Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Φίλες μου σας ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχές για τον Νικολα μου, έκλεισε ένα χρονο το αγοράκι μου και δεν πιστεύω ποσο γρήγορα πέρασε ο καιρος απο μικρο μικρο βρεφακι εγινε ολόκληρο ταρζανακι!

μαρινα πολύχρονη να σε χαίρονται.

πηγαμε το πρωι εκκλησία,ενώ με την Αγγελικη δηλαδη, και μολις γυρίσαμε έσβησε το πρώτο του κερακι, η Αγγελικη βασικα.

πριν δυο ώρες γυρίσαμε Αθήνα, έχω να μάζεψω τα παντα όπως καταλαβαίνεται και δεν έχω διαβάσει τίποτα......οπότε σας αφήνω για αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια; Εμείς είμαστε μια χαρούλα! Σήμερα πήγαμε στο σπίτι της κουμπάρας μου και περάσαμε όμορφα. Ήταν εκεί και άλλα παιδάκια. Ο Πάνος έπαιξε πολύ αλλά και η Αλεξάνδρα πέρασε όμορφα. Ήθελε να κάνει παρέα με ένα άλλο κοριτσάκι ένα χρόνο μεγαλύτερό της αλλλα της βγήκ εξινό. Έβαλε το δαχτυλάκι της μέσα στο στόμα του κοριτσιού και εκείνο τη δάγκωσε. Έμειναν σημάδια από το δάγκωμα στο δαχτυλάκι της....Το καημενούλι μου...Το άλλο κοριτσάκι δεν κατάλαβε γιατί έκλαιγε η Αλεξάνδα. Και αυτή μικρούλα είναι...Ο άντρας μου δεν ήρθε γιατί χτες έκανε μια επεμβασούλα στον...πωπό (επέμβαση του κώλου...χιχιχιχιχι) και σήμερα πονούσε πολύ ο καημένος...Νόμιζε πως είχε αιμορροΐδες αλλά τελικα είχαν σπάσει 2 αγγεία και είχε κάνει μια μεγάλη πληγή. Μακάρι να του περάσει σύντομα ο πόνος γιατί τον λυπάμαι τον καημένο. Θα ξεκινησω από το Κατερινάκι μας. Κατερινάκι να χαίρεσαι τον όμορφο Νικόλα σου!!!! Πολύχρονο να είναι το αγοράκι σου και πάντα ευτυχισμένο! Μπήκατε τώρα στην τελική ευθεία για τη βάφτιση! Ανυπομονούμε! Κι εγώ ελπίζω ότι με την καινούρια του κούπα ο Πανούλης μπορεί να κόψει το μπιμπερό. Μακάρι.Η Αγγελικούλα είναι τέλεια με τη θάλασσα! Έκανε καλή δουλειά το κολυμβητήριο! Τι καλή που είναι που ζήτησε συγνώμη από τον αδερφούλη της.... Άννα Μαρία το πόσο γέλασα με το γιογιό με τις ζώνες δεν μπορείς να φανταστείς...Χαχαχαχαχαχαχαχα.Μα πού το βρήκε;;;;;Ακόμα γελάω που στο γράφω! Η κοπέλα αυτή τι κόλλημα τράβηξε με το πάρκο;;;; Εννοείται πως δεν μπαίνει νεογέννητο σε πάρκο και μάλιστα παλιό όπως μας έγραψες....Περίεγη συμπεριφορά. Μακάρι η κοπέλα να μην έχει σοβαρό θέμα με την υγεία της...ο Αντρέας είναι φοβερός! Μικρό παιδάκι και σου είπε και τι έφαγε στη μαμά σου! Σε αυτή την ηλικία κάθε μέρα και ένα επίτευγμα. Να ρωτήσω κάτι ακόμα για την λαμπάδα;; Στην εκκλησία πότε θα την ανάψω;;;; Εγώ θα έχω αγκαλιά την φραουλίτσα (να μην το κόψουμε και τελείως...χιχιχιχιχι) και ο άντρας μου θα κρατά αναμμένη την λαμπάδα;;;;;;;; Μάγδα σωστό δελφίνι ο Βασιλάκης!!!! Έμοιασε στην μανούλα του! Σε ζηλεύω που έκανες λέιζερ. Εγώ έχω 5+ αλλά φοβάμαι τόσο πολύ τους γιατρούς που δεν θα το τολμούσα. Στην θάλασσα πάντως δεν περιορίζομαι και πολύ. Απλά όταν κάνω βουτιές κλείνω τα μάτια. Βασούλα τι καλά που περάσατε τόσο όμορφα στο πάρτυ!!! Μια χαρά και με την Ιωαννούλα που δεν ξύπνησε. Είναι καλύτερα με τις κοκκινίλες;; Έτσι είναι με τα παιδιά. Συνήθως όσο μεγαλύτερο είναι το πρώτο, τόσο περισσότερο ζηλεύει. Ευτυχώς του Πάνου δεν του κράτησε πολύ. 'Εχω ακούσει περιπτώσεις που η ζήλια δεν φεύγει ποτέ...Κατερινάκι μου περάσατε πολύ όμορφα στις διακοπές σας ε;;;; Τα αγόρια θα το κατευχαριστήθηκαν! Έμεινα με ανοιχτό το στόμα όταν διάβασα τι μαγείρεψες!! Είσαι θεά!!! Βάλε μας και καμιά φωτογραφία από τις διακοπές! Άννα Μαρία ξέχασα να σχολιάσω την πεθερά σου..ΜΠΛΙΑΧ....Τίποτα άλλο δεν μπορώ να πω...Όταν ο Πάνος ήταν σαν τον Αντρέα περίπου και πήγαμε στην Ρόδο στο σπίτι των πεθερικών μου, είχα πει στην πεθερά μου να αγοράσει ξεχωριστό σφουγγαράκι για τον Πάνο και δεν παρεξηγηθηκε. Είναι καθαρή αλλά ήθελα να πλένω τα πράγματα του Πάνου με άλλο σφουγγάρι. Το ίδιο έκανα και στο σπίτι. Στην Αλεξάνδρα όμως καμία σχέση...Με το ίδιο σφουγγαράκι όλα! Χριστινάκι γέλασα πάρα πολύ με τον Δημητράκη που γύρισε έτσι στο σπίτι.Έπρεπε να βγάλεις φωτογραφία! Ε μα το παιδί τι να κάνει με τόσα νερά;;;Μπράβο σας πάντως! Τα πάτε περίφημα με την πάνα! Πότε θα βαφτίσετε τα δίδυμα;; Ή έγινε η βάφτιση;;Αυτό που με φρίκαρε με τον ανιψιό μου δεν ήταν ότι του έκλεψαν το κινητό αλλά το ξύλο που έφαγε και που συνέχισε να τρώει παρόλο που έδωσε χωρίς αντίσταση αυτό που ζητούσαν...Αυτοί σκοτώνουν άνθρωπο για ψύλλου πηδημα. Κοριτσάκια μου η ώρα πήγε πάλι 4. Πάω να κοιμηθώ...Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κάθομαι στη βεράντα και φοράω φούτερ...ΚΡΥΩΝΩ....Μα τι καλοκαίρι είναι πια αυτό;;;;; ΕΛΕΟΣ. Είπαμε να μην κάνει καύσωνα αλλά όχι και αυτό το πράγμα. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα......

post-8148-13873940412388_thumb.jpg

post-8148-13873940413557_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!!

Καλεεεε χτες ξεχασα να ευχηθω στο Μαρινακι για την γιορτη της!να ζησεις Μαρινα μου και οτι επιθυμεις!

Καγκουρακι μου να χαιρεσαι τον Νικολακη σου!περασε ηδη ενας χρονος!απιστευτο!τωρα πια ολοκληρος αντρας εγινε!νομιζω οταν το μωρο κλεισει τον 1 χρονο παυει να ειναι βρεφος!ετσι δεν ειναι?

Αννα Μαρια θα παμε εντος Κυπρου τον Αυγουστο, Πρωταρα μερια:)οσο για το τι θα τρωει η Ιωαννα με προβληματιζει λιγακι γιατι δεν θελω να την ταιζω απ εξω γιατι συνηθως ειναι τηγανιτα και γεματα αλατι!ισως της μαγειρεψω 2-3 φαγητα εκει γιατι σε ιδιωτικα apartments ξενοδοχειου θα μενουμε!μπορει και να της μαγειρεψω απο εδω και να τα παρω μαζι μου!ακομα δεν αποφασισα!θα παμε και 2 μερες μαλλον στο χωριο του αντρα μου οποτε εκει θα τρωει απ τα φαγητα της πεθερας μου,και καθαρη ειναι και υγιεινα μαγειρευει:)τρωει και γιαουρτια ομως και κρεμες οποτε θα τα βγαλουμε περα!χαχα!

Ανθη μου αυτο που λες για το καλοκαιρι οντως εχεις δικαιο!και εμεις χθες βραδυ καθισαμε στη βεραντα και ειλικρινα κρυωναμε και μπηκαμε μεσα!πρωτη χρονια κανει τοσο χαλαρο Ιουλιο!πραγματικα!

Χθες εμεις πηγαμε να δουμε με τη μαμα μου και τη μικρη, μια φιλη μου που τη λενε Μαρινα!η μικρη απ την ωρα που κατεβηκαμε αρχισε και διαμαρτυροταν και μετα αρχισε να κλαιει μολις τους ειδε!ενω ειναι τοσο φιλικη με ολους δεν ηθελε κανενα απο εκει!μου δειχνε συνεχως το δρομο να φυγουμε!δεν καθισαμε πολυ γιατι εκλαιγε, δεν ηθελε να κατεβει απο πανω μου!οποιος της μιλαγε απο εκει εκλαιγε!αυτο το πραγμα μου το εκανε σε ακομα ενα σπιτι παλαιοτερα!

Και στα 2 σπιτια που πηγαμε νιωθω οτι πιανει το ματι τους!μολις πηγαμε η μαμα της κοπελας μου ειπε οτι παχυνε η Ιωαννα και οτι ηταν πολυ λεπτη και τωρα σαν και εφτιαξε!αυτα ηταν τα λογια της!τα νευρα μου!μπορει η Ιωαννα να αντιλαμβανεται την αρνητικη αυρα?χαχα!αστεια αστεια αλλα αρχισα να το πιστευω!μετα πηγαμε στη γιαγια μου και ηταν αλλος ανθρωπος!ουτε που διαμαρτυροταν,επαιζε, γελαγε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ρε γλωσσουδες ποσα γραψατε δεν προλαβα να σχολιασω τα παλια εσεις γραψατε κατεβατα παλι,σχολιαζω οσα θυμαμαι....

καταρχην να ευχηθω, Κατερινακι να χαιρεστε τον μικρο Νικολα να τα εκατοστισει το μαναρακι σου να ειναι γερος και καλοτυχος στη ζωη του,ποτε περασε κιολας ενας χρονος απιστευτο δεν ειναι!!με το καλο να βαφτιστει!!ωραια περνατε στη θαλασσα βλεπω και τα δικα μου τη λατρευουν ,ευτυχως χωρις να πανε κολυμβητηριο τα πανε πολυ καλα,ο Νικος κολυμπαει και κανει πολυ καλες βουτιες,ο Γιωργος εμαθε να βουταει φετος ,του χρονου θα κολυμπαει και πολυ καλυτερα κι ο μικρος με τα μπρατσακια του μπαινει αρκετα μεσα και πλατσουριζει,το κακο ειναι οτι δεν εχουμε πολυ συχνα επαφη με τη θαλασσα αφου ειναι αρκετα μακρια μας...

Μαρινακι χρονια σου πολλα ,πολυχρονη!!τακτοποιηθηκες με το σπιτι;

Αννα Μαρια ολοκληρο σηριαλ το εκανε με το παρκο,δεν εχει νοημα να βαλει ενα νεογεννητο στο παρκο λες και αν το επαιρνε λιγο αργοτερα θα γινοταν κατι,καλυτερα ειναι τωρα ο λαιμος σου;το εχω παθει κι εγω αυτο παλιοτερα και ειχα ενα μπλοκακι και εγραφα οτι ηθελα να πω,ημουν ελευθερη τοτε ομως που τωρα με τα παιδια να μην μπορω να μιλησω κιολας,αυτο με τα πιατα με την πεθερα σου το θυμαμαι που το ειχες ξαναπει,μου ειχε κανει εντυπωση και καποιες φορες οταν πλενω πιατα το θυμαμαι και γελαω,καλα θα κανεις και θα παρεις σφουγγαρακι για τον Αντρεα,τωρα για τη διατροφη του μπορεις να ετοιμασεις καποια φαγητα κι αν δεις και κανει τηγανητα μπορεις να του βρασεις κανενα ζυμαρικο ή τραχανα λεγοντας οτι δεν τα τρωει

Ανθη μου τι ηταν αυτο που επαθε ο ανηψιος σου σοκαριστηκα!!φανταζομαι το παιδι πως θα ειναι θα φοβαται να κυκλοφορησει στο δρομο ,μα τι ανθρωποι ειναι αυτοι αφου τους εδωσε το κινητο γιατι τον χτυπησαν ,δεν ξερω ο κοσμος παει απο το κακο στο χειροτερο αν και πιστευω οτι στην επαρχια ειναι πιο ανθρωπινα τα πραγματα,στην Αθηνα ηταν παντα καπως,οταν ηρθα πρωτη φορα Αθηνα πριν πολλα χρονια ,πηγαιναμε για Κρητη και πηγαμε στο λιμανι,περασε ενα αυτοκινητο ,χτυπησε ενα μηχανακι και σηκωθηκε κι εφυγε απο τοτε μου εχει μεινει αυτη η εικονα να βλεπω τον ανθρωπο αβοηθητο,πεσμενο στο δρομο ειχα σοκαριστει ,ασε για το καλοκαιρι δεν το συζητω,βγαινει και ο Ιουλιος κι ακομα δεν το ειδαμε,χθες το πρωι ο αντρας μου πηγε για δουλεια και ειχε 15 βαθμους ειναι δυνατον,ακομη δεν ζεσταθηκε το κοκαλακι μας ,περαστικα στον αντρα σου,οι αιμμοραιδες παντως εχουν πολυ πονο τα περναω και τα ξερω ασε,τι γλυκα τα παιδακια σου λιωνω ετσι οπως τα περιγραφεις...μην στεναχωριεσαι για το μπιμπερο θα ερθει η ωρα που θα το κοψει μονος του μην τον πιεζεις,

Χριστινακι πολυ γελιο ο Δημητρηκης κι απο ατακες αλλο πραγμα ,μεγαλο ζουζουνι ειναι!!μπραβο και για την πανα,καλα κανεις που δεν του βαζεις πανα,καλα ειναι να μην τα μπερδευουμε αν τη βγαλεις καλα ειναι να μην την ξαναβαζεις με το παραμικρο,να παιρνεις μαζι σου ρουχα και το γιογιο αν χρειαζεται και να τον αφηνεις ετσι,οταν παιζει να του υπενθημιζεις εσυ αν θελει να παει τουαλετα , λογικο ειναι να ξεχνιεται και να τα κανει επανω του,δεν πειραζει ετσι μαθαινουν μια δυο τρεις θα σταματησει να βρεχεται,ναι στην Αμμουδια ημασταν για 3η συννεχομενη χρονια η παραλια ειναι τελεια για τα παιδια,αυτο με την δρακαινα δεν το ειχα ξανακουσει ωσπου την πατησαμε και δεν ξεραμε και τι ειναι,ημασταν ετοιμοι για νοσοκομειο αλλα μας ακουσε μια κυρια που ηξερε και μας ειπε τι να κανουμε ευτυχως,πρεπει να βαλεις το ποδι πρωτα σε ζεστο νερο και μετα να βαλει ξυλοκαινη ,ποναει πολυ παντως ο καημενος ο Γιωργος ουρλιαζε για μια ωρα ,ο Νικος ηταν πιο ψυχραιμος

Βασω καλα θα κανεις και θα παρεις καποια φαγητα μαζι σου,ενα παιδι ειναι δεν θα χρειαστεις και πολλα,εγω περα απο το οικονομικο παιρνω τοσο φαγητο μαζι μαυ για να ξερω και τι τρωνε κιολας ο αντρας μου ειχε παθει γαστρεντεριτιδα σε διακοπες μας παλιοτερα και τρεχαμε στα νοσοκομεια ,ασε που τους ανοιγει η ορεξη και πεινανε συνεχεια που να τους χορτασω χιχιχι,μπορει οντως να ειναι κακο ματι που λες γιαυτα τα σπιτια αλλα και να μην συμπαθησε τους ανθρωπους ποιος ξερει,κι εκει κρυο ε.....

Μαγδα ειχαμε κι εμεις μηχανακι με ρευμα ,στον Γιωργο το ειχαμε παρει,το επαιζε παρα πολυ,να φανταστεις δεν περπατουσε ακομη και πηγαιε και σκαρφαλωνε στο μηχανακι,μια σταλια μπομπιρας και το οδηγουσε ,τι καλο και βολικο παιδακι που ειναι ο Βασιλακης σου,λογικο ειναι να θελεις να του μοιασει το δευτερο αν και καθε παιδι ειναι διαφορετικο στο ευχομαι!!

εμεις το Σαββατο εχουμε πανυγηρι στο χωριο μας,παλι θα εχω κοσμο αλλα δεν θα φτιαξω πολλα θα ψησουμε στα καρβουνα και θα κανω καμια σαλατα ,πατατουλες και κανενα τηγανητο μιας και βγηκαν τα κολοκυθια και οι μελιτζανες μας ,ο μπεμπακος μας πηγε για εμβολιο προχτες 8400 και 68 ποντους πηγε το θηριο,η παιδιατρος της ειπε οτι θα της πει να του αρχισει φαγητο λιγο νωριτερα γιατι το γαλα μαλλον τον παχαινει

τα λεμε παλι ,ελπιζω να μην ξεχασα πολλα .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ έφτιαξα λαζάνια και τα έχω τώρα στο φούρνο. Ο μικρός πήγε στη μάνα μου για να μπορέσω να μαγειρέψω, γιατί ο άντρας μου πήγε για ψώνια, και σε λίγο θα τον φέρουν, γιατί είχε ένα πρόβλημα η κλειδαριά του πορτ μπαγκάζ και πήγε ο άντρας μου το αμάξι στον ηλεκτρολόγο και το άφησε εκεί.

Κι εμάς εδώ δεν έχει καύσωνα, όπως κάθε χρονιά. Χτες το απόγευμα καθόμουν ΜΕΣΑ, όχι στη βεράντα, και φυσούσε και κρύωνα... Το ίδιο και την Τρίτη το απόγευμα που πήγαμε για παγωτό σε παγωταρία, φυσούσε τόσο πολύ που ξεπάγιασα. Και μιλάμε τώρα, και στις δύο περιπτώσεις, στις εφτά το απόγευμα έτσι; :) Ενώ κάθε χρόνο, όταν κοιμόμαστε το βράδι βάζουμε ανεμιστήρα, φέτος ακόμα δε χρειάστηκε. Μου αρέσει, εννοείται, γιατί δεν αντέχω τον καύσωνα...

Ανθή περαστικά στον άντρα σου... Ο κουμπάρος μου έχει αιμορροΐδες και έχει περάσει πολλές ταλαιπωρίες. Αφού δεν είναι αμορροΐδες, όμως, φαντάζομαι θα περάσει γρήγορα.

Χεχε, την πάτησε η Αλεξάνδρα! Τουλάχιστον, όμως, το άλλο παιδάκι δεν κατάλαβε τι έκανε!

Για τη λαμπάδα που λες, κανονικά πηγαίνεις με τη νονά στην εκκλησία. Κρατάει η νονά το μωρό και η μαμά τη λαμπάδα. Αν δεν μπορεί, όμως, η νονά, δε χάθηκε κι ο κόσμος, μπορείτε να το κάνετε όπως λες. Εμείς την πρώτη Κυριακή πήγαμε με τον αδελφό μου, το νονό δηλαδή, και κρατούσα εγώ τη λαμπάδα. Μετά ο αδελφός μου έφυγε, έτσι τις άλλες δύο Κυριακές πηγαίναμε με την κουμπάρα μου που μας πάντρεψε και φαγώθηκε να τον πάει αυτή, και πάλι εγώ κρατούσα τη λαμπάδα (ο δικός μου ρόλος ήταν σταθερός). Την τρίτη Κυριακή αφήσαμε τη λαμπάδα στην εκκλησία, κι από κει και πέρα, τον κοινωνεί όποιος να 'ναι, ο παππούς, η γιαγιά, ο μπαμπάς, εγώ, και ο νονός όταν είναι εδώ.

Κι εμείς στο σπίτι έχουμε άλλο σφουγγαράκι για τον Αντρέα, αλλά επειδή τρώει κι από γυάλινα πιάτα ή από κανονικά κουταλάκια κι όχι παιδικά, ουσιαστικά δεν έχει νόημα το ξεχωριστό σφουγγαράκι. Αλλά στην πεθερά, εννοείται άλλο σφουγγαράκι, και πάντα πλύσιμο από εμάς!

Βάσω θα έρθετε στα μέρη μας δηλαδή! Δεν υπάρχει περίπτωση, είτε στο ξενοδοχείο, είτε σε καφετέρια, είτε σε ταβέρνα, είτε σε θαλάσσια σπορ, κάποιος απ' όλους που θα σας εξυπηρετήσουν θα είναι μαθητής ή μαθήτριά μου. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη συναντήσετε μαθητές μου!

Με το φαγητό της Ιωάννας κάπως έτσι να κάνεις.

Εγώ στο μάτι δεν πιστεύω καθόλου. Μήπως απλά δεν τους συμπάθησε;

Κατερίνα καλή ιδέα αυτή με τον τραχανά. Άλλωστε, η πεθερά μας στέλνει τον τραχανά, οπότε ξέρει ότι τον τρώει ο Αντρέας. Το καλό είναι ότι κι αυτοί έχουν αρχίσει να προσέχουν τώρα τη διατροφή τους, αφ' ότου κατέστρεψαν την υγεία τους λόγω κακής διατροφής. Οπότε τηγανιτά δε φτιάχνουν συχνά, αλλά η πεθερά μου διακατέχεται από το κατοχικό σύνδρομο, και θεωρεί ότι εμείς που είμαστε νέοι πρέπει να τρώμε για να παχύνουμε, και δε νομίζω ότι μπορεί να καταλάβει ότι, για να μην υποφέρεις κάποια στιγμή από χοληστερίνες, τριγλυκερίδια, κ.λπ., πρέπει να κάνεις σωστή διατροφή μια ζωή. Οπότε, μπορεί να μας κάνει συνέχεια τηγανιτά για να μας... ευχαριστήσει!

Θηρίο ο μικρός! Πόσο είναι τώρα; Πώς τον λένε;

Εμείς το βράδι θα πάμε σε ταβέρνα για φαγητό. Θα κάνουμε το τραπέζι σε ένα φίλο του αδελφού μου που μας έχει κάνει πάρα πολλές εξυπηρετήσεις.

Σας φιλώ κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aννα Μαρια εκλεισε τους 4 μηνες το θηριακι μας,τα δικα μου ηταν γυρω στα 6κιλα στην ηλικα του,μαλλον Δημητρη θα τον πουνε ,η πεθερα σου δηλαδη θεωρει μονο τα τηγανητα καλα φαγητα;καπως ετσι,καλλιο αργα παρα ποτε αφου αρχισανε και προσεχουν τη διατροφη τους,να περασετε καλα το βραδυ,εγω εφτιαξα πατατες αντιναχτες και ψαρονεφρι με μουσταρδα και μελι μιααμμ εγινε τελειο κι εφαγα λιγο παραπανω η αρκουδα χιχιχι

Ανθη ξεχασα να σχολιασω για τα 40 κυματα,εμεις δηλαδη που δεν εχουμε θαλασσα κοντα τι επρεπε να κανω να κρατησω τα λαδοπανα και τα ρουχαλακια τους κανενα χρονο απλυτα ωσπου να παμε θαλασσα;βλακειες ειναι αυτα,απλα κρατησα τα νερα και τα εριξα καπου για να μην πατηθουν ετσι μου ειπαν ,οπως και τα νερα απο το μπανιο τους,για τη λαμπαδα εμεις την αφηναμε εω στα κερια και την περναμε παλι μετα αφου δεν ηρθε κανενας νονος ή νονα να τα κοινωνησει αλλα δεν το ηξερα οτι πρεπει η μαμα να κραταει τη λαμπαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα κι εμένα τόσο ήταν ο Αντρέας στους τέσσερις μήνες, έξι κιλά.

Όχι καλέ, δε θεωρεί τα τηγανιτά τα μόνα καλά φαγητά, αλλά μάλλον τα θεωρεί νόστιμα, εύκολα, δεν ξέρω κι εγώ... Πάντως, οι τηγανιτές πατάτες είναι στην ημερησία διάταξη. Και γενικώς, δεν το έχει και πολύ με την κουζίνα, άσχετο που ο άντρας μου θεωρεί ότι η μάνα του είναι η σούπερ μαγείρισσα. Π.χ. θα αγοράσει έτοιμο κέικ (κάτι χάλια του Lidl σαν πλαστικά), θα αγοράσει και κονσέρβες (ειδικά όταν είναι νηστεία, το ντολμαδάκι και οι γίγαντες κονσέρβα πάνε σύννεφο), φτιάχνει και δικά της βέβαια, και κουλουράκια, και γλυκά και φαγητά, αλλά δεν τη λες και καλή μαγείρισσα. Είναι της αρπαχτής, μόνο να δεις πώς ανακατεύει το φαγητό, καταλαβαίνεις ότι είναι άρπα κόλλα. Κάποια τα πετυχαίνει φυσικά, κάποια άλλα, άσ'το καλύτερα...

Κι εγώ έφαγα κάτι παραπάνω σήμερα, και θα πάμε και ταβέρνα το βράδι...

Κι εμείς τα λαδόπανα, κ.λπ. τα πλύναμε στο μπανάκι του μωρού, όταν έκανε το πρώτο μπάνιο και βγάλαμε τα μύρα. Τα έπλυνε ο αδελφός μου με την κουμπάρα μου, ένα ξέπλυμμα δηλαδή, και μετά τα βάλαμε πλυντήριο. Αλλά είχαμε μαζέψει ό,τι ρούχο φόρεσε το μωρό εκείνες τις μέρες και έκαναν σε όλα ένα ξέπλυμμα. Το νερό το κρατήσαμε, το βάλαμε σε κουβάδες, και το πήραν οι γονείς μου και το πέταξαν στη θάλασσα. Άμα δεν έχεις θάλασσα, το πετάς σε χώμα που δε θα πατηθεί, π.χ. σε μια γλάστρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κουκλοπαρεα!

Τι χαλι ειναι αυτο καθε μερα να ξεκιναω να σας διαβαζω 3μιση και να φτανει 8 να γραψω, αναθεμα τι θυμαμαι παλι!

Αννα Μαρια και που εισαι ακομα! Οσο τον παρατηρεις να μεγαλωνει τοσο θα θαυμαζεις! Κι εγω οταν ηταν 1μιση-2 επαιρνα μαζι μου την Αρτα και τα Γιαννενα, τωρα πλεον το πολυ καμια αλλαξια αν ειναι να παμε μακρυα. Βεβαια οι κουνιες ειναι δυο τετραγωνα μονο. Λαζανια εφτιαξες; Ωραια ακουγονται! Γιατι τα φοβασαι τοσο τα τηγανητα; Θελω να πω αν ειναι ελαιολαδο και το αλλαζεις συνεχεια δεν ειναι ανθυγιεινα. Ενταξει οχι και για καθε μερα, αλλα μια φορα την εβδομαδα δυο τι πειραζει;

Στο μαγειρεμα μαλλον μοιαζω της πεθερας, προσπαθω αλλα δεν τα καταφερνω παντα καλα... Αλλα οντως η σωστη διατροφη χτιζεται μια ζωη, μετα ειναι αργα...

ΚΑ μου μπραβο κοπελα μου που περασατε ομορφα, ναι ειναι πολυ καλη η παραλια για τα παιδια για να εισαι κι εσυ ξεγνοιαστη! Ειδες τα αντρακια σου δελφινια!Μου τρεχουν τα σαλια με το ψαρονεφρι, οι αντιναχτες τι ειναι; Να ζησει ο παιδαρακος σας, φτου σκορδα! Οχι δεν του βαζω, η μανα μου και η πεθερα μου μολις τα εκανε επανω του του εβαζαν πανα αλλα τους ειπα να μην το ξανακανουν κι ετσι τωρα το παει μια χαρα! Καλα η μανα μου δεν παιζεται ωρες ωρες! Σημερα πηγαμε το πρωι στην αδερφη μου να τους δω κι εγω λιγο και με επρηξε να του βαλω πανα μην τυχον και λερωσει το σπιτι της αδερφης μου! Φυσικα της ειπα οτι δεν παιζει να πισωγυρισω το παιδι, παιδια εχει κι η Ελενα θα καταλαβει! Ε κι αν δεν καταλαβει τωρα θα καταλαβει οταν κοψει εκεινη την πανα στα δικα της τι να κανουμε! Τα εχει δει ολα ομως η κακομοιρα! Εμεις ημασταν αγγελουδια και απο οσα λεει τα καναμε ολα πολυ γρηγορα και σχεδον μονες μας και τωρα εχει το δικο μου τον Ταρζαν εχει και τα διδυμακια που εξελισσονται σε Ταρζανακια μινι κι εχει λαλησει!

Κατερινακι να εισαι καλα κοριτσι μου! Επιστρεφετε ε; Βεβαια, ερχεται η μεγαααλη μερα!!!

Εμεις τα μωρα τα βαφτισαμε το Σαββατο που μας περασε! Ολα ηταν υπεροχα, βεβαια ελαχιστα καταφερα να δω απο το μυστηριο, πηγαινα τα δωρα στα αυτοκινητα, μοιρασα τα μαρτυρικα, εντυσα τον Παρουλη με τα βαφτιστικα, οποτε ουτε τα μισα δεν ειδα! Αλλα συγκινηθηκα τοσο! Ποσα περασαν και τοσες φορες πηγαμε να τα χασουμε και τωρα βαφτιστηκαν! Αυτο το θαυμα δεν θα το ξεχασω ποτε και ολη μου τη ζωη θα το λεω!Ο Δημητρακης στην εκκλησια εντυπωσιαστηκε στην αρχη με το μυστηριο και παρακολουθουσε ακινητος! Μετα βαρεθηκε και πηγε για καραμελες με το νονο του χαχαχα

Ανθη μου περαστικα στον αντρα σου! Πωπω δυσκολο και το σημειο ουτε τουαλετα δεν θα μπορει να παει ο ερμος! Καλα βρε δεν ντρεπεσαι να ειναι στο κρεβατι του πονου κι εσεις να σουρτουκευετε; Ντροπη και ονειδος και ξανα μανα ντροπη!:P Μωρε το γλυκουλι μου εφαγε δαγκωνιτσα! Σε αυτη την ηλικια ολα συμβαινουν! Αστα και σκοτωνουν πια για 5 ευρω! Σκατα εχουμε γινει!

Βασουλα εγω πιστευω πολυ στο ενστικτο των παιδιων και οτι αντιλαμβανονται την αρνητικη ενεργεια. Εμενα ο μικρος περσυ το καλοκαιρι πρωτη φορα με το που εβλεπε ενα φιλο του κουνιαδου μου γαντζωνοταν πανω μου και μου ελεγε "να φυγουμε, να παμε μεσα" κατατρομαγμενος και οχι μια φορα μονο. Εγω ειπα του κουνιαδου μου να προσεχει γιατι ανθρωπος που δεν τον θελουν τα παιδια καλος δεν ειναι και τελικα αποδειχτηκε ακριβως αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Γυρίσαμε απ' την ταβέρνα, περάσαμε πολύ ωραία! Ο Αντρέας στην αρχή κάθισε φρόνιμος στο καθισματάκι και έτρωγε το μήλο του (έκανε πολύ νερουλά κακά το απόγευμα και πήρα μαζί μου μήλο), μετά έφαγε πίτα (κυπριακή πίτα, εννοείται, σκέτη, όχι τυρόπιτα) και μετά απ' αυτό άρχισε να πετάει κάτω τα μήλα, τα κομμάτια της πίτας, και να σηκώνεται απ' το καθισματάκι. Τον έκανε βόλτες η κουμπάρα μου, τον έκανα βόλτες εγώ, τον έκανε βόλτες ο φίλος του αδελφού μου (ο άντρας μου δήλωσε ότι "δεν έχει όρεξη να τον κυνηγά") και μετά βρήκε κάτι άλλα παιδάκια και παίξανε πάρα πολύ! Για μία ώρα περίπου τρέχανε πάνω-κάτω, αναστατώσανε το κέντρο!

Χριστίνα τα τηγανιτά δεν τα θέλω, γιατί η πεθερά δεν τηγανίζει ποτέ με ελαιόλαδο, αλλά πάντα με διάφορα σπορέλαια αγνώστου ποιότητας, και δεν ξέρω και πόσο συχνά τα αλλάζει, άσε που τα τηγάνια της είναι όλα γδαρμένα... Και μου κάνει εντύπωσηα αυτό, γιατί στην Ελλάδα έχει παράδοση το μαγείρεμα με ελαιόλαδο. Εμάς εδώ πάντως, τα τελευταία χρόνια άρχισαν οι νοικοκυρές να χρησιμοποιούν ελαιόλαδο στη μαγειρική, κι αυτό όχι πάντα. Παλιότερα μαγείρευαν με σπορέλαια, φυστικέλαιο οι περισσότερες, κι άμα τους έλεγες να βάλουν ελαιόλαδο, σε κοιτούσαν λες και είσαι εξωγήινος. Ακόμα πιο παλιά μαγείρευαν με φυτίνες και διάφορα βούτυρα, ενώ ακόμα παλιότερα (όταν ήταν ο πατέρας μου παιδί, δεκαετίες '30-'40) με χοιρινό λίπος! Άσχετο αυτό, αλλά είπα να το πω!

Καλά κάνεις που δεν του βάζεις πάνα, γιατί να το γυρίζεις πίσω το παιδί; Καλά, όπως βλέπω, οι μανάδες μας όλες ίδιες είναι!

Να σας ζήσουν τα διδυμάκια, καλοφώτιστα! Όντως ήταν ένα μεγάλο θαύμα. Θυμάμαι που μας είχες πει ότι το ένα μωρό χάθηκε οριστικά, και θα έκαναν προσπάθειες να σώσουν το άλλο, και ξαφνικά μας λες ότι η αδελφή σου γέννησε όχι ένα, αλλά δύο μωρά! Τώρα πώς είναι, έχουν πάρει απάνω τους; Έβαλαν βάρος, περπάτησαν; Είναι 15 μηνών τώρα;

Κι ο Αντρέας στην εκκλησία δεν κάθεται και πολύ, παρακολουθεί κάτι που του κάνει εντύπωση, αλλά την πιο πολλή ώρα είτε παίζει με τα άλλα παιδιά, είτε κάνει πασαρέλα σε όλο το ναό...

Σας φιλώ κορίτσια, τα λέμε αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω και εγω, απο το πρωι μαζεύω ξέρετε όταν γυρνας απο διακοπές πως ειναι ρούχα, σπιτι, το ψυγείο άδειο πήγα δυο φορές σούπερ γιατι είχα ξεχάσει τα μισα, μαγείρεμα και όλα αυτα με τον μικρο μέσα στα πόδια μου και όλο να τον προλαβαίνω γιατι του ειχε λείψει το σπιτι και έπρεπε να τα δει και να σκαρφαλώσει σε όλα. Τωρα έκανα ένα μπανακι και ξαπλωσα.

Ειχαμε και παιδιατρο σημερα, φτάσαμε τους 78 πόντους και τα 9650, δεν πιάσαμε ακομα τα 10 κιλα όπως βλέπετε. Τον βρήκε μια χαρα αλωνιζε μέσα στο ιατρείο, και πήραμε το ok να τρώμε τα παντα πλεον, ολόκληρο το αυγο και βραστο και ομελετα, τοστακι, ψωμάκι με βουτυρακι και μαρμελάδα, σπιτικη παντα και ότι φρούτο και φαγητο θελουμε. Εχει φάει ήδη γιουβετσι, γεμιστα, ντολμαδακια οπότε συνεχίζουμε. Της είπα για το γάλα ότι όταν έλειπα το ήπιε ενω όταν είμαι εκει δεν το θελει και μου ειπε ότι μπορω να του δοκιμάσω ότι γάλα θέλω να δω αν ειναι θέμα γεύσης και αν είμαι έτοιμη να αποθηλασω ας τον αφήσω και δυο και τρεις μερες χωρις γάλα και βλέπουμε μετα πως θα το παρει το ξένο...αλλα μαλλον δεν είμαι έτοιμη ακομα!

αυτα τα νεα μου να δω ποτε θα διαβάσω και τα δικα σας.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είστε καλά; Σήμερα τα έπαιξα. Από το πρωί είμαι στο πόδι. Non stop...Ουφ...Δεν πήγαμε και βολτούλα και μου τη βάρεσε. Έκανα όμως εκκαθάριση στα ρουχαλάκια της Αλεξάνδρας, άδειασαν συρτάρια και ντουλάπια και ξαναγέμισαν με ρουχαλάκια που πήραμε από τη βάφτιση και άλλα πραγματάκια που ήθελα να βολέψω. Τον Πάνο τον είχε πιάσει και μια γκρίνια...άνευ προηγουμένου...Κόντεψε να σπάσει το κεφάλι μου. Ευτυχώς τον ανέλαβε ο άντρας μου γιατί εγώ είχα τόσα νεύρα που θα έκανα χειρότερα τα πράγματα.Αναμένουμε τώρα τη βάφτιση του μικρού Νικόλα και την επόμενη μέρα φεύγουμε για Ρόδο. Θα είναι και τα πεθερικά μου εκεί οπότε θα έχω καλή βοήθεια. Η αλήθεια είναι πως θέλει πολύ να ασχολείται με τα παιδιά η πεθερά μου. Όταν ήταν ο Πάνος μωρό μου την έδινε αυτό και ήθελα να τα κάνω όλα εγώ. Τώρα όμως δεν με χαλάει καθόλου. Ας τα ταΐσει, ας τα μπανιαρίσει, ας φτιάξει φρουτοκρεμα, πρωινά, φαγητά ΟΛΑ. Όλο το χρόνο μόνη μου τα κάνω. Άλλα μυαλά στο πρώτο και άλλα στο δεύτερο παιδί. Κατερινάκι μου άνοιξες την όρεξη πάλι με αυτά που μαγείρεψες. Όταν διαβάζω τι μαγείρεψες νιώθω πολύυυυ άχρηστη. Τι φαντασία είναι αυτή που έχεις;; Τι ποικιλία στα φαγητά σας;; Εγώ κάνω τα ίδια και τα ίδια μου φαίνεται...Πάλι θα έχεις κόσμο και μαγειρέματα;; Χαρά στο κουράγιο σου! Ο ανιψιός σου θηριάκι ολάκερο! Εγώ ξέρω πάντως πως όταν τα παιδάκια είναι παχουλά δεν τρώνε νωρίτερα στερεές τροφές. Το αντίθετο....Μου φάνηκε περίεργο. Με την περίοδό σου όλα ΟΚ;; Έστρωσε; Άννα Μαρία θα τα βολέψεις όλα με το φαγητό στην Πάτρα. Μην ανησυχείς. Θα πεις στην πεθερά σου τι τρώει ο Αντρέας για να μην μαγειρεύει βλακείες.Πόσες μέρες θα κάτσετε; Πάντως είσαι μια χαρά που έχεις τη μαμά σου κοντά και μπορείς να αφήνεις τον Αντρέα όποτε θες για να κάνεις άνετα τις δουλειές σου. Πιστεύεις ότι και με το δεύτερο θα είναι τόσο πρόθυμη;;;;; Η δικιά μου σήμερα με έστειλε αδιάβαστη..Ήρθε στο σπίτι την ώρα που γινόταν κακός χαμός. Ο Πάνος γκρίνιαζε υπερβολικά και γενικά γινόταν ένας πανικός...Μου λέει λοιπόν σε κάποια φάση: "Φεύγω εγώ. Χαμός γίνεται.Απαπαπαπαπα"..... Έμεινα μαλ...ας. Τέλος πάντων. Δεν της το κράτησα γιατι με βοηθάει πολύ με τα παιδιά. Κατερινάκι εγώ βαριέμαι πάρα πολύ το πριν και κυρίως το μετά των διακοπών. Φρίκη. Ευτυχώς που όταν πηγαίνω στη Ρόδο ή πεθερά μου μού τα πλένει και τα σιδερώνει όλα και έτσι τα φέρνω πίσω όλα καθαρά. Μεγάλη υπόθεση. Στην Κρήτη όμως που θα πάω τον Αύγουστο θα το φάω το πακέτο. Εντωμεταξύ ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ξεχνάω να πάρω κάτι μαζί μου. Κάθε χρόνο βάζω στοίχημα με τον εαυτό μου ότι δεν θα ξεχάσω τίποτα και κάθε χρόνο το χάνω.....Το σπαστικό είναι ότι ξεχνάω βασικά πράγματα (πχ πέρυσι ξέχασα την θήκη των φακών μου και το διαπίστωσα στις 2 το βράδυ που έπρεπε να τους βγάλω. Ψάχναμε διανυκτερεύον φαρμακείο για να βρούμε υγρό φακών που έχει μέσα και θήκη....ΓΚΡΡΡΡΡ). Χριστινάκι καλά κάνεις και δεν βάζεις πάνα στον Δημήτρη. Άσε τους άλλους να λένε. Η μάνα ξέρει καλύτερα. Βαφτίστηκαν τα διδυμάκια;; Να σας ζήσουν!!!! Θυμάμαι κι εγώ το θαύμα που έγινε. Είχαμε κι εμείς τότε μεγάλη αγωνία μαζί σου.... Μαρίνα ξέχασα να σου ευχηθώ για τη γιορτή σου. Χρόνια πολλά!!!! Να σε χαίρονται όσοι σε αγαπούν! Πότε θα μετακομίσετε; Βασούλα πιστεύω κι εγώ -όπως η Χρίστινα- στο ένστικτο των παιδιών. Όποτε βλέπω ότι τα παιδιά μου χαίρονται να είναι μαζί με κάποιον άνθρωπο καταλαβαίνω ότι είναι καλός άνθρωπος και ότι αγαπάει τα παιδιά. Επίσης, καλό άνθρωπο θεωρώ και όποιον αχολείται με ξένα παιδιά. Δεν είναι τυχαίο που η Ιωάννα είναι παντού κοινωνική εκτός από εκεί...Κάτι θα κατάλαβε το παιδί. Αυτά και για σήμερα φίλες μου. Καλό βράδυ σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια σε εκεινες τις περιοχες ειναι οι μαθητες σου?ε τοτε σιγουρα θα τους συναντησουμε!περσι πηγαμε Παφο και ηταν 8 μηνων η Ιωαννα,ηταν δυσκολο δεν λεω αλλα τα καταφεραμε!φετος θα ναι ακομα πιο δυσκολο νομιζω γιατι θα αλωνιζει αλλα θα παμε 4 μερες να αλλαξουμε παραστασεις τουλαχιστον!10 με 14 αυγουστου θα παμε και μετα μαλλον θα παμε για 2 μερες στο χωριο του αντρα μου!

ΚΑ1 μεγαλωσε ο Δημητρακης σας!ολοκληρο θηριακι!Πτου πτου!παντως κι εγω αυτο ξερω οταν τα μωρα ειναι μεγαλοσωμα δεν δινουν νωρις κρεμες!καθε παιδιατρος ομως εχει τα δικα του!οσο για το ενστικτο των παιδιων αρχισα να πιστευω σ αυτο πλεον!

Χριστινακι μου τα βαφτισατε τα διδυμακια σας?να σας ζησουν!εγω δεν ημουν στο παρεακι σας οταν περνουσατε ολη αυτη την περιπετεια αλλα οτι και να γινε Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ηταν διπλα σας και τωρα τα καμαρωνετε!

Ανθη μου αχ αυτες οι μαμαδες. . . και εμενα μενει ακριβως κατω απ το σπιτι μου!δηλαδη στο ισογειο ειναι το πατρικο μου και στον πρωτο οροφο το δικο μου σπιτι!η αληθεια ειναι οτι οποτε την χρειαστω ειναι διπλα μου και να βοηθησει και να προσεχει την μικρη!διπλα μας ομως ειναι το σπιτι του αδελφου μου που εκει η μαμα μου προσφερει την βοηθεια της απλοχερα!αν και εχουν και κοπελα που βοηθα στις δουλειες ο αδερφος μου, η μαμα μου μολις σχολασουν τα μικρα απ τον παιδικο παει αμεσως διπλα στον αδελφο μου να τους βοηθησει!οταν ημουν εγκυος ειχα ενα σωρο προβληματα, δεν λεω, με φροντιζε, κατεβηκαμε κατω κιολας και μεναμε απ τον 2ο μηνα εγκυμοσυνης μεχρι και λιγες μερες πριν γεννησω γιατι ο γιατρος μου ειχε πει ακινησια, ειχα αιμορραγιες, παραλιγο να κανω και ραφη για να μη χασω τη μικρη!η μαμα μου λοιπον οταν σχολανε ο μεγαλος γιος του αδερφου μου ετρεχε απο κει γιατι ελεγε ειναι και αυτοι κουρασμενοι το μωρο θελει παιγνιδι κτλ το καταλαβαινα δεν με ενοχλουσε, μετα γενναω εγω με βοηθουσε, μετα μενει εγκυος η νυφη μου το 2ο, αμεσως ενιωθε οτι χρειαζοταν περισσοτερη βοηθεια απο εμενα κι εν τω μεταξυ κατι που με ενοχλουσε και δεν της το εξεφρασα ποτε ειναι οταν ερχονται οι δικοι της νυφης μου οι 2 αδερφες της, η μαμα της, ειναι η κοπελα που βοηθα, ο αδελφος μου και παει και η μαμα μου να βοηθησει!και γω εν τω μεταξυ να μαι μονη μου ολη τη μερα αλλα ολοι να νιωθουν οτι εγω τα καταφερνω, τα βγαζω περα!Αυτο καποτε με εκνευριζει!δεν το κανει κακοπροαιρετα το ξερω αλλα νιωθω οτι επειδη θελει η νυφη μας να νιωθει οτι εχει βοηθεια για αυτο το κανει!στις αρχες με ενοχλουσε πολυ. . .τωρα μονο οταν κουραστω πολυ μου βγαινει και για να μην της πω κατι και την πικρανω καποτε ξεσπω σε κλαματα!ουφ!τα ειπα και ξαλαφρωσα!

Καγκουρακι αντε οπου να ναι κοντευει και η μερα της βαφτισης!θα βαφτιστει και ο μικρος Νικολας!θα βρεθειτε και με την Ανθη!στειλε κανενα κεραστικο κι απο δω να δοκιμασουμε!χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ έβαλα αρακά στη γάστρα και μόλις τώρα φύγανε οι άντρες για κάτι εξωτερικές δουλειές, κι εγώ ετοιμάζομαι να κάνω μια πρόχειρη καθαριότητα σε δωμάτια και μπάνια.

Καγκουράκι εγώ πιο πολύ απ' όλα βαριέμαι την επιστροφή από τη θάλασσα. Έτσι που είσαι κομμένος από το μπάνιο, πρέπει να κάνεις μπάνιο εσύ, να κάνεις μπάνιο το μωρό, να πλύνεις μαγιό, πετσέτες, παντόφλες, να συμμαζέψεις τις τσάντες...

Κι ο Αντρέας δέκα κιλά έγινε αρκετά μετά που έκλεισε ενός έτους, κι ακόμα δεν τα έχει ξεπεράσει. Έχει κολλήσει στα δέκα, αλλά το προτιμώ, δε μου αρέσουν τα παχουλά μωρά! Καλέ, είδα το Νικολάκη στο φέισμπουκ, τι κούκλαρος είναι αυτός; Πάνγλυκος!!!! Εν τω μεταξύ, μου έβγαλε ως πρόταση για φίλο ένα Νικόλα Κοφίνα, και δεν κατάλαβα, ο Νικολάκης είναι; Έχει και φέισμπουκ;

Ανθή πολύ κουραστική η μέρα σου...

Ο άντρας σου καλύτερα; Λογικά ναι, για να αναλάβει και τον Πάνο.

Κι εμένα δε με πειράζει να αναλαμβάνει η μάνα μου το μωρό, λογικό είναι, κουραζόμαστε πολύ... Στην πεθερά μου πάλι, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη. Για το φαγητό στην Πάτρα, αν πω στην πεθερά ότι ο Αντρέας τρώει αυτό κι αυτό και δεν τρώει εκείνο και το άλλο, το πιθανότερο είναι να πάρει ένα ειρωνικό ύφος και να πει "έλα μωρέ, και τα δικά μου που τρώγανε τέτοια τι πάθανε δηλαδή, κι εγώ τρία μεγάλωσα, κ.λπ.". Είναι από εκείνους τους εντελώς αμόρφωτους ανθρώπους που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Σαν τον Νότη Σφακιανάκη ένα πράμα. Είπα στον άντρα μου πάντως να της πει να μην πάει να αγοράσει παιδικά γιαουρτάκια και σοκολάτες και κρουασάν κι όλα τα σκουπίδια που δίνει στην εγγονή της. Ελπίζω να μην έχουμε θέμα...

Αυτό με τους φακούς το έχω κι εγώ φοβία, ότι θα ξεχάσω να πάρω θήκη. Ο άντρας μου πάντα παίρνει πολλές θήκες με υγρό μαζί του!

Βάσω μήπως η μάνα σου πηγαίνει να βοηθήσει επειδή δεν έχει εμπιστοσύνη στη νύφη της; Ξέρεις, συνήθως οι πεθερές θεωρούν ότι οι νύφες δεν είναι ικανές να μεγαλώσουν τα εγγόνια ΤΟΥΣ! :)

Σας φιλώ, πάω για τις δουλειές μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα τσουπρες

χθες το απογευμα τελειωσα με τα ρουχα των διακοπων τα σιδερωσα επιτελους,σημερα θα παμε στην αδερφη μου μαζι με την συνηφαδα μου ,της πηρε δωρο για το μωρο και μετα θα παρω τη μανα μου που ειναι εκει απο τη Δευτερα,αυριο θα φυγει ομως θα μας δει λιγο και θα παει διακοπες

Χριστινακι να σας ζησουν τα δυδιμακια ,καλοφωτιστα!!μονο θυμομαστε τι περιπετεια περασατε ,αγωνιουσαμε κι εμεις μαζι σου και τωρα μεγαλωνουν μια χαρα ειδες;ο Θεος ειναι μεγαλος,καλα κανεις και δεν του βαζεις πανα και να μην του ξαναβαλεις σε καμια περιπτωση ,καλα και η μανα σου δεν παιζεται ακου θα λερωσει το σπιτι σιγα μωρε κι αν του φυγουν λιγα τσισακια κατι εγινε,οι αντιναχτες πατατες ειναι κυπριακο φαγητο το ειχα δει στις συνταγες τις παρεας Πατάτες αντιναχτές με μουστάρδα αυτη τη συνταγη φτιαχνω θα σου πουν οι κυπριες της παρεας λεπτομερειες

για τον μπεμπη μας που λετε δεν της ειπε να του δωσει κρεμες,της ειπε για φαγητο γιατι το γαλα μαλλον τον παχαινει,5 με 5 μιση μηνων να αρχισουν,τον αλλο μηνα που θα ξαναπαει θα τα πουνε καλυτερα μαλλον,ισως ξεκινησουν λαχανικα και φρουτα για να μειωσει γευματα με γαλα,κι εγω αυτο ηξερα οτι πιο αργα αρχιζουν τα παχουλα μωρα αλλα ισως δεν τις βαλει κρεμεις

Ανθη μου αφου ξερεις οτι το ψαχνω με τη μαγειρικη γιαυτο και κανω διαφορα κι αν τα παιδια ετρωγαν περισσοτερα πραγματα θα εφτιαχνα κι αλλα περιεργα,ειδικα τωρα με τα λαχανικα ειναι τοσα φαγητα αλλα δεν τα τρωνε ολα δυστηχως,σημερα θα φτιαξω μακαρονια με καροτο και κολοκυθακι,μια χαρα θα εχεις βοηθεια στις διακοπες σου,εχουν εκει σπιτι τα πεθερικα σου;Κρητη μονοι σας θα πατε μετα ή με τα παιδια; βλεπω φουλ διακοπες φετος τι ωραια,να προσπαθησεις να ξεκουραστεις λιγο,περνω αντισυλλιπτικα παλι και ειναι ενταξει η περιοδος μου τωρα αν τα σταματησω καποια στιγμη παλι δεν ξερω τι θα γινει ,εγω για να μην ξεχναω τα πραγματα που θελω να παρω μαζι μου τα γραφω πρωτα χαλαρα και μετα οταν ετοιμαζω βαλιτσες τα σβηνω απο τη λιστα ετσι δεν ξεχνας σημαντικα πραγματα παρα μονο αν ξεχασεις να τα γραψεις

Βασω βλεπω κι εσυ παραπονακια για τη μαμα σου,συνηθως οι μαμαδες που ξερω βοηθαν πρωτα τις κορες τους και μετα τις νυφες τι να πω ισως σε βλεπει οτι μπορεις να σταθεις στα ποδια σου και εισαι περισσοτερο ικανη απο τη νυφη ποιος ξερει ,καλα ειναι να της τα πεις καποια στιγμη ομως μην τα μζευεις ολα μεσα σου,η δικια μου παλι οταν ερχεται δεν κανει τιποτα ερχεται λες και κανει διακοπες παλι καλα που παιζει λιγο με τα παιδια,ειμαι κι εγω λιγο που θελω να τα κανω ολα μονη μου οπως ειπε και η Ανθη και δεν της αφηνω και πολλα περιθωρια αντε να πλυνει κανενα πιατο και να μου σιδερωσει κανενα ρουχο τιποτα αλλο,η πεθερα μου δε δεν θελω να μου κανει καμια δουλεια

Αννα Μαρια λογικο ειναι να μην καθεται καλα στη ταβερνα ποσο να αντεξει ενα παιδακι σε μια καρεκλα;τα δικα μου που ειναι πιο μεγαλα αν παμε καπου και μεινουν για λιγο καθιστοι αρχιζουν τη γκρινια βαριομαστε και δεν ξερουμε τι να κανουμε και μπλα μπλα ,αν δεν εχει χωρο να παιξουν δεν ειμαστε για πουθενα,αφου στο γαμο που ειχαμε παει και τους ειχα μαζι,τριγυρνουσαν ολοι εξω ακομα και το μικρο και του φορυοσα και ασπρο παντελονι και πηγε σε κατι χωματα κι εφτιαξε τον κωλο του καφε χαλια το παντελονι στους 60 το επλυνα και δεν καθαρισε.....μαζι γραφαμε παλι κι εγω πολυ το βαριεμαι αυτο οταν γυρνας απο τη θαλασσα απλωσε πετεσες,μαγιο καντους ολους μπανιο ετοιμασε να φανε αυτο με κουραζει πιο πολυ απο τις διακοπες και το κανω και δυο φορες μεσημερι και βραδυ

η Αλεξανδρα που χαθηκε;

παω να φτιαξω μιλφειγ για αυριο και τα μακαρονια μου τα λεμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, κομμάτια έγινα...

Ευτυχώς ο μικρός έμεινε για λίγο στη μάνα μου, και τώρα πάει ο άντρας μου να τον φέρει για να φάμε.

Οι πατάτες αντιναχτές της συνταγής είναι παραλλαγή. Οι αυθεντικές πατάτες αντιναχτές είναι αυτές: http://www.sintagespareas.gr/sintages/antinaxtes-patates.html Τις αυθεντικές τις έχω φτιάξει, την παραλλαγή όχι.

Κατερίνα κι εγώ φτιάχνω ένα σωρό φαγητά με λαχανικά, κάθε εποχή και άλλα, ανάλογα με το ποιο λαχανικό είναι στην εποχή του! Τώρα το καλοκαίρι μπορούν να γίνουν πολλά φαγητά με λαχανικά, και, ό,τι φαγητό κι αν φτιάξω, θα πετάξω και λαχανικά μέσα, π.χ. στα λαζάνια χτες έβαλα εκτός απ' τον κιμά και κολοκυθάκι, πιπεριά, και μαϊντανό. Αυτά τα μακαρόνια που λες νομίζω τα έχω φτιάξει κι εγώ αρκετές φορές. Είναι μια συνταγή που έχει και ντοματίνια μέσα; Εγώ έβαζα φρέσκια ντομάτα σε κύβους και έβαζα και πελτέ για να γίνει πιο πλούσια η σάλτσα, χιχι!

Για τον μικρό κι εγώ πρώτη φορά το ακούω να βάζεις στερεές τροφές νωρίτερα επειδή είναι παχουλό το μωρό... Γιατί και με τα φρούτα και τα λαχανικά, όσο να 'ναι, θα παίρνει θερμίδες.

Κι εμένα η μάνα μου δε μου κάνει ποτέ καμία δουλειά. Μόνο όταν ήμουν άρρωστη στο κρεβάτι τις προάλλες σιδέρωσε μισό πλυντήριο ρούχα. Φυσικά, όταν ήμουν έγκυος ερχόταν και βοηθούσε και μας έκανε και όλο το σίδερο.

Καλέ, εννοείται ότι θα βαριόταν ο Αντρέας να κάθεται συνέχεια. Ευτυχώς είχε κι άλλα παιδάκια και παίξανε. Ήταν ένα αρκετά μεγαλύτερο, γύρω στα δέκα, που του έδωσε ένα μπαλόνι και παίζανε, οπότε τους είδε ένα Φιλιππινεζάκι, γύρω στα τρία, κι όρμηξε κι αυτό! Αυτό ήταν πάρα πολύ άτακτο, έπαιρνε συνέχεια το μπαλόνι απ' τον Αντρέα κι έτρεχε, ο Αντρέας τον κυνηγούσε, το μεγαλύτερο παιδάκι έπαιρνε το μπαλόνι απ' το Φιλιππινεζάκι και το έδινε στον Αντρέα, το Φιλιππινεζάκι έκανε τον νίντζα και έπεφτε από δω κι από κει, αλλά δεν έκαναν φασαρία, και τα τραπέζια ήταν πάρα πολύ αραιά και είχε πολύ χώρο για να παίξουν χωρίς να ενοχλούν κανένα. Σε κάποια φάση, όμως, πήγε το μπαλόνι πάνω σε ένα τραπέζι. Τους το δώσανε, βέβαια, οι άνθρωποι που κάθονταν εκεί, αλλά εμείς κάναμε ότι δεν τους ξέραμε, και λέω εγώ στην παρέα μας "ποιο είναι αυτό το ενοχλητικό παιδί ρε παιδιά, απαπαπα, δεν το μαζεύουν οι δικοί του;". Μετά από ένα λεπτό σηκώθηκα για να φτιάξω το παντελόνι του Αντρέα που του έπεφτε, και οι άνθρωποι απ' το τραπέζι με κοιτούσαν με γουρλωμένα μάτια, χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δεν νομιζω να ειναι επειδη δεν της εχει εμπιστοσυνη!ειμαι σιγουρη γι αυτο!γιατι κακα τα ψεματα ειναι πολυ ικανη σαν μητερα! απλα παλαιοτερα με τη νυφη μου ειχαμε παρεξηγησεις και εγω με αυτη και ο πατερας μου με αυτη αλλα τα βρηκαμε και τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα!και νομιζω θελει να τα πηγαινει καλα με τη νυφη της για να εχει καλη εντυπωση!ειναι και Ελληνιδα η νυφη μου αλλα μεχρι τα 17 μεγαλωσε στην Αμερικη!17 με 20 ηταν Ελλαδα για σπουδες και μετα ηρθε Κυπρο και εμεινε!ισως να εχει στο πισω μερος του μυαλου της η μαμα μου οτι αν δεν νιωθει η νυφη μου οτι εχει στηριξη εδω να θελει να παει πισω στους δικους της στην Ελλαδα και δεν το θελει αυτο η μαμα μου γιατι εχει απιστευτη αδυναμια στον αδερφο μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω αυτό που λες θα είναι, αλλά γιατί δε λες κι εσύ στη μάνα σου ότι χρειάζεσαι βοήθεια που και που;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλιτσες θέλω να σας πω κάτι......

ερχεται και το τρίτο σκαθαρακι μου!!!!!Σημερα έκανα αυχενικη και δόξα τον Θεό όλα δείχνουν φυσιολογικα!! παντα ήθελα τρία παιδάκια και είμαι πολυ χαρούμενη που ήρθε και αυτο τωρα κοντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAAAAAAAAAAAAA!Κατερινα!!!! Συγχαρητηρια!!!! Βρε συ, ποτε δεν ειχες πει οτι θα κανεις κι αλλο! Μπραβο, μπραβο μπραβο! Μα τω Θεω λες κι εισαι δικος μου ανθρωπος χαρηκα! Να εισαι καλα, ολα καλα να πανε να εχεις αλλο ενα γερο μωρακι!!!!!!!!!!![smilie=blob10.gif][smilie=icon_cheers::ymapplause:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και στις υπολοιπες της παρεας!

ΚΑ μου θα τη δω τη συνταγη για να λες εσυ οτι ειναι νοστιμο ειναι εγγυηση! Εγω παλι δουλειες στο σπιτι δεν θελω να μου κανει καμια, οχι οτι ειμαι πρωτη νοικοκυρα αλλα ηδη με βοηθανε πολυ! Η μαμα μου μονο μου σιδερωνει του παιδιου τα ρουχα. Με το Δημητρη ομως οχι απλα μου αρεσει να ασχολουνται, με ξεκουραζει πολυ!

Ανθη μου κανε υπομονη και θα ξεκουραστεις! Πανεμορφη η Ροδος, απο ποιο μερος ειναι ο αντρας σου; Και η Κρητη ομως λατρεμενη! Σε ποιο μερος θα πατε; Κι εγω παλια ξεχνουσα συνεχως, αλλα πλεον τα γραφω σε μια λιστα και τα σβηνω στο τελος.

Αννα Μαρια εισαι πολυ πλακατζου τελικα! Φανταζομαι τη φατσα των ανθρωπων στο κεντρο! Εμεις εδω τηγανιζουμε τα παντα σχεδον με ελαιολαδο εκτος τις πατατες που τις κανουν συνηθως με καλαμποκελαιο η ηλιελαιο. Οχι στα εστιατορια στα σπιτια αυτο. Στα εστιατορια ο Θεος και η ψυχη τους!

Βασω μου αυτο που λες θα ειναι με τη μαμα, αλλα κααααποια στιγμη στο χαλαρο αφου σε ενοχλει τοσο ανεφερε της οτι θα ηθελες λιγη βοηθεια που και που...

Σημερα πηγαμε Αθηνα στο ληξιαρχειο να παρω μια πραξη γεννησης του Δημητρακη. Πηγα με την κουμπαρα μου, γιατι θελουμε κι οι δυο να κανουμε αιτηση για σταθμο στο ΕΣΠΑ. Μπερδευτηκαμε αλλου νομιζαμε οτι ειναι και περπατησαμε παρα πολυ μεχρι να το βρουμε ολο κυκλους καναμε. Ο Δημητρακης κυριος, ουτε αγκαλια ηθελε, ουτε κουραστηκε, οταν τελειωσαμε ηθελε κι αλλο, αλλα τελικα κοιμηθηκε στο τρενο στην επιστροφη. Ομως αναγκαστηκα να του βαλω πανα στο τελος, γιατι ειχαμε φυγει 10 το πρωι απο το σπιτι, η ωρα ηταν 1μιση, εγω πηγα τουαλετα και ηταν πολυυυυ βρωμικα, οποτε ηταν αδυνατο να το βαλω το παιδι εκει να τα κανει, το ειχα φανταστει βεβαια και ειχα παρει και πανα αλλα και ρουχα μηπως και δεν τον προλαβω. Ηθελα να το αποφυγω, αλλα προτιμω το πισωγυρισμα παρα την μολυνση! Μακαρι φετος να εγκριθει η αιτηση μου γιατι οπως ξερετε εχω μεγαλο θεμα με το παιδι. Κι αν μας παρουν στον ιδιο σταθμο με της φιλης μου θα ειναι τελεια! Η κορη της η μικρη ειναι 1μιση μηνα μικροτερη και ηδη κανουν πολυ καλη παρεα, μακαρι να πανε μαζι σχολειο!

Κατερινα μια χαρα ο Νικολας, φτου φτοου, ξεχασα να στο γραψω πριν, τα νεακια σου κλεψαν την παρασταση και παλι τις καλυτερες ευχες μου!

Αυτα τα νεακια μας! Σας φιλω κορες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑγκουρακι τι νεο βομβα ηταν αυτο συγκηνηθηκα πολυ αυτες τις μερες κλαιω ευκολα το ορμονικο μου χαχα

μπραβωωωωωωωωω με το καλο θα ζησουμε παρεα μια ακομα εγκυμοσυνη !

Με το καλο το αγγελουδι σου να μπει κ αυτο στο παρεακι μας αντε κ στις υπολοιπες χιχι

σαν τα παιδια μεγαλυτερη ευτυχια δεν υπαρχει

η αλεξ ηταν καλαμο στης μαμας της θα σας πει κ χαρμοσυνα τελος η αντιβιωση κ η παλλινδρομηση της κων.νας μας

χριστινιω με τον γυμνο καπελωμενο παπουσομενο γιο ελιωσα στο γελιο

κ εγω κουβαλαω παντα αλλαξια γιατι ολο κ θα βραχει με νερα θα λερωθει με φαει ολα παιζουν για τον βασιληη χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου!

Ειμαι εδω με την Ιωαννα,βγαινει στον καναπε,πηρε τα περιοδικα και τα ριξε ολα κατω!ουφ!

ΚΑΓΚΟΥΡΑΚΙΙΙΙΙΙ συγχαρητηρια κοριτσι μου!εκπληξη μας το φυλαγες!ολα καλα να πανε και Ο Θεος και Η Παναγια να σας βοηθησουν να αποκτησετε ακομα ενα γερο και υγιες μωρακι!κοντα κοντα θα ειναι οι ηλικιες τους και θα κανουν παρεα!

Μαγδουλα μου οντως και γω πιστευω αυτο που λες οτι ξερει οτι αν χρειαστω κατι θα το πω!καποτε με πιανει το παραπονο! δεν ειναι οτι δε με βοηθα η μαμα μου,οτι μπορει κανει απλα εβλεπα τη διαφορα με τη νυφη μου που ειναι λογικο να χρειαζεται παρσπανω βοηθεια γιατι ειναι 2 τα παιδια και δεν εχει κανενα αλλο εδω συγγενη εκτος απο εμας!

περασε και στην κωσταντινα η παλινδρομηση!μπραβο στο κοριτσι μας!

Επεξεργάστηκε από girl84!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακου βασουλΑ τι πιστευω για τη μαμα σου νομιζει πως ξερεις πως σε αγαπαει κ πως αν χρειαστεις κατι θα το πεις ισως φοβαται μηπως η νυφη ντραπει η κ αυτο που ειπαν τα κοριτσια νιωσει μοναξια σκεψου οντως ποσο προνομιουχα εισαι που εστω κ Αν δε σε βοηθουν οι γονεις σου ειστε κοντα ενω η κοπελα ειναι μια ξενη αυτο θα σας δεσει ολους πιο πολυ

εγω παλι οποιος πει για βοηθεια τη δεχομαι ευχαριστως μαμα πεθερα βοηθανε απλοχερα κ εγω το δεχομαι με μεγαλη ευγνωμοσυνη της λατρευω κ τις δυο μαμαδες μου..

αννα μαρια γελασα πολυ με την πλακα σου εχεις πολυ ωραιο τροπο ν εκφραζεσαι κ να αυτοσαρκΖεσαι παντα σε απολαμβανω στα ποστ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...