Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Μαγδουλα τι γλυκο μωρο ο Βασιλης σου . . .ρωτα αν εχετε λεφτα για να παρετε κατι!για φιλημα ειναι!εσεις πρεπει να εχετε κοντα σας παραλια και πατε τοσο συχνα ε?

Αννα Μαρια στα παλια χρονια οι αντρες δεν ασχολουνταν καθολου με τα του σπιτιου γιατι η γυναικα ηταν ολη μερα στο σπιτι και τα εβρισκαν ολα ετοιμα!τωρα αμα η γυναικα δουλευει αναγκαστικα οι δουλειες μοιραζονται ή τουλαχιστον ο αντρας βοηθαει σε αρκετες δουλειες στο σπιτι!παλια ακομα και τα σκουπιδια οι γυναικες τα επαιρναν!προχθες ειχαμε μια διαλεξη απο γιατρο για την προληψη του καρκινου και επειδη το διοργανωνε το συμβούλιο που δουλευω επρεπε να ημουν παρων και σιγουρα δεν μπορουσα να εχω και τη μικρη να τρεχει απο δω κι απο κει γιατι εγω υποδεχομουν το κοσμο και διαφορα αλλα!ολοι ρωτουσαν που ειναι η μικρη και τους ελεγα ειναι με τον μπαμπα της και ελεγαν εμεις παλια δεν ειχαμε βοηθεια ουτε καν απ τις μαμαδες εσεις τωρα αφηνετε τα παιδια στους μπαμπαδες τους!τι να τους πεις. . . !ουφ!

Καγκουρακι η Αγγελικουλα διαμαρτυροταν μονο για το κρεβατακι?ενιωθε οτι ηταν εγκλωβισμενη?δες που θα βγει αληθινος ο μπαμπας μου!μου λεει το μωρο νιωθει περιορισμενο στο κρεβατακι, βαλε την σε κανονικο!και εγω τον εβγαζα τρελο!θα παμε στην Αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλάντω, στην Παναγία της Τήνου και Στην Αγία Μαρίνα της Άνδρου, κλεισαμε και τα εισιτηρια!ερχομαστε Αθηνα 27 του Σεπτεμβρη με τη βοηθεια Του Θεού και Της Παναγίας!28 κλεισαμε κρουαζιερα στην Τήνο, 29 κλεισαμε για Άνδρο και 30 θα μεινουμε εντος Αθηνας!1 του Οκτωβρη με το καλο θα φυγουμε για Κυπρο!

Εμεις το Σαββατο πηγαμε για δουλιτσες στην πολη με τη μικρη, ηρθαμε πισω μεσημερι, κοιμηθηκε, το απογευμα πηγα για καφεδακι με τη συγκατοικο μου που εμενα οταν σπουδαζα στην Κύπρο, ηρθε και με ειδε οταν γεννησα αλλα δεν τα ειπαμε και πολυ εκεινο το καιρο γιατι η μαμα της ηταν σοβαρα σε κωμα μετα απο μια εγχειρηση που εκανε για σμικρυνση στομαχου, επαθε εσωτερικη μολυνση και ηταν στην εντατικη στην Κυπρο για 5 μηνες!κι αυτο απο λαθος γιατρων που δεν καταφεραν να κλεισουν το στομαχι, εμεινε μια εκφυγη ανοιχτη και ολα αρχισαν απο εκει!μετα την πηραν αρων αρων Βιεννη σε ιδιωτικο νοσοκομειο αλλα δεν τους εγγυονταν τιποτα!της εκαναν πανω απο 60 εγχειρησεις της καημενης της γυναικας 48 χρονων, νεοτατη!τελικα μετα απο 2μιση χρονια που την ειχαν διασωληνωμενη, με ορους, σε κωμα, μερα με τη μερα βελτιωνοταν και επεστρεψε Κυπρο μετα απο τοσο καιρο!απ οτι μου ειπε δεν ειναι εντελως καλα αλλα σιγουρα καλυτερα απ οτι ηταν!περασαν μεγαλα ζορια αλλα Δόξα Τον Θεό και Την Παναγία η γυναικα τωρα κανει φυσιοθεραπειες για να μπορει να περπατα καλυτερα,την παρακολουθα συνεχως ο γιατρος!μου λεει και η φιλη μου 3 χρονια σε ενα κρεβατι, αδρανησαν ολα τα μελη του σωματος!ουφ ποσο τη λυπηθηκα!θα παμε να τη δουμε με τη μαμα μου!

Χθες πηγα Εκκλησια μονη το πρωι γιατι ηταν το μνημοσυνο του ηρωα της κοινοτητας μας που πεθανε κατα το πραξικοπημα και καθε χρονο ερχονται επισημοι, γινονται ομιλιες, καταθεσεις στεφανιων και παρουσιαζα την εκδηλωση και ετσι επρεπε να μεινει η μικρη με τον μπαμπα!τελειωσαμε, πηγα πηρα την μικρη απ το σπιτι και πηγαμε στο σωματειο του χωριου που ειχε εδεσματα για τους καλεσμενους του μνημοσυνου!επαιξε με αλλα παιδακια που ηταν εκει!το μεσημερι κοιμηθηκε και το απογευμα την πηραμε με τη θεια μου λουνα παρκ και μετα πηγαμε επισκεψη στη γιαγια μου!ο αντρας μου εμεινε να ξεκουραστει γιατι ξυπνησε πρωι που προσεχε την Ιωαννα!καθε Κυριακη ειναι συνηθισμενος να ξυπνα μετα τις 1 το μεσημερι και χθες του κακοφανηκε!χαχα!

Με τον υπνο της εχει καλυτερεψει καπως!ξυπνα μεσα στο βραδυ παλι αλλα οχι καθε λιγο και λιγακι!ξυπνα και φωναζει μαμα μαμα και εχει τα χερια ετοιμα για να την πιασω!την παιρνω λιγο στο κρεβατι μας και κοιμαται αμεσως και την παιρνω πισω στο δικο της μολις αποκοιμηθει!δεν θελω να μαθει να μενει στο δικο μας!τον αντρα μου παλι δεν τον ενοχλει που κοιμαται εκει, δεν εχει εγνοια να την παει πισω στο δικο της κρεβατι!ενω εγω παλι φοβαμαι μη μαθει και δεν θελει να κοιμαται στο δικο της και ετσι δεν μπορω να κοιμηθω με την ησυχια μου!

Αυτα!ενα κατεβατο εχω γραψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Βάσω πολύ γεμάτο σαββατοκύριακο είχατε...

Καλά, και το Σάββατο και την Κυριακή άφησες το μωρό στον άντρα σου; Μα αυτός είναι άντρας! Πώς γίνεται να προσέχει το μωρό; Η πλάκα είναι ότι η πεθερά μου δούλευε κι αυτή, μέχρι το '84 που γέννησε το τρίτο παιδί της, οπότε σταμάτησε, γιατί δεν είχε βοήθεια απ' τη μάνα της, η οποία δούλευε κι αυτή, ενώ η πεθερά της είχε πεθάνει, αλλά κατά τα άλλα, ο άντρας είναι άντρας!

Λοιπόν, πρέπει οπωσδήποτε να κανονίσουμε να βρεθούμε πριν πάτε Ελλάδα. Τελικά θα έρθει και ο άντρας σου ή θα πάτε μόνο γυναίκες;

Και του Αντρέα έφτιαξε ο ύπνος, μόνο το πρώτο βράδι που γυρίσαμε ξύπνησε στις τεσσεράμιση και ήθελε γάλα. Τώρα ξυπνά νωρίς, κατά τις εφτά παρά, αλλά όχι κατά τη διάρκεια της νύχτας. Το πρωί ζητά γάλα, οπότε του δίνω, αφού θέλει. Νομίζω θα την αναβάλω τη μεταφορά σε άλλο κρεβατάκι για λίγο ακόμα.

Εμείς σήμερα έχουμε διάφορες εξωτερικές δουλειές, και το απόγευμα μπορεί να πάμε σε ένα μοναστήρι εδώ κοντά και μετά βόλτα με την κουμπάρα μου.

Σας φιλώ όλες και θα επανέλθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια οχι τελικα δεν θα παει ο αντρας μου Ελλαδα γιατι ειμαστε μονο γυναικες!τι να κανω με τοσες γυναικες λεει?χαχα!

Α ναι και Σαββατο βραδυ ειχαμε τραπεζι σε μια φιλη μου και πηγαμε!την μικρη την αφησα με τη μαμα μου γιατι κοιμοταν!κατα τις 11μιση ξυπνησε φωναζε μαμα μου ειπε η μαμα μου κι εκλαιγε, την επιασε, την ξανακοιμισε στο κρεβατι μου και οταν επιστρεψαμε την εβαλα στο δικο της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, πήγαμε Δημοτική Βιβλιοθήκη, κι όπως δανειζόμουν βιβλία, πήρε τηλέφωνο ο κολλητός του αδελφού μου, να έρθει να μας φτιάξει τον σταθερό υπολογιστή. Επιστρέψαμε, έφτιαξα φακές, έκαναν τη δουλειά στον υπολογιστή, και πήγαμε μετά σούπερ μάρκετ. Γυρίσαμε μία παρά, ο Αντρέας είχε κοιμηθεί, φάγαμε και τώρα έλεγα να πάω να την πέσω, αλλά μου έστειλε μήνυμα στο φέισμπουκ μία από τις πρώην συγκατοίκους μου, ότι θέλει να με πάρει τηλ. Αυτή η κοπέλα μένει Αγγλία και έχει δύο κοριτσάκια. Το μικρότερο κλείνει ενός σε λίγες μέρες και γεννήθηκε με πρόβλημα, είχε ένα κενό στο πάνω χείλος, και τους είπαν ότι οφείλεται σε κάποια ανωμαλία του εγκεφάλου. Κάνουν εγχειρήσεις, εξετάσεις, κ.λπ., και πάει καλά, τώρα όμως δεν ξέρω τι με θέλει.

Βάσω ξέχασα να σχολιάσω κι αυτό που μας έγραψες για τη μάνα της δικής σου συγκατοίκου (της συγκατοίκου γίνεται σήμερα!). Καλά, τι έπαθε η γυναίκα, τόσο νέα από λάθος των γιατρών... Αυτή η εγχείρηση τι είναι; Για να αδυνατίσει; Ελπίζω να γίνει τελείως καλά.

Εμείς όσες φορές αφήσαμε τον Αντρέα στους γονείς μου για να πάμε κάπου δεν είχαμε πρόβλημα. Μόνο πέρσι που τον αφήσαμε για να πάμε στον Κατακλυσμό ξύπνησε κι έκλαιγε.

Σας αφήνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχα!!! Τελικά ήθελε να μου πει ότι φιλοξενεί την άλλη συγκάτοικό μας με το φίλο της και της φέρονται γαϊδουρινά!!! Ουφ, κι ανησύχησα!

Σας φιλώ κόρες, πάω να την πέσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

τι κανετε;χαθηκα λιγο παλι,την Παρασκευη ειχα τις φιλες μου για καφε και το σπιτι μου ειναι συνεχεια γεματο απο παιδια αυτες τις μερες,σημερα ειμαστε μονο οικοενειακως κι εγω λιγο πολυ στην κουζινα να ετοιμαζω να φανε συνεχεια ακομη και ο φιλος των παιδιων μου ειπε στην γιαγια του"μαμα η κυρια Κατερινα ειναι συνεχεια στην κουζινα ποτε δεν ξεκουραζεται "χαχαχαχα μου το ειπε χθες στην εκκλησια και γελουσα τι να κανω εχω τοσα στοματα να ταισω συν τους φιλους τους τι να κανω ....

στις 28 Σεπτεμβριου η αδερφη μου θα κανει γαμοβαφτιση θα γινει ομως κλειστη λογω οικονομικων, στο τραπεζι δεν θα εχουν ολο τον κοσμο μεχρι πρωτα ξαδερφια απο συγγενεις,τους κουμπαρους και λιγους φιλους δεν ξερω ακομα ποσα ατομα θα εχουν,σκεφτομαι να φτιαξω την τουρτα αλλα αγχωνομαι μηπως δεν τα καταφερω επειδη πρεπει να ειναι μεγαλουτσικη και πιο πολυ με αγχωνει η μεταφορα και το στησιμο αφου πρεπει να ειναι σε οροφους δεν ξερω πρεπει να το μελετησω λιγο,η μανα μου θα μου παρει φορεμα για το γαμο κι ο αντρας μου αρχισε τη γκρινια τι το θες κι αλλο φορεμα αφου πηρες και του λεω ενα φορεμα πηρα πρεπει να το βαλω σε ολους τους γαμους και τι πειραζει μου λεει,αντρες δεν μπορεις να βρεις ακρη ευτυχως προσφερθηκε να μου το παρει η μανα μου καβγαδες θα ειχαμε ουπς,τα cinabons γινανε τελεια μιαμμμ!!θα σας βαλω φωτο να τα δειτε,σημερα εφτιαξα ροδακινοπιτα πηξαμε στα ροδακινα εφτιαξα και μαρμελαδα ποσα να φαμε πια.....δεν ξερω αν σας ειχα ξαναπει οτι εχω και μια ακομη αδερφη μικροτερη που ζουσε στη Θεσσαλονικη ποτε με τη μανα μου και ποτε με τα αμορε της,τα αφησε ολα εκει και επεστρεψε στον πατερα μου στο χωριο δεν ξερω αυτο το κοριτσι μια ζωη δεν το καταλαβα εχει τη δικη της νοοτροπια για τη ζωη και τρωγεται με ολους και ολα τελοσπαντων......

επιστρεφω με τα δικα σας μετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου γλυκα καλησπερα ηρθα απο δουλεια εφαγα κ βουρ θαλασσα ο αντρουλης βραδυνος κ εγω χαιρετησα το σιδερο κ την εκανα

Μια θαλασσα ονειρο ο β βρηκε κ Αμορε κ επιασε νυχτα για να φυγουμε

Κα μου 6 λεπτα με το αμαξι ειναι η θαλασσα αρα κ για γρηγορη βουτια ανετα πΑς ευτυχως γιατι εχω παθος με τη θαλασσα..

Αχ σε καμαρωνω ετσι κ η μαμα μου μια ζωη σπιτι ολοι μας οι φιλοι κ αυτη σεφ αυτα σου μενουν θα τα θυμουνται κ οι γιοι σου θα δεις..

Πες κ αλλα για την Αδερφη σου νομιζα ειχες μια μονο..

Με το καλο κ η δικια μου γαμοβαφτηση θα κανει σεπτεβρη

Την τουρτα εσυ καντην αφου το χεις βρε!!!!

Αννα μαρια μου ευτυχως η συγκατοικος δεν σου τους εστειλε απο κει το ζευγος χαχα

Βασουλα εμεινα απο χειρουργειο τι της ελαχε της γυναικας γρηγορα να ορθοποδησει

Τελεια που κλεισατε καλο ταξιδακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω Αν δε βοηθουσε ο συζηγος δεν θα παντρευομουν

το θεωρω απαραιτητο να βοηθα αλλιως δεν σε σεβεται κ δε σε αγαπα να ψοφας κ αυτος αρΑχτος μονο στο μεσαιωνα γινοταν αυτΑ κ ευτυχως Ξυπνησαμε οι γυναικες..

Κ στο βασιλη ολα θα τα μαθω να σεβεται τη γυναικα του κ να βοηθα.

Λοιπον την κΑνω νεα αυριο η θαλασσα μου ανοιξε την ορεξη

Μαακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Πήγαμε στο μοναστήρι και ήταν πολύ ωραία, αλλά φυσικά, μέσα δεν καθήσαμε σχεδόν καθόλου. Όλη την ώρα κυνηγούσαμε τον Αντρέα στην αυλή, που είχε λυσσάξει να τρέχει και να παίζει, και να φωνάζει "ΠΑΤΑΤΕΣ"!

Κατερίνα έλα βρε, μαγείρευες; Δεν το περίμενα ποτέ από σένα! :P

Τη ροδακινόπιτα πώς την φτιάχνεις; Εγώ πέρσι είχα φτιάξει μια σαρλότ του Παρλιάρου, με ροδάκινα και μασκαρπόνε και είχε γίνει πολύ ωραία.

Όντως η μεταφορά της τούρτας είναι ολόκληρη επιχείρηση. Σε κάτι εκπομπές με διαγωνισμούς για τούρτες που έβλεπα σε αμερικάνικα κανάλια, ένα από τα στάδια που διαγωνίζονταν οι παίκτες ήταν και η μεταφορά της τούρτας, και μη φανταστείς για καμιά απόσταση, λίγα μέτρα... Φυσικά, μιλάμε για τούρτες υπερπαραγωγές, με τεράστιες τρισδιάστατες φιγούρες, με αεροπλάνα, με διαστημόπλοια, με φωτιές, κ.λπ... :)

Για πες για την αδελφή σου...

Μάγδα έχετε θαλασσιαστεί χαχα! Εμείς δεν είμαστε και τόσο λάτρεις της θάλασσας, κακώς βέβαια.

Δυστυχώς πολλές γυναίκες δεν έχουν ξυπνήσει, και έχουν άντρες-πασάδες, που κάθονται σε μια πολυθρόνα και τα περιμένουν όλα στα χέρια. Φυσικά, σ' αυτό ευθύνονται οι μανάδες τους, οι οποίες τους κακομαθαίνουν απίστευτα.

Ο άντρας μου επειδή έφυγε δεκαεφτάμιση χρονών απ' το σπίτι του και ποτέ δεν ξαναγύρισε μόνιμα, έμαθε να κάνει ένα σωρό δουλειές, κι επιπλέον, επειδή όταν πρωτομετακομίσαμε μαζί, ήμασταν σε φοιτητική φάση, έμεναν κι άλλοι μαζί μας, κ.λπ., δεν είχε τεθεί θέμα άντρα-γυναίκας, εγώ κάθομαι κι εσύ καθαρίζεις, οπότε συνηθίσαμε έτσι και είναι και τώρα αυτονόητο ότι θα κάνει δουλειές. Ο άλλος του αδελφός είναι στιλ πασά, κάθεται και τα περιμένει όλα στα χέρια, ζητά απ' τη γιαγιά του να του βάλει νερό, φαγητό, αν είναι δυνατόν! Μια φορά ζήτησε κι απ' τον άντρα μου να του βάλει φαΐ! Κι ο άντρας μιας φίλης μου είναι έτσι και χειρότερος, γιατί έχουν και τρία παιδιά, και δεν μπορεί ούτε ένα φραπέ να φτιάξει, ούτε να κόψει κέικ και να φάει, πρέπει να του τα φέρνουν όλα στα χέρια. Το βράδι τρώνε σάντουιτς, κι αν δεν του το φτιάξει αυτή, θα μείνει νηστικός. Έχει τύχει να είμαστε έξω μαζί της, και να βιάζεται να γυρίσει σπίτι για να φτιάξει το σάντουιτς του άντρα της... Σας έχω ξαναπεί γι' αυτούς. Τα ακούω όλα αυτά και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Αλλά δυστυχώς πολλές γυναίκες κάνουν υπομονή για να κρατήσουν την οικογένειά τους, άλλες γκρινιάζουν χωρίς αποτέλεσμα, αν ο άλλος έχει μια νοοτροπία και είναι και λίγο ξεροκέφαλος, άστα βράστα...

Σας φιλώ κόρες, θα τα πούμε αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Μαγδουλα λατρευετε τη θαλασσα εσυ κι ο γιοκας ε?εμεις οχι και τοσο ειναι η αληθεια!αν και με τη μικρη επρεπε να την παιρνουμε πιο συχνα αλλα αφου κανει τρελλη ζεστη τις τελευταιες μερες που μονο μετα τις 6 το απογευμα μπορουμε να παμε!τωρα που θα παμε διακοπες ελπιζω να παμε και θαλασσα περισσοτερες φορες γιατι ειναι παραθαλασσιο το μερος που θα παμε!

Αννα Μαρια καλα ο αντρας της φιλης σου ως και το σαντουιτς του απ αυτην το περιμενει?δηλαδη ελεος!εκνευριζομαι με τετοια συμπεριφορα!πολλες φορες οταν ημουν μικρη κι εβλεπα τη μαμα μου να ασχολειται με ολα τα θεματα του σπιτιου, σκουπισμα, σφουγγαρισμα, πλυντηρια, σιδερο, φαγητο, μας επαιρνε και μας εφερνε απ τα ιδιαιτερα, τα παντα εκανε χωρις καμια βοηθεια απ τον πατερα μου! βεβαια ο μπαμπας δουλευε απ το πρωι μεχρι αργα το απογευμα, σχολανε και ηταν υπευθυνος της τραπεζας του χωριου και πηγαινε και την ανοιγε για να εξυπηρετησει τον κοσμο, αλλα εγω ελεγα παντα θελω ο αντρας μου να ειναι παρων στο σπιτι!πολλες φορες ο αντρας μου ερχεται κουρασμενος απ τη δουλεια και θελει να ξαπλωσει και το κανει αλλα βοηθα και στο σπιτι και αμα λειπω μενει με τη μικρη και να την αλλαξει και να την ταισει και να την κοιμισει!

ΚΑ1 παλι μαγειρευεις?Χαχα!στην προηγουμενη ζωη σου σεφ πρεπει να ησουν σιγουρα!χαχα!ειστε 3 αδελφες?νομιζα μια αδελφη ειχες, δεν ετυχε να διαβασω οτι εχεις ακομα μια!28 του σεπτεμβρη η γαμοβαφτιση?τι καλα . . .!αχ αυτοι οι αντρες με τα ρουχα . . .μας θεωρουν υπερβολικες που δεν θελουμε να φοραμε το ιδιο φορεμα σε αρκετες περιπτωσεις και ειδικα αν ειναι και οι ιδιοι καλεσμενοι!αφου θα στο αγορασει η μαμα σου, ασε τον να μουρμουρα, θα του περασει!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!

Απ' τα χαράματα ξυπνήσαμε σήμερα... Πήγαμε εκκλησία με τον Αντρέα, κι εννοείται δεν κάθισε δευτερόλεπτο. Δεν ήρθε και κάποιος απ' τους φίλους του, οπότε δεν είχε τι να κάνει στο "νηπιαγωγείο", και περιφερόταν μέσα στην εκκλησία. Κάποια στιγμή ήρθε ένα άλλο παιδάκι με τη γιαγιά του, ο Αντρέας του έδινε τα παιχνίδια του για να παίξουν, αλλά αυτό δεν τα έπαιρνε. Μετά η γιαγιά άρχισε να τους δίνει μπισκότα, κι εκνευρίστηκα λίγο, γιατί θα κοινωνούσαν. Αφού το μωρό δε ζητούσε μπισκότα, ήταν ανάγκη να τους δώσει; Έχω δει πολλές μαμάδες και γιαγιάδες να κουβαλάνε μπισκότα μαζί τους, εμείς δεν έχουμε πάρει ποτέ. Μετά εννοείται ο Αντρέας ζητούσε συνέχεια κι άλλο έφαγε και δεύτερο, αλλά δεν την άφησα να του δώσει και τρίτο.

Στο τέλος της λειτουργίας ο ιερέας ευλόγησε τα σταφύλια και πήραμε όλοι από ένα τσαμπί!

Στο σπίτι ξάπλωσα γιατί ήμουν κομμάτια, αλλά δεν τα κατάφερα να κοιμηθώ, κι αναγκάστηκα να ζητήσω απ' τον άντρα μου να μου φτιάξει έναν καφέ, γιατί δε θα άντεχα διαφορετικά...

Βάσω κι εμένα η μάνα μου έκανε όλες τις δουλειές, φαγητό, διαδρομές με αυτοκίνητο, κ.λπ., και δούλευε το πρωί στο μαγαζί μας. Αλλά ο πατέρας μου δεν ήταν παθητικός μέσα στο σπίτι, δηλαδή πάντα κάτι έκανε: πετούσε τα σκουπίδια, βοηθούσε στο άπλωμα-μάζεμα των ρούχων, στο μάζεμα του τραπεζιού, στο δίπλωμα των σεντονιών, το βράδι που συνήθως τρώγαμε κάτι πρόχειρο, έφτιαχνε αυτός σάντουιτς ή σαλάτα, και ποτέ δε ζήτησε να του φέρουμε νερό, κ.λπ.

Τι τρώτε σήμερα; Εμείς μπακαλιάρο σκορδαλιά. Τον μελετά ο άντρας μου εδώ και πόσες μέρες, επειδή θα φτιάξουν στο σπίτι του, και έχει λυσσάξει! Πάω να φτιάξω τη σκορδαλιά, κι έχω κι ένα σωρό δουλειές, το σπίτι μετατράπηκε σε σταύλο... Τα έχω αφήσει 2-3 μέρες και δεν μπορείτε να φανταστείτε πώς έχουμε καταντήσει εδώ μέσα...

Σας φιλώ, τα λέμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες

χθες δεν προλαβα να συνεχισω κατεφτασαν οι μαγκες που επαιζαν στην πλατεια και ωσπου να μπανιαριστουμε και να φαμε μας πηρε η νυχτα...η αλλη αδερφη μου που λετε ειναι περιπτωση εχει τη δικη της θεωρια για τη ζωη ,εχει περιπου 9 χρονια που εφυγε για Θεσσαλονικη να μεινει με τη μαμα μου και απο τοτε δεν ξαναπατησε εδω ,μονο τον Νικο ειχε δει αφου οταν εφυγε ηταν 8 μηνων,με προφαση τα ψυχολογικα της δεν με επαιρνε ποτε τηλεφωνο ουτε καν ρωτουσε για μας περασα δυο ακομα εγκυμοσυνες και γεννες κι αυτη δεν επαιρνε ουτε καν να ρωτησει πως ειμαι,πως γεννησα,τι κανουν τα παιδια ουτε καν σε γιορτες και γενεθλια τιποτα χαμενη στον κοσμο της και για ολους και ολα παραπονα τις φταινε οι φιλες τις κι εμεις φυσικα ενω τον εαυτο της τον θεωρει σωστο ,τρωγοταν οτι κατι εχει ενω η μανα μου την πηγε σε γιατρους και δεν της εβρισκαν ποτε τιποτα ταχα πονουσε μετα πηγε σε ψυχιατρους και τιποτα ζητουσε φαρμακα ενω οι γιατροι δεν τις εδιναν τελοσπαντων,θεωρουσε και θεωρει ακομα οτι η μανα μας πρεπει να την ταιζει και να της δινει λεφτα ειναι υποχρεωμενη λεει να την ταιζει αφου την γεννησε,οσες δουλειες κι αν της εβρισκε η μανα μου καθοταν λιγο και μετα εφευγε ,οταν μαλωνε με τη μανα μου πηγαινε στον φιλο της και οταν μαλωνε με τον φιλο της στη μανα μου ,χθες πηγαμε στον μπαμπα μου να κανει κατι δουλειες ο αντρας μου που του ζητησε κι αρχισε τα δικα της ,βασικα εχει μεινει 20 χρονια πισω ελεγε οτι καμια φιλη που ειχε απο παλια δεν ειναι σωστη για παρεα και οτι η μαμα της φωναζε να μην αφηνει τα φωτα ανοιχτα και οτι δεν της εδινε αρκετα χρηματα,της ειπα οτι ειναι αρκετα μεγαλη και πρεπει να συντηρει μονη της τον εαυτο της και οτι δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να την ταιζει,εμενα ποιος με ταιζε της ειπα που απο τα 18 μου δουλευω και δεν πηρα λεφτα απο κανεναν και οτι ο καθενας πρωτα απο ολα κοιταει την οικογενεια και τον εαυτο του και μετα τους αλλος τελοσπαντων θα μαλωσουμε στο τελος γιατι μαζι της δεν βρισκεις ακρη ......

Αννα Μαρια ετσι ακριβως ειναι ο κουνιαδος μου δεν κανει τιποτα αν δεν ειναι η γυναικα του στο σπιτι ειναι ικανος να μεινει νηστικος ουτε εναν καφε δεν μπορει να φτιαξει μονος του,ενω αντιθετα ο αντρας μου που σπουδασε κι εμεινε μονος του εκανε τα παντα μονος του και τωρα με βοηθαει παρα πολυ και με τα παιδια και με τις δουλειες του σπιτιου,τοσο πολυ πεινανε τα μικρα τους και κουβαλανε μπισκοτα στην εκκλησια ;η ροδακινοπιτα απλη ειναι απο τις συνταγες τις παρεας την ειδα καλη εγινε αυτη ειναι η συνταγη

http://www.sintagespareas.gr/sintages/rodakinopita.html

Βασω τι μεγαλη ταλαιπωρια περασε η γυναικα κριμα,παλι καλα που συνηλθε και ειναι καλα,γυναικοπαρεα βλεπω θα ταξιδεψετε ωραια να περασετε τελεια!!

Μαγδα κι εμενα μου αρεσει η θαλασσα και στα παιδια αλλα δυστηχως μας πεφτει ολιγον μακρια,δεν ξερω ια την τουρτα αγχωνομαι πρεπει να την κανω στο σπιτι και να την μεταφερω και να στησω τους οροφους εκει που θα φαμε δεν ξερω αν θα μπορεσω ποια ωρα να γινει αυτο;που να την βαλω τοσο μεγαλη τουστα το ψυγειο μου δεν θα χωραει γενικως θα με φαει το αγχος δεν ειναι μια τουρτα γενεθλιων ειναι πολυ πιο μεγαλη ωραια θα ηταν αλλα αγχωνομαι και πρεπει να την βοηθησω και με το μωρο αφου θα ειναι και γαμοςκαι βαφτιση μαζι η αδερφη σου ποτε θα παντρευτει;η μπεμπα ποσο ειναι μεγαλουτσικη φαινεται...

Κατερινακι μια χαρα τα κιλα σου,πως τα πας γενικως εχεις συμπτωματα,καλα δεν θα καταλαβεις καθολου εγκυμοσυη ειναι και τα δυο μικρα και απορροφουν ολο το χρονο σου,να περασετε καλα στο χωριο

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφφφφ, πέθανα... Καθάρισα το δωμάτιό μου, έφτιαξα τη σκορδαλιά, σαλάτα, κυνηγούσα τον Αντρέα, σκούπισα όλο το σπίτι, σφουγγάρισα τα μπάνια, και τώρα θα σφουγγαρίσω σαλόνι-κουζίνα-διάδρομο και θα πέσω για ύπνο. Είμαι ξύπνια απ' τις έξι, αφήστε...

Η σκορδαλιά βγήκε τέλεια, ο μπακαλιάρος που τον έφτιαξε ο άντρας μου αφρός, αλλά ο Αντρέας δεν έφαγε... Δεν του έβαλα σκορδαλιά, βέβαια, αλλά πατάτα βραστή με κρεμμυδάκι και άνηθο και μπακαλιάρο, και τα έφτυνε. Ίσως επειδή είναι νερόβραστη η πατάτα, είναι πιο μερακλής στο φαγητό, χιχι!

Κατερίνα περιπτωσάρα η αδελφή σου... Είναι ολόιδια με τον κουνιάδο μου... Αυτός όχι τα ανήψια του δεν πάει να δει, αλλά ούτε καν το παιδί του, που έχει να το δει από 7-8 μηνών. Τον άλλο μήνα κλείνει τα 29 και είναι αλλού γι' αλλού, μένει με τη γιαγιά του, όλη μέρα κάθεται στον υπολογιστή, παίζει και μιλάει στο σκάιπ με γκόμενες, κάθε τρεις και λίγο ζητάει λεφτά απ' τη μάνα του, και δεν μπορεί να επικοινωνήσει με το περιβάλλον. Του λες κάτι και δε σε ακούει καν... Για δουλειά ούτε λόγος, ούτε που τον νοιάζει που πρέπει να πληρώνει 200 ευρώ διατροφή, λέει ότι αφού είναι άνεργος δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα, και σιγά μην τα στέλνει για να τα τρώει αυτή (η πρώην γυναίκα του). Ίσως θυμάστε από πέρσι που ήρθαν για τη βάφτιση και τα είχα δει όλα μαζί του. Η αδελφή σου πόσων χρονών είναι;

Και η πρώην συγκάτοικος που σας έλεγα (αυτή που φιλοξενείται στο σπίτι της άλλης συγκατοίκου που είναι στην Αγγλία) είναι δέκα χρόνια πίσω, έχει ένα φίλο και είναι σε φοιτητική φάση. Απορώ με κάποιους ανθρώπους, δε νοιώθουν την ανάγκη να προχωρήσουν στη ζωή τους; Και η πλάκα είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι που μένουν στάσιμοι, είναι αυτοί που δεν είναι ευχαριστημένοι με τη ζωή τους και όλο τρώγονται με τα ρούχα τους.

Η ροδακινόπιτα φαίνεται πολύ απλή και εύκολη, ίσως την φτιάξω! Α, βλέπω είναι και νηστίσιμη! Σίγουρα θα την φτιάξω!

Τα μπισκότα δε νομίζω ότι τα κουβαλάνε επειδή πεινάνε τα παιδιά τους. Μάλλον τα κουβαλάνε για να τα κρατάνε ήσυχα. Εμένα αυτό δε μ' αρέσει καθόλου. Τώρα που δεν έτρωγε ο Αντρέας, ζητούσε μπισκότο. Χτυπιόταν, έκλαιγε, το ζητούσε με σπαρακτική φωνή, αλλά δεν του δώσαμε. Δε γίνεται όποτε του κατέβει να τρώει μπισκότο αντί για φαγητό... Γι' αυτό δεν ήθελα να μάθει τα μπισκότα, αλλά όοοοοχι, να μη φάει μπισκοτάκι το παιδί; "Αφού κι εμείς τρώγαμε"... Αφήστε που τώρα στην Πάτρα η πεθερά του έδινε συνέχεια, και πολλά πρωινά μου έλεγε "μην του δώσεις ψωμί-τυρί που είναι βαρύ, δώστου ένα μπισκοτάκι"...

Σας φιλώ κόρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου τι κάνετε?

χθες είχαμε φωτιά εδω στην περιοχή και ήταν απο το πρωι τα πυροσβεστικά αεροπλάνα απο πανω μας και ανάλογα πως φυσαγε μας ερχόταν και η καπνά, ευτυχώς μέχρι τα βραδυ την είχαν σβήσει αλλα έπαθαν πολυ μεγαλη ζημιά αρκετοί εδω ένα μέρος του ελαιωνα δυστυχώς κάηκε. Κατα τ αλλα ησυχία, το πρωι μπανακι και το βραδυ καμια βολτουλα, περπάτημα δηλαδη γιατι ο Νικόλας δεν ειναι ακομα για καφετέριες και τετοια δεν κάθεται πολυ ώρα στο καρότσι.

Μαγδα καλοφαγωτα τα χρήματα απο το bonus και τι ωραία έκπληξη για τις διακοπουλες που σου έκλεισε ο αντρουλης σου. Όλο θάλασσα είστε καλα κάνετε αφου την έχετε δίπλα!

Βασω άμα μου λες ότι σε περιμένει με τα χέρια να την σηκώσεις μαλλον αληθινός θα βγει ο μπαμπάς σου και αφου κοιμάται και μετα αμέσως. Για το δικο σας κρεβάτι και εγω συμφωνω μαζι σου για λίγο και μετα πάλι στο δικο τους για να μάθουν ότι αυτο ειναι της μαμάς και του μπαμπα και ποτε όταν ειναι η ώρα για ύπνο το βραδυ. Διάβασα και αυτο για την μητέρα της φίλης σου τι ταλαιπωρία που θα εχει τραβήξει και η ιδια και η οικογενεια της, περαστικα εύχομαι και γρηγορη αποκατάσταση. Τέλεια που κλείσατε και για το ταξιδι σας εδω στην Ελλάδα.

Αννα Μαρία το θυμάμαι που μας το είχες πει περσυ για το κοριτσάκι αυτο παει καλυτερα δηλαδη και χρειάζονται κι άλλες επεμβάσεις? υπάρχει και αλο πρόβλημα ή ειναι μονο αισθητικό? και εγω θα εκνευριζομουν με το μπισκοτακι γιατι όπως λες στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ειναι λόγω πείνας αλλα για να κάνουν ησυχία.

για τους άντρες με καλυψατε, και μένα όσο μπορει βοηθάει γιατι δουλεύει πολλες ώρες αλλα και τα πιάτα θα ξεπλενει και για το φαγητο του και το καφε του θα φροντίσει και εχει αναλάβει γλάστρες και τετοια στο μπαλκόνι, ένταξη δεν θα απλώσει και δεν θα σιδερωσει αλλα θα παει σουπερμάρκετ οπότε μοιράζονται οι δουλειές. Ο μπαμπάς μου πάλι λόγω δουλειάς δεν εκανε τίποτα και τα ειχε αφήσει όλα πανω στην μαμα μου και πολλες φορές μου λεει η ιδια δεν κανεις και πολλα και τα έχεις αφήσει όλα στον Κωστα, αλλα αφου τα εχουμε μοιρασμένα με τον τροπο μας τι να της πω μετα.

Κατερινιω εδω σε εχουμε καταλάβει εμεις ότι είσαι όλη μερα στην κουζίνα αλλα δημιουργίες εσυ δεν μαγειρευεις απλα!!!! Νομίζω ότι μας είχες πει ότι έχεις δυο αδερφές αλλα δεν πρέπει να μας είχες ξαναπει κάτι για αυτη.Περιπτωση πάντως μου ακούγεται, ποσο χρονων ειναι? ειναι η μικρότερη? Με το καλο και οι ετοιμασίες για την γαμοβαπτιση τον Σεπτέμβρη της άλλης σου αδερφής, πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις, μπορείς να φτιάξεις μια μικρη και εντυπωσιακή που θα κόψουν το ζευγάρι και τα υπόλοιπα κομμάτια ας ειναι σε ταψί, έτσι κάνουν πολλα ζαχαροπλαστεία. Απο συμπτώματα τωρα δεν έχω τίποτα λίγες ανακατωσουρες είχα στην αρχη αλλα έχεις δίκιο εδω δεν καταλαβαίνεις στο δεύτερο εγκυμοσύνη ποσο στο τρίτο, έτσι δεν ειναι εσυ που το έχεις ήδη ζήσει όλο αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, κοιμήθηκα λίγο, αλλά έκλαψε ο Αντρέας στον ύπνο του, πετάχτηκα τρομαγμένη, κι άντε να ξανακοιμηθώ μετά. Προς το παρόν νιώθω ξεκούραστη...

Σε καμιά ώρα θα πάει ο άντρας μου στο μνημόσυνο ενός φίλου του που πέθανε πέρσι, δεν ξέρω αν το θυμάστε, πέθανε ξαφνικά, πήγε για ύπνο και τον βρήκε η γυναίκα του νεκρό, φυσικά ήταν καρδιοπαθής και κάπνιζε μανιωδώς, και ήταν και 65 χρονών, δεν ήταν παιδάκι, αλλά ήταν μεγάλο σοκ. Εν τω μεταξύ είναι η γιορτή της κουμπάρας μου (τη λένε Μόρφω και γιορτάζει της Μεταμόρφωσης) και με πήρε τηλέφωνο για να κανονίσουμε για να βρεθούμε. Της είπα για το μνημόσυνο, και της πρότεινα, αφού ο άντρας μου θα λείπει, να έρθει να μας πάρει με τον Αντρέα, να πάμε σπίτι της, μετά στην παράκληση και μετά καμιά βόλτα παραλία. Της άρεσε η ιδέα, και μετά μου λέει "μετά την παράκληση να πάμε κατευθείαν παραλία, κατά τις οκτώ θα μαζευτούμε"... Τότε ανακάλυψα ότι κάλεσε και κάτι παιδιά που κάνουν παρέα. Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους, αλλά δεν τους ξέρω, δεν κολλάμε και επιπλέον, τι θα κάνουμε ο Αντρέας κι εγώ σε μια παρέα εικοσιπεντάρηδων (η κουμπάρα είναι στην ηλικία μου, τα παιδιά είναι όλοι μικρότεροι), που είναι όλοι ελεύθεροι και κανείς δεν έχει παιδιά; Άλλες ανάγκες έχει ο Αντρέας, άλλες αυτοί. Θα καθίσουμε σε μια καφετέρια, κι εγώ θα κυνηγώ τον Αντρέα στην παραλία. Αφήστε που αν μας πάει η κουμπάρα με το αμάξι, δε θα μπορούμε να φύγουμε όποτε θέλουμε. Ουφ, πιάστηκα στην παγίδα και της είπα να βρεθούμε, και τώρα νιώθω λίγο άσχημα να της το ακυρώσω. Μάλλον θα της πω να ακολουθήσουμε το πρόγραμμα μέχρι την παράκληση και μετά θα πάω στη μάνα μου, γιατί θα είναι μια σκέτη ταλαιπωρία, και για τη γιορτή της βγαίνουμε κάποια άλλη μέρα. Δυστυχώς όταν κάποιος δεν έχει παιδιά, δεν μπορεί να καταλάβει ότι το παιδί σε περιορίζει πάρα πολύ και σε πολλά...

Καγκουράκι πάλι καλά που την έσβησαν τη φωτιά...

Για το κρεβάτι των γονιών που λες συμφωνώ απόλυτα! Ευτυχώς εμείς δεν έχουμε τέτοιο θέμα. Πιστεύω ότι ο Αντρέας δεν είναι έτοιμος ακόμα να βγει από την κούνια. Δεν έχουμε γκρίνιες, ούτε ξυπνά το βράδι και κλαίει. Θα το καθυστερήσω λίγο ακόμα...

Η κόρη της φίλης μου έχει κάνει μία ή δύο επεμβάσεις, έχουν κλείσει τα χείλη, αλλά το πρόβλημα είναι βαθύτερο. Ευτυχώς αναπτύσσεται κανονικότατα, αλλά τους είπαν ότι μπορεί να παρουσιάσει επιληπτικές κρίσεις. Μακάρι να μη συμβεί κάτι τέτοιο...

Όσο για τις δουλειές, η μάνα μου πιστεύει ότι ο άντρας μου θα έπρεπε να κάνει περισσότερες. Νομίζω όμως ότι κάνει αρκετές, δηλαδή βάζει πάντα αυτός τα πλυντήρια, απλώνει τα ρούχα, τα μαζεύει, πλένει πάντα αυτός τα πιάτα, πετάει τα σκουπίδια, κάνει τα ψώνια, πληρώνει τους λογαριασμούς, κάνει διάφορες άλλες δουλειές, π.χ. πλένει τους κάδους, κ.λπ., κάποιες φορές μαγειρεύει, ασχολείται αρκετά με το παιδί, κάνει κι άλλα, αλλά δεν τα θυμάμαι! Το θέμα είναι να μην είναι ο άλλος γάιδαρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνες καλησπερα σημερα ψοφησα στη δουλεια αλλα αυριο ρεπαρω!!!

Αχ αννα μαρια σε νιωθω κ εγω πλεον εχω περισσοτερα κοινα με μανουλες παρα με τις ελευθερες κολητες μου εξω απο το χορο δεν ξερουν πως ειναι να χεις παιδακι

Αν πας με τη φιλη σου η που θα τρεχεις μονη η που ολοι θα τρεχουν στο αντρεα κ θα σαι αραχτη εσυ ξερεις που θα περασεις καλυτεερα αλλωστε επρεπε εξαρχης να σου που τα σχεδια κ οχι μετα..

Μακαρι το κοριτσακι που λες να γινει καλα μωρε μου!!παλλιοαρρωστιες!!

Για το μπισκοτο εμενα με πειραζει να δωσουν κατι χωρις να ρωτησουν ξερω για καλο το κανουν αλλα που ξερουν πχ οτι δεν εχει καμια αλλεργια πρωτΑ εγω ρωταω τη μανα κ μετα προσφερω σε παιδι

Μου θυμησες ενα ασχετο περιστατικο με το βασιλη περισυ ετρωγε στην παραλια τοστ με ντοματα πηρε ενα κομματι ντοματας ετρεξε κ το βαλε στο στομα ενος παππου κ οταν του παμε τι κανεις

Του ειπε σε ταισα παππου μη πεινας

Ο παππους ειχε κατασυγκινηθει.

Κα μου τι παραξενη αδιαφορη αδερφη μα να μη λαχταραει τα ανιψια της;; Βρε μπας κ εχει απωθημενα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι τελεια που χες λιγες αναγουλες εγω τρεμω οταν ξαναμεινω εγγυοσ στον β ειχα ως 7 μηνα αναγουλα κ ολη μερα εμετους..

Κριμα για τη φωτια κ μαρκοπουλο ειχε φωτια την περασμενη βδομαδα ανεγκεφαλοι ανθρωποι μωρε..

Κα ελιωσα με τα γλυκα σου τα κανει κ η γιαγια του αντρα μου μιαμ μιαμμ

Οσο για την τουρτΑ οντως κανε οπως στους γαμους μια για κοπη κ οι αλλες απλες εγω ειχα μια τουρτα τεραστια που μονο ο ενας οροφος ηταν αληθινος κ οι υπολοιπη εβγαινε σε ατομικα κομματια σε σχημα καρδιας με το μονογραμμα μας ειχαν τρελαθει ολη κ απο γευση κ απο εικονα παρε ιδεα ζαχαροπλ τσιρος η δικια μου απο κει ηταν εχει πολλες φωτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου ναι ευτυχως μου μοιασε το ψαρακι μου!!

Πως παει ο υπνος σας;;;

22/9 ειναι η γαμοβαφτηση της ινας η μπεμπα χρονισε αλλα ειχανε πενθος περισυ οσο ηταν εγγυος η αδερφη μου εχασε τον πεθερο της εντελως ξαφνικα απο πνευμονια ενω φτιαχναν το σπιτακι κ ετοιμαζαν γαμο πηγαν ολα πισω ελπιζω τωρα να πανε ολα καλα..

Για δουλειες που λετε ο β κανει τα παντα κ τελεια γαρ κατακουζινα σαν την πεθερα μου απλα δε σιδερωνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!Μαγδα μου 22/9 η γαμοβαφτιση αντε με το καλο!θα τη θυμαμαι την ημερομηνια γιατι ειναι τα γενεθλια μου εκεινη τη μερα!χαχα!οσο για δουλειες και εμενα ο αντρας μου οταν εχει χρονο μπορει και κανει πολλα στο σπιτι ακομα κι οταν θελει μια μπλουζα και ειναι ασιδερωτη τοτε την σιδερωνει χωρις να διαμαρτυρηθει!οταν ημουν εγκυος και μετακομισα στη μαμα γιατι δεν μπορουσα να ανεβοκατεβαινω σκαλες, εβαζε πλυντηρια, συγυριζε, σκουπιζε το σπιτι!αμαν, ως τον 7ο μηνα εμετους?????ζορι!εγω ειχα αναγουλες τον πρωτο καιρο, δηλαδη εκει κοντα στον 4ο σταματησαν οι αναγουλες!ποτε ομως δεν εκανα εμετο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης!Όσο για τον υπνο της Ιωαννας τα παμε καλυτερα μπορω να πω!ξυπναει μεσα στο βραδυ βεβαια αλλα οχι οπως την προηγουμενη βδομαδα!χθες με παιδεψε πολυ να κοιμηθει!ηρθαν ο μικρος αδερφος μου με τη κοπελα του να φαμε, την ταισα πιλαφι η ωρα 7μιση και γυρω στις 9μιση πηγα να της δωσω το γαλα της και να τη βαλω για υπνο!αρχισε τσιριζε, δεν ηθελε να κοιμηθει ενω συνηθως αυτη την ωρα κοιμαται!εβλεπε την κοπελα του αδερφου μου που εχει IPHONE και της εβαζε τραγουδια και χορευε και δεν ξεκολλαγε απο πανω της!τελικα το γαλα δεν το ηπιε, το εβλεπε και εκλαιγε, φαινεται δεν πειναγε γιατι της εδωσα και ψωμι που τρωγαμε!τελικα κοιμηθηκε χωρις να πιει γαλα γυρω στις 10 αλλα κοιμηθηκε απ το πολλη κλαμα!Κι ολο αυτο γιατι παρολο που νυσταζε, ενιωθε οτι ειχαμε κοσμο και τρελαθηκε!μα και εγω αν δεν κοιμηθει η μικρη δεν καθομαι λεπτο!Αννα Μαρια κι εμεις πλεον μονο με ζευγαρια που εχουν μωρα κανουμε παρεα!οι ελευθεροι, δικαιως, δεν ξερουν τι σημαινει να εχεις μωρο και ετσι καποτε μας θεωρουν υπερβολικους!συνηθως αν θα παω για καφε με καποια φιλη που ειναι ελευθερη την Ιωαννα δεν την παιρνω γιατι δεν προκειται να καθισει λεπτο!το Σαββατο που βρεθηκα με τη συγκατοικο μου την αφησα στον αντρα μου!ΚΑ1 και εμενα η τουρτα του γαμου μου ηταν παρομοια με της Μαγδας!ο ενας οροφος μονο ηταν αληθινος κι οι αλλοι ψευτικοι απλα διακοσμητικοι!για παρε ιδεες απο κανενα ζαχαροπλαστειο για το στησιμο οχι τιποτα αλλο!για τα υπολοιπα δεν σε φοβαμαι!χαχαΜαρινακι τι κανετε?μετακομισατε?Καγκουρακι οντως η 2η εγκυμοσυνη δεν φαινεται οτι περναει ενας αιωνας για να γεννησεις οπως την 1η?εμενα παντως μου φανηκαν βουνο οι 9 μηνες!σαν πολλης καιρος δεν ειναι?πειραζε να ηταν 2-3 μηνες αντε το πολυ 4?χαχα!9 μηνες ειναι σχεδον ενας χρονος!ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Πάλι δεν κοιμήθηκα καλά... Ξύπνησα στις πεντέμιση, μετά ξανακοιμήθηκα πολύ λίγο και στις εφτά ξύπνησε ο Αντρέας. Δεν μπόρεσα να ξανακοιμηθώ μετά, ούτε και μεσημέρι, γιατί πήγαμε ΙΚΕΑ στη Λευκωσία. Ο Αντρέας λύσσαξε να παίζει, είχε ένα σωρό σημεία με παιχνίδια και στο τέλος έμαθε μόνος του το δρόμο και πήγαινε. Κάθε φορά που επιχειρούσαμε να τον πάρουμε, ούρλιαζε. Μας άκουγε όλο το ΙΚΕΑ, μη σας πω και έξω απ' αυτό... Αγοράσαμε διάφορα μικροπράγματα που χρειαζόμασταν και συναντηθήκαμε και με ένα φιλικό ζευγάρι που έχουν ένα αγοράκι έξι μηνών, μεγάλο γλύκα και υποψήφιο Αντρέα (στις σκανταλιές)!

Πριν λίγο γυρίσαμε, είμαι ένα πτώμα, αλλά έχει πάει πέντε και δε λέει να ξαπλώσω να κοιμηθώ. Ο μικρός κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο κι αν ξυπνήσει πιο μετά μπορεί να πάμε εκκλησία.

Μάγδα όντως, είναι πολύ μεγάλη η διαφορά όταν κάνεις παιδιά. Όταν δεν έχεις, ακόμα κι αν είσαι παντρεμένος, δεν καταλαβαίνεις πόσο σε περιορίζει ένα παιδί. Με την κουμπάρα μου πηγαίνουμε συχνά βόλτα οι δυο μας με τον Αντρέα, και με βοηθά πολύ. Αλλά σε μια μεγάλη παρέα αποτελούμενη αποκλειστικά από ανύπαντρους, εμείς θα ήμασταν η παραφωνία. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε, θα την πάρω μετά να κανονίσουμε να συναντηθούμε.

Τι γλύκας ο Βασιλάκης που τάισε τον παππού!!! Ο Αντρέας συχνά όταν τρώει μας βάζει κι εμάς στο στόμα! Τις προάλλες έτρωγε ένα κουλουράκι και μου το βάζει σχεδόν στο στόμα και μου λέει "μαμ". Του λέω "δε θέλω Αντρέα μου, φάτο εσύ", οπότε μου κάνει "ΜΑΜ!" με ένα επιτακτικό ύφος, που τι να έκανα, αναγκάστηκα να το φάω, χαχα!

Κι ο άντρας μου κάνει πολλές δουλειές, ευτυχώς καλύτερα απ' τη μάνα του, που μόνο κατακουζήνα δεν τη λες, χαχαχα!

Βάσω κι εμένα ο άντρας μου όταν ήμουν έγκυος έκανε πάρα πολλές δουλειές. Εγώ, παρ' όλο που δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δε σφουγγάρισα ούτε μία φορά, ούτε έπλυνα μπάνια. Τα έκανε αυτός. Τώρα, επανήλθαν οι δουλειές αυτές και πάλι σε μένα...

Σας ταλαιπώρησε η Ιωάννα χτες βράδι... Κι εμείς όταν έχουμε κόσμο, δυσκολευόμαστε πολύ να τον κοιμήσουμε. Συνήθως δεν κοιμάται, περιμένει να φύγουν.

Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν όσο ήμουν έγκυος, γιατί να μην είναι 2-3 μήνες, είναι ανάγκη 9;;; :)

Σας αφήνω κόρες, θα τα πούμε μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ξέχασα να σας πω. Τα παιδιά που συναντήσαμε σήμερα, που έχουν το αγοράκι που είναι έξι μηνών, μας έλεγαν ότι, με οδηγίες της παιδιάτρου, του έχουν δώσει σχεδόν τα πάντα από τρόφιμα, κοτόπουλο, μοσχάρι, δημητριακά, φακές και άλλα. Η παιδίατρος τους είπε ότι τώρα πλέον εισάγουν νωρίτερα τη γλουτένη, γιατί αλλιώς παρουσιάζουν τα παιδιά κοιλιοκάκη. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, πάντως βλέπω ότι δεν έχει νόημα να ακολουθείς τις οδηγίες του παιδιάτρου για τη διατροφή του παιδιού, αφού ο καθένας λέει άλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας, απο το πρωι όλο κουνιομαστε απο τους σεισμούς που κάνει, είμαστε πολυ κοντα στο επίκεντρο, απο την άλλη πλευρά του παρνασσου δηλαδη και εχει κάνει δυο τρεις δυνατούς απο το πρωι και πολλούς μετασεισμούς. Τον πρώτο που εκανε δεν τον κατάλαβα γιατι ήμουν μέσα στην θάλασσα και ξαφνικα βλέπω πολυ κόσμο να φωνάζει να βγει ο κόσμος και τα παιδια τους απο την θάλασσα μήπως έφερνε κανένα κύμα. Τον επόμενο που εκανε τον κατάλαβα γιατι είμασταν στην παραλία και έντυνα τον Νικολα και η αίσθηση να κάνει σεισμό και να είσαι ένα με το έδαφος ειναι πολυ περίεργη. όταν γυρίσαμε σπιτι ειχε σπάσει ένα βάζο που ειχε η μαμα μου απο τον γάμο της πανω στο σύνθετο και είχαν πέσει και κάτι βιβλία απο τα ράφια σε ένα αλλο σύνθετο που εχει στην κουζίνα.

Μαγδα είχες δύσκολη εγκυμοσύνη, δεν σημαίνει ομως και ότι μια επόμενη θα ειναι έτσι, εγω ευτυχώς και οι τρεις ήταν καλές με διαφορετικα συμπτώματα η καθε μια αλλα δεν ταλαιπωρήθηκα καθολου. Τσιρος εγγύηση τελικα και μεις τωρα την τούρτα που κοψαμε στην βάπτιση απο εκει την πήραμε και μας εξυπηρέτησαν και σε μια μερα μπορω να πω γιατι είχα πρόβλημα με το ζαχαροπλαστείο που είχα παει αρχικα.

Βασω αλλάζουν συνεχώς και τωρα στην ηλικία που ειναι η Ιωάννα όταν έχετε κόσμο σπιτι θα θελει να ειναι εκει, ειδικα αν εχει μάθει σε ησυχία πολυ για να κοιμηθει.

Κατερινα είδα την συνταγη για τα Cinnabon και πρέπει να ειναι εξαιρετικά, είπα στην μαμα μου να την φτιάξουμε αυτες τις μερες που θα είμαστε στο χωριο, μιάμ μιάμ μιάμ.

Αννα Μαρία έτσι ειναι όπως τα λες όταν κάποιος δεν εχει ακομα παιδια δεν πορεία να καταλάβει πως σε περιορίζει ένα μικρο παιδι και πως όλο σου το προγραμμα στρέφεται συνήθως γύρω απο το δικο του. Καλα βάλε και τον Νικολα υποψήφιο Αντρέα στις σκανταλιες, μη σου πω θα τον ξεπεράσει κιόλας, έλεγα την Αγγελικη ζωηρή αλλα τούτοις εδω μου φαίνεται θα μου βγει χειρότερος. Για ουσία παιδιατρος έχω καταλάβει ότι ειναι σχολές και σχολές νομίζω εχει να κάνει με την ηλικία αλλα θα σου πει ενας μεγαλύτερος αλλα ενας νεότερος όπως και με το που σπούδασε ο καθένας, το βασικο ειναι να ενημερώνονται με τα τελευταία της επιστήμης τους και απο κει και πέρα η καθε μαμα εμπιστεύεται αυτόν που εχει επιλέξει για το παιδάκι της.

Επεξεργάστηκε από kangaroo
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου τι κανετε;χαθηκα αλλα ημασταν στο εξοχικο για να αποφυγουμε την ζεστη και να κανοιυμε κανενα μπανακι.επιπλεον δεν εχω και υπολογιστη,περιμενουμε ενα ανταλλακτικο που θα κανει κανα μηνα να ερθει,και τωρα σας γραφω απο δανεικο. Τα νεα μας πολυ καλα,το κοριτσακι μου δεν εχει πια παλινδρομιση,την Παρασκευη εχουμε ραντεβου και με τον νεφρολογο να δουμε ποτε θα κανονισουμε και υπερηχο να δουμε πως παει και η διαταση στο νεφρακι.σταματησαμε και την αντιβιωση επιτελους!!!αλλα ακομα απο συνηθεια την ωρα που της φτιαχνω το βραδυνο γαλα σκεφτομαι να της δωσω την αντιβιωση!! Τα νεα απο τον αλλεργιολογο επισης πολυ καλα,πηγαμε και καναμε προκληση στα σιτηρα,μια χαρα πηγε οποτε αρχισε να τρωει λιγη ποσοτοτητα και σιγα σιγα θα αυξανουμε και θα βλεπω και το βαρος της και αλλα συμπτωματα οπως εμετους και διαρροιες,κμεχρι στιγμης ολα πανε καλα παντως.

δεν εχω διαβασει τα νεα σας,αλλα τυχαια μπηκα σε ενα θεμα οπου το Καγκουρακι εγραφε πως περιμενει να ακουσει το μωρακι της,κοιταω ημερομηνια,και ηταν σημερινη..κοιταω και το τικερακι και βλεπω 3ο μωρακι!!!!Συγχαρητηριαααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!πολυ χαρηκα Κατερινα μου!!με το καλο να ερθει!!!πρεπει να εγινε και η βαφτιση του Νικολα,Καλοφωτιστος!!!

Καλοφωτιστη και η μικρη Αλεξανδρα!!!

αλλα συγκλονιστικα νεα εχουμε;καντε μια περιληψη γιατι εχω ενα notebook και εχω στραβωθει να τα διαβαζω τοσο μικρα!!

φιλακια πολλα σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια!

Αλεξανδρα μου σε εψαχνα!αλλα μια απ τις κοπελες (η Χριστινα νομιζω) ανεφερε οτι ησουν στο εξοχικο!πως περασατε?πολυ χαρηκα για το Κωσταντινακι!ολο και καλυτερα τα παει με τις αλλεργιες της!μπραβο!

Καγκουρακι δεν εχει μαθει τοσο σε ησυχια η Ιωαννα αλλα κυριως το βραδυ οταν εχουμε κοσμο μου βγαζει την πιστη να πιει το γαλα και να κοιμηθει!θελει να ειναι εξω μαζι μας!με το γαλα δεν ειναι και ιδιαιτερα φιλος του!οκ το απογευμα τρωει κατα τις 5 φρουτα, γυρω στις 7 της δινω ειτε φαγητο ειτε γιαουρτι και κατα τις 9μιση δεν πινει το γαλα με ευχαριστηση!φαινεται ειναι χορτατη!

Άννα Μαρία θελουμε και μεις να παμε ΙΚΕΑ για να κοιταξουμε για διαφορα πραγματα αλλα ολο και το αναβαλλουμε!αλλα αν παμε με τη μικρη θα εχουμε ιστοριες με τα παιγνιδια και ολα αυτα που χει εκει μεσα, δεν θα φευγει με τιποτα οπως και ο Αντρεας!χαχα!οσο για το μωρο του φιλικου σας ζευγαριου που εχει δοκιμασει διαφορες τροφες, οντως καθε παιδιατρος λεει τα δικα του!παιζει και ρολο η ηλικια οπως λεει η Κατερινα!γιατι ενας γιατρος 60 χρονων σιγουρα θα χει διαφορετικη κριση απο ενα που ειναι 40 χρονων!

Εμας αυριο κλεινει το σχολειο, τελικα της δασκαλας της πηρα μια κρεμα σωματος και το αφροντους της ιδιας σειρας!σε ολα τα παιδακια πηραμε χρωματιστα μολυβια γιατι τα 2 που ειναι 3μιση χρονων τωρα θα πανε προνηπιο, το ενα κοριτσακι που ειναι 3 μηνες μεγαλυτερο απ την Ιωαννα οι γονεις δεν τα βγαζουν περα και θα το σταματησουν!τα υπολοιπα ειναι αγορακια και θα μεινουν ολα και θα παρει 3 νεα μωρακια κοριτσακια τα 2 διχρονα διδυμα και ενα κοριτσακι ιδιας ηλικιας με την Ιωαννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...