Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια

ειχαμε καποιες εξελιξεις με τα πεθερικα μου χθες,πηγε ο αντρας μου και τους εκανε καποιες δουλειες και τους εψαλε κανονικα,η πεθερα μου σαν να μην εγινε τιποτα το επαιζε ανηξερη και οτι ταχα αυτη θελει να συμφιλιωθουμε με την κουνιαδα μου κτλ,την εψαλε ο αντρας μου και δεν ηξερε τι να πει σειρα εχει ο πεθερος μου που θα ακουσει περισσοτερα θα του πει οτι αν ξαναγινει το παραμικρο και παρουν παλι το μερος της χωρις να φταιμε εμεις φυσικα να τον ξεγραψουν και να πανε σαυτην τελοσπαντων να μην σας κουραζω παλι μαυτα το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να ειμαι οπως πριν μαζι τους εχω χαλαστει πολυ ουτε να τους βλεπω δεν εχω ορεξη.....τα παιδια εχουν λιγες μυξες ακομα αλλα ειναι πολυ καλυτερα, σημερα εχει αρκετη ζεστη ελπιζω να συνεχισει ετσι

με την τιμωρια που λετε για το σχολειο εγω δεν συμφωνω μαυτην την τακτικη γιατι να την πληρωνουν ολοι οταν φταιει ο ενας;δεν το καταλαβαινω και δεν μου αρεσει αυτο καθολου,ειδικα στο ποδοσφαιρο κανανε μιση προπονηση οταν γινοταν αυτο και πληρωναμε τζαμπα ολοκληρο το μαθημα αφου ειπα οτι αν ξαναγινει την επομενη φορα θα πληρωσω κι εγω τα μισα...

Χριστινακι πολυ καλα εκανες με τον αγκαλιτσα ευχομαι να το καταλαβε και να μην ξανακανει τετοιες ζημιες,πολυ μανια με τα ντουλαπια ειδικα στην ηλικια του Δημητρακη σου τα περισσοτερα ανακατευουν πολυ,τα δικα μου και τα τρια ανακατευαν πολυ και επαιζαν με τα κουζινικα

Αννα Μαρια παλι κατσαριδες;δοκιμασε αυτο που λεει η Αλεξανδρα,τωρα για τα πεθερικα σου τι να πω απαραδεκτοι ας σκεφτουν το εγγονακι τους τουλαχιστον ,για το καρεκλακι συμφωνω κι εγω με τα κοριτσια μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δηλαδη αν το παρεις θα κουβαλας τοσο βαρος αφου λες οτι δεν θα πολυμετακινηθητε , σιγουρα θα ειναι πιο ασφαλη το παιδι να ταξιδευει με το καρεκλακι εστω και μικρες διαδρομες αλλα παλι δεν ξερω.....δεν ετυχε να ταξιδεψουμε με λεωφορειο οταν ηταν μικρα τα παιδια ,για τα μπισκοτα καλα κανεις και του δινεις το απογευμα

Αλεξανδρα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις ευχες!!περαστικα στον μπαμπα σου,ευχομαι να πανε ολα καλα με τις εξετασεις σας και να μπορει να τρωει καποια πραγματα αφοβα ,ο Γιωργος μου κανει απο πολυ μικρος παζλ του αρεσει πολυ ενω οι αλλοι δυο δεν πολυ ασχολουνται ,αυτο ελειπε αν δεν ηταν ο αντρας μου με το μερος μου δεν την παλευα θα ειχαμε πολυ μεγαλο προβλημα....

Βανια κι εγω σου ευχομαι να πανε ολα καλα με την υγεια σου.....αλλη δασκαλα εχουν για την ιστορια;

Κατερινα τα μακαρονς ειναι εδω παιδικος μπουφες | SuperMomRocks κατω κατω δες και η συνταγη απο τα τριχρωμα μπισκοτα pinwheels ετσι τα εχει στο βιβλιο ειναι η εξης:

3 κουπες αλευρι για ολες τις χρησεις

1/8 κουταλακι αλατι

1 κουταλακι μπεικιν

1 κουπα βουτυρο σοφτ

1 κουπα ζαχαρη

1 μεγαλο αυγο

5 βανιλιες ή ξυσμα λεμονιου ή πορτοκαλιου

κοσκινιζουμε το αλευρι με το αλατι και το μπεικιν ,χτυπαμε στο μιξερ το βουτυρο με τη ζαχαρη ωσπου να γινει μιγμα λευκο κι αφρατο,προσθετουμε το αυγο και τη βανιλια και χτυπαμε να ενωθουν στο μιγμα,ριχνουμε και τα στερεα υλικα ωσπου να γινει μια μαλακη ζυμη που δεν θα κολλαει στα χερια ,μετα χωριζουμε τη ζυμη στα τρια και χρωματιζουμε τα δυο το ενα με κοκκινο και το αλλο με μπλε ζρωμα ζαχαροπλαστικης ή με οτι χρωματα θελουμε,μετα ανοιγουμε το καθε ενα κομματι ζυμης πανω σε λαδοκολλα σε λεπτο μακροστενο φυλλο,βαζουμε το ενα πανω στο αλλο ξεκολλοντας της λαδοκολλες τα πιεζουμε και τα τυλιγουμε σε σφιχτο ρολο κοβουμε φετες 3χιλ και αραδιαζουμε σε ταψι,ψηνουμε στους 180 για 10-12 λεπτα,

τα εχω κανει αρκετες φορες μονο που δεν εβγαλα φωτο ,αρεσουν πολυ στα παιδια μου και με βοηθουν κι αυτα οταν τα φτιαχνω αν τα δοκιμασεις πες μου,τι καλα που συναντηθηκατε με την Ανθη κι εγω θελωωωωω...

τι μαγειρευεται σημερα εμεις θα φαμε ψαρακια πηγαμε στη λαικη το πρωι και πηραμε γαυρο και σαρδελα,τη σαρδελα θα την κανω γεμιστη στο φουρνο και τον γαυρα τηγανητο

τα λεμε παλι!!

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζα να μαι κ εγω μη βαλετε απουσια!!!

λοιπον ξεκινω καταρχην χριστινα το alter ego μου εισαι πολλες φορες σε διαβαζω κ βλεπω εμενα εγω ειχα πεταξει ενα παιχνιδι καποτε για να μαθει να μοιραζετε μιλαμε σπαραξε αλλα παντα δινει πια!!

αννα μαρια για την κατσαριδα μηπως μια απολυμανση βοηθησει προχθες μπηκε στη μαμα κλειστηκε στην κρεβατοκαμαρα κ πηρα ενα φιλο να παει να τη σκοτωσει ειχε καταφοβηθει μονη η γυναικα!!

χριστινα εμενα ετσι μια μερα μου χε χυσει μακαρονια κ γελαγε αφου τον μαλωσα του δωσα την ηλεκτικη κ τον κοιταγα οση ωρα σκουπιζε για τιμωρια βεβαια αυτος τελικα διασκεδαζε που σκουπιζε αλλα τεσπα!!

τωρα πια εμαθα κ την εννοια ομαδικης τιμωριας ουτε που το ξερα κ εγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου σιδερενια κουκλιτσα μου μακαρι να ταν ολοι οι δασκαλοι σαν αυτην!!!!

Βασουλα μου κ εγω ελεγα το ενα παιδι 26 το αλλο 29 αλλα το ενα εγινε 28 κ το αλλο πηρε παραταση...

κα μου πολυ καλα εκανε ο συζηξ μπας κ ταρακουνηθουν κ λιγακι τα πεθερικα σου

οσο για τα πιτσιρικια περαστικα αρρωστος καιρος μωρε χαλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Τι κάνετε;

Εμείς τελικά έχουμε πρόβλημα με τις κατσαρίδες... Χτες βράδι, και αφού είχα ηρεμήσει, ετοιμάζομαι να πάω για ύπνο, και βλέπω μια κατσαρίδα στο διάδρομο. Μέχρι να ακούσει ο άντρας μου (επειδή φοράει ακουστικά και βλέπει ταινίες), και να κουνηθεί, αυτή μπήκε στο μπάνιο και τρύπωσε σε μια χαραμάδα. Σήμερα όταν γύρισα απ' το σχολείο, όπως άλλαζα στο δωμάτιό μου, κοιτάζω στο μπάνιο και βλέπω μία να περπατάει. Ευτυχώς την πρόλαβε και τη σκότωσε. Λέτε να ήταν η ίδια η χτεσινοβραδινή; Νομίζω ότι, επειδή ήρθαν οι ιδιοκτήτες του απέναντι διαμερίσματος, που το έχουν κλειστό, αναστάτωσαν τις κατσαρίδες τους και ήρθαν σ' εμάς. Ουφ, δεν μπορώ, όποτε βραδιάσει αρχίζει ο εφιάλτης. Αισθάνομαι το σπίτι μου εχθρικό προς εμένα. Όλη μέρα καθαρίζω, έριξα φάρμακο στις αποχετεύσεις, γιατί συνέχεια να βρίσκουμε κατσαρίδες; Θέλω να αγοράσω ένα πολύ αποτελεσματικό κατσαριδοκτόνο και να ψεκάσω, αλλά ο άντρας μου δε θέλει, λόγω του μωρού. Να σας πω την αλήθεια, ούτε κι εγώ θέλω, παρ' όλο που ο γεωπόνος με διαβεβαίωσε ότι είναι απολύτως ακίνδυνο για τον άνθρωπο, αλλά τι να κάνω; Οι παγίδες που λέει η Αλεξάνδρα δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Η απολύμανση είναι μια καλή ιδέα, αλλά πρέπει να γίνει σε ολόκληρη την πολυκατοικία, αλλιώς είναι λες και δεν έγινε τίποτα. Θα πάω να το πω στο διαχειριστή, αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτούν όλοι οι άλλοι... Δεν μπορώ, είναι ένας εφιάλτης για μένα το καλοκαίρι...

Τέλος πάντων, σήμερα το πρωί πήγαμε σε διάφορες εξωτερικές δουλειές και ψώνια, γυρίσαμε σπίτι, έφτιαξα μακαρονάδα και έβαλα και τις φράουλες να γίνονται μαρμελάδα. Όπως έπλενα κάτι σκεύη, ακούω κάτι να τσιτσιρίζει. Κοιτάω και τι να δω; Είχε ξεχειλίσει η μαρμελάδα και άφριζε πάνω στο μάτι... Ήρθε ο άντρας μου και φώναζε που δεν προσέχω, πάω να τη μαζέψω με το βετέξ και φώναζε ότι, επειδή είναι ζεστό το μάτι δεν κάνει να είναι βρεγμένο το βετέξ και να τη μαζέψω με χαρτί κουζίνας, τέλος πάντων, τα καθάρισα, αλλά έμεινε ένα σημείο στο μάτι όλο καμένο. Ευτυχώς μετά το φαγητό το καθάρισε ο άντρας μου με ξύδι. Τη μαρμελάδα την τελείωσα μετά και έγινε πολύ καλή. Βγήκαν δύο βαζάκια, ένα μικρό κι ένα μεγάλο.

Μετά στο σχολείο τι βαρεμάρα, είχα επιτήρηση στις εξετάσεις. Σήμερα έδιναν το τελευταίο μάθημα. Είναι πάρα πολύ κουραστική η επιτήρηση, γιατί το μόνο που δικαιούσαι να κάνεις είναι να κοιτάς τους μαθητές. Δεν μπορείς ούτε να διαβάσεις, ούτε να παίξεις με το κινητό, ούτε τίποτα. Βέβαια, όταν έφυγαν οι άτακτοι, άρχισα να στέλνω μηνύματα αβέρτα για να περάσει η ώρα!

Μετά πήγαμε στο γήπεδο και περπατήσαμε με δύο συναδέλφισσες, πέρασε η ώρα, νύχτωσε, και μας φώναζε η γραμματέας ότι κλείνουμε! Επιστρέφουμε στο χώρο του σχολείου (είναι ένα πολύ μεγάλο λύκειο κι εμείς χρησιμοποιούμε πέντε αίθουσες διδασκαλίας και δύο γραφεία) και βρήκαμε το διευθυντή μόνο του να μας περιμένει! Όχι ότι δεν ήθελε να φύγει πριν από εμάς, αλλά έπρεπε να με πάρει κι εμένα μαζί!

Επιστρέφω με σχόλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξάνδρα πολύ ωραία τα νέα σας! Εύχομαι σύντομα να μπορεί να φάει απ' όλα η Κωνσταντίνα! Κι εμένα μου άρεσαν πολύ τα παζλ, και μου αρέσουν ακόμη.

Τραγουδιάρα σας βγήκε η Κωνσταντίνα; Ο Αντρέας βέβαια δεν μπορεί να τραγουδήσει ακόμη, αλλά τον βλέπω που λέει συλλαβές με τραγουδιστό τρόπο!

Ο πατέρας σου πώς είναι;

Με τα μπισκότα η ιστορία τελειώσε, χτες έφαγε ένα όταν ξύπνησε το απόγευμα, σήμερα μου είπε ο άντρας μου ότι ζήτησε σε κάποια φάση το απόγευμα, αλλά δεν επέμενε, έτσι δεν του έδωσε καθόλου. Ευτυχώς τώρα ξανάρχισε να τρώει και να μη φτύνει το φαγητό του. Μια φάση ήταν που κράτησε τρεις μέρες, ελπίζω να μην ξαναρχίσει. Σήμερα έφαγε μακαρόνια με σάλτσα λαχανικών και τυράκι. Τρώει και με το κουτάλι, αλλά πιο πολύ με τα χέρια. Σε κάποια φάση γέμισε τη χούφτα του μακαρόνια και τα μπουκώθηκε όλα!

Να νοικιάσουμε αμάξι στην Πάτρα δεν παίζει με τίποτα γιατί πρώτον και κύριο, δεν έχουμε οδηγήσει ποτέ ανάποδα ή μάλλον, σύμφωνα με το δικό σας σύστημα, μόνο ανάποδα ξέρουμε να οδηγούμε, ενώ επιπλέον, ο άντρας μου δεν οδηγεί με ταχύτητες, κι εγώ έχω να οδηγήσω αυτοκίνητο με ταχύτητες από το 2009. Άσε το κόστος...

Δεν ξέρω τι θα κάνουμε τελικά.

Βάνια πολύ καλή η δασκάλα της ιστορίας! Συνήθως αυτά τα τεστ που τα βάζουν ως τιμωρία δε μετράνε, το κάνουν απλά για να συνετίσουν τα παιδιά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα θεματάκια που έχεις με την υγεία σου.

Βάσω μη νομίζεις, κι ο Αντρέας τα μισά τα πετάει. Του αρέσει να βγάζει όλο το φαγητό απ' το πιάτο και να το απλώνει στο τραπεζάκι του.

Κατερίνα δώσε τόπο στην οργή και άσε τα πεθερικά να λένε τα δικά τους!

Καλά είναι σήμερα τα αγόρια σου; Εμάς κάνει όλη μέρα ζέστη και το βράδι έχει κρύο. Τώρα δεν μπορείς να καθίσεις έξω, φυσάει και έχει κρύο.

Το νόημα της ομαδικής τιμωρίας είναι ακριβώς αυτό που είπες: να καλλιεργηθεί στα παιδιά συνείδηση πολίτη, έτσι ώστε να αποτρέπουν όσο μπορούν τις κακές πράξεις, οι οποίες έχουν αντίκτυπο σε όλη την κοινωνία. Τι γίνεται τώρα με την οικονομική κρίση; Φάγανε πέντε, δέκα, εκατό, και την πληρώνουμε εμείς οι αθώοι που μας κόβουν από μισθούς και συντάξεις, που μας επιβαρύνουν με ένα σωρό φόρους, κ.λπ. Αν, όμως, εμείς, που γνωρίζαμε όλα αυτά που γίνονταν, ξεσηκωνόμασταν και αντιδρούσαμε με τρόπο δημιουργικό (π.χ. να γίνει μια κίνηση πολιτών που να εξέλεγε δικούς της βουλευτές, κ.λπ.), ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Αν το παιδί από πολύ μικρό μπορέσει να κατανοήσει ότι, ό,τι γίνεται από έναν σε μια κοινωνία τους επηρεάζει όλους, άρα δεν πρέπει να αδιαφορούμε για αυτό που κάνει ο διπλανός μας, τότε ίσως να έχουμε μια καλύτερη κοινωνία. Όλα αυτά, βέβαια, στη θεωρία.

Όσο για τον προπονητή του ποδοσφαίρου, εμένα μου φαίνεται ότι απλά ο τύπος βαριόταν να κάνει μάθημα και τους έδιωχνε. Έπρεπε να βρει κάποιο άλλο τρόπο τιμωρίας, να τους βάλει να κάνουν γύρους του γηπέδου, κοιλιακούς, κ.λπ. Ίσως και να τους διώξει μια φορά. Εγώ θυμάμαι, όταν πήγαινα στην πρώτη δημοτικού, κάναμε πρόβες για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή, και πολλά παιδιά ήταν πολύ άτακτα. Οι δάσκαλοι θύμωσαν και μας έδιωξαν όλους απ' το σχολείο. Δηλαδή δε μας έδιωξαν, απλά μας άφησαν να φύγουμε νωρίτερα. Αλλά μας είπαν κάτι του στιλ "φύγετε να μη σας βλέπουμε στα μάτια σας, δε σας αντέχουμε άλλο", κι εγώ το πήρα πολύ προσωπικά, έφυγα απ' το σχολείο κλαίγοντας, τσαλαβουτούσα στα νερά, επειδή ήταν μια βροχερή μέρα, κι έφτασα σπίτι σε ένα μαύρο χάλι, ξεσπώντας σε πιο γοερό κλάμα! Δηλαδή επηρεάστηκα από αυτό, το θεώρησα μεγάλη απόρριψη. Αλλά ειδικά όταν οι γονείς πληρώνουν, δεν μπορεί να γίνει περισσότερες από μία φορές. Ή θα μπορούσε να αναπληρώσει τα χαμένα μαθήματα.

Μάγδα σαν τη μάνα σου κι εγώ με τις κατσαρίδες. Τι κάνει ο Βασιλάκης;

Σας φιλώ όλες κορίτσια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαριΑ μακαρι να συμφωνησουν ολοι για απολυμανση θα σωθεις εγω κανω αλλα μια αοσμη φιλικη στο περιβαλλον ετσι λενε.. Αφου το ζωικο βασιλειο κατσαριδα τεζαρει...

Επισης σημερα μπηκε μια αραχνη γυρναω κ λεω στο βασιλη σκοτωσε τη με το παπουτσι να δω τι θα κανει βουταει ενα αθλητικο αυτη ζαλισμενη ηδη της ριχνει μια τρεχει αυτη χωνεται σε μια γωνια κ τι κανει το τερας ο υιος κοπαναγε αλλα δεν την εφτανε οποτε την πιανει με το χερι τη βαζει στη μεση στο πατωμα κ την κοπαναει με το παπουτσι με κοιταει κ λεει τωρα μην ασυχηνεις τη σκοτωσα την αραχνουλα

με επιασαν κατι γελια...

επιτηρηση βαρετο πολυ μου ακουγεται κοριτσακι οντως

μπραβω που επανηλθε η ορεξη σας μη μου πεις οτι κ ο δικος δου αντρας ειναι κατακουζινα σαν τον δικο μου ακου φωναζε δε φτανει εφτιαξες μαρμελαδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα πώς κάνω την απολύμανση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πες μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σώσε με!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο άντρας μου, ενώ έχει μεγαλώσει σε ένα αρκετά βρωμερό περιβάλλον (η μάνα του δεν είναι και η πιο καθαρή γυναίκα του κόσμου...), εντούτοις έχει κάποια κολλήματα. Π.χ. δε θέλει να αφήνω τον Αντρέα να τρώει μόνος του, επειδή θα λερωθεί και θα πετάξει φαγητά κάτω. Θυμώνει αν αφήσω κάποιο πιάτο ή κατσαρόλα χωρίς να βάλω μέσα νερό για να μουλιάσει και κολλήσουν πάνω τα υπολείμματα του φαγητού. Κι άλλα τέτοια.

Ευτυχώς τα κατάφερε και το καθάρισε!

Καλά, πολύ γέλιο ο Βασίλης! Αλλά πρόσεχε τις αράχνες, υπάρχουν και δηλητηριώδεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ γελασα αννα μαρια με τις δηλητηριωδης αραχνες εγω μονη παιρνω ενα υγρο φλεριανα σε σπρει απο σουπερ μαρκετ κ φωναζω κ μια φορα το εξαμηνο απολυμσνση συνεργειο γιατι εμεις στας εξοχας εχουμε απο ολα αραχνες μυγες τα παντα μιλαμε

ωχ μπουμπουνιζει ο τρελοκαιρος!!

εμενα πεθερα κ νονα του συζηξ ειναι κατακουζινες κ πηρε απο κει κ μπριζες ξεβιδωνουν για να καθαρισουν χαχα εγω νευριαζω συχνα αστα ολο μη κ μη ειναι

δε λες που ο δικος σου δε πηρε της πεθερας σου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες, έχω πάλι κανα δυο μερες να μπω και έχω χάσει την μπάλα....

Ο Νικόλας μερα με τη μερα περπατάει και περισσότερο και φυσικα δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτε αλλο γιατι δεν κάθεται καθολου ουτε στο πάρκο ουτε στην κούνια. Σημερα επισης για πρώτη φορα δεν μου κοιμήθηκε στις 12-12:30 όπως κάνει παντα αλλα μετα το μεσημεριανο. Δεν ξέρω αν θα το συνεχίσει γιατι η αλήθεια ήταν ότι με βόλευε και έκανα καμια δουλεια τοτε αλλα και μια φορα μετα το μεσημέρι να κοιμάται κάπως θα το ρυθμισω.

Κατερινα ευχαριστω για τις συνταγες, έφτιαξα αυτη με τα μπισκότα τα τριχρωμα. Καταρχήν απο γεύση βγήκαν τέλεια πολυ βουτυρενια και μου άρεσαν πολυ, και ο άντρας μου μου λεει θυμίζουν τα μπισκότα που ειναι στο στρογγυλο τσιγκινο κουτακι. Στην αρχη είχα βέβαια ένα θέμα με την ζύμη μου τριβοταν και δεν μπορούσα ουτε να την ανοίξω καλα καλα και μολις έβαζα την μια πανω στην άλλη έσπαγε. Λες να έβαλα περισσότερο βούτυρο? η μια κούπα ειναι μια συσκευασία ή βάζεις πιο λίγο? τελικα πρόσθεσα λίγο αλεύρι και λίγο νερο και μπόρεσα και τα έπλασα. Θα τα ξανά κάνω σίγουρα και κατα 99% αυτα θα φτιάξω !!!!!!!!

Αυτα για την ώρα θα ξαναμπω και το βραδυ να σας διαβάσω με την ησυχία μου και να σχολιάσω, φιλακια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήθελα να σας βάλω και φωτο στην ομάδα αλλα πρέπει να τις μικρυνω μαλλον και δεν υπήρχε χρόνος, είδα ομως τις δικές σας.

χριστινα ειναι μεγαλη μορφή ο Δημητρακης!!!

βασω είσαι πολυ γλυκια και φυσικα μικροδειχνεις και η Ιωαννουλα σου μια όμορφη κουκλιτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανηλθα, κοιμησα τον μικρο αν και ήταν πολυ ώρα στο στήθος και καποια στιγμη που τον ειχε παρει ο ύπνος του έβαλα την πιπιλα αλλα ξύπνησε και έκλαιγε σπαρακτικα, τον ξαναβαλε στο στήθος και μετα απο ώρα επιτέλους κοιμήθηκε. Δεν ξέρω τι τον ειχε πιάσει????

για την ομαδική τιμωρία, στην αρχη μου φάνηκε κάπως άδικη αλλα όπως το εξήγησε η Αννα Μαρία και η Χριστίνα θα εχει αποτελέσματα μονο όταν έχεις εξηγήσει και την έχουν κατανοήσει και τα παιδια!

Χριστινα ελπίζω και νομιζω οτι θα αποτέλεσμα το ότι του πετάξες το παιχνίδι του. Χρειάζεται να θέτουμε όρια και κανόνες και όσο πιο νωρις γινονται καποια πράγματα τόσο καλυτερα για το μέλλον. Σίγουρα τον στεναχώρησε που έχασε κάτι δικο του και πιστεύω ότι θα το θυμηθεί την επόμενη φορα που θα παει να κάνει κάτι.

Αννα Μαρία ειναι κάποιος αριστεροχειρας και αναρωτιέσαι? Θα το καταλάβεις σιγα σιγα και εκει κοντα στα δυο θα εχει δείξει τις προθέσεις του. Ειναι η Αγγελικη αριστεροχειρας στην αρχη χρησιμοποιούσε και τα δυο και μετα έβλεπα ότι ειδικα όταν ζωγραφιζε χρησιμοποιούσε πιο πολυ το αριστερο. Είχα ρωτήσει οταν ηταν πιο μικρη την παιδιατρο και μου ειχε πει ότι ειναι νωρις να το καταλάβω αλλα μπορω να το τσεκαρω ζητώντας της να μου δώσει πράγματα να δω με πιο χέρι το κάνει τις περισσότερες φορές. Τελικα απο τα 2,5 και στο φαγητο και στο γράψιμο χρησιμοποιεί μονο το αριστερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια!

Εγώ σήμερα ξεκουράστηκα!

Το βράδι στις δύο ξύπνησε ο Αντρέας και τον έφερε ο άντρας μου στο κρεβάτι μας. Κοιμήθηκε μεν, αλλά όλο στριφογύριζε στον ύπνο του, από οριζόντια θέση, βρισκόταν κάθετα, ανάποδα, πάνω μου, κ.λπ., οπότε καταλαβαίνετε τι ύπνο έκανα εγώ. Στις εφτά παρά τέταρτο ξύπνησε, και στις οκτώ και κάτι τον παρέδωσα στον άντρα μου και ξανακοιμήθηκα, αλλά όχι και τόσο καλά. Ξύπνησα ακόμα πιο κουρασμένη, και δεν έκανα τίποτα! Φαγητό πήραμε απ' έξω και φαΐ για τον Αντρέα έκανε ο άντρας μου ντοματόρυζο.

Το απόγευμα πήγαμε σε μια φίλη μου που μένουν στο βουνό, περίπου μιάμιση ώρα απόσταση από εμάς. Περάσαμε πολύ ωραία και ο Αντρέας έκλεψε καρδιές!

Πριν από λίγο γυρίσαμε, ο μικρός κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο και δεν ξύπνησε ούτε όταν τον αλλάξαμε και σε λίγο θα πάω κι εγώ να την πέσω.

Μάγδα να ψεκάσω κάπως μου φαίνεται με το μωρό να παίζει συνέχεια στο πάτωμα. Θα πω στο διαχειριστή για απολύμανση, αλλά δε νομίζω να συμφωνήσουν όλοι.

Καγκουράκι τρεχάτε ποδαράκια μου ο Νικολάκης!

Ωραία ακούγονται τα τρίχρωμα μπισκότα.

Δεν είναι κάποιος αριστερόχειρας, απλά χρησιμοποιεί αρκετά το αριστερό και δεν ξέρω αν είναι τελικά αριστερόχειρας, ή αν είναι θέμα συγκυριών. Π.χ. όταν τον ταΐζω κάθεται στα δεξιά μου, γιατί δε βολεύει αλλιώς. Αφήνω το κουτάλι όπως το πιάνω, δηλαδή στα αριστερά του Αντρέα, και το παίρνει πάντα με το αριστερό χέρι. Μετά το αφήνω στα δεξιά του, για να δω τι θα κάνει, και το παίρνει με το δεξί. Δε με νοιάζει αν θα είναι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας, απλά από περιέργεια! Τώρα του αγόρασα κραγιόνια για να ζωγραφίζει και τα πιάνει μία με το ένα χέρι, μία με το άλλο, και μάλιστα, (άσχετο αυτό), ανακάλυψε ότι μπορεί κάλλιστα να ζωγραφίζει και στο πάτωμα!

Ρε κορίτσια, η φίλη μου που επισκεφθήκαμε σήμερα, μου έλεγε ότι το παιδί πρέπει να πάει νωρίς στον παιδικό, δηλαδή γύρω στα δύο, και ότι άκουγε προχτές μια παιδοψυχολόγο που έλεγε ότι όσο μένει το παιδί στο σπίτι του κάνει κακό, και πρέπει από ενός έτους να τα παίρνουμε στον παιδικό για να παίρνουν ερεθίσματα. Μου φάνηκε λίγο υπερβολικό αυτό. Αφού εγώ είμαι σπίτι το πρωί, πρέπει ντε και καλά να πάρω το παιδί στον παιδικό τον Σεπτέμβρη, π.χ.; Μου φαίνεται πολύ νωρίς και αχρείαστο. Ο Αντρέας είναι πάρα πολύ κοινωνικός, εξερευνά τα πάντα, κάθε μέρα μαθαίνει νέες λέξεις, συνεννοείται τέλεια, γενικώς, κάνει ό,τι και τα παιδιά που πάνε στον παιδικό. Δεν τον έχουμε όλη μέρα στο σπίτι, όλο και κάπου θα πάμε, μία στο πάρκο, μία στο σούπερ μάρκετ, μία σε διάφορες άλλες δουλειές, στο γείτονα, κ.λπ. Πιστεύω ότι το μωρό χρειάζεται τη θαλπωρή και την προστασία του σπιτιού τα πρώτα χρόνια της ζωής του, πριν αναγκαστεί να βγει στην κοινωνία (ή έστω, στη μικρογραφία της, που είναι ένας παιδικός σταθμός). Εσείς τι λέτε;

Σας καληνυχτώ!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρεθηκατε να με διαβάζετε σημερα ε?

Αννα Μαρία νομίζω ότι κάτι πρέπει να κάνετε με τις κατσαρίδες πιο δραστικό, ίσως τωρα που θα φύγετε, θα πάτε τελικα Πάτρα τι αποφασίσατε? πάντως εμεις τοτε με εκείνα τα παλιομαμουνια είχαμε κάνει απολύμανση γιατι αλλιώς δεν θα είμασταν σίγουροι και γιαυτο είχα ξενιτευτει ένα μήνα στην μαμα μου. Ολοι ομως και το συνεργείο και ο πατωματζης αλλα και φίλος μας γεωπόνος μας έλεγαν ότι τα φάρμακα που χρησιμοποιούν ειναι εντελώς ακίνδυνα για τον άνθρωπο, και σε 24 ώρες θα μπορούσαμε να μείνουμε μέσα.

ωραία τα λες αυτα περι κοινωνίας αλλα όπως είπες στην θεωρία καλα ειναι γιατι στην πράξη δεν νομίζω ότι οι βολεμένοι αφήνουν ένα κίνημα πολιτών να κάνει κάτι.

Αλεξανδρα ευτυχώς που βγήκαν καλές οι εξετάσεις τις Κωσταντινας, σιγα σιγα θα τις ξεπεράσει τις αλλεργίες. Μπράβο και για τα puzzle θα δεις ότι σιγα σιγα θα φτιάχνει και με περισσότερα κομμάτια, και η Αγγελικη έτσι της άρεσαν πολυ και στο σχολείο μου λενε ότι στα puzzle ειναι πολυ καλη.

Βανια να πηγαίνουν όλα καλα με την υγεια σου. μακάρι να ήταν ολοι οι δάσκαλοι έτσι και να ενδιαφέροντουσαν πραγματικα για καθε παιδάκι.

Κατερινα εκανε την αρχη ο άντρας σου και τους ξεκαθάρισε καποια πράγματα έχεις δίκιο που έχεις χαλαστει με όλο το θέμα αλλα όταν εσυ είσαι σωστη και βλέπεις τετοια επίθεση κάποιος πρέπει να μιλήσει. Για πες την σαρδέλα γεμιστη πως την κανεις? εμεις είχαμε σημερα ψάρι πλακι.

Αννα Μαρία εγω είμαι υπέρ του παιδικου αλλα γύρω στα 2,5. Πιο πριν χρειάζεται την ασφάλεια και την θαλπωρή του σπιτιου όπως είπες. Εκει ομως στα 2,5 με 3 νομίζω πρέπει να παει γιατι του προσφέρονται αρκετα περισσότερα σε σχέση με το σπιτι. Μαθαίνουν πολλα και κυρίως το ομαδικό παιχνίδι μέσα απο κανόνες και όριο, μαθαίνουν να μοιράζονται, να περιμένουν την σειρα τους, αποκτούν κίνητρα για να πετύχουν κάτι. Όταν έψαχνα περσυ να βρω παιδικο για την Αγγελικη επειδη θα την ξεκινουσα τον Απρίλη όταν τους είπα ότι ήταν σχεδόν 2,5 μου είχαν πει ότι δεν θα εχει θέμα προσαρμογής και έτσι ήταν αντίθετα μου λενε παιδάκια που πανε πρώτη φορα κοντα στα 4 ειναι πολυ πιο δύσκολο να ενταχθούν στην ομάδα.

Καλο ξημέρωμα σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Απόλυτη ερημιά σήμερα το καφενεδάκι μας... :(

Εμείς σήμερα πήγαμε το πρωί εκκλησία, όπου ο Αντρέας έπαιξε πολύ με τα αυτοκινητάκια. Είχε πολλά παιδάκια και του πήραν τα δικά του, αυτός ήθελε να τους πάρει τα δικά τους, δεν του τα έδιναν, και καταλαβαίνετε... Γκρίνιαζε λίγο, αλλά μετά επενέβαινε κάποια μαμά ή γιαγιά και κάποιο παιδάκι του έδινε κάποιο αυτοκινητάκι ή τελικά έπαιρνε κάποιο από μόνος του. Γενικώς εγώ δεν επεμβαίνω καθόλου, εκτός κι αν αρπάξει κάποιο παιχνίδι από μικρότερο παιδάκι. Πιστεύω ότι, ακόμα κι αν τον αδικούν, πρέπει να τα βγάζει πέρα μόνος του, όπως και κάνει, άλλωστε, και ποτέ δεν γυρίζει σ' εμένα για βοήθεια.

Μετά τον άφησα στους γονείς μου και γύρισα σπίτι για να ξεκουραστώ, υποτίθεται, αλλά δεν τα κατάφερα να ξανακοιμηθώ. Έκανα κάτι δουλειές στον υπολογιστή, πήγαμε στη μάνα μου για φαγητό και μετά ήρθαμε σπίτι, έφαγε ο Αντρέας φρούτα και πήγαμε παιδότοπο. Μόλις μπήκαμε στο χώρο στάθμευσης, ο Αντρέας κατάλαβε πού είμαστε κι άρχισε να γελάει και μόλις μπήκαμε στον παιδότοπο, έτρεξε στο χώρο για τα μικρά παιδάκια κι έδειχνε ότι θέλει να μπει μέσα χοροπηδώντας!

Όταν φύγαμε απ' τον παιδότοπο, τον ξαναφήσαμε στους γονείς μου και πήγαμε στην κουμπάρα μου που μας είχε τραπέζι. Έκανε ωραίό φαγητό και έφτιαξε και cheesecake Νέας Υόρκης, αυτό που ψήνεται στο φούρνο, και ήταν καταπληκτικό! Το έχετε δοκιμάσει;

Καγκουράκι βλέπω συμφωνούμε στο θέμα του παιδικού. Μου φαίνεται υπερβολικό να αναγκάζεις το μωρό να φεύγει απ' το σπίτι σε τόσο μικρή ηλικία χωρίς να υπάρχει ανάγκη, απλά και μόνο για να πάρει ερεθίσματα, τα οποία μπορεί να πάρει και με άλλους τρόπους. Μου πέρασε κιόλας απ' το μυαλό η υποψία ότι, η παιδοψυχολόγος που μου έλεγε η φίλη μου, ήταν βαλτή από παιδικούς σταθμούς. Μα από ενός έτους; Είναι δυνατόν; Εγώ λέω τον Αντρέα να τον πάω σε κανένα χρόνο μάλλον.

tseleni κι εγώ ρωτάω για την απολύμανση όπως βλέπεις, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω!

Σας φιλώ κοριτσάρες, θα τα πούμε αύριο, αν μπει καμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα την νυχτοβια, είχαμε παει σε παιδικα γενέθλια πολυ καλών μας φίλων και περάσαμε τέλεια. Τα εκαναν στην ταρατσα του σπιτιου τους και είχαν και κοπέλα που τα απασχολούσε και ήταν πολυ καλη που σκέφτομαι να την κλείσω για την βάπτιση. Η Αγγελικουλα μου ευχαριστηθηκε παιχνιδι και ήταν τόσο ήρεμη και υπομονετικη στα παιχνιδια και στο φαγητο που μου εκανε εντύπωση που μου λενε στον παιδικο ότι δεν στέκεται λεπτο. Ο δε Νικόλας έκλεψε την παράσταση, πάτησε τα παπούτσια του για τα καλα, βρήκε μια περπατουρα και όλο την έσπρωχνε μετα έσπρωχνε ένα μικρο καρεκλακι και γύριζε όλη την ταράτσα. Και το κορυφαίο κατάφερε και μπήκε σε ένα αυτοκινητακι αυτα τα πλαστικα little tike νομίζω τα λενε που τα μετακινεις με τα πόδια ε και το κατάφερε και αυτο.

Αννα Μαρία συμφωνω έτσι όπως αντιμετωπίζεις αυτο με τον Αντρέα και εγω μονο όταν εχει να κάνει με μικρότερα παιδάκια επεμβαίνει. Χάρηκε το ζουζουνι σου στον παιδοτοπο ε πας αλλιώς αφου ξέρει ότι εκει εχει παιχνίδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε που ειστε ολες;;;

αυτο που ψεκαζω ειναι φυτικο φλεριανα λεγεται κ γραφει οτι μπορεις να ψεκασεις ακομα κ το κρεβατι

αρα νομιζω δε θα χεις θεμα που μπουσουλαει κ μυριζει σαν λουλουδι αλλα εντονα πολυ για λιγη ωρα

επισης η απολυμανση ρωτα να ναι παλι οικολογικη επισης μου πε η πεθερα μου να βαλεις φυλλα δαφνης τα σιχαινονται

αυριο τα υπολοιπα ομορφιες μου κουτουλαωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια ρεπαρω ολη τη βδομαδα τι καλα!!!

Καγκουρακι μπραβω κουκλιτσα που περασατε ομορφα μπραβω το νικολακη σου ποιος τον πιανει τωρα!!!

Οσο για την κοπελα αν σου αρεσε κ περασαν καλα τα παιδακια να την κλεισεις αφου ειναι κ δοκιμασμενη επιτυχια..

αννα μαρια μου κ εγω για παιδικο τρια θα γινει σεπτεμβρη κ παλι με μιση καρδια θα τον στειλω σαν την αγκαλια των γιαγιαδων κ γονιων δεν ειναι πουθενα σιγουρα θα μαθουν πολλα αλλα μια ζωη τα καψερα σε προγραμμα θα ναι. Ας το τρεναρουμε λιγακι

σημερα θα παμε να δω εναν παιδικο να το χω ψαξει καλα ως σεπτεμβρη..σνιφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερεεεςςςς!

Αννα Μαρια δεν υπαρχει κανενας λογος να στειλεις τον Αντρεα απο τοσο μικρο σε παιιδκο!αφου εργαζεσαι απογευμα και ο αντρας σου ειναι σπιτι για ποιο λογο να παει σε παιδικο?τα ερεθισματα που λενε μπορει να τα παρει κι απ το σπιτι!οκ εγω αν μπορουσε η μαμα μου θα την αφηνα τη μικρη και εκει γυρω στα 3 θα την εβαζα!εγω δεν εχω κανενα παραπονο απ τον παιδικο που παει η μικρη, αντιθετως κιολας νιωθω πολυ ευχαριστημενη γιατι βλεπω οτι περνα καλα, παω να την παρω οταν σχολασω και δεν θελει να φυγει, κλαιει!αγκαλιαζει και φιλα τη δασκαλα της, γεγονος που οταν αρχισε να το κανει ελεγα με βλεπει και δεν θελει εμενα και θελει τη δασκαλα?οταν το καλοσκεφτηκα ομως καταλαβα πως για να αντιδρα ετσι η μικρη σημαινει πως περνα καλα, την αγαπα και το ξεπερασα!χαχα!τι γινεται με τις κατσαριδες και την απολυμανση τελικα?

Μαγδουλα αρχισες να ψαχνεις για παιδικο?η αρχη ειναι δυσκολη και για τη μαμα και για το παιδι!μετα ομως θα συνηθισει και θα περνα καλα!θα θελει να πηγαινει γιατι θα κανει παρεες και θα αναζητα τους φιλους του!για τις φωτο που θες να ανεβασεις πρεπει να εισαι μελος στην ομαδα και οταν μπεις στις φωτο, πανω δεξια λεει νεα φωτο κι απο εκει ανεβαζεις τα αρχεια που θελεις!πηρε αναβολη το 2ο παιδι ε?

Καγκουρακι ευχαριστουμε:)ξεσαλωσαν τα μικρα στα γενεθλια!η Αγγελικουλα μπορει να πηρε και το θαρρος των δασκαλων στο σχολειο και γι αυτο να ειναι λιγο πιο ζωηρη!

Εμας ηταν ενα γεματο σαβκο:)το σαββατο ειχα τραπεζι στο σπιτι μου σε κατι συγγενεις του πατερα μου που ηρθαν απο Αυστραλια και αρχισα ετοιμασιες απ το πρωι!εφτιαξα μια κρεμα με ασπρη και μαυρη σοκολατα, εκανα παστιτσιο,εψησε ο αντρας μου σουβλακια, μου φτιαξε η θεια μου ρυζι με το κινεζικο κοτοπουλο,πατατες, σαλατα!εφτιαξα και cheesecake γιατι θα το περνα χθες σε τραπεζι που ειχε μια θεια μου στους Αυστραλους!χαχα

Το πρωι του Σαββατου οταν ξυπνησα επαθε μολυνση το ματι μου κι ετρεχα φαρμακειο γιατι εχω θεμα με τα ματια μου μετα απο ατυχημα που ειχαμε με τον αδερφο μου!δεν με φτανε αυτο αδιαθετησα κιολας και ημουναααα . . . !και ειχα να κανω και ενα σωρο ετοιμασιες!ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ τα καταφερα:)

θες πηγαμε το πρωι Εκκλησία με τη μικρη, την ταισα κοιμηθηκε και καταφερα συγυρισα τα πιατα και ποτηρια απ το πλυντηριο πιατων, σκουπισα, σφουγγαρισα, εβαλα πλυντηριο τα τραπεζομαντηλα, μαντηλιες κλπ, εκανα και μια φανουροπιττα γιατι εχασε η μικρη το σκουλαρικι της το χρυσο και εταξα μια πιττα και το βρηκα χθες το πρωι!ξυπνησε η μικρη, την ταισα ετοιμαστηκαμε και πηγαμε στο τραπεζι, η μικρη δεν εκατσε λεπτο!κατα τις 3 και κατι την πηρα και πηγαμε σπιτι ξεκουραστηκα και γω λιγο ταισα και τη μικρη και ξαναπηγαμε πισω γιατι ο αντρας μου εμεινε εκει!μου εστειλε η μαμα του φιλου της Ιωαννας που πανε σχολειο μαζι να παμε οικογενειακως για καφε, πηγαμε, κατα τις 8 παρα μπηκαμε σπιτι αλλα ημουνα πτωμα!καναμε μπανιο τη μικρη, την ταισα και κοιμηθηκε αμεσως γιατι κουραστηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια!

Τι κάνετε;

Σήμερα γεννάει η μαθήτριά μου! (αυτή με τα μαύρα). Δυστυχώς θα κάνει καισαρική, γιατί λέει έχει ξεπεράσει τις μέρες της και πέφτουν οι παλμοί του μωρού και είναι επικίνδυνο να περιμένουν... Αυτό με τους παλμούς που πέφτουν πόσες φορές θα το ακούσουμε; Είναι το πιο αφοπλιστικό, ποιος θα τολμούσε να διακινδυνεύσει έναν φυσιολογικό τοκετό, έστω και με πρόκληση, όταν ο γιατρός λέει αυτό το πράγμα; Δεν ξέρω αν όντως είναι σε επικίνδυνη θέση ή όχι, πάντως γεννάει στο νοσοκομείο που είναι δωρεάν, οπότε δεν τίθεται θέμα χρημάτων. Κρίμα, όμως, γιατί από τότε που έμεινε έγκυος, ο μεγάλος της φόβος ήταν η καισαρική... Τώρα περιμένω μήνυμα απ' τη μάνα της να μου πει ότι γέννησε.

Καγκουράκι είδα τις φωτογραφίες στο φέισμπουκ! Καλά, η Αγγελική θεά! Γενικώς δε μου αρέσει το face painting στα παιδιά, γιατί μου φαίνεται ότι ασχημαίνουν, αλλά η Αγγελική είναι αγγελική! Όσο για το Νικόλα, τι να πω, σκανταλιάρικο φατσόνι!

Μάγδα πήγα πριν σούπερ μάρκετ και έψαξα για φλεριάνα που μου είπες, αλλά δεν είχε. Πήρα τις παγίδες που μου είπε η Αλεξάνδρα, αν και ξέρω ότι δεν κάνουν και τίποτα, αλλά έλεγε με κεφαλαία γράμματα, μακριά από παιδιά, οπότε τι να τις βάλω, αφού ο Αντρέας δε θα τις αφήσει σε χλωρό κλαρί, και είναι και επικίνδυνο; Πριν στοκάρισε ο άντρας μου διάφορες χαραμάδες στο μπάνιο, κι ελπίζω να μειωθούν κάπως οι ανεπιθύμητοι επισκέπτες. Όσο για την απολύμανση, ο διαχειριστής λείπει, οπότε πρέπει να τον περιμένουμε να γυρίσει, αλλά αποκλείεται να δεχτούν όλοι. Πιστεύω ότι το πρόβλημα προέκυψε από το διπλανό διαμέρισμα. Αυτοί λείπουν στην Αγγλία και έρχονται μερικές φορές το χρόνο. Τώρα έχουν έρθει, άνοιξαν το διαμέρισμα, και πιστεύω ότι το σπίτι τους, επειδή ήταν κλειστό, θα είχε πολλές κατσαρίδες, οι οποίες αναστατώθηκαν και διασκορπίστηκαν στην πολυκατοικία.

Πάντως το Σαββάτο δε βρήκαμε καθόλου, ούτε και χτες, μέχρι τις τέσσερις και τέταρτο το πρωί που ξύπνησε ο Αντρέας, σηκώθηκα να τον πάρω και προηγουμένως πήγα στην τουαλέτα. Έκανα έλεγχο όπως πάντα, δεν είχε κατσαρίδα, κάθομαι και κατουράω και ξαφνικά βλέπω μια κατσαρίδα πάνω στη σφουγγαρίστρα, ακριβώς μπροστά μου. Πετάχτηκα πάνω αφήνοντας το κατούρημα στη μέση και έτρεξα έξω φωνάζοντας (όχι δυνατά) "κατσαρίδα!!!". Ο άντρας μου ξύπνησε όλως περιέργως (συνήθως κοιμάται σα βόδι), αλλά δεν την πρόλαβε. Τελικά πήρε τον Αντρέα και τον έφερε στο κρεβάτι μας...

Μάγδα συμφωνώ μ' αυτό που λες για τα νηπιαγωγεία. Μια ζωή θα τρέχουν από σχολείο σε φροντιστήριο, από κολυμβητήριο σε ωδείο, ας περάσουν λίγο ανέμελα τα πρώτα χρόνια της ζωής τους! Η κοπέλα που μου έλεγε αυτό για τους παιδικούς σταθμούς πήγε τα παιδιά της νωρίς στο νηπιαγωγείο, από δύο χρονών πήγαινε το γιό της μάθημα αγγλικών, και πριν αρχίσει το δημοτικό πήγαινε αγγλικά, κουνγκ φου, γκο (κάτι σαν σκάκι), ωδείο και κολυμβητήριο. Δεν ξέρω αν το παιδί της θα γίνει πιο έξυπνο από τα άλλα, αλλά συνήθως η πολλή πίεση φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Αφήστε που, στα δέκα του, θα τα έχει βαρεθεί όλα και θα έχει κουραστεί.

Ένας άλλος λόγος που δε θέλω να πάει νωρίς στο νηπιαγωγείο, είναι η διατροφή. Ακόμα κι αν δεν τρώει εκεί μεσημέρι και το πρωινό το παίρνει απ' το σπίτι, θα βλέπει τα άλλα παιδιά που θα τρώνε βλακείες και θα θέλει κι αυτός. Η γραμματέας του σχολείου πήγε το γιό της νηπιαγωγείο και τρώει εκεί πρωινό και μεσημεριανό: το πρωί τους δίνουν κορν φλέικς, που εγώ τα θεωρώ σκουπίδοφαγητό, αφού είναι επεξεργασμένο τρόφιμο όλο ζάχαρη και δεν προσφέρει τίποτα, τοστ με τυρί και γαλοπούλα (έλεος, αλλαντικό σε νήπια;;;;;;), αβγό με ψωμί (αυτό οκ), κ.λπ. Όταν ξυπνάνε τους δίνει χυμό, κουτιού εννοείται, όχι φρέσκο, που επίσης με βρίσκει αντίθετη, γιατί έχει ζάχαρη, χρώμα και καμία βιταμίνη, ενώ το μεσημέρι τρώνε τρεις φορές την εβδομάδα όσπρια (αυτό είναι καλό), και τις υπόλοιπες μακαρόνια άσπρα με τυρί ή ραβιόλες με τυρί ή ρύζι με γιαούρτι, μενού υπερβολικά φτωχό, αφού δεν έχει κρέας ποτέ, ούτε κοτόπουλο, ούτε λαχανικά τις μέρες που έχει ζυμαρικά ή ρύζι. Επίσης, δε θέλω να τρώει μεσημέρι στο νηπιαγωγείο και για ένα άλλο λόγο, επειδή πιστεύω ότι το μεσημεριανό τραπέζι είναι πολύ σημαντικό για μια οικογένεια.

Βάσω δε λες καλά που βρήκες αυτήν την κοπέλα, αφού δεν υπήρχε άλλη λύση;

Είχατε τραπέζια ε; Κι εμάς όταν είχε έρθει το Σεπέμβρη ένας θείος μου από την Αμερική, όλο τραπέζια κάναμε, και φτιάξαμε διάφορα παραδοσικά φαγητά και γλυκά για να πάρει μια γεύση από Κύπρο, γιατί είναι τελείως αμερικάνος, δεν ξέρει καν ελληνικά.

Αυτήν την κρέμα με τις δύο σοκολάτες πώς τις κάνεις; Για πες, γιατί εγώ γενικώς δεν κάνω κρέμες, και θέλω να μάθω να φτιάχνω καμία. Αλλά πάνω απ' όλα, θέλω να μάθω να κάνω το Cheesecake Νέας Υόρκης που έφαγα στην κουμπάρα μου που ήταν θεϊκό!

Τι έπαθαν καλέ τα μάτια σου; Τώρα εντάξει; Αδιαθέτησες κιόλας και είχες και ετοιμασίες... Καλά, πόσες φορές δε σκέφτηκα ότι, αν μου λέγανε πριν από πέντε χρόνια ότι θα έκανα ό,τι κάνω τώρα τις μέρες που είμαι αδιάθετη, θα γελούσα. Παλιότερα όλο καθόμουν και δεν έκανα τίποτα τις δύσκολες μέρες, κάποιες φορές ούτε καν έβγαινα από το σπίτι.

Την Ιωάννα γιατί την ταΐζεις σπίτι και δεν τρώει στο τραπέζι με τους υπόλοιπους; Της φτιάχνεις ακόμα ξεχωριστό φαγητό; Εμείς μόνο αν έχουμε κάτι που δεν τρώει ο Αντρέας, π.χ. ομελέτα, καλαμάρι, και τέτοια.

Ουφ, τώρα ακούω την αποκάτω που όλο φωνάζει στα παιδιά της. Μιλάμε για αγριοφωνάρες και την ακούει όλη η γειτονιά. Τα παιδιά της όλο κλαίνε, κι αυτή τους φωνάζει "σταμάτα να κλααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!". Καμιά φορά έτσι μου έρχεται να κατέβω να τη δείρω.

Τέλος πάντων, σας αφήνω γιατί έχω σφουγγαρίσματα. Δύο μέρες τα άφησα, και άλλαξε χρώμα το πάτωμα. Αφήστε που στο μπαλκόνι βγαίνει συνέχεια ο Αντρέας και βγάζει το χώμα απ' τη γλάστρα με το δεντρολίβανο. Μόνο απ' αυτήν, όμως, δεν ξέρω γιατί την έχει βάλει στο μάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις μου έστειλε μήνυμα η μάνα της κοπέλας. Άκουσαν λέει τους παλμούς του μωρού, και μάλλον κοιμόταν πριν, οπότε θα περιμένουν κι άλλο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!ειχαμε φυγει για σκ στο εξοχικο στους γονεις μου και περασαμε υπεροχα!!καναμε και μπανιο στην θαλασσα,η Κωνσταντινα τοσο εξοικειωμένη λες και δεν σταματησε να κανει μπανια απο περισυ!!!καναμε βολτα στο δασος,μαζεψαμε θυμαρι ,κουκουναρια για προσαναμμα,ειδαμε τα περιβολικα του παππου και της γιαγιας,πηραμε και τα κολοκυθακια μας που ειχαν γινει.τι ωραια που ηταν!!!η Κωνσταντινα ξεθεωθηκε φυσικα!!!κοιμηθηκε οταν γυρναγαμε στο αμαξι γυρω στις 7 μεχρι την αλλη μερα το πρωι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bανια η δασκαλα του Σταυρου φαινεται πολύ καλη,ετσι πρεπει να εχουν και υπομονη όταν καποιο παιδακι εχει καποια δυσκολια!!η Κωνσταντινα είναι 2,5.τις ξερουμε τις αλλεργιες,την παρακολουθει αλλεργιολογος,τωρα ευτυχως μας επετρεψε το γαλα γιατι επεσε η αλλεργια,όχι τελειως αλλα ειμαστε πολύ κοντα.τρωει τυρακι και δεν την πειραζει και πινει κατσικισιο γαλα που εχει ακομα λιγοτερη αλλεργια από το αγελαδινο!ελπιζω να πανε όλα καλα με τις εξετασεις σου!!

Βασω περαστικα σου!!!ελπιζω να είναι καλυτερα το ματι!τι ωραια φαγητακια που εφτιαξες!!!ακομα είναι μικρουλα η Ιωαννα,θα μαθει όμως να χειριζεται και το κουταλι!!ευτυχως το συνηθισε το μπανακι,αφου αμα της πω να παμε για μπανιο σε δευτερολεπτα εχει παει και περιμενει να την βαλω στην μπανιερα!!εγω σου ειχα πει ότι μοιαζεται,δεν εχω δει και τον μπαμπα αλλα σιγουρα εχει και από εσενα!!!

Κατερινα Κα καλα εκανε ο αντρας σου και τους τα εψαλλε,κανονικα θα επρεπε να φροντισουν να σας τα βρουν όχι να κανουν μουτρα και βλακειες…θελω να δοκιμασω τα μακαρον που εβαλες…τα εχεις κανει εσυ;είναι δυσκολα;

Αννα Μαρια μια γενικη απολυμανση θα σας σωσει,λογικα θα εχουν προβλημα και τα αλλα διαμερισματα οποτε δεν νομιζω να αρνηθουν!!για τις παγιδες που πηρες φυσικα δεν θα τις βαλεις εκει που φτανει ο μικρος,βαλε κατω από το νεροχυτη,πισω από το ψυγειο γιατι η ζεστη λεει τις μαζευει,βαλε και στο μπανιο,στο πατρικο μου τις εβλεπα να κπβουν βολτες στο γυψινο μεταξυ ταβανιου και τοιχου.επισης επειδη μπιανουν και από το σιφονι υπαρχουν κατι (δεν ξερω πως λεγονται)που σκεπαζουν το σιφονι.καλα το τραγουδι που ειπα δεν το ελεγε και η Κωνσταντινα ολοκληρο..μην κνω σαν τις μαμαδες που ελεγε η Μαρινα..χαχα,αλλα ειχε πιασει τον ρυθμο και ελεγε πιο καθαρα τις τελευταιες λεξεις!με την Πατρα βρηκατε καμια λυση;καλε που τα ακουσε αυτά η φιλη σου για τον παιδικο;θα μας τρελανει;;κακο του κανει να είναι σπιτι;;δηλαδη τα παιδια που δεν πανε παιδικο καθολου δεν εχουν ερεθισματα;Εννοειται βεβαια το ότι τα εχουμε σπιτι δεν σημαινει ότι τα αφηνουμε ολη μερα με παιδικα,παμε βολτες,παιζουμε παιχνιδια και εχουν ερεθισματα. Καλε που το ετρεχε το παιδι;δραστηριοτητα δεν αφησε…εγω δεν νομιζω ότι τους κανουν καλο τοσα πολλα σε τοσο μικρη ηλικια!εχεις δικιο για την διατροφη ,σημερα κοιταζα να της παρω κορν φλεικς να μασουλαει και κοιταζα τα συστατικα και όλα ειχαν ζαχαρη,σιροπια…τελικα δεν πηρα.χυμο κουτιου εχει πιει 2-3 φορες αλλα σπιτι τρωει καθημερινα τα φρουτα της και της βαζω μεσα και φρεσκοστυμενο χυμο. Γεννησε η μαθητρια;τι να σου πω γι αυτό με του παλμους…πολλοι πιστευω το χρησιμοποιουν για να κανουν την μανα να συμφωνησει με καισαρικη.οταν γεννουσα εγω διπλα ηταν μια κοπελα που επειδη αγχωνοταν και δεν ανεπνεε επεφταν και οι παλμοι του μωρου,παρολαυτα την βοηθουσε η μαια να αναπνεει και να ηρεμει και γεννησε μια χαρα φυσιολογικα!

Μαγδουλα ατρομητος ο Βασιλης!!!σε εσωσε και από την αραχνη!!χαχα Ξεββιδωνουν τις μπριζες για να καθαρισουν;;;;;;χαχαχαΚανονικες κατακουζινες!!!πως ηταν ο παιδικος;

Κατερινα δυσκολη περιοδος τωρα που θελει να περπαταει συνεχεια ο μικρος,δεν μπορεις να τον εμπιστευτεις!!!μηπως κανενα δοντακι τον ταλαιπωρει;τι ωραια που περασατε στο παρτυ!!πολυ της μοδας εχουν γινει οι animateur.για παρτυ στο σπιτι δεν θα επαιρνα παντως..

φτιαξαμε κατι ωραια κουλουρακια...υποτιθεται θα ηταν σαν τα Θεσ/κης αλλα ουτε καν...χαχα τουλαχιστον αρεσουν στην μικρη!!παω να ετοιμαστουμε για καμια βολτουλα!!φιλιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια καλη εβδομαδα!

Σας διαβασα ολες αλλα δεν προλαβαινω να σχολιασω. Ο μικρος εχει απο χτες πυρετο και μαλλον ειναι ιωση γιατι σημερα κι εγω δεν αισθανομαι καθολου καλα, βαρυ κεφαλι, αδυναμια, γενικα καπως, αλλα ειμαι δουλεια. Φιλακια σε ολες, ελπιζω αυριο να τα πουμε πιο καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...