Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Χριστινακι μου περαστικα στο Δημητρακη!καμια ιωσουλα θα ειναι μιας και σε επιασε και εσενα αδιαθεσια!

Αλεξανδρα μου ασε να βαλω και καμια φωτο με τον μπαμπα της να δεις οτι πιο πολυ στον μπαμπα της μοιαζει!να σχολιασω και θα παω να βαλω να τη δεις:)η Κωσταντινουλα τραγουδα ε?πιο ερωτας πεθαινεις χαχα!

Αννα Μαρια της μικρης στο σχολειο της παιρνω φαγητο που της ετοιμαζω εγω αν κι η κοπελα μαγειρευει για τα παιδια αλλα θελω τουλαχιστον ως τα 2 να της φτιαχνω εγω φαγητο!ναι της φτιαχνω ξεχωριστο ακομα αλλα οταν κανω ειτε πουργουρι, κριθαρακι ή μακαρονια με λαχανικα κοτοπουλο με πατατουλα της τα κοβω και της τα δινω!

δεν μπορουσα να τη βαλω να φαει στο τραπεζι που ειμασταν καλεσμενοι γιατι δεν καθοταν φρονιμη στην καρεκλα την κανονικη και καρεκλακι φαγητου δεν ειχε και ετσι την πηρα σπιτι γυρω στις 3μιση-4 για να φαει τα φρουτα της!στο καρεκλακι φαγητου καθεται ευχαριστα και τρωει παντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Σήμερα δεν έχουμε σχολείο γιατί είναι του αγίου Βαρνάβα, που είναι ιδρυτής της Εκκλησίας της Κύπρου. Το πρωί ο Αντρέας ξύπνησε απ' τα χαράματα, εφτά παρά, και μια που ξυπνήσαμε, είπα να πάμε εκκλησία. Ήταν και η μάνα μου εκεί, αλλά πιο πολύ τον κράτησε μια άλλη γυναίκα, με την οποία κάθισε πάρα πολύ φρόνιμος! Έχει και μεγάλη πείρα αυτή, έχει μεγαλώσει παιδιά, εγγόνια κι ένα σωρό άλλα παιδιά που πρόσεχε.

Μετά πήγαμε τη μάνα μου σπίτι, και μόλις κατέβηκε, ο Αντρέας άρχισε να κλαίει απαρηγόρητος, επειδή ήθελε να κατέβει κι αυτός. Οπότε τον άφησα εκεί, αλλά πήγα σούπερ μάρκετ να πάρω τυρί, γιατί η μάνα μου δεν είχε για να δώσει στον Αντρέα, έφαγα κι εγώ πρωινό εκεί, κι όταν πήγα να φύγω, έτρεχε από πίσω μου και κλαψούριζε, οπότε τον πήρα μαζί μου.

Σπίτι έπεσα λίγο να κοιμηθώ, αλλά δεν πολυκοιμήθηκα, σηκώθηκα, έκανα κέικ βανίλια με κομματάκια σοκολάτας, σφουγγάρισα, σιδέρωσα, φάγαμε τουρλού που είχαμε από χτες και τώρα λέω να συνεχίσω λίγο ακόμα το σίδερο και να πάω να την πέσω.

Η μαθήτριά μου δεν έχει γεννήσει ακόμη, χτες βράδι έμεινε στο νοσοκομείο για μεγαλύτερη σιγουριά και σήμερα το πρωί πήγε σπίτι και είπαν να περιμένουν μέχρι την Παρασκευή. Αν δεν γεννήσει μέχρι τότε, Σαββάτο θα της κάνουν πρόκληση.

Είδατε, όμως, της είπανε ότι πέφτουν οι παλμοί, μετά οι παλμοί ανέβηκαν και της είπαν ότι προηγουμένως μάλλον κοιμόταν το μωρό, και τώρα είναι μια χαρά και πήγε και σπίτι. Άμα ήταν σε ιδιωτικό μαιευτήριο, θα της είχαν κάνει την καισαρική στο πιτς φιτίλι.

Αλεξάνδρα πολύ ωραία περάσατε στην εξοχή!

Η φίλη μου αυτό για τον παιδικό το είχε ακούσει από μια παιδοψυχολόγο στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση, αλλά δε σημαίνει ότι κάτι που έχει πει μία παιδοψυχολόγος είναι και ευαγγέλιο. Κι εγώ πιστεύω ότι το παιδί σ' αυτές τις ηλικίες πρέπει πρωτίστως να είναι ξέγνοιαστο και να παίζει και μετά όλα τ' άλλα.

Χριστίνα περαστικά. Πώς είσαι σήμερα;

Βάσω εγώ του Αντρέα του δίνω ό,τι τρώμε κι εμείς, εκτός από αυτά που είπα και χτες, αβγά, καλαμάρια και τέτοια. Γενικώς μαγειρεύω πολύ υγιεινά, δε βάζω πλέον αλάτι καθόλου ή ελάχιστο και δε χρησιμοποιώ ποτέ κρέμα γάλακτος, τυρί κρέμα, αλλαντικά, κ.λπ., έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα να τρώει και ο Αντρέας! Όταν είμαστε εκτός σπιτιού, τον βάζω στο καρότσι, κάθεται και τρώει μια χαρά. Κάποιες φορές σηκώνεται την ώρα που τρώει, αλλά οκ. Σε καρέκλα κανονική δεν υπάρχει περίπτωση να καθίσει πάνω από 30 δευτερόλεπτα.

Δε μου είπες για την κρέμα. Όταν φάμε το κέικ που έφτιαξα, λέω να φτιάξω μια κρέμα μόκα που κάνει η μάνα μου.

Σας φιλώ πάω να συνεχίσω το σίδερο και να την πέσω μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; Λοιπόν όσο αφορά την απολύμανση για τις κατσαρίδες υπάρχει λύση οικονομική και την κάνετε μόνες . Παίρνετε από φυτώριο και ζητάτε φάρμακο σε απολύμανση είναι μέσα σε φακελάκια . Αναμιγνύεται το φακελάκι με νερό και ψεκάζετε στις γωνίες . Πρέπει να μείνει ασφουγγάριστο 3 μέρες τουλάχιστον .Είναι άοσμο και δεν πειράζει παιδιά και κατοικίδια αρκεί να μην μπουσουλάνε τα παιδιά . Ο Σταύρος έφτιαξε σε πλακάκι ένα ωραίο θέμα με αστερίες ήταν κάτι που τους έβαλε η δασκάλα να κάνουν.Της πήραμε συμβολικά δώρο μια κούπα που 'εχει πάνω κοινή τους φωτογραφία . Αύριο δεν έχουν μάθημα και το απόγευμα είναι η γιορτή της Στ μια γιορτή που προβληματίζει λόγω καιρικών συνθηκών . Περιμένουμε να δούμε.... δεν κάνουμε και τίποτα άλλο εδώ μόνο αυτό περιμένουμε και κάποιες εκδηλώσεις του σχολείου . Κάνει πολύ ζέστη και αποφεύγω να βγαίνω έξω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

ελεος πια μαυτον το καιρο εδω ολη μερα συννεφια εχει σημερα και εχει πεσει παλι η θερμοκρασια ,τα νευρα μου γκρρρρρ λες κι εχουμε αλλο Θεο εδω ακουω αλλου ζεστη και ζεστη κι εδω μας εχει ξεχασει τελειως ποτε θα ερθει το καλοκαιρι οεοοοο....

με γκρινια αρχιζω......αντε μια ανασα εχουμε και τελειωνουν τα σχολεια,καλα αυτοι οι δασκαλοι μας ειναι απεριγραπτοι ομως,σημερα τους πηγαν εκδρομη αλλα χθες τους βαλανε να διαβασουνε ενα σωρο το καημενο το πρωτακι μου ειχε να γραψει εξι προτασεις,να γραψει μια προταση αντιγραφη 10 φορες και να την ξερει απεξω για ορθογραφια και να κανει αναγνωση δυο σελιδες ελεος πια τελευταιες μερες θα τα μαθουν ολα;αυριο ακομη θα κανουν μαθημα ,την Πεμπτη θα κανουν γυμναστικες επιδειξεις και την Παρασκευη θα παρουμε βαθμους παει κι αυτη η χρονια,δεν σας ειπα την Παρασκευη που περασε ο Γιωργος ο καημενουλης στραμπουληξε το ποδι του στη γυμναστικη και την Δευτερα δεν πηγε σχολειο,ειχε πρηστει και τον πονουσε,σημερα βεβαια ειναι μια χαρα ποναει λιγο αλλα αφου μπορει και τρεχει ειναι ενταξει,κατα τα αλλα ησυχα εμεις δουλειες φαγητα και σταματημο δεν εχω ,χθες ηρθε μια φιλη μου με τα παιδια της το ενα ειναι 4 μηνων και πολυ γκρινιαρικο τα εχει δει ολα απο τη στιγμη που γεννηθηκε αυτο το μωρο συνεχεια κλαιει κι οχι αστεια κλαμα ,αφου του κανανε εξατασεις μηπως εχει τιποτα αλλα δεν του βρηκαν κατι ειναι απλα γκρινιαρικο,χθες εκανε κι ο μπεμπης μας εμβολιο 7 κιλα πηγε θηριακι τιρων μηνων μωρο ,τα δικα μου ηταν γυρω τα 6 με 6μιση

στο καλα ειχα σχολιασει κι εκανα διορθωση και μου τα εβησε ολα γκρρρρρ τα νευρα μου,παω παλι απο την αρχη...

Αννα Μαρια θα συμφωνησω μαζι σου για τους παιδικους σταθμους,οταν η μαμα ειναι σπιτι καλα ειναι να μενει και το παιδι μαζι της,μια χαρα παιρνουν τα ερεθισματα τους και στο σπιτι,σιγουρα μαθαινουν να υπαρχουν σε μια ομαδα,να μοιραζονται και χιλια δυο αλλα πραγματα αλλα αυτα μπορουν να τα μαθουν κι αργοτερα αν δεν υπαρχει λογος δεν εχει νοημα να ταλαιπωρουνται τοσο μικρα,για τη διατροφη που λες σιγουρα αλλαζει απο σταθμο σε σταθμο στον δικο μας τους εκαναν κρεας και καλα φαγητα οπως μακαρονια με κιμα,κριαθαρακι με μοσχαρι,κεφτεδακια ,σουπιτσες ,οσπρια κτλ τα πρωινα ηταν λιγο καπως πχ φετα με μερεντα,ενω στα νηπιαγωγεια απαγορευουν τελειως τη μερεντα στον παιδικο την εχουν στανταρ ,μακαρι να πανε ολα καλα με την κοπελα,σιγουρα αν ηταν σε ιδιωτικο θα της ειχαν κανει καισαρικη πριν την ωρα της ,αυτη η κρεμα μοκα που λες πως γινεται;

Κατερινακι δεν ξερω τι εγινε με τα μπισκοτα ισως να ηταν περισσοτερο το βουτυρο αν και μια κουπα τοσο ειναι μια συσκευασια ,μηπως μετρησες με μικροτερη κουπα τα αλλα;αφου τα πετυχες ομως ολα καλα,ειναι τα αγαπημενα του Γιωργου αν του πω θα τα θυμηθει και θα με βαλει σιγουρα να τα κανω,τρεχει ο μπομπιρακος ε!!βαλε κι εδω καμια φωτο να δουμε,τωρα που το θυμηθηκα αν τελικα αποφασισεις να αγορασεις κατι ριξε μια ματια εδω βαφτίσεις | Σπιτικές δημιουργίες την κοπελα που τα φτιαχνει την ξερω τη γνωρισα απο τις συνταγες τις παρεας και φτιαχνει υπεροχα πραγματα

Αλεξανδρα δεν τα δοκιμασα ακομα τα μακαρονς αλλα τα εχω κατα νου καποια στιγμη θα τα φτιαξω

Μαγδα ρεπαρεις;μια χαρα να ξεκουραστεις λιγο και να χαρεις το παιδακι σου!!

Βασω τρεπαζωματα βλεπω ωραια φαγητα ειχες!!!εισαι καλα τωρα;

Χριστινακι τι παθατε;περαστικα σας συντομα ε δεν ειναι καιρος ,τα παιδια μου ειχαν βγει εξω και φυσαει ενας κρυος αερας ψοφοκρυο εχει λες και παμε προς το χειμωνα γκρρρ ακομη με παπλωματα και μακριες πιτζαμες κοιμομαστε

Βανια ο μεγαλος μου ουτε να το συζητησει φετος να παρουμε δωρακι στη δασκαλα του,αυτη λεει τα καλυτερα λογια γιαυτον εκτος βεβαια οτι μιλαει με τους φιλους του και αλλα τετοια αλλα ο Νικολας μου την αντιπαθει τοσο πολυ που δεν θελει να τη βλεπει ....

το Σαββατο αν εχει καλο καιρο θα εχουμε τραπεζωματα,καποιους συναδελφους του αντρα μου με τις οικογενειες τους,θα ψησουμε μια σουβλα κεμπαπ και θα φτιαξω διαφορα αλλα οπως :πατατες,κασεροτυροκροκετες,κολοκυθοκεφτεδες,ντοματοκεφτεδες,μπουγιουρντι,φετα με σουσαμι,διαφορες σαλατες,χωριατικη ,κοτοπιτα και δεν ξερω αν κανω κατι αλλο,για γλυκο σκεφτομαι ατομικα μπωλακια με προφιτερολ πως σας φαινονται;

παω να ποτισω τουλαχιστον εχει που εχει συννεφια δεν βρεχει να γλυτωσω το ποτισμα γκρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα αγαπες ρεπαρω κ απολαμβανω τρελα ξυπναμε τρωμε κανουμε δουλειες φαι για μεσημερι κ βουρ θαλασσα γυρναμε μεσημερι τρωμε νανι κ απογευμα βολτες

Εκανα κ ερυνα για παιδικο κ κατεληξα σημερα σε εναν που παει την κορη ενα φιλος κ συναδελφος εμεινα τρελα ευχαριστημενη ξεκιναμε σεπτεμβρη!!

Επισης το μενου ειναι στυλ δικου μου οσπριο ψαρι κρεας κοτοπουλο λαχανικο

Γενικα ηταν σουπερ κ εχω δει μπολικους δεκα μην σας πω γιατι τιποτα δε μου αρεσε αλλα το καλο αργει να γινει χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κα μου θρεφταρι το μπουμπουκι σας ετσι ηταν ο βασιλης κ εξακολουθει να ναι γιγαντακι στον παιδικο νομιζαν ειναι 4 στην αρχη!!μου αρεσουν τα μενου σου παντα σουπερ νυκοκυρα μου θα ναι το τραπεζι σου λιωνω για προφιτερολ!!

Χριστινιω περαστικα στο ψυχακι σου ελπιζω ηδη να στε καλυτερα!!

Βανια μου τι ωραια που κανει κατασκευουλες το αντρακι σου ελπιζω η υγεια καλυτερα αγαπη μου

Με το καλο αννα μαρια η μαθητρια σου

Ησυχος ο γιος με την ξενη κυρια ολα τα σκασμενα μας στους ξενους σουζα ετσι κ ο β

Βασουλα μου εμενα τρωει μονος στην μεση κουραζεται κ αναλαμβανω εγω το κουταλι να ξεμπερδευουμε χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξακι θα σε παρω τηλ αυριο ολο τρεχω ευχαριστα ομως αυτη τη βδομαδα

Παω να σας βαλω φωτο αν καταφερεω

Ο υιος εκανε σημαδι στο φρυδι χορευε κουτουλησε με την ξαδερφη κ χρυπησε στο πατωμα σνιφφφ

Συμφωνω οτι οποιος κανει πολλα πραγματα ταυτοχρονα κανει πασειματα αρΑ μια αντε δυο δραστηριοτητες για παιδι ειναι υπερ αρκετες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τελικά εγώ δεν τα κατάφερα να ξεκουραστώ... Το μεσημέρι τελείωσα το σίδερο και ξάπλωσα, μέχρι να διαβάσω κάτι και να την πέσω, παίρνει τηλέφωνο τον άντρα μου ο μάστορας για τα παράθυρα (τα στόρια που σας είχα πει ότι χάλασαν) και του λέει ότι έρχεται. Του λέει ο άντρας μου ν' αργήσει λίγο, και του λέει ότι έρχεται σ' ένα μισάωρο. Εκείνη την ώρα ξύπνησε κι ο Αντρέας, άντε, να σηκωθώ, να συγυρίσω λίγο το δωμάτιό μου, μία ώρα να πείσω τον άντρα μου να ταΐσει τον Αντρέα, γιατί το μεσημέρι κοιμόταν την ώρα που έτρωγε και δεν το έφαγε όλο. Ο άντρας μου στην κοσμάρα του "δεν πεινάει". "Καλά, πού το ξέρεις;" "Αφού του λέω μαμ και δεν το λέει"!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μία ώρα να του εξηγήσω ότι μια καλή ιδέα είναι να τον βάλει στο καθισματάκι και να δοκιμάσει να τον ταΐσει, τελικά το έκανε και το μωρό έφαγε, αλλά έπρεπε να συνεχίσω εγώ να τον ταΐζω, γιατί ο κύριος κουράστηκε!!!!!!!!!!

Τέλος πάντων, όπως γίνεται συνήθως, οι μάστορες πήραν τηλέφωνο μετά από καμιά ώρα και είπαν ότι τελικά θα έρθουν αύριο, αλλά πήρε τηλέφωνο κι ο υδραυλικός για το καζανάκι και ήρθε να το φτιάξει.

Ο Αντρέας κι εγώ φύγαμε, πήγαμε στο φυτώριο και πήρα μία δάφνη κι ένα φάρμακο για κατσαρίδες, και μετά πήγαμε σε μια φίλη μου που έχει τρία παιδιά, και ήρθε και μια άλλη επίσης με τρία παιδιά. Ο Αντρέας χόρτασε παιχνίδι! Ξεσάλωσε!

Τώρα ευτυχώς κοιμάται, και δε θ' αργήσω κι εγώ να την πέσω.

Κατερίνα όντως σε άλλο πλανήτη ζείτε! Παπλώματα και μακριές πυτζάμες; Εμείς σκάμε με ένα σεντονάκι!

Όντως κουφό που τους βάλανε τόσα πολλά μαθήματα τελευταίες μέρες.

Σήμερα που πήγα στη φίλη μου, το μικρότερο παιδί της είναι έξι μηνών, και το είχανε συνέεεχεια στο ριλάξ ή αγκαλιά. Μου φαίνεται πάρα πολύ πίσω κινητικά, σχεδόν δεν μπορεί να κάνει τίποτα, ούτε να γυρίσει, ούτε τίποτα, προφανώς επειδή δεν το βάζουν σε χαλάκι ή γυμναστήριο, αν και αυτή μου είπε ότι το βάζουν. Πέντε μηνών καλά καλά δε στήριζε το κεφάλι του, και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Κι έκλαιγε το κακόμοιρο επειδή βγάζει δόντια.

Κι ο Αντρέας τριών μηνών πήγε έξι κιλά, αλλά σταμάτησε εκεί για τέσσερις μήνες περίπου!

Ωραία φαγητά φτιάχνουν στον παιδικό σταθμό που πήγαιναν τα παιδιά σου! Εδώ, απ' ό,τι μου είπαν, δε συνηθίζουν να μαγειρεύουν κοτόπουλο ή κρέας. Όσο για τη μερέντα τι να πω; Εδώ νομίζω ότι δεν είναι και τόσο ευαισθητοποιημένοι σε ζητήματα διατροφής. Πάντως, σας είπα, δε θέλω να τρώει μεσημέρι στον παιδικό, γιατί διασπάται η οικογένεια.

Σήμερα τα πήρα. Όταν πήγαμε στη φίλη μου, είχε πάρει λουκουμάδες και σιάμισιη, που είναι τηγανίτες με κρέμα από σιμιγδάλι. Είχα πάρει κι εγώ κέικ που έφτιαξα σήμερα, τα σέρβιρε σε πιατέλες και τα έβαλε σε ένα χαμηλό τραπεζάκι. Ερχόταν ο Αντρέας κι όλο τα πείραζε. Σε κάποια φάση πήγε να πάρει το σιάμισι που έτρωγε η φίλη μου, κι αυτή του έδωσε ένα κομματάκι. Μιλάμε για τηγανίτα, τίγκα στη λαδίλα. Δεν την άφησα να του το δώσει, αλλά μετά άρχισε να φλερτάρει το κέικ, και τελικά άρπαξε ένα κομμάτι και το καταβρόχθισε. Του έκοψα φρούτο, και το έφαγε κι αυτό, αλλά πήρε και τη δόση του από ζάχαρη... :(

Δεν ξέρω πώς γίνεται η κρέμα μόκα, όταν την φτιάξω θα σου πω!

Καλέ, πάλι οκτακόσια φαγητά θα φτιάξεις;

Όταν σε πετάει έξω να ξαναμπαίνεις στη σελίδα και να πατάς "Restore auto-saved" που είναι κάτω απ' την απάντηση. Και φυσικά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια αντιγραφή πριν ποστάρεις!

Βάνια ευχαριστώ για τις πληροφορίες για την απολύμανση. Αλλά τι να το κάνω, που ο Αντρέας είναι πανταχού παρών μέσα στο σπίτι, κρύβεται στις γωνίες, του πέφτουν κάτω ψωμιά και τα παίρνει και τα τρώει, δυστυχώς δε μας κάνει...

Πολύ ωραία πρέπει να είναι η κατασκευή που έκανε ο Σταύρος!

Καλέ, είδατε ότι κλείνουν την ΕΡΤ εν μια νυκτί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα μαζί γράφαμε! Πολύ ωραία περνάτε βλέπω! Ελπίζω να μου δώσει καμιά άδεια ο διευθυντής μέσα στη βδομάδα, γιατί άλλες παίρνουν άδεια χωρίς καν να τον ρωτήσουν. Είναι μία που κάνει ένα μεταπτυχιακό της πλάκας, και την περασμένη βδομάδα έλειψε τρεις μέρες συνεχόμενα, γιατί ήθελε να διαβάσει... Μου είπε ότι θα μου δώσει άδεια, να δούμε πότε!

Επιτέλους κατέληξες σε παιδικό; Τέλεια!

Μην ανησυχείς για το σημάδι, το πιθανότερο είναι να φύγει με το πέρασμα του χρόνου. Κι ο γιός της φίλης μου που συναντηθήκαμε σήμερα στο σπίτι της άλλης κοπέλας, όταν ήταν νομίζω ενάμιση έτους περίπου, έπεσε κι έσκισε το φρύδι του και του έκαναν ραφές, αλλά μετά εξαφανίστηκε το σημάδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια δε γίνεται αυτό το πράγμα. Όπως καθόμουν αμέριμνη στο γραφείο, κοιτάω δεξιά μου και βλέπω μια κατσαρίδα να σουλατσάρει... Από πού μπήκε;;; Λογικά από τη μπαλκονόπορτα, η οποία, όμως, είναι κλειστή και το στόρι κατεβασμένο. Δε γίνονται αυτά...

Ευτυχώς ήταν ζαλισμένη, και τη σκότωσε ο άντρας μου κατευθείαν.

Α, ξέχασα να σας πω ότι, όσο λείπαμε με τον Αντρέα, πήρε τηλέφωνο ο μάστορας για τα παράθυρα και ήρθε τελικά, κι έτσι τα φτιάξαμε επιτέλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας εβαλα φωτο τα καταφερα ευχαριστω βασουλα εβαλα κ τη μπεμπα της αδερφης μου

αννα μαρια ξεμπερδεψατε με μαστορια τελεια!!

ασε κ ο δικος μου στο φαι για το β λεει αστον οταν καποτε πεινασει θα φαει εμεις που ειμασταν λεπτοι κοιτα μια χαρα δεν ειμαστε τωρα;; Δεν εχουν επαφη καλε οτι τα παιδακια θελουν παροτρηνση και βοηθεια

τεσπα παω για νανι τα αλλα αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

ΚΑ1 χτυπησε ο Γιωργακης!ευτυχως κατι περαστικο ηταν!εμας ειναι αρκετη ζεστη κατα τη διαρκεια της μερας αλλα το βραδυ δροσιζει!ακομα δεν χτυπησαμε τα 40αρια αλλα μας περιμενει ο Ιουλιος και ο Αυγουστος που ειναι αποπνικτικοι!

Μαγδα κουκλος ο Βασιλακης!εχει πολυ ωραιο χρωμα ματιων!τελεια!απο που τα κληρονομησε?και η ανιψουλα σου τι ομορφο μωρακιιιιι!εχει κι η μικρη τελειο χρωμα ματιων και νομιζω μοιαζουν με το Βασιλακη!ποσο μηνων ειναι η μπεμπα?

Αννα Μαρια αυτες οι κατσαριδες δεν λενε να εξαφανιστουν. . .!βρηκα και γω μια προχθες εδω στη δουλεια και πηρα τη σκουπα την εσπρωξα εξω και πεταξε!ηταν απ αυτες που πετανε, αηδια!αντε να παρεις την αδεια σου να ξεκουραστεις λιγο!ποτε κλεινετε εσεις?τελος Ιουνιου?

Για την κρεμα που μου ζητησες τη συνταγη ειναι οπως παρακατω

ΥΛΙΚΑ

50γρ βουτυρο αναλατο\

400γρ μπισκοτα (digestive)

20γρ κακαο

Για την ασπρη κρεμα

400γρ γαλα

1 κροκο αυγου

30γρ ζαχαρη

40 γρ κορν φλαουρ

1 κουταλακι βουτυρο

Για την κρεμα σοκολατας

100γρ σοκολατα κουβερτουρα

800γρ γαλα

80γρ κορν φλαουρ

100 γρ ζαχαρη

1 κουταλακι κακαο

1 κουταλακι βουτυρο

Για Γαρνιρισμα

125 γρ τρουφα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βαζεις το βουτυρο να λιωσει σε ενα κατσαρολακι!μετα λιωνεις τα μπισκοτα στο μιξερ και τα ανακατευεις μαζι με το βουτυρο το λιωμενο! Μετα προσθετεις το κακαο κι αναμειγνυεις!

Βαζεις το μειγμα σε φορμα που ανοιγει στο πλαι, αφου βαλεις λαδοχαρτο απο κατω!

Βαζεις ολα τα υλικα της κρεμας εκτος απ το βουτυρο σε ενα κατσαρολακι και τα ζεσταινεις για περιπου 6 λεπτα και στο τελευταιο λεπτο προσθετεις το βουτυρο!

Αδειαζεις την κρεμα πανω στα μπισκοτα και την αφηνεις να κρυωσει για 30-40 λεπτα και μετα φτιαχνεις την κρεμα σοκολατας!

Βαζεις τη σοκολατα κουβερτουρα σε κομματια και την αλεθεις στο μιξερ να αλεστει!Επειτα προσθετεις ολα τα υπολοιπα υλικα για την κρεμα σοκολατας, εκτος απ το βουτυρο και τα ζεσταινεις μαζι με την αλεσμενη κουβερτουρα περιπου 7 λεπτα και στο τελευταιο λεπτο προσθετεις το βουτυρο!

Βαζεις την κρεμα σοκολατας πανω απ την ασπρη κρεμα!

Τελος γαρνιρεις απο πανω με τρουφα (βερμιτσελλι κατα προτιμηση)!

Εγω εχω θερμομιξ και η συνταγη ειναι πολυ πιο ευκολη χρησιμοποιωντας το!σου λεει τη θερμοκρασια, την ταχυτητα και λερωνεις μονο το θερμομιξ!στην μετατρεψα ομως!ελπιζω αν την καμεις να την πετυχεις γιατι πραγματικα ηταν πολυ ωραια που την εφτιαξα!

Α ξεχασα να σας πω εβαλα φωτο της Ιωαννουλας με τον μπαμπα της!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια τσουπρες ξυπνησαμε 7.30 σημερα γαβγιζαν τα σκυλονια σε λιγο θα παμε σουπερ μαρκετ

βασουλα εγω πιστευω σε σενα μοιαζει η κουκλιτσα σου παντως!!!

ματια εχει γαλαζοπρασινα κ η μπεμπα μας σε δυο μηνες χρονιζει τα ματια τα πηραν Απο μενα ο βασιλης κ η μαρια απο την αδερφη μου εμεις απο την μαμα αλλα οι γονεις της μαμας μου ειχαν καστανα τα πηρε απο προγιαγια δυνατο γονιδιο χιχι ο αντρας μου εχει πρασινα κ αυτος ευχαριστω για τα καλα σου λογια γλυκια μου βρε τις παλιοκατσαριδες παντου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ ξύπνησα πάλι εφτά παρά, πήγα τουαλέτα και τότε ξύπνησε κι ο Αντρέας, οπότε πήγαμε πάλι εκκλησία, μια που σήμερα είναι η απόδοση της εορτής του Πάσχα, δηλαδή ψέλνουν ό,τι και το Πάσχα, και λένε το τελευταίο "Χριστός ανέστη". Ήταν και ένα κοριτσάκι δύο χρονών, βγήκαμε έξω και παίζανε συνέχεια! Όταν τον πήγα να κοινωνήσει, μόλις είδε τον παπά έκανε "αμ" και ακούστηκε σ' όλη την εκκλησία!

Τον άφησα στη μάνα μου, ήρθα, ξάπλωσα αλλά δεν τα κατάφερα να κοιμηθώ, έτσι σηκώθηκα, πότισα, έφαγα πρωινό και είπα να σας γράψω. Ελπίζω να ξυπνήσει κάποια στιγμή και ο άντρας μου και να φύγουμε απ' το σπίτι, γιατί θέλω να ρίξω το φάρμακο για τις κατσαρίδες και πρέπει να μείνει λίγο χωρίς να ανοίξουμε βρύσες και να τραβήξουμε καζανάκια. Αλλά χτες βράδι κοιμήθηκε στις τέσσερις, γιατί καθόταν να δει τι θα γίνει με την ΕΡΤ. Τελικά την κλείσανε μέσα σε μια νύχτα, είναι απίστευτο αυτό το πράγμα! Εδώ ένα μαγαζί με δύο υπαλλήλους θες να κλείσεις και πρέπει να ακολουθήσεις ολόκληρη διαδικασία, όχι το πιο ιστορικό κανάλι της χώρας! Και ακόμα πιο απίστευτο είναι ότι υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν αυτή τη χουντική ενέργεια...

Βάσω ευχαριστώ για τη συνταγή! Νόμιζα ότι η άσπρη κρέμα έχει μέσα άσπρη σοκολάτα. Λες να προσθέσω λίγη να δούμε πώς θα βγει; Ωραία και εύκολη ακούγεται πάντως και χωρίς κρέμες γάλακτος!

Πάω να δω φωτογραφίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα φέρε αμέσως το Βασίλη να τον φάω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλέ τι κούκλος έγινε;;; Πόσο μεγάλωσε.... Ζωγραφιά!!!!

Βάσω όντως στον μπαμπά της μοιάζει η Ιωαννούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια ναι ειναι πολυ ευκολη και δεν εχει ουτε κρεμες γαλακτος εχει ουτε τιποτα!και πραγματικα ειναι πολυ ευγευστη!γενικα μ αρεσει που εχει το μπισκοτο σαν βαση!βαλε ασπρη σοκολατα νομιζω θα ταιριαζει με την υπολοιπη κρεμα!μου βαλες ιδεες τωρα!

Μαγδα το χει το σοι το τελειο ματι!γι αυτο και ο Βασιλακης εχει ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΑΤΙ!πραγματικα!πτου πτου στο αγορι σας!θα μεγαλωσει και θα ειναι παιδαρος μιας και απο τωρα ειναι κουκλος!θα στον κλεψουν πολυ νωρις οι γκομενες!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε τι ομορφα λογια την ψωνησα η μανα χιχι ευχαριστω πραγματικα

αννα μαρια θα στον στειλω ειναι πολυ χαδιαρης να τον φας να γλιτωσω με εχει κατσιασει το ατιμο

πηγαμε θαλασσα στο τσακ γυρησαμε μαυρισε ο τοπος κ μπουμπουνιζει πολυ

κοτοπουλακι μαμ κ ξαπλα θελω κ αλλη αδειασααα

θα κανω κ εγω αυτη τη κρεμα τη λυμπιστικα κ πειτε ευκολη συνταγη για κουλουρακια αν εχετε να κανω αυριο

αννα μαρια περιμενω νεα τις εξοντωσες τις παλιοκατσαριδες;;

γελασα με το αμ του αντρικου!!

χριστινα κ κα γιναν κΑλα τα τσουπρια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε βασω απο τωρα γκομενιζει χτες κυνηγαγε ενα κοριτσακι κ ζητΑγε το δαχτυλιδι της δασκαλΑς στον παιδικο να το δωσει λεει στο κοριτσακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

δεν αντεχω αλλο μαυτον τον καιρο προτιμω να κανει καυσωνα παρα αυτο το χαλι μας εχει μουλιασει ολη μερα βροχη και μαυριλα,συν οτι μπουμπουνιζει κι αστραφτει συνεχεια γκρρρ,κλειστηκαμε μεσα λες κι ειναι βαρυχειμωνας,κι ετσι βρηκα ευκαιρια να φτιαξω λουκανικοπιτακια και τυροπιτακια και τα μπισκοτακια τα χρωματιστα που ελεγα στην Κατερινα,ειχα καιρο να τα φτιαξω και ο Γιωργος ξετρελαθηκε να ζυμωνει και να ανακατευει χρωματα, ο Δημητρης δεν μας πηρε χαμπαρι να ανακατευτει κι αυτος επειδη τον πηρε ο υπνος στον καναπε,αλοιμονο μου το βραδυ να δουμε τι ωρα θα μου κοιμηθει ,τελειωσαμε και με τα μαθηματα σημερα επιτελους ....

Αννα Μαρια παντα κανω αντιγραφη κι επικολληση αφου τοση ωρα που γραφω παντα μου βγαζει οτι δεν ειμαι συνδεμενη,αλλιως δεν γινεται,ηθελα να προσθεσω κατι ακομα και πατησα διορθωση,οταν εκανα υποβολη μου ειχε βγαλει τα μισα και τα υπολοιπα ειχαν χαθει επειδη ειχα κανει αντιγραφη την διευθυνση που εβαλα για την Κατερινα τελοσπαντων,τι εγινε τελικα με τη μαθητρια σου;γεννησε;σε βρισκω λιγο υπερβολικη με το τι τρωει ο Αντρεας αν ζητησει κατι και δεν θελεις να το φαει δωστου μια μικρη μπουκιτσα δεν θα παθει τιποτα μην τον αφηνεις να ζηταει τον καημενουλη κριμα ειναι ,δεν το περιμενα να κλεισει σε μια νυχτα η ΕΡΤ ποιος ξερει τι παιχνιδια παιζονται.....τελικα θα πατε στην Πατρα;

Βασω ευκολη η συνταγη σου για την κρεμα και μου αρεσει που εχει προσιτα υλικα θα την δοκιμασω κι εγω καποια στιγμη καλα ειναι να την μεταφερω στην ομαδα για να υπαρχει μην την ψαχνουμε ,σε ατομικα μπωλ την εχεις δοκιμασει;οντως η Ιωαννα ειναι φτυστη ο αντρας σου!!

Μαγδα κι κι εγω θα πω για τις ματαρες του Βασιλη τι ματαρες ειναι αυτες!!κουκλακι φτου φτου !!βαλε καλε να δουμε κι εσενα και η ανηψουλα σου μια γλυκα ειναι κουκλιτσα!!γκομενιζει ο σκατουλης ε;ο Δημητρης οταν παμε καπου και ξερει οτι θα εχει κοριτσια βαζει αρωμα για να μυριζει στα κοριτσια λεει και οταν πηγαινε σχολειο εβαζε αρωμα να τον μυριζει η δασκαλα μια σταλια μπομπιρακια ολα τα ξερουν χιχιχι,εσεις πατε θαλασσα κι εμεις θα βαλουμε χοντρα μπουφαν αν συνεχισει ετσι γκρρρρ που ζουμε σε αλλον πλανητη;εκανε σημαδακι ο καημενουλης;χτυπησε πολυ;

η Κατερινα χαθηκε με τις ετοιμασιες της βαφτισης μαλλον και η Ανθη μερες εχει να φανει .................

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβαλα τη συνταγης της κρεμας στην ομαδα αλλα χωρισα τα υλικα με την εκτελεση γιατι ηταν πολυ μεγαλη λεει και δεν τη δημοσιευε ....

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κα μου τι νοστιμιες κανεις συνεχεια με ξελιγωσες θελω κ εγω τετοια μπισκοτακια!!!

τα σκουλαρικια φανταστικα !!πωπω χαραμιζεσαι σαν μαγειρεισα σαν ζαχαροπλαστησα επρεπε να το κανες δουλεια..

ευχαριστουμε για τα ομορφα λογια φωτο δεν εχω προσφατες στο κντ μονο κανα δυο του γαμου σας εβαλα μια σε ποιον μοιαζει για πειτε;; Χιχι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Αυτή τη στιγμή λειτουργώ αυτοματοποιημένα, όπως το ρομπότ. Στην πραγματικότητα κοιμάμαι!

Τελικά το πρωί φύγαμε απ' το σπίτι κατά τις εντεκάμιση, αφού σκούπισα και σφουγγάρισα σαλόνι-κουζίνα-διάδρομο-μπάνια και έκανα και 2-3 άλλες δουλίτσες, και φυσικά, έριξα και το φάρμακο για τις κατσαρίδες. Κάναμε κάτι ψώνια, και πήραμε και ψάρια για το μεσημέρι. Γόπες για μας, τσιπούρα για τον πατέρα μου και τον Αντρέα. Πήγαμε στη μάνα μου, μαγειρέψαμε, φάγαμε και μετά καθίσαμε εκεί μέχρι τις τεσσεράμιση, για να αφήσουμε το φάρμακο να κάνει τη δουλειά του, αλλά και να ξεμυρίσει το σπίτι. Ο άντρας μου είχε έρθει πίσω στο σπίτι για να ανοίξει παράθυρα και πόρτες για να αεριστεί, αλλά κυρίως γιατί δεν άντεχε πολλή ώρα χωρίς το λάπτοπ...

Στο σχολείο πήγα να γράψω τα πρακτικά της προχτεσινής συνεδρίασης, αλλά μου έλειπαν κάτι στοιχεία και η γραμματέας έλειπε, μετά πήγαμε για περπάτημα και κάναμε εφτά γύρους του γηπέδου! Ήδη καταλαβαίνω διαφορά στο σώμα μου, τώρα που περπατάμε.

Πάτρα τελικά μάλλον δε θα πάμε όπως δείχνουν τα πράγματα. Μίλησε ο άντρας μου με τη μάνα του, και του είπε ότι είναι παράλογο να περιμένουμε ότι θα έρθει ο πατέρας του να μας πάρει από τον Άραξο, γιατί δεν μπορεί να κάνει μεγάλες αποστάσεις, γιατί δεν μπορεί χωρίς το οξυγόνο και γιατί θα κάνει ζέστη και επίσης δε θα μπορεί. Ο άντρας μου, βέβαια, λέει ότι μια ζωή έτσι ήταν, δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα που απέκτησε πρόσφατα με τους πνεύμονες. Ο άντρας μου της εξηγούσε ότι το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι θα είναι και το μωρό μαζί μας, και θα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα κι αυτή του είπε ν' αφήσει τις μαλακίες κι ότι κι αυτή είχε παιδιά και τα έπαιρνε αγκαλιά και τα μετέφερε με τα λεωφορεία. Η διαφορά βέβαια, βρίσκεται στο γεγονός ότι αυτή το πολύ πολύ να τα έπαιρνε από τη μια περιοχή της Πάτρας στην άλλη, και ποτέ μετά από ταξίδι μιάμιση ώρας με το αμάξι και άλλο ταξίδι επίσης μιάμιση ώρας με το αεροπλάνο! Ο άντρας μου τσαντίστηκε και ο πατέρας του από μέσα ακουγόταν που φώναζε "κλείστον επιτέλους, κλείστον". Δεν ξέρω τι θα κάνουμε τελικά...

Επανέρχομαι με σχόλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα καλά, δεν το συζητώ, είστε μια θεϊκή οικογένεια! Κούκλοι όλοι σας, φτου φτου φτου φτου! Νομίζω ότι ο Βασιλάκης μοιάζει πιο πολύ στον μπαμπά του.

Κατερίνα όντως είστε από άλλο πλανήτη! Βέβαια κι εμάς εδώ φυσούσε σήμερα, αλλά το μεσημέρι είχε καύσωνα, πάνω από 30 βαθμούς. Το βράδι πέφτει αρκετά, γύρω στους 20-25. Μπορεί να σου φαίνεται ψηλή θερμοκρασία, αλλά σκέψου ότι είναι περίπου δέκα βαθμοί κάτω από τη θερμοκρασία της μέρας.

Την έχω πατήσει κι εγώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και έχασα ένα σωρό που είχα γράψει.

Η μαθήτρια δεν πρέπει να έχει γεννήσει, δε μου έστειλαν τίποτα σήμερα. Θα στείλω κανένα μήνυμα αύριο να δούμε τι γίνεται.

Δε θέλω ο Αντρέας να τρώει συνέχεια χαζομάρες, γιατί δε θα πάθει τίποτα αν φάει μια χαζομάρα μια φορά, αλλά αν κάθε τρεις και λίγο τρώει κι από μια μπουκίτσα χαζομάρας, τότε σίγουρα κάτι θα πάθει. Άσε που μαθαίνει μετά και ζητάει επίμονα.

Τέλεια και τα μπισκότα και τα σκουλαρίκια!

Πολύ γέλασα με το Δημητράκη και το άρωμα!!!

Όντως η Ανθή έχει καιρό να μπει και τώρα χάθηκε και το Καγκουράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Μαγδουλα ειστε παρα πολυ ομορφη οικογενεια!πραγματικα!σε οποιον και να μοιαζε ο Βασιλακης, ομορφος θα ηταν!χαχα!εγω πιστευω μοιαζει και στους 2 σας αλλα λιγο περισσοτερο στον μπαμπα του!

Αννα Μαρια δεν θα πατε τελικα Πατρα?εχει τοσο καιρο να σας δουν και δεν διευθετουν την μετακινηση σας απο το αεροδρομιο στο σπιτι?ελεος!οκ να δεχτω οτι ο πατερας εχει προβλημα υγειας αλλα μπορουσε να ερθει καποιος συγγενης να σας παρει ή στο κατω κατω να εκαναν τα παντα να μην ταλαιπωρηθει το εγγονακι τους!για την διατροφη που λες και εγω με την Ιωαννα προσπαθω να τρωει το φαγητο της κι αν ζητησει κατι μπισκοτο της δινω!της αρεσει πιο πολυ το κρακερ, απ αυτο της δινω!οταν μια μερα περναγε παγωτατζης της αγορασε ο μπαμπας μου και δεν ηθελε να το γευτει καν!χαχα!χθες ομως ημαστε κατω στην αυλη περασε ο παγωτατζης και η Ιωαννα του εγνεψε,εκανε το χερι της πανω και σταματησε!βεβαια του ειπα δεν θελουμε αλλα εμεινα εκπληκτη που ειδε τον μπαμπα μου οταν του εκανε το χερι πανω να σταματησει και το εκανε και αυτη!χαχα

ΚΑ1 τις συνταγες που βαζεις στην ομαδα που ακριβως μπορω να τις δω?εψαξα αλλα δεν βρηκα τιποτα!την κρεμα δεν την δοκιμασα σε ατομικα μπωλ!την εκανα σε πυρεξ γιατι ειχα αρκετο κοσμο!αλλα και σε ατομικα να την εβαζα παλι ωραια θα ηταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...