Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!!! Άννα Μαρία νομίζω ότι λίγο πολύ όλες οι μαμάδες έτσι είναι. Μια κοψιά. Και η δικιά μου έχει μανία καταδιώξεως και πολλές φορές με βγάζει έξω από τα ρούχα μου και μετά γκρινιάζει για το πώς της φέρθηκα έτσι...Έτσι θα γίνουμε κι εμείς;;; Ποιος ξέρει;;; Όταν του βάζω το γάλα σε κούπα του βάζω και καλαμάκι αλλά πολλές φορές εκεί που κρατάει την κούπα αφαιρείται και το γάλα χύνεται γιατί άθελά του γέρνει το ποτήρι. Πρέπει να είμαι μαζί του μέχρι να πιει το γάλα. Ο Αντρέας είναι μικρός για να κόψει την πάνα. Στον Πάνο άρχισα προσπάθειες όταν ήταν 2 χρονών και 4 μηνών. Είχε αρχίσει να φανταστείς να ξυπνά το πρωί και να είναι η πάνα του στεγνή. Μάταιος κόπος θα ήταν αν άρχιζες από τώρα προσπάθειες...Έχεις απόλυτο δίκιο.Όσο για το βούρτισμα των δοντιών, έτσι είναι όλα τα παιδάκια στην ηλικία του Αντρέα. Ο Πάνος για πολύ καιρό δεν έφτυνε το νερό και τα κατάπινε όλα. Δεν παθαίνουν όμως τίποτα, μην ανησυχείς καθόλου. Εμείς σήμερα πήγαμε να κοινωνήσουμε την Αλεξάνδρα. Δεν πήρα όμως μαζί μου την λαμπάδα.....Θα την πάρω τις δύο επόμενες Κυριακές. Βλακεία έκανα;; Μετά πήγαμε στη θάλασσα. Στην Αγία Μαρίνα που σας έχω ξαναπεί. Καθίσαμε εκεί ως τις 11 το βράδυ και γυρίσαμε σπίτι στις 12. Περάσαμε πολύ όμορφα. Πήρα και τα λαδόπανα της μικρής να τα βουτήξω στη θάλασσα. Μια φίλη μου είπε ότι πρέπει να περάσουν από 40 κύματα....Το έχετε ξανακούσει;;; Εγώ απλά τα βούτηξα. Δεν υπήρχε περίπτωση να κάθομαι και να μετράω με τα λαδόπανα στο χέρι 40 κύματα....Υπερβολικό μου φάνηκε και άλλωστε δεν μου είπε κάτι τέτοιο ο παπάς........Απλά να τα ξεπλύνω στη θάλασσα μου είπε... Η Αλεξάνδρα δεν θέλει να κάθεται ούτε στο καρότσι, ούτε στην αγκαλιά. Θέλει συνέχεια να την απασχολούμε με κάτι.Τρελαίνεται για κούνια. Λιώνει στο γέλιο. Ανήσυχο πλασματάκι. Έχει όμως πολλή πλάκα γιατί λέει λεξούλες και δείχνει πολλά πράγματα. Λέει άντε, μαμά, μπαμπά, άντε ντε, άτα και άλλα. Επίσης δείχνει όταν την ρωτάμε το φεγγαράκι, το φως, τα ποδαράκια της, τα χεράκια της, τη μαμά, το μπαμπά, τον Πάνο και άλλα..Είναι μια γλύκα και μου φαίνεται απίστευτο πόσο έχει μεγαλώσει. Παιδάκι έγινε και αυτή. Νομίζω ότι θα μιλήσει γρήγορα αλλά θα περπατήσει αργά. Για να δούμε. Να φανταστείτε τώρα άρχισε να σηκώνεται από καθιστή όρθια και να κάνει πλάγια βηματάκια.Πιάνεται εννοείται. Επίσης μπουσουλάει γρήγορα με έναν δικό της τρόπο που έχει πάρα πολλή πλάκα. Δεν μπορώ να σας το περιγράψω με λόγια. Πάντως πηγαίνει όπου θέλει και πιάνει ό,τι θέλει. Ο Πανούλης τα πάει πολύ καλά μαζί της και πλέον παίζουν και παρεούλα. Μια μέρα ήταν να τον αφήσω στην πεθερά μου και απίτησε να αφήσω και την αδερφή του μαζί. Επίσης, την αγκαλιάζει συχνά και την φιλάει. Δεν θέλει όμως να του πειράζει τα παιχνίδια όταν τα στήνει για να παίξει. Λογικό το βρίσκω όμως γιατί του τα γκρεμίζει όλα.Η Αλεξάνδρα δεν θέλει ούτε να τη δει την θάλασσα και ο Πάνος αν τον κάνει βουτιά ο άντρας μου ακούγεται σε όλη την παραλία....Ο άντρας μου έλεγε σήμερα ότι έπρεπε να έχουμε πάει τον Πάνο στο κολυμβητηριο. Αυτά τα νέα της κουκουβάγιας μάνας! Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια γιατι δεν ηρθεςςςς?θα χαιρομουν παρα πολυ!αν ρωτουσες το σπιτι της Βασως σιγουρα θα σου λεγαν που ειναι!μικρο χωριο ειμαστε και Βασω μια και μοναδικη χαχα!επρεπε να ρθειτεεεε!και οχι δεν ειχα γενεθλια χεχε!

Ανθη μου ετσι λενε οτι οσα παιδακια περπατησουν νωρις αργουν να μιλησουν και το αντιθετο!ο Πανουλης λογικο ειναι να αντιδρα οταν ενοχλει τα παιγνιδια του η μικρη!προχθες βρεθηκα με μια νηπιαγωγο στο μπατσελορ της κουμπαρας μου και τη ρωτησα ποια ειναι η πιο ιδανικη διαφορα ηλικιας μεταξυ 2 αδελφιων και μου ειπε αν ειναι για τη ζηλια δεν τη γλυτωνεις με τιποτα οση διαφορα κι αν εχουν μεταξυ τους!μου λεει πρακτικα που εχουν αδερφια στο νηπιαγωγειο μαζι η μικρη διαφορα ηλικιας δεν δειχνει σημαδια πολλης ζηλιας αλλα ειναι δυσκολο το μεγαλωμα γιατι ειναι 2 μικρα παιδια που μεγαλωνουν ταυτοχρονα!αλλα οταν εχουν μεγαλη διαφορα ηλικιας 4 και βαλε χρονια δεν ειναι τοσο δυσκολο το μεγαλωμα γιατι ηδη το μεγαλυτερο ειναι πιο ανεξαρτητο και μπορει καπως να αυτοεξυπηρετηθει αλλα απο θεμα ζηλιας ειναι χειροτερα γιατι τοσα χρονια ηταν μονο του και ξαφνικα καποιος εισβαλλει στον ιδιωτικο του χωρο και προσπαθει να κλεψει μερος της αγαπης των γονεων του!αυτο ακριβως μου ειχε πει και σε θυμηθηκα!

Κατα τα αλλα την Παρασκευη πηγαμε στο μπατσελορ, κοιμισα τη μικρη γυρω στις 9 και ευτυχως μεχρι τις 1 που επιστρεψαμε δεν ξυπνησε καθολου!Περασαμε πολυ ομορφα,χορεψαμε, τραγουδησαμε, ηπιαμε το κρασακι μας, πολυ ωραια!Θυμηθηκαμε λιγο τα παλια!χαχα!

Το Σαββατο ημουν λιγο οπως το ζομπι γιατι ξαπλωσα 2 ωρα και 8μιση ξυπνησε η μικρη!και νυσταζαααα!ο αντρας μου πηγε δουλεια απ το πρωι και ηρθε αργα το απογευμα σπιτι!πηρα τη μικρη το απογευμα εδω στο παρκο του χωριου που εχει παιγνιδια και εκει θα ειχε γαμο το βραδυ και ετοιμαζαν το χωρο!ειχε και μπαλονια, ενα σωρο παιγνιδια που πουλουσαν εκει!η Ιωαννα ηθελε μπαλονι, της πηρα και μετα ειδε ενα παιδακι που επαιζε μπαλα και φωναζε μπαλα μου, μπαλα μου!της λεω δεν ειναι δικη σου!η μπαλα σου ειναι στο σπιτι!θες να παμε να τη φερουμε?μας ακουσε ο ανθρωπος εκει και της χαρισε μια μικρη μπαλα και επαιζε με το παιδακι!ουφ!Οτι μπαλα δει νομιζει ειναι δικη της!

Χθες πηγαμε στα Λευκαρα και προσκυνησαμε Στον Άγιο Μηνά και Στον Άγιο Στυλιανο!μετα πηγαμε θαλασσα και μετα πηγαμε για παγωτο!ωραια περασαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα, εδω στο χωριο για δυο μερουλες ακομα, την Τετάρτη το βραδυ θα γυρίσουμε Αθήνα, θα φύγω αργα βέβαια για να μου κοιμηθούν στο δρόμο. Κανουμε τα μπανακια μας και πολυ το ευχαριστιεμαι. Εντωμεταξυ εχει αλλάξει ωράρια και ο μικρός,μπαμε πρωι για μπάνιο μετα τα φρούτα και μετα ευτυχώς δεν τον παίρνει ο ύπνος στην επιστροφη, ειναι 10 λεπτα δρόμος, και έτσι τρώει μεσημεριανο κατα τις 13:00 και κοιμάται μια και καλη για μεσημέρι. Το βραδυ αν είμαστε βολτουλα έξω όταν ειναι η ώρα του θα τον θηλασω και θα κοιμηθει στο καρότσι. Με το ξένο δεν τα παει και τόσο καλα, το φτιάχνουμε και το μισο το πετάμε πίνει λίγο μέχρι 100 ml το πολυ.

Ανθη εμεις κοψαμε το μπιμπερο πριν κανα μήνα μου έλεγε και μένα για πολυ καιρο αυριο το πρωι θα το πιω στην κούπα, ερχόταν το πρωι οχι το βραδυ σου είπα, το βραδυ οχι αυριο το πρωι. Καποια στιγμη μου λεει την άλλη δευτερα θα πιω απο την κούπα, έτσι είσαι λέω οκ δεν θα έχω καθολου μπιμπερο την άλλη δευτερα και πράγματι της ειπα οτι το πεταξα αφου ετσι μου ειπε και τελικα το ήπιε στο μπιμπερο αλλα με καλαμακι. Της πρώτες μερες το έπινε έτσι μετα απο καμια βδομάδα αντικαταστησαμε το μπιμπερο με κούπα πλεον και μαλιστα διαλεγουμε και καθε πρωι και διαφορετικη. Πάντως τις πρώτες μερες ξεχνιοταν γιατι απο συνήθεια ξαπλωνε και έγερνε πολυ το μπιμπερο και αν δεν την προλαβαινα μαζευα μετα το γάλα αλλα μετα με την κούπα δεν είχα αλλο θέμα. Πιστεύω ο Πανουλης θα εχει δυο ωραίες κούπες στην συλλογή του σε λίγες μερες και ειναι ένα καλο κίνητρο για να κόψει το μπιμπερο.

Αννα Μαρία ειναι μικρουλης και αν δεν ειναι έτοιμος για την πανα θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα, δεν χρειάζονται βιασυνες σε αυτα τα θέματα το παιδι σε καθοδηγεί και όταν ειναι έτοιμο ειναι γρήγορο και εύκολο όλο αυτο. Λενε συνήθως τα κορίτσια μετα τα δυο και τα αγόρια μετα τα 2,5, σίγουρα υπαρχουν εξαιρέσεις αλλα το καθε παιδάκι τον ρυθμό του. Η Αγγελικη την έκοψε περσυ τετοια εποχή ειχε ήδη κλείσει τα 2,5. Το παγωτό δεν το κατάλαβα ότι το ήθελες για τον Αντρέα, για σπιτικό παγωτό να το προσφέρεις σε μεγάλους ειναι καλο και οικονομικο και ισως λίγο πιο αγνό απο τα τελείως τυποποιημένα. Εβαπορε γάλα δίνουν πολλοί και στα παιδια τους βέβαια, το garni και τη Morfat τα χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν σαντυγι. Για τις μαμάδες μας συμφωνω με την Ανθη, όλες μια απο τα ιδια αλλα έλα που δεν μπορούμε και χωρις αυτες....εμεις να δουμε πως θα είμαστε και τι θα λέμε τοτε!

Ανθη μπράβο στην φραουλιτσα που λεει τόσα πολλα ειναι πολυ μπροστα σε αυτο και άφησε λίγο πίσω το περπάτημα, τι σημασία εχει θα γινει και αυτο στην ώρα του. Την θάλασσα μπορει να την συνιθισει σιγα σιγα δοκίμασε να την κρατάς αγκαλια και να την βρεθείς σιγα σιγα να συνηθίσει το δροσερό νερο και μετα να την βάλεις στο σωσίβιο. Δεν χρειάζεται πίεση ουτε η μικρη ουτε ο Πανουλης. Εδω η Αγγελικη που εχει εμπειρια με το νερο τις πρώτες μερες πήγαινε μέχρι εκει που πατουσε, μετα ξεθαρεψε και με τα μπρατσακια πάμε μέσα πολυ βαθιά, το κεφάλι δεν το έβαζε την πρώτη βδομάδα που είμασταν εδω καθολου μέσα, απο προχθές έβλεπε και τη νονα του Νικολα να κάνει μακροβουτια και άρχισε να το βάζει εκει που πατουσε πάλι, απο σημερα το βουνού σε μέσα και στα βαθια που είμασταν. Πηρε όσο χρονο ήθελε δεν της είπα απο την πρώτη μερα να κάνει όσα ξέρει στην πισίνα, γιατι εχει μεγαλη διαφορα η πισίνα απο την θάλασσα.

Αυτο με τα 40 κύματα και εγω πρώτη φορα το ακούω!!!! Τωρα για την λαμπάδα δεν ξέρω να σου ας σου πει η Αννα Μαρία σαν πιο ειδική!

Βασω το ευχαριστηθηκατε στο μπατσελορ και ευτυχώς που δεν ξύπνησε και η μικρούλα. Για την διαφορα ηλικίας έχω και εγω την ιδια γνώμη και εξαρτάται φυσικα και απο το καθε παιδάκι αλλα και απο το ποσο και πως το προετοιμάζουν οι γονεις. Η Αγγελική τον αγαπάει πολυ τον αδερφό της και τωρα τελευται του το λεει κιόλας, Νικολακι μου σ αγαπώ και δωστου αγκαλιές και εκει να χάνει την ισορροπία του ο μικρός να πέφτει και να συνεχίζει η Αγγελικη, αδερφουλη μου συγνώμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κόρες!

Τι κάνετε;

Εμείς χτες βράδι πήγαμε βολτίτσα η κουμπάρα μου, ο Αντρέας κι εγώ. Περπατήσαμε πολύ στην παραλία, εννοείται ότι ο Αντρέας χασομερούσε μπροστά από κάθε κιόσκι με παιχνίδια και δεν ξεκολλούσε, και τελικά καθίσαμε σε μια καφετέρια. Έλεγα να δώσω στον Αντρέα το φρούτο του, μέχρι να το φάει θα πιούμε κι εμείς το ποτό μας, και θα φύγουμε, γιατί ο μικρός δεν μπορεί να καθίσει και πολύ. Αλλά δεν ήρθε κανείς για παραγγελία, και τελικά μας θυμήθηκε μια σερβιτόρα την ώρα ο Αντρέας έτρωγε το τελευταίο κομματάκι φρούτου, περίπου είκοσι λεπτά μετά την ώρα που καθίσαμε. Της είπα ότι άργησαν πάρα πολύ να έρθουν και ότι θα φύγουμε γιατί ο μικρός αποκλείεται να καθίσει άλλο. Ένιωσα πάρα πολύ άσχημα, αλλά τι να έκανα; Αν παραγγέλλαμε εκείνη την ώρα, θα έπρεπε να κυνηγώ τον Αντρέα πάνω-κάτω στην παραλία μέχρι να μας φέρουν τα ποτά, να πιώ το χυμό μου μονορούφι και να φύγουμε άρον-άρον γιατί δε θα κρατιόταν...

Σήμερα το πρωί ο Αντρέας ξύπνησε απ' τις πεντέμιση, τον πήρα στο κρεβάτι μας κι αντί να κοιμηθεί, έπαιζε κι έκανε χαρούλες και γλύκες. Ήταν πολύ γλύκας είναι η αλήθεια, αλλά εγώ δεν μπορούσα, νύσταζα και ζαλιζόμουν. Ευτυχώς κατά τις εξήμιση αποκοιμήθηκε, και κοιμήθηκα κι εγώ, και μας ξύπνησαν στις οκτώ και είκοσι οι σειρήνες, που χτυπάνε πάντα τέτοια μέρα και τέτοια ώρα, επειδή είναι η επέτειος του Πραξικοπήματος.

Έκανα άπειρες δουλειές όλη μέρα, ξάπλωσα το μεσημέρι, αλλά δεν κοιμήθηκα, ξεκουράστηκα όμως! Το απόγευμα λέμε να πάμε για μπανάκι!

Ανθή δεν άφησες να περάσουν πάνω απ' τα λαδόπανα σαράντα κύμματα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Και τολμάς και το λες;;;;;;;;;;;;;;;; Και δεν ντρέπεσαι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Δεν αισχύνεσαι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Δεν κοκκινίζεις από ντροπή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Φτου σου!!!!!!!!!!!!!! Και ξαναφτού σου!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και ξαναμαναφτού σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλέ, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Μάλλον είναι κάτι αντίστοιχο του "δεν κάνει να κόβεις τα νύχια σου το βράδι" που λέει η πεθερά μου, μαζί με άλλα πολλά τέτοια ωραία.

Για τη λαμπάδα δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, το θέμα είναι να κοινωνήσει η μικρή. Αλλά αφού υπάρχει το έθιμο και η λαμπάδα συμβολίζει το φως του Χριστού που λαμβάνει ο νεοφώτιστος (γι' αυτό τον λέμε και "νεοφώτιστο", επειδή φωτίζεται), καλό είναι να την παίρνουμε. Θα την πάρεις τις άλλες φορές, δε χάθηκε ο κόσμος.

Βλέπω ότι όλες έχουμε παρόμοιες μανάδες! Λέτε να γίνουμε κι εμείς έτσι... Μπρρρ!!!! Αν και, συνήθως λένε, ό,τι κοροϊδεύεις, το λούζεσαι!

Πάντως εμένα επιμένει για τις πάνες, και όταν της είπα ότι, και να βάλω τον Αντρέα στο γιογιό θα σηκωθεί σε ένα λεπτό, μου λέει το κορυφαίο "υπάρχουν και γιογιό που έχουν ζωάκια και τέτοια και τα περιεργάζεται το μωρό" (λες και ο Αντρέας θα απασχοληθεί πάνω από τρία λεπτά) και συνεχίζει με το ακόμα κορυφαιότερο: "έχει και γιογιό με ζώνες"!!!!!!!!!!!!!!!! Δηλαδή να δέσω το μωρό και να του δημιουργήσω, όχι άγχος, αλλά ψυχολογικά προβλήματα με το γιογιό!!!!

Με καθησυχάζετε μ' αυτά που λέτε για το μπιμπερό και τις κούπες. Μέσα στο Πάσχα μια φίλη μου με τρία παιδιά, όταν της είπα ότι ο Αντρέας πίνει γάλα από το μπιμπερό, μου είπε "καλά, ακόμα στο μπιμπερό του το δίνεις; Γιατί δεν του το κόβεις;;;", κι όταν τη ρώτησα πού θα πρέπει δηλαδή να του δίνω το γάλα, μου είπε σε ποτήρι με καλαμάκι. Μου φάνηκε πάρα πολύ νωρίς, άλλωστε τότε ο Αντρέας μόλις είχε κόψει το θηλασμό. Χτες πάλι που πήγαμε στο θείο μου, ο ξάδελφός μου, που έχει δύο κόρες, μία εξήμιση χρονών και μία 15 μηνών, μας είπε ότι η μικρή πριν κλείσει ενός πίνει νερό με καλαμάκι, και μάλιστα, για να μας κάνει επίδειξη, όπως είπε κι ο ίδιος, της έδωσε νερό από καλαμάκι. Πνίγηκε όμως κι έβηχε, χμ...

Γενικώς δε θέλω να βιάζομαι, το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του, πρέπει ντε και καλά να το αναγκάσω να κάνει κάτι επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι πρέπει;

Πολλές λεξούλες λέει η Αλεξάνδρα! (Το φραουλίτσα το καταργήσαμε τώρα;) Μια χαρά! Και μη σε ανησυχεί το περπάτημα, όλοι περπατούν κάποτε! Κι ο Αντρέας όταν ήταν δέκα μηνών περίπου, μπουσουλούσε με έναν πολύ περίεργο τρόπο: το ένα πόδι το είχε γονατισμένο και το άλλο το πατούσε κανονικά, μάλλον επειδή από ένστικτο ήθελε να σηκωθεί και να περπατήσει αλλά δεν μπορούσε ακόμη!

Ο Πανούλης είναι γλύκας, μια χαρά την αποδέχτηκε τελικά την αδελφή του! Σίγουρα θα έχουν και καυγάδες κι απ' όλα, αλλά συνήθως έτσι γίνεται με τα αδέλφια, αν είναι υπερβολικά αγαπημένα κάτι δεν πάει καλά!

Βάσω φαντάστηκες να σου κατεβαίναμε ακάλεστοι; Χιχι!

Άγιο Μηνά;;;;; Το έχουμε κι εμείς στο πρόγραμμα να πάμε. Παλιότερα πηγαίναμε με τους γονείς μου Κυριακές και εκκλησιαζόμασταν εκεί. Είναι πάρα πολύ ωραίο μοναστήρι, αλλά έχω χρόνια να πάω. Άγιο Στυλιανό πού έχει εκεί;

Θάλασσα πού πήγατε; Λάρνακα; Και γιατί δεν ήρθατε από δω; Έπρεπε να βγεις στους δρόμους να ρωτάς πού είναι το σπίτι της Άννας-Μαρίας! :P

Για τη διαφορά ηλικίας που λες κι εγώ συμφωνώ. Αλλά και πάλι, μερικές φορές αν έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας τα αδέλφια, πάλι δεν υπάρχει ζήλια, επειδή το μεγαλύτερο είχε βαρεθεί μόνο του, και ήθελε διακαώς αδελφάκι. Αυτό έγινε με τις κόρες του ξάδελφού μου, που ανέφερα πιο πάνω, και με τις κόρες του κουνιάδου μου.

Καγκουράκι ναι βρε, για τον Αντρέα το ήθελα το παγωτό! Το εβαπορέ το ξέρω ότι το δίνουν στα παιδιά τους, αλλά μου φαίνεται λίγο απαίσιο, μυρίζει κιόλας, απορώ πώς δίνουν γάλα κονσέρβα. Εγώ δε θα το έπινα πάντως. Βέβαια, σε κάποιες συνταγές το έχω χρησιμοποιήσει. Μόρφατ, γκαρνί και γενικώς, ό,τι είναι σε σκόνη και γίνεται κρέμα ή οτιδήποτε άλλο, τα αποφεύγω. Προτιμώ να αγοράσω κρέμα γάλακτος και να φτιάξω δική μου σαντιγί. Δεν είναι δύσκολο!

Στο σπίτι παίρνουμε παγωτό Παπαφιλίππου, είναι κυπριακά παγωτά, από τα καλύτερα. Χρησιμοποιούν φρέσκο γάλα και φρέσκα φρούτα, και το καταλαβαίνεις όταν τα τρως. Π.χ. το παγωτό μπανάνα είναι λες και τρως μπανάνα, όχι αυτό το κίτρινο χημικό παρασκεύασμα που οι περισσότεροι ονομάζουν "παγωτό μπανάνα" (και που φυσικά μου άρεσε πολύ όταν ήμουν μικρή!). Όταν θα φάμε παγωτό έξω, πηγαίνουμε σε παγωταρίες που φτιάχνουν αυτοί το παγωτό και είναι φρέσκο και πεντανόστιμο. Αλλά στον Αντρέα δε δώσαμε ποτέ, ούτε και ζήτησε άλλωστε.

Πολύ γέλασα με την Αγγελική που αγκαλιάζει το Νικόλα, τον ρίχνει κάτω και μετά του λέει "αδελφούλη μου συγγνώμη"!!!

Σας φιλώ, πάω στην ομάδα να βάλω τη συνταγή για τα κουλουράκια (εκτός κι αν ξυπνήσει ενδιάμεσα ο Αντρέας).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας ζουζουνες μου

τι ωραια που περασατε αννα μαρια μου στην εκδρομουλα σας γενικα νομιζω μια εκδρομη ακομα κ στα πιο απλα κοντινα μερη σε αναζωογονη τρομερα

για την μαμα σου μη δινεις βαση να στεναχωριεσαι εξηγησε της ομως να μην σε προσβαλλει μπροστα σε τριτους δεν ειναι καθολου σωστο οσο για την πανα πες της αυτη μεγαλωσε τα παιδια της σειρα σου τωρα να μεγαλωσεις εσυ τα δικα σου οπως θες εμενα ειναι η κλασικη μου ατακα σε μαμα κ πεθερα αν κ δεν λενε ποτε κ τιποτα γιατι ξερουν δε θελω πολλα πολλα σεβαστη η εμπειρη γνωμη αλλα σαν το ενστικτο της μανας τιποτα.

για το μπιμπερο συμφωνω κ η αδερφη μου στο δημοτικο το κοψε παρολα αυτα δεν υστερησε σε τιποτα χαχαχαχα..κ εγω ειμαι της αποψης οταν ειναι ετοιμο ενα παιδι για αλλαγες φαινεται δε χρειαζεται βιαση κ πιεση..

καγκουρακι μπραβω στα δελφινια σου ετσι κ ο βασιλης αμα δεν καταπιει μισο λιτρο θαλασσα δεν βγαινει χαχχααχαχ το κολυμβητηριο ομως τον εχει κανει ασσο κ εκανε μονο 3 μηνες σχεδον αλλα ηταν σουπερ επιλογη να παει..

ο νικολας αρεσει τρομερα κ στον βασιλακο μου.

εγω παλι πολυ ξελιγωθηκα με την συνταγη παγωτου θα την δοκιμασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα ειδες τσαμπα το αγχος μια χαρα το κοριτσακι σου απολαυσατε κ σεις το μπατσελορ καπου καπου πρεπει να κανουμε κ εμεις οι γονεις πραγματα σαν ζευγαρι να θυμομαστε τα παλια..

εμμονη με μπαλα η ιωαννουλα το ιδιο κ η μαρια της αδερφης μου πεθαινει για μπαλες..

αννα μαρια κακος ντραπηκες 20 λεπτα να παρουν παραγγελια το θεωρω εξωφτρενικο χρονο αναμονης εστω να σας ελεγαν εχουμε δουλεια θα ερθουμε να φανει ενα καποιο ενδιαφερον...

ανθη μου πολυ γελασα με τα 40 κυμματα αλλα ουτε εγω το ξερα για την λαμπαδα δεν πειραζει μωρε παρτην τις αλλες φορες.

εμεις ειχαμε ενα αψογο σκ σαββατο δουλεια μετα βολτα στα μαγαζια κ σουπερ μαρκετ με το γιοκα μου ο καλυτερος βοηθος ακομα κ το καροτσι εσπρωχνε κ ελεγε γαλα πηραμε λαδι εχουμε κ καλα σαν τον αντρα μου που ρωταει εκανε κ αυτος τα ιδια μιας κ δεν ηρθε ο μπαμπας εριχνε μπετα στο σπιτι χαχαχ καταντησε οικοδομος αλλα το χει ρε παιδι μου οτι πιασει το κανει τελειο αυτος ο αντρας μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κυριακη ολη μερα θαλασσα κ το βραδυ βολτα με τα κουνιαδια μου για παγωτο σε καφετερεια..

εχουν αδεια κ μια βδομαδα θα μεινουν στην πεθερα μου οποτε σουπερ

σημερα πχ εχουμε κανονησει μπαρμπεκιου κ να γεμισουμε μια πισινα που εχει ο β να παιξουν τα μικρα να απολαυσουν!!!!

κατα τα αλλα αυτα τα νεακια μας μου αρεσει τοσο το καλοκαιρι

ανθη μου οντως ειναι τραγικη η κοινωνια που ζουμε κ οντωως φοβασαι ακομα κ τον ισκιο σου ετσι μας καταντησανε αλλοδαποι κ μη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καγκουρακη το κολπο ανταλλαγη ειναι σουπερ παντα ο β εδινε τα παιχνιδια αλλα η ξαδερφη του ενα χρονο μεγαλυτερη συνηθως γκρινιαζε της εμαθα το ανταλλαγη κ το χουν βρει παιχνιδι thanks ηταν τελεια σαν συμβουλη...

μωρουδενια τρεχει το σπορι κ σε τρεχει??φιλια σε ολες παω να φαω ενα παγωτακι σα να νιωθω μια υπογλυκαιμια χαχαχαα ηθελα να παω μπανιο αλλα ο γιοκας εχει αλλα σχεδια εχει ξεραθει στον υπνο εδω κ 3 ωρες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Ανθη και γω πρωτη φορα ακουω για τα 40 κυματα!και τι θα πας στη θαλασσα και θα μετρας τα κυματα να ναι 40 για να πεις οτι τηρησες το εθιμο?χαχα

Αννα Μαρια μετα Τον Άγιο Μηνά στα 200 μετρα αριστερα βρισκεται μια μικρη Εκκλησία Του Αγίου Στυλιανού!δεν την ξερει πολλης κοσμος γιατι ειναι πιο ξακουστη η Εκκλησία Του Αγίου Μηνά!εμας μας ειχαν πει οτι βρισκεται εκει ενα ζευγαρι που ειχε προβλημα να μεινει εγκυος η κοπελα και ειδε και αιμα στην εγκυμοσυνη και πηγαν εκει προσκυνησαν και ειπαν να πανε ολα καλα και να βγαλουν το ονομα Του Αγίου Στυλιανού και ολα πηγαν καλα και εβγαλαν το κοριτσακι Στελλα! και τωρα μαλιστα ειναι εγκυος το δευτερο!και απο τοτε που ηθελα να μεινω εγκυος και δυσκολευομουν πηγαιναμε πολυ συχνα και προσκυνουσαμε και μετα οταν τα καταφεραμε και ειχα προβληματα πηγε ο αντρας μου γιατι εγω δεν μπορουσα να ταξιδευω και πηρε και λαμπαδα και αναψε!οταν γεννησα και μετα πηγαμε και με τη μικρη, την Κυριακη ηταν η 2η φορα νομιζω!ειναι πολυ ομορφα εκει!

Μαγδουλα ο Βασιλης αρχισε κολυμπι?το θεωρω ωραιο αθλημα!εγω δεν ξερω κολυμπι, εχω φοβια με το νερο και θελω πολυ η Ιωαννα να ξερει να κολυμπα!να μεγαλωσει ακομα λιγο και θα τη γραψω και γω κολυμπι μαλλον!

Καγκουρακι η Αγγελικουλα λατρευει το Νικολακι!τι γλυκια που ειναι!τον ριχνει και κατω και του ζητα συγγνωμη?Χαχα!

Εμας χθες η Ιωαννουλα εβγαλε κατι σημαδακια κοκκινα στη γαμπα!το απογευμα πηρα την παιδιατρο της το ειπα και μου ειπε περασε την 5 λεπτα να της ριξω μια ματια!την πηρα τελικα μαλλον τσιμπημα εντομου ειναι ισως απ το βραδυ που κοιμοταν ισως απ τη θαλασσα που πηγαμε!σημερα δεν ειναι τοσο κοκκινα!βαζουμε fucicort!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια!

Εμείς κι εμείς μείναμε σ' αυτό το ποστ!

Εμείς χτες πήγαμε για μπάνιο. Ο Αντρέας αυτή τη φορά ενθουσιάστηκε. Τον βάλαμε στο σωσίβιο, αλλά έμοιαζε να μην είναι άνετα εκεί μέσα και ένιωθε ανασφάλεια. Έτσι τον κρατούσαμε εμείς, άλλωστε εκεί που ήμασταν πάτωνε. Του άρεσε πάρα πολύ, χτυπούσε τα χέρια του, τον βάζαμε μπρούμυτα και κουνούσε πόδια και χέρια, ήπιε νερό και γελούσε. Ήρθε κοντά μας κι ένα άλλο παιδάκι, τριών χρονών και έπαιζε μαζί μας. Μας πετούσε νερά κι ο Αντρέας ξεκαρδιζόταν στα γέλια. Μιλάμε, είχε κατενθουσιαστεί!

Αλλά ρε κορίτσια, το άλλο παιδί, το είχαν ολομόναχο μέσα στη θάλασσα. Φορούσε, βέβαια, σωσίβιο και μπρατσάκια και η θάλασσα εκεί είναι πάρα πολύ ρηχή, αλλά αφήνεις ένα τρίχρονο παιδί μόνο του μέσα στη θάλασσα κι εσύ να κάθεσαι να πίνεις μπίρα; Μετά όταν βγήκαμε ο Αντρέας έπαιζε με την άμμο, έφτιαξα κι εγώ ένα κάστρο, αλλά μου το χάλασε ο Αντρέας, κλαψ. Μετά ήρθε πάλι το άλλο παιδάκι και παίζανε. Σε κάποια φάση κέρασε τον Αντρέα μήλο, κάθεται ο Αντρέας να το φάει, αρπάζει ο άλλος τη μπάλα του Αντρέα, και λέει "πάω να παίξω με τη μπάλα". Με το που τον βλέπει ο Αντρέας, πετάει το μήλο, κατεβαίνει απ' την ξαπλώστρα και τον κυνηγάει! Ο άλλος ήθελε σημασία, κι όλο του έπαιρνε την μπάλα, ο Αντρέας έκλαιγε, προσπαθούσε ο άντρας μου να παίξει και με τους δύο, αλλά το άλλο παιδάκι, με το που τον έβλεπε με τη μπάλα, χοροπηδούσε και του φώναζε "εμένα, εμένα, εμένα, εμένα". Κάπου εκεί επενέβη η μάνα του και του είπε να παίζει με τον Αντρέα, αλλά ο Αντρέας είχε χάσει πλέον το ενδιαφέρον του για τη μπάλα. Ήθελε σημασία το καημένο, ήταν πολύ όμορφο παιδάκι, σαν αναγεννησιακό αγγελούδι, και μάλιστα το λέγανε Μιχαλάγκελο!

Τη νύχτα πάλι ξύπνησε ο Αντρέας στις πέντε παρά δέκα. Ήταν κάθιδρος, τον άλλαξα, τον πήρα στο κρεβάτι μας, ήπιε νερό κι αποκοιμήθηκε αμέσως. Ξύπνησα στις οκτώ από δυο μικρά γλυκά χεράκια που με αγκάλιαζαν! Μετά έκανε τούμπες στο κρεβάτι κι έλεγε συνέχεια "οκέι, οκέι, οκέι"!

Μάγδα η μάνα μου δε θεωρεί ότι με προσέβαλε μπροστά στους άλλους. Απλά πιστεύει ότι είπε κάτι σωστό κι ότι εγώ της φέρθηκα απότομα και την έκανα ρεζίλι. Όταν της είπα ότι με προσέβαλε μου είπε "τιιιι;;;;; Μα εγώωωωωωωωωω;;;;;;;; Πας καλάααα;;;;". Γενικώς δεν παραδέχεται τίποτα. Σήμερα πάντως που ήρθαν με τον αδελφό μου να δουν τον Αντρέα, δεν είπε τίποτα.

Όντως προχτές στην καφετέρια ήταν απαράδεκτοι, γιατί δεν είχαν και τόση δουλειά για να δικαιολογούνται. Μάλλον μας ξέχασαν, συμβαίνουν αυτά, αλλά έπρεπε να φύγουμε λόγω του μωρού...

Πολύ ωραία περνάτε! Δεν έχεις άδικο που σου αρέσει το καλοκαίρι.

Βάσω όταν θα πάμε στον Άγιο Μηνά θα περάσουμε κι απ' τον Άγιο Στυλιανό, μήπως κάνουμε και δεύτερο μωρό, χιχι!

Δε θα είναι τίποτα τα σημαδάκια, μήπως είναι απ' τη ζέστη; Εμάς πέρσι τον Οκτώβρη ο Αντρέας είχε βγάλει κάτι τεράστια σπυριά σε χέρια, πόδια και πρόσωπο, που είχαν μέσα όζον, και ήταν από αλλεργία μάλλον. Του βάλαμε μια αλοιφή και δώσαμε και σιρόπι και του πέρασαν.

Την έβαλα τη συνταγή για τα κουλουράκια, για όποια ενδιαφέρεται!

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια! Μολις τελειωσα τη δουλεια και φευγω, μπηκα να πω ενα καλησπερα στο παρεακι, ελπιζω αυριο να βρω χρονο να σχολιασω οσα διαβασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελες!

Ερημωσαμε παλι!και που να μπει ο Αυγουστος που ολο και καπου θα παμε ολες για διακοπες!χαχα!

Αννα Μαρια με τιποτα εγω δεν θα αφηνα ενα μωρο μονο του στη θαλασσα!φοβαμαι!εδω εγω δεν εχω εμπιστοσυνη του εαυτου μου μεσα στο νερο γιατι δεν ξερω κολυμπι!ποσο μαλλον να αφησω ενα παιδακι μονο του, εστω και στα ρηχα!στο σπιτι το χωρο της πισινας τον ειχαμε περιφραξει απ τον καιρο που την φτιαξαμε!ολο το χωρο ομως!η πισινα δεν ειχε γυρω γυρω περιφραξη!ετσι μολις εβλεπα την Ιωαννα να πηγαινει προς τον χωρο της πισινας καταντουσα υστερικη!ετσι καλεσαμε ανθρωπο και μας περιφραξε γυρω γυρω την πισινα γιατι φοβομουν μπας και πεσει κανενα μωρο μεσα!δεν ειναι να τους εχεις εμπιστοσυνη!τωρα μπορει να παιζει και μπαλα στο γρασιδι και να τρεχει στο χωρο χωρις να εχω τοση εγνοια!αφου να φανταστεις το ταξιδι με το πλοιο το φοβαμαι περισσοτερο παρα να ταξιδεψω με αεροπλανο!βεβαια με αεροπλανο ταξιδεψα παρα πολλες φορες και δεν το φοβαμαι πια!το πλοιο ομως μονο που σκεφτομαι οτι απο κατω υπαρχει νερο και οτι μαλιστα να παθει κατι το πλοιο και θα πρεπει να κατεβουμε στο νερο εκει που δεν παταω κιολας. . . .μπρρρρρ!ανατριχιασα!

Χριστινακι τι κανεις?ο Δημητρακης?

Οι αλλες που χαθηκατε καλε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες,να μαι κι εγω!!

διακοπες τελος!!γυρισαμε την Δευτερα το βραδυ κι απο χθες εχω τρελαθει να κανω δουλειες κλαψ,περασαμε πολυ ομορφα τα παιδια ξετρελαθηκαν παλι με τη θαλασσα δεν μαζευοταν καθολου, ολη μερα ηταν μεσα και κανανε βουτιες,ακομη κι ο Δημητρης το τι κολυμπι εριξε με τα μπρατσακια του δε λεγεται,παιξανε και παρα πολυ με την αμμο,καναμε πολλα καστρα,παιξαμε με μπαλες,μπαλακια,ρακετες κι αλλα διαφορα ολοι μαζι,κανανε φιλους ,πατησανε δρακαινες (ψαρι με αγκαθια που οποιος το πατησει του προκαλει πολυ πονο),ειχαμε και τετοιες περιπετειες πατησε ο Γιωργος και ο Νικος αλλα περασε γρηγορα ευτυχως ,μπορω να πω οτι ξεκουραστηκαμε αρκετα ,ειχαμε πολυ καλο,καθαρο δωματιο το οποιο ηταν σε πολυ κοντινη αποσταση απο τη θαλασσα κι ετσι δεν κουραστηκαμε πολυ ,ο καιρος ηταν τελειος ξεκινησαμε με 19 βαθμους απο εδω και οταν φτασαμε στην Αμμουδια ειχε 33!!αλλος Θεος εκει ,μεχρι το βραδυ καθομασταν στην παραλια και το απολαμβαναμε ,τη Δευτερα καναμε μπανακι το πρωι και μετα πηγαμε στα Γιαννενα,περασαμε απο ικεα και τζαμπο ,αγορασαμε κατι πραγματακια και μετα επιστροφη

ο αλλος γαμος που πηγαμε πριν να φυγουμε για διακοπες ηταν ακριβως οπως ειπατε καποιες ολα οργανωμενα ελεγες το ονομα σου στην εισοδο και σου ελεγαν σε ποιο τραπεζι θα καθισεις,πολυ οργανωμενα ηταν ολα,οχι οπως τα προηγουμενα,την Δευτερα και την Τριτη ετοιμασα βαλιτσες και εφτιαξα ενα σωρο φαγητα για να παρουμε μαζι γιαυτο δεν προλαβα να μπω καθολου να γραψω ακουστε τι εφτιαξα:κεικ,ρολο με μαρμελαδα,μπισκοτα με κανελα,κουλουρια,πιτσα,πεινιρλακια,τυροπιτακια,λουκανικοπιτακια ,ντοντατς συν τα φαγητα :παστιτσιο,σουτζουκακια με σαλτσα και τα κατεψυξα,κιμα για μακαρονια που εφτιαξα εκει,παναρισα σνιτσελ κοτοπουλο και τα τηγανισα εκει με πατατες κι ετσι δεν φαγαμε καθολου χρηματα σε φαγητο εξω αλλιως δε βγαιναμε με τιποτα

αυτα τα νεα μας σας διαβαζω κι επανερχομαι με σχολια γραψατε και πολλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά!

Καγκουράκι χρόνια πολλά στον Νικολάκη σου!!!!! Το θυμόμουν ότι είναι της αγίας Μαρίνας τα γενέθλιά του!

Μαρίνα χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!!!

Εμείς πήγαμε εκκλησία σήμερα το πρωί, και μετά στη μάνα μου για πρωινό. Τώρα ήρθαμε σπίτι και μετά θα πάμε για διάφορα ψώνια.

Βάσω α, εσύ έχεις μεγάλη φοβία με το νερό. Γιατί καλέ; Έχεις κάποια άσχημη εμπειρία; Κι εγώ φοβάμαι πολύ τις πισίνες. Είναι πάρα μα πάρα πολύ επικίνδυνες για τα παιδιά. Γνωρίζω μια περίπτωση Γάλλων, που μένουν σε ένα εξωτικό νησί, το Ρενιόν. Είχαν ένα κοριτσάκι, δύο χρονών περίπου, το οποίο έπεσε στην πισίνα του σπιτιού τους και πνίγηκε. Εν τω μεταξύ, η γυναίκα μετά τη γέννηση του παιδιού είχε πάθει καρκίνο της μήτρας και της αφαίρεσαν τη μήτρα, κ.λπ., οπότε δεν μπορούσε να κάνει άλλο παιδί. Άρχισαν να το ψάχνουν για παρένθετη μητέρα, αλλά επειδή για το γαλλικό νόμο αυτό είναι παράνομο, έφτασαν μέχρι τη Θεσσαλονίκη, και τελικά απέκτησαν ένα παιδάκι με παρένθετη μητέρα, και χτίσανε άλλο σπίτι, χωρίς πισίνα αυτή τη φορά!

Όσο για το κολύμπι, εγώ πήγαινα μαθήματα όταν ήμουν στο Δημοτικό, με το πρόγραμμα Αθλητισμός για όλους, του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού. Μας πήγαιναν στη θάλασσα και κάναμε εκεί τα μαθήματα, αλλά για μένα ήταν ένας εφιάλτης. Το πήρα πολύ άσχημα απ' την αρχή, δεν ήμουν και το μεγαλύτερο δελφίνι, οπότε δεν έμαθα και πολλά πράγματα. Μετά ξαναπήγα όταν ήμουν δεκαέξι, σε πισίνα αυτή τη φορά, και ήταν χειρότερος εφιάλτης, γιατί ο δάσκαλος είχε πάρα πολύ αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά. Τότε, όμως, έμαθα να κολυμπώ, αλλά δυστυχώς στη θάλασσα πιο πολύ πλατσουρίζω, γιατί έχω το θέμα με τη μυωπία. Δηλαδή θα πρέπει να πάω με τα γυαλιά, και να τα βγάλω όταν θα μπω στη θάλασσα, αλλά επειδή η μυωπία μου είναι πάρα πολύ μεγάλη, νιώθω ανασφάλεια, επειδή δε βλέπω απολύτως τίποτα. Έτσι, μπαίνω με τους φακούς και πλατσουρίζω...

Χριστίνα φιλιά!

Σας αφήνω κόρες, θα τα πούμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια εχω θεμα με το νερο γιατι εχω ασχημη εμπειρια απο μικρη!σε ηλικια 11-12 χρονων μας πηρε ο πατερας μου με το θειο μου 6 παιδια θαλασσα 3 αγορια 3 κοριτσια!εγω και οι ξαδελφες μου, μικροτερες απο εμενα η μια 4 χρονια και η αλλη 6 χρονια, δηλαδη 8 και 6 αντιστοιχα ειμασταν στα ρηχα και οι αντρες πηγαν πιο βαθια!μετα αποφασισαμε να περπατησουμε στην αμμο πιο περα απο εκει που ημασταν και ξαφνικα αρχισαν κατι κυματα μικρης εμβελειας και μπηκαμε λιγο μεσα στη θαλασσα, με τη μικρη ξαδελφη μου!την προσεχα δηθεν!τωρα κατα ποσο μπορουσα δεν ξερω!τα κυματα τα μικρα αυξηθηκαν αρχισε και ανεμος και μας επερνε μεσα, εγω κολυμπι δεν ηξερα και επρεπε να κουμανταρω και τη μικρη η οποια αρχισε να πινει νερο!ευτυχως ετρεξε η αλλη ξαδελφη και φωναξε τους αντρες και ετρεξαν αλλα παραλιγο να πνιγουμε!η μικρη κυριως γιατι την κρατουσα πανω μου αλλα δεν μπορουσα να τη σηκωσω πανω να μην την παιρνει το κυμα!τα καταφερα και βγηκα λιγο παραεξω πριν ερθουν οι αντρες αλλα το φοβο τον πηρα!

Και παλι στην πρωτη κρουαζιερα που πηγαμε η μαμα μου και τα 2 μου αδελφια, η θεια μου και τα ξαδελφια μου, οι γιαγιαδες μου στους Αγίους Τόπους παλι στα 10-11 πρεπει να ημουν, πηγαμε με ενα θλιβερο κρουαζιεροπλοιο το οποιο κινδυνευε απο στιγμη σε στιγμη να βουλιαξει,ειχε και φουρτουνα πηγαινε περα δωθε!το θυμαμαι και με πιανει πανικος!

Κατερινακι ωραια περασατε στις διακοπες!ωχ πατησαν δρακαινα τα μικρα!ευτυχως ηταν κατι περαστικο!ρε συ ολοκληρο μπουφε πηρες μαζι σου!σε παραδεχομαι ομως!μπραβο!θα παμε και μεις 10-14 αυγουστου διακοπες και μονο προγευμα κλεισαμε αλλα δεν λογαριαζω να παρω φαγητα μαζι μας!μονο μπισκοτα, φρυγανιες, τσιμπηματα δηλαδη!φαγητο αν τρωμε μια φορα τη μερα καλα, την αλλη θα τρωμε κανενα τοστ η κατι αναλογο γιατι αν τρωμε εξω 2 φορες τη μερα θα μας κατσει ο κουκος αηδονι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω όντως τρομακτικές οι εμπειρίες σου, αλλά έπρεπε να τις δεις θετικά, ως ένα λόγο για να μάθεις κολύμπι, οπότε αν σου ξανατύχει, να μην είσαι ανίσχυρη να αντιδράσεις.

Πού θα πάτε διακοπές; Εντός Κύπρου; Η Ιωάννα τι θα τρώει; Εμένα αυτή είναι η μόνιμη ανησυχία μου όταν πηγαίνουμε κάπου. Π.χ. τις προάλλες που πήγαμε εκδρομή, του Αντρέα του έφτιαξα φαγητό απ' την προηγούμενη και το πήραμε μαζί μας. Τώρα στην Πάτρα θα τρώμε σπίτι, βέβαια, αλλά η πεθερά μου δεν είναι και τόσο καθαρή, κι ο άντρας μου λέει να πλένουμε ό,τι χρησιμοποιούμε, κι ας παρεξηγηθούν, πρόβλημά τους. Ελπίζω μόνο να μην αρχίσει τα τηγανιτά...

Τώρα πήγε ο άντρας μου να παραδώσει το πάρκο... Η κοπέλα που μας το έδωσε μας είπε κατά τα μέσα Μαΐου ότι θα το χρειαστεί τον Ιούλιο, γιατί γεννάει η ξαδέλφη της. Δεν μπορώ να καταλάβω, όμως, πώς θα μπει νεογέννητο σ' αυτό το πάρκο. Είναι αρκετά παλιό, η κοπέλα αυτή το έχει απ' το γιό της, νομίζω, που θα πάει τώρα στο γυμνάσιο, και δεν έχει αυτή την πλατφόρμα που μπαίνει για τα νεογέννητα, ούτε και μπορεί να δεχτεί τέτοια πλατφόρμα. Γενικώς η συμπεριφορά αυτής της κοπέλας έχει γίνει πολύ περίεργη τον τελευταίο χρόνο. Από πέρσι το καλοκαίρι έκοψε κάθε επικοινωνία, δεν απαντούσε στα τηλέφωνα και στα μηνύματα, και σε κάποια φάση που επικοινώνησε, είπε στον άντρα μου (είναι δική του φίλη), ότι είχε ένα πρόβλημα υγείας και έκανε μια επέμβαση στο στήθος. Μετά τους βρήκαμε σε μια εκδήλωση που πήγαμε, και ήταν πολύ φιλικοί, κι αυτή και ο άντρας της, και λίγες μέρες μετά πήρε τηλέφωνο. Λέω κι εγώ ότι πήρε για να μας πει να κανονίσουμε να συναντηθούμε, αλλά τελικά, ήταν για να μας ζητήσει πίσω το πάρκο. Χτες πέρασε δήθεν τυχαία απ' το σπίτι μας με το αμάξι, και την ώρα εκείνη κάθονταν ο άντρας μου με τον Αντρέα στο μπαλκόνι, του φώναξε, και του είπε ότι είχε πάει να δει την ξαδέλφη της που γέννησε. Ο άντρας μου της είπε ότι θα πάμε αύριο (σήμερα δηλαδή) στο σπίτι της να της πάρουμε το πάρκο, γιατί θέλω πρώτα να το καθαρίσω, και του είπε εντάξει. Το ίδιο απόγευμα, στέλνει μήνυμα και του λέει "να περάσω τώρα να πάρω το πάρκο;". Τι λύσσα κι αυτή με το πάρκο; Εκείνη την ώρα φεύγαμε, και της είπε ο άντρας μου αν θέλει, να της το πάμε εμείς πιο αργά το απόγευμα, ή αύριο, σήμερα δηλαδή. Αυτή του απαντά ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Σήμερα την παίρνει ο άντρας μου για να κανονίσουμε ώρα, και του λέει "ελάτε κατά τις τεσσεράμιση", μες στο μεσημέρι δηλαδή! Εκείνη την ώρα το μωρό κοιμάται, κι εγώ επίσης ήθελα να κοιμηθώ, οπότε αποφασίστηκε να το πάει μόνος του. Φυσικά κόλλησε στον υπολογιστή και της έστειλε μήνυμα ότι θα πάει στις πέντε, και του απαντά "εντάξει, αλλά πεντέμιση θα φύγω". Δηλαδή ουσιαστικά ήθελε απλά να της πάμε το πάρκο, όχι να πάμε σπίτι της να καθίσουμε, ενώ μας είχε πει να πάμε όλοι, για να δει και τον Αντρέα. Δεν ξέρω, είναι πολύ περίεργη η συμπεριφορά της, και σκεφτόμαστε μήπως έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας (εξ' ου και η επέμβαση στο στήθος) και έχει κλειστεί στον εαυτό της... Σας έπρηξα πάλι!

Να δούμε πώς θα αντιδράσει και ο Αντρέας που θα ξυπνήσει και θα λείπει το πάρκο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνες χαιρετω σας καλως ηρθες κα μου ανανεωμενη!!!

μα καλα εσυ πηρες εστιατοριο οχι απλα σνακ μπραβω σου σε θαυμαζω τοσο..

δρακαινα στα ρηχα μπρρρρ

βαλε φωτο να παρουμε γευση!!!

αννα μαρια κ εγω πριν κανω λειζερ εκανα στα 18 ειχα 7,5 μυωπια κ τραβαγα τα ιδια στη θαλασσα σε νιωθω απολυτα

εγω στον β φοραω κατι τουβλακια κολυμβητηριου στη μεση κ παιζει κ κολυμπα μονος κοντα του βεβαια κ εγω αλλα ειναι πολυ ξεθαρεμενος πινει νερα φτυνει κανει βουτιες ψαρι σωστο εγω ημουν ετσι απο μωρο εχω παθος με θαλασσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου ειχες ασχημη εμπειρια αλλα ποτε δεν ειναι Αργα γραφτειτε με αννα μαρια κολυμπι κ θα νιωθεις αλλος ανθρωπος τα σπυρακια μπορει να ναι λογω ζεστης η αλλεργια ελπιζω να φυγουν γρηγορα μωρε στην κουκλιτσα...

αννα μαρια η κοπελα ισως εχει οντως θεμα υγειας εσυ καποια στιγμη ξαναψαξε την αν ανταποκριθει οκ αν οχι αυτη χανει..

Φρικτη η ιστορια για την πισινα θελει 1000 ματια παιδι κ νερο

χριστινιω μπες για νεακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα ο β εκΑνε τρεις μηνες κολυμπι οσο πιο μικρα μαθαινουν πιο γρηγορα ο β κολυμπα μονος εχει πολυ πλακα για ασφαλεια του φοραω ενα ζωνακι με κατι σαν αφρολεξ τωρα εκλεισε το κολυμβητηριο σεπτεμβρη ξανα ο δασκαλος λεει εχει εφεση θα δειξει παντως του αρεσει τρελα

Βασουλα θα φτιαχνεις κατι στην πεθερα εσυ για τον αντρικο αν εινΑι χωρια εγω ειμαι πολυ σιχασιαρα κ γενικα δυσκολευομαι να φαω αν δεν ξερω τη νοικοκυρα

απο νεα περναω τελεια βολτα χτες στο πανηγυρι με κουνιαδια κ μετα ψησαμε ψαρια στο μπαρμπεκιου σημερα παιδακια χαμος προχτες παλι βολτα πηγαμε τα μικρα κουνιεσ κουνιες απολαυσανε

δεν τους αφηνω να φυγουν μενουν πετρουπολη γενικα απλα ηρθαν στο εξοχικο στην πεθερα μου μιας κ η θαλασσα απο δω ειναι δεκα λεπτα οποτε τα πρωινα πανε μπανιο παιρνουν κ τον βασιλη εχει καρααπολαυση με τις ξαδερφες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και χαρα σας!!!

Ειμαστε καλα, εχω τρελη δουλεια, αλλα σημερα ειπα δεν θα κανω τιποτα θα ασχοληθω λιγο με αλλα πιο χαλαρα πραγματα.

Ο Δημητρακης αρχιζει και συνηθιζει χωρις πανα, με τα τσισα σχεδον τελεια παμε, με τα κακα δυο μερες τωρα καλα. Η μαμα και η πεθερα μου εχουν γιογιο και εγω εχω ενα καθισματακι τουαλετας. Σημερα ομως εκλαιγε και ηθελε να του βαλω πανα, δεν ξερω γιατι, αλλα δεν το εκανα. Εν τω μεταξυ πηγαμε στις κουνιες κι εχει εκει μια βρυσουλα να ξεπλενουν τα παιδακια τα χερακια τους. Αυτος ειχε μαζι τα κουβαδακια του και μαζι με αλλα 2 παιδακια παιζανε, γεμιζαν το κουβαδακι νερο και μετα το γεμιζαν χαλικια δηθεν οτι εφτιαχναν μπετον. Απο το πολυ νερο ο καημενος κατουρηθηκε πανω του κι εβγαλε το σορτσακι του! Μετα εγινε και μουσκεμα με τα νερα οποτε βγαλαμε και την μπλουζα γιατι φυσουσε και φυγαμε αμεσως. Αποτελεσμα; Γυρισαμε σπιτι τσιτσιδι,μονο καπελο και παπουτσια φορουσε και ολοι μας κοιταζαν και γελαγαν! Για καμερα ηταν! Ευτυχως το σπιτι ειναι 2 τετραγωνα απο την παδικη χαρα...

Στα δικα σας τωρα.

Βρε Ανθη μου τι επαθε το παληκαρι! Ακριβως το ιδιο, 18 χρονων ηταν κι αυτος, ειχε παθει ο βαφτισημιος μου το 2008, του εγβαλαν μαχαιρι μερα μεσημερι και του πηραν το κινητο ευτυχως δεν τον χτυπησαν. Δεν συμφωνω με την Αννα Μαρια, δεν εχει δικαιολογια αυτου του ειδους η βια, ασε που ξερουν που χτυπανε, γερους, γυναικες και παιδια. Οσο για την αδιαφορια γυρω τι να πω, ντροπη! Καλα να μην τους κυνηγησουν, αλλα να μην τρεξουν να βοηθησουν το παιδι χτυπημενο;;; Απαραδεκτο!

Βασω επαθες στραπατσα με τη θαλασσα! Εγω τη λατρευω αλλα ειμαι χαλια στο κολυμπι, ολο λεω να παω κολυμβητηριο, αλλα σιχαινομαι τις πισινες... Πως ειναι η μικρη με τα σπυρακια ολα καλα;

Μαρινακι μου να ζησεις κουκλα μου, να εχεις ο,τι ποθεις πιο πολυ, υγεια σε εσας και στο παιδακι σου!

ΚΑ μου Αμμουδια πηγατε; Πολυ μου αρεσε αυτο το μερος, αν και για εμας ειναι μακρια. Μπραβο που περασατε τοσο ομορφα! Καλα διεπρεψες παλι δεν το συζητω!!! Δρακαινα ε; Καλα που δεν ειχατε τρεχαματα! Μπλιαχ!

Μαγδα μου δελφινακι ο Βασιλακης; Μπραβο το αγορι σου! Λοιπον, οσο παραξενο κι αν ακουγεται, εγω ημουν πολυ πιο σιχασιαρα πριν γεννησω, τωρα ειμαι πολυυυυ κουλ. Ο Δημητρης τρωει ο,τι κι εμεις, οποτε δεν εχω θεμα και θαλασσινα και τηγανητα και οσπρια και τοστ και ψαρια και φρουτα και τα παντα τρωει, οποτε δεν με δυσκολευει εξω ποτε.

Αννα Μαρια οντως το μικρουλακι θα ηθελε προσοχη... Καλα αν ειναι η θαλασσα πολυ ρηχη μπορεις να το αφησεις να πλατσουρισει αλλα εννοειται οτι ακομα κι αν δεν εισαι διπλα του εισαι σε αποσταση ασφαλειας και δεν παιρνεις τα ματια σου απο πανω του. Ειπαμε να χαλαρωνουμε στην παραλια, να πινουμε καφεδακι αλλα οχι κι ετσι!! Οσο για τις πισινες δεν τις θελω καθολου! Ο γλυκουλης ο Αντρικος θελει κι αυτος αγκαλιτσα το βραδυ μωρε! Η μαμα σου ειναι καρμπον με ολες τις μαμαδες! Εσυ καλα κανεις και δεν πιεζεις το παιδι, οταν ειναι η ωρα για ο,τιδηποτε θα το καταλαβεις. Για το μπιμπερο, ενω ο Δημητρης απο περσι πινει με καλαμακι χυμο κλπ, το γαλα μεχρι και το χειμωνα τ ο επινε σε μπιμπερο, τωρα εχει δικα του πλαστικα ποτηρια αλλα δεν τα θελει, θελει το δικο μου το γυαλινο η γυαλινη κουπα, οποτε τον εμαθα να το κραταει και με τα δυο χερακια για να μην του πεσει και πινει ετσι. Οσο για την πανα, αν ειναι δυνατον 1μιση ετους παιδακι!

Καγκουρακι μου ομορφο να χαιρεσαι το Νικολα σου! Γερος και δυνατος με το χαμογελο να ειναι παντα!

Ειμαι σιγουρη οτι κατι ξεχναω αλλα εχω τοσα που διαβαζω απο τοσες μερες που ειχα να μπω....

Κι επισης ειχα πολλα κατα νου να γραψω αλλα δεν τα θυμαμαι πλεον...

Οποτε σας καληνυχτω, φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Μου ήρθε περίοδος, ευτυχώς για να μην την έχω στο ταξίδι, και στείλαμε τον Αντρέα στους γονείς μου για λίγο. Τώρα πήγε ο άντρας μου να τον πάρει.

Μια από τις αγαπημένες του ασχολίες τώρα τελευταία είναι η ζωγραφική. Παίρνει χρωματιστά μολύβια και ζωγραφίζει ως άλλος Τζάκσον Πόλλοκ! Συχνά, όμως, προτιμά τα στιλό αντί για τα μολύβια. Σήμερα το απόγευμα ήρθε με την κόλλα του, που τη λέει "κόα", και το στιλό και μου τα έδωσε. Κατάλαβα ότι ήθελε να του ζωγραφίσω εγώ. Του έφτιαξα έναν κύκλο, ένα τρίγωνο και ένα ορθογώνιο και του ζητούσα να μου δείξει το καθένα και μου τα έδειχνε. Μετά του ζωγράφισα ένα αστέρι και φώναζε "ατέι, ατέι, ατέι". Μετά ένα μισοφέγγαρο και φώναζε "κάι, κάι, κάι", δηλαδή "φεγγάρι". Τέλος του ζωγράφισα μια εκκλησία, και έλεγε "γιαγιά", που στα αντρέικα σημαίνει "εκκλησία"!!! Μου φάνηκε απίστευτο το πώς, από απλές σχηματικές αποδόσεις, αναγνώριζε τα αντικείμενα! Και μετά πήρε ένα βιβλίο με εικόνες φρούτων, βρήκε την εικόνα του ανανά και έλεγε "ανανά, ανανά"!!!

Μάγδα πολύ ωραία περνάτε κι εσείς! Αν κατάλαβα καλά, μένετε όλοι Αθήνα, κι εσύ και οι κουνιάδοι, αλλά αυτοί πιο μακριά από τη θάλασσα;

Εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα σιχασιάρα, από αντίδραση στη μάνα μου, η οποία είναι φοβερά σιχασιάρα, και στερείται πολλά πράγματα, και όταν ήμασταν μικροί, τα στερούμασταν κι εμείς. Π.χ. καλαμπόκι ψητό που το φτιάχνουν οι πλανόδιοι δοκίμασα πριν λίγα χρόνια, γιατί η μάνα μου μας έλεγε ότι είναι πολύ βρώμικα και δε μας αγόραζε ποτέ. Έτσι, εγώ δε βγήκα καθόλου σιχασιάρα, αλλά και ο πιο αναίσθητος άνθρωπος του κόσμου να είσαι, αν πας στην πεθερά μου θα σιχαθείς οπωσδήποτε. Δεν είναι καθόλου καθαρή, π.χ. τα πιάτα τα πλένει μόνο απ' την πλευρά που τρώμε, κι από κάτω είναι όλο κολλημένα λίπη, όπως και τα υπόλοιπα σκεύη της. Τα ποτήρια δεν τα πλένουν, απλά τα ξεπλένουν, γιατί λένε, "έλα μωρέ, νερό είχαν μέσα", "έλα μωρέ, καφέ είχαν", "έλα μωρέ, ούζο είχαν"... Το χειρότερο, όμως, είναι όταν πλένει τα πιάτα η γιαγιά του, η οποία είναι τρισχειρότερη, κι απ' ό,τι κατάλαβα, επειδή η μάνα του βαριέται, την αφήνει και κάνει πολλές δουλειές... Ο άντρας μου, πάντως, μου είπε να πάρουμε ένα σφουγγαράκι και να το έχουμε μόνο για τον Αντρέα, και να πλένουμε εμείς τα σκεύη του, κι ας πούνε ό,τι θέλουν. Κι αυτά που σας είπα δεν είναι τίποτα, γενικώς όποτε πηγαίνουμε γίνομαι χειρότερη απ' τη μάνα μου!

Χριστίνα πολύ γέλασα με το επεισόδιο στην παιδική χαρά! Δηλαδή στο δρόμο δε φορούσε ούτε βρακί;;;;; :D :D :D :D

Σας φιλώ, προς το παρόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α καταλαβα η πεθερα περιπτωσαρα!!!

Καλε ναι σου λεω, εξω η τσουτου, εξω ο κωλαρακος, πεδιλακια και καπελακι μονο! Σου λεω ολοι γελαγαν κι ελεγαν "μπραβο σου, ο καλυτερος εισαι!να ειχα μια καμερα!!"χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα δε θα τα καταφέρουμε να βρεθούμε στο τσατ!

Καλά, πολύ γέλιο με το Δημητράκη!!!!! Εμείς παίρνουμε πάντα μαζί μας τη τσάντα του, με πάνες, μια-δυο αλλαξιές ρούχα, το νερό του, μωρομάντηλα, κ.λπ. Αλλά μερικές φορές λέμε "έλα μωρέ, σιγά, λίγη ώρα θα λείψουμε", κι έτσι απλά βάζω το νερό του στη τσάντα μου. Πάντως, μας έχουν χρειαστεί τα εξτρά ρούχα, γιατί κάποιες φορές βράχηκε κι αυτός, λερώθηκε, κ.λπ.

Κατά τις εννιά τον έφερε ο άντρας μου απ' τους γονείς μου και τον ρωτάω τι έφαγε στη γιαγιά, και μου απαντά "νούνια", που στα αντρέικα σημαίνει "μακαρόνια". Ήξερα ότι σήμερα η μάνα μου είχε μακαρονάδα, την παίρνω και τη ρωτάω και μου λέει ότι, ναι, είχε φάει όντως μακαρόνια! Πρώτη φορά μου απάντησε σε ερώτηση που δεν αφορούσε το άμεσο παρόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...