Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Καλημερουδια:)

Χριστινακι μου χρονια πολλα κι ευτυχισμενα!οτι ποθεις!να χαιρεσαι την οικογενεια σου!

Καγκουρακι οντως σε τετοια ηλικια δεν αντιλαμβανονται τον κινδυνο!αλλα νομιζω κιολας οτι ως μωρο η Ιωαννα ειναι τολμηρη, ατρομητη, δε φοβαται!ελπιζω να αλλαξει!χαχα

Αννα Μαρια τελικα ειναι απ αυτα τα προγραμματα της Αρχης Αναπτυξης Ανθρωπινου Δυναμικου που σε βοηθανε οταν εχεις εταιρεια να εργοδοτησεις ατομα και να σου δινουν τα 3/4 του μισθου τους?κατι τετοιο?

Δε σας ειπα. . . χτες πηγα γηπεδο μετα απο πολλα χρονια!επαιζε η ομαδα μου τελικο κυπελλου και πηγαμε με τα ξαδελφια μου!πιο μικρη, οταν ημουν φοιτητρια πηγαινα καθε βδομαδα, δεν εχανα παιγνιδι!μετα πηγα εξωτερικο για σπουδες αλλα ακουγα τα παιγνιδια απ το διαδικτυο, μετα παντρευτηκα αλλα παντα τα εβλεπα απ την τηλεοραση τα παιγνιδια της ομαδας!μπορω να πω χτες οτι ηταν τοσο ομορφη η ατμοσφαιρα εστω κι αν τελικα το κυπελλο το επιασε ο αντιπαλος!στεναχωρεθηκα αλλα υγεια!μια αλλη φορα ισως!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλέ πού είστε όλες; Τι ερημιές είναι αυτές στο καφενεδάκι μας, τώρα που πάει να κλείσει;

Εμείς σήμερα το πρωί πήγαμε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και άλλαξα βιβλία και μετά σούπερ μάρκετ για 2-3 πραγματάκια. Φαγητό είχαμε από χτες, ντομάτες στο πιάτο. Έφαγε και ο Αντρέας και του άρεσε πολύ!

Τώρα κοιμάται και λέω να κάνω μερικές δουλειές. Θέλω να συνεχίσω με τα ντουλαπάκια και να σκουπίσω και να σφουγγαρίσω κουζίνα-σαλόνι-διάδρομο-μπάνια. Τίποτα δηλαδή...

Βάσω περίπου έτσι είναι με το πρόγραμμα που λες.

Καλέ, γιατί θες να γίνει φοβητσιάρα η Ιωάννα; Να χαίρεσαι που είναι τολμηρή, κι ας γίνεται επικίνδυνη!

Τον αγώνα εμείς τον ακούγαμε με το διευθυντή στο αμάξι όπως επιστρέφαμε απ' το σχολείο. Απ' ό,τι ακούσαμε, έφεραν ξένους διαιτητές για να υπάρχει διαφάνεια (λες και παραδέχονταν ότι οι δικοί μας είναι διεφθαρμένοι) και τελικά έκαναν πάρα πολλά λάθη! Δεν ξέρω όμως αν αυτό σας στοίχησε τη νίκη. Τέλος πάντων, όπως λες κι εσύ, υγεία. Άλλωστε, το ποδόσφαιρο το θεωρώ μια κοροϊδία, από τη στιγμή που ένας μαντράχαλος που κλωτσάει μια μπάλα παίρνει εκατομμύρια, ενώ κάποιος άλλος που σπούδαζε δέκα χρόνια, παρακαλάει για μια θέση των 800 ευρώ. Τέλος πάντων...

Εν τω μεταξύ, από την Τρίτη υποτίθεται μου ήρθε η περίοδος, αλλά το αίμα δεν κατεβαίνει. Έχω κάτι ψευτο-καφέ, μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν τω μεταξύ, πρέπει να οργανωθούμε για το καινούριο καφενεδάκι. Μέχρι τώρα καφενέδες έχουν ανοίξει η Μαρία Σαραντοπούλου (δε μπαίνει πια), η Ανθή, εγώ, το Καρολινάκι, η Χριστίνα και το Καγκουράκι. Ποια θέλει να ανοίξει το καινούριο και τι τίτλους προτείνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!

Ναι, Αννα Μαρια ειχα γενεθλια χτες! Δεν το κρυβω βρε, μεχρι στο μπλογκ το ειχα ανεβασει, αλλα εχτες ετρεχα τοσο που ισα προλαβα να μπω να πω τα χρονια πολλα στις αλλες! Χεχεχε! Καλα αυτο με τη συρταριερα 2 φορες μου το εχει κανει ο κυριουλης και τις 2 στο τσακ τον προλαβα! Ειναι συνηθες απο ο,τι φαινεται! Που ειναι αυτο με το ονομα, το ξαναδιαβασα και δεν το βρισκω να το διορθωσω; Ευχαριστω για τις ευχες! Αντε με το καλο να βρει κι ο αντρας σου καμια δουλιτσα!

Βασουλα εισαι φαν του ποδοσφαιρου; Σπανιο για γυναικα! Μπραβο! Εμεις οικογενειακως δεν πολυασχολουμαστε, μονο με την εθνικη και αν! Καλο ειναι να εχουν τολμη και περιεργεια τα παιδια, αλλα δεν παυει να ειναι επικινδυνο, χιλια ματια θελει και παλι ο Θεος τα προσεχει! Μα τι παθατε βρε κοριτσι μου, περαστικα ολα! οσο για τα ζωα καλο ειναι που δεν τα φοβαται, φυσικα θελει προσοχη γιατι ποτε δεν ξερεις, αλλα δεν πρεπει να της καλλιεργηθει φοβος για τα ζωα, μονο αγαπη. Αυτο το ανατριχιαστικο περιστατικο ευτυχως ειναι η εξαιρεση στον κανονα!

Καγκουρακι κι εγω δεν μπορω με τιποτα καθιστη σχεδον καμια δουλεια! Κι εσυ ακομα ψαχνεις ε; Αστα να πανε!γκουντις εχει φαει 2 φορες, αλλα ειναι δυσκολο να του το αρνουμαι συνεχεια, γιατι διπλα στο σπιτι μας εχει γκουντις που ειναι και παιδοτοπος και φλοκαφε μαζι και πηγαινουμε συνεχεια, οποτε συνηθως τον ξεγελαω με κουκις αλλα κανα δυο φορες εχουμε παρει τζουνιρ γιατι βλεπει τα αλλα παιδακια και ζηλευει. Μακντοναλντς δεν αγγιζω καν! 2 φορες στη ζωη μου εφαγα κι εκανα εμετο!

Αλεξανδρα μου το τι γελιο εκανα μολις διαβασα "εσυ εισαι του χωρου" δεν λεγεται! Ευσεβεις ποθοι! Θα το ηθελα πολυ αλλα αν γινει ποτε.... Εκανες αιτηση; Μπραβο καλη επιτυχια!

Εμεις καλα ειμαστε, ο μικρος ψιλοβηχει παλι, αλλα δεν του δινω πια τιποτα αλλο, σε 3 μερες τελειωνει και το αεριους και μετα θα τον αφησω λιγο χωρις φαρμακα να δω, ε πια ενα μηνα φαρμακα παιρνει!

Σημερα ειχε ο αντρας μου ρεπο και πηγαμε το πρωι στην Ψαθα για μπανιο. Στην αρχη ειχε αερα και ψυχρα και παρα πολυ κυμα και δεν μπηκαμε, μετα βγηκε ηλιος κι εκανε ζεστη και μπηκαμε ενας ενας για να μενει ο αλλος με το παιδι. Ο Δημητρης ηταν ενας αγγελος, γιατι τον ειχα προειδοποιησει οτι αν δεν ειναι καλο παιδι σημερα που παμε πρωτη φορα ολοι μαζι θαλασσα, δεν θα τον ξαναπαρω μαζι μου! Δεν ηθελα να τον βαλω γιατι ειχε πολυ κυμα, οποτε τον ειχα με τα ρουχα. Φετγω για λιγο να παω τουαλετα και γυριζω και τον βλεπω τσιτσιδι και ολα μουσκεμα. Ειχε πλησιασει να ριξει κατι βοτσαλα μεσα και εσκασε ενα κυμα πανω του κι εγινε λουτσα! Ευτυχως δεν φοβηθηκε και ηταν εκει κι ο αντρας μου και τον μαζεψε γιατι ειναι πολυυυυυ επικινδυνο με το κυμα. Εγω σημερα κυριολεκτικα κοντεψα να πνιγω. Ετσι οπως ημουν μεσα με την πλατη γυρισμενη στη θαλασσα κι επαιζα, σκαει πισω μου ενα τεραστιο κυμα και με πλακωνει και με πεταει με τη μουρη στα βοτσαλα στο βυθο, με το που παω να βγω σκαει αλλο ενα και μετα αλλο ενα και να μην τα πολυλογω ουτε ξερω πως καταφερα να βγω, ευτυχως δεν πανικοβληθηκα και σιγα σιγα βγηκα γονατιστη και το μονο που επαθα ειναι γρατζουνιες στο γονατο. Ο δε Νικος απαθεστατος, νομιζε οτι επαιζα με το κυμα και βουτουσα επιτηδες! Εγω βγηκα και ουτε ανασα δεν ειχα, του εκανα νοημα να ερθει και αυτος μου ελεγε οτι μου εφυγε το σουτιεν απο το μαγιο και να το μαζεψω γρηγορα γιατι φαινεται το στηθος μου! Στον κοσμο του! Μετα απο 2-3 σηματα το καταλαβε οτι κατι εγινε κι ηρθε τρεχοντας... σωθηκα δηλαδη!!! Αντρες! Τεσπα, δεν πειραζει, μια μικρη τρομαρα την πηρα γιατι δεν ειμαι και δελφινι, αλλα τελος καλο ολα καλα!

Εντω μεταξυ, στην παραλια πισω μας ηταν ενα ζευγαρι νεαρο. Ο Δημητρης γενικα εχει μια εφεση στις γυναικες, οχι στα κοριτσακια, στις κοπελες. Οποτε μια δοση η κοπελα ειχε κατσει ξαπλωμενη στην αγκαλια του φιλου της. Μου λεει ο Δημητρης "που πηγε η κοπελα;" "Ειναι αγκαλια με τον αντρα της" του λεω. "Δεν θελω! Να σηκωθει!" λεει και σκαω στα γελια! ' Ε αντε να την παρεις " του λεω κι εγω για πλακα! Και σηκωθηκε, πηγε, της μιλησε και στρογγυλοκαθισε στην αγκαλια της, της εδινε να πιει καφε, της μιλαγε, επαιζε με τα πουλια απο ενα ταβλι που ειχαν, γενικως τους κατσικωθηκε κανονικα! Πολυυυ γελιο ριξαμε ολοι μαζι!

Αυτα τα νεακια μας! Φιλια πολλα σε ολες και σε ολα τα μωρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες!

Κοιμηθηκαν τα θηριακια μου μολις. Εγω το πρωι είχα κατέβει Πειραιά για τα προσκλητηρια, αυριο θα μου στείλουν την μακέτα γιατι τα φτιάξαμε όπως εμεις θέλαμε και τους έχω δώσει φωτο απο τον Μικρο Νικολα αφου αυτο θα ειναι και το θέμα μας. Μετα έκανα και μια βόλτα στα μαγαζια στα παιδικα κυρίως, αλλα απλή βόλτα δεν πήρα τίποτα. Το απογευμα πήγα και με τα δυο κούνιες γιατι δεν παλευεται όλο το απογευμα και με τα δυο μέσα στο σπιτι και ο Νικόλας δεν κάθεται καθολου στο παφρκοκρεβατο πια θελει να ειναι όπου και η Αγγελικη.

Χριστινα χρονια πολλα για τα γενέθλια σου, να είσαι παντα ευτυχισμένη να χαίρεσαι τους άντρες σου και να μας γράφεις ωραίες ιστορίες. Την ή έχεις θα την διαβάσω σημερα!

Βασω καλο ειναι να ειναι θαρραλέα η μικρη θα την βοηθήσει περισσότερο απ ότι να φοβάται να κάνει πράγματα, μεγαλώνοντας ομως και με κουβέντα και παραδείγματα θα μάθει μέχρι που πρέπει να βάζει όρια. Είσαι τόσο φαν με την ομάδα σου βλέπω!

Αννα Μαρία μήπως αυτα τα καφε ειναι κάτι αλλο....λέω εγω τωρα.....

Χριστίνα σας φανταζομουνα απο την περιγραφη σου στην θάλασσα και για γέλια και για κλάματα μαζι!!!!! Καλα ειδικα με την ατάκα του άντρα σου για το σουτιέν ενω εσυ θαλασσοπνιγοσουνα. Και ο Δημητρακης τι παιδι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Σήμερα στο σχολείο είχαμε πολλή ησυχία. Πριν καμιά ώρα γύρισα, έφαγα, έπαιξα λίγο με τον Αντρέα, του έδωσα γάλα, τον κοίμισα, και μπήκα να σας διαβάσω και να σας γράψω.

Χριστίνα καλά, πολύ γέλασα με την περιγραφή στη θάλασσα. Ο άντρας σου στην κοσμάααρα του!!!!! Καλά, κι ο δικός μου κάπως έτσι θα ήταν. Ο Δημητράκης τέλειος για μια ακόμη φορά!!! Εμείς ακόμα δεν πήγαμε για μπάνιο, μάλλον από Ιούνιο και βάλε!

Καγκουράκι το θυμάμαι ότι ήθελες για θέμα το μικρό Νικόλα, πριν καν βρείτε τη νονά!

Λες να είναι κάτι άλλο το καφέ; Δεν ξέρω τι γίνεται, δε μου έχει ξανατύχει αυτό. Έχω σταγόνες καφέ, κλωστούλες καφέ, πάει να κοκκινίσει, σταματά, ξαναρχίζει, δεν ξέρω τι είναι αυτό το πράγμα...

Ουφ, αύριο έχουμε ραντεβού στην ελληνική πρεσβεία στις δέκα το πρωί για την υπηκοότητα του Αντρέα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο βαριέμαι να πάω... :( Ουφ ουφ ουφ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ξέχασα να σας πω! Καγκουράκι σε θυμήθηκα σήμερα. Λέγαμε στο σχολείο για τις κυψέλες λίπους, και μάλιστα δεν το είπα καν εγώ, το είπε η καθαρίστρια!!!!!!!!!!!! Κάναμε μια κουβέντα για το τι τρώνε τα μωρά μας, κι έλεγε η γραμματέας ότι το δικό της όλη μέρα τρώει φαγητά αλά κρέμ (αυτό το έλεγε με περηφάνεια), σοκολάτες, γαριδάκια, πατατάκια, κ.λπ. (αυτά τα έλεγε λίγο στεναχωρεμένη) και της είπε η καθαρίστρια για τις κυψέλες λίπους, συμπλήρωσα κι εγώ, οπότε αυτή έχασε το χρώμα της, την έλουσε κρύος ιδρώτας, αλλά κατάλαβε ότι είναι πολύ αργά, γιατί το παιδί της είναι πλέον 19 μηνών...

Μας είπε μάλιστα, ότι δύο φορές ο άντρας της του έδωσε μπίρα (έλεος!!!!!!!!!!!), κι αυτή τσαντίστηκε, και πετάγεται η μαθηματικός και λέει "έλα μωρέ, σιγά, πώς κάνετε έτσι, τι θα πάθει το παιδί με δυο γουλιές μπίρα. Εμείς πώς μεγαλώσαμε;". Μεγαλώσαμε εμείς πίνοντας μπίρα από ενάμιση έτους;;; Δεν πάει καθόλου καλά ο κόσμος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!

Οντως φτασαμε τη 99η σελιδα!ποια θα ανοιξει το καινουριο?αυτο το ανοιξε η Κατερινα (καγκουρακι)!αυττττοοοο?μου ρθε ενας τιτλος αλλα δεν νομιζω να ναι καλο!Λιγο κρασι, λιγο θαλασσα και τα ζουζουνια μας!χαχα

Αννα Μαρια μπυρρρααααα?Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!αν ειναι δυνατον!αυτο το εμεις πως μεγαλωσαμε το ακουω πολυ συχνα!τι δηλαδη?πιναμε μπυρες, αναψυκτικα, αλκοολ απο βρεφη?ε ρε τι μυαλο κουβαλανε καποιοι!!!τωρα αλλο το παιδι να τρεφεται σωστα και καποτε να γευεται λιγη σοκολατα ή κατι αλλο!κι αυτο σε μικρες ποσοτητες τουλαχιστον οσο ειναι κατω των 2 ετων!εγω αυτο ξερω!

Χριστινακι μου ο Δημητρακης γνησιο αρσενικο απο μικρος!μου αρεσε που εκανε σκηνικο γιατι η κοπελα ηταν στην αγκαλια του αντρα της!ηθελε να τη διεκδικησει και δεν του αρεσε το σκηνικο!χαχα

Κατερινα κοντεψατε για τη βαφτιση!το θεμα σας ο μικρος Νικολας?αρεσει στην Ιωαννα και το βλεπει στον υπολογιστη καθως πινει το γαλα της!πρωτοτυπο θεμα, δεν ακουσα καποιο αλλο να το εχει κανει τουλαχιστον εδω στην Κυπρο! Για την Ιωαννα που λεω οτι ειναι τολμηρη δεν ειναι οτι δεν μ αρεσει απλα αυτο συναμα την κανει και ριψοκινδυνη!της εξηγω τωρα αλλα νομιζω οτι οταν μεγαλωσει και θα της εξηγω θα αντιλαμβανεται καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου

χαθηκα παλι ειχε προβλημα το ιντερνετ και δεν μπορουσα να μπω και με τις ετοιμασιες για τα γενεθλια σταματημο δεν εχω,εφυγε κι ο αντρας μου εκτακτα για δεκα μερες θα λειπει και δεν θα ειναι στα γενεθλια θα ερθει η μανα μου σημερα ευτυχως,αλλα ειναι ολα πανω μου κι εχω και πολλα γκαζον,κηπους κτλ συν τα μεγειρεματα για τα γενεθλια αντε να δουμε πως θα τα βγαλω εις περας,εφτιαξα χθες προσκλησεις για τα γενεθλια αυτα με το λουκανικο και το παντεσπανι για την τουρτα ,τελικα δεν θα φτιαξω κατι αλλο αυτα που ειχα πει κι αν προλαβω θα φτιαξω και γλυφειτζουρια ,την Δευτερα το σχολειο μας διοργανωνει εκδρομη στα Γιαννενα αλλα δεν θα παμε για τρια ατομα ειναι 55ε τα εισητηρια και δεν εχω καμια διαθεση να ταλαιπωρηθω ολη μερα και να μου φυγει το κατοσταρικο ,ευυχως δεν γκρινιαξαν τα παιδια αφου οι περισσοτεροι φιλοι τους δεν θα πανε

χρονια πολλα σε ολους τους εορταζοντες να πω εστω και λιγο καθυστερημενα,Κατερινακι να χαιρεσε τον αντρουλη σου,Αλεξανδρα να χαιρεσε το κοριτσακι σου,Χριστινακι πολυχρονη γερη κι ευτυχισμενη να εισαι δεν νομιζω να ξεχασα καποιον,σας ευχαριστω ολες για τις ευχες για τον Νικολα μου να ειστε καλα...

για να δουμε τι θυμαμαι ,γραψατε παρα πολλα εχω χασει επεισοδια...

Βασω τι παθατε ρε κοριτσι τι ταλαιπωρια το καημενουλι,τελος καλο ολα καλα και μακρια απο τετοιες περιπετειες ξανα

Κατερινακι ηθελα να σου πω κι εγω για ζαχαροπαστα στα μπισκοτα αλλα τα συγκεκριμενα αφου απλωνουν δεν ειναι τα καταλληλα,αν δεν εχεις κουπατ μπορεις να τακοψεις στρογγυλα κι αυτα και τη ζαχαροπαστα αλλα θλει αρκετο χρονο για να ανοιξεις τη ζαχαρπαστα και να τα διακοσμησεις αφου δεν νομιζω να σου φτασει μια δοση

Αννα Μαρια μηπως κρυωσες και εχεις καφε τοσες μερες;μπορει να καθαρισουν σε λιγες μερες ,καλε κι εγω με μπυρα μεγαλωσα χαχαχα οντως δεν παει καλα ο κοσμος,εγω δεν το ψαχνω πολυ με τη διατροφη τους αφου και οι τρεις ειναι αδυνατοι δεν σκεφομαι καν μηπως παχυνουν , απο ολα τρωνε και σοκολατες θα φανε και γαριδακια αλλα με μετρο ,προσπαθω να φανε και το φρουτο τους και το υγειινο φαγακι τους αφου γκουντις και τετοια πολυ σπανια εως ποτε δεν τρωνε φτιαχνω τοσα πραγματα ακομη και σπιτικο γυρο τους φτιαχνω ....

....

Χριστινακι τι περιπετεια εισαι κι εσυ;καλα ο αντρας σου δεν υπαρχει εσυ να θαλασσοπνιγεσαι κι αυτος μη φανει λιγο στηθος ηταν η εννοια του,ετσι ειχε παθει παλια ο αντρα μου στην Κεφαλοννια τον επερνε το κυμα και τον ξαναπετουσε ,καλα ο Δημητρακης ειναι απαιχτος ακου να ζηλευει την κοπελα ,λες να σου βγει ερωτιαρης;χαχαχα,θα το διαβασω και θα σου πω

Ανθη μιου μια χαρα τρωει ο Πανουλης μην αγχωνεσαι και τα δικα μου καπως ετσι,γκουντις και ετοιμα φαγητα σχεδον ποτε ακομη και γυρο τους φτιαχνω στο σπιτι και τρωνε ,ο μικρος δεν πολυπινει γαλα αλλα αφου τρωει τοσα αλλα δεν αγχωνομαι

Μαρινα τον Νικο τον εκανα στα 26 μου ,κι εγω καποιες φορες λεω ποσο γρηγορα περασαν τα χρονια ,ολοκληρο αντρακι εχει γινει

Αλεξανδρα πανεμορφα τα μπισκοτα σου επαγγελματικη δουλεια

σας ευχαριστω ολες και για τα καλα σας λογια για την τουρτα μου ,δυστηχως εδω δεν πολυεκτιμανε τη δουλεια μου λενε μονο ωραια αλλα τιποτα παραπανω θα μπορουσα να ασχοληθω πιο επαγγελματικα αλλα δυσκολα,για το παρτυ μας θα φτιαξα τουρτα φανελα του Παναθηναικου κι ετσι εφτιαξα και τις προσκλησεις θα σας βαλω φωτο

για τον τιτλο ισως να βαζαμε κατι καλοκαιρινο αλλα δεν μου βγαινει τιποτα......

δεν ξερω μηπως ξεχνω κατι ειμαι πολυ πιεσμενη αυτες τις μερες παω να ξεκινησω παλι σημερα εχω αρκετα πραγματα να κανω πολλα φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Εγώ σήμερα τα έφτυσα! Πήγαμε το πρωί στην ελληνική πρεσβεία στη Λευκωσία, όπως σας είχα πει, αλλά ο έξυπνος ο άντρας μου κανόνισε να πάμε να πάρουμε ένα φίλο του απ' το σπίτι του για να πάμε μαζί, έτσι κάναμε ένα τεράστιο γύρο μέσα στη Λευκωσία. Όταν φτάσαμε στην πρεσβεία, μάθαμε ότι το ραντεβού μας ήταν την Τρίτη στις 28 του μήνα, και όχι σήμερα. Τώρα, έκανε λάθος ο άντρας μου και σημείωσε άλλη ημερομηνία, του είπαν αυτοί 24 και σημείωσαν στον υπολογιστή 28, δεν ξέρω, πάντως το δεύτερο μου φαίνεται πιθανότερο, γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να πατήσεις ένα λάθος αριθμό στο πληκτρολόγιο, απ' το να σου πουν 28 και ν' ακούσεις 24. Τέλος πάντων, ευτυχώς μας δέχτηκε η ληξίαρχος, αλλά ανακαλύψαμε ότι ούτε το γάμο είχαμε δηλώσει. Της δίνουμε το πιστοποιητικό γάμου και δεν το δεχόταν, γιατί ήταν παλιό. Πήραμε τηλέφωνο στη μητρόπολη και έστειλαν σε φαξ καινούριο πιστοποιητικό...Μέχρι να στείλουν το φαξ μπήκε κάποιος άλλος στο γραφείο, και καθυστερήσαμε αρκετά. Ευτυχώς τελικά δηλώσαμε και γάμο και παιδί, αλλά πρέπει να της πάρουμε το πρωτότυπο πιστοποιητικό γάμου τη Δευτέρα. Πάντως πολλή χαρτούρα ρε κορίτσια το Ελληνικό Δημόσιο, τι να δηλώσουμε το γάμο, τι οικογενειακές μερίδες, τι θέλουν να δηλώσουμε και τη βάφτιση, ένα σωρό. Εδώ δεν κάναμε απολύτως τίποτα τέτοιο, απλά πήγαμε με τα έγγραφα της κλινικής και δηλώσαμε τον Αντρέα στο ΚΕΠ λίγο μετά που γεννήθηκε. Ούτε βάφτιση δηλώνουμε εμείς, ούτε γάμο. Ούτε καν πιστοποιητικό βάφτισης δεν πήραμε, αφού δε χρειάζεται πουθενά, ούτε καν το ανέφερε ο πάτερ. Και που βαφτίσαμε τον Αντρέα δε χρειάστηκε να προσκομίσουμε στην εκκλησία κανένα απολύτως έγγραφο.

Τέλος πάντων, με κούρασε αφάνταστα το ταξίδι, γιατί μετά ξανακάναμε το γύρο για να πάμε το φίλο του άντρα μου σπίτι του. Είχα ξυπνήσει και πολύ νωρίς, ευτυχώς ξάπλωσα ένα σαραντάλεπτο το μεσημέρι και ξεκουράστηκα κάπως. Το απόγευμα σχολείο, ευτυχώς φύγαμε νωρίτερα επειδή έλειπε μια καθηγήτρια, ήρθα σπίτι, έπαιξα λίγο με τον Αντρέα, έφαγα, του έδωσα το γάλα του και έπεσε ξερός!

Εν τω μεταξύ τα καφέ συνεχίζονται, το μεσημέρι πήγε να κατέβει το αίμα, αλλά πάλι σταμάτησε. Το βράδι δεν άντεξα και έκανα το τεστ, για να ξέρω τι να κάνω. Βγήκε αρνητικό, και να σας πω την αλήθεια δε στεναχωρέθηκα καθόλου. Προτιμώ να μην είμαι καθόλου έγκυος, απ' το να αρχίσει μια εγκυμοσύνη με αίμα και κινδύνους. Λέτε να φταίει που σταμάτησα πρόσφατα το θηλασμό και αναστατώθηκαν οι ορμόνες μου;

Ρε συ Βάσω, αυτόν τον τίτλο τον είχα προτείνει κι εγώ πριν λίγο καιρό! Δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω ότι ήταν ακριβώς ο ίδιος! Δεν ξέρω, εμένα μου αρέσει (αφού τον είχα προτείνει κι εγώ!), οι άλλες τι λένε;

Κατερίνα πού χάθηκες καλέ; Πού πήγε ο άντρας σου; Αρκετά λεφτά για την εκδρομή, δε μου κάνει εντύπωση που δε θα πάνε ούτε οι φίλοι των παιδιών σου. Μου έλεγε πριν κανένα χρόνο ένας φίλος μου ότι το φροντιστήριο της κόρης του στη Θεσσαλονίκη διοργανώνει εκδρομή στο Λονδίνο και κοστίζει νομίζω 1500 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κι αυτός σκεφτόταν να τη στείλει, για να μάθει λέει αγγλικά!!!!!! Που σιγά μη μάθαινε σε μία εβδομάδα. Τελικά δεν την έστειλε όμως, και σιγά μην συμπληρώθηκαν οι συμμετοχές.

Για τη διατροφή τα έχουμε ξαναπεί, ούτε κι εγώ θέλω να είμαι υστερική, πάντα πρέπει να υπάρχει μέτρο. Γαριδάκια δε θα αγόραζα ποτέ στο παιδί μου, γιατί τα θεωρώ σκουπίδια, και φυσικά ούτε κι εγώ τρώω ποτέ μου. Σοκολάτα θα φάει κάποτε, ακόμα είναι νωρίς, αλλά σίγουρα θα φάει. Και παγωτό σίγουρα, ίσως και φέτος, γενικώς δε θέλω να τον έχω καταπιεσμένο, αλλά θα ήθελα να επιλέγει από μόνος του τα υγιεινά φαγητά και όχι τα σκουπίδια. Πιστεύω ότι κάνω μια καλή διατροφή εγώ, κι ο άντρας μου το ίδιο, αν και σε μικρότερο βαθμό, και ελπίζω να ακολουθήσει κι ο Αντρέας. Πάντως βλέπω ότι αυτά που ξέρει, αυτά θα ζητήσει. Π.χ. όταν τρώω φράουλα ή μούσμουλο, θα ζητήσει. Το ίδιο με το ψωμί και το τυρί. Άντε και με τα πτι-μπερ που τρώει ο άντρας μου. Αλλά δε θα ζητήσει κάτι που δεν το ξέρει.

Τον σπιτικό γύρο πώς τον φτιάχνεις; Έχει την ίδια γεύση με τον έτοιμο ή είναι και καλύτερος; Καλά, εννοείται ότι η γραμματέας του έχει δώσει ΚΑΙ γύρω απ' έξω.

Γλειφιτζούρια μου είχαν δώσει παλιά μια συνταγή, αλλά δεν πέτυχε. Για πες, πώς τα φτιάχνεις; :)

Ουφ, αύριο θα βγάλω επιτέλους τα καλοκαιρινά... :(

Επεξεργάστηκε από Θέλω να γίνω μαμά!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!τι κανετε????

δεν σας ειπα τα ευχαριστα!!!με δεχτηκαν στο προγραμμα για νεους ανεργους απο 18 εως 29 χρονων!!!θα το εχετε δει!!ειναι προγραμμα καταρτισης...θα κανουμε 5μηνη πρακτικη ασκηση και 1 μηνα θεωρια για αρχη!!!

αντε να δουμε!!!χαρηκα πολυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!

επιτελους να δουλεψω στο τομεα μου!!!κατι αρχιζει και κανει το Ελληνικο δημοσιο για τους νεους!!!

αν και μετα τους 5 μηνες παλι οι πιο πολλοι ανεργοι θα ναι!αλλα ελπιζεις εσυ να εισαι ο ενας που θα τον προσλαβει μετα ο εργοδοτης!

ας ελπισουμε!!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ και εγω ειχα καθυστερηση 3 εβδομαδες...εκανα και εγω τεστ προληπτικα αλλα τελικα ηρθε! βεβαια ενταξει εσυ προσπαθεις απο οτι καταλαβα!ευχομαι ο επομενος μηνας να ειναι ο τυχερος!!!

κοριτσια να προτεινω και εγω τιτλο???????????????να το ανοιξω εγω το νεο ποστακι???μονο για τιτλο να μου πειτε αν σας αρεσει αυτος...''Ολα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλια''!!!τι λετε?????????????αχαχχααχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!

Κατερινα μου σημερα εχετε τα γενεθλια του Νικου?σπιτι θα τα κανετε?ευτυχως θα ναι και η μαμα σου να σε βοηθησει!

Αννα Μαρια εγω ουτε που ειδα οτι το προτεινες κι εσυ!δεν το διαβασα πουθενα!μου ηρθε ιδεα και το ειπα:-)μα ακριβως τονι διο τιτλο?απιστευτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!

μου εκανε κόλπα ο Νικόλας χθες το βραδυ ξύπνησε 2 και τέταρτο στις 3 τον πήγα στην κούνια του και μετα ξαναξυπνησε 5 και μέχρι τις 7:30 ήταν στην αρχη μες στην καλη χαρα μετα ομως ειχε γκρίνια και κλάμα πολυ. Τον θηλαζα δεν τον έπαιρνε ο ύπνος σηκωνοταν ανάμεσα μας και μας άναβε το φως, τον κραταγα αγκαλια και τον κουνουσα στο δωμάτιο τίποτα, τον άλλαξα, του έδωσα νερο, ήπιε αρκετό αλλα δεν κοιμόταν. κατα τις 7 σηκώθηκα και πήγαμε στην κουζίνα και τον άφησα κάτω και πήγαινε στην μπαλκονοπορτα και έβλεπε εγω τα παιχνιδια του στο μπαλκόνι. Ε 7:30 δεν άντεξε αλλο και κοιμήθηκε μέχρι τις 9:30 όπως και εγω και ευτυχώς που η Αγγελικη εχει παει με την γιαγια στο χωριο και κοιμηθηκα αυτο το δυωρακι γιατι αν ήταν σπιτι απο τις 8 θα ήμουν όρθια και θα σερνομουν.

ερωτηση προς τις σούπερ μαγείρισσες της παρεας, τα μπισκότα επειδη έκανα δοκιμές λεει η συνταγη τα ψήνεται στους 180 για 12-15 λεπτα, στον αέρα ή στις αντιστάσεις ειναι καλυτερα και ο φούρνος μου εχει τρεις ράγες μπορω να βάζω στην μεσαία και στην κάτω ταυτόχρονα ή δεν ψηνονται το ίδιο? Εβαλα και χρώματα ζαχαροπλαστικής έφτιαξα ροζ και πράσινα αλλα μαλλον θέλουν λιγότερο χρονο γιατι στην άκρη τους και απο κάτω δεν ειναι το ίδιο χρώμα.

Αννα Μαρία τι εγινε τελικα με τα καφε και την περίοδο?

καλα η γραμματέας σας ειναι αλλου, καλα όλα τ αλλα αλλα οχι και μπύρα!!!!

Και αυτο εμεις πως μεγαλώσαμε .....ασχολίαστο μια χαρα τα ειπε η Βάσω.

Τι ταλαιπωρία είχατε και εσείς χθες με την χαρτουρα μια χαρα είστε εσείς εκει εμεις εδω όλο χαρτια και ξανά χαρτια και ουσία μηδέν.

Χαχαχα τωρα είδα ότι προτείνατε τον ίδιο τίτλο, είδατε τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται!

Βάσω και εδω δεν υπάρχει και δεν βρίσκω τίποτα σχετικό θέμα με τον μικρο Νικόλα έτσι τα φτιάχνουμε όλα μόνοι μας, τα προσκλητηρια πήγαμε εμεις φωτο απο το παιδικο και θα μου φτιάξουν την μακέτα, και μπομπονιερες πάλι θα τυπωσουμε πανω τον μικρο Νικόλα και θα τις φτιάξω μετα μονη μου.

Κατερινα να περάσετε τέλεια σημερα στο παρτακι σας και κυρίως να ευχαριστηθουν τα παιδάκια, κρίμα που δεν θα ειναι ο μπαμπάς σας μαζι έχεις ομως βοήθεια απο την μανούλα! Για τα μπισκότα δεν θα κάνω με ζαχαροπαστα, απλα θα τα χρωματισω με χρώμα ζαχαροπλαστικής πως σου φαίνεται σαν ιδέα?

Μαρίνα συγχαρητήρια, μακάρι να σε κρατήσουν και να έχεις δουλεια και μετα το 5μηνο, εμένα μου αρεσει ο τίτλος σου και λέω αν συμφωνούν και τα υπόλοιπα κορίτσια να ανοίξεις εσυ το επόμενων καφε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Εμείς σήμερα το πρωί πήγαμε σε πολλέεεες εξωτερικές δουλειές, γυρίσαμε, έφτιαξα γόπες τηγανιτές για μας, λιθρίνι ψητό για τον Αντρέα και χόρτα βραστά για όλους, φάγαμε, τον κοίμισα, και τώρα θα πάω κι εγώ να την πέσω.

Πήγαμε να πάρουμε και πεδιλάκια για τον Αντρέα. Ο γιατρός μας είπε να είναι ορθοπεδικό το παπούτσι, δηλαδή να έχει το μαξιλαράκι εκεί που ακουμπάει η καμάρα του ποδιού, και να είναι και ψηλό για να κρατάει τον αστράγαλο. Κοιτάμε τα πεδιλάκια, κανένα δεν είχε μαξιλαράκι. Μου λέει η κοπέλα "είναι επειδή είναι μικρό το μέγεθος, τα μεγαλύτερα έχουν". Αυτό που κοιτούσα ήταν 19. Μου φέρνει το 22, και δεν είχε ούτε κι αυτό μαξιλαράκι. Καλά, μας δουλεύουν, δηλαδή τι, δε θα το έβλεπα, ας πούμε; Τελικά δεν τα πήραμε, είχαν και 52 ευρώ και υποτίθεται είναι και η καλύτερη μάρκα. Ε όχι να δώσω ένα σωρό λεφτά για να με κοροϊδεύουν. Θα πάμε και αλλού κι ελπίζω να βρούμε.

Μαρίνα συγχαρητήρια για τη δουλειά!!! Πολύ καλά νέα.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθυστέρηση, αλλά έχω συνέχεια καφέ, τα οποία όλο δείχνουν ότι θα σταματήσουν. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τη Δευτέρα θα πάρω το γιατρό.

Καγκουράκι δύσκολη νύχτα ε; Εμάς ο Αντρέας έκλαιγε στις 3.30, ξύπνησα κι εγώ, αλλά ευτυχώς ήταν στον ύπνο του.

Δε με ενθουσιάζει η ιδέα των χρωματιστών μπισκότων. Τα είχα φανταστεί κανονικά μπισκότα σε κάπως ακανόνιστο σχήμα μέσα σε ένα διάφανο κουτάκι.

Για το ψήσιμο τι να σου πω, κάθε φούρνος είναι διαφορετικός.

Δεν είναι η γραμματέας που έδωσε μπίρα, ο άντρας της έδωσε και αυτή τον κυνηγούσε για να μην ξαναδώσει.

Κι εμένα μου αρέσει ο τίτλος της Μαρίνας!

Σας φιλώ, πάω για ξάπλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...