Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Καλέ, ξέχασα να ευχηθώ στην Ανθή:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!! Πολύχρονη! Να σε χαίρεται η όμορφη οικογένειά σου!

(Τι θα μας κεράσεις; :P)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννα Μαρία καταρχήν γέλασα και με την αλλαγη γραμμή στον πίνακα και με την αλλαγη χρώματος στυλο αυτο δείχνει ποσο μηχανικά παρακολουθούν....

Ο Αντρικος θα ειναι καλο παιδάκι και θα μοιράζεται τα παιχνιδια του γιατι ειναι κάτι που του το μαθαίνεις απο τωρα, όσο για τις ταραξίες ειναι όλα στο προγραμμα.

Αφου το έχετε στο προγραμμα για Ελλάδα τον Ιούλιο βάλε μια μερα να συναντηθούμε και να σε γνωρίσουμε!!!!

Ελευθερία λογικο να του αρεσει το έξω και οι βόλτες. Τι ώρα σου ξυπνάει το πρωι και ξανακοιμαται 9-11 μετα κοιμάται και μεσημέρι? εμένα ολη μερα θα κοιμηθει 12:30 με 14:00 άντε 14:30. Τον κρατησες ξυπνιο μεχρι το μεσημερι και ειχε γκρινια, γιατι δεν τον εβαλες αμεσως μετα που γυρισατε να κοιμοταν λιγακι? Ποσα δοντακια εχει?

Τωρα για τον ύπνο πιθανόν να ειναι άγχος αποχωρισμού, δοντακια ίσως και οι προσπάθειες που κανεις να αλλάξει ο τρόπος θελει πολυ υπομονη.

Αλεξανδρα πόσες φορές το έχω ζήσει και εγω αυτο να την βάζω για ύπνο και να θελει νερο ή να μας πει κάτι......δύσκολο προγραμμα είχες με τις δουλειές κουράστηκα και μονο που τα διάβασα, την ταλαιπωρούν ομως την κουκλιτσα σου πολλα .....Για την βάπτιση ναι λέω για τα μπισκότα, έβαλα και την συνταγη για σχήμα βγαίνουν στρογγυλά ειναι τετοια η ζύμη που απλώνει και δεν μπορω να χρησιμοποιήσω κουπ κατ πως τα λενε για να δώσω συγκεκριμένο σχήμα, εσείς που το έχετε πιο πολυ απο εμένα έχετε καμια ιδέα?

ξυπνησε το αντρακι τα υπόλοιπα μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και συνεχίζω....με βρεθηκατε σημερα....

αλεξανδρα ξέχασα να σου πω και σένα συγχαρητήρια για τον συγγραφικό διαγωνισμό όλα τα ταλέντα ειναι στο καφε μας, τι ωραία!!!!

μη λέτε ηλικίες, Μαρίνα για σένα το λέω, πως τα περασατε στην έξοδο σας?

αννα Μαρία χαίρομαι τις υπηρεσίες σας, σε μια μερα ταυτότητα....εδω θελει κάτι μερες! Και μένα η μαμα μου μας καθάριζε και συνεχίζει και τωρα να μας καθαρίζει τα ψάρια, η δύναμη της συνήθειας, χαχαχα

Άντε σας αφήνω πάω να ταισω τον μικρο, να φάω και εγω γιατι μετα έρχεται η Αγγελικη εχουμε και πισίνα το απογευμα

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή χρόνια πολλά και από εμένα!!![smilie=occasion16.:

Κατερίνα ξυπνάει γύρω στις 6μιση με 7παρά, μέχρι τις 8 έχει πιεί γάλα, μετά κοιμάται γυρω στις 9 με 9μιση μέχρι τις 11 που ξυπνάει για φρούτο, στις 3 μεσημεριανό και ύπνο μέχρι τις 5, γιαούρτι στις 7 και βραδυνό ύπνο στις 9 με 9μιση....έχει 4 δοντάκια κάτω, 4 επάνω και σειρά έχουν οι τραπεζίτες που είναι ήδη φουσκωμένοι....

μπορείς να μου πείς τις ώρες φαγητού του Νικόλα σου και πόσο σου τρώει?ο δικός μου χορταίνει με 200 ml...λίγα δεν είναι?

εχτές που μου έκανε εμετό είχε φάει τα 200 μλ και είχα την μάνα μου από δίπλα να μου λέει δώσε κι άλλο του παιδιού δεν χόρτασε γκρρρρρρρρρρ [smilie=angry4.gif] τα νεύρα μου κρόσια με τη νοοτροπία των γονιών μας ότι τα μωρά πρέπει να έχουν 5-6 δίπλες σε κάθε τους μπουτάκι για να είναι υγιή....βλέπει τον δικό μου που δεν κάνει δίπλες σε σχέση με τα παιδιά του αδελφού μου και της παραξενοφαίνεται....[smilie=banghead.gi:

Αλεξάνδρα άν κρίνω από τον εαυτό μου που είχα μία μάνα και μία γιαγιά, που με μπούκωναν συνέχεια και άν δεν έτρωγα όοοοολο το φαγητό που μου είχαν βάλει, ερχόταν από δίπλα και με μπούκωναν λέγοντάς μου φάε τη δύναμή σου, δεν κάνει να την αφήσεις, με αποτέλεσμα να καταλήξω ένα υπέρβαρο παιδί και κατά συνέπεια ενας υπέρβαρος ενήλικας που από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ταλαιπωρούμαι με τα κιλά μου και με αυξομειώσεις του βάρους μου, τότε χίλιες φορές καλύτερα να έχουμε αδύνατα παιδάκια και να προσπαθήσουμε να τους δώσουμε σωστές διατροφικές βάσεις και διατροφική παιδεία για να έχουν σωστή εξέλιξη και να κάνουν σωστές επιλογές στο τί θα ρίχνουν στο στομάχι τους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!εχουν πιαστει τα δαχτυλα μου να προσπαθω να βαλω τα μαξιλαρια του καναπε…κατα τα αλλα πηγαμε μια βολτουλα το πρωι κουνιες,τι ζεστη….ευτυχως το Κωνσταντινακι εξελσσεται σε πολύ καλο παιδι,όχι ότι δεν ηταν αλλα αμα την επιανε το πεισμα…τωρα μολις της εξηγω καταλαβαινει και σταματαει!!!Αυριο εχει και την γιορτουλα της!!!θα ψαξω να κανω και κανενα γλυκακι για το καλο!!!

Ανθη πολυχρονηηηηη!!!!!!!!!!!!να χαιρεσαι τα παιδακια σου και τον αντρουλη σου!!!!

Μαρινα ασε αμα κοιμηθει μεσημερι μετα είναι για να παει και σε μπουζουκια…οι δουλειες δυστυχως δεν σταματανε ποτε!!!

Κατερινα εχω μια παρομοια συνταγη για μπισκοτα,είναι φανταστικα!!τα κανω πολύ συχνα,εγω βαζω μαυρη ζαχαρη. Στα γενεθλια της Κωνσταντινας που ειχα θεμα Χιονατη ειχα φτιαξει μπισκοτα σε σχημα μηλο και τα ειχα καλυψει με κοκκινη ζαχαροπαστα,θα ψαξω φωτο να σας δειξω. Το βιβλιο ηταν δωρο σε κληρωση,μακαρι να ειχα συγγραφικο ταλεντο!!!να δω τωρα ποτε θα το ξεκινησω με το ζουζουνι.

Ριτσα 200 λιγα τα λες;;βεβαια εχω σαν μετρο το δικο μου το λιγοφαγο!!τελευταια επινε 200 και χαιρομουν!!χαχα Ευτυχως αρχσε να πινει παραπανω τωρα,μαλλον και λογω ζεστης το προτιμα το γαλατακι.καλυτερα που δεν του εδωσες παραπανω γαλα χθες μετα τον εμετο,είναι ευαισθητο το στομαχακι.Κι εγω δεν συμφωνω με τα πολύ χοντρα μωρα.μονο κακο τους κανει.δεν την μπουκωνω ,παλιοτερα το εχω κανει,το ομολογω αλλα εμενα ηταν στο άλλο ακρο.δεν ετρωγε τιποτα!!!ουτε γαλα ηθελε,ουτε τιποτα.δεν χρειαζεται να τρωνε τεραστιες ποσοτητες αλλα τουλαχιστον αυτό που πρεπει για να μεγαλωνουν!!εγω της εδινα και βιταμινες και σιδηρο συμπληρωμα γιατι ολα ηταν πολυ χαμηλα...

Αννα Μαρια ευτυχως ξεμπερδεψες γρηγορα με τα γραφειοκρατικα!!ληγει η ταυτοτητα;ελα ρε τι ειχε παθει ο αντρας σου!!!εγω τι να πω;μονο ο καναπες να μαζευει σκονη και να μην φευγει με το τιναγμα,αλλιως τα κρεβατια ,το πατωμα είναι καθαρο,αλλα αιωρειται κιολας…καλα κι εγω της τα καθαριζω τα ψαρια αλλα τελευταια όπως τα καθαριζα ετσι εμεναν…ο γαυρος ένα εχει οποτε την αφησα να το κανει μονη.Γενικα ειναι στη φαση ''μονη μου'',μονη της να πλυνει δοντια,μονη να ντυθει...την αφηνω αλλα αν βιαζομαστε;καηκαμε!!!το κεικ με τα φασολια ,όταν το εκανα και ειχα κοσμο παντα εβγαζα , ετρωγαν και εκαναν μμμμ μετα τους ελεγα και τα υλικα και δεν με πιστευαν!!χαχα

φιλακιαααα

Επεξεργάστηκε από alexandra04
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα τσουπρες!

Καλε τι γραψατε παλι! Δεν υπαρχει περιπτωση να τα θυμηθω ολα αυτα, ειμαι και στη δουλεια...

Καταρχας, ΚΑ μου να χαιρεσαι το Νικολα σου! Να το καμαρωσεις και ολα δηλαδη τα παλικαρακια σου γερα και ευτυχισμενα σαν τα ψηλα βουνα, να μην τα σκιασει ποτε τιποτα!!! Οσο για την κουνιαδα, δωσε τοπο στην οργη και καλεσε τη, κριμα ειναι για τα παιδια...

Ανθουλα μου γλυκεια πολυχρονη να εισαι και ευτυχισμενη με την ομορφη οικοεγενεια σου!

Λοιπον, αντε να δω τι θα θυμηθω...

Ανθη κι εγω το σκεφτηκα πως ισως η μικρη το κανει επιτηδες για να στη σπασει... μπορει να μη γουσταρει να κανει μαθημα και να παιζει με τα νευρα σου...Πολλες δουλειες βρε κοριτσι κι εσυ, απαπαπ κουραστηκα που τις ακουσα!

Αννα Μαρια οι κατσαριδες ειναι και για μενα ο εφιαλτης του καλοκαιριου! Μακρια, μακρια απαπαπαπα! Ειδες τα κοριτσακια απο μικρα το εχουν το μητρικο! Καλα ληγει η ταυτοτητα; Ευτυχως εκει τα κανετε τσακ μπαμ, εδω εχει μια μικρη διαδικασια. Καλε ποιες ρυτιδες;;; Ο Αντρικος ειναι καλυτερα μπραβο το μωρακι μου!

Ελευθερια κι εμενα ο Δημητρης μια εποχη ακριβως το ιδιο μου εκανε. Πολυ μπλα μπλα, πολλη προετοιμασια ψυχολογικη και μετα απο καιρο, οταν τελικα τον εβαλα στο κρεβατι του, δεν υποχωρουσα μεχρι να το συνηθισει, τον χαίδευα, τον τραγουδαγα, αλλα μολις εκανε να σηκωθει σταματουσα κι ελεγα "ο κανονας λεει οτι τραγουδακι και παραμυθακι λεμε μονο ξαπλωμενοι και σκεπασμενοι" και δεν ξαναρχιζα ωσπου να ξαπλωσει. Μετα απο καιρο που το συνηθισε, τον αφησα ξανα να κοιμαται αρχικα στον καναπε, αφου του αρεσει να ειναι μαζι μου και τον παω μετα. Τελευταια ομως το πρωι κατα τις 5-6 μου ξυπναει και αν δεν τον παρω στο κρεβατι δεν ησυχαζει, αντε να δουμε πως θα το φτιαξουμε κι αυτο τωρα...

Μαρινα μου αρχισατε κι εσεις τα κανονικα, αντε μπραβο καλη αρχη!

Μαγδουλα πολυ γελεσα με το "μαμα τρεχουμε τωρα"! Κι εμεις πρεπει σιγα σιγα να βγαλουμε πανες, για δωστε οι παλιες καμια συμβουλη γιατι δεν τον βλεπω πολυ ζεστο!...

Αλεξανδρα εγω το διαβασα κιολας! Πολυ μου αρεσε, αν και χρειαζοταν προσοχη στην επιμελεια, εχει λαθακια, αλλα φυσικα δεν φταιει η συγγραφεας ουτε χαλαει το βιβλιο ετσι. Ειχε χρωμα απο μια εποχη πιο νοσταλγικη, πιο αληθινη. Οσο για την αλλεργια, εμενα ο δερματολογος, επειδη μου βγαζει κατα καιρους κοκκινιλες μου εχει πει οτι ειναι αλλεργικο, ατοπικη δερματιτιδα και εχω ενα μειγμα απο 3 αλοιφες και του βαζω, ειναι πολυ καλο, αμεσως δουλευει.

Καγκουρακι πολυ ωραια και ευκολη φαινεται η συνταγη, αλλα θελει μιξερ, δεν εχω οποτε τα βαζω στα υποψιν. Γιατι σε πεταει εξω; Εμενα μου βγαζει καθε λιγο ενα autosaved σηματακι και με κραταει μεσα πολυ ωρα, ακομα και αν δεν γραφω...

Εντωμεταξυ ρε κοριτσια σας ακουω με τα διατροφικα και νιωθω πολυ ασχημα, πολυ κακη μανα! Εγω απο ολα του δινω, μια φορα την εβδομαδα οπωσδηποτε τηγανιζουμε η κεφτεδες με πατατες, η μπριζολιτσες, η καλαμαρια, αλατι βαζω κανονικα περιπου ενα κουταλι γλυκου ανα κατσαρολα, σοκολατες τρωει, γενικα ο,τι τρωω εγω τρωει κι αυτος κι οχι τωρα που εκλεισε τα δυο, αλλα λιγο μετα που χρονισε, που εκοψε τελειως τα αλεσμενα, τρωει τα παντα! Κι οι εξτασεις του ειναι σουπερ κι η αναπτυξη του επισης. Αλλα και σουβλακια τρωει και απο τα γκουντισ 2 φορες και απο ολα! Φτου μου;;;

Εμεις χθες πηγαμε για μπανακι με τον αντρα μου μονο, χωρις το παιδι, τον αφησα με το νονο και τη νονα. Πρωτη Κυριακη εδω και πολυ καιρο που πηρε ρεπο κι ειπαμε να την περασουμε οι δυο μας, ωραια ηταν, λιγο βεβαια, ενα 5ωρο ολα μαζι διαδρομη, μπανιο, φαγητο, αλλα πολυ ωραια. Η θαλασσα μπουζι, ομως οχι τοσο οσο περιμενα.

Α, δεν σας ειπα! Μου εκανε δωρο η αδερφη μου ενα εισιτηριο και πηγαμε μαζι στους Δαιμονες. Καταπληκτικο! Την κριτικη μου για να μην τα πολυλογω την βλεπετε εδω:

BUTTERFLY'S WORLD: ΔΑΙΜΟΝΕΣ!!!

Για το καφενεδακι μας, ξερω γω; "Καφενε και που να σφιξουν οι ζεστες"; Χαχαχαχαχα!

Σας φιλω, θα μιλησουμε παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία ο δικός μου θα ξυπνήσει καποια στιγμη κατα τις 6-7 τον θηλαζω και ξανά κοιμόμαστε μαζι μέχρι τις 8-8:30, φρούτα του δίνω στις 10:30 και βγαίνουν 200- 230γρ, τα τρώει όλα μετα θα κοιμηθει κατα τις 12-12:30 για μιάμιση με δυο ώρες αφου θηλασει λίγο πάλι για να τον παρει ο ύπνος, μεσημεριανο τρώει τρεις παρα και τρώει αρκετα 250- 300 γρ. Απογευματινό θα φάει ή κατα τις 6 κρέμα και τις τελευταίες μερες του λιωνω και λίγη μπανάνα μαζι ή γιαούρτι στις 5:30 και αυγο στις 7:00. Και μετα κατα τις 9:30 μπανακι γάλα και ύπνο. Τωρα τα βραδια ειναι ένα θέμα ειχε στρώσει και ξυπναγε μια φορα κατα τις 4 όπου τον θηλαζα και ξανά κοιμόταν ειναι ομως τωρα δυο τρία βραδια που ξυπνάει περισσότερες φορές.

Αλεξανδρα τα μπισκότα σου δείχνουν πολυ όμορφα λαχταριστα και επαγγελματικά, έχεις κουπκατ μήλο?

τα δικα μου χαρακτηρίζονται πιο πολυ ως cookie βγαίνουν αφρατα, μαλακά μέσα και τραχανα γύρω γύρω και γιαυτο δεν μπορω να δώσω συγκεκριμένο σχήμα, όπως αφήνω τις κουταλιες. Πες μου την συνταγη για την ζαχαροπαστα μήπως κάνω καμια επικάλυψη.

συμφωνω μαζι σας για το θέμα πάχους στα παιδια χίλιες φορές πιο αδύνατα ειναι το καλύτερο για την υγεια τους και ως παιδια αλλα και ως ενήλικες αργότερα, να μην πω πάλι για τις κυψέλες λίπους που δημιουργούνται τα πρώτα 1-2 χρονια της ζωής τους και αν μάθουν να ειναι γεμάτες μια ζωη θα θέλουν να ειναι γεμάτες....

χριστινα ρομαντικό weekend μετα απο πολυ καιρο λοιπόν, καλα κάνατε το είχατε αναγκη! Δεν ξέρω εγω λίγο να το αφήσω ανοιχτό με εχει πετάξει έξω και το βλέπω το auto saved αλλα δεν δούλεψε μαλλον εκείνη την στιγμη τι να πω. Για την διατροφη δεν ειναι και τραγικά δεν τα τρώει και καθε μερα όλα αυτα.

Πάω να ξεκουραστω καλοβραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Πέθανα σήμερα! Καθάρισα όλα τα συρτάρια της κουζίνας, σκούπισα και σφουγγάρισα το σαλόνι, την κουζίνα, το διάδρομο και τα μπάνια, ξεσκόνισα και σφουγγάρισα το δωμάτιό μου, έπλυνα το νεροχύτη, πότισα τα φυτά στο μπαλκόνι, και έκανα συμμαζέματα... Και το πιο κορυφαίο είναι ότι, όταν πήγαμε στο σχολείο, μας βάλανε να συγυρίσουμε την αποθήκη των βιβλίων, γιατί ήταν γεμάτη με βιβλία που δε διδάσκονται στο εσπερινό, και θα τα δώσουμε στα πρωινά σχολεία... Είχα και μάθημα, αλλά το βγάλαμε στο κουβεντιαστό ευτυχώς!

Α, δε σας είπα την τεράστια αταξία που έκανε σήμερα ο Αντρέας: άνοιξε τέρμα όλα τα συρτάρια της συρταριέρας του, κι όπως τραβούσε το πρώτο, πήγε να πέσει όλη η συρταριέρα πάνω του... Μόλις που πρόλαβα.

Εν τω μεταξύ, έχει ανοίξει η γλωσσίτσα του, και συνέχεια μαθαίνει καινούριες λέξεις. Πώς τις μαθαίνει είναι άλλο θέμα, βέβαια. Λέει "γιαγιά" για "εκκλησία", "παπό" και "παγωτό" και όταν περνάει το αυτοκίνητο που πουλάει παγωτά, με το που ακούει τη μουσική αρχίζει να φωνάζει "παπό, παπό!". Τώρα που ήρθα απ' το σχολείο, τον κάναμε μπάνιο, και του λέω "τώρα θα πιείς ΓΑΛΑ" και τον είδα που το έλεγε από μέσα του, και μετά το είπε και κανονικά, δηλαδή όχι και πολύ κανονικά, είπε κάτι ανάμεσα σε "γάλα" και "λάλα". Το άλλο καινούριο που έμαθε είναι το ότι το ρολόι κάνει "τακκκκ"!

Καγκουράκι τα μπισκότα έτσι όπως τα περιγράφεις, νομίζω θα χάσουν αν τα καλύψεις με ζαχαρόπαστα.

Κι εμένα με πετάει. Όταν πατάω "υποβολή" συνήθως μου βγάζει ότι πρέπει να κάνω ανανέωση τη σελίδα, ενώ με δείχνει συνδεδεμένη. Πατάω "εντάξει", αλλά δε γίνεται τίποτα, έτσι κάνω "αντιγραφή", βγαίνω από τη σελίδα, και τότε με βγάζει αποσυνδεδεμένη, συνδέομαι, ξαναμπαίνω στο καφενεδάκι, κάνω "επικόλληση" και μου τα δημοσιεύει. Σχεδόν κάθε φορά αυτό γίνεται.

Ελευθερία πολύ κοιμάται ο δικός σου! Εμάς ο Αντρέας εδώ και πάρα πολύ καιρό κοιμάται μόνο μια φορά τη μέρα, κι αυτήν για 2-3 ώρες.

Εγώ δε μέτρησα ποτέ την ποσότητα του φαγητού που τρώει. Του βάζω ένα πιατάκι και τρώει όσο θέλει. Αν το φάει όλο και τον δω ορεξάτο, του βάζω κι άλλο. Άλλωστε, ότι τρώει τα καίει, δεν έχουμε θέμα βάρους.

Συμφωνώ απόλυτα για τη διατροφή και το πάχος. Για να μην πω για τις κυψέλες λίπους, μπλα μπλα μπλα μπλα! :P

Εμένα πάλι η μάνα μου είναι στο αντίθετο άκρο. Δε θέλει να τον ταΐζουμε πολύ, γιατί φοβάται μην παχύνει. Το Σαββάτο που πήγαμε σπίτι τους για φαγητό, έφαγε δύο κεφτέδες και μια πιρουνιά μακαρόνια με τυρί. Όταν έφαγε, είπα στον άντρα μου να του δώσει ένα κεφτέ ακόμα στο χέρι για να τον φάει, και πετάγεται η μάνα μου "όχι, όχι, έφαγε, πόσο θα τον ταΐσεις πια;".

Αλλά κι εγώ δε θέλω να τρώει πάρα πολύ. Σήμερα έφαγε δυο πιάτα ντοματόσουπα με μοσχαράκι (πιατάκια, μη φανταστείτε), λίγο μετά έτρωγα εγώ μούσμουλα και θρονιάστηκε δίπλα μου και ήθελε, κι έφαγε περίπου ενάμιση μούσμουλο, και σε λίγο πήγε στο τραπέζι της κουζίνας κι έδειχνε το ψωμί....

Αλεξάνδρα κι εμείς πέρσι είχαμε βγάλει όλα τα καλύμματα και τα πήγαμε καθαριστήριο, κι όταν ήταν να τα βάλουμε, δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ, και μ' έφαγε ο άντρας μου απ' τη γκρίνια, τι ήθελα να βγάλω τα καλύμματα. Μιλάμε για απίστευτη γκρίνια, όχι αστεία!

Για την ταυτότητα κι εγώ σήμερα το έμαθα ότι λήγει! Ρώτησα μάλιστα την υπάλληλο γιατί δεν ενημερωθήκαμε και μου λέει "ε, ποιος να σας ενημερώσει;". Έλα ντε! Δηλαδή αν εγώ δεν είχα διαβατήριο και πήγαινα να ταξιδέψω κάπου με την ταυτότητά μου, θα έφτανα στο γκισέ του αεροδρομίου για να μάθω ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω μ' αυτό το έγγραφο;;; Πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση που μου βγάλανε ταυτότητα σε δέκα λεπτά!

Τα μπισκότα σούπερ!

Χριστίνα έλα ρε, πήγες στους Δαίμονες;;;;;;;;;; Τι λες;;; Ήταν και ο Ντέμιαν εκεί;;; :P :P :P

Θα τη διαβάσω την κριτική σου άλλη ώρα, τώρα κουτουλάω... Εν τω μεταξύ, μου είχες στείλει ένα διήγημα πριν δυο μήνες και το ξέχασα τελείως... Πρέπει να το τυπώσω για να το διαβάσω.

Πάντως κι εγώ βρίσκω πολύ χρόνο για διάβασμα παρά τον Αντρέα. Ευτυχώς είναι μωρό που παίζει πολύ μόνο του, κι απλά πρέπει να είναι κάποιος μαζί του στο ίδιο δωμάτιο. Την Παρασκευή που πήγαμε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, δανείστηκα το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη "Ελένη, ή ο Κανένας" και χτες το βράδι το τελείωσα! Σήμερα άρχισα ένα άλλο, ενός Ρουμάνου, που επίσης φαίνεται πολύ καλό.

Ωραία περάσατε την Κυριακή με τον άντρα σου βλέπω!

Για τη διατροφή που λες, κι εγώ έχω χαλαρώσει πολύ. Αλλά μη φανταστείς, κι ο Αντρέας τρώει ό,τι τρώω περίπου. Όταν εμείς θα έχουμε κάτι τηγανιτό, στον Αντρέα θα φτιάξω κάτι άλλο. Πρώτη φορά τηγανιτό του έδωσα προχτές τους κεφτέδες. Σοκολάτες δεν τρώω σχεδόν ποτέ, κι αν θα φάω λίγη νουτέλα, θα φάω όταν κοιμάται. Αλλά έχει φάει και μπισκότο, και κουλουράκια και τσουρέκι (διαίτης!) τώρα το Πάσχα και το καλοκαίρι θα του δώσω μάλλον και παγωτό. Σουβλάκι του είχα δώσει δυο φορές κοτόπουλο, και το έφτυνε! Πίτσα έφαγε μια φορά στη μάνα μου που είχε φτιάξει σπιτική, και επίσης την έφτυσε! Γενικώς, προσπαθώ εγώ να τρέφομαι υγιεινά, κι έτσι έχει μάθει κι ο Αντρέας αυτές τις γεύσεις.

Ατοπική δερματίτιδα είχε εμφανίσει κι ο Αντρέας ήδη από τη γέννησή του, επειδή του έβαλαν ενυδατική Johnson που δεν είναι υποαλλεργική. Κι εμάς μας έγραψε ο γιατρός αυτό το μείγμα και είναι θαυματουργό!

Α, τώρα, επειδή πριν λίγο πάτησα κατά λάθος "Υποβολή" κι έκανα τη διαδικασία που σας είπα, και συνεχίζω το μήνυμα, βλέπω ότι από κάτω μου γράφει "Restore Auto-Saved Content".

Σας φιλώ κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας! Κατερινάκι μου ευχαριστώ που με θημήθηκες!

Σήμερα το μυαλό μου έγινε κιμάς. Έφυγα από το σπίτι στις 2.30 και γύρισα στις 9.30. Κουράστηκα πολύ. Είχα και το κοριτσάκι. Δεν νομίζω να με κοροϊδεύει. Παρακολουθεί στο μάθημα και κάνει ό,τι της λέω.Είναι ένα μικροκαμωμένο γλυκομίλητο κοριτσάκι. Σήμερα χαιρόταν με τη λέξη Ελληνοταμίαι. Εντυπωσιάστηκε...Έχει φοβερά φτωχό λεξιλόγιο και καθόλου βάσεις. Δύσκολο μάθημα, κουραστικό. Στο πρώτο μας μάθημα την ρώτησα αν είναι καλή στην απομνημόνευση. Με ρώτησε τί είναι αυτό. Μετά της είπα ότι εννοώ την αποστήθιση και πάλι με ρώτησε τι είναι αυτό...Μπροστά στη μανα της το σκηνικό. Το κοριτσάκι ζήτησε συγνώμη και μου είπε ότι δεν έχει πλούσιο λεξιλόγιο...Επίσης σήμερα ανακάλυψα ότι εχει και δυσλεξία και μου το επιβεβαίωσε η μαμά της.

Κατερινάκι μου είχα κάνει κι εγώ κάποτε cookies και απλώθηκαν πάρα πολύ.Σαν τηγανίτες μου έγιναν...Πάντως σ' αυτά που θα φτιάξεις για τη βάπτιση μην βάλεις σταφίδες...Έχω αλλεργία....Έχεις πολύ δίκιο για όσα λες περί κιλών και λίπους. Εγώ έχω αρχίσει να αγχώνομαι με τον Πάνο. Έχει παχύνει. Πιστεύω πως φταίει ή έλλειψη δραστηριοτήτων. Στο σπίτι βέβαια όλο κινείται αλλά τι να το κάνεις; Θα σας πω τι τρώει για να μου πείτε πώς σας φαίνεται η διατροφή του. Πρωί : γάλα και μια φέτα ψωμί με μέλι ή ένα μικρί κομμάτι σπιτικό κέικ. Μεσημέρι: Ένα πιατάκι (αυτά τα παιδικά τα βαθιά) μεσημεριανό (τρώει βέβαια συχνά πουρέ και μακαρόνια ως γαρνιτούρα γιατί δεν τρώει και τίποτα άλλο σε γαρνιτούρα), Απόγευμα: φρούτα (όχι πάντα-δεν τρελαίνεται), βράδυ : τοστ με τυρί και γάλα. Σήμερα ενδιάμεσα έφαγε και 2 τυροπιτάκια. Αυγό κίντερ μια φορά την εβδομάδα.

Άννα Μαρία ελάτε και στην Αθήνα μια βόλτα! Θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω και από κοντά! Θα πήρες μεγάλη τρομάρα με τη συρταριέρα. Λέει λογάκια ο Αντρίκος σου;; Άντε, καλή αρχή!Μπράβο που τελείωσες τις δουλειές σου! Κι εγώ εντυπωσιάστηκα που έβγαλες τόσο εύκολα ταυτότητα.Ούτε οι δικοί μου γονείς θέλουν να τρώει πολύ ο Πάνος. Με έχουν φάει μάλιστα ότι πάχυνε..

Χριστινάκι μου αν ο Δημητράκης γενικα τρώει υγιεινά, δεν πειράζει να τρώει και αυτά που μας είπες που και που αφού δεν είναι και παχουλός. Καλό είναι όμως να μην τα τρωει συχνά. Τι καλά που πήγατε για μπάνιο..Ζήλεψα...

Αλεξάνδρα μου τέλεια τα μπισκοτάκια σου! Ο Πάνος όταν κοιμόταν για μεσημέρι, το βράδυ πήγαινε 1 για να ξανακοιμηθεί. Το έχει κόψει καιρό και βγήκαμε την υγειά μας. Δεν κοιμάται πάλι νωρίς αλλά τουλάχιστον κοιμάται εύκολα.Έκανες πολλές δουλίτσες...

Ελευθερία δύσκολα τα πράγματα με τον ύπνο. Δεν ξέρω κι εγώ τι να σε συμβουλεύσω. Μακάρι να περνά απλά μια φάση. Ο Πάνος για να κοιμηθεί έπρεπε να ξαπλώνω δίπλα του. Αυτό γινόταν μέχρι και τα Χριστούγεννα (κοντά 4 ετών). Την μικρή την έμαθα να κοιμάται τελείως μόνη γιατί είχα κουραστεί με Πάνο. Την αφήνω στην κούνια, της κλείνω την πόρτα και κοιμάται. Προσπάθησε όσο μπορείς να το κόψεις...Θα έχεις πολύ κλάμα στην αρχή αλλά θα μάθει. Τι ωραία που κάνετε βολτούλες στην όμορφη Πάρο..

Αλεξάνδρα μου ξεχασα να σου ευχηθώ. Να χαίρεσαι την κορούλα σου την όμορφη!!! Πάντα ευτυχισμένο να είναι το κοριτσάκι σου!

Πάω να κοιμηθώ. Έλεγα ότι σήμερα δεν θα ξενυχτήσω πολύ και πήγε ΠΑΛΙ 3.20..ΓΚΡΡΡΡΡΡΡ.......

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Χαθηκα αλλα ειχαμε τα θεματακια μας με τη μικρη!Σαββατο θα πηγαιναμε αργα το απογευμα στο βαφτιστικο μας γιατι ειναι η γιορτη του σημερα (Κωσταντινος) και θα εκανε τραπεζι το Σαββατο!φτασαμε γυρω στις 7μιση!στις 9 πηγα να δωσω το γαλα της μικρης και πριν να βαλει το μπιμπερο στο στομα εκανε εμετο!λεω τωρα τι εγινε?αφου ολη μερα ητανε καλα!αρχισε και εκλαιγε, φοβηθηκε κι απ τον εμετο κιολας!φυγαμε αρων αρων!μεσα στο αυτοκινητο ξαναεκανε εμετο!ηρθαμε σπιτι και ξαναεκανε εμετο!ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκε λεπτο!ητανε ανησυχη, εκλαιγε,στριφογυρνουσε στο κρεβατι!ηταν ενα βραδυ εφιαλτικο!

Κυριακη αρχισε και εκανε και διαρροιες!την πηραμε παιδιατρο!γαστρεντεριτιδα μας ειπε!μας εδωσε φακελακια ορο τα οποια βαζουμε στο γαλα και διατροφη!μολις δει φαγητο αναγουλιαζει!ποσο την λυπηθηκα. . .!δεν την πιεζα, οσο ηθελε ετρωγε!χτες εμεινα μαζι της στο σπιτι και δεν μου εκανε ουτε διαρροια, ουτε εμετο!λεω οκ το περασαμε ηπια ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ!το απογευμα ητανε με τον αντρα μου στη βεραντα και η μικρη γονατισε κατω και πηγε να παρει ενα εντομο κι αυτο αμεσως τη δαγκωσε!ηταν κατι σαν κατσαριδα αλλα οχι ακριβως!βουμβακο το λενε εδω στην Κυπρο!αμεσως αρχισε να κλαιει απαρηγορητα, η παλαμη της πρηστηκε και κοκκινισε!την πηγαμε παιδιατρο και πηραμε και το εντομο για να το δει!μας εδωσε κρεμα (fucicort) και αντισταμινικο σιροπι αντιαλλεργικο προληπτικα αν και φαινοταν οτι τοπικα επηρεαστηκε!

αυτα τα νεα τα δικα μου!εν τω μεταξυ την παρασκευη που την πηρα παιδικο η δασκαλα μιλουσε στο τηλ με μια μαμα ενος παιδιου η οποια της ελεγε οτι ο μικρος ειχε διαρροιες και οτι μονο απο τουαλεττα μπορει να μεταδοθει κι οτι θα το εφερνε σχολειο!της ειπε η δασκαλα οτι αυτο ειναι κολλητικο και μπορει να μεταδοθει κι απ το σαλιο κι απο παιγνιδια!αυτη τελικα το πηρε το μωρο σχολειο και η μικρη φαινεται απο εκει το αρπαξε γιατι κολλησε ακομα ενα παιδι την παρασκευη!εγω την πηρα σημερα γιατι ουτε χτες ουτε σημερα ειχε διαρροιες ή εμετο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τωρα να σας σχολιασω!

Ανθη μου χρονια σου πολλα!να χαιρεσαι την οικογενεια σου!με τη βαφτιση τα τελευταια σου εχουν μεινει ευτυχως!

Κατερινακι να σου ζησει το παλληκαρακι σου!να τον χαιρεσαι!ολοκληρος αντρας πια!9 χρονων!

Αλεξαντρα μου να σου ζησει η Κωσταντινα σου!

Αννα Μαρια τωρα κανουν ταρζανιες!δεν ειδες εμας η Ιωαννα?τολμηρη!για τις κατσαριδες που ελεγες και εγω τετοιο φοβο εχω!μολις δω (που ευτυχως δεν βλεπω συχνα αυτα τα σιχαμερα ζωυφια)κανω σαν τρελη!η κορη μου παλι πηγε να την πιασει χθες αλλα δεν ηταν ακριβως κατσαριδα!το λεω κι αηδιαζω!

Χριστινα μου ωραια περασατε το σαβκο οι 2 σας!χρειαζονται κι αυτα!ανανεωνεται το ζευγαρι!

Για το φαγητο που λετε ουτε εγω δινω οτι να ναι της μικρης!οκ εφαγε και μπισκοτα και κουλουρακια αλλα σοκολατες τρωμε μονο οταν δεν ειναι μπροστα!αν και δεν την ενοχλει τοσο κοριτσια με τη σοκολατα, δεν φαινεται ιδιαιτερα φιλος της!ευτυχως!κι εμας λεπτουλα ειναι 9κιλα τωρα που τη ζυγισε προχθες η παιδιατρος!οκ ακομα και τωρα οταν τη δουνε λενε ειναι μινιατουρα, μικροσκοπικη, φαινεται πιο μικρη κι ολα αυτα τα ομορφα αλλα επαψα πλεον να στεναχωριεμαι!υγεια να εχει και καλυτερα λεπτη παρα παχυσαρκη και να θελει να προσεχει μια ζωη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου!!!ευχαριστω πολύ για τις ευχες για τον Κωνσταντινακι μου!!!!Το γλυκο μου το παιδακι!!!!χθες επηρρεαστηκα από την Κατερινα με τα cookies και καθισα κι εφτιαξα στην μικρη μου.εχω βρει ένα μπλογκ που εχει συνατγες χωρις γλουτενη,γιατι η αληθεια είναι ότι όταν προσπαθω να μετατρεψω μια συνταγη με κανονικο αλευρι δεν εχω παντα επιτυχια,ενώ αυτές είναι δοκιμασμενες με τα ειδικα αλευρια οποτε εχω ακριβως τις δοσολογιες.της εφτιαξα λοιπον τα cookies<της εφτιαξα κατι κριτσινακια με τυρι,και εφτιαξα και ένα κεικ πορτοκαλιου για εμας!!πεθανα εννοειται στην ορθοστασια ,ευτυχως με βοηθησε ο αντρας μου με τα μαξιλαρια!!το βραδυ η Κωνσταντινα ζητησε από μονη της να παει για υπνο κατά τις 9,την βαζω στο κρεβατι και μου λεει μαμα μην φυγεις..το ειπε τοσο γλυκα που καθισα διπλα της,αλλα σε 1 λεπτο ηταν ξερη!!αα χθες ειπε και 1η φορα συγνωμη!!μετα από ολη την κουραστικη μερα,καθοταν και ετρωγε ένα μπισκοτακι που ειχα φτιαξει,της πεφτει κατω το ποτηρι,οκ καταλαθος,φερνω σφουγγαριστρα και εκεινη την ωρα μου πεταει επιτηδες όλα τα ψιχουλα κατω!!!την πηγα στο δωματιο της τιμωρια γιατι στην Κωνσταντινα τιμωρια σε ένα σημειο δεν πιανει,βαζει τα κλαμματα,δεν καθεται και γινεται χαμος.ενω στο δωματιο ηρεμει και ερχεται παλι.Σημερα πηγα να κανω μια αιτηση ,δεν ξερω αν εχετε δει κατι προγραμματα για ανεργους μεχρι 29 από τον οαεδ.για να δουμε…είναι με μορια αναλογα τον βαθμο πτυχιου,την ανεργια,το εισοδημα και τετοια.για 6μηνο ειναι αλλα μετα εχει κινητρο η επιχειρηση να κρατησει τον υπαλληλο γιατι τα ενσημα τα πληρωνει το υπουργειο εργασιας για 1 χρονο.

Χριστινα εμενα το βιβλιο χθες μου ηρθε,αλλα είναι μικρο οποτε θα το τελειωσω γρηγορα.τωρα για τα λαθακια εσυ εισαι του χωρου και τα καταλαβαινεις…θα σου πω κι εγω όταν το τελειωσω.κι εμενα εκανε ατοπικη δερματιτιδα,τι αλοιφες είναι αυτές;εχουν κορτιζονη;εμας μια μας ειχε δωσει αλλα εχει κορτιζονη και μια κρεμα και αφρολουτρο της frezyderm.για τα φαγητα που λες δεν είναι και τραγικα,εμενα δεν ηθελε καν να δοκιμασει κατι τηγανιτο πχ κεφτε αλλιως κι εγω θα της εδινα.Βεβαια εχω γενικα δεν μαγειρευω πολύ τηγανητα,προτιμω για δικη μου ευκολια τον φουρνο.δηλ και μουσακα που κανω ταλαχανικα τα ψηνω στο γκριλ ή το ψαρι.αλατακι βαζω κανονικα ,αν μαγειρευω ξεχωριστα της μικρης τοτε βαζω πιο λιγο και βαζω αλλα μπαχαρικα για γευση.με την σοκολατα εχουμε ένα θεμα…αλλα τουλαχιστον τρωει μαυρη που είναι πιο υγιεινή!!για τα goodys εχω μια ενσταση γιατι είναι πολύ πλαστικο φαγητο,χιλιες φορες να τρωει σουβλακι.και φυσικα να μην λειπουν από την διατροφη φρουτα και λαχανικα!!τι ωραια που ειχατε με τον αντρα σου ρεπο μαζι!!!οποτε σας δινεται η ευκαιρια να κανατε πραγματα οι 2 σας!!για τους δαιμονες νομιζα ότι ειχα σχολιασει εκει αλλα θα το ξεχασα…δεν ξερω,δεν με ενθουσιαζει να παω…

Κατερινα φτου φτου τρωει πολύ καλα ο Νικολας!!!σε ευχαριστω πολύ για τα μπισκοτα!!εχω κουο πατ,αν το χρειαζεσαι πες μου!!ζαχαροπαστα ειχα παρει ετοιμη γιατι ειχα κανει πολλα εκεινο το παρτυ,καραμελωμενα μηλα,τα μπισκοτα,φαγητα,ειχα φτιαξει μονη την διακοσμηση οποτε ειπα να μην κανω και την ζαχαροπαστα,αν θες να σου πω το σαιτ ηταν πολύ οικονομικη αλλα λογικα θα πρεπει να κανεις άλλη συνταγη μπισκοτου.

Αννα Μαρια δεν αφησες καμια δουλεια και για αυριο;;σου ετυχε μετα και στο σχολειο συγυρισμα!!αυτο με την συρταριερα μου ετυχε κι εμενα,ηταν με μια φιλη της,ανοιξαν το τελευταιο και μπηκαν μεσα,ευτυχως ειχε το κρεβατι διπλα και σταματησε και δεν τις πλακωσε..!!περναει παγωτατζης;;ουαου!!!σαν ελληνικη ταινια!!!μπραβο στον Αντρικο που λεει πολλες λεξουλες!!!για τις ταυτοτητες που λες όταν δουλευα στο τουριστικο γραφειο παντα ρωτουσα ποια ταυτοτητα εχουν,γιατι όταν αλλαξαμε κι εδώ ταυτοτητες με τις παλιες πεταγες μονο εσωτερικο.ευχαρισρω για τα μπισκοτα!!!

Ανθη στο κοριτσακι σιγουρα και η δυσλεξια παιζει ρολο αλλα δεν επρεπε να το ειχαν κοιταξει νωριετρα και οι γονεις για να το βοηθησουν;Δεν νομιζω ότι είναι ιδιαιτερα παχυντικη η διατροφη του Πανου,το αμυλο βεβαια πρεπει να προσεχουμε,σιγουρα με λιγη δραστηριοτητα θα είναι μια χαρα.μπορει να είναι και το σκαρι του ετσι.Ευχαριστω για τα μπισκοτα!!θα προτεινω συνεργασια στην Κατερινα ΚΑ,χαχα!!

Βασω μου τι επαθε καλε η Ιωαννουλα!!περαστικα στο κοριτσι μας!!τον σταυρο μου κανω που εχουμε γλυτωσει την γαστρεντεριτιδα!!! Καλο θα ηταν όταν εχουν κατι κολλητικο να μην τα πηαγινουν στο σταθμο αλλα αν δεν εχουν και ακποιον να τα κρατησει σπιτι τι να κανουν…την τσιμπησε και το εντομο;ευτυχως δεν επαθε κανενα σοβαρο αλλεργικο!!μια χαρα καλε είναι το παιδι 9 κιλα.κι εγω στεναχωριομουν παλια γιατι δεν ετρωγε κιολας και στις κουνιες την εκαναν μικροτερη και όταν ελεγα την ηλικια της τους εβλεπες εκπληκτους..γερα να είναι και δεν πειραζει που είναι αδυνατες,να μην ταλαιπωρουνται με διαιτες μεθαυριο!!

εχω ενα σιδερο...βουνο!!!ας παω να το ξεκινησω για να παω και καμια βολτουλα εορταστικη την μικρη το απογευμα γιατι δεν προλαβα το πρωι!!φιλακιαααααααα

Επεξεργάστηκε από alexandra04
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Αρκετές δουλίτσες και σήμερα! Έφτιαξα λαζάνια με λαχανικά, κι αντί για μπεσαμέλ, επειδή δεν είχα πολύ γάλα, έβαλα από πάνω γιαούρτι χτυπημένο με λίγο γάλα. Μετά καθάρισα το δωμάτιο του Αντρέα, καθάρισα δύο ακόμα ντουλαπάκια της κουζίνας (το έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα), σφουγγάρισα μπάνια και κουζίνα, και διάφορα συμμαζέματα...

Στο σχολείο ευτυχώς σήμερα δεν κάναμε τίποτα, αφήστε που είχαμε 500 κεράσματα, γιατί όλο και κάποιος γιόρταζε!

Α, μια που το ανέφερα, να σας ζήσουν οι Κώστηδες και οι Ελένες. Για να δούμε... Το Κωνσταντινάκι της Αλεξάνδρας, ο Κώστας του Καγκουρώ, γιορτάζει κανένας άλλος; Σίγουρα, αλλά το ξεχνάω... :(

Να σας ζήσουν, να τους χαίρεστε και πολύχρονοι!!!!!

Ανθή κατ' αρχήν η μάνα έπρεπε να σε είχε ενημερώσει ευθύς εξαρχής ότι το κοριτσάκι έχει δυσλεξία. Δυστυχώς τα περισσότερα παιδιά έχουν πολύ περιορισμένο λεξιλόγιο, γιατί δε διαβάζουν, και περνάνε όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, γράφοντας στα δικά τους ιερογλυφικά διάφορα σχόλια σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης.

Περίπου ίδιο πρόγραμμα διατροφής έχουν ο Πανούλης με τον Αντρέα! Ο Αντρέας θα φάει το πρωί τοστ, το μεσημέρι φαγητό, το απόγευμα φρούτο, το βράδι γιαούρτι με κουάκερ και μετά γάλα. Το απόγευμα που θα ξυπνήσει μπορεί να φάει λίγο ψωμί με τυρί ή σκέτο ψωμί ή σταφιδόψωμο, ό,τι υπάρχει. Αλλά τρώει και ενδιάμεσα, όταν μας δει να τρώμε ψωμί ή κάποιο φρούτο, θα ζητήσει. Σήμερα το πρωί έτρωγα ψωμί με τυρί για πρωινό, και μου έφαγε όλη τη φέτα του τυριού...

Καλή ιδέα να έρθουμε Αθήνα, αλλά λίγο δύσκολη. Κάτσε πρώτα να πάμε Πάτρα, και βλέπουμε!

Βάσω ήμουν έτοιμη να σου στείλω μήνυμα στο φέισμπουκ σήμερα, αλλά πρόλαβα και διάβασα τα πάθη σου εδώ! Καλά, τι είναι αυτά που πάθατε πάλι; Απαίσιο πράγμα η γαστρεντερίτιδα... Όσο για το έντομο που λες, πρώτη φορά το ακούω, αλλά μόνο που το φαντάζομαι παθαίνω παράκρουση... Καλά, τα παιδιά κάνουν πολλά τέτοια. Η κόρη της ξαδέλφης μου όταν ήταν μωρό, βρήκε μια ψόφια κατσαρίδα και την πήγε στη γιαγιά της. Μπρρρρρρρρρρρ..................

Αν δεν έχει δοκιμάσει σοκολάτα η Ιωαννούλα, τότε δεν ξέρει τη γεύση, οπότε δεν τη ζητά.

Αλεξάνδρα κι εσύ πολλές δουλειές... Καλά, γιατί τα κάνεις όλα όρθια; Εγώ ό,τι μπορώ, το κάνω καθιστή. Π.χ. όταν θα κόψω τα λαχανικά για το φαγητό, θα τα κόψω καθιστή. Αν θα φτιάξω κουλουράκια, μπισκότα, κ.λπ. πάλι θα κάθομαι. Γιατί να είμαι όρθια;

Ωραία πραγματάκια έφτιαξες πάντως!

Κι ο άντρας μου πήγε σήμερα στο γραφείο εργασίας, γιατί προκηρύχθηκαν 8000 θέσεις εργασίας νομίζω, αλλά λέει είχε πολύ κόσμο κι έφυγε... Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει. Αν δεν μπορεί να καθίσει δυο ώρες να περιμένει, πώς θα βρει δουλειά; Θα έρθει ουρανοκατέβατη; Θα ξαναπάει αύριο λέει, κι ελπίζω να καθίσει, αμάν πια. Δε φτάνει που έπρεπε να του γκρινιάζω μια βδομάδα για να σηκωθεί επιτέλους και να πάει, τώρα που πήγε σηκώθηκε κι έφυγε.

Το μουσακά κι εγώ έτσι τον φτιάχνω. Goody's εμείς έχουμε χρόνια να πάμε. Την τελευταία φορά που πήγαμε, είχε λυσσάξει ο άντρας μου για Goody's. Παίρνει μια μερίδα και την πάμε σπίτι να τη φάει. Του κλέβω κι εγώ λίγες πατάτες, και θέλαμε να κάνουμε εμετό. Οι πατάτες βρωμούσανε, το μπιφτέκι χάλια. Όχι ότι έτυχε και δεν ήταν καλά. Όπως είναι πάντα ήταν, αλλά επειδή συνηθίσαμε πλέον στο σπιτικό φαγητό, τα Goody's μας φάνηκαν αηδία. Από τότε νομίζω δεν ξαναπήγαμε. Όσο για τα MacDonald's, δεν το συζητάμε καν. Εκεί πέρα ό,τι και να πάρεις, έχει ίδια γεύση. Μα χοιρινό, μα μοσχάρι, μα κοτόπουλο, μα ψάρι. Όλα ίδια γεύση: πλαστικό. Μια μαθήτριά μου, αυτή που έχει το κοριτσάκι που είναι τρεις μέρες μεγαλύτερο απ' τον Αντρέα μου έλεγε μια μέρα ότι μόνο δύο πράγματα δεν έχει δώσει ακόμα στην κόρη της: αλλαντικά και MacDonald's και μου φάνηκε πολύ περίεργο που κάποιος συγκαταλέγει τα MacDonald's στην κατηγορία των κανονικών φαγητών...

Καλά, κάνει κι εσένα η Κωνσταντίνα τις ταρζανιές της!

Σας φιλώ κορίτσια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια δεν πρόλαβα καθολου να μπω σημερα....

να ευχηθω στην μικρη Κωνσταντίνα της Αλεξάνδρας χρονια πολλα, να την χαίρεσαι την κουκλιτσα σου και να την καμαρωνεις!!!!!

και σε όποιον δικο σας είχατε να γιορταζει, εμένα γιορταζε ο αντρουλης μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες!

Καγκουρακι να σου ζησει ο αντρας σου!να τον χαιρεσαι!πολυχρονος!

Αννα Μαρια ειδες τι παθαμε?της αφησε σημαδι της μικρης το δαγκωμα του εντομου!μονο που σκεφτομαι οτι τολμησε να το παρει αηδιαζω!ολα να τα πέριεργαστει!να δει τι ειναι!Θα μου πεις ετσι ειναι τα μωρα, ναι αλλα να μην το φοβηθει?κι αυτο το εχει και με αλλα ζωα!γατια και σκυλια δεν φοβαται να τους κοντεψει και αν την αφησουμε θα τα αγγιξει κιολας!χθες η θεια μου εχει ενα σκυλο λαμπρατορ αλλα δεμενο παντα, ειναι φιλικος αλλα δεν ξερεις ποτε!ειναι διπλα απ το σπιτι μας!την κρατουσα απ το χερι κι εκλαιγε να πάει κοντα του, αυτος γαυγιζε αλλα αυτη το βιολι της,του κοντεψε σε αποσταση αναπνοης!ακουσα και για το μωρο που το δαγκωσε ο σκυλος τη Δευτερα του Πασχα και πεθανε το μωρο!5 χρονων αγορακι!το δαγκωσε στην καρωτιδα και πεθανε ακαριαια!δεν ειναι να χεις εμπιστοσυνη!ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας!!!μια χαρα περασαμε εχθες,ηρθε και μια φιλη της Κωνσταντινας και επαιξαν πολυ ωραια.μετα επεσε για υπνο ξερη,ξυπνησε σε καποια φαση μεσα στην νυχτα και ηθελε τσισα,ενω ειχε κανει και στην πανα και μετα ξυπνησε 8 παρα...

Κατερινα να χαιρεσαι κι εσυ τον αντρουλη σου!!!

Αννα Μαρια και εγω το εχω κανει αυτο με το γιαουρτι,ηταν ετσι η συνταγη,ωραια κρουστα κανει. Δεν με βολευει καθιστη να σου πω να τα φτιαχνω αυτα,θελω να ειμαι πιο ψηλα...κατι τετοια μου κανει και ο αντρας μου οταν πχ πρεπει να παρει καποια βεβαιωση απο το ικα και πρεπει να περιμενει ωρες,και δεν καθεται τελικα,ετσι μου εχει κανει πασα ολες τις γραφειοκρατικες δουλειες!!Goodys εγω εχω να φαω πανω απο 15 χρονια ,οταν ημουν μικρη και εκανα τις πρωτες μου εξοδους το Σαββατο,τρομερες εποχες!!!χαχαχα

Βασω τα παιδια δεν εχουν την αισθηση του κινδυνου και θελουν να τα εξερευνησουν ολα!!!τι κριμα για το παιδακι...Παναγια μου!!

φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια, τωρα που βρηκα λιγο χρονο καθισα να δω τα νεακια σας! κατι εχει παθει το enter απορω πως θα βγει οτι γραψω........Αννα Μαρια ειδες ποσο γρηγορα μαθαινουν τα μικρα μερα με την μερα θα σου λεει και κατι καινουριο στην αρχη με τον τροπο του και πολλες φορες μονο εσυ θα τον καταλαβαινεις. Για τα φαγητα που ειπες οπως το σουβλακι ειναι νομιζω λογικο να το εφτυσε εχω δει και απο την Αγγελικη οτι για πολυ καιρο οτι ειναι στεγνο, χωρις σαλτουλα δηλαδη δυσκολευοταν να το φαει. Ανθη δυσκολο φαινεται ολο αυτο με αυτο το κοριτσακι...Ο Πανος νομιζω οτι τρωει καλα πανω κατω τα ιδια δεινω και στην Αγγελικη, τα σαββατοκυριακο πινει γαλα μετα ή θα φαει μια φετα με βουτυρο μαρμελαδα ή μελι ή αντι για αυτο θα φαει φρουτα , τα υπολιπα μισα του Νικολα. Το μεσημερι ενα πιατακι παιδικο μεσημεριανο και το απογευμα αντιστοιχα αυτο που δεν εφαγε το πρωι και πιο μετα αυγο ή τοστ και το βραδυ παλι γαλα. Τις καθημερινες στο σχολειο τους δινουν φρουτα και ψωμι με τυρακι, μεσημεριανο τρωι εκει και το απογευμα τις ξαναδινω φρουτα και μετα αβγο ή τοστ και σπανια μπορει να φαει και απο το φαγητο που ειχαμε εμεις το μεσημερι αλλα οχι καμια τρελη ποσοτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κλασικα με πεταξε εξω και εκανα οτι εγραψε και η Αννα Μαρια, το εντερ εξακολουθει να μην δουλευει οποτε συνεχιζω ....Βάσω τωρα διαβασα για την γαστρεντεριτιδα πολυ θα ταλαιπωρηθηκε λενε οτι ειναι πολυ δυσκολη σε τοσο μικρα παιδακια ευτυχως ομως που σε δυο μερες ηταν τελειως καλα. Ατρομητη με το ζωυφιο αλλα και παλι τρεχαματα ειχατε περαστικα της! Παντως δεν εχουν αισθηση του κινδυνου καθολου σε αυτες τις μικρες ηλικιες. Πωπω τι ηταν αυτο που εγραψες για το παιδακι απο δαγκωμα σκυλου, πολυ στεναχωρηθηκα. Αλεξανδρα καλη επιτυχια σε αυτο το προγραμμα του ΟΑΕΔ τα εχ δει και εγω αλλα εχω περασει προ πολλου τα 29, κλαψ κλαψ. Καλα δουλειες της κουζινας και εγω ορθια οπως και το σιδερο δεν βολευομαι καυολου καυιστη. Αννα Μαρια τι εκανε ο αντρας σου πηγε ξανα? Μακαρι να βρει κατι μπραβο που ανοιγουν θεσεις εδω παλι τιποτα...μηπως να κανω καμια βολτα κατα Κυπρο? Σας ευχαριστω πολυ και ολες για τις ευχες για τον αντρα μου, να ειστε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Χριστινακι εχει γενεθλια σημερα!!!!!

Χρονια πολλα Χριστινα μου και απο εδω!!!!!οτι επιθυμεις σου ευχομαι!!!!φιλακιαααααα

καληνυχτα κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξανδρα μου ευχαριστω πολυ! Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου και το Καγκουρακι μας τον Κωστη της!

Επιτελους εγραψα συνεχεια!

BUTTERFLY'S STORIES: ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ - 13

Σας φιλω, αυριο θα σχολιασω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κόρες! Τι κάνετε; Ησυχία βλέπω σήμερα στο καφενεδάκι μας.

Εμείς καλά, κάναμε κάτι εξωτερικές δουλειές, έφτιαξα ντομάτες στο πιάτο, λίγο σίδερο και σχολείο.

Ο άντρας μου πήγε στο γραφείο εργασίας, αλλά τελικά περιμένουν να εγκριθεί το κονδύλι για το πρόγραμμα, κι αν ξέρουμε εμείς κάποιον που ενδιαφέρεται να τον εργοδοτήσει και να ενταχθεί στο πρόγραμμα, μπλα μπλα...

Χριστίνα τη διάβασα τη συνέχεια. Όχι κι άσχημη, η αναμενόμενη, αφού ήταν η εκδοχή που ψηφίσαμε οι πιο πολλοί. Απλά διόρθωσε το "κόλωσα" είναι με ωμέγα όλα, και σε ένα σημείο αντί "Ιωσήφ" γράφεις "Γιώργος". Άντε, γράψε παρακάτω να δούμε τι θα γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, έγραψα και τώρα θυμήθηκα ότι διάβασα ότι έχει γενέθλια η Χριστίνα!

Χριστίνα έχεις όντως γενέθλια; Δεν είπες τίποτα καλέ! Η Αλεξάνδρα σε κάρφωσε!

Χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα σου εύχομαι, και καλές συγγραφές! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...