Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Ανθη η φραουλιτσα τι κανει????την θηλαζεις ακομη???μπουσουλαει?

σοβαρα μιλας για την τουρτα του Πανου???κοριτσιστικη???αχαχαχχαχαχχα!και τελικα τι εκανες???την κρατησες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια.

Άρχισε να ζωντανεύει ο χειρότερός μου εφιάλτης: κατσαρίδες...

Χτες βράδι κάναμε μπάνιο τον Αντρέα, του έδωσα γάλα, και τον έβαλα στο καρότσι για να τον κουνήσω. Τον έφερα στο σαλόνι για να του δώσω σιροπάκι (είπα να του το δώσω όταν ήταν μισοκοιμισμένος, για να μην το φτύσει). Πάω στην κουζίνα, πάω να πάρω τη σύριγγα και βλέπω κάτι σαν σκιά να κινείται κάτω στο πάτωμα. Κοιτάω και τι να δω; Μια φρικτή κατσαρίδα... Έμπηξα κάτι ουρλιαχτά... Ξύπνησε ο Αντρέας, έκλαιγε, ήρθε ο άντρας μου, αλλά δεν την έβρισκε, γιατί η κατσαρίδα άκουσε τα ουρλιαχτά μου κι εξαφανίστηκε. Όλο το βράδι μετά, καθόμουν στην τσίτα. Πάω να ξαπλώσω, διαβάζω λίγο και με παίρνει ο ύπνος. Ξυπνάω 1.20 και λέω να πάω τουαλέτα πριν κοιμηθώ. Σκέφτηκα να πάω στη μικρή τουαλέτα που δεν έχει μπανιέρα, άρα έχει λιγότερες πιθανότητες να έχει κατσαρίδα. Μόλις ανοίγω το φως, βλέπω μια τεράααστιααααααααααα......... Ευτυχώς δε φώναξα, ήρθε ο άντρας μου και τη σκότωσε. Αλλά μετά άντε να κοιμηθώ...

Τώρα πήγα και πήρα ένα υγρό που ρίχνεις σε σιφόνια και τουαλέτες κι ελπίζω να κάνει δουλειά...

Δεν μπορώ, έχω τρομερή φοβία, η οποία γίνεται πολύ πολύ χειρότερη όσο περνάνε τα χρόνια... Είναι σχεδόν αρρώστια. Δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω...

Τέλος πάντων, σας σχολιάζω:

Καγκουράκι, το αποφάσισες τελικά να κάνεις τα μπισκοτάκια για γλυκό στη βάφτιση ε; Αν έχεις χρόνο και αντοχή, πολύ καλή ιδέα και πάρα πολύ οικονομική!

Ανθή γενικώς τα ψητά κοτόπουλα από υπεραγορές είναι αυτά που μένουν, τα πιο παλιά. Εμείς έχουμε αγοράσει αρκετές φορές φαγητό από ένα σούπερ μάρκετ, αλλά έχουν ξεχωριστό εστιατόριο που το έχουν μισθώσει σε άλλη εταιρεία, και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Στον Αντρέα εννοείται δεν έχω δώσει ποτέ!

28 Ιουλίου είναι η βάφτιση; Κλείνω εισητήριο τώρα!

Καλέ, θα βγάλεις και θα πλύνεις ό,τι έχεις στα ντουλάπια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Απαπαπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω αυτό στον αιώνα τον άπαντα! Αλλά θέλω να καθαρίσω τα ντουλάπια... Που δε βρίσκω χρόνο, όμως, και κυρίως αντοχές;

Εμείς το χαλί πρέπει να το βγάλουμε επειγόντως, να δω πότε θα το πάρει απόφαση ο άντρας μου...

Πώς τα πήγε το βαφτιστήρι; Έδινε και η ξαδέλφη μου χτες παγκύπριες (η γνωστή που ερχόταν να της κάνω μάθημα). Φέτος πήγαινε φροντιστήριο, οπότε δεν είχα τη χαρά να την έχω στο κεφάλι μου. Την πήρα να τη ρωτήσω πώς έγραψε, αλλά απ' όσα μου είπε, κατάλαβα ότι αγχώθηκε και δε διαχειρίστηκε σωστά το χρόνο, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να αφήσει πίσω μια ολόκληρη ερώτηση... Πάντως, μόνο για απόλυση δίνει εξετάσεις, δε διεκδικεί θέση σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, οπότε δεν είναι και τόσο φοβερό.

Μαρίνα, στο Σεφερλή;;;; Τον σιχαίνομαι όσο δεν πάει άλλο!!!!!! Γούστα είναι αυτά βέβαια. Καλά, αυτό τι είναι, θέατρο και αρχίζει τόσο αργά;

Γενικώς στους παιδότοπους είναι καλό όπου είναι ξεχωριστά τα μικρότερα παιδιά, για να μην κινδυνεύουν από τους μεγαλύτερους. Χτες που πήγαμε στην παιδική χαρά, ήταν παιδιά από ένα δημοτικό σχολείο και έπαιζαν. Πρέπει να ήταν τετάρτη-πέμπτη τάξη και είχε πολλή πλάκα που έπαιζαν ένα παιχνίδι που είχαν οργανώσει μόνοι τους. Εκεί πέρα υπάρχει ένα παιχνίδι που είναι στημένο κάπως σαν καράβι. Είχαν, λοιπόν, φτιάξει τα αγόρια το στρατό τους, είχαν τους στρατηγούς, τον αρχηγό, τους απλούς στρατιώτες, και ο καθένας είχε τα καθήκοντά του. Μάλιστα, επειδή έπαιζαν παιχνίδι ρόλων, μιλούσαν ελληνικά (την κοινή ελληνική δηλαδή) και όχι στην κυπριακή διάλεκτο!

Ο Αντρέας πήγε εκεί πέρα επειδή του αρέσει αυτό το παιχνίδι-καράβι, και κάτι κορίτσια που ήταν κι αυτά μέσα, τον πήραν αμέσως και τον έβαλαν κι αυτόν μέσα. Ε, λοιπόν, έπρεπε να δείτε πώς τα κορίτσια ανέλαβαν αμέσως μητρικό ρόλο απέναντι στον Αντρέα! Τον πρόσεχαν, παίζανε μαζί του, έλεγαν στα αγόρια να προσέχουν γιατί έχει μικρό μωρό εκεί!

Εγώ μη αλεσμένο φαγητό έδωσα αρκετά πριν τον χρόνο. Όσο για το τοστ, είναι το αγαπημένο του!

Για το αβγό που λέγατε, εμάς ο παιδίατρος μας είπε ότι, αφού το κάνει εμετό και δεν του αρέσει, δεν είναι ανάγκη ντε και καλά να το φάει! Άλλωστε, είναι και κληρονομικό το θέμα, γιατί και εγώ και ο άντρας μου το κάναμε εμετό μικροί!

Σας αφήνω, πάω να καθαρίσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά δεν καθάρισα, πήγαμε στη μάνα μου, όπου ήταν ήδη ο Αντρέας, και φάγαμε κεφτέδες. Πειράζει που έδωσα και στον Αντρέα δύο κεφτεδάκια; Δεν του είχα ξαναδώσει ποτέ τηγανιτό.

Τώρα τον άφησα πάλι εκεί για να κοιμηθεί και ήρθα να κάνω καθαριότητα. Το απόγευμα έχει ανθεστήρια κάτω στο εμπορικό κέντρο και λέω να πάρω τον Αντρέα και να πάμε (αν βρούμε πάρκινγκ). Θα πάμε στο βιβλιοπωλείο του θείου μου να δούμε από εκεί την παρέλαση των αρμάτων και να δει και ο Αντρέας τις ξαδέλφες του που σίγουρα θα είναι εκεί!

Σας φιλώ κορίτσαροι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNA ΜΑΡΙΑ γιατι καλε????εχει πολυ γελιο...ειναι κατι σαν σατιρικη σκηνη,,,θα εχει και τραγουδιστες.ουσιαστικα μπουζουκια ειναι...μια θα βγαινει αυτος μια θα τραγουδανε!δεν ξερω θα δω και θα σου πω αυριο.αλλα ουσιαστικα ειναι σε νυχτερινο κεντρο!

αααααααααααα και εμεις εχουμε κατσαριδες!!!τις σιχαινομαι!!!αλλα μονο στην κουζινα βρισκουμε που και που...και αυτο μονο οταν αφηνω απλυτα το βραδυ...για αυτο και πλεον δεν το κανω!!!πινει αλλο γαλα ο Αντρεας ε???εμενα δεν νομιζω να πιει αλλο...1 φορα πηγα να του δωσω για δοκιμη και το σπρωχνε!αλλα εγω λεω να συνεχισω θηλασμο εως 2 χρονων...οποτε εχω χρονο ακομη!

το αυγο δεν το κανει εμετο!απλα σκετο δεν του αρεσει η γευση...αναγουλιαζει!!

τελειο παιχνιδι αυτο που επαιζε ο Αντρεας!!!αχ τωρα αρχιζουν τα καλα!!!θα παιζουμε μαζι τους!!!

εγω σημερα εμφανισα φωτογραφιες απο το παρτυ και απο οταν ηταν μωρακι!!!παει το μωρακι...πλεον ειναι ενα νηπιακι!!!;;) ομορφουλη !!!

ααααααααααααααα εμενα πλεον με δεινχει και με το δαχτυλο τι θελει!!!!τωρα παιζουμε πολυ!!!τι ωραια!!!αχ να ναι γερα !

αυριο λεω να κανω φακες να φαει και ο Αντωνακης!!!χωρις αλατι αν της κανω και βαλω μετα για εμας θα γινει το ιδιο νοστιμο ή δεν θα τρωγονται???γιατι εμεις βαζουμε και μπόλικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έπλυνα νεροχύτες, μπάνια, τουαλέτες, πάγκους κουζίνας και τώρα θα κάνω σκούπισμα-ξεσκόνισμα-σφουγγάρισμα...

Μαρίνα, απλά δε μ' αρέσει ο Σεφερλής!

Οι κατσαρίδες οι δικές μας δεν έχουν καμία σχέση με τις δικές σας. Το λέω επειδή έχω ζήσει αρκετά χρόνια στη Θεσσαλονίκη και ξέρω πώς είναι. Οι κατσαρίδες της Θεσσαλονίκης είναι αθώα πλασματάκια μπροστά στις δικές μας, οι οποίες είναι τεράστιες. 2-3, μέχρι και 5 εκατοστά... Μιλάμε για φρικιαστικά και σιχαμερά τέρατα...

Και δυστυχώς η εμφάνισή τους δεν έχει να κάνει με καθαριότητα. Οκ, στην κουζίνα είχε όντως πολλά άπλυτα, αλλά το μπάνιο μόλις χτες το είχα καθαρίσει. Δυστυχώς βγαίνουν από τις σωληνώσεις, βγαίνουν απ' τις χαραμάδες, μπαίνουν απ' τα παράθυρα, είναι μια απελπισία. Ελπίζω να κάνει δουλειά το φάρμακο που έριξα.

Βάλε καλέ καμιά φωτογραφία να τον δούμε τον Αντωνάκη που μεγάλωσε!

Εγώ πλέον τα περισσότερα φαγητά τα κάνω ανάλατα, για να τρώει και ο Αντρέας. Καμιά φορά μπορεί να ρίξω ελάχιστο αλάτι, μια πρέζα δηλαδή, αλλά συνήθως δε βάζω καθόλου. Κοίτα, δε γίνεται και αριστούργημα, αλλά αν προσθέσεις αλάτι μετά, μια χαρά είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ρε κορίτσια, πλησιάζουμε τις εκατό σελίδες! Ποια θα ανοίξει το επόμενο θέμα; Έχετε καμιά πρόταση για τίτλο;

Πάω να συνεχίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες μου, κοιμηθηκαν και επιτέλους χαλαρωνω, απο το πρωι κυνηγαω τον Νικόλα παίζω με την Αγγελικη συν το μαγείρεμα συν τις υπόλοιπες δουλειές.

χθες το βραδυ δραματικό, καταρχήν κοιμήθηκα εγω στις 2 γιατι χαζευα στο Internet, μετα ξυπνάει ο μικρός 3:15 τον θηλαζω μας παίρνει ο ύπνος ξυπναω μετα απο μια ώρα και τον πάω στην κούνια του, ξανά ξυπνάει 5:15 και πάλι τα ιδια καποια στιγμη κατα τις 6 ξυπνάει η Αγγελικη για τσισα και δεν προλαβαίνει και λερώνει βρακακι και πιτζαμα, ευτυχώς ειχε σηκωθει απο το κρεβάτι και δεν είχα κι αλλα, μετα ουτε που θυμάμαι τι ωρα ξαναξυπνησε ο μικρος και φυσικα λίγο πριν τις 8 είχαμε ξυπνήσει και σηκωθει ολοι.

Αυριο πρωι πρωι θα τα πάω στην μαμα μου για να κανουμε κάτι δουλειές στο σπιτι γιατι και με τα δυο στο σπιτι δεν πρόκειται να γίνουν και θα τα πάρω το βραδυ.

Θα συνεχίσω σε λίγο πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνεχίζω γιατι μαγειρεψω και το φαγητο του Νικόλα για αυριο.

Ανθη μου και εγω ήθελα πολυ να είμασταν στα γενεθλια του Πάνου που ήταν και μασκε και θα περναγε τέλεια και η Αγγελικη αλλα δεν μας έβγαιναν οι ημερομηνίες. Μην έχεις άγχος θα μπουν όλα σε σειρα τωρα για αυτο με το φαγητο, έτυχε δεν το άντεξε το στομαχακι του δεν ειναι κάτι που κανεις καθημερινά.

Μαρινα καλα να περάσετε, αν και δεν ειναι τόσο του γουστου μου ο Σεφερλης, απο την άλλη έχω παει στον παιδοτοπο που εχει φτιάξει εδω στην Αθήνα και εκει εχει κάνει καλη δουλεια, εχει επενδυσει πολυ στην διακοσμηση του χωρου ειναι ένα τριώροφο, πειρατικο καραβι,ο ενας όροφος μονο με ξύλινα παιχνιδια πολυ ωραία. Μπράβο που του έδωσες μη αλεσμενα έτσι στην αρχη πλάτη μένα με το πιρουνι τον μαθαίνεις να μασάει σιγα σιγα.

Αννα Μαρία είχες επισκέπτες βραδιατικα και εγω δεν τις μπορω με τίποτα φωνάζω τον άντρα μου και τις σκοτώνει, είχαμε και μεις καποια περίοδο αλλα ευτυχώς τις εξολοθρευσαμε, δεν θυμάμαι πως θα ρωτήσω και θα σου πω. Αν ζητησεις να κανουν απολυμανση εξωτερικα στην πολυκατοικια σας, εμας κανουν μια φορα το χρονο ισως και λιγοτερο και βλεπεις την αλλη μερα αρκετες ψωφιες που εχουν βγει απο τα σιφωνια για να σωθουν αλλα στην πορεια τεζαρουν. Έχεις δίκιο για τα μικρα κοριτσακια αυτής της ηλικίας ειναι πολυ προστατευτικά με τα μικρα παιδια μου εχει τύχει και μένα πολλες φορές, πλησιάζουν και παίζουν πολυ με τα μικρουλικα παιδάκια. Για εξήγησε μου αυτο με την κυπριακή και την ελληνική διάλεκτο δεν το κατάλαβα? ανθεστηρια????

Για τα φαγητα καταρχην με δυο κεφτεδακια δεν θα παθει τιποτα ο Αντρεας και τωρα πουβτο ειπες εχω καιρο να φαω και κεφτεδακια και σουτζουκακια και θα τα προγραμματισω.....

και εγω του αναλατου είμαι αφου μου λενε οι γονεις μου ότι μαγειρευω για νοσοκομείο αλλα βάζω βρε κορίτσια αλάτι αλλα λίγο. Πάντως λενε οι γιατροί το καλύτερο που μπορούμε να κανουμε για τα παιδια μας ειναι όσο το δυνατό λιγότερο αλάτι.

οποτε Μαρίνα βάλε το αλάτι στο τέλος δεν υπάρχει πρόβλημα θα τις νοστιμησεις σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι θα πούμε στο διαχειριστή να κάνουν κάτι, ίσως να ρίξουν κάτι στους βόθρους, επειδή εμείς εδώ είμαστε στην προϊστορική εποχή και ακόμα τώρα φτιάχνουν το αποχετευτικό (εδώ και δεκαπέντε χρόνια) και η περιοχή μας δεν έχει ακόμα συνδεθεί (αν και, έκαναν τα έργα όταν γεννήθηκε ο Αντρέας...). Ουφ, τώρα που βράδιασε κυκλοφορώ όπως ο Τζέιμς Μποντ στις σκηνές που μπαίνει σε ένα ξένο σπίτι, και περπατά ανιχνεύοντας το χώρο. Πριν μπω σ' ένα δωμάτιο, ανάβω το φως, στέκομαι απ' έξω, και το χτενίζω με τα μάτια, μήπως και έχει καμιά κατσαρίδα. Έχω πρόβλημα σας λέω...!

Η κυπριακή διάλεκτος είναι τα κυπριακά, σίγουρα έχεις ακούσει Κύπριους να μιλάνε. Η κοινή ελληνική είναι τα ελληνικά, αυτά που μιλάτε εσείς στην Ελλάδα. Τα παιδάκια αυτά, παρ' όλο που ήταν Κυπριάκια, αντί να μιλάνε μεταξύ τους στα κυπριακά, μιλούσαν στα ελληνικά (π.χ. "γρήγορα, τρέξτε να σώσουμε το πλοίο μας απ' τους κακούς", ενώ στα κυπριακά θα ήταν "γλήορα, βουράτε να γλιτώσουμεν το πλοίον μας που τους κακούς"), επειδή έπαιζαν παιχνίδι ρόλων, σα θέατρο. Άλλαζαν δηλαδή τον τρόπο που μιλούσαν, επειδή στο παιχνίδι δεν ήταν ο εαυτός τους, αλλά κάποιος άλλος.

Τα ανθεστήρια είναι μια γιορτή που γίνεται το Μάιο. Στολίζονται άρματα με λουλούδια και γίνεται παρέλαση. Φέτος θα είχε και διάφορες άλλες εκδηλώσεις, μπάντες, κ.λπ., αλλά τελικά δεν πήγαμε, γιατί ο Αντρέας δεν κοιμήθηκε καθόλου το μεσημέρι. Τον κοίμισε η μάνα μου, δέκα λεπτά μετά ξύπνησε από το βήχα και δεν κατάφεραν να τον ξανακοιμήσουν. Αν τον πήγαινα, θα κοιμόταν στο αμάξι και δε θα είχε νόημα, αφήστε που δε θα έβρισκα πάρκινγκ με τίποτα (είχαμε πάει και πέρσι και φύγαμε γι' αυτόν το λόγο).

Η μάνα μου είναι πολύυυυυ του ανάλατου, επειδή ο πατέρας μου είναι καρδιακός. Κι εμείς όταν μαγειρεύουμε δε βάζουμε πολύ αλάτι στο φαγητό, αλλά ο άντρας μου πάντα προσθέτει μετά αρκετό. Μια θεία μου δε βάζει καθόλου πουθενά, και αν κάποιος θέλει, βάζει ελάχιστο στο πιάτο του.

Οι φακές πάντως επειδή είναι σούπα, δε θα χάσουν από γεύση αν προστεθεί το αλάτι μετά.

Σας φιλώ κόρες!

Καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; Εγώ σήμερα είχα δύο ιδιαίτερα. Το ένα καινούριο και πολύυυυυ κουραστικό γιατί το παιδάκι ΔΕΝ. Τι εννοώ;;; Δεν έπαιρνε στροφές...Τις έλεγα πράγματα απλούστατα και με κοίταγε σαν ούφο...Πρώτη φορά τέτοιο πράγμα. Με ρώταγε τι είναι αυτό και τι είναι το άλλο. Συνέχεια όμως. Ξέρετε τι με ρώτησε;;; Πού καταλάβαιναν οι Μινωίτες ότι τα αγγεία ήταν πήλινα;;;; Της λέω εσύ δεν το καταλαβαίνεις;;; Μου λέει το καταλαβαίνω. Αυτοί όμως πού το καταλάβαιναν;;;; ΝΤΟΙΝΚΚΚΚΚΚΚ....Τι απαντάς;;;Σε κάποια φάση ήθελα να πάω στο μπαλκόνι και να πηδήξω. Δεν άντεχα άλλο πραγματικά. Μου έχουν τύχει τεμπέληδες και τεμπέληδες αλλά αυτό το πράγμα πρώτη φορα.

Το βράδυ γιόρτασε η ανιψιά μου τα γενέθλιά της και είδαμε και eurovision.

Άννα Μαρία πώς είναι ο Αντρεας με το βηχα;;;Αυτό που συμβαίνει τα βράδια όταν έχουν βήχα είναι τραγικό. Η βάπτισή μας είναι 6 Ιουλίου. 28 είναι της Κατερίνας. Έλα στις 6 λοιπόν!Σε περιμένω!!!!!!Απαίσιες οι κατσαρίδες! Σιχαμερές....

Μαρίνα πώς τα περάσατε στην έξοδο;; Η φραουλίτσα μου είναι μια χαρούλα. Σταματήσα να τη θηλάζω όταν έγινε 8 μηνών. Δεν μπουσουλάει ακόμα. Είναι λίγο τεμπελούλα. Και ο Πάνος άργησε να μπουσουλήσει. Την τούρτα εννοείται πως δεν την κράτησα. Την πήγαμε πίσω και μας έφτιαξαν μία άλλη με κάτι πειρατές πάνω. Απαίσια αλλά τουλάχιστον αγορίστικη.

Κατερινάκι τι νύχτα και αυτή......Μια χαρά θα τις κάνεις τις δουλίτσες σου χωρίς τα ζουζούνια. Εγώ δεν έχω βρεθεί ποτέ μόνη μου στο σπίτι από τότε που γέννησα τη μικρή. Είσαι του ανάλατου ε;; Εγώ το τρώω το αλατάκι μου.

Καινούριο θεματάκι;; Τι τίτλο να βάλουμε;;;;; Χμμμμμμμμμμμμμ.....Δεν μου έρχεται κάτι. Σκέφτομαι και το μάθημα που έχω αύριο με το ίδιο παιδάκι και μπλοκάρω ακόμα περισσότερο......

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια φιλεναδιτσες καγκουρακι μου ρωταγες για τα μακαρον απο τσιρο τα χα παρει κ γαμηλια τουρτα εμεινα απολυτα ευχαριστημενη απο κει κανω κ των γεννεθλιων του αλλα ειδα που λες για χειροποιητα πολυ καλυτερα κ οικονομικα

Κ εγω θελω καποιος να παρει το β να κανω δουλειες ηρεμα

Σημερα ενω ειχα κοιμηθει δυο βλεπαμε ταινια ο β ξυπνησε 9 κ μου λεει μαμα τρεχουμε θελω κακααααα

Ευτυχως του ρθαν 9 κ οχι 7 μου χει τυχει κ αυτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ανθη μου δεινοπαθησες με το βλασταρακι ε... Καλα με την τουρτα φανταζομαι σοκ που παθες οταν την ειδες!!!

Αννα μαρια μη λες για κατσαριδα ο εφιαλτης μου τιποτα δε φοβαμαι ουτε μαμουνια ζωυφια αλλα αμα δω κατσαριδα πεθαινω σου λεωωω

Λατρευω τα κυπριακα εχω φιλη κυπρια κ ψοφαω να την ακουω μιλαει ελληνικα κ περιμενω μπας κ την παρει η μαμα της να την ακουσω μεταξυ τους μιλανε κυπριακα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιορτη με λουλουδια αννα μαρια πολυ ωραια ακουγεται κριμα που δε πηγατε

Κ εγω του αναλατου ειμαι βαζω ελαχιστο αν παλι δεν βαλω ουτε που θα το καταλαβω..6

Για θεματακι οποια θελει εγω δεν ξερω αλλωστε για ονομα κατι καλοκαιρινο προτεινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδενια πως περασατε στην εξοδο εμενα μου αρεσει εχει πλακα δεν τον εχω δει βεβαια ζωντανα

Αχ ναι κ μενα αγορακι μεγαλο μου φαινεται πια..

Κ μενα στις καμπυλες ειναι στο 90 κ βαλε υψος κ 75-80 βαρος συνηθως

Γερα να ναι μωρε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

χθες ειχε γενεθλια ο Νικολας μου,εκλεισε τα 9 το αγορακι μου ποτε περασαν τοσα χρονια σαν χθες θυμαμαι που ηταν μωρακι και τωρα εγινε ολοκληρος αντρας το παληκαρακι μου θα με παρουν τα ζουμια.....θα κανουμε παρτυ το αλλο Σαββατο και θα του φτιαξω τουρτα φανελα του Παναθηναικου,μεχρι στιγμης εχω σκεφτει να κανω πιτσα ή πιτσακια,κλαμπ σαντουιτσ,σουβλακια κοτοπουλο,τονομακαρονοσαλατα,ενα με λουκανικο οχι λουκανοπιτακια κατι αλλο με ζυμη και δεν ξερω ακομα τι αλλο πειτε καμια ιδεα,σημερα το απογευμα θα παμε στην αδερφη μου με την πεθερα μου της εχει παρει δωρο για το μωρο και στελνει και η κουνιαδα μου ,μαυτη τι να κανω παλι ρε κοριτσια σε καθε γενεθλια αυτα εχουμε πηρε χθες να ευχηθει και η κορη της ρωτουσε ποτε θα κανουμε παρτυ τα παιδια δεν μου φταινε αλλα και τα δικα μου δεν εφταιγαν που ηταν τα μονα που ελειπαν απο τα δικα της παρτυ ετσι δεν ειναι;;γκρρρρ συγχηστικα παλι...

για το περιστατικο που σας ελεγα στο σχολειο πηγε τελικα η μαμα του παιδιου που εφαγε τη σφαλιαρα και διαμαρτυρηθηκε στον διευθυντη ,του ειπε πως αν ξαναγινει κατι τετοιο θα κανει καταγγελια εντωμεταξυ αυτη η τρελη δεν παραδεχτηκε οτι εριξε σφαλιαρα στο παιδι αλλα ολα τα παιδια λενε το αντιθετο αφου ηταν μαρτυρες και σοκαριστηκαν μαυτο που ειδαν τελοσπαντων η γυναικα δεν παει καλα αφου εχει ακουστει οτι δερνει συνεχως τον γιο της και δεν τον αφηνει ουτε να παει να παιξει με αλλα παιδια περα απο την αυλη τους ,εχει κανει το παιδι προβληματικο και ζηταει τα ρεστα απο τους αλλους.....

Αννα Μαρια παλι εμφανιστηκαν οι φιλεναδες σου οι κατσαριδες;εμεις απρολο που μενουμε σε χωριο δεν εχω δει ποτε στο σπιτι μας ουτε ιδιαιτερα εξω αλλα ζουζουνια μπορει να εχουμε αλλα κατσαριδες οχι,κι εμενα μου αρεσει η Κυπριακη διαλεκτος στο Βαλς με δωδεκα Θεους που δειχνει στον αντ1 μιλανε πολυ κυπριακα και μου αρεσει πολυ ,κι εγω θα ρωτουσα τι ειναι τα ανθεστηρια αλλα με προλαβε η Κατερινα ,τι παθει καλε με τους κεφτεδες τιποτα δεν παθαινει,κοντευουμε τις 100 σελιδες παλι ε ουτε εμενα μου ερχετε κατι τωρα θα σκεφτω...

Ανθη τριτη δημοτικου παει αυτο το παιδι επειδη προσφατα καναμε κι εμεις τον Μινωικο πολιτισμο το λεω κι ενω ο Νικος μου σε ολο το υπολοιπο βιβλιο μαθαινε το μαθημα με μια φορα που το διαβαζε σαυτα δυσκολευεται λιγο αφου δεν του αρεσουν ενω τα υπολοιπα ηταν παραμυθακια γιαυτον καλα τετοιες ερωτησεις δεν κανει ομως απλα ζοριζεται λιγο και δεν του αρεσει το μαθημα πλεον ,ειδα κι εγω λιγο eurovision μια χαρα τα πηγε η Ελλαδα που πηρε την εκτη θεση παλι καλα....

Μαγδα κι εσυ δουλειες;με το παιδι μεσα σατα ποδια σου δυσκολα ειναι τα μεγαλα μου ευτυχως απασχολουν τον Δημητρη και δεν με ενοχλει οταν ειναι ολοι μαζι

Κατερινακι τελικα αποφασισες να κανεις τα μπισκοτακια;περιπετειωδηες νυχτα ειχες χθες...

παω να φτιαξω παστιτσιο τα λεμε παλι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας, για νέο τίτλο κάτι καλοκαιρινο σίγουρα ....να σκεφτώ....Καφενε με σοκολατοχρωμα ????

Αννα Μαρία έχω ακούσει κυπριακά απλα μου εκανε εντύπωση αυτο το παιχνίδι ρόλων ειδικα αφου ήταν μικρα παιδάκια πως δηλαδη πανω στο παιχνίδι τους έρχονται πιο γρήγορα τα ελληνικά, αλήθεια στο σχολείο την κυπριακή διάλεκτο χρησιμοποιείται? ήθελα και εγω να σου πω για την ημερομηνία αλλα ξεχαστηκα χθες οπότε το διευκρίνισε η Ανθη, μπορείς να έρθεις στις 6 και να φύγεις στις 28 Ιουλιου

Ανθη πως πήγε το μάθημα τραγικο πάλι ήταν? τι τάξη ειναι? ένα πρωινο που δεν θα έχεις μάθημα πες μου να πάρω τον Νικόλα και να βρεθούμε. Να χαίρεσαι την ανηψουλα σου!

Μαγδα και εγω έτσι εχει τύχει να μην βάλω καθολου αλάτι και ευτυχώς ειναι και ο άντρας μου του αναλατου οπότε δεν τον πειράζει καθολου. το άγχος μου ειναι όταν κάνω κανα τραπέζι εκει ρίχνω παντα παραπάνω αλλα πάλι αναλατο το βρίσκουν.

Κατερινα να τον χαίρεσαι τον Νίκο σου, πολύχρονος ευτυχισμένος και να κάνει περήφανη την μανούλα του, νόμιζα ότι ήταν σημερα 19, μπερδεύτηκα. Πάλι θα μεγαλουργησεις στην κουζίνα και η τούρτα θα ειναι πολυ καλη είμαι σίγουρη. Καλα αν και πολυ άσχημο που η κουνιαδα δεν κάλεσε εσάς στα δικα της γενέθλια εσει για τα παιδάκια και μονο να τους καλεσεις.

Χρωσταω συνταγη για μπισκότα θα σας την γράψω να τα φτιάξετε να μου πείτε και την γνώμη σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε;

Εμείς το πρωί πήγαμε εκκλησία και μόλις μπήκαμε μέσα, ο Αντρέας άφησε το χέρι μου και έτρεξε μόνος του στο νηπιαγωγείο. Μόλις του έβγαλα τα παιχνίδια του από τη σακουλίτσα του, πήρε ένα αυτοκινητάκι και το έδωσε αμέσως στα άλλα παιδάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μου έκανε εντύπωση, γιατί δεν τον έχω ξαναδεί να μοιράζεται τα παιχνίδια του, και το είχα και λίγο άγχος το θέμα. Μετά τους το ξαναέδωσε και πάλι! Αλλά έκανε και αταξίες, πετούσε τα παιχνίδια, και ήταν και λίγο επικίνδυνο για τα άλλα παιδάκια... Ευτυχώς δε χτύπησε κανένα.

Όταν γυρίσαμε σπίτι έπεσα να κοιμηθώ λίγο, αλλά έκαναν πάρα πολλή φασαρία. Σε κάποια φάση με πήρε ο ύπνος, και τότε πήγε ο Αντρέας στο πιάνο που ήταν ανοιχτό κι άρχισε να βαράει τα πλήκτρα, και εννοείται ξύπνησα. Σα να μην έφτανε αυτό, κατέβασε το καπάκι πάνω στο χέρι του. Ευτυχώς δε χτύπησε.

Το απόγευμα πήγαμε σε ένα πανηγυράκι στο δημοτικό σχολείο που πηγαίνει η κόρη μιας φίλης μου (και όπως αποδείχτηκε και πολλά άλλα παιδιά γνωστών και φίλων!). Ήταν πολύ ωραία, κάποιες τάξεις χόρεψαν και έκαναν γυμναστικές επιδείξεις, παίξανε μπάλα, ψήνανε σουβλάκια, έφτιαχναν λουκουμάδες και είχε και πολλά παιχνίδια, αλλά για μεγαλύτερα παιδιά. Είχε μια πίστα με τηλεκατευθυνόμενα, και ο Αντρέας καθόταν με τις ώρες και κοιτούσε και μετά ήθελε να μπει και μέσα!

Το μεσημέρι που κοιμήθηκε ο Αντρέας έκανα και δουλειές. Σιδέρωσα ένα πλυντήριο και έπιασα και τα ντουλάπια της κουζίνας. Καθάρισα τέσσερα και μου μένουν άλλα εννιά ντουλάπια και εννιά συρτάρια. Σιγά σιγά ελπίζω να τα κάνω όλα...

Ανθή τι μου λες τώρα. Ξέρεις πόσους τέτοιους μαθητές έχω; Πόσες φορές μου έχει τύχει να τους εξηγώ το πλέον απλό, π.χ. ότι τα ρήματα στον ενεστώτα, στο γ' ενικό γράφονται με -αι, με χίλια παραδείγματα, και ασκήσεις για να τα βρίσκουν μόνοι τους, κ.λπ, και να κάνουμε μετά ασκήσεις εμπέδωσης, να το γράφουν με -ε, και όταν τους λέω αυτό που μάθαμε πέντε λεπτά πριν να με κοιτάνε λες και το ακούνε πρώτη φορά; Και μιλάμε για ανθρώπους στα 20-25, ακόμα και στην ηλικία μου!

Όσο για τις κουφές ερωτήσεις, ουουουουου, άλλο τίποτα!!!!! Από τις πιο κλασικές είναι, όταν αλλάζω γραμμή στον πίνακα, να με ρωτάνε "να αλλάξουμε κι εμείς γραμμή στο τετράδιο;". Άσε που μια φορά μου τελείωσε ο μαύρος μαρκαδόρος και συνέχισα με κόκκινο, και κάποιοι άρχισαν να γράφουν στο τετράδιο με κόκκινο στιλό!

Με το βήχα ευτυχώς ο Αντρέας είναι καλύτερα!

Νόμιζα ότι δεν είχες περιθώρια κι ότι την είχες κρατήσει την τούρτα. Πάλι καλά που σου έφτιαξαν άλλη.

Καλή ιδέα, να έρθω και στις δύο βαφτίσεις, και να περάσω όλο τον Ιούλιο στην Αθήνα!

Χωρίς πλάκα, πάντως, μάλλον κάποια στιγμή τον Ιούλιο θα πάμε Πάτρα, γιατί ο άντρας μου θέλει να δει τους δικούς του, και γιατί ο πατέρας του δεν έχει δει ποτέ τον Αντρέα και δεν μπορεί να ταξιδέψει.

Μάγδα εμένα με εκνεύριζαν πάρα πολύ αυτοί που μου έλεγαν "μίλα λίγα κυπριακά" λες και μου έλεγαν "κάνε μια τούμπα". Άσε που κάποιοι μου λέγανε "μίλα μας λίγα κυπριακά να γελάσουμε".

Τα ανθεστήρια τα κάνουν κάθε χρόνο, οπότε θα πάμε άλλη φορά! Εκτός κι αν μας πιάσει η κρίση, κι αντί να χρησιμοποιούμε τα λουλούδια για να στολίζουμε άρματα, θα τα τρώμε.

Επανέρχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα να σου ζήσει ο Νίκος!!!!! Να τον χαίρεσαι!!! Πω πω, εννιά χρονών ε; Κοτζαμάν άντρακλας!!!!

Ωραίο μου ακούγεται το μπουφέ σου. Τι ιδέα να σου πούμε, αφού εσύ είσαι η αρχόντισσα της κουζίνας!

Μην ασχολείσαι καλέ με την κουνιάδα, άστην εκεί που είναι!

Οι κατσαρίδες συνήθως εμφανίζονται σε μέρη που έχει θάλασσα. Π.χ. ένας φίλος μου που είναι από Λάρισα, κατσαρίδα είδε πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη. Στη Λάρισα δεν είχε καθόλου! Κι εδώ, στα βουνά δεν έχει, αν και έχει ένα σωρό άλλα ζουζούνια.

Το παιδάκι που λέει η Ανθή μάλλον πρώτη γυμνασίου πηγαίνει.

Για τη μάνα που λες, ό,τι να 'ναι η γυναίκα...

Καγκουράκι εμένα δε με ενθουσιάζει το όνομα, γιατί δε μαυρίζω ποτέ μου! Αλλά και πάλι δε μου έρχεται κάτι... Μήπως "Καφενέ Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τα ζουζούνια μας";;; Μπαααα... Χαζομάρα.

Όσον αφορά στη γλώσσα, έχουμε πάντα αυτόν τον διχασμό, ανάμεσα στην κοινή ελληνική και την κυπριακή. Στο σχολείο κανονικά πρέπει να χρησιμοποιούμε την κοινή ελληνική, ειδικά σε μαθήματα Νέων Ελληνικών. Αλλά να σας πω την αλήθεια, πιστεύω ότι αν πάω στους Κύπριους μαθητές μου (ειδικά στους δικούς μου μαθητές που είναι οι πλέον χωριάτες της Κύπρου) και να αρχίσω να τους μιλάω στα ελληνικά, θα εκνευριστούν και δε θα με προσέχουν. Και δεν το πιστεύω απλά, το έχω δει να γίνεται, με άλλους συναδέλφους. Η καινούρια φιλόλογος (αυτή που μου λέγανε ότι είναι μικρούλα) προσπαθεί να μιλά πιο πολύ στα ελληνικά και όχι στα κυπριακά, ακόμα και μαζί μας, πράγμα που φαίνεται πολύ επιτηδευμένο, και οι μαθητές, ανάμεσα στα παράπονα που κάνουν γι' αυτήν, και σ' εμένα και σε άλλους καθηγητές, λένε και αυτό. Αλλά ο γραπτός λόγος είναι πάντα στην κοινή ελληνική, παρ' όλο που υπάρχει και ποίηση στην κυπριακή γλώσσα, ενώ μπορούν και στον πεζό λόγο να χρησιμοποιηθούν κυπριακές λέξεις για να τονίσουν κάτι ή για να δώσουν κάποιο ιδιαίτερο χαρακτήρα.

Οπότε, σε άλλη γλώσσα μιλάμε και σε άλλη γράφουμε (διάλεκτος είναι, αλλά για να συνεννοούμαστε). Επιπλέον, κάποιος που κάνει μια ομιλία, αναμένεται να μιλήσει στην κοινή ελληνική, κι αν μιλήσει εκ του προχείρου στα κυπριακά, θα λάβει δυσμενή σχόλια, κι ας είναι πιο προσιτός ο λόγος του. Όπως βλέπετε, ο διχασμός είναι εμφανής παντού, αλλά πρέπει και η κυπριακή διάλεκτος να διαφυλαχθεί, και η κοινή ελληνική να διδάσκεται και να εξασκείται.

Μην αγχώνεσαι για το αλάτι, ο άντρας μου πάντα λέει ότι καλύτερα να είναι ανάλατο το φαγητό και να προσθέσεις αλάτι στο πιάτο σου, παρά να είναι πολύ αλμυρό, γιατί τότε τι θα κάνεις; Κι αυτός όταν μαγειρεύει βάζει πολύ λίγο αλάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε;;; Είστε καλά; Τα έπαιξα και σήμερα. Νυστάζω βασικά. Έλα που δεν κοιμάμαι όμως..Χαχαχαχαχα. Αύριο πάλι έχω πολλές ώρες. Δεν θα γράψω πολλά για να ξεκουραστώ και λίγο..

Κατερινάκι να χαίρεσαι το γιόκα σου!!!Πάντα ευτυχισμένος να είναι!!! Καλέ το παιδάκι που λέω πάει Α Γυμνασίου (αστέρι είσαι Άννα Μαρία). Αν πήγαινε Δημοτικό δεν θα έλεγα τέτοια πράγματα. Σήμερα είχα και άλλες έξυπνες ερωτήσεις: Γιατί ο Κλεισθένης τους στρατηγούς τους έκανε 10 και όχι 11;;;;;;;;;;;; Τι λες;;;; Πηδάς από το παράθυρο ή όχι;;

Άννα Μαρία γέλασα πολύ με τις περιγραφές σου για τους μαθητές..Χαχαχαχα. Ειδικά με το ότι έγραφαν με κόκκινο επειδή έγραφες κι εσύ...Μπράβο στον Αντρίκο που είναι καλύτερα!

Κατερινάκι το έχω στο μυαλό μου να συναντηθούμε. Μια μέρα που θα έχει η μαμά μου τον Πάνο θα το κανονίσουμε οπωσδήποτε! Σε λίγες μέρες θα είμαι πολύ χαλαρή!

Μάγδα ψηλός και ο Βασιλάκης σου! Μπράβο το αντράκι!

Κοριτσάρες μου πάω να κοιμηθώ. Κουτουλάωωωω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναμαι καιγώ.....χάθηκα γιατί είχε έρθει ο μπαμπάκος μας από Πειραιά Π-Σ-Κ και ήμασταν όλο βολτούλες....έχει και τέλειο καιρό-(χωρίς αέρα)-και ο μικρούλης δεν κρατιέται με τίποτα μέσα....μόλις μπαίνουμε σπίτι, κλαίει και δείχνει με το χεράκι του πάλι την βεράντα.....[smilie=love7.gif]

πήγαμε στην θάλασσα το Σάββατο και πλύναμε τα λαδόμένα ρουχαλάκια της βάπτισης μαζί με τα ξαδελφάκια μας....άχ ωραίες στιγμές, συγκινητικές...

Κατερίνα ΚΑ να χαίρεσαι το Νικόλα σου, να καμαρώσεις το παλικαράκι σου όπως επιθυμείς...

πω πω ρε κορίτσια πρέπει να είστε φανταστικές μαγείρισσες και ζαχαροπλάστισσες, αν κρίνω από αυτά που φτιάχνεται και βγάζετε φωτογραφίες.....Κατερίνα ΚΑ αν ήσουν στην Αθήνα θα σε επισκεπτόμουν συχνά για να μάθω και εγώ να μαγειρεύω νόστιμα και να κάνω τούρτες γιατί δεν το κατέχω το άθλημα και θα ήθελα να φτιάχνω εγώ τις τούρτες του μικρού μου αντρούλι....στα φαγητά πλήρης αποτυχία, ή θα μου πέφτει πολύ αλάτι ή πολύ πιπέρι ή πολύ λάδι.....ανάλατα δεν μου γίνονται ποτέ γιατί μου αρέσει το αλατάκι αν και δεν πρέπει να το τρώω γιατι έχω υψηλή την πίεση της καρδιάς....[smilie=angry9.gif]

Άννα-Μαρία μπράβο σου που πηγαίνεις με τον μικρό σου εκκλησία κάθε Κυριακή....εγώ που τον κοινωνάω τώρα 2 Κυριακές έχει βγεί εκτός προγράμματος και χάνει τον πρωινό του ύπνο και έχει τηηηηηην γκρίνια μέχρι να ξανακοιμηθεί το μεσημέρι.....αφού περιμένω να περάσει και αυτή η Κυριακή και θα τον ξανακοινωνήσω αφού κόψει αυτόν τον υπνάκο των 9 με 11 το πρωί......δεν παλεύεται η κατάσταση όταν χάνει τον ύπνο του....εχθές μου έκανε εμετό όλα τα γεύματα από το κλάμα και την γκρίνια.....για να δούμε σήμερα πώς θα πάει αν και αν κρίνω από το πρωινό του γάλα.....και αυτό μου το έκανε εμετό [smilie=tearyeyed.g:, το σπλαχνάκι μου είναι με άδειο το στομαχάκι απο εχτές....μπορεί να βγάζει κανέναν τραπεζίτη γιατί ήταν φουσκωμένα όταν πήγαμε στην παιδιάτρο....τι να πώ....

αυτά κορίτσια μου τα νέα μας.....θα τα ξαναπούμε

ΑΑΑΑΑΑΑΑ αν υπάρχει κάποιος ειδικός στο φόρουμ να με βοηθήσει....ο μικρός αντί να κοιμάται μόνος του έχει χειροτερέψει η κατάσταση μας....τώρα δεν κοιμάται καθόλου στην κούνια του όπως έκανε κάποιες ώρες το βράδυ....τώρα ξυπνάει κατευθείαν με το που τον ακουμπάω και με γραπώνει απο την μπλούζα και κοιμάται μόνο πάνω μου κρατώντας με από την μπλούζα ή πιάνωντάς μου το χέρι....

έχει καταλάβει μάλλον ότι προσπαθώ να τον αφήνω μόνο του να κοιμάται και αντιδράει.....τι να πώ......δεν ξέρω πώς να χειριστώ την κατάσταση.....'αν συνεχίσουμε να κοιμώμαστε μαζί σε ποιά ηλικία θα αναζητήσει από μόνος του την ανεξαρτησία του στον υπνό.....επίσης μπορεί να του κάνει κακό στο μέλλον που εξαρτάται τόσο πολύ απο εμένα ή μεγαλώνοντας ούτως ή άλλως γίνεται λειτουργεί η φύση και γίνεται ανεξάρτητος.....δεν ξέρω τι να κάνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια,από χθες προσπαθω να γραψω και ότι κατι συμβαινει…χθες η μικρη κοιμηθηκε μεσημερι και κλασικα το βραδυ δεν ηθελε να παει για υπνο.ή μαλλον πηγαινε για υπνο αλλα σηκωνοταν για τσισα,για γαλα,για φιλι,για ότι της ερχοταν στο μυαλο μεχρι που πηγε 12!!και το πρωι φυσικα δεν κοιμηθηκε λιγο παραπανω αλλα ξυπνησε και νωριτερα,από τις 7!!εγω εκανα τα μπανια,τα μπροστινα πατζουρια και την βεραντα,πολύ χωμα….Θυμαστε που σας ελεγα για το μελι;τελικα ξαναρχισε να ξυνεται και πολύ οποτε δεν είναι το μελι.ενας φιλος γιατρος που ειχε ερθει το Σαββατο ειπε ότι μπορει να είναι από σκονη και ακαρεα…δεν φτανει λεει το τιναγμα και το αερισμα πρεπει να βγαζουμε και τα καλυματα στον ηλιο..!!!χθες λοιπον εβγαλα όλα τα καλυματα του καναπε και τα επλυνα,3 πλυντηρια!!!θα κανω και τα στρωματα με τον ατμο και ελπιζω να ημερησει λιγακι γιατι δεν θελω να της δινω συνεχεια σιροπι να μην ξυνεται.σχολιαζω και παω να συνεχισω τις δουλειες..!!

Κατερινα Κα, να χαιρεσαι τον Νικο σου!!!πολυχρονος να είναι!!!πως να μην συγκινείσαι; Ολοκληρο αντρακι εγινε!!!παλι θα γραψεις με την τουρτα σου!!!η τουρτα ασθενοφορο απλα δεν υπαρχει!!!βγαζε φωτο και πραγματικα να ασχοληθεις επαγγελματικα!!ωραια και τα φαγητα που σκεφτηκες,τι άλλο;κανενα κεφτεδακι;για την κουνιαδα τι να πω…δειξε ανωτεροτητα και καλεσε την,μην το τραβας εσυ.τι ηταν αυτό καλε στο σχολειο με την σφαλιαρα;;δεν παμε καλα…και περιμενει ετσι να παιζουν το παιδι της;

Κατερινα τι βραδυ ειχατε με τον μικρο!!!τωρα κυνηγαν και τον Νικολα,που να προλαβεις τις δουλειες.μπισκοτα αποφασισες αποφασισες τελικα για την βαφτιση;ωραια θα είναι!!τι σχημα θα τα κανεις;κι εγω μαγειρευω πολύ με την μικρη μου,της αρεσει να ανακαταυεται και να ριχνει στον καδο τα υλικα.τωρα την βαζω να μου φερνει πραγματα και από το ψυγειο και τα ντουλαπια και μαθαινει κιολας. Ωραιος ο τιτλος σου!!!

Αννα Μαρια κατσαριδες ακουω….εμεις ευτυχως δεν εχουμε δει καμια εδώ,είναι καινουρια και η πολυκατοικια,μια φορα μια μεγαλη πηγε να μπει από εξω αλλα ευτυχως την προλαβαμε,αμα ξεκιναγε να γενναει την ειχαμε κατσει…μια καλη απολυμανση χρειαζεται για να εξοντωθουν από την φωλια τους.γιατι να πειραζει μωρε το κεφτεδακι;δεν τρωει κ κάθε μερα τηγανητα και το σπιτικο που αλλαζουμε το λαδι δεν εχει προβλημα,στα μαγαζια που τηγανιζουν 100 φορες στο ιδιο λαδι είναι επικινδυνο.εμενα χθες εφαγε τηγανιτο γαυρο!!καιρο τωρα δεν ετρωγε το ψαρι που της το εκανα ή βραστο ή ψητο.αλλα χθες το εφαγε!!και μαλιστα δεν ηθελε να το τρωει καθαρισμενο που της το ειχα στο πιατο,το επιανε ολοκληρο και το ετρωγε και αφηνε το κοκαλο καθαρισμενο από το ψαρακι…πολύ την χαρηκα!!!μπραβο που μοιραζεται τα παιχνιδια του ο ΑΝτρεας,όταν μεγαλωσει μπορει να περασει και την φαση ‘’δεν δινω τιποτα,είναι δικα μου’’αλλα με πολύ κουβεντα ξεπερνιεται!!ωχ του επιασε το χερακι το πιανο ε;ευτυχως δεν χτυπησε!!πολυ γελασα με τους μαθητες σου!!!αλλα είναι και μεγαλοι ρε γαμωτο…

Ανθη μην στεναχωριεσαι για το περιστατικο με τον Πανουλη,στον καθενα θα μπορουσε να συμβει,ή ακομα και σε μια εξοδο.τι ακους κι εσυ στα ιδιαιτερα…αμα δεν εχει θεληση και το παιδι να μαθει…εγω με τουρτα στα 1α γενεθλια της Κωνσταντινας ξερεις τι επαθα;πηγα 2 ωρες πριν το παρτυ να την παρω και δεν την ειχαν φτιαξει καν!!!καλο;;γιατι λεει μου εχαν δωσει εμενα το χαρτι που επρεπενα δωσουν στο εργαστηριο!!μου εφτιαξαν βεβαια τουρτα και μου την εφεραν σπιτι κιολας.την επομενη χρονια που πηγα να ξαναπαρω και τους το θυμησα μην ξανακουν λαθος ακομα με θυμοντουσαν…τι ωραια που διαλεξες την ταβερνουλα για την βαφτιση!!απλα και ωραια!!

Μαγδα μου,μια χαρα ο Βασιλης με την πανα…το εχει εννοια και στα λεει!!

Μαρινα πως περασατε στην εξοδο;δεν με ενθουσιαζει προσωπικα ο Σεφερλης αλλα είναι καλο να βγαινει το ζευγαρι!!!μπραβο και για τα μη αλεσμενα!!! Άλλο έναν χρονο σκεφτεσαι τον θηλασμο ε; μπραβο!!

Ελευθερια κι εγω σκεφτομαι αυτά περι δουλειας και ανεξαρτητοποίησης,παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια.Βεβαια αν δεν ηταν και το οικονομικο,ισως να μην ειχα και τοσο θεμα να παω για δουλεια. Σου λενε μικροκαμωμενο το δικο σου;εμενα που είναι 2,5 χρ και τωρα κοντευει τα 10 κιλα;χαχα Εγω φακες δινω σαν κυριως,απλα βαζω μεσα και πολλα λαχανικα και ρυζι.αλλα οσπρια δεν εχει δοκιμασει,δεν θελει δηλ.μονο φασολια αλλα μην γελασετε,της τα εχω κανει σε κεικ…ηταν μια συνταγη του Πετρετζικη επειδη δεν μπορουσα να της βαλω αλευρι αυτό τον ρολο το ν ειχν τα φασολια!!δεν φαινοταν στο τελικο αποτελεσμα.τι καλα που ειχατε τον μπαμπα σας κοντα!!!

Χριστινα κερδισαμε στον ιδιο διαγωνισμο με το βιβλιο!!πολυ τα αγαπαει ο Δημητρης τα ξαδερφακια του ε;είναι πολύ γλυκος!!!τα μικρα καλα είναι;πως τα πανε;

Βασω τι κανει η μικρουλα σου;που χαθηκες καλε;;

Βανια τι κανει ο Σταυρος;μα τι βρωμοπαιδο το άλλο;υπομονη !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΚΑ1 ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!9 ΧΡΟΝΩΝ Ε???ΠΟΣΟ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕΣ???ΜΙΚΡΗ???ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΣΤΑ 24 ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ!!!ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΟ ΣΤΑ 34 ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 10!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟ ΒΕΒΑΙΑ!ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΙΑ ΧΙΙΧΙΧΙΙΧ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΝΑΙ ΑΛΛΟΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ!ΠΟΠΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Ε???ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΞΕΝΥΧΤΟΠΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ Ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλη βδομάδα!!!!

Σημερα εχει γενέθλια η Ανθη μας, χρονια πολλα πολύχρονη και ευτυχισμένη και ότι ονειρευεσαι για σένα και τα ζουζουνια σου να γινει πραγματικότητα!!!!

Ξεκιναω με την συνταγη για τα μπισκότα (λεει ότι ειναι για 18 κομμάτια εγω συνήθως ομως βγάζω γύρω στα 25)

125γρ βούτυρο μαλακο, 150 γρ ακατέργαστη ζάχαρη, 1 αυγο, 1/2 κ.γ. Βανιλια, 175 γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 1/2 κ.γ. Μπεικιν παουντερ, μια πρεζα αλάτι, 175 γρ. Κομματάκια σοκολάτας υγείας.

Ανακατευουμε το βούτυρο με την ζάχαρη μέχρι να γινει ένα απαλό και αόρατο μίγμα. Ρίχνουμε το αυγο και την βανιλια. Κόσκινο ζούμε το αλεύρι μαζι με το μπεικιν και το αλάτι και τα ανακατευουμε με το προηγούμενο μίγμα. Προσθέτουμε και τα κομματάκια σοκολάτας. Τοποθετούμε κουταλιες απο το μίγμα σε ταψί που εχει αντικολλητικο χαρτί ή εχουμε βουτυρωσει, αφήνοντας κενό ανάμεσα τους γιατι απλωνουν κατα το ψήσιμο. Ψήνουμε σε προθερμασμενο φούρνο στους 190 για 12-15 λεπτα ή εώς ότου αρχίσουν να παίρνουν χρώμα.

Φτιάξτε τα και περιμένω σχόλια και εντυπώσεις , έχω κάνει και παραλλαγή που εκτος απο κομματάκια σοκολάτας έχω βάλει και σταφιδες και θα δοκιμάσω και μια φουρνια και με αποξηραμμενα cranberries που έχω.

Παω να μάζεψω τα πράγματα της λαϊκής να ετοιμασω σάλτσα για μακαρόνια και επανέρχομαι για σχολιασμό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Σήμερα πήγαμε στο ΚΕΠ για να επικυρώσουμε αντίγραφα ταυτότητας, γιατί τα χρειαζόμαστε για την αίτηση ελληνικής υπηκοότητας του Αντρέα που θα υποβάλουμε στην Πρεσβεία την Παρασκευή. Πάμε εκεί πέρα, και ανακαλύπτουμε ότι δεν μπορούν να επικυρώσουν την ταυτότητα του άντρα μου επειδή είναι ελληνική. Λέμε, εντάξει, να επικυρώσουμε τη δική μου. Περιμένουμε, έρχεται η σειρά μας, δίνω το αντίγραφο της ταυτότητας και μου λέει η υπάλληλος ότι δε γίνεται να το επικυρώσουμε γιατί η ταυτότητά μου δεν ισχύει, επειδή είναι πιο παλιά (του 2003) και δεν έχει ημερομηνία λήξης και πρέπει να βγάλω καινούρια ταυτότητα!!!!!!! Καλά, μιλάμε τα έπαιξα εκείνη την ώρα, ευτυχώς μου βγάλανε καινούρια ταυτότητα εκεί πέρα τσακ μπαμ. Εν τω μεταξύ, έπρεπε να μου βγάλουν και φωτογραφία, και ήμουν χάλια, με τα γυαλιά, άβαφτη, αχτένιστη (αν και πάντα σαν αχτένιστη είμαι!). Τέλος πάντων, δε γινόταν αλλιώς, βγάλαμε δύο φωτογραφίες, μία με γυαλιά και μία χωρίς, και τελικά αυτή με τα γυαλιά ήταν αρκετά καλή! Ούτε ρυτίδες φαίνονταν, ούτε τίποτα! Οπότε βάλαμε αυτήν.

Καταθέσαμε και την αίτηση για επίδομα τέκνου, οπότε έφυγε κι αυτό.

Ο Αντρέας κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο στο γυρισμό και δεν έχει φάει ακόμα. Ευτυχώς είναι πολύυυυυυυυ καλύτερα με το βήχα!

Ανθή τι να πω με το παιδάκι; Μήπως σε κοροϊδεύει; Γιατί το κάνω κι εγώ καμιά φορά αυτό με τον άντρα μου για να σπάω πλάκα και να του σπάω τα δικά του νεύρα. Π.χ. βλέπει μπάλα κι αρχίζω: "ποιος είναι αυτός με το 12;" "τον προπονητή πώς τον λένε;" "από πού είναι;" "είναι παντρεμένος;" "εσύ με ποια ομάδα είσαι;" "γιατί φοράνε αυτή τη στολή;". Κάπως έτσι μου κάνει κι αυτό το παιδάκι.

Ελευθερία μια χαρά περάσατε το ΠΣΚ! Πλύνατε και τα ρούχα στη θάλασσα βλέπω! Εμείς τα είχαμε πλύνει στο μπανάκι του μωρού και μετά μαζέψαμε το νερό και το ρίξαμε στη θάλασσα.

Τι ώρα ξυπνάει ο δικός σου το πρωί και κοιμάται τόσο νωρίς πάλι; Εμάς πλέον ξυπνάει στις εφτά...

Για τον ύπνο δεν ξέρω να σου πω, ελπίζω να είναι φάση και να την ξεπεράσει.

Αλεξάνδρα ύπουλο πράγμα η σκόνη, κι εμείς εδώ έχουμε πολλή... Ο άντρας μου είναι αλλεργικός, αλλά σε τεράστιες ποσότητες σκόνης. Μια φορά όταν ήμασταν φοιτητές, έβγαλε μια κουβέρτα την οποία είχε στη ντουλάπα του για κάτι χρόνια, την έστρωσε στο κρεβάτι, ξάπλωσε πάνω και έπαθε αλλεργικό σοκ!

Ο Αντρέας ευτυχώς το τρώει το ψάρι, συνήθως του το κάνω ψητό. Μέχρι τώρα έχει φάει τσιπούρα, μπακαλιάρο, σαργό, βλάχο και δε θυμάμαι τι άλλο. Αλλά εννοείται, του το ξεκοκκαλίζω! Να μη σας πω οτι εμάς η μάνα μου μας το ξεκοκκάλιζε μέχρι το λύκειο, όχι γιατί δεν ξέραμε εμείς, αλλά γιατί έχει φοβία, επειδή μια φορά κατάπιε αγκάθι και κατέληξε στο νοσοκομείο!

Και όσπρια τρώει, δεν έχουμε πρόβλημα. Έχει φάει φασόλια, φακές, ρεβίθια και φασόλια μαυρομάτικα. Τις προάλλες τα ξανάγραψα αυτά ή κάνω λάθος;

Κέικ με φασόλια, πεθαίνω!

Καγκουράκι ωραία ακούγονται τα μπισκοτάκια και απλά! Κράνμπερις, τρελαίνομαι!

Σας αφήνω κορίτσια, λέω να καθαρίσω τα συρτάρια της κουζίνας πριν ξυπνήσει το θηρίο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...