ειναι η πιο δυσκολη δωσε μου αλλα τρια μωρα να μεγαλωσω αλλα οταν φτασουν εκει δεν μπορω με τιποτα

Βασω μανια με τις πιπιλες εχει η Ιωαννουλα,καλα κανεις και το αντιμετωπιζεις ετσι ,εσυ σκεφτεσαι να αναψεις το κλιματιστικο κι εμας μας βλεπω να αναβουμε καλοριφερ ετσι οπως παμε βρεχει καταρακτωδως εξω αυτη τη στιγμη γκρρρρ τα νευρα μου

Aλεξανδρα κι εγω αν βρω φρουτα μπροστα μου κανω μαρμελαδες στο φουλ περυσι ειχα κανει ροδακινο,βερυκοκο,κορομηλο και φραουλα φετος εκανα κερασι μεχρι στιγμης και βλεπουμε αργοτερα,η μαμα απο το αλλο κοριτσακι δεν εβλεπε ;πως με εκνευριζουν τετοιες συμπεριφορες κι ακομη περισσοτερο οταν οι γονεις δεν δινουν σημασια ,τα σκουλαρικια ειναι βελονακι θα φτιαξω κι αλλα σχεδια

τα λεμε παλι κουκλες!!!

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, τελικά ο Αντρέας έχει πυρετό... :( Ξύπνησε κι έκαιγε, δώσαμε νουροφέν, πάντως από διάθεση και όρεξη είναι σούπερ! Ο γιατρός μου είπε να περιμένουμε μέχρι αύριο να δούμε πώς θα εξελιχθεί και να ρίχνουμε τον πυρετό με νουροφέν και ντεπόν και ότι κυκλοφορούν πολλές ιώσεις που έχουν ως σύμπτωμα μόνο πυρετό. Χτες το απόγευμα πήγαν πάνω στο γείτονα που είχε έρθει ο εγγονός του, ήρθαν και άλλοι δύο μπαμπάδες με παιδιά, και πήγαν όλοι μαζί σε ένα πάρκο, οπότε ίσως από εκεί κάπου να κόλλησε. Μακάρι δηλαδή και να μην είναι καμιά ουρολοίμωξη. Δε θα πάω σχολείο πάντως, έτσι κι αλλιώς δεν κάνουμε και τίποτα.

Κατερίνα ωραία περάσατε στο σχολείο! Τι τον έπιασε το Γιώργο; Πάντως, τα πιάνουν τα παιδιά αυτά τα κολλήματα και μουλαρώνουν!

Κι εμάς εδώ έχει συννεφιάσει και φυσάει, αλλά δε νομίζω να βρέξει.

Καλέ, δεν περνάει καροτσάκι με παγωτό! Αυτοκίνητο είναι!

Πώς φτιάχνουν το σπιτικό παγωτό; Όσες φορές προσπάθησα έβγαινε πάγος. Δεν έχω παγωτομηχανή... Μη φανταστείς ότι θα του δίνω συνέχεια. Μια στο τόσο ή και ποτέ, χεχε!

Για την ΕΡΤ πληρώνατε 50 ευρώ το χρόνο, και μη νομίζεις ότι θα σταματήσετε να τα πληρώνετε, άλλωστε θέλουν να ανοίξουν νέο κρατικό κανάλι, αυτό ποιος θα το πληρώνει λες; Και θα είναι και καθαρά φερέφωνο της κυβέρνησης, λες και είναι χούντα... Διάβαζα πριν λίγο ότι ανοίγουν 43 νέα διόδια, τα 50 ευρώ της ΕΡΤ ήταν το πρόβλημα;

Δεν ξέρω τι θα κάνουμε για την Πάτρα, πάντως ο άντρας μου θύμωσε και πληγώθηκε πολύ, επειδή μια ζωή τον έχουν στο περιθώριο, ενώ το δεύτερο γιό τους τον έχουν βασιλιά. Φορτώνουν ολόκληρο αυτοκίνητο, οδηγούν μέχρι τον Πειραιά, πάνε Μυτιλήνη με το καράβι και μετά άλλη μία ώρα δρόμο για το χωριό που μένει, και για τον άντρα μου ούτε 25 λεπτά μέχρι τον Άραξο. Είναι ανένδοτος και δε θέλει να πάει, εγώ προσπαθώ λίγο να τους δικαιολογώ μήπως και τους πάρει να συμφιλιωθούν, αλλά δεν είναι μόνο αυτό, είναι μια ζωή που είναι έτσι...

Τέλος πάντων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!!!εφτιαξα κολοκυθακια γεμιστα αυγολεμονο τελικα,ωραια βγηκαν.στην Κωνσταντινα εκανα κοτοπουλακι,δεν ηθελε να φαει αλλα τελικα την εβαλα κατω και την ταισα εγω.μια χαρα εφαγε…εεε μα τελευταια πολλα νουμερα μου κανει…

Αννα Μαρια ελπιζω να μην εχει τιποτα ο Αντρεας..στα καλα καθουμενα να αρρωστησει μωρε!!!τα πεθερικα γκρινιαζουν επειδη θελετε να κανετε μπανιο;;;;εε τι να πω!!Λογικο μωρε να θελει και ο αντρας σου να τους δει αλλα πώς να θελει να κατσει με αυτά που κανουν… α για τον άλλο γιο δενεχουν θεμα υγειας;;μηπως είναι τιποτα παρεξηγημενοι με τον αντρα σου;τι να πω..καλα κανεις και κρατας τις ισορροπιες αλλα αν δεν δειχνουν και αυτοι ένα ελαχιστο ενδιαφερον εστω για το εγγονι…

Μωρε τα παιδακια δεν με τσαντιζουν τοσο αν και καποια είναι μεγαλα για να κανουν τετοια σε μικροτερα αλλα όταν οι γονεις είναι αποντες…μου αναβουν λαμπακια,…είναι καποιες που δεν σηκώνονται από το παγκακι!!Την μινυ δεν την αποχωριζεται οπου και να παμε!!χαχα και δεν είναι ότι δεν δινει τα παιχνιδια της,περασε βεβαια και από αυτή την φαση αλλα αφου της εξηγουσα ότι το παιδακι θελει να το δει λιγο και θα το ξαναδωσει εδινε μεχρι και την μινυ της .αλλα αμα πανε να της τα αρπαξουν αντιδρα και καλα κανει νομιζω!!πυρετος μαρμελαδας δεν λες τιποτα!!!βρηκα και στο ιντερνετ κατι ετικετες και της εκτυπωσα σημερα και είναι μουρλια!!θα σας βαλω φωτο!! Κι εδώ δειχνει ερτ μεσω ενός καναλιου 902 νομιζω.και μεσω ιντερνετ αλλα κατι ακουσα ότι δεν εχουν ρευμα και με τις γεννητριες δεν θα μπορουν για πολύ. Δεν ηταν πολλα τα 50 ευρω σε σχεση με τα υπολοιπα αλλα υποτιθεται επειδη ειχε διαφημισεις δεν θα επρεπε να πληρωνουμε.δεν επρεπε εννοειται να κλεισει ,επρεπε να γινουν αλλαγες !!

Το σπιτικο παγωτο θελει χτυπημα πολλες φορες για να μην κανει παγο και βγει σαν γρανιτα.δηλ το βαζεις κανα μισαωρο καταψυξη ,το ξαναχτυπα,καμια ωρα το ξαναχτυπας,αν θες να δω τις συνταγες μου να σου πω ακριβως.

Μαρινα επεσε ο Αντωνακης μωρε;δεν φταινε και οι γονεις σου,συμβαινουν αυτά!!ευτυχως ηταν μικρο το υψος!

Κατερινα καταλαβαινουμε…δεν μπορεις να τον αφησεις λεπτο από τα ματια σου τον μικρο!!

Βασω καλα κανεις και εξηγεις στην Ιωαννα σου,παιδακι είναι και μικρο.αλλα κι εμενα οι μαμαδες που αφηνουν τα παιδια τους και αυτές είναι αραχτες ε δεν τις μπορω…την άλλη φορα αυτό με το κρουασαν ειχε πεσει και εκλαιγε ,πηγανε αλλε ςμαμαδες να το σηκωσουν και η μανα του αραχτη ουτε το ειδε!!μονιμως με ένα τηλεφωνο είναι…

Κατερινα ΚΑ, μηπως ο Γιωργος δειχνει δειγματα προεφηβειας;το άλλο κοριτσακι ηταν με την γιαγια του ,ηρθε μετα από λιγο ειπε ‘’α νομιζα ότι την χτυπησε’’ και εκανε πισω ,εγω επρεπε να τις χωρισω για να την παρω από τις σκαλες!!σημερα κρυωσαμε κι εδώ!!εφτιαξες κερασι ε;ηθελα κι εγω αλλα βαριομουν το ξεκουκουτσιασμα!!

ολο βολτα μου ζηταει η μικρη αλλα κανει ψυχρα...ασε που ολη μερα ψιχαλιζει και θα ειναι χαλια οι κουνιες...να δω τι θα την κανω....φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξάνδρα είναι τέλειες οι ετικέτες!!! Σαν επαγγελματικές!!! Υπέροχες!!!

Τα κολοκυθάκια γεμιστά αβγολέμονο είναι ένα από τα αγαπημένα μας φαγητά. Σήμερα σκεφτόμουν να τα φτιάξω τώρα κοντά, γιατί μας αρέσουν πολύ.

Δεν ξέρω τι έχω πάθει ο Αντρέας, μας είπε ο γιατρός ότι κυκλοφορούν ιώσεις με μόνο σύμπτωμα τον πυρετό. Τώρα έχει πέσει ο πυρετός, και κάνει τις συνηθισμένες αταξίες και έχει και όρεξη για φαγητό. Φυσικά, και με τον πυρετό τα είχε αυτά!

Τα πεθερικά μου δεν είναι παρεξηγημένα με τον άντρα μου, απλά έχουν πολλή αδυναμία στο δεύτερο γιό, επειδή είναι τάλε κουάλε, ίδιος κι απαράλλαχτος μ' αυτούς. Δεν τελείωσε το σχολείο, δουλεύει τεχνίτης, κ.λπ. Όσο για τον τρίτο γιό, αυτός είναι προβληματικός, οπότε δεν τίθεται θέμα... Τον άντρα μου απλά τον έχουν λίγο στην απ' έξω μονίμως. Σίγουρα θέλουν να μας δουν, απλά δεν ξέρουν πώς να το εκφράσουν και το εκφράζουν με γκρίνια και κολλήματα...

Λατρεία η Μίνη ε; Ο Αντρέας δεν έχει αγαπημένο παιχνίδι, είναι μικρός ακόμα και τα βαριέται εύκολα. Κολλάει για λίγο με κάτι, αλλά μετά το παρατάει.

Καλά, μια φορά είχαμε πάει στο πάρκο και ήταν μια μάνα η οποία καθόταν στο παγκάκι και μιλούσαν στο κινητό και είχε τη μεγάλη κόρη να κουνάει τη μικρή στις κούνιες. Η μεγάλη γύρω στα 8-9 κι η μικρή γύρω στα 2. Δε θα το πιστέψετε, αλλά είχε τη μικρή ξυπόλητη... Βέβαια, εκεί που ήμασταν δεν είχε χώμα, αλλά κάτι σαν χαλί-γκαζόν, αλλά ήταν γεμάτο χώματα και πέτρες... Όταν βγήκε η μικρή απ' τις κούνιες, έτρεχε από δω κι από κει, κι έπρεπε η μεγάλη να την κυνηγά, ενώ η μάνα καθόταν στο παγκάκι με το κινητό, και κάθε τόσο το άφηνε και φώναζε στη μικρή "ρααααα (το αντίστοιχο του "μωρή" στα κυπριακά), τρέξε, το μωρόοοοο".

Όντως μεταδίδεται η ΕΡΤ από τον 902, αλλά είπαν ότι όποιος μεταδίδει ΕΡΤ θα τον κλείνουν. Εμείς πάντως έχουμε συνέχεια ανοικτή την τηλεόραση στο δορυφορικό της ΕΡΤ.

Σας αφήνω γιατί ήρθαν οι γονείς μου. Θα καλέσω τον αδελφό μου στο σκάιπ να τον δούνε κι αυτοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια καλησπερα! Σας διαβαζω αλλα δεν εχω χρονο να γραψω, ειμαι δουλεια και πηζω, ειχα και το Δημητρη μαζι μου δυο μερες τη μια με πυρετο.

Ο πυρετος επεσε και ηταν πολυ καλυτερα, αλλα σημερα η εικονα του δεν μου αρεσει καθολου. Ξαφνικα μετα τοσες μερες αρχισε να βηχει, να τρεχει η μυτη του, ειναι εντελως ακεφος, ολο θελει να ειναι ξαπλα, δεν τρωει και εχει παλι δεκατακια. Πολυ φοβαμαι μην παμε παλι προς βρογχιτιδα η τιποτα αλλο...

Περαστικα Αννα Μαρια και Μαρινακι!

Φιλια σας αφηνω και θα μπω μολις μπορεσω ξανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα περαστικά εύχομαι! Αμάν πια, είπαμε καλοκαίριασε και γλιτώσαμε αλλά αμ δε...

Ο Αντρέας τώρα το βραδάκι ανέβασε λίγο πυρετό, δέκατα, γύρω στο 37 και δώσαμε πρώτα ντεπόν, και πριν κοιμηθεί νουροφέν για να μην ανέβει κι άλλο. Ελπίζω να είναι καλά αύριο, ουφ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια πως ειναι ο Αντρικος?επεσε ο πυρετος?απο που του παιρνεις θερμοκρασια?απ τη μασχαλη?γιατι εγω της παιρνω απο το ορθο και πρεπει να εχει απ οτι μου πε πανω απο 37.8 για να θεωρειται πυρετος!οσο για την αλλη που φωναζε ραααααα στην μεγαλη κορη να προσεχει τη 2χρονη μικρη τι να πεις!να περιμενεις απο ενα μωρο να προσεχει το αλλο μωρο και να μιλας στο τηλεφωνο,μονο που σκεφτομαι το σκηνικο σπανε τα νευρα μου!

ΚΑ1 περασατε καλα στο σχολειο ε?τι ωραια!δεν μου ειπες που βρισκω τις συνταγες της ομαδας γιατι δεν τα βρισκω!!!διαφωτισε με!

Αλεξανδρα και εσας συννεφιες?Ελεος!εμας κανει καλο καιρο αλλα αν και μεσα Ιουνιου δεν κανει τις καθιερωμενες ζεστες οπως καθε χρονο τετοια περιοδο!και εμενα αυτο με εκνευριζει η αδιαφορια των μαμαδων!βλεπεις το παιδι σου οτι ενοχλει αλλο παιδακι ή κανει κατι που δεν ειναι σωστο, δεν θα επεμβεις?εγω δεν μπορω πραγματικα!

Χριστινακι αρρωστος και ο Δημητρακης?περαστικα να ειναι!αν ανησυχεις παρε τον να του ριξει μια ματια ο παιδιατρος να ξεγνοιασεις!αφου μια ζεστη μια συννεφια, μια ιδρωνουν και μετα φυσα, λογικο ειναι τα μωρα να αρρωστανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες, ξεκίνησα πριν να γράφω και με πέταξε έξω και δεν μπορούσα να συνδεθω πάλι...γκρρρρ

τελοπαντων τα ξανά γράφω απο την αρχη, έχω και τόσα πολλα να διαβάσω απο την σελιδα 15 ξεκιναω....πολυγραφοτατες μου βγήκατε τσουπρες!!!

Μαγδα καλα κανεις και κοιτάς έτσι νωρις για παιδικο, δες μέχρι 5-6 μετα θα πελαγωσεις, και θα δεις ποιος θα σου κάνει κλικ απο τον τροπο που θα σου μιλήσουν απο το προγραμμα και τις δραστηριότητες που ακολουθούν και απο τις εγκαταστάσεις. Εγω σε κάποιους είχα και την Αγγελικη μαζι μου και όση ώρα μιλούσα με την υπεύθυνη την έπαιρναν οι παιδαγωγοί στις τάξεις. Το ιδανικό ειναι να πας όταν ειναι σε λειτουργία και οχι το απογευμα γιατι βλέπει το μάτι σου και πράγματα που ίσως δεν σου πουν, αλλα ειναι κάτι που δεν το επιτρέπουν ολοι οι σταθμοί. Καλη αναζητηση!!!

Βασω περαστικα για το μάτι, ωραία φαγητα που φτιάξετε!

Αννα Μαρία βλέπω οι κατσαριδουλες σου κάνουν καθε μερα παρέα, που στοκαρισε ο άντρας σου καλο ειναι αλλα μονο με απολύμανση ειδική για κατσαρίδες θα ηρεμησετε οριστικά. Η μαθήτρια σου γέννησε τελικα θα διαβάσω παρακάτω κιόλας. Αυτο με τους παλμους εχει πια ακουστει τοοοοσες φορες, και σε μενα στην Αγγελικη επεφταν πολλες φορες οι παλμοι μεχρι να γυρισει και να παρει την σωστη θεση καθως κατεβαινε και οι μαιες του Ιασω ελεγαν στον γιατρο αντε τι περιμενεις να παμε για καισαρικη αλλα ο ανθρωπος περιμενε γιατι ηξερε οτι αυτο συμβαινει επειδη γυριζει στην σωστη θεση το κεφαλι και ετσι μια χαρα γεννησα φυσιολογικα. Το νηπιαγωγείο που αναφερες δεν εχει καλο διαιτολόγιο, σε μας ειναι πολυ ισορροπημένο Δευτέρα λαδερο ( αρακα, φασολακιων, σπανακορυζο εναλλάξ), τριτη κρέας με πατατουλες ή μουσακά, Τετάρτη φακες, Πέμπτη ψάρι με ριζι και παρασκευη κοτόπουλο με χυλοπιτες. Το πρωι τους δίνουν φρούτο και ψωμάκι με τυρακι και μονο την Τετάρτη τους δίνουν και αυγο.

Αλεξανδρα κάνατε το πρώτο σας μπανακι ωραία που ευχαριστηθηκε το Κωσταντινακι σου, χάλασε ομως πάλι ο καιρος και δεν μου κάνει καθολου κέφι για θάλασσα.

Χριστινακι περαστικα, είστε τωρα καλυτερα και εσυ και ο Δημητρακης?

Κατερινακι άντε τελείωσε και αυτη η χρονια, πως πήγαν οι επιδείξεις? καλα απο καιρο το ίδιο χαλι και εδω απο την Τετάρτη όλο και θα ρίξει τίποτα ψιχαλες. 7 κιλα ο μπεμπακος σας θρεφταρακι βγήκε!!!!! Τα μπισκότα θα τα ξανά κάνω απο βδομάδα που θα ερθει πάλι η μαμα μου για να έχω βοήθεια, όλα τα μέτρησα με μια κούπα δοσομετρητη που έχω εκτος απο το βούτυρο και ίσως έβαλα περισσότερο την άλλη φορα θα τα μετρησω όλα, απο εμφάνιση ειναι σαν αυτα που έβαλες στην φωτο.

Μαγδα είδα ότι κατεληξες σε παιδικο μπράβο, καλη αρχη λοιπόν απο Σεπτέμβρη. Κουκλι ο μικρός σου θα κάψει καρδιές σίγουρα!!!

Αννα Μαρία κρίμα που δεν θέλουν να σας εξυπηρετήσουν λίγο τόσες ώρες ταξιδι θα έχετε κάνει μα καλα δεν τους εχει λείψει ο Αντρικος. Ο άντρας σου δεν εχει αδέρφια εκει μήπως ερχόταν μάνας άλλος στενός συγγενής να σας παραλάβει?

αυτα για την ώρα, άντε έφτασα μέχρι τα μισα της 18, θα συνεχίσω το βραδυ....φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Ο Αντρέας ανέβασε πυρετό σήμερα τα χαράματα και του έπεσε με νουροφέν, ενώ ξανανέβασε κατά το μεσημέρι. Πιο νωρίς είχα πάρει το γιατρό και μου είπε να πάρω οπωσδήποτε θερμοκρασία από τον πωπό και όχι από τη μασχάλη. Μέχρι τώρα από τον πωπό παίρναμε, αλλά τώρα κάνει ολόκληρη μάχη, και προτιμούσαμε τη μασχάλη. Τελικά το μεσημέρι τον θερμομετρήσαμε από τον πωπό, και είχε 39.7. Δώσαμε νουροφέν, περιμέναμε κανένα μισάωρο να πέσει κάπως και τον πήγαμε στο γιατρό. Μας είπε ότι η κλινική του εικόνα είναι τέλεια, και μοιάζει να έχει κάποια ίωση, αλλά καλού κακού να κάνουμε καλλιέργεια ούρων. Αν έχει ουρολοίμωξη, ευτυχώς δε θα κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο, απλά θα δίνουμε πόσιμη αντιβίωση. Τώρα τον κάναμε μπάνιο και του βάλαμε το σακουλάκι και κοιμάται, αλλά είμαι τόοοοοοοοοοσο σίγουρη ότι θα ξεκολλήσει... Έχω και τον άντρα μου να με πρήζει να μην πάω σχολείο, επειδή είναι άρρωστο το μωρό, αλλά οκ, δεν είναι και κατάκοιτο, και να σας πω την αλήθεια, προτιμώ να πάω για να ξεκουραστώ λίγο, γιατί στο σπίτι δε θα την παλέψω. Μου λέει ότι παρατάω το παιδί μου, ότι δεν κατάλαβα το ρόλο μου, ότι η θέση της μάνας είναι δίπλα στο παιδί της και μετά όλα τ' άλλα, γενικώς, τις διάφορες μεγαλοστομίες που άκουγε μια ζωή απ' τη μάνα του.

Σήμερα τα έφτυσα, πήγα να αγοράσω κορνίζες για ένα σχέδιο και μια λιθογραφία που θέλω να κρεμμάσω στον τοίχο, αλλά, ενώ πήγα σε τρία μαγαζιά, δε βρήκα τίποτα, ήρθα σπίτι και βρήκα τον Αντρέα με πυρετό, οπότε βάλαμε θερμόμετρο κ.λπ., πήρα τον παιδίατρο, καθάρισα το δωμάτιο του Αντρέα και το δικό μου, πήγαμε στο γιατρό, ήρθαμε σπίτι, τάισα τον Αντρέα, φάγαμε, έπλυνα τα ξεσκονόπανα, τα άπλωσα, καθάρισα τη μπανιέρα και τη λεκάνη που τα έπλυνα, κάναμε μπάνιο τον Αντρέα, τον κοίμισα, και τώρα θα σκουπίσω και θα σφουγγαρίσω σαλόνι-κουζίνα-διάδρομο-μπάνια, γιατί μια μέρα δε σφουγγάρισα και άλλαξε χρώμα το πάτωμα...

Καγκουράκι η μαθήτριά μου δεν έχει γεννήσει ακόμα, οπότε αύριο λογικά πάνε για πρόκληση. Α, τώρα μόλις μου έστειλε μήνυμα η μάνα της. Αύριο το πρωί πάει για πρόκληση!

Αυτό με τους παλμούς είναι μεγάλη απάτη τελικά, σου το λένε εκείνη την ώρα και σε πανικοβάλλουν και καταλήγεις να τους παρακαλείς να σου κάνουν καισαρική, ενώ είναι κάτι το απολύτως φυσιολογικό. Αυτοί στάνταρ μετά βλέπουν ότι οι παλμοί του μωρού έχουν επανέλθει, αλλά σιγά μη στο πούνε.

Πολύ ωραίο το διαιτολόγιο του νηπιαγωγείου σας! Αλλά πάλι, όπως είπα και πριν, δε συμφωνώ να τρώει το παιδί στο νηπιαγωγείο αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, π.χ. λείπουν οι γονείς. Πιστεύω ότι το μεσημεριανό τραπέζι είναι πάρα πολύ σημαντικό για την οικογένεια, και επιπλέον, στο νηπιαγωγείο θα τρώει μόνο συγκεκριμένα φαγητά, ενώ στο σπίτι θα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία, έτσι θα μάθει να τρώει περισσότερα πράγματα. Πάντως είναι σούπερ το μενού, όχι όπως το άλλο που τρώνε μόνο όσπρια και μακαρόνια και πίνουν έτοιμο χυμό!

Όσο για τις κατσαρίδες, δεν το βλέπω να απαλλασσόμαστε. Μάλλον θα πρέπει να το πάρω απόφαση. Την Τετάρτη δε βρήκαμε, χτες βράδι όπως καθόμασταν στο σαλόνι όλοι μαζί, βλέπω τον άντρα μου να σηκώνεται και να περπατάει περίεργα. "Τι έπαθες;" τον ρωτάω και μου κάνει "μια κατσαρίδα". Έχω κάνει, όμως, κι εγώ πρόοδο. Δεν έφυγα απ' το δωμάτιο, απλά ανέβηκα στον καναπέ. Αλλά πρέπει να ήταν ζαλισμένη, ίσως απ' το φάρμακο, γιατί τη σκότωσε τσακ μπαμ, δεν τα κατάφερε να ξεφύγει. Και χτες το πρωί όπως πήγε να βάλει πλυντήριο, βρήκε μια ψόφια μέσα στη σακούλα με το απορρυπαντικό. Πρέπει να είναι αυτή που είχα δει πάνω στη σφουγγαρίστρα και μετά πάνω στο βετέξ της κουζίνας και δεν κατάφερε καμία φορά να τη σκοτώσει. Τελικά τη σκότωσε το πάθος της για καθαριότητα, χαχα!

Ο άντρας μου τώρα αποφάσισε να μην πάμε Πάτρα, γιατί αισθάνεται ότι τον παραμερίζουν και δεν του φέρονται ως παιδί τους. Έχει δύο αδέλφια, ο δεύτερος είναι στην Μυτιλήνη και ο τρίτος είναι στην Πάτρα, αλλά, ενώ έχει δίπλωμα, δεν ξέρω αν οδηγεί αυτοκίνητο. Συνήθως με μηχανάκι μετακινείται, αλλά και να οδηγούσε, ο πατέρας του δε δίνει το αμάξι του, αλλά πάλι και να το έδινε, δεν τον εμπιστεύομαι με τίποτα, προτιμώ να πάω με αραμπά!

Συγγενείς έχει, αλλά οι γονείς του είναι τσακωμένοι με τους μισούς, άλλοι είναι μεγάλοι, άλλοι μένουν Αθήνα, μόνο ένας ξάδελφός του θα μπορούσε να έρθει να μας πάρει, αλλά είναι αστυνομικός και δεν ξέρουμε πότε θα έχει υπηρεσία. Βέβαια, όλα αυτά είναι δικαιολογίες των γονιών του για να μας πείσουν ότι η μόνη επιλογή είναι να πάρουμε το λεωφορείο.

Δεν ξέρω αν τους έχει λείψει ο Αντρέας, πάντως του πεθερού μου σίγουρα δεν του έχει λείψει, αφού δεν τον έχει δει ποτέ, κι αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που θέλαμε να πάμε.

Βάσω τι γίνεται; Όλα καλά; Φιλιά!

Σας αφήνω για να πάω να κάνω τις δουλειές κλαψ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοκονες μου καλησπερα παλι βρεχει γκρρρ κ δε πηγαμε θαλασσα το βραδυ θα παμε στο μπαλέτο χορεύουν οι ανιψιες εκ των οποίων η μια ειναι κ βαφτηστηρα μου παλι θα συγκινήθω

Καγκουρακι τρεχει το αγριμακι σου ετσι κ της αδερφης μου αρχιζει κ την εχει ξεπατωσει

Εκανα κ εγω κουλουρακια τα χουν τσακισει τα αντρακια μου

Ευχαριστω για τις συμβουλες νομιζω βρηκα πολυ καλο παιδικο την παει απο περισυ κ ενας συναδελφος κ ειναι πολυ ευχαριστημενος εγω μιλαμε εκανα εξονυχιστηκη ερευνα σκεψου εκατσα πανω απο ωρα εκει αλλα ηταν κ πολυ φιλοξενοι ανθρωποι 2 δασκαλες στα δεκα παιδακια θα εχει η ταξη του.

Αννα μαρια τι επαθε το μαναρΑκι μας καλε κρυωσε;;

Να πατε πατρα γιατι οπως λες δε ξερεις τι μας ξημερωνει να το χει δει ο ανθρωπος οσο για την διακριση αναμεςα στα παιδια απαραδεκτοι αλλα κανε την καρδια σου πετρα για το συζηγο..

Αλεξ τρελαθηκα με την μαρμελαδα ρε συ σαν αγοραστη κ καλυτερη την εδειξα κ στο βαγγελη να σε παινεψω!!!

Μωρουδενια χτυπησε το ψυχακι σου σιδερενιο εμενα παιδια 6 μηνων σηκωθηκε στην κουνια κ επεσε απο τα καγκελα που να φανταστω 6 μηνων θα κανε τον ταρζαν εκεινη η μερα ηταν απο τις χειροτερες μου ετρεμα μην ειχε παθει κατι ολο εκλαιγα μεχρι να περασουν το 24 ωρο να ναι ολα οκ ασε!!!!

Χριστινιω μωρε κ σεις αρρωστουλια αχ το καψερο κ το σερνες κ στη δουλεια ε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια με κανεις κ γελαω με τις περιγραφες σου παναθεμα σε!!! Αχ η κατσαριδα κατακουζινα ελπιζω να παραδειγματισει τις αλλες

Μην ακους το συζηγο αυτος δηλ που θα ναι με το παιδι εγω αν ο ενας μας ειναι μαζι του πιστευω οκ αρκει μην ειναι σε αλλον αρρωστο.,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα καλα λεσ οντως τι το κανεις το δευτερο ρε μανα αμα στο μεγαλωνει το πρωτο;;;ετσι ηταν η πεθερα μου μεγαλωσει τα τρια μικροτερα αδερφια κ ελεγε παντα δεν θα κανε παιδια τοσο ειχε κουραστει με τα χρονια βεβαια αλλαξε γνωμη μεγαλωσει τα δυο παιδια της κ ο βασιλης ειναι το τριτο εγγονι που μεγαλωσε αξια η πεθερουλα μου..

Στον παιδικο που θα παμε μεσημεριανο τρωνε 12.30 για να τσιμπησουν μετα σπιτικο φαγητο κ οικογενειακα.,

Σας αφηνω να χαλαρωσω τα υπολοιπα το βραδυ θα μπω να δω ιατρικο ανακοινωθεν σας κ ελπιζω ολα να χουν γινει καλα

Ευχαριστω κ παλι για τα υπεροχα λογια την ψωνισα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Ευτυχώς που πήγα σχολείο, γιατί κάναμε συνεδρίαση για την τελετή αποφοίτησης που είναι την Τετάρτη, και όπως συνήθως, έχω ένα σωρό ευθύνες. Πώς γίνεται κάααααθε χρόνο να πέφτουν όλα πάνω μου, δεν το καταλαβαίνω... Λέω σε μια καθηγήτρια ότι σήμερα θα ασχοληθούμε με την τελετή αποφοίτησης και μου λέει "τι είναι αυτό, και ποιος θα την αναλάβει, κ.λπ." Της λέω "όλοι όσοι έχουν μείωση ωρών για γιορτές" και μου λέει "ααα, εμένα ο διευθυντής μία γιορτή μου είπε να κάνω, δε μου είπε για άλλη". "Πόσες ώρες μείωση έχεις;" τη ρωτάω. "Μία" μου λέει. "Ε, κι εγώ μία έχω" της λέω, αλλά έχω κάνει όλες τις γιορτές" (5 ή 6). Και τι μου απαντά; "Ε, εντάξει, αν χρειαστείς κάτι μου λες"!!!!!!! Μετά είπα στο διευθυντή να βάλει αυτήν τουλάχιστον να παρουσιάζει τη γιορτή, μην το έχω πάλι εγώ, γιατί κάθε χρόνο εγώ το αναλαμβάνω, και δεν ήθελε, μάλλον γιατί δεν την εμπιστεύεται και προτιμά εμένα. Του λέω "μα κι εγώ την πρώτη χρονιά που ανέλαβα δεν είχα πείρα, αλλά τα κατάφερα", αλλά απ' ό,τι φαίνεται φοβάται μην τα κάνει θάλασσα αυτή, οπότε πάαααλι εγώ, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να γράψω και τα κείμενα, και να τα εκφωνήσω κιόλας, και να συντονιστώ με τους βοηθούς διευθυντές για τη σειρά των βραβείων, να μάθω ποιοι "επίσημοι" θα έρθουν για να τους βάλουμε να δώσουν τα βραβεία, κ.λπ. Τώρα που τα έγραψα όλα αυτά, καταλαβαίνω γιατί δε θέλει ο διευθυντής να βάλει αυτήν να τα αναλάβει... Τέλος πάντων, σε δουλειά να βρισκόμαστε!

Ο Αντρέας όταν ξύπνησε το μεσημέρι είχε κάνει τσίσα, πάει ο άντρας μου να του βγάλει το σακουλάκι, και φλουπ! κατουράει και ραντίζει όλο το καρότσι... Οπότε, κι ενώ μόλις εκείνη την ώρα τελειώνα με τα σφουγγαρίσματα, έπρεπε να αλλάξω τον Αντρέα και να καθαρίσω το καρότσι. Του βάζω θερμόμετρο και είχε ανέβει 40 ο πυρετός!!! Έδωσα ντεπόν, επειδή δεν είχε περάσει η καθορισμένη ώρα από την τελευταία φορά που είχε πιεί νουροφέν, και μετά έδωσε κι ο άντρας μου νουροφέν κι έπεσε τελείως, κι απ' ό,τι μου είπαν, όλο το απόγευμα είχε τρελά κέφια. Πάντως τώρα πριν λίγο που πήγα να τον κοιμίσω, δεν ήθελε να πιεί γάλα, και έκανε και ελάχιστη διάρροια. Θα δείξει αύριο τι έχει τελικά.

Μάγδα πώς ήταν η παράσταση του μπαλέτου; Κι εγώ πήγαινα μπαλέτο μικρή, αλλά ήταν άσχημη εμπειρία, πρώτον γιατί δεν είχα ταλέντο και κάθε χρόνο έπαιρνα χειρότερο βαθμό στις εξετάσεις, και δεύτερο γιατί η δασκάλα ήταν νευρική και όλο φώναζε. Πήγα τρία χρόνια και μετά σταμάτησα.

Εμένα ο Αντρέας δεν έχει πέσει ακόμα απ' την κούνια, αλλά πέρσι τέτοια εποχή που ήμασταν στο νοσοκομείο, πιάστηκε απ' τα κάγκελα και στάθηκε για πρώτη φορά, και την τελευταία μέρα, όπως στεκόταν, ξεχαρβαλώθηκε το κάγκελο κι έπεσε, κι ευτυχώς πρόλαβα και τον άρπαξα.

Σας φιλώ κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας πάλι, σημερα πήρα τα προσκλητηρια θα κάτσω απο βδομάδα να τα γράψω και θα αρχίσω να τα μοιραζω. Κατα τ´ αλλα ησυχία ο Νικόλας περπατάει μονο πια δεν μπουσουλαει δηλαδη και παει σαν παραδωμενος με τα χέρια ψηλά εχει πολυ πλάκα. Χθες τα είχα παει και σε ένα παιδοτοπο συναντήθηκα με δυο φίλες μου απο εδω απ το mammy που έχουν παιδάκια που γεννήθηκαν μαζι με την Αγγελικη και έβαλα και τον Νικολα στον χώρο που έχουν για τα πολυ μικρα παιδάκια, μια χαρα έπαιξε αφου ήταν κάτι καινούριο για αυτόν.

Διαβαζω και τα υπόλοιπα τα δικα σας

Βασω πολυ γέλασα με την μικρη που σταμάτησε τον παγωτατζη οχι δεν θα το θυμοταν!πολυ σωστη με το θέμα της πιπιλας έτσι θα μάθει.

Αλεξάνδρα και μένα δεν μου αρεσει να βλέπω τέτοιες συμπεριφορές απο μικρα παιδάκια και δεν ξέρω πως στο καλο μαθαίνουν έτσι, μαλλον και αυτα έχουν δει αλλα παιδάκια. Αλλα για μένα πρέπει ο γονιός να ειναι απο πίσω και να διορθώνει με όμορφο τροπο τις πράξεις του παιδιου του.

Μαρίνα έπεσε ο μικρός να είσαι ψύχραιμη γιατι τετοια ειναι μέσα στο προγραμμα καθώς μεγαλώνουν.

Για την ΕΡΤ κρατάω αυτο που ειπε η Αννα Μαρία ότι το πρόβλημα ειναι το ίδιο είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα και στις δυο περιπτώσεις κάποιος χάνει την δουλεια του, σίγουρα οι μισθοί ήταν πολυ υψηλοί αλλα και αλλου στο δημόσιο γινεται τύπο και σίγουρα δεν ήταν ολοι υψηλομισθοι αλλα ένα ποσοστό, πάντως λάθη έχουν γινει και που τωρα δεν υπάρχει ενημέρωση απο πουθενα δεν μου αρεσει και ουτε που τους έχουν υποχρεώσει ότι οποίος κάνει ζωντανή εκπομπή πρέπει να μιλά αποκλειστικα για το θέμα της ΕΡΤ. Φαντάζομαι τωρα νομοσχέδια θα περάσουν και αποφάσεις θα παρθουν χωρις να το πάρουμε χαμπάρι. Α ξέχασα τα παιδικα της ΕΡΤ τον τελευταιο καιρο ήταν πολυ καλα και πολυ εκπαιδευτικά ειχε κάτι με δεινοσαυρους και ένα αλλο με τον μικρο επιστήμονα που μάθαινε πολλα ωραία και καινουρια πράγματα η Αγγελικη, ειχε μικυ, ειχε μικρο Νικολα και μικρο πριγκηπα, σαρλω τωρα βλέπουμε πάλι Ντορα , Ντιεγκο, σούπερ ζωακια ξανα και ξανα.

Αννα Μαρία όντως πρέπει α ειναι πολυ περίεργοι άνθρωποι τα πεθερικα σου και αν σας κάνουν μαύρες εκείνες τις μερες τι να πω καλυτερα να μην πάτε αλλα ειναι και αυτο που λες που δεν έχουν δει τον Αντρέα. Περαστικα στον Αντρικο ειναι πολυ περίεργος αυτός ο καιρος, άρρωστος τελείως.

κατερινα ωραίες αυτες οι δραστηριότητες στο σχολείο κρίμα που δεν ήθελε ο Γιώργος συνήθως αρέσουν πολυ αυτα στα παιδάκια, μήπως ντρεποταν?

χριστινα περαστικα και στον Δημητρακη, ειναι κακοκεφο το πουλάκι μου.

παλι δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα αλλα κλείνουν τα ματια μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...