Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου 2013!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε;Εμείς μια χαρά!Μεγαλώνουμε κ ζωηρεύουμε και άλλο. Σηκωνόμαστε μόνες μας αλλά δεν στεκόμαστε ακόμα χωρίς βοήθεια.Τώρα με τη δουλειά λείπω πολλές ώρες και μου λείπει αφάνταστα η αγαπούλα μου.Μόλις με βλέπει σηκώνει χεράκια,κάνει χαρούλες και τσιρίζει να την πάρω αμέσως αγκαλιά.

Ελπίζω να είστε όλοι καλά,φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσακια μου!

Ποσο καιρο εχω να μπω και να τα ποιυμε?Ηρθαμε Ελλαδα αρχες Ιουλιου και καθισαμε συνολικα 2 μηνες!Περασαμε το ομορφοτερο καλοκαιρι!Βαφτισαμε και την Αναστασια μας την οποια την φωναζουμε Νατασα.Ολα πηγαν υπεροχα!Στην Ελλαδα περασαμε καταπληκτικα!Στεναχωρηθηκα πολυ οταν γυρισαμε πισω και δυσκολευτηκα να προσαρμοστω.Η Αριουλιτα μου βεβαια εκανε μια χαρα οταν ηρθαμε που δεν περιγραφεται.Παιζει συνεχως με την Νατασα ,την κανει να γελαει και το μικρουδελι μου χαιρεται πολυ κ βγαζει κραγουλες χαρας.Ειναι "μαγικη" ολη αυτη η εικονα την οποια βλεπω καθημερινα.

Ευχομαι να ειστε ολες καλα και τα μικρουλακια σας επισης!!!Φιλακια πολλα!Θα τα λεμε συχνοτερα πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες, τι κάνετε; Εμείς μεγαλώνουμε και ζουζουνεύουμε! Ξεκινήσαμε τα φαγάκια και τα φρουτάκια απο την περασμένη εβδομάδα και πάμε μια χαρά, ενώ συνεχίζουμε τον θηλασμό σε όλα τα υπόλοιπα γεύματα! Έφαγε μια σχετική φρίκη στα σκέτα λαχανικά πριν βαλουμε το μοσχαράκι, αλλά τώρα που μπήκε το κρεατάκι το τσακίζει το μεσημεριανό. Κατα τα αλλα, εχει τρελή σιελόρροια και όλη μέρα βάζει και τα δυο χεράκια μες το στόμα. Η γιατρός είπε είμαστε κανονικά μεσα στη φάση της οδοντοφυιας οπότε καλό μας κουράγιο! Με τον ύπνο μου κάνει ακόμα κόλπα γιατί το βράδυ ξυπνάει και 3 και 4 και 5 φορες για να θηλάσει και εχω ψιλοδιαλυθεί από το ξενύχτι. Εσείς κοιμάστε;;;Φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού τα κατάφερα με τη νέα εμφάνιση του mammyland είπα να ανοίξω το θεματάκι μας,για να συνεχίσουμε την όμορφη παρεούλα που είχαμε.

Εμείς είμαστε μια χαρά,αυτή τη στιγμή η ζουζού κοιμάται αλλά από στιγμή σε στιγμή την περιμένω να ξυπνήσει για φαγάκι.

Φιλάκια!

Καλησπέρα κ από εμάς,

μεγαλώσατε βλέπω όλοι ε? φτου φτου μας.

Μεγαλώσαμε κ εμεις, κυριώς στη ψυχοκινητηκη κ σωματική εξέλιξη , γελάμε, καθομαστε στον πωπω, το κεφάλι το σηκωνουμε μονες μας και θελουμε να παταμε τα ποδαρακια μας. παει πολύ καλά απλά αυτο το μηνα πηρε λιγο βάρος, μονο 400γρ. Ξεκινήσαμε όμως φαγάκι σιγά σιγά, βιολογικο ρυζάλευρο ή θα φτιάχνω μονη μου κρέμα, σε 5 μέρες ξεκινάμε φρούτα κ μολις τελειώσουμε κ την εισαγωγη φρουτων, μπαινουμε κρεατοσουπες. Ο αποκλειστικος θηλασμος συνεχίζεται βέβαια, τώρα δινω κ στον μεγάλο λίγο. Οταν μπουμε κανονικα στα φαγητα θα πινει γάλα, πρωι , απογευμα κ βράδυ (οχι μια φορα) κ θα τρώει σκέτο το μεσημεριανο κ το εντεκατιανο, τη φρουτοκρεμα. ετσι λέω τουλάχιστον ,θα δειξει....

στον υπνο το βράδυ πότε πάει καλά κ πότε όχι. Απλά με τη δουλειά ξυπνάω νωρις κ μερικές φορές ειμαι σα ζόμπι.

Βινούλα υπομονή με το καλό η βάπτιση.

σε όλες τις άλλες μανούλες φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε;Τα περισσότερα για τη βάφτιση της ζουζούς μας είναι έτοιμα.Πήγαμε κ στον παιδίατρο για εμβόλιο.Η ανάπτυξη μας είναι πολύ καλή.Είμαστε 8.800γρ και 71 εκ..Κλάψαμε λίγο με το εμβόλιο,αλλά μετά κοιμηθήκαμε ένα 2ωρο. Θα αρχίσουμε να τρώμε ζυμαρικά,τραχανά,ρυζάκι,αυγό,σπανάκι,φασολάκια και δημητριακά με μέλι.Επιτέλους ποικιλία γεύσεων!

ΚΟΝΝΑ το βάρος είναι μια χαρά,400 γρ είναι πολύ καλά,εφόσον παίρνει βάρος είναι εντάξει.

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κοριτσακια μου!Πως ειστε?Τα ζουζουνια σας?

Λενα κοπελα μου ποιος σας ειπε να ξεκινησετε μελι, τραχανα και σπανακι???Το μελι ειδικα ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ μεχρι να κλεισουν το 1ο ετος της ηλικιας τους!!!!!Υπαρχει μια ασθενεια που συνδεεται με το μελι για την οποια δεν υπαρχει κανενα φαρμακο για να γινει το παιδακι καλα απαξ κ αντιδρασει το παιδακι.Επισης,ο τραχανας περιεχει αγελαδινο γαλα το οποιο επισης απαγορευεται να το δωσεις στο παιδακι πριν τον χρονο γτ μπορει να κανει αλλεργια.Το σπανακι περιεχει νιτρικο οξυ και δεν επιτρεπεται να το δινουμε ακομα στα μωρακια μας!Εμεις τρωμε απο λαχανικα:Φασολακια,κολυκαθακι,αρακα,σελινο,πατατα,καροτο,ντοματα.Απο κρεατικα:μοσχαρακι και κοτοπουλο.Τη φρουτοκρεμα της την φτιαχνω μονη μου.Γενικα τρωει 3 γευματα στερεας τροφης:φρουτοκρεμα,φαγακι το μεσημερι με διαφορα λαχανικα κ καποιο ειδος κρεατος και το απογευμα μπισκοτοκρεμα.Θηλαζει ακομα κανονικα οποτε τα 2 γευματα πρωι και βραδυ ειναι ο θηλασμος και τη νυχτα αναλογως 1-2 φορες θα θηλασει.Το βαρος της ειναι 8300 και το υψος 66,5.Δεν ειμαστε και πολυ ψηλες.Καθεται απο τον 6ο μηνα και ψιλομπουσουλαει.Λεει μπα-μπα,μαμ ,μα-μα, ντα-ντα,πα-πα.Γελαει συνεχως σαν μωρακι και χαιρεται με οτιδηποτε της κανουμε ειτε εμεις ειτε η αδερφουλα της.Το κακο ειναι οτι θελει μονιμως να εχει παρεα διαφορετικα χαλαει τον κοσμο.Βαφτιστηκαμε τελη Αυγουστου ,εκλαψε παρα πολυ,δεν σταματουσε με τπτ μεχρι να την παρω.Ολα ομως εγιναν τοσο ομορφα!Τα παντα ηταν μοναδικα!Το ευχαριστηθηκαμε τοσο εμεις οσο κ ο κοσμος(απο αυτα που μας ελεγαν δλδ).Δοξα τω Θεω!

Φιλακια σε ολες!

Επεξεργάστηκε από an-n
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο εμάς! Λενακαρα κι εγώ το έχω ακούσει αυτο που λέει η Αναστασία για το μέλι. Και μάλιστα χτυπάει το νευρικο σύστημα. Μέλι μετά το χρόνο οπωσδήποτε. Αναστασία πού έγινε η βάφτιση;; Τί θεμα είχες;; Εμείς μεγαλώνουμε και μπουλουκεύουμε, τρώμε μηλο αχλαδι μπανανα για δεκατιανό, χορτοσουπα με κοτοπουλο ή μοσχαρι για μεσημεριανό και στα υπόλοιπα γεύματα θηλαζουμε. Προχτές βγήκε και το πρώτο μας δοντάκι!!! Το ζουζούνι με δαγκώνει οταν θηλάζει και ξεκαρδίζεται που πετάγομαι πίσω. Κατα τα άλλα εγω είμαι απο προχτες με πυωδη αμυγδαλιτιδα αλλα ευτυχως σημερα χωρίς πυρετό. Χτες την εβγαλα με 39 όλη μέρα σαν το ζόμπι αλλά ξεκίνησα amoxil οπότε σήμερα είμαι πολύ καλύτερα. Φιλια σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!! Τι κάνετε????

Εμείς έχουμε το μωρό με πυρετό όχι πολύ βέβαια... πήγαμε παιδίατρο δείχνει να είναι μια απλή ιωσούλα... προς το παρόν δεν έχουμε άλλα συμπτώματα.... από δοντάκια δεν βγάλαμε καθόλου.... αλλά πηγαίνει το δάγκωμα σύννεφο... Εμείς είμαστε 8 μηνών 8,5 κιλά 71 πόντους και καθόμαστε στον ποπό μας και έχουμε λίγες ημέρες που μπουσουλάμε κι όλας.... Το φαγητό μας έχει ως εξής:

Το πρωί 210ml γάλα

Το δεκατιανό είναι φρέσκα φρούτα μήλο, μπανάνα, αχλάδι, ακτινίδιο και δαμάσκηνο.... ( έχουμε φάει και άλλα φρούτα από τον κήπο μας αλλά έχουν σταματήσει τώρα... του χρόνου)

Το μεσημέρι: 2 μέρες κοτόσουπα 1 μέρα χορτόσουπα και 2 μέρες μοσχαρόσουπα και πάλι με χαρτόσουπα.... όλα αυτά επαναλαμβάνονται... τα υλικά μας είναι τα εξής: μοσχάρι ή κοτόπουλο κ καρότο, πατάτα, σέλινο, φασολάκι, παντζάρι, κρεμμύδι, κολοκυθάκι, μπρόκολο, κουνουπίδι, ντομάτα και τώρα του πρόσθεσα και σπανάκι...!!!!! Σε λίγες μέρες θα φάμε και ζυμαρικά. Μόνο λάδι ωμό και λεμόνι προαιρετικά.

Το απόγευμα: επειδή έχουμε αλλεργία και πίνουμε ειδικό γάλα φτιάχνουμε το γάλα μας με άνθος ορύζης κρέμα...

Το βράδυ: 210ml γάλα...

Αλάτι και ζάχαρη απαγορεύεται στα παιδιά κάτω των 2 ετών αυστηρά.... εμείς βάζουμε στην φορυτόκρεμα και 1 μπισκοτάκι (η παιδίατρος μας είπε να πάρουμε τα Μιράντα αλλά επειδή έχουν λίγη ζάχαρη εγώ του πήρα τα Nutricia που δεν έχουν καθόλου ζάχαρη) Μέλι δεν θα έδεινα σε καμία περίπτωση στο μωρό... και να επιτρεπόταν για ποιό λόγο να το κάνω????????? Επίσης αυγό μετά τον χρόνο!!!! Τραχανά πολύ αργότερα γιατί έχει αγελάδινο γάλα και αυγά!!! Αυτή είναι η γνώμη μου και έτσι μας έδωσε η παιδίατρος μας συμβουλές!!!

Δεν γράφω σε μία- μία χωριστά γιατί είναι πολλές οι απαντήσεις!!!

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπανάκι | SuperMomRocks

Κορίτσια βρήκα αυτή τη σελίδα και είναι πολύ καλή να την κοιτάξετε όλες... λέει για τα φαγητά των μωρών!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου...τι κανετε???βλεπω ολα τα παιδακια μας ανθιζουν μερα με την μερα....εμεις βαφτιστηκαμε και ηταν τελεια...ο Δημητρης δεν εκλαψε καθολου...ουτε για το καλο που λενε....εγω κουραστηκα αρκετα αλλα τωρα εχει πολυ ξεκουραση και ηρεμια.....μεχρι να σνελθω θα το παω στο χαλαρο....για θεματα διατροφης ο καθε παιδιατρος εχει τα δικα του οποτε το μονο σιγουρο ειναι το μελι που εχω ακουσει ...εγω ακολουθω πιστα τις οδηγιες του παιδιατρου που δεν τον αλλαζω μεχρι να χρονισει ο Δημητρης για να μην εχουμε συγχηση αποψεων....εμβολιο εχουμε δευτερα....ο δημητρακης στεκεται παιζει γελαει κανει ζουζουνιες και προσπαθει να σηκωθει....δοντακι δεν βγηκε ακομα αλλα μασαει τα παντα....ελπιζω να βγουν συντομα για να μην τον ταλαιπωρησουν κ αλλο...εμεις περιμενουμε κοριτσακι και οπως καταλαβαινεται ειμαστε πολυ χαρουμενοι που ολα πανε καλα κ που σε λιγο καιρο θα ερθει η μπεμπα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!Ειστε ολες καλα?Τα μωρακια μας?

Mamatobe η βαφτιση μας εγινε στα Ισθμια της Κορινθου στον Αγ.Νικολαο σ'ενα ξωκκλησι 31 Αυγουστου.Το θεμα μας αν και κοριτσακι ηταν θαλασσινο.Πολυ ιδιαιτερο θεμα ,ξεχωριστο και ολως παραδοξως ταιριαξε με τα χρωματα που επελεξα.Τα χρωματα του στολισμου μας ηταν παλ ροζ και ασπρο.Θα εβαζα φωτο αλλα δεν ξερω πως γινεται στο καινουριο μαμμυ.Το κεντρο που επιλεξαμε για φαγητο ηταν ενα απιστευτο μαγαζι το οποιο ηταν διπλα στην παραλια.Δλδ,απο εκει που καθομασταν η παραλια απειχε μονο 5 σκαλακια.Ειχε και παιδοτοπο για ν'απασχολουνται τα παιδακια,στολισμο μας εκανε το μαγαζι στο κεντρο γτ θελει να βοηθησει τον κοσμο που δεν μπορει να μπει σε αυτη τη διαδικασια να στολισει λογω οικονομικου.Εμεις στολισμο στην Εκλησια καναμε(μονο εξω ομως,μεσα δεν ηθελα) και αυτα που υπηρχαν στην Εκκλησια ηρθαν στο κεντρο και σε συναρτηση με αυτα που εκανε το κεντρο εγιναν πανεμορφα.Εσεις βαφτισατε?

Εμεις κοριτσακια μου εχουμε βγαλει 3 δοντακια κανονικα και το 4ο εχει σκασει το μισο,Αρα 3,5 ε?χαχαχαχα!!Ειμαστε παρα 5 μερες 8 μηνων.

Βινουλα μου να σας ζησει το αγορακι κοριτσακι μου καλο κ απο δω!Γερος και καλοφωτιστος να ειναι ο Δημητρης σας!Με το καλο κ η μπουμπουκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαστε μια χαρά!Πλέον στεκόμαστε για πολύ λίγο μόνες μας χωρίς χεράκια και μετά πέφτουμε στον πωπό μας.Συνέχεια θέλουμε παιχνίδια και κυρίως να σηκωνόμαστε όρθιες μόνες και να στεκόμαστε.Χτυπάμε παλαμάκια,λέω το τραγουδάκι και το ζουζούνι μου χτυπάει παλαμάκια.Και όταν χαίρεται πολύ με κάτι χτυπάει παλαμάκια.Από δοντάκια τίποτα ακόμα,αλλά μασάμε τα πάντα.

Από διατροφή κάνω απλά ότι μου πει ο γιατρός.Τα δημητριακά με μέλι που είπα είναι έτοιμη κρέμα στα σούπερ μάρκετ για μωράκια άνω των 6μηνών. Με τίποτα δεν θα της έδινα από τώρα ζάχαρη,μέλι ή οτιδήποτε γλυκό. Αλλά δεν θέλω να την μπερδέψω κ με άλλη κρέμα.Η φαρίν λακτέ κ η μπισκοτόκρεμα αρκούν.Για το σπανάκι προς το παρόν δεν προλαβαίνω να το καθαρίζω και να το πλένω.Όσο για τον τραχανά και το αυγό,και εμένα η μαμά μου μου έδινε.Τα αυγά είναι δικά μας και τα βράζουμε τουλάχιστον 5 λεπτά και τρώμε μόνο τον κρόκο και τον τραχανά τον φτιάχνουμε με δικό μας πρόβειο γάλα.Υπάρχουν πολλά είδη τραχανά, ακόμα και με λαχανικά.

Επειδή μάλλον θα ξαναμπώ με τον νέο μήνα Καλό Μήνα σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Αναστασία φαντάζομαι ήταν τέλεια η βάφτιση! Μπράβο σας που το διασκεδάσατε! Binoula να σας ζήσει ο νεοφώτιστος!!! Πώς πας με την εγκυμοσύνη και με τον μικρούλη μαζί;; Λένακαρα πολυ προχωρημένη η μπουμπουκα σου!!! Σηκώνεται μόνη της απο τώρα;; Εμείς σε 2 μέρες κλείνουμε τους 6 μήνες (γιούπιιιιιιι) και ήδη καθόμαστε στον ποπουδάκο αλλά πολλές φορές πέφτουμε μπροστά (τι πλάκα που έχει). Έχουμε 2 άσπρα δοντάκια που κόβουν πολύ και τα δοκιμάζει που και που στο στήθος μου και γελάει ο σκατούλης που πετιέμαι μέχρι επάνω. Απο κιλά δεν ξέρω γιατι έχουμε καιρό να πάμε στη γιατρό αλλά τρώμε μήλο, αχλάδι, μπανάνα και πεπόνι το πρωί και το μεσημερι κρεατάκι ή κοτοπουλάκι με αρακά ή φασολάκια και πατατούλα, καροτακι, ντοματούλα. Το καημενάκι μου περασε και μια ιωσούλα που εφερε ο μεγάλος μου απο τον παιδικο και χρησιμοποιησαμε 1 κουτί clinofar και 2 κουτια otrizalin για να ρουφάμε μυξουλες. Φιλια πολλά σε όλες σας και στα καμαρακια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σας κορίτσια, ουου βαφτίσια

μπραβο.

κάθεστε πωπουδακια , μπόλικα δοντάκια;

αα είστε εξελιγμένοι καλέ εσείς; χαχα

εμείς τώρα είμαστε 5 μηνψν

τώρα αρχίσαμε φαγητά και όχι με επιτυχία έχω να πω.

με το ζόρι τρωει το μισό και μετά ούτε λόγος για γαλα.

εσεας πόσο τρώνε;

κατά τααλλα είναι πολύ καλό μωρο.

περαστικά σας μαματομπι , πωπω απο μωρο στα βάσανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε?? Τα μωρά μας μεγαλώνουν??

Εμείς Δόξα τω Θεώ μια χαρά... τέλος του μήνα θα είμαστε 9 μηνών!!!

Αύριο έχουμε το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας να δούμε τι θα γίνει και με αυτό.... κατά τα άλλα λέμε μαμά, μαμ, μπαμπά, παπφφφφφφφφ είναι ο παππούς!!! Μπουσουλάμε κανονικότατα.... και τώρα μέσα στο πάρκο άρχισε και σηκώνεται μόνος του... έχουμε 2 δοντάκια επιτέλους!! Από φαγητά τρώμε μια χαρά ότι επιτρέπεται.... Αυτά τα νέα μας ......

Φιλάκια σε όλες καλημέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι απο μας! Νίκη όλο λογάκια ειναι ο μπεμπούλης!!! Τόσο πολλά από τώρα;; Εμείς 12 Οκτώβρη γίναμε 6 μηνών και προχτές πήγαμε για το 4ο εμβόλιο. 9,5 κιλά και 74 πόντους το μπουρμπουλιθράκι μου. Φαγάκια τρώμε κανονικά με μοσχαρακι και κοτοπουλάκι, φρούτα, ενώ χτες ξεκινήσαμε και γιαουρτάκι παιδικό. Είναι το μόνο που δείχνει να μην του αρέσει αλλά θα το παλέψουμε. Στον ποπουδελο καθόμαστε κανονικα αλλά ούτε λόγος να σταθεί ή να μπουσουλήσει.. Κι ο Φοίβος μου άργησε πολύ οπότε δεν βιάζομαι. Φιλιά πολλά και καλή Κυριακή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σας κορίτσια, ουου βαφτίσια

μπραβο.

κάθεστε πωπουδακια , μπόλικα δοντάκια;

αα είστε εξελιγμένοι καλέ εσείς; χαχα

εμείς τώρα είμαστε 5 μηνψν

τώρα αρχίσαμε φαγητά και όχι με επιτυχία έχω να πω.

με το ζόρι τρωει το μισό και μετά ούτε λόγος για γαλα.

εσεας πόσο τρώνε;

κατά τααλλα είναι πολύ καλό μωρο.

περαστικά σας μαματομπι , πωπω απο μωρο στα βάσανα.

Κι εμείς στους 5 μήνες αρχίσαμε φαγητό και φρούτα και στην αρχή εννοείται οτι δεν το έτρωγε όλο. Το φρούτο το τρώει όλο μόνο από την τελευταία εβδομάδα (6 μηνών) και βαζω μισό μήλο, ένα αχλάδι και 1 μικρή μπανάνα. Το φαγητό το θέλει πιο πολύ και απο το φρούτο και έχω μετρήσει οτι τρώει γύρω στα 200 ml (το μετράω σε ένα μικρό μπολάκι). Πατατούλα καροτάκι κι εμενα δεν τα ηθελε πολυ στην αρχη αλλά τωρα του βαζω εναλλαξ μια αρακά μια φασολάκια μαζι με την πατατα το καροτο και το κρεατάκι και γλυκαινει πολυ. Ειδικά με τον αρακά, τρελαίνεται και του κάνει και καλό με τα κακα του.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε???

Τα ζουζούνια σας μςγαλώνουν???????/ Εμείς εδώ και ένα μήνα έχουμε κάνει πάρα πολλά!!!! Εκτώς του ότι λέμε πολλές λέξεις.... έχουμε σηκωθεί στα πόδια μας μόνοι μας στο πάρκο και στην κούνια.... οργώνουμε κυριολεκτικά όλο το σπίτι μπουσουλώντας!!! Τρώμε μια χαρά.... από κιλά είμαστε μια χαρά πέρνουμε περίπου 100γρ το μήνα από ύψος είμαστε μια χαρά... έχουμε 2 δόντια και τώρα βγάζουμε τα πάνω και πάει η φαγούρα σύννεφο!!! Εσείς τι καινούριο κάνουνε τα μωρά σας?????

Φιλάκια σε όλες καλημέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Κορίτσια!

Νίκη και εμείς πάνω κάτω στα ίδια είμαστε με τη διαφορά ότι τώρα βγάλαμε τα 2 πρώτα μας δοντάκια σε 10 μέρες,από πάνω τίποτα ακόμα.μπουσουλάμε σε όλο το σπίτι και σκαλίζουμε πράγματα(ασφαλίσαμε πρίζες,γωνίες,κτλ),στεκόμαστε μόνες μας,κάνουμε ένα βηματάκι και μετά καθόμαστε στον ποπό μας.Λέμε μαμά,μπαμπά,γιαγιά,τάτα(βόλτα),τότα(η αδερφή μου Γιώτα),παπά(παππού) και νε(νερό).

Στη δουλειά έχει γίνει η μασκότ,την παίρνω μαζί μου μερικές φορές,δεν έχω που να την αφήσω και τώρα επιτέλους κανόνισα μία γνωστή μου να την κρατάει κάποιες ώρες από βδομάδα.

Έχουμε και επίσημα όνομα πλέον Καλλιρόη!

Φιλάκια σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μου, καλημέρα!!!

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε με τα μωράκια μας!!!

Καλέ πως χαθήκαμε έτσι??? Αχ πόσο χαρούμενη είμαι ξεκινάνε τα πρώτα γενέθλια για τα μωράκια μας!!! Πότε πέρασε 1 χρόνος??? Σαν χθες μου φαίνεται...

 

Περιμένω νέα από όλες!!!

Εμείς είμαστε 11 μηνών 9.150 κιλά 77 εκατοστά ύψος, έχουμε 2 δόντια, μπουσουλάμε σφαίρα, στεκόμαστε όρθιοι, κάνουμε από όλες τις ζημιές, σκαρφαλώνουμε παντού, τρώμε κοτόπουλο, κουνέλι, μοσχάρι και ψάρι, απ' όλα τα λαχανικά απ΄ όλα τα φρούτα και τέλος του μήνα σιγά- σιγά θα ξεκινήσουμε και αυγουλάκι. Κάναμε 10 εμβόλια δεν μας πείραξε κανένα... Πίνουμε το γάλα από την γέννηση το Allernova Novalac ( Αντιαλλεργικό και Αντιαναγωγικό) και από 1η Μαρτίου θα ξεκινήσουμε ένα απλό γάλα ΗΑ 2ης βρεφικής ηληκίας για να δούμε εάν του έχει περάσει η αλλεργία... και να όλα είναι καλά θα ξεκινήσουμε με ένα απλό γάλα σκόνη 3ης βρεφικής ηληκίας!!!

 

Αυτά τα νέα μας... περιμένω πως και πως να μάθω για τα δικά σας κατορθώματα!!!

 

Φιλάκια καλημέρα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

 

Επιτέλους ξαναμπήκα!

Μαμά κ μπέμπα είμαστε κρυωμένες.

Είμαστε σχεδόν 12 μηνών, 9,7 κιλά, 76 εκ. ,4δοντάκια(ετοιμάζεται κ το 5ο).Τρώμε σχεδόν τα πάντα αλλά δεν μας αρέσουν όλα.Περπατάμε,τρέχουμε κανουμε κ άλλα,αλλά το πιο σημαντικό κάνουμε αγκαλίτσες κ φιλάκια(δίνει το φιλάκι και λέει μα).κάθε βράδυ έρχεται στο κρεβάτι μας,κακή συνήθεια αλλά με την κούραση που έχουμε είναι πιο έυκολο να κοιμάται μαζί μας από το να προσπαθούμε να την κοιμήσουμε όρθιοι.Έχει πλάκα το πως κοιμάται αλωνίζει όλο το κρεβάτι.

πλάκωσε κόσμος, φιλάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα μου περπατήσατε κι όλας????

 

Εμείς κάνουμε 2 - 3 βηματάκια και πέφτουμε... χορεύουμε έχουμε τώρα 4 δόντια επιτέλους, κάνει φιλάκι αλλά μερικές φορές βάζει και την γλώσσα χιχιχιχι και την Πέμπτη έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια!!! Εσένα η μικρή τα έχει το Σάββατο αν θυμάμαι καλά??? Εμάς πάντως απέκτησε δύναμη απότομα... μερικές φορές δεν μπορώ να τον κουμαντάρω... ειδικά όταν τελειώνει το μπάνιο δεν του αρέσει που τον βγάζω από το νερό... γίνεται θηρίο!!!

 

Εμείς μην μας ματιάσω είμαστε καλά και περιμένουμε πως και πως τα γενέθλια μας!!! Από φαγάκι περιμένουμε σε 20 μέρες περίπου να δοκιμάσουμε αυγό!!!

 

Αυτά τα νέα μας φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Σάββατο έχει τα πρώτα της γενέθλια!Να τα εκατοστήσουν τα ζουζούνια μας!

Εμείς τρώγαμε κρόκο και μέσα στις γιορτές αρχίσαμε και το ασπράδι μετά από 5 λεπτά βράσιμο για αποφυγή σαλμονέλας.Τώρα δεν της δίνω έχει αμυγδαλίτιδα και παίρνει αντιβίωση,θα έπρεπε να έχουμε αρχίσει κ το ψάρι αλλά με αντιβίωση δεν της δίνω.

Δυστυχώς η μικρή μου δεν θέλει με τίποτα το γάλα(είναι κ χάλια αυτά τα γάλατα σε σκόνη)προς το παρόν της το κρύβω στις κρέμες,αλλά θα ρωτήσω κ τον παιδίατρο  μήπως πρέπει να αλλάξω το γάλα της.Πίνουμε το αλμιρόν 3(άνω των 10 μηνών). 

Εκτός της δύναμης που αποκτούν,έχουν αρχίσει και οι απαιτήσεις(θέλει συγκεκριμένα πράγματα για να φάει το φαγητό της αλλιώς δεν τρώει,να της διαβάσουμε το κάθε παραμύθι που θα φέρει 2-3 φορές αλλιώς δεν ηρεμεί,κ.α.).Της αρέσουν πάρα πολύ οι ήχοι από τα ζώα(κάνει το γάιδαρο κ τη γελάδα).

Η λέξη αυτής της εβδομάδας είναι πουφ.

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα Λένα μου είναι στην καλύτερή τους φάση... εμείς λέμε μαμά, μπαμπά, παπφφφφ (παππούς) νταντάααα (γιαγιά) γιιιηηηη (ζωή) νταντά, μαμ, πουφ!!! Εμείς αυγουλάκι σε λίγο καιρό.... ναι και μας 5 λεπτά μας είπε βράσιμο... τω πρωί και το βράδυ δεν πίνει γάλα δηλαδή??? Εμείς δεν κάνουμε χωρίς το γάλα μας με τίποτα... να δούμε γιατί σε 1 μήνα θα το αλλάξουμε αυτό που πίνουμε από την γέννηση.... να δω τότε τι αντιδράσεις θα έχει!!! Εμάς τρώει γενικά ότι του φτιάξω δεν λέει όχι... αργότερα θα δούμε... εμάς κάνει τη γάτα το σκυλάκι την κατσίκα το παπάκι... ξετρελένεται και  ο δικός μου με τους ήχους των ζώων.

 

Εγώ του έφτιαξα μια μέρα γάλα κατσικίσιο με άνθος ορύζης κρέμα και έφαγε αλλά όλο το βράδυ ήταν βαρυστομαχιασμένος και έκανε εμετό... η παιδίατρος μου είπε ότι το άνθος ορύζης είναι πολύ βαρύ και ότι θα έπρεπε να του είχα βάλει ψωμί... εγώ βέβαια το σταμάτησε τελείως σε λίγο καιρό θα του το ξαναδώσω!! Γάλα αγόρασα από το σούπερ μάρκετ φρέσκο κατσικίσιο... έχει η δέλτα και ο όλυμπος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...