Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Ευτυχώς τα κατάφερα και κοιμήθηκα λίγο, αλλά πήρε η μάνα μου τηλέφωνο ότι ο Αντρέας δεν κοιμήθηκε καθόλου και τα έχουν φτύσει λίγο μαζί του και πήγε ο άντρας μου να τον πάρει.

Μαρίνα περαστικά στον Αντωνάκη! Αν είναι απ' το εμβόλιο, θα περάσει σε 1-2 μέρες. Εμάς ευτυχώς δεν είχε καμία απολύτως παρενέργεια απ' το MMR! Και είχα ακούσει τα τέρατα γι' αυτό το εμβόλιο...

Συμφωνώ με το Καγκουράκι, όλα τα παιδιά περνάνε μια φάση που δεν ακούνε. Άλλωστε, το μωρό έχει δική του προσωπικότητα, θέλει να ανακαλύψει τον κόσμο και δεν ανέχεται εμείς να το εμποδίζουμε! Εξαρτάται, λοιπόν, από το τι απαιτήσεις έχουμε εμείς απ' το παιδί και τι απαγορεύσεις του βάζουμε. Σίγουρα κάποια στιγμή ο Αντώνης θα μπει και στο μπάνιο και παντού, γιατί θέλει να τα εξερευνήσει όλα! Άσε που, απαγορεύοντάς του να μπει σ' ένα χώρο, του κεντρίζουμε τη φαντασία του, γιατί πάντα το απαγορευμένο αποκτά ένα μυστήριο, και θα βρει τρόπο να μπει μέσα.

Αλλά τα ατυχήματα δεν είναι και τόσο θέμα υπακοής: δηλαδή δε θα πάρω τον Αντρέα να του πω "μην σκαρφαλώσεις παιδί μου στο παράθυρο γιατί μπορεί να πέσεις", γιατί αυτό δεν έχει κανένα νόημα σε τόσο μικρό παιδάκι, άσε που θα του βάλω ιδέες. Αν τον δω να σκαρφαλώνει θα τον μαλώσω και θα τον βάλω τιμωρία, αλλά τι γίνεται αν, την πρώτη φορά που το κάνει, εγώ δε θα τον προλάβω;;; Δεν είναι, λοιπόν, θέμα υπακοής, από τη στιγμή που το παιδί δεν ξέρει αν αυτό είναι σωστό ή λάθος.

Όσο για το ξύλο με τα άλλα παιδάκια, αυτά συμβαίνουν. Μου άρεσε πολύ η ιδέα του Καγκουράκι! Εγώ πάντως στην εκκλησία που παίζει ο Αντρέας με τα άλλα παιδάκια, δεν επεμβαίνω ποτέ, αν του πάρουν τα παιχνίδια και δεν του τα δίνουν ή αν θέλει να πάρει αυτός το παιχνίδι από κάποιο άλλο παιδάκι, εκτός κι αν αυτό είναι μικρότερο. Μια φορά που τον ενοχλούσε ένα άλλο παιδάκι, δεν μάλωσα το άλλο παιδάκι εννοείται, απλά πήρα τον Αντρέα από εκεί. Έτσι είναι η ζωή, δε θα είμαι συνέχεια από πάνω του να τον ξελασπώνω!

Καγκουράκι ευτυχώς το μπαλκόνι μας δεν έχει μεγάλα κενά. Φυσικά μπορεί να πιαστεί και να σταθεί στο κάτω μέρος του κάγκελου, αλλά από κει και πέρα, δεν μπορεί να σκαρφαλώσει κάπου. Το πίσω μπαλκόνι έχει τοιχάκι, αλλά στη φάση που είναι ο Αντρέας δεν μπορεί ακόμα να το σκαρφαλώσει. Του χρόνου ίσως να χρειαστεί κάτι.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές για το πλύσιμο των δοντιών. Θα το προσπαθήσω, γιατί φάνηκε ότι του άρεσε σήμερα το πρωί που τα πλύναμε.

Μπράβο και για το ρο!

Α, σας είπα που σήμερα ο Αντρέας ζωγράφισε το πάτωμα του δωματίου του; Έκανε ένα μεγάλο αριστούργημα, αλλά δυστυχώς ήταν εφήμερο γιατί το σφουγγάρισα, χιχι!

Επεξεργάστηκε από Θέλω να γίνω μαμά!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα στην ομηγυρη!

Αννα Μαρια αφου τα φτιαχνεις τα κουλουρακια μετα θες να μην τα τρωει;;; Ασε το παιδακι να φαει, σπιτικα ειναι με υλικα που ελεγχεις εσυ, αδυνατος ειναι, μη σκας. Το θεμα ειναι να τρωει αγνα πραγματα οσο γινεται βεβαια. Πχ παγωτο απ' εξω εγω συνηθως δεν του δινω πανω απο μισο κυπελακι, ενω αν το φτιαξω εγω που δεν βαζω ουτε βουτυρα ουτε αβγα ουτε χαλασμενα γαλατα του δινω οσο θελει, αρκει να φαει το φαγητο του πρωτα. Οχι να τρωμε γλυκα αντι για φαγητο! Εσυ εχεις κανει πολλες δουλειες, εμενα με εχει πιασει μια τεμπελιτιδα και κανω μονο τα απαραιτητα απολυτως. Σκουπισμα, σφουγγαρισμα, μπανια, κανενα πλυντηριο, τα βασικα δηλαδη.

Καγκουρακι μου συμφωνω μαζι σου, πολυ εξυπνο αυτο με την ανταλλαγη, θα το υιοθετησω κι εγω!!! Το ρο και λαμδα εμενα δεν τα λεει καθαρα, μιλαει λιγο σαν βλαχος χιχιχιχιχ!

Βασω ετσι ειναι τα παιδακια, θα μαλωσουν για παιχνιδια, θα φιλιωσουν, τι να πρωτοκανει και η δασκαλα. Μην ανησυχεις, ετσι μεγαλωνουμε ολοι, απο αυτα μαθαινουν τα παιδια την κοινωνικοποιηση και τους κανονες...

Μαρινα μου περαστικα σας! Οχι βρε να παει η ξενη μαμα να μαλωσει το παιδακι, ειναι μικρουλια! Οντως παντως ζωηρευουν πολυ μεγαλωνοντας, δεν ειναι αστειο...

Για τα καγκελα λιγο υπερβολικο το βρισκω ομως, ποτε βεβαια δεν ξερεις γιατι και πως. Κι εγω εχω θεμα, οδοντοκρεμα χρησιμοποιουμε παιδικη, αλλα δεν θελει να φτυνει την τρωει! Και δεν θελει ουτε να του τα βουρτσιζω τα βουρτσιζει μονος ο Θεος να το κανει βουρτσισμα!

Βοηθεια!!! Καλα παμε με τα τσισα αλλα τρεις μερες τωρα ολο κανει πανω του τα κακα και μετα τα λεει δεν ξερω πως να τον πεισω να του δωσω να το καταλαβει =, καμια ιδεα;;;

Φιλια παω για μαθημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα όντως γι' αυτό το λόγο τα έφτιαξα, για να μην τρώει συνέχεια ετοιματζίδικα μπισκότα, αλλά είπαμε να κρατάμε ένα μέτρο! Αυτός όποτε του κατέβει αρχίζει "τότο, τότο" που σημαίνει "μπισκότο", γυροφέρνει το βάζω με τα κουλουράκια και το κοιτάζει με λαχτάρα και μετά αρχίζει να κλαίει και να οδύρεται. Αφήστε που ο άντρας μου το πρωί του έδωσε για πρωινό κουλουράκια! Αλλά οκ, είναι με αγνά υλικά είπαμε! :)

Παγωτό δικό μου δεν έχω φτιάξει ποτέ, δε νομίζω ότι θα το πετύχω... Έτσι, δεν έχει φάει ποτέ παγωτό, αλλά ούτε και έχει ζητήσει.

Κάνω πολλές δουλειές γιατί τα είχα αφήσει την περασμένη βδομάδα στο έλεος του Θεού, μια που ήμουν άρρωστη. Κάθε πρώτη εβδομάδα του μήνα κάνω μίνι γενική στα δωμάτια, δηλαδή θα τινάξω τους καναπέδες, τα στρώματα, θα μετακινήσω έπιπλά, κ.λπ, ενώ τις άλλες μέρες απλά κάνω ένα απλό καθάρισμα (όχι και συνέχεια, μην τρελαθούμε!). Ειδικά τα μπάνια μας ήταν ένα χάλι... Καλά, κι εσύ δεν κάνεις λίγα, όσα κάνουμε όλες κάνεις!

Τον έφερε πριν λίγο ο άντρας μου και κοιμήθηκε στο αμάξι... Να δούμε μέχρι πότε θα κοιμάται το γαϊδουράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια για τα περαστικα!παλι ανεβασε!!!

κοριτσια εγω ειπα θα παω να το μαλωσω αν καταλαβαινει το αλλο!οχι ετσι....γιατι οχι δεν καταλαβα?

και αν δεν καταλαβαινε αυτο μετα θα επιανα γονεις...καποια εχουν εμμονη να χτυπανε!να τα μαζεψουν λοιπον!!!τα λεω γιατι την εχω πατησει !!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ναι σιγουρα αλλα οχι και γυμνασιο να μην ξερει να προστατευτει!!αλλα σου ειπα εμενα εμαθε να μην μπαινει...αν βαζεις τα ορια σου και δεν αφηνεις να κανει οτι θελει σιγα σιγα θα μαθει!εμεις απο δημοτικο ειχαμε κλειδια και πηγαιναμε μονα μας σπιτι!

αλλα τα καγκελα ειναι υπερβολικο και ουτως η αλλως ειμαστε συνεχεια απο πισω τους...πως θα μας ξεφυγουν????ολο και καποιος τον βλεπει...ή στην τελικα αν φοβασαι...κλειστο με ασφαλειες το παραθυρο ή το παντζουρι...εγω του κλεινω το παραθυρο γιατι βγαινει εξω συνεχεια και ανοιγω κλιματιστικο.

αυτααα!!!

Χριστινα μπραβο για τον Δημητρακη!!!δυσκολα μαθαινουν ε???απο οτι εχω ακουσει το βραδυνο το μαθαινουν τελευταιο.σε γιογιο τα κανει???και πως του το μαθες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα πιστεύω ότι το παιδάκι πρέπει να μάθει να προστατεύεται από μόνο του. Αν ξέρει ότι η μαμά του θα πάει να μαλώσει το άλλο παιδάκι, τότε δε θα μάθει ποτέ να προστατεύει τον εαυτό του, αλλά θα ανατρέχει πάντοτε σ' αυτήν. Άλλωστε, στην προκειμένη περίπτωση, η Ιωάννα πήγε να του πάρει το παιχνίδι, δεν τη χτύπησε χωρίς λόγο. Αν το παιδί έχει επιθετικές τάσεις, σίγουρα θα μιλήσεις με τη δασκάλα και τους γονείς του. Αλλά να πας να μαλώσεις το ίδιο το παιδάκι, και μεγάλο να είναι, δεν είναι σωστή μέθοδος. Ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες, το παιδί που η μάνα του ανακατεύεται έτσι θα το κοροϊδεύουν ως μαμμόθρεφτο.

Κι εγώ συνέχεια από πίσω του είμαι, δεν τον αφήνω μόνο του. Έχουμε ανοιχτά γύρω γύρω όλη μέρα, και βγαίνει στο μπαλκόνι, και καθόμαστε κι εμείς εκεί μαζί του. Δε θέλω να καθόμαστε μέσα κλεισμένοι με το κλιματιστικό επειδή μπορεί να βγει έξω ο Αντρέας, άσε που δεν έχουμε καν κλιματιστικό!

Καλά, για τα παιδιά της υπαλλήλου μας που τους έχει ακόμα τα κάγκελα ενώ πηγαίνουν στο γυμνάσιο, δεν το συζητάμε, δεν είναι ότι δεν ξέρουν να προστατευτούν, απλά αυτή είναι υστερική.

Σας αφήνω, ξύπνησε, έφαγε δύο κουλουράκια και τώρα κλαίει και οδύρεται και θέλει και τρίτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυσκολο να μεγαλωνεις παιδια...εγω αυτο ξερω!!!καλα ειναι μωρα ακομη...αφου αρχισουν τα σχολεια αρχιζουν τα ζορια!εννοω μετα αρχιζει να κοινωνικοποιειται και θελει προσοχη!

παλι πυρετο εχουμε...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα αν και νομίζω ότι ειναι θέμα ημερών να τα προλαβαίνει και τα κακα δοκίμασε κάτι για επιβράβευση όταν θα τα καταφέρνει ίσως έτσι προσπαθήσει περισσότερο, πες του κάτι που θα του αρεσει πχ ότι θα του διαβάσεις δυο παραμύθια το βραδυ ή οτι αλλο ξέρεις εσυ ότι του αρεσει, μην το συνδυασεις ομως με γλυκο, παιχνίδι ή κάτι τέτοιο.

Μαρίνα ειναι μικρός ο Αντώνης ακομα και δεν έχεις ζήσει καποια πράγματα είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις γνώμη σε ορισμενα θεματα. Συμφωνω απόλυτα για τα όρια χρειάζονται και τα βοηθούν πολυ τα παιδάκια αλλα να ειναι λογικα, εγω προσωπικά δεν θα κλεινομουνα μέσα επειδη βγαίνει στο μπαλκόνι και όταν υπαρχουν δυο ή και περισσότερα παιδια μικρα στο σπιτι και ςισαι μονη σου ειναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν στιγμές που θα κοιτάξεις μονο το ένα οπότε πρέπει να έχεις παρει τα μέτρα σου.

Αννα Μαρία έχω δυο παρόμοιες συνταγες για σπιτικό παγωτό, εύκολο χωρις παγωτομηχανη, εμένα μου αρεσει πολυ και βγαίνει και μεγαλη ποσότητα, αν θες σου τι λέω και την δοκιμαζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;; Εγώ είμαι χάλια και φοβερά θυμωμένη. Χτες το βράδυ επιτέθηκαν δύο αλλοδαποί στον ανιψιό μου για να του πάρουν το κινητό. Το παιδί έχει ράμματα στο φρύδι και στα χείλια, είναι απίστευτα εκνευριμένος και σοκαρισμένος-παρόλο που δεν το παραδέχεται. Χτες τρέχαμε μέχρι αργά στα νοσοκομεία για ράμματα και ακτινογραφίες στο κεφάλι. Περπατούσε με έναν φίλο του και αυτά τα τέρατα είχαν κρυφτεί πίσω από ένα βαν. Ξαφνικά πετάχτηκε ο ένας μπροστά στον ανιψιό μου, του έδωσε μια γροθιά στο φρύδι, το παιδί έπεσε χάμω και του ζήτησε το κινητό. Ο ανιψιός μου χωρίς να αντισταθεί το έδωσε και παρόλο που το πήρε το καθίκι του έσκασε και άλλη γροθιά στο στόμα. Ο φίλος του πρόλαβε να τρέξει γιατί ο ανιψιός μου την έφαγε πρώτος. Ο άλλος αλλοδαπός πήρε στο κυνήγι τον φίλο του ανιψιού μου. Πρόλαβε να του δώσει μια ξόφαλτση στο μάγουλο αλλά τελικά ξέφυγε. Ο ανιψιός μου που ήταν πεσμένος στο δρόμο και ματωμένος έμεινε αβοήθητος από ΜΑΛΑΚΕΣ που περνούσαν με το αυτοκίνητο και τον έβλεπαν. ΣΕ ΤΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΖΟΥΜΕ;;;;;;;;;;;;;; Έχω απίστευτο θυμό στην ψυχή μου και πολύ άγρια συναισθήματα του τύπου θα χαιρόμουν πολύ αν κάποιος τους έδερνε μέχρι ένα στάδιο πριν πεθάνουν.Κι εγώ να βλέπω. Το λέω και νιώθω άσχημα αλλά είναι αλήθεια. Το παιδί της αδερφής μου δεν το διαχωρίζω από τα δικά μου και όποτε σκέφτομαι τι του έκαναν βάζω τα κλάματα. 18 χρονών παλικάρια και δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν στο δρόμο....Είναι τρομακτικό όλο αυτό. Μακάρι να τους βρουν- αν και πολύ αμφιβάλλω. Αλλάζω θέμα γιατί θα με πιάσουν πάλι τα ζουμιά και δεν το θέλω.... Βασούλα με ρώτησες αν στα δύο παιδιά βγαίνει το ένα ζόρικο και το άλλο όχι. Ο Πάνος ήταν πιο βολικός στον ύπνο και στο φαγητό από την Αλεξάνδρα. Σε άλλα θέματα όμως είναι πιο βολική η μικρή. Τρίτο μωράκι δεν σκέφτομαι ούτε για πλάκα. Είμαι υπερπλήρης με τα δύο βλασταράκια μου. Κρίμα που χτύπησε το κοριτσάκι σου αλλά συμβαίνουν αυτά μεταξύ παιδιών..Δεν φταίει η δασκάλα. Όπως δεν τα προλαβαίνουμε κι εμείς όλα, έτσι δεν μπορεί κι αυτή. Άννα Μαρία δεν πειράζει αν ο Αντρέας καταπιεί οδοντόκρεμα γιατί είναι κατάλληλη για την ηλικία του. Τα σπιτικά σου κουλουράκια πρέπει να είναι πολύ νόστιμα και γι' αυτό τα λάτρεψε ο γιος σου! Πάμε τώρα στο θέμα της ασφάλειας. Στο δωμάτιο του Πάνου έχω ένα μεγάλο παράθυρο πάνω από το γραφείο. Από κάτω το κενό. Μένω στον 4ο. Έβαλα κάγκελα πέρυσι. Το παιδί έπαιζε στο δωμάτιό του όσο μαγείρευα και δεν μπορούσα να είμαι σίγουρη ότι δεν θα σκαρφαλώσει στο γραφείο και δεν θα ανοίξει το παράθυρο. Μόνο αυτό το παράθυρο φοβόμουν. Μαρίνα μου μη λες μεγάλη κουβέντα...Τα παιδιά αλλάζουν και ζωηρεύουν μεγαλώνοντας. Ο Πάνος μέχρι και τα 3 ήταν το πιο υπάκουο παιδάκι. Ξαφνικά ζωήρεψε και άρχισε να αντιδρά και να λέει πολλά όχι. Το ίδιο παιδί με την ίδια μάνα. Τι σημαίνει αυτό; Ήμουν καλή μάνα μέχρι τα 3 και μετά χάλασα;;; Πραγματικά δύσκολο το μεγάλωμα παιδιών. Κατερινάκι μου είσαι πολύ ήρεμος άνθρωπος και οι τρόποι με τους οποίους διαπαιδαγωγείς τα παιδιά σου μου αρέσουν πάρα πολύ. Αυτό με την ανταλλαγή πολύ έξυπνο! Μπράβο στην Αγγελικούλα σου που είπε το ρο! Τσάμπα ανησυχούσες. Ανυπομονούμε για τη βάφτισή σας!!!! Ο Πάνος βλέπει μικρό Νικόλα με την πρόσκλησή σας αγκαλιά! Χαχαχαχαχαχαχα. Χριστινάκι μου με το καλό να βαφτίσετε τα διδυμάκια σας! Ο Δημητράκης τα πάει τέλεια με την πάνα! Είναι θέμα ημερών να την κόψει. Θα τα καταφέρετε μια χαρούλα και με τα κακά. Εγώ θυμάμαι τον έβαζα στο γιογιό όταν άφηνε κανα πριτσάκι, παίρναμε και παιχνίδια μαζί μας και καθόμασταν πολλή ώρα στο μπάνιο μέχρι να τα κάνει. Αυτά και για σήμερα. Λέω να πάω να ξαπλώσω νωρίς σήμερα (3 το πρωί είναι..χιχιχιχιχι). Από τις 4 που κοιμάμαι συνήθως καλύτερα είναι! Φιλάκια !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααα!!!εμεις ακομη εχουμε πυρετο!ανεβοκατεβαινει...οταν παει 38 δινω πυρετο οποτε δεν ανεβαινει περισσοτερο

κοριτσια με παρεξηγησατε!!! Κατερινα δεν το κλεινω μεσα συνεχεια!!!απλα οταν παω για δουλειες στη κουζινα και δεν θελω να βγει εξω απλα κλεινω τη μπαλκονοπορτα!γιατι κακο ειναι? πρεπει να γινουν και καποιες δουλειες αλλωστε...και εθχες τον εβγαλα λιγο εξω αν και ειχε πυρετο να παρει λιγο αερα!το ευχαριστηθηκε !εδω στη γειτονια τον πηγα βολτα!χαζευε !!!

Ανθη μου και εμενα με ειχαν απειλησει να με παρουν το κινητο στα 16 μου και ευτυχως τους το δωσα κατευθειαν γιατι πηγαιναν να βγαλουν μαχαιρι...τοτε ε???το 2003!!!οχι τωρα!φαντασου τωρα!!!πραγματικα φοβασαι να περπατησεις βραδυ ειδικα!!!δεν ξερω αν υπαρχει σωτηρια!μακαρι να τους πιασουν αν και δεν νομιζω!!!οχι Ανθη μου δεν λεω οτι δεν ειναι καποια καλη μανα επειδη ζωηρευει το παιδι!!!λογικο ειναι να ειναι ζωηρα!εμενα ηδη κανει αταξιες!!απλα οσο μπορουμε να τα βαζουμε τα ορια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααααα του εχω βαλει και φουρφουρι στις γλαστρες εξω στο μπαλκονι και παει και το χτυπαει μολις γυρναει!!!αχαχχαχαχχαχαχα το εχει αχτι!!!!!!!!!!!!!!

αααα και παει σαν το παπακι!!!περπαταμε οοοολο και πιο πολυ πλεον!!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 14 ΜΗΝΕΣ!!!!!!!!!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!ΜΑ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΝΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλιτσες απο το αγωνιστικο μετωπο του οτε στον οτε δουλευω νομιζω αννα μαρια εσυ ρωτησες σε καταστημα ειμαι.

μωρουδενια μου περαστικα στο μαναρακι σου καλε εχω αγχωθει καλοκαιρι κ εχει λιωσει ολος ο κοσμος στις ιωσεις σκεψου τι μας περιμενει το χειμωνα εμεις θα αρχισουμε κ παιδικο αστα βραστα...

μπραβω που περπατατε ολο κ πιο πολυ...εγω να σας πω καγκελα δεν εχω βαλει ουτε θα εβαζα απο την αποψη οτι του χω πει καποια πραγματα κ εχω την αισθηση οτι τα χει καταλαβει κ τα τηρει η αληθεια ειναι οτι ειναι παιδια κ ποτε δεν ξερεις αρα ειμαι σε επιφυλακη παντα αλλα νομιζω καλυτερα ειναι να ξερει τους κινδυνους γιατι μπορει να βρεθει σε μερος που δεν θα χει καγκελα εκει τι κανουμε??

σκεψου οτι εμενα το σπιτι ειναι ισογειο στο σαλονι ειναι η εξωπορτα κ βγαινεις σε μια μαρμαρινη σκαλα με 7 σκαλακια για να βγεις στον κηπο ποτε δεν εχω κλειδωσει αλλα ο βασιλης δεν ανοιγει την πορτα ειναι συμφωνια γιατι ετσι εμαθε απο μωρο στα συρταρια κ πορτες ειχα βαλει κ εγω μη πιασει δαχτυλακι καταλαθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Μαγδα!!!καλη συνεχεια στο αγωνιστικο σας μετωπο!!

ειδες λοιπον αν του τα μαθεις τι καλα που ειναι?και οντως ειχες δικιο...αν παει καπου που δεν εχει ασφαλειες εκει τι κανεις???σωστη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε ανθη μου ψυχωπλακωθηκα περαστηκα του καταρχην με οσα τραβηξε το ερμο το παιδακι απο την αλλη νευριασα με το τι καθαρματα υπαρχουν κ ποσο απροστατευτοι ειμαστε οσο για την αδιαφορια του κοσμου τι να πω πια διπλα μας να πεθανει ο αλλος πια γυρναμε το κεφαλι κ συνεχιζουμε απο φοβο ειναι με οσα βλεπουμε απο αδιαφορια πραγματικα θα θελα να ζουσα στον παλιο καιρο που ολοι γνωριζονταν που ολοι ηταν ενωμενοι γιατι τωρα πια μονο ο εαυτος μας μας νοιαζει δυστυχως..εγω παντως ειμαι ψυχοπονιαρα κ μερικες φορες ο αντρας μου μαλωνει μη βρω μπελα αλλα κ γιαγια βρηκα στο δρομο κ την πηγα σπιτι με το αμαξι καποτε τη λυπηθηκα κ σκυλο πατημενο απο αμαξι προσπαθησα να σωσω αλλα μου πεθανε στα χερια κ αλλα τετοια θελω να νιωθω καλα με την συνηδειση μου..

αννα μαρια καλε στειλε τη συνταγη με τα κουλουρια για να χει τοσο κολημα ο γιος κατι ξερει αν κ να ξερεις το απαγορευμενο ειναι πιο γλυκο οσο του λετε μη τα θελει αστα σε κοινη θεα θα φαει θα φαει μετα δεν θα του κανει τοσο αισθηση πιστευω..πως εισαι καλυτερα εσυ το παιδι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθη μου για το χαρακτηρα του παιδιου εγω νομιζω παιζουν 100 παραγοντες ρολο εκτος απο μια καλη μανουλα σχολειο φιλοι συγγενεις ολα μαζι διαμορφωνουν το χαρακτηρα αρα μη νιωθεις η αποκλειστικα υπευθυνη κουκλιτσα παντως οπως και να χει εχεις δυο υπεροχα αγγελουδια..η σκηνη στο κρεβατι με τους τρεις σας ηταν το λιγοτερο μαγευτηκη ετσι νιωθω οταν ειμαστε με τον αντρουλη κ το γιο αγκαλια η πιο χαρουμενη γυναικα στον κοσμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι πηγαινει εχουμε κοψει πανες κ στον υπνο ακομα γενικα ο βασιλης θα λεγα οτι ειναι ενα απο τα πιο ευκολα παιδακια σε μια βδομαδα σχεδον κοψαμε πανες κ βραδυνες ευτυχως πιπιλα την μια μερα του πα τελος την αλλη μερα δεν ξαχαφαγε χωρις ουτε ενα δακρυ να ναι καλ το πουλακι μου δεν με εχει κουρασει ποτε γεννημενο αντρακι το ψυχακι μου.σε ολα βεβαια δεν βιαστηκα δηλαδη μετα τα 2 του τα κοψα ολα αυτα για να ναι ετοιμος κ αυτος κ εγω γιατι κακα τα ψεμματα τωρα πια δεν ειναι μωρακι φορα βρακακι δεν τρωει πιπιλα κ πλεον ζητα μονος να πινει σε ποτηρι κ οχι σε μπουκαλι λεει ειναι αντρας χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα μου στο κοπανησανε κ σενα το καμαρι σου καλε σε καλο μας πια αλλα αυτα συμβαινουν ομως μωρε αρκει να μην ειναι σοβαρο τοτε νομιζω πρεπει να επεμβαινουμε εμεις οι γονεις εγω δεν μπαινω στη μεση ετσι κ τσακωθει ο βασιλακος προτιμω να παταει στα ποδια του αμα δω τα σκουρα βεβαια θα δρασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καγκουρακι μου στο χωριο ακομα καλοπερνατε αντε κ μεις σημερα να παμε για κανα μπανακι αυτη τη βδομαδα ουτε ενα καναμε σνιφφ ειχα κ περιοδο...

κα μου κ συ οπου κ να σαι να περνατε ομορφα!!

χριστινακι νομιζω η επιβραβευση θα βοηθησει εμεις στηναμε χορο με το που εκανε κακουνακια μετα τα χαιρεταγαμε πριν τραβηξουμε καζανακι κ τετοια χαζα..

κ εμενα μονος θελει να τα πλυνει τα δοντια του υπαρχουν ομως ειδικες οδοντοκρεμες που κ λιγη καταπωση δεν κανει κακο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη σοκαριστηκα και τρομακτικό όλο αυτο που έζησε το παιδι και αλλο να το ζεις και αλλο να σου το περιγράφουν, δυστυχώς εχει αλλάξει πολυ η κοινωνία μας και φοβάμαι ότι θα γίνουν πολυ χειρότερα τα πράγματα εκτος αν ερθει πια αυτός ο πατος και μετα αλλάξουν προς το καλύτερο τα πράγματα, αν και δεν το πιστεύω. Εύχομαι να γινει γρήγορα καλα και σωματικα αλλα και να βρει την ηρεμία του μέσα του. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια προσπαθω να κάνω το καλύτερο που μπορω για τα παιδάκια μου θέλω πολυ να ειναι καλα και ήρεμα παιδάκια και δεν μου αρέσουν οι εντάσεις οπότε το προσπαθω και μαθαίνω και εγω απο όλες εσάς της μανουλες εδω μέσα. Για την βάπτιση μας είμαι σίγουρη ότι θα χαρεί ο Πανουλης.

Μαρίνα το φουρφουρι τι ειναι ο άνεμο μύλος μήπως επειδη είπες γυρνάει? ακομα κάνει πυρετο? ελπίζω μέχρι το βραδυ να ειναι τελείως καλα.

Μαγδα άντε να κάνετε τα μπανακια σας τωρα το ΣΚ. τα δοντακια εμεις εχουμε κάνει συμφωνία πρώτα μονη αλλα παντα στο τέλος έλεγχο η μαμα οπότε της κάνω ένα αεπιπλεον βουρτσισμα.

εμεις είμαστε στο χωριο ήρθε και η νονα του Νικολα χθες για να την συνηθίσει περισσότερο. Στην θάλασσα μας κοιτάνε και μας θαυμάζουν ή μας σχολιαζουν ολοι πρώτον γιατι η Αγγελικη με τα μπρατσακια της κολυμπάει πολυ και παει και βαθιά και μετα τα βγάζει στα ρηχά και κάνει τις βουτιές της και δεύτερον γιατι ο Νικόλας το χαίρεται πολυ στο σωσιβιο και όταν του βουταω και το κεφάλι μέσα ειναι μια γλυκα και του αρεσει πολυ. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι τα μικρα μου και εγω εχουμε εμπειρια και γνώση απο baby swimming και τους κάνει πολυ εντύπωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Μαρινα πως ειναι ο Αντωνακης?περασε ο πυρετος?απ το ΜΜR θα ειναι!θυμαμαι και εμας η Ιωαννα μετα απο 1 βδομαδα εκανε πυρετο!

Καγκουρακι φανταζομαι θα ειστε το σχολιο στην παραλια γιατι και ομορφα παιδακια και γνωστες baby swimming, πως να μην ειστε το κεντρο της προσοχης?

Αννα μαρια καλα λεει η Μαγδα!για δωσε συνταγη,για να τα τρωει με τοση μανια ο Αντρεας σιγουρα θα ναι νοστιμα!

Μαγδουλα οντως βολικοτατο παιδακι ο Βασιλης!αληθινος αντρας!

Ανθη κτυπησανε τοσο ασχημα το παιδι για ενα κινητο?αν ειναι δυνατον!σε τι κοινωνια ζουμε!πως καταντησαμε ετσι,να φοβομαστε τη σκια μας?περαστικα στο παιδι:-(Παλια οταν βλεπαμε ενα ανθρωπο στο δρομο να κανει ωτο στοπ για να παει πιο κατω ο μπαμπας μου παντα σταματουσε να τον παρουμε χωρις κανενα ενδοιασμο!τωρα εμεις με τιποτα δεν βαζουμε καποιον αγνωστο στο αυτοκινητο με τιποτα!παλαιοτερα δεν υπηρχαν ολα αυτα!τωρα. . .!

Για υο γεγονος που κτυπησε το παιδακι την Ιωαννα δεν θυμωσα ουτε με τη δασκαλα ουτε με το παιδι!ο μικρος κλεινει 2 χρονων το σεμπτεμβρη!3 μηνες πιο μεγαλος απ την Ιωαννα! του ειπε η δασκαλα δεν ηταν σωστο αυτο και το παιδι το αντιληφθηκε!αλλα εφταιγε καπως και η δικη μου που πηγε να αρπαξει το παιγνιδι που κρατουσε το παιδακι!συμβαινουν αυτα!πολλα παιδια στον ιδιο χωρο ειναι λογικο!φτανει να μην ειναι τιποτα σοβαρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ είμαι ψόφια. Πήγαμε εκδρομή σήμερα σε ένα πολύ γραφικό χωριό, το Όμοδος. Δείτε εδώ σχετικά: http://www.omodos.org/ Ήταν πολύ ωραία, προσκυνήσαμε δύο φορές στην εκκλησία του Τιμίου Σταυρού, όπου φυλάσσεται ένας ξύλινος σταυρός που είχε βρεθεί εκεί το 2ο αιώνα και ένα κομμάτι από τον σταυρό του Χριστού που άφησε η αγία Ελένη όταν επέστρεφε από τα Ιεροσόλυμα στην Κωνσταντινούπολη και σταμάτησε στην Κύπρο, είδαμε το Μουσείο Αγώνος ΕΟΚΑ, το Κέντρο διάσωσης Δαντέλας, δύο παραδοσιακά πατητήρια σταφυλιών για κρασί, περπατήσαμε στα στενά δρομάκια με τα μαγαζάκια με τα παραδοσιακά μαγαζάκια, και παίξαμε σε μια παιδική χαρά πνιγμένη στα πεύκα!

Στην εκκλησία όλοι τα έπαιξαν με τον Αντρέα, γιατί ανέβαινε μπουσουλώντας- επειδή δεν είχε από που να πιαστεί- τα δύο σκαλιά που οδηγούσαν στο τέμπλο, στεκόταν μπροστά στα βημόθηρα, και προσκυνούσε τις εικόνες που ήταν ζωγραφισμένες εκεί! Κάτι Ρωσίδες τον κοιτούσαν που ανέβαινε, και μόλις τον είδαν να προσκυνά, κατενθουσιάστηκαν!

Στην παιδική χαρά έκανε δυο φίλες, δύο κοριτσάκια αρκετά μεγαλύτερα, που ανέβηκαν όλοι μαζί στο γύρω-γύρω-όλοι, και τον γυρνούσαν αυτές. Ο Αντρέας έκανε χαρούλες και χαίρονταν κι αυτές! Μετά εμείς ξαναπήγαμε στην εκκλησία, κι όταν περάσαμε απ' την παιδική χαρά για να πάμε στο αμάξι μας, τον είδε η μία και του φώναζε "Αντρέα, Αντρέα" και μετά φωνάζει στην αδελφή της "ήρθε πάλι ο μικρός"!!! Όπου πάμε θα κάνει φίλους!!! Είναι πάρα πολύ κοινωνικός!

Επανέρχομαι με σχόλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι για δώσε τις συνταγές για παγωτό, να δούμε αν θα το πετύχω!

Αν ερχόμασταν στη βάφτιση του Νικόλα, ο Αντρέας θα ήταν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο! Λατρεύει τον Μικρό Νικόλα. Πηγαίνει στον άντρα μου και του λέει "Κόα, κόλα", δηλαδή "Νικόλα, Νικόλα" και θέλει να του βάζει το τραγούδι του Μικρού Νικόλα. Όταν το ακούει, αρχίζει να χοροπηδά όπως κάνουν τα παιδάκια στο βιντεάκι, και κοιτάζει και την αντανάκλασή του στο τζάμι! Μετά σε ένα σημείο του βίντεο παίζουν μπάλα, κι αυτός φωνάζει "γκόοοολ"!

Τι ωραία που κολυμπάτε όλοι! Δηλαδή βουτάς το κεφάλι του Νικόλα στο νερό και δεν γκρινιάζει;

Ανθή τι φοβερό αυτό που συνέβη στον ανηψιό σου... Δυστυχώς τα πράγματα πάνε απ' το κακό στο χειρότερο, και εισερχόμαστε σε ένα φαύλο κύκλο. Απ' τη μία οι Έλληνες είναι αγανακτισμένοι με τους αλλοδαπούς και ψηφίζουν Χρυσή Αυγή με όλα όσα αυτό συνεπάγεται, απ' την άλλη οι αλλοδαποί αισθάνονται το μίσος που πηγάζει από αυτό το γεγονός και αντιδρούν με το να γίνονται πιο βίαιοι. Και δυστυχώς, όλοι το τραβάνε στα άκρα... Φυσικά, και όσοι περνούσαν, έβλεπαν τον ανηψιό σου και δε βοηθούσαν, είναι το ίδιο εγκληματίες με αυτούς που τον χτύπησαν. Γιατί κι αυτούς, που έκαναν την επίθεση, ίσως κάποιος άλλος να τους έχει χτυπήσει και έβγαλαν το μίσος τους πάνω στον ανηψιό σου. Οι πολίτες που περνούσαν και τον έβλεπαν χτυπημένο κάτω και τον προσπερνούσαν τι δικαιολογία έχουν; Απλά κοιτάνε τη βολή τους... Δεν είναι αυτή η Ελλάδα που έζησα δέκα χρόνια... Μια φορά με κλέψανε, κι αυτό ήταν μέσα στο Πανεπιστήμιο, είχα αφήσει τη τσάντα μου μέσα στην αίθουσα και βγήκα έξω στο διάλειμμα, κι όταν γύρισα τη βρήκα κάτω, και το κινητό και το πορτοφόλι μου έλειπαν. Δεν ξέρω ποιος το έκανε, αλλά μόνο συμφοιτητές μου ήταν μέσα στην αίθουσα, και μάλιστα, είχε δει μια κοπέλα, Κύπρια, να φεύγει τρέχοντας πριν τελειώσει το διάλειμμα... Μια φορά θυμάμαι είχα ζαλιστεί στο λεωφορείο, κι αμέσως τρέξανε να μου δώσουν τη θέση τους, να με βοηθήσουν. Έχει αλλάξει πολύ η ελληνική κοινωνία δυστυχώς...

Μάγδα δεν το ήξερα ότι δουλεύεις στον ΟΤΕ!

Εννοείται ότι τα κουλουράκια τα έχουμε σε κοινή θέα, και του δίνουμε άλλωστε, δεν του τα κρύβουμε. Αλλά σήμερα, ίσως επειδή έφαγε διάφορα στην εκδρομή, ίσως επειδή δεν τα έβλεπε για αρκετή ώρα, δεν ασχολήθηκε και πολύ, κι όταν γυρίσαμε στο σπίτι δε ζήτησε!

Ο Αντρέας σε κάποια θέματα είναι πολύ εύκολος, σε κάποια άλλα πολύ δύσκολος. Π.χ. την πιπίλα την έκοψε μόνος του εφτά μηνών. Απλά δεν την ήθελε. Το θηλασμό ούτε που καταλάβαμε πώς τον κόψαμε. Αλλά όταν είναι να κάνει σκανταλιές και αταξίες, δεν ακούει κανένα! Είναι πάρα πολύ ζωηρός, πεισματάρης και ξεροκέφαλος και απλά κάνει αυτό που θα του κατέβει στο κεφάλι, όσες φορές κι αν του πούμε ότι είναι αταξία και όσες φορές κι αν του εξηγήσουμε και το λόγο που είναι αταξία. Η τελευταία του αταξία είναι να πετάει πράγματα απ' το παράθυρο και το μπαλκόνι. Τον βάζουμε τιμωρία στο πάρκο, αλλά αυτός απλά το ξανακάνει. Σήμερα κρατούσε ένα παιχνδάκι και είχε απλώσει το χέρι του έξω απ' τα κάγκελα του μπαλκονιού κι έκανε ότι θα το ρίξει. Του έλεγα συνέχεια "όχι, Αντρέα, μην το ρίξεις", κι αυτός με κοιτούσε και γελούσε, και μάζευε το χέρι του. Το έκανε δυο-τρεις φορές, και μετά φυσικά το πέταξε. Τον βάλαμε τιμωρία στο πάρκο, κι όταν του θύμιζα την αταξία του έκλαιγε, αλλά πιστεύω ότι τον διασκεδάζει πολύ αυτή η χαζομάρα και θα το ξανακάνει, μέχρι να βαρεθεί. Την πόρτα μας ευτυχώς δεν την έχει ανοίξει ποτέ, αλλά της μάνας μου, που είναι πάρα πολύ εύκολο να ανοίξει, πατάς απλά ένα κουμπί, την ανοίγει, βγαίνει στη βεράντα και πάει να κατέβει τα σκαλάκια για να βγει στο δρόμο. Ξέρει ότι είναι αταξία, αλλά το κάνει ούτως ή άλλως, επειδή το βρίσκει πολύ διασκεδαστικό και ενθουσιάζεται. Δηλαδή, και πεντακόσιες φορές να του πω "όχι εκεί", αυτός απλά θα πάει, δε θα με ακούσει. Δεν είναι παιδί που υπακούει και πολύ σε κανόνες, νομίζω έχει πολύ έντονη προσωπικότητα και δεν είναι καθόλου υπάκουος!

Το θέμα είναι ότι ένα παιδάκι σ' αυτήν την ηλικία ανακαλύπτει τον κόσμο και πειραματίζεται μ' αυτόν. Θέλει να ζουλήξει όλο το σωληνάριο της οδοντόπαστας, να ανοίξει όλα τα ντουλάπια και να βγάλει τα πράγματα απ' έξω, να ζωγραφίσει το πάτωμα, να πετάξει τα πράγματα απ' το μπαλκόνι, να θρυμματίσει ολόκληρο το μπισκότο στο πάτωμα, να σπάσει το παιχνίδι του, απλά και μόνο για να δει τι θα γίνει αν τα κάνει! Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό, κι εμείς με τα "μη" και τα "όχι" μας και τις ένα σωρό απαγορεύσεις μας, του κόβουμε τη φόρα, το βάζουμε σε καλούπια και δεν το αφήνουμε να αναπτύξει τη δημιουργικότητά του. Γι' αυτό προσπαθώ να μην επιβαρύνω τον Αντρέα με τα "όχι" και τα "μη" που εγώ έμαθα ότι είναι απαραίτητα, εκτός, βέβαια, κι αν απειλείται η σωματική του ακεραιότητα!

Βάσω σήμερα που πηγαίναμε στο Όμοδος, περάσαμε απ' την έξοδο του χωριού σου, και σκέφτηκα να σου κατέβω ακάλεστη! Όλο και κάποιος θα ήξερε το σπίτι σου, αλλά μετά λέω "μπα, μάλλον σε γενέθλια θα είναι..." :P

Μαρίνα πώς είναι σήμερα ο μικρός;

Τη συνταγή για τα κουλουράκια θα τη βάλω αύριο στην ομάδα.

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία ωραία περασατε στην εκδρομή σας και φαίνεται και ωραίο μέρος απο τα λίγα που είδα.

Ο Αντρεας σου ειναι μια γλυκα και απο τις περιγραφές μου θυμίζει πράγματα που εκανε και η Αγγελικη οπότε όλα τα ιδια κάνουν, συμφωνω και εγω με όσα εγραψες απλα ανακαλύπτουν τον κόσμο και μεις απλα μαζεύουμε απο πίσω ότι σκορπανε δεν κρατάει ομως και για πολυ αυτο....

Για την θάλασσα ναι δεν γκρινιαζει καθολου του αρεσει πολυ να κανει με τα χερακια του πλατσ πλατσ το νερο οταν ειναι στο σωσιβιο, λιγο πριν τον βγαλω τον κραταω απο τις μασχαλες και τον παιζω στο νερο και του βουταω το κεφαλακι μέσα, υπάρχει τρόπος να κανεις ένα μωρο μικρο να κρατήσει την αναπνοή του.

λοιπον η συνταγη για το παγωτό ειναι η εξής: 2 γάλατα εβαπορε τα βάζεις καμια ώρα πριν στην κατάψυξη, μισο γάλα ζαχαρουχο, και δυο φακελάκια garni. Χτυπάς τα γάλατα για 10 λεπτα, προσθετεις το ζαχαρουχο και χτυπάς για αλλα 5 λεπτα και τέλος προσθετεις τα δυο φακελάκια garni και χτυπάς πάλι για 10 λεπτα. Ειναι έτοιμο το βάζεις σε Ταπερ ή φόρμα κεικ και κατάψυξη. Αν δεν θες να ειναι σκέτο μπορείς να προσθέσεις στο τέλος καραμελομενα αμύγδαλα ή τριμμενα μπισκότα Oreo ή μερεντα τα ανακατεβεις στο μίγμα και γινεται τέλειο. Μου έχουν πει ότι υπάρχει και σοκολατουχο garni οπότε αντι για λευκο να σου βγει σοκολάτα αλλα δεν το έχω δοκιμάσει.

Η δευτερη συνταγη ειναι με 2 morfat κρέμες, 2 γάλατα ζαχαρουχα και δυο αυγά, τα χτυπάς όλα μαζι για 20-25 λεπτα και μετα πάλι μπορείς να κανεις διάφορες παραλλαγές όπως και πριν. Επισης σε αυτη τη συνταγη λεει ότι μπορείς να χωρισεις την ποσότητα στη μέση, βάζεις την μιση σε μια φόρμα που ανοίγει και την βάζεις κατάψυξη για μια ώρα στην υπόλοιπη λιωνεις μια κουβερτουρα και την προσθετεις οπότε γίνετε σοκολατενια και μετα απο μια ώρα την τοποθεσίες πανω απο την πρώτη στρωση, που εχει ήδη παγώσει οπότε έτσι δεν αναμιγνυονται και βγαίνει μια διχρωμη τούρτα παγωτό. Καλη επιτυχία!!!

Επεξεργάστηκε από kangaroo
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;; Σήμερα βαρέθηκα πάρα πολύ γιατί δεν πήγαμε πουθενά και η κλεισουρα μου τη βαρεσε στα νεύρα...Αύριο, όμως, λέμε να πάμε για μπανάκι. Το πρωί θα κοινωνήσει η Αλεξανδρούλα και μετά θα πάμε θαλασσίτσα. Είμαι σίγουρη ότι θα μας ακούσει όλη η παραλία όταν επιχειρήσω να βάλω την μικρή στη θάλασσα αλλά κάπως πρέπει να την μαθει και αυτη.Κατά τα άλλα τα ίδια. Μάγδα μου έτσι εύκολος ήταν και ο Πάνος σε όλα. Ειδικά την πάνα ούτε εγώ το περίμενα ότι θα την κόψει τόοοοσο εύκολα.Την πιπίλα το ίδιο. Το μόνο που δεν μπορεί να κόψει αλλά φταίω κι εγώ είναι το μπιμπερό. Γιατί φταίω;; Γιατί εγώ του βάζω το γάλα το πρωί στο μπιμπερό για να μην τα χύσει όλα κάτω και μαζεύω...Τον ρωτάω βέβαια κάθε πρωί αν θα το πιει σε κούπα. Μου λέει όχι και βάζω αμέσως στο μπιμπερό. Αν όμως τα εξαφανίσω δεν θα έχει άλλη επιλογή. Πρέπει να το πάρω πιο ζεστά γιατί είναι 4+. Είσαι ψυχοπονιάρα ε;; Σπανίζουν πλέον οι άνθρωποι που βοηθούν του άλλους.. Άννα Μαρία δεν ακούει ο Αντρέας ε;; Είναι μικρούλης ακόμα. Μεγαλώνοντας θα το καταλαβαίνει περισσότερο το όχι. Στην Ελλάδα πράγματι η κατάσταση έχει αλλάξει. Δεν θα κάτσω βέβαια να δώσω ελαφρυντικά στα καθίκια που χτύπησαν τον ανιψιό μου ότι ίσως κάποτε τους χτύπησαν...Ο ανιψιός μου ποτέ δεν θα κάνει κάτι τέτοιο επειδή είχε αυτή την εμπειρία. Γιατί; Γιατί έχει αρχές. Αυτά είναι βρωμερά σκουλήκια που δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο.Επίσης στην Ελλάδα υπάρχει πλέον απίστευτη εγκληματικότητα και θεωρώ απολύτως λογικό οι Έλληνες να φοβούνται τους αλλοδαπούς. Επομένως δεν μου φαίνεται λογική η άποψη ότι οι αλλοδαποί τα κάνουν όλα αυτά γιατί νιώθουμε έτσι για εκείνους. Για να νιώθουμε έτσι κάτι προηγήθηκε. Δεν τους βάζω όλους φυσικά στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν αξιοπρεπέστατες οικογένειες αλλοδαπών. Δυστυχώς όμως ένας μεγάλος αριθμός είναι εγκληματικές φυσιογνωμίες. Το κακό στην όλη υπόθεση είναι πως ο κόσμος έχει γίνει απίστευτα σκληρός και δύσπιστος.. Αυτό με πικραίνει. Μακάρι να γινόταν να αλλάξει η κατάσταση αλλά θα γίνει ακόμα χειρότερη... Μπορεί να σας φαίνονται κάπως όλα αυτά που γράφω αλλά είμαι ΟΡΓΙΣΜΕΝΗ. Οργισμένη γιατί πλέον φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε και γατί τα παιδιά μας δεν μπορούν πλέον να παίξουν σε μια πλατεία χωρίς φόβο μην μας τα αρπάξουν. Κατερινάκι το κολυμβητήριο είναι ό,τι καλύτερο για τα παιδιά! Εμένα η φραουλίτσα ουρλιάζει όταν πάμε να την βάλουμε στη θάλασσα και ο Πάνος δεν θέλει ούτε κατά διάνοια να κάνει βουτιά...Καμία σχέση με εσάς. Χαχαχαχαχα. Πλησιάζει η βάφτισή σας!!!! Μικρέ Νικόλα θα σε απολαύσουμε!!!! Βάσω μου έτσι είναι όπως τα λες. Πλέον δεν πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη σε κανέναν...Γίνονται τόοοοσα πολλά... Πώς τα περάσατε στο μπάτσελορ;; Με την Ιωαννούλα πήγαν όλα καλά που έμεινε με τη γιαγιά; Μαρίνα 14 μηνών ε;; Είδες πόσο γρήγορα περνά ο καιρός;; Κάνει ακόμα πυρετό ο Αντώνης σου;; Είχες κι εσύ εμπειρία με κλέψιμο κινητού;;; Τουλάχιστον τα πράγματα κύλησαν ανώδυνα. Ο ανιψιός μου, παρόλο που έδωσε αμέσως και χωρίς αντίσταση το κινητό και παρόλο που είχε φάει ήδη μια μπουνιά, έφαγε και άλλη ενώ τα τέρατα είχαν ήδη πάρει αυτό που ήθελαν. Τόση βιαιότητα;;; Τι να πει κανείς;; Αυτά και για σήμερα.Καλό βράδυ σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια! Τι κάνετε;

Εμείς πήγαμε εκκλησία και μετά πήγαμε σε μια θεία μου που είχε το μνημόσυνο της μάνας της, και μετά είχε καφέ. Ο Αντρέας βρήκε τις ξαδελφούλες του και παίξανε, αλλά μου έσπασε τα νεύρα η μάνα μου. Σε κάποια φάση μύρισε τον Αντρέα να δει αν έκανε κακά, και της λέω ότι έκανε πριν και τον αλλάξαμε, και τότε γυρίζει στην πεθερά του ξάδελφού μου και της λέει "τους είπα να του κόψουν τις πάνες τώρα που είναι καλοκαίρι, αλλά αυτοί δεν προσπαθούν". Τώρα δε θυμάμαι αν το είπε ακριβώς έτσι, αλλά αυτό είναι το ρεζουμέ. Της λέω "το μωρό δεν είναι έτοιμο να κόψει τις πάνες, στο έχω πει πάρα πολλές φορές, μην επιμένεις. Μετά τα δύο κόβουν τις πάνες". Της το είπα κάπως απότομα είναι η αλήθεια, αλλά αυτή είναι η χιλιοστή εκατοστή όγδοη φορά που μου το λέει, και τώρα μάλιστα, το είπε μπροστά σε τρίτο, για να με φέρει σε δύσκολη θέση. Μετά που φεύγαμε μου λέει "έκανες τη χειρίστη εντύπωση έτσι όπως μου φέρθηκες, μπλα μπλα μπλα μπλα". Εγώ ούτε που θυμόμουν το περιστατικό, κι άρχισε να με πρήζει και να μου κάνει επίθεση, ότι ήμουν απαράδεκτη, κ.λπ. Της έχει γίνει εμμονή το θέμα της πάνας. Το μωρό δεν είναι έτοιμο να κόψει την πάνα, κι αυτή εκεί, επιμένει ότι πρέπει να τον βάζω συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα στο γιογιό για να μάθει να κάνει κακά. Να της εξηγώ ότι ο Αντρέας ακόμα δε λέει τα κακά, ότι αν τον βάλω στο γιογιό σε δύο λεπτά θα σηκωθεί και θα φύγει, ότι απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ, εκεί αυτή, και μάλιστα να τα λέει και σε άλλους για να με παρουσιάσει εμένα ως άχρηστη και αδιάφορη επειδή δεν του κόβω τις πάνες.

Τέλος πάντων... Κάθε μέρα τα καταφέρνει και με συγχίζει. Τις προάλλες που θέλαμε να πάμε για μπάνιο, με παίρνει τηλέφωνο, της λέω ότι θα πάμε παραλία κι αρχίζει "τιιιι; Όχι, να μην πάτε, φυσάει πολύ, θα αρρωστήσει το παιδίιιι"... Μου έσπασε τα νεύρα, της λέω "αμάν πια, δεν υπάρχει περίπτωση να σου πούμε ότι θέλουμε να πάμε κάπου και να μην αρχίσεις το κήρυγμα και τη γκρίνια", και μετά πήγε κι είπε στον αδελφό μου ότι της έκανα επίθεση, και μετά δε μου μιλούσε. Νομίζω ότι την έχει δει λίγο μανία καταδιώξεως, αλλά μόνο με τον αδελφό μου κι εμένα, και κυρίως με εμένα, επειδή τον αδελφό μου δεν τον βλέπει και τόσο συχνά.

Και μετά, εννοείται, δεν παραδέχεται τίποτα. "Εγώωω;;;; Το είπα εγώ αυτό;;;; Πότεεεε;;;".

Καγκουράκι και του Αντρέα του αρέσει να τον κρατάει ο άντρας μου απ' τις μασχάλες και να τον παίζει στο νερό. Αλλά το κεφαλάκι δεν του το έχουμε βουτήξει ακόμη. Τώρα αύριο μάλλον θα πάμε παραλία, να δούμε πώς θα αντιδράσει. Νομίζω ότι θα είναι πιο εξοικειωμένος.

Εύκολες φαίνονται οι συνταγές, αλλά αυτά τα γκαρνί, τα μόρφατ και τα εβαπορέ, πόσο καλά είναι... Χμ... Γενικώς τα αποφεύγω αυτά, οπότε δε νομίζω να φτιάξω αυτά τα παγωτά... Νομίζω αυτός είναι κι ο λόγος που δε φτιάχνω παγωτό, επειδή δε βρίσκω μια συνταγή που να έχει μέσα κανονικό γάλα, άντε καμιά κρέμα γάλακτος και τίποτε άλλο. Ευχαριστώ πάντως!

Ανθή ξέρω πολλά παιδιά που κόβουν το μπιμπερό στα έξι! Μη σου πω και πιο πολύ! Γιατί δε δοκιμάζεις να του δώσεις το γάλα με το καλαμάκι; Κι ο Αντρέας το γάλα με το μπιμπερό το πίνει, επειδή αποθηλάσαμε και δεν ήθελα να είναι πάρα πολύ απότομη η μετάβαση από το στήθος σε ποτήρι, έτσι του έδωσα μπιμπερό. Το νερό το πίνει στο ποτηράκι με το στόμιο. Από ποτήρι κανονικό δεν ξέρει να πίνει. Με καλαμάκι δε δοκιμάσαμε, αλλά όλοι μου λένε ότι πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσω. Αλλά γενικώς, δε μου αρέσει να βιάζομαι και να πιέζω το μωρό. Σιγά και τι θα γίνει, όλοι μαθαίνουν κάποτε να πίνουν σε ποτήρι!

Εν τω μεταξύ, αυτό το σκεφτόμουνα και σε σχέση με το βούρτσισμα των δοντιών. Δηλαδή, ο Αντρέας πίνει νερό μόνο από το ποτηράκι, και το ρουφάω για τον Αντρέα σημαίνει ταυτόχρονα και καταπίνω. Οπότε, θα είναι πολύ δύσκολο να παίρνει το νερό στο στόμα, να κάνει γαργάρα και να το φτύνει. Φυσικά τώρα βουρτσίζω κι εγώ τα δόντια μου για να με βλέπει, αλλά δεν ξέρω αν θα το κάνει κι αυτός.

Δυστυχώς η κατάσταση στην Ελλάδα είναι φαύλος κύκλος. Το μίσος γεννά μίσος, από κάπου ξεκινά, βέβαια, αλλά μετά γίνεται ανεξέλεγχτο.

Σας αφήνω κόρες, θα τα πούμε μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...