Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου χρόνια πολλα!!!! Χριστός ανέστη!!! Εμείς σήμερα ψήσαμε στον κήπο και φάγαμε του σκασμού...Η φραουλίτσα ήταν πολύ ήσυχη και την περισσότερη ώρα καθόταν στο καρότσι της. Ο Πανούλης δεν έχει ησυχία. Έχει ζωηρέψει πολύ και έχει γίνει αρκετά αντιδραστικός. Ό,τι του πούμε λέει ΟΧΙ....Ώρες ώρες μου έρχεται τρέλα...

Σ'εμάς την Μ. Παρασκευή όταν τελείωσε η περιφορά και επέστρεψαν στην εκκλησία, έκλεισαν την πόρτα του ναού και την χτυπόυσαν. Μετά κουνούσαν τους πολυελαίους με ένα κοντάρι...Αυτό μόνο. Κοινωνήσαμε κι εμείς το Μ. Σάββατο.

Κατερινάκι μου να χαίρεσαι τον αντρούλη σου!!!

Άννα Μαρία είμαι ενθουσιασμένη με το νηπιαγωγείο μέσα στην εκκλησία. Είστε πολύ μπροστά!

Αλεξάνδρα μου άμα την πηγαίνεις πιο συχνά να κοινωνεί θα το μάθει και δεν θα αντιδρά.

Κατερίνα μου ωραίο βγήκε το προφιτερόλ;; Τι ρωτάω βέβαια;; Σιγά μην δεν έβγαινε ωραίο. Γέλασα που ο Δημητράκης φοβόταν το κατσικάκι που ψηνόταν:))..

Φιλάκια πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσάρες!

Πώς τα περάσατε χτες; Εμείς πήγαμε σε ένα μοναστήρι για την Ανάσταση, και καλά ότι θα ήταν πιο ήσυχα, αλλά μόλις πλησιάσαμε, είδαμε μια αυτοκινητοπομπή! Είχε λαοθάλασσα, γινόταν ένας χαμός. Τουλάχιστον, όμως, ακούσαμε για πρώτη φορά το Χριστός Ανέστη χωρίς κροτίδες. Μέχρι τώρα ακούγαμε ένα "Χρ... ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ"!!! Ο Αντρέας πήγε κοιμισμένος και γύρισε κοιμισμένος! Χαμπάρι δεν πήρε. Χτες το πρωί πήγαμε πάλι εκκλησία, στον εσπερινό της αγάπης. Δεν είχα πάει ποτέ στη ζωή μου, και είπα να πάω με τον Αντρέα. Γίνεται, όμως, μόνο μια ακολουθία για όλη την πόλη στη μητρόπολη και όλοι οι ιερείς πηγαίνουν εκεί. Έτσι, δεν είχαμε νηπιαγωγείο και έπρεπε να κυνηγώ τον Αντρέα και να κρυβόμαστε σε σημεία που δε θα ενοχλούσαμε τον κόσμο. Ήταν πολύ ωραία, όμως, είπαν το ευαγγέλιο σε διάφορες γλώσσες, ελληνικά, αγγλικά, λατινικά, ιταλικά και κάτι άλλο που νομίζω ήταν κατωιταλιάνικα, αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Το μεσημέρι φάγαμε στη μάνα μου, έκανε το αρνί στη γάστρα με πατάτες κι έγινε λουκούμι!

Μετά το απόγευμα δε σήκωσα κεφάλι, ετοίμαζα τα φαγητά για σήμερα, και τώρα σε λίγο θα συνεχίσω.

Αλεξάνδρα, όπως λέει και η Ανθή, αν την παίρνεις πιο συχνά στην εκκλησία δε θα έχεις πρόβλημα! Εμάς ο Αντρέας τη Μεγάλη Βδομάδα κοινώνησε Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και Σάββατο!!! :) :) :)

Κατερίνα εμάς δε θα πιστέψεις τι φοβήθηκε ο Αντρέας: το τσούγκρισμα των αβγών! Ό,τι να 'ναι αυτό το παιδί... Δε φοβήθηκε το Μεγάλο Σάββατο που έγινε Ο χαμός, και φοβήθηκε τα αβγά!!!

Ανθή αυτό με το νηπιαγωγείο νομίζω το έχω δει και σε μια εκκλησία της Θεσσαλονίκης. Μη νομίζεις ότι είναι νηπιαγωγείο κανονικό, απλά μαζευόμαστε εκεί πέρα όσοι έχουμε παιδιά, αυτό είναι όλο! Δηλαδή δεν έχει π.χ. καρτούν στους τοίχους, :P :P :P Πάντως είναι ΠΑΡΑ πολύ βολικό.

Κι εμάς ο Αντρέας δεν ακούει, μόνο το δικό του κάνει, αλλά νομίζω είναι και της ηλικίας του αυτό.

Σας αφήνω, πάω να συνεχίσω με το μαγείρεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια τσουπρες χρονια πολλα καλε το 24ωρο μου φαινεται λες κ περνα σε δυο ωρες

λοιπον τα νεακια μας στα γρηγορα κ σχολιαζω πριν τυχει παλι κατι κ βγω

πεμπτη κοινωνησω το ψαρακι μου ηταν ησυχος συνηθισε γιατι τις αλλες φορες με ξεβρακωνε απο το τραβηγμα να κρυφτει παρασκευη επιταφηο στης μανουλας ομορφα ηταν μου κανε εντυπωση αυτοι που κραταγαν τα εξαπτερυγα φοραγαν κανονικα ρουχα τι να πεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαββατο ανασταση ο βασιλης ξετρελαθηκε με τα πυροτεχνηματα ειχαμε κοιμηθει 4 ωρες για μεσημερι

κ αντεξε χιχι καναμε στην πεθερουλα ηταν κ οι ξαδερφες λυσαξανε!!

κυριακη ψησαμε αρνακι σε μας πολυ ωραια ηταν αν κ εγω ουτε μαγειριτσες τρωω ουτε κοκορετσι αρα

μονο εβλεπα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια Πολλα σας κοριτσακια μου! Χριστός Ανέστη!!

Και χρονια πολλα αν έχετε Γιώργο ή Γιωργια σημερα! Εγω έχω την μαμα μου και τον πεθερο μου!

κατερινα χρονια πολλα για τον Γιωργακη σου, να τον χαίρεσαι!!!!!!!

Εμεις είμαστε στο χωριο ακομα θα γυρίσουμε μαλλον Τετάρτη, καλα περνάμε!

Στην Ανασταση πήγαμε μονο με την Αγγελικη γιατι ο μικρός αν και δεν κοιμόταν τελικα τον πηρε ο ύπνος λίγο πριν τις 11. Και παρόλο που το σπιτι ειναι δίπλα στην εκκλησία ευτυχώς δεν ξύπνησε με την καμπάνα ουτε στις 11 ουτε στις 12 με το Χριστός Ανέστη και τα πυροτεχνήματα. Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν όταν λίγο πριν ο παπας βγει με το φως η Αγγελική ζήτησε τσισα, και φυσικα με τα πυροτεχνήματα ψιλό φοβήθηκε λίγο και την βγάλαμε αγκαλια μετα.

Χθες ψησαμε το αρνάκι μας στο Γαλαξειδι οπου εχουν εξοχικο τα μελοντικα πεθερικα της αδερφης μου. Δεν ψησαμε εδω στο χωριο, γιατι εδω ψηνουν 5-6 αρνια μαζι ανα γειτονιες ή συγγενεις αλλα επειδη δυο απο αυτους που ψηνουμε συνηθως μαζι ειχαν πενθος δεν εγινε ο λακος. Η Αγγελικη εκανε πρωτη φορα ποδηλατο σε κανονικο με βοηθητικες ροδες και μια χαρα τα πηγαινε πηρε τετοια φορα μετα που ενα πραγμα σαν να εκανε χρονια! Το βραδυ είχαν παραδοσιακους χορούς στην πλατεία όπου ο κύριος ξετρελαθηκε με τα παιδάκια και τη μουσική και γελαγε και κουναγε τα χερακια του συνεχεια. Η αλλη ξεσαλωσε κανονικα με κατι αλλα παιδακια στην ηλικια της και στο τελος οταν σηκωθηκε και ο κοσμος για χορο επιασε και η κυρια και εριξε τις στροφες της.

Σημερα ξυπνησαμε πρωι και πήγαμε 30 λεπτα ποδαροδρομο σε ένα εκκλησάκι έξω απο το χωριο, δεν παει αυτοκινητο ουτε καρότσι στο μονοπάτι οπότε τον είχαμε στον μαρσιπο, καθώς πηγαίναμε ο άντρας μου στην επιστροφη εγω και η Αγγελικη αν και ηθελε και εκείνη αγκαλια τα κατάφερε και τον έβγαλε τον ποδαροδρομο. Στην εκκλησία τον κράταγε αγκαλια ο μπαμπάς και ήταν τόσο ησυχουλης!

Στελνω αυτα μην με πετάξει έξω και επανέρχομαι με τα δικα σας

Καλα να είστε όλες, φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία πολυ ωραίο αυτο το έθιμο της πρώτης Αναστάσης! Και αυτο με τις ξένες γλώσσες το έχω δει στην τηλεόραση! Καλα το τσουγκρισμα φοβήθηκε, η Αγγελικη μετα ήθελε να καθαρίσει όλα τα αυγά.

Αλεξάνδρα πολλες ετοιμασίες έκανες και εσυ, για την Κωσταντινα ίσως δεν το θυμοταν να την ξαναπας σύντομα και θα συνηθίσει. Την Αγγελικη οπότε είμαστε στο χωριο την πάμε συνεχεια και τωρα εχει μάθει και μονη της στην Αθήνα να πω την αλήθεια την πάμε πολυ σπάνια αλλα δεν το ξεχνάει.

Κατερινα γέλασα που φοβόταν το αρνάκι στη σούβλα ο μικρός! Και μένα τα ιδια κάνει αγκαλια μονο απο μένα θελει και ας ειναι μαζι και γιαγια και μπαμπάς και παπουδες.

Ανθη περασατε όμορφα και εσείς, έτσι ήσυχος στο καρότσι ήταν και ο Νικόλας χθες.

Μαγδα μια χαρα και εσείς ήσυχος ο Βασιλακης, ε αφου κοιμηθει και τόσες ώρες πως να μην αντέξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστός Ανεστη!!!!πως περασετε κοριτσια;Εμεις Μ.Σαββατο πηγαμε στην Ανασταση,φετος ηρθε και η Κωνσταντινα πρωτη φορα.κοιμηθηκε το απογευμα οποτε ηταν φρεσκια φρεσκια!!Ομως με τις κροτιδες τα ειδε όλα το μωρο μου!!δεν εκλαιγε απλα,τσιριζε,εννοειται φυγαμε αμεσως,το σπιτι μας είναι 2-3 λεπτα από την εκκλησια αλλα και μετα σπιτι δεν ηθελε να ανοιξουμε τα παραθυρα ,ηθελε αγκαλια…μετα πολλα ηρεμησε,φαγαμε την μαγειριτσα μας,χορεψαμε.η μικρη αντεξε μεχρι τις 2!!Την επομενη μερα πηγαμε στα πεθερικα.σκασαμε στο φαι,αρνια,κοκορετσια..χαμος.εφτιαξα και ένα τσιζκεικ σοκολατα,τα ειχε παρει η πεθερα μου τα υλικα αλλα ειχε κουραστει για να το φτιαξει κι ετσι το εκανα εγω,αλλα δεν μου αρεσουν τα γλυκα με το τυρι κρεμα…λιγο ξινιζε.

Ανθη πως είναι η φραουλιτσα και ο Πανουλης σου;μα να μην σου πει κ η φιλη είναι είναι αυτος ο γιος της;κριμα μωρε.ευτυχως εμενα δεν εκανε καρουμπαλο από το πεσιμο,της εβαλα και παγο και μαλλον βοηθησε!εγω στην δικια μου της φοραω κοντομανικο,πρωτα της φορουσα και φανελακι από μεσα αλλα αυτές τις μερες που σκαγαμε της το εβγαλα,ιδρωνε πολύ και νομιζωειναι χειροτερο.μην αγχωνεσαι με την βαφτιση ,σε λιγες μερες κανονιζονται,δεν είναι σαν τον γαμο που ψαχνεις μηνες!!ναι μωρε εχεις δικιο,το αμελησα τον τελευταιο καιρο και ειχα καποιους μηνες να την κοινωνησω,μεγαλωσε κι ολας που να την κανω καλα!!!

Βασω ζηλευε η Ιωαννα το μωρακι;εμενα ευτυχως και αγκαλια να παρω άλλο παιδακι δεν εχει θεμα.!!μην σου πω ότι περισσοτερο ζηλευει η μικρη της φιλης μου αν εχω αγκαλια την Κωνσταντινα και θελει να παρω και εκεινη!!χαχαχ καπου διαβαζα σε ένα μπλογκ για τις φλαουνες,το εχει μια κοπελα από Κυπρο και εβαλε και φωτο,πολύ νοστιμα φαινοντουσαν!!αγαπησαρα η Ιωαννα ε;χαχα

Κατερινα τι καλα που αρεσει στον Νικολα το ψαρακι!!μια χαρα το κολυμβητηριο,πολύ καλη τιμη και κανει και 3 φορες!!θα το εχω υποψιν μετα που θα γινει 3. Eχεις δικιο με την Κερκυρα,ένα κλειστο σπιτι εχει πολύ δουλεια ,και που να τα καταφερεις με 2 μικρα παιδια. Εφτιαξες ντουλαπες ε;κι εμενα ετσι είναι τα ρουχα της δικιας μου,σε εκατο μεριες τα χωριζω σε τι της κανει,τι θα της κανει του χρονου…μα ξεχασες κι εσυ τα μαγιο;;χαχα ηθελε θαλασσα η Αγγελικουλα!!κι γω ετσι κανω με τις σοκολατες,επειδη φερνουν μεγαλες,τις κρυβω και κοβω ένα κομματακι και της δινω.αν της παρει ολοκληρη στα χερια της είναι ικανη να την φαει ολη!! Χρονια πολλα και για τα γενεθλια του αντρα σου!!!να τα εκατοστησει!!!να χαιρεσαι και την μαμα και τον πεθερο!!καλα να περνατε στο χωριο!!!μπραβο στην Αγγελικη με το ποδηλατο!!!εχει μεγαλωσει μωρε το κοριτσι σου!!!

Αννα Μαρια τι ωραια ιδεα αυτό το παρεκκλησι-νηπιαγωγειο!!!για την τηλεοραση που ρωταγες,υποτιθεται ότι κατω των 2 δεν πρεπει να βλεπουν καθολου.νομιζω ότι είναι κακο για τα ματια οι γρηγορες εναλλαγες εικονων και χρωματων.εμενα δεν εβλεπε που την ειχα ανοιχτη,καμια φορα μπορει να κολλαγε λιγο το ματι της αλλα μολι της μιλαγα ξαναπηγαινε στα παιχνιδια της.τωρα εχει αρχισει και βλεπει παιδικα το πρωι που πινει το γαλα,αλλα δεν είναι από αυτά τα αγοριστικα που πολεμανε και δειχνουν λαμψεις και τετοια.για τις πιτες που λες,αν και περασε το Πασχα πο τις ηθελες,εννοειται μπορεις να τις φτιαξεις από την προηγουμενη,μην σου πω ότι και αρκετες μερες πριν και να τις εχεις στην καταψυξη.τα επαιξες με τις δουλειες ε;εγω παντως καθαριζα ,καθαριζα το Πασχα τελικα χαλια παλι το σπιτι!!!αλλα τελευταιες μερες ασχολιουμουν με τσουρεκια,κουκλουρια ,ποσες φορες να κανω ποια αυτατα τζαμια που δεν μενουν 1 μερα χωρις δαχτυλιες;με γεια το ποδηλατακι του Αντρεα!!!εγω της πηρα διαφορα πραγματακια με την μινυ που αγαπαει,αλλα με αυτό που ξετρελαθηκε είναι ένα θερμος με την μινυ!!χαχαΤο ταχινι κι εμενα δεν μου αρεσει,το εχω δοκιμασει βεβαια πανω σε ψωμι όπως το μελι.στον αντρα μου αρεσει,η Κωνσταντινα μια φορα της εβαλα και φουντωσε!!ωραια η κρεμ καραμελε,από τα αγαπημενα μου!!!!μετα το Πασχα δεν κανουμε δουλειες;εγω παντως σημερα εβαλα ένα πλυντηριο της μικρης και εχω μαζεψει έναν σωρο για σιδερο!!!

Κατερινα Κα,εγω εψαχνα για τσουρεκια ,ευκολα εννουσα να μπορουν να πετυχουν χωρις το μιξερ με τον καδο,τελικα εφτιαξα μια από τις συταγες της παρεας,νομιζω ότι ειδα και σχολιο σου,και βγηκαν σουπερ,φουσκωσαν και εκαναν και κορδονια(ετσι δεν το λενε;)όχι σαν τα ετοιμα βεβαια αλλα πολύ κοντα!!κι εγω δεν μπορω να βλεπω το σπιτι ετσι με τα χαλια,τωρα που περασε το πασχα θα τα βγαλω κι αυτά,παλι πλυσιματα!!!τι ωραια που συμμετειχαν τα αγορια σου στην λειτουργια!!φοβοταν ο μικρος το αρνι;χαχα ο γλυκουλης μου!!σας δροσισε τελικα ε;εμεις εδώ ψηθηκαμε!!

Χριστινα μου το ξερω αυτό με το μελι κατω του ενός ετους,κι εμενα ο μπαμπας μου ηθελε να της δωσει και να μην καταλαβαινει ότι δεν κανει.τελικα η παιδιατρος μου ειπε ότι μπορει και λογω ανοιξης να το εκανε αυτό,της εδωσα σιροπακι και κρεμουλα για 2-3 μερες και είναι πολύ καλυτερα.ισως της το ξαναδοκιμασω αργοτερα να το τσεκαρω. Ετσι κι η δικια μου πολύ πεισματαρα!!αλλα από ότι εχω καταλαβει δεν πρεπει να την κοντραρω γιατι πεισμωνει περισσοτερο!!α με τα γλυκα;οποτε παμε στους γονεις του αντρα μου ο παππους της φερνει κατι σοκολαταρες και τις δινει στη μικρη…της λεει να της δωσει σε εμενα,αλλα το κακο εχει γινει.ετσι και εχθες,και λυσσαγε γλυκο και γλυκο,φαι δεν εφαγε σχεδον τιποτα ολο τσιμπαγε γλυκα!!δεν νομιζω ότι εισαι μαλακη με τον Δημητρη αλλα αν οι υπολοιποι δεν ακουλουθουν αυτά που λες εσυ,το παιδι τι θα κανει;;θα το εκμεταλλευτει!η φιλη παντως απαραδεχτη!! κι εμενα ερχονται παιδακι φιλων ,κανουν και ζημιες αλλα ποτε δεν θα πω στην φιλη να μην τα ξαναφερει!! πολυ γλυκο παιδι όμως ο Δημητρακης σου!!!!πολυ γελασα με τον σουλειμαν!!!χαχαχαχα μπραβο σου που αφησες τον μικρο να παει εκδρομη,εγω με τοζορι την αφηνω σε άλλο σπιτι όχι να παρουν και καραβι..χαχα κακως βεβαια αλλα…

Μαρινα μου εχει τυχει κι εμενα στην εκκλησια με την Κωνσταντινα περιπου 1 ετους αγκαλια στην ουρα για να την κοινωνησω,ζηταω συγνωμη από μια να περασω μπροστα και μου λεει ‘’κι εμεις να κοινωνησουμε περιμενουμε!’’δεν ειχε παιδι μαζι της.ελεος δηλ,θα περιμενει το μωρο,αφου εχουν προτεραιότητα .τελικα μου εκαναν χωρο αλλοι και περασα.με γεια τα δωρακια του Αντωνη!!παπουτσακια κι εγω καλα,ανατομικα της παιρνω.της πηρα κι εγω μαγιο με την μινυ,εχει και από πανω τριγωνακι!!!χαχα

Μαγδουλα τι καλα που δεν φοβηθηκε ο Βασιλης τα πυροτεχνηματα!!κανατε και τα ψησιματα σας,μια χαρα!!εμενα μου αρεσουν όλα αυτά,μαγειριτσες,κοκορετσια!!! Θα σε παρω να κανονισουμε καμια βολτα.

Νομιζω καλυψα τα περισσοτερα!!!χαχα

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσαροι!

Πολύ καλά πήγε το τραπέζι μας, τα φαγητά ήταν πολύ νόστιμα, η κρεμ καραμελέ ενθουσίασε, και το κλίμα ήταν πολύ ευχάριστο. Μια χαρά οι θείοι τελικά! Φύγανε, όμως, κατά τις τρεις, γιατί η ξαδέλφη μου δίνει Παγκύπριες και ήταν αγχωμένη και ήθελε να διαβάσει.

Μόλις φύγανε έπεσα και κοιμήθηκα, κατά τις τρεισίμιση περίπου και σηκώθηκα έξι!!!!!!!! Πρώτη φορά τόσο πολύ να κοιμηθώ μέρα. Ο Αντρέας κοιμήθηκε κατά τις τρεις, τώρα είναι έξι και τέταρτο κι ακόμα κοιμάται!

Ωραία περάσατε όλες βλέπω!

Καγκουράκι μπράβο στην Αγγελικούλα για το ποδήλατο. Εγώ δεν έμαθα ποτέ μου, αλλά χτες βράδι είδα όνειρο ότι έκανα ποδήλατο κανονικά και είπα "τελικά ήξερα ποδήλατο τόσο καιρο"! Καλά, πολύ γέλασα με τα τσίσα που ζήτησε η Αγγελική πριν το φως! Όσο για το Νικόλα, είναι πολύ κύριος!

Μάγδα μια χαρά κι εσείς, αφού άντεξε κι ο Βασιλάκης το βράδι... τέλεια.

Αλεξάνδρα αμάν πια με τις κροτίδες. Εμείς ευτυχώς τις γλιτώσαμε φέτος στο μοναστήρι που πήγαμε. Όταν γυρίσαμε Λάρνακα κατά τη μία, ρίχνανε ακόμα. Λογικό είναι που φοβήθηκε η Κωνσταντίνα.

Άντε βρε, δε σου αρέσει το τσιζκέικ; Πώς το έφτιαξες; Από αυτό που το ψήνουμε ή που το βάζουμε κατευθείαν στο ψυγείο;

Για την τηλεόραση που λες, σήμερα ήταν ο Αντρέας στο καθισματάκι του και έτρωγε τοστ και του είχε ο άντρας μου παιδικά στην τηλεόραση. Την κλείνω και του δίνω ένα βιβλίο και απασχολήθηκε έτσι. Λίγο μετά του ξανάβαλε ο άντρας μου παιδικά, και τον είδα ότι είχε απορροφηθεί πάρα πολύ, σε σημείο αποβλάκωσης. Το λέω στον άντρα μου, και μόλις τον είδε την έκλεισε αμέσως. Όταν την έχουμε ανοιχτή και περιφέρεται δεν παρακολουθεί, αλλά μπορεί να πάει πάρα πολύ κοντά και να κολλήσει τα μούτρα του, οπότε την κλείνουμε.

Κι εμάς τα τζάμια έχουν δαχτυλιές, τα καθάρισε όλα ο άντρας μου, και τουλάχιστον έφυγε η σκόνη.

Το ταχίνι πώς το δοκίμασες; Κατευθείαν απ' το βαζάκι πάνω στο ψωμί; Άμα είναι έτσι, τότε είναι χάλια. Πρέπει να το επεξεργαστείς με κάποιο τρόπο, είτε με νερό-λεμόνι-αλάτι-σκόρδο, είτε με μέλι.

Κι εμένα σήμερα ήθελαν όλοι να του δώσουν γλυκό, και δεν τους άφηνα. Τελικά του έδωσα τσουρέκι που έφτιαξε η μάνα μου με λίγη ζάχαρη, και κουλουράκι, και μου λέει ο νονός μου "καλά, υπάρχει περίπτωση να μου τον φέρουν στο μαγαζί και να μην του αγοράσω παγωτό;" Γκρρρρρρρρρρρ.......... Αν και, παγωτό σκέφτομαι να του δώσω... Εσείς πότε δώσατε στα μικρά σας;

Προχτες που πήγαμε να κοινωνήσουμε γινόταν χαμός. Στεκόμαστε πίσω, εγώ με τον Αντρέα αγκαλιά, και μιλάμε, ο κόσμος με έσπρωχνε σχεδόν να προχωρήσω μπροστά επειδή κρατούσα το μωρό. Μου λέγανε να ζητήσω συγγνώμη και να προχωρήσω, κι επειδή εγώ ντρεπόμουν, λέγανε αντί για μένα "κάντε λίγο χώρο να περάσει η κοπέλα με το μωρό". Φυσικά, έχει δώσει και ο παπάς εντολή να περνάνε πάντα μπροστά όσοι κρατάνε μικρά παιδιά, και ένας κύριος έχει αναλάβει να συντονίζει τον κόσμο που πάει να κοινωνήσει.

Σας αφήνω γιατί ξύπνησε το αντράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ξεκινω σχολιασμο αννα μαρια εγω στο χρονο εδινα παγωτακι αν κ ο β δεν ειναι γενικα φαν των γλυκων μια μπουκια κ αδιαφορει μετα

αλεξακι μου γλυκο ουτε εγω τρωω γλυκα με τυρι κρεμα

τρομαξε μωρε το πετιτακι!!

εμας σημερα γιορταζει ο κουνιαδος

να χαιρομαστε ολοι τους γιωργους γεωργιες λοιπον

καγκουρακι κανει ποδηλατο σουπερ

κ η βαφτηστηρα μου παλια φοβοταν το τσουγκρισμα στα αυγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ να σας ζήσουν οι Γιώργηδες, ξέχασα να ευχηθώ! Εμάς γιορτάζει η γιαγιά του άντρα μου, δεν έχουμε κάποιον άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε φιλενάδες μου; Σήμερα περάσαμε πολύ όμορφα! Πήγαμε στη θάλασσα. Ήταν πάαααρα πολύ κρύα. Πάγος. Ο Πανούλης και η ανιψιά μου βούτηξαν, εγώ δεν τόλμησα και ο άντρας μου μέχρι τη μέση. Τη φραουλίτσα εννοείται πως δεν τη βάλαμε στη θάλασσα γιατί ακόμα βήχει το ψυχουλάκι μου. Μετά ο Πανούλης έπαιξε στην παιδική χαρά, έκανε ποδήλατο, έπαιξε ποδόσφαιρο σε ένα γηπεδάκι με άλλα δύο παιδάκια και γενικά πέρασε πολύ όμορφα.

Την Πέμπτη ξεκινώ δουλειά και έχω πάρα πολλή δίορθωση και από αύριο πρέπει να στρωθώ...Πώς θα τα καταφέρω δεν ξέρω βέβαια γιατί χαλάρωσα πάρα πολύ αυτές τις μέρες..

Άννα Μαρία τους ξετρέλανες όλους με τα φαγητά σου πάλι! Χρυσοχέρα! Καλέ δεν περίμενα ότι το νηπιαγωγείο μέσα στην εκκλησία έχει καρτούν....Απλά μου άρεσε η ιδέα να είναι συγκεντρωμένα σε έναν χώρο τα παιδάκια.

Αλεξάνδρα μου φοβήθηκε η Κωνσταντίνα σου;; Την ψυχούλα μου...Εμείς κάθε χρόνο πηγαίνουμε στην ίδια εκκλησία και μέχρι και πέρυσι έριχναν βεγγαλικά. Φέτος δεν έριξαν ούτε ένα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση...Ευτυχώς που κοιμήθηκε το απογευματάκι και άντεξε. Πλέον την κοιμίζω κι εγώ με ένα καλοκαιρινό φορμάκι και δεν της βάζω φανελίτσα.

Κατερινάκι περνάτε όμορφα στο χωριό ε;; Λογικό! Χαλαρώνεις κι εσύ, ξεφαντώνουν και τα παιδιά! Εγώ τον μάρσιπο δεν τον βολεύτηκα ποτέ. Χαρά στο κουράγιο σας που κουβαλούσατε τον Νικόλα επί μισή ώρα...

Μάγδα είσαι τυχερή που δεν αρέσουν στον Βασιλάκη τα γλυκά. Μακάρι να μην αρεσαν και στον Πάνο. Κάνει σαν τρελός. Και καλά τώρα, μπορώ να τον κουμαντάρω...Όταν μεγαλώσει όμως ελπίζω να μην γίνει χοντρούλης...

Κορίτσια είμαι σε καλό δρόμο με τη βάφτιση. Έκλεισα βαφτιστικά και φωτογράφο. Επίσης βρηκα μπομπονιέρες και προσκλητήριο από ένα site στο ίντερνετ και θα πάω μια από αυτές τις μέρες στο μαγαζί για να τα κλείσω. Τώρα μένει να της βρω σταυρό και να βρω και φόρεμα για μένα. Ο Κοσμάς δεν νομίζω να αγοράσει κάτι. Μάλλον θα βολευτεί με κάποιο από τα κουστούμια που έχει..

Αυτά τα νέα μας. Ουφ έχω βαρυστομαχιά. Σαν γουρουνίτσα έφαγα πάλι. Το κλου της βραδιάς βέβαια ήταν ένα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ παγωτό που χτύπησα. Νουτέλα- τσουρέκι με πάνω μερέντα...Κάθε μπουκιά ήταν μια αμαρτία!

Φιλάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να ευχηθώ. Κατερινάκι να χαίρεσαι τη μαμά σου και τον πεθερό σου! Άννα Μαρία να χαίρεσαι τη γιαγιά του άντρα σου! Εμείς έχουμε τον αδερφό του άντρα μου που θα γίνει και ο νονός της μικρής και επίσης έχουμε και το βαφτιστήρι μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ταουπρες συνεχιζω να σχολιαζω οσα θυμαμαι χιχι

επιταφιο κα μου εγω πηρα καροτσι κ ας ειναι κοτζαμ γαιδαρος ο συζηξ επεμενε να βαλω γοβες

λεει θα γερασω κ θα φοραω ολο ισια οποτε κ εγω ξεποδαριαστηκα αφου στο τελειωμα κανει κ μεγαλη βολτα ηθελα να τις βγαλω να γυρησω ξυπολητη χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδενια μεγεια τα ψωνακια σας

απο κερκυρα ειναι ο αντρας της αδελφης μου ειναι οντως πανεμορφη!!!

αννα μαρια τι κακο παιδακι οι γονεις φταινε εγω ειχα εφαρμοσει κατα καποιο τροπο το κολπο μα τη σακουλα πεταγα Αμα δε μοιραζοταν χιχι

ωχχ. Βγαινω ξυπνησε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου μπραβω που προχαρατε για τη βαφτηση σουπερ

ουτε εγω ετρωγα γλυκα μικρη αλλα τωρα μου αρεσουν ειδικα οτι εχει σοκολατα πεθαινω

ανθεκτικος ο πανουλης στη κρυα θαλΑσσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξ τιποτα δε φοραει στο κολυμπι καμια σανιδουλα εχει κ στερεωνεται

ολο τραγουδαει τωρα τελευταια αυτοσχεδια τραγουδια χαχα

χτες ο γειτονας μας εδωσε κατσικισιο γαλα εκεινη την ωρα το αρμεξε μπλιαξ ειναι αλλα πολυ υγεινο οποτε κλεινουμε μυτη κ ρουφαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι κάνετε;

Εγώ δεν κοιμήθηκα καλά, κοιμήθηκα κατά τη μιάμιση, κατά τις δύο ξύπνησα γιατί ο Αντρέας έβηχε, ευτυχώς δεν ξύπνησε, αλλά για κανένα μισάωρο κάθε λίγο έκανε γκουχ-γκουχ, μετά στις πεντέμιση ξύπνησε πάλι και τον κούνησα στο καρότσι, κατά τις εξήμιση ξύπνησε πάλι, αλλά τον κούνησε ο άντρας μου και στις εφτά και δέκα ξύπνησε κανονικά για πρωί... Κατά τις οκτώ και τέταρτο τον ανέλαβε ο άντρας μου και ξανακοιμήθηκα, αλλά σε καμιά ώρα πήρε ο πατέρας μου για να πάει ο άντρας μου στο μαγαζί να τους βοηθήσει, επειδή το κλείνουν, οπότε σηκώθηκα. Κλαψ...

Ανθή θάλασσα ε; Για μένα είναι πάρα πολύ νωρίς, παρ' όλο που γενικώς έχουμε πολύ ζεστές θάλασσες εδώ. Είδες που δεν ήταν τίποτα η βάφτιση τελικά; Αν τρέξεις λίγο, σε μια βδομάδα είσαι έτοιμη! Καλά, πάντα οι άντρες μας βολεύονται με ό,τι έχουν, το πολύ πολύ να αγοράσουν κανένα πουκάμισο...

Για το έθιμο που λες τη Μεγάλη Παρασκευή, που έκλεισαν την πόρτα και τη χτυπούσαν και μετά κουνούσαν τους πολυελαίους, εμάς αυτά τα κάνουν το Μεγάλο Σάββατο το βράδι, μετά την Ανάσταση. Όταν λένε το "Χριστός Ανέστη" κ.λπ. και ετοιμάζονται να μπουν μέσα στην εκκλησία πάλι, κλείνουν τις πόρτες του ναού, και στέκεται κάποιος από μέσα, ενώ ο ιερέας απ' έξω φωνάζει "Άρατε πύλας οι άρχοντες του Άδη, ίνα εισελεύσηται ο βασιλεύς της δόξης". Και ο από μέσα ρωτάει "και τις εστίν ούτος ο βασιλεύς της δόξης;" Αυτό επαναλαμβάνεται τρεις φορές, και την τρίτη ο ιερέας απαντά "Κύριος κραταιός, Κύριος των δυνάμεων, ούτος εστίν ο βασιλεύς της δόξης", και τότε ανοίγει πανηγυρικά η πύλη και μπαίνουν μέσα με το ευαγγέλιο και την εικόνα της Ανάστασης. Στο μοναστήρι που πήγαμε το έκαναν, και μετά κουνούσαν συνέχεια τους πολυελαίους!

Μάγδα κι εμείς πήραμε καρότσι στον επιτάφιο, και ο Αντρέας κοιμήθηκε! Καλά, τι θα πει ο άντρας σου, σου είπε να φορέσεις γόβες; Εμένα δεν ασχολείται ποτέ! Μόνο το Μεγάλο Σάββατο όταν ντυνόμασταν για την Ανάσταση, είπα να φορέσω το καλό μου φόρεμα, που είχα βάλει στη βάφτιση του Αντρέα και δεν το είχα ξαναφορέσει από τότε, αλλά ήταν λίγο υπερβολικό για μοναστήρι, τον ρώτησα τη γνώμη του, και μου λέει "άσ'το, σα λαμπάδα είσαι", και το έβγαλα! Πάντως εγώ τακούνια δε φοράω ποτέ μου, μόνο ίσια.

Κι ο Αντρέας πίνει κατσικίσιο, ποια κοπέλα ήταν που έλεγε ότι αυτό του σούπερ μάρκετ δε μυρίζει; Αυτό που παίρνω εγώ μυρίζει αρκετά, βέβαια, φαντάζομαι το γάλα που το αρμέγεις κατευθείαν απ' την κατσίκα θα μυρίζει περισσότερο.

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!κι εγω δεν καλοκοιμηθηκα εχθες,καταρχην κοιμηθηκε το μεσημερι η Κωνσταντινα νωρις,2 και κατι αλλα παλι το βραδυ δεν ηθελε να παει.εγω από την κουραση των ημερων επεσα ψοφια,δεν ξερω καν τι ωρα την πηγε ο αντρας μου.Το βραδυ μου ειπε ότι ηταν πολυ ανησυχη ωσπου τελικα την εφερε στο κρεβατι μας!! Το πρωι πηγαμε κουνιες και για ένα καφεδακι και το απογευμα εχουμε παρτυ!!απο αυριο πρεπει να ξεκινησω παλι δουλειες,να βγαλω χαλια και τα σχετικα!!!

Αννα Μαρια μπραβο για το τραπεζι!!!το τσιζκεικ αν και η συνταγη ελεγε να ψησουμε την βαση(μπισκοτο και βουτυρο)η πεθερα μου ειπε να μην το ψησουμε,η κρεμα (κρεμα γαλακτος,τυρι κρεμα,αχνη και κουβερτουρα)ελεγε ότι παγωνει στο ψυγειο.τωρα να ηθελε λιγοτερο τυρι;;γιατι μου εκανε κατι μετατροπες η πεθερα γιατι ειχε μεγαλυτερο ταψι,εγω εκτελουσα ότι ελεγε!!το ταχινι μαζι με το ψωμι το δοκιμασα γιατι σκετο είναι μπιαχ αλλα και παλι δεν μου πολυαρεσε ,εινια εντονη γευση.Παγωτακι εμενα εφαγε περισυ πολύ λιγο λογω της αλλεργιας,κανα 2 κουταλιτσες,αλλα φετος θα την αφησω παραπανω.να χαιρεστε και την γιαγια!!εγω ελεγα για το κατσικισιο αλλα ισως επειδη μου εχει μεινει η μυρωδια του κατσικισιου από την κατσικα απευθειας ,του σουπερ μου φαινεται αοσμο!!χαχα

Μαγδουλα να χαιρεσαι και τον κουνιαδο!!αχ ποσο σε χαιρομαι που ο αντρουλης σου σε θελει περιποιημενη!!!κι εμενα του αρεσουν αλλα δεν θα με παρακινησει να βαλω κατι.κι εγω λεω να της παρω σανιδουλα για την θαλασσα και όχι μπρατσακια,για να δουμε κιολας αν την βολεψει.

Ανθη πηγατε για μπανακι;μπραβο στον Πανουλη που βουτηξε!!!καλη δυναμη με την δουλεια,υπομονη και σε λιγες μερες θα ξεκουραστεις!!!κι εμενα η Κωνσταντινα πολύ γλυκατζου…και δεν είναι μονο θεμα κιλων γιατι εμενα εχει πολύ περιθωριο αλλα είναι και θεμα υγειας .μια χαρα πανε οι ετοιμασιες σας!!!κι εσεις να χαιρεστε τον νονο σας!!!

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας σε όλες!

Τι κάνετε εμεις βολταραμε και σημερα το πρωι, κούνιες και καφεδάκι δίπλα στην παραλία. Η Αγγελικη της τελευταίες μερες κοιμάται πάλι και μεσημέρι γιατι ξεθεωνεται απο το παιχνίδι, ελπίζω στην Αθήνα να γυρίσουμε στους παλιούς μας ρυθμούς έτσι ώστε να την κοιμιζω νωρις το βραδυ. Ο Νικόλας χαιρεταει σας το είπα, κάνει γεια με το χερακι του και έσκασε και το 5ο μας δοντακι!!! Το βραδυ θα επιστρέψουμε Αθήνα οπότε σε λίγο θα αρχίσω πακεταρισμα!

Σχολιαζω ότι θυμάμαι γιατι ειναι και πολλα.....

Δαχτυλιες και μένα αμέσως σε τζάμια και στους καθρέφτες της ντουλάπας!

Εδω στο χωριο αλλα και στην Αθήνα παντα αφήνουν τα παιδακια να κοινωνησουν πρώτα, νομιζω οτι στις περισσοτερες εκκλησιες αυτο τηρειται. Και την Μ. Πέμπτη περιμέναμε στην σειρα να προσκυνησουμε τον Σταυρο με τον μικρο στην αγκαλια και την Αγγελική στο χέρι και μου είπαν γιατι δεν πας μπροστα με τα παιδια αλλα δεν ήταν 5-6 άτομα μονο μπροστα μου και έτσι περίμενα.

Την Αγγελικη και εγω με κοντομανικο την έχω, με τον Νικόλα προβληματίζομαι λίγο, του φοραω δηλαδη κορμακι κοντομανικο και απο πανω κοντομανικο μπλουζάκι και παντελονακι απο κάτω, το βραδυ τον κοιμιζω μονο με ολοσωμο φορμακι και τίποτα απο μέσα γιατι ειναι όλο το βραδυ ξεσκεπαστος καλα κάνω?

Καλα και εγω και ο αντρας μου χθες με τα γλυκα γίναμε εξαλλοι με την γιαγια και τους παπουδες, ε έφαγε λίγο σοκολατενιο αυγο που της έφεραν, μετα είπα τίποτε αλλο για σημερα....με γραψανε κανονικα, έφαγε μισο παγωτινι πριν το φαγητο είπα τίποτε αλλο πάλι δεν με άκουσε κανεις....το μεσημέρι μοίραζε τα υπόλοιπα παγωτινια στους άλλους λέω οχι εφαγες και έχεις την μαμα μου που ειχε φτιάξει εκμεκ και γυρνάει και της λεει έλα να σου δώσω λίγη κρέμα γκρρρρρ

Ανθη κάνατε το πρώτο σας μπανακι και εγω παρόλο που εχει πολυ ζέστη νομίζω ότι η θάλασσα δεν εχει προλάβει να ανεβάσει θερμοκρασία και δεν θα το επιχειρουσα είμαι και κρυουλιαρα, η Αγγελικη εχει φαγωθεί βέβαια αυτες τις μερες αλλα δεν την εχουμε παει. Μια χαρα είσαι με τα βαπτιστικα σχεδόν όλα έτοιμα πρέπει και εγω να οργανωθω τωρα απο βδομάδα.

Μαγδα τα κούνια και ποδαροδρομος δεν πανε μαζι και εγω του ισιου είμαι, μονο στην Ανασταση έβαλα τακουνι.

Για το κατσικίσιο πήραμε και μεις και δοκιμάσαμε, η Αγγελικη το ήπιε χωρις να το καταλάβει ή τουλαχιστον δεν διαμαρτυρηθηκε. την πρώτη φορα της το έβαλα μισο μισο με αγελαδινο και μετα το ήπιε και μονο του. Δοκίμασα και εγω μυρίζει αρκετα αλλα μέχρι ένα ποτήρι αντέχω να πιω, το δοκίμασα βέβαια κρύο. Το χειμώνα μου αρεσει το γάλα ζεστο με μέλι οπότε έτσι νομίζω θα ειναι καλυτερα. Θέλω να το δοκιμάσω και με κορν φλεικς να δω αν σπάει λίγο η κατσικιλα.

Καλα με εχει πετάξει έξω δυο φορές μέχρι να τα διαβάσω όλα και να γράψω ας το ρυθμιζανε να κρατάει παραπάνω η σύνδεση......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου; Εγώ έχω φρικάρει με τον Πάνο. Δεν ξέρω τι έχει πάθει (μάλλον ξέρω) αλλά με βγάζει εκτός εαυτού συνέχεια. Κάνει πράγματα που με φρικάρουν σε σχέση με την μπέμπα πάντα. Την αγκαλιάζει με δύναμη, στέκεται στον πωπό η μικρή και την σπρώχνει, της παίρνει τα παιχνιδάκια από τα χέρια, σήμερα την έφτυσε....Το λέω και συγχύζομαι. ΠΟΥ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΦΤΥΝΕΙ;;;;;;;;;;;;;Ο Πάνος ήταν το πιο καλό και ήσυχο παιδάκι!!! Δεν το λέω επειδή είναι παιδί μου. Έτσι ήταν. Τώρα μεταμορφώθηκε σε κανιβαλάκι. Ευτυχώς που είναι έτσι μόνο με την αδερφή του και όχι με τα άλλα παιδάκια. Με τα άλλα εξακολουθεί να είναι υπόδειγμα. Όσο μεγαλώνει η μικρή τόσο περισσότερο τη ζηλεύει και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Επίσης, η μικρή όταν θέλει βόλτα ή όταν την ντύνω λέει άτα. Σήμερα λοιπόν ο Πάνος έκανε το μωρό και έλεγε άτα..Τον έβαλα τιμωρία κάποια στιγμή (όχι για το άτα που έλεγε αλλά γιατί δεν με άκουγε) και αυτός πήγε να μου φέρει μια φωτογραφία από τη βάφτισή του στην οποία τον φίλαγα στο κεφαλάκι και μου λέει: "Τότε που ήμουν μωράκι με αγαπούσες και τώρα με βάζεις τιμωρία"..Του δείχνω απεριόριστη αγάπη, του εξηγώ συνέχεια πόοοοσο πολύ τον αγαπάω αλλά δεν καταφέρνω και πολλά...Πραγματικά περνάω δύσκολα και με τα δύο μέσα στο σπίτι...Και πόσα παιδικά να βάλω πια στον Πάνο;; Δεν είναι λύση και αυτή..

Άννα Μαρία στον επιτάφιο που έγινε αυτό είπα στην μαμά μου :"Καλά Ανάσταση έχουμε;;;" Δεν το ήξερα ότι το κάνουν την Ανάσταση αλλά για τότε μου έκανε το έθιμο...Δύσκολο βράδυ περασες πράγματι. Όσο για το κούνημα με το καρότσι κάθε φορά που ξυπνά μόνο που το διαβάζω κουράζομαι...Δεν κοιμάται αλλιώς;

Ούτε εγώ άντεξα να βουτήξω στη θάλασσα...Έμπαιναν ηλικιωμένοι και κώλωσα εγώ.....

Κατερινάκι ήθελε μπανάκι η Αγγελικούλα ε;; Πράγματι είναι κρύα ακόμα η θάλασσα. Εγώ συνήθως κάνω το πρώτο μου μπάνιο τον Ιούλιο αλλά τώρα λέω να το κάνω Ιούνιο..χιχιχιχιχι.

Είναι πράγματι σπαστικό να κάνουν οι γιαγιάδες του κεφαλιού τους με τα εγγόνια τους..Δεν καταλαβαίνουν..

Θα τους ξαναβρεί τους ρυθμούς της η Αγγελικούλα τώρα στην Αθήνα. Και η φραουλίτσα κάνει γεια αλλά ακόμα το μπερδεύει λίγο με τα παλαμάκια..χαχαχαχα, Της λέω κάποιες φορές κάνε γεια και εκείνη χτυπά παλαμάκια...

Μάγδα ήθελε γόβες ο σύζυγος;;;; Ο άντρας μου δεν μου έχει πει ποτέ τι να βάλω και μου κάνει εντύπωση..Χαρά στο κουράγιο σου που τις έβαλες παρόλο που ήξερες ότι θα περπατούσες..Όσο για τα σοκολατένια γλυκά...πεθαίνω κι εγώ. Σχεδόν για όλα τα γλυκά τα τρώω όμως και όχι μόνο τα σοκολατένια. Μόνο τα γλυκά του κουταλιού σιχαίνομαι (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων).

Αλεξάνδρα μου περάσατε ωραία στο πάρτυ; Ξεφάντωσε η Κωνσταντίνα; Θέλω κι εγώ να ξεστρώσω χαλιά αλλά δεν έχω αντοχές. Το κόβω να τα βγάζω Ιούνιο...Θα σκάσουμε...Έφτιαξα ντουλάπες. Πολύ είναι για φέτος..χαχαχαχαχα.

Αυτάααα...Νύσταξα. Πολλά φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια!

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε ολες!

Να σχολιασω πρωτα τα δικα σας γιατι μεχρι να τα διαβασω περασε αρκετη ωρα!κατι θα ξεχασω σιγουρα!

Λοιπον . . . !

Αννα Μαρια καλα εκανες και ειπες μεγαλοφωνως στο παιδακι οτι δεν ξερει να μοιραζεται!μπορει οντως να μην συναναστρεφεται με αλλα παιδακια ή να μην εχει αδερφακια αλλα και οι γονεις επρεπε να επεμβουν!τουλαχιστον να του εξηγησουν!γιατι απ οτι φαινεται το παιδακι μπορει να μην ξερει κιολας οτι καλο ειναι να μοιραζεσαι τα παιγνιδια!τι να πεις. . .!τι ωραια που εχετε χωρο που μαζευονται τα παιδια!εμεις δεν εχουμε και οποτε παμε Εκκλησια την τρεχω ειτε μεσα ειτε στον περιβολο να την μαζεψω!Περασατε καλα και στο τραπεζι, ολα καλα και με τους θειους, μια χαρα!

Μαρινακι με γεια οι αγορες και οι δικες σου και του Αντωνακη!και εμας στις πλειστες Εκκλησιες δινουν προτεραιοτητα στα παιδια και τις μαμαδες που τα κρατουν για να κοινωνησουν!και πιστευω αυτο ειναι το σωστο!

Κατερινακι τι ωραια που συμμετειχε και ο γιοκας σου στη διαδικασια της Θείας Λειτουργίας . . .!

Καγκουρακι να σου ζησει ο αντρουλης σου! περνατε ωραια στο χωριο!μπραβο!Η Αγγελικουλα κουραζεται και κοιμαται και μεσημερακι!δεν πειραζει!νομιζω οταν επιστρεψετε θα επανελθει στους ρυθμους της!

Μαγδουλα μπραβο στον Βασιλακο που ειναι ησυχουλης!

Ανθη μου τιμησατε την παραλια ε?τι ωραια!με αυτη τη ζεστη πολλης κοσμος βουτηξε!εγω ειμαι κρυουλιαρα και αν δεν πιασουν για τα καλα οι ζεστες δεν νομιζω να παμε για μπανακι!οσο για τον Πανουλη εγω πιστευω οτι μπορει στην αρχη να μην ζηλεψε απ την φραουλιτσα αλλα τωρα να του βγηκε και γι αυτο αντιδρα ετσι!αυτο δεν σημαινει ομως οτι του λειπει η αγαπη ή στερειται κατι απο σενα και αλλαξε συμπεριφορα!απλα νιωθει οτι εχασε την αποκλειστικοτητα!τωρα πλεον βλεπει οτι δεν εστιαζεται η προσοχη μονο σ αυτον αλλα και στη μικρη!και ετσι νομιζω με την συμπεριφορα του προσπαθει να κερδισει την προσοχη σας!θα το ξεπερασει αλλα θελει το χρονο του!

Στα δικα μου τωρα. . .!

Εμεις φυγαμε για το χωριο την Πεμπτη μετα το μεσημερακι!φτασαμε απογευμα ωσπου να συγυρισω ολα τα πραγματα που πηραμε μου πηρε χρονο!τι πραγματα δηλαδη!ολοκληρη μετακομιση καναμε!μονο που το σκεφτομαι κουραζομαι!πηρα ενα σωρο πραγματα για τη μικρη!ρουχα χειμωνιατικα, σακακια, καλοκαιρινα,παπουτσια κλειστα, αθλητικα,επισημα!ουφ!πηραμε την καρεκλιτσα του φαγητου μαζι μας γιατι δεν εχει η πεθερα μου, πηραμε καροτσι!το αυτοκινητο μας δεν τα χωρουσε και πηραμε το αυτοκινητο του αδερφου μου που ειναι ψηλο και εχει περισσοτερο χωρο!

Την Πεμπτη το βραδυ πηγαμε Εκκλησια στη Σταύρωση!η μικρη δεν καθοταν λεπτο!ολο την τρεχαμε!το αποκορυφωμα ποιο ηταν?εκει στην αυλη της Εκκλησίας, την επιδιορθωνουν, δεν ειχαν αναψει φωτα, δεν ειχε ουτε σημανσεις, κατι να προειδοποιει για κινδυνο, η μικρη ετρεχε και πισω της πηγαινε ο αντρας μου, σε καποια φαση το ισιωμα σταματουσε ειχε υψωμα κι απο κατω ξυλα και σιδερα που φτιαχνουνε την αυλη!και επεσε η μικρη μεσα!δεν ηξερε ο αντρας μου οτι υπηρχε, ηταν σκοτεινα, εγω εκνευριστηκα, πηραμε τη μικρη η οποια σπαραξε απ το κλαμα και φυγαμε!ευτυχως επεσε σε ενα κομματι που ειχε μονο σανιδι αλλιως ακριβως διπλα ηταν ολο σιδερα!πηγαν ο πεθερος μου κι ο αντρας μου κι εκαναν παρατηρηση στο παπα!την επομενη μερα αναψαν τα φωτα, εκανε ανακοινωση ο παπας να προσεχουμε που θα καναμε λιτη γυρω απ την Εκκλησία στον Επιτάφιο να μην χτυπησει καποιος αλλα εμας προλαβε και χτυπησε απ την προηγουμενη!

Την Παρασκευη πηγαμε στον Επιτάφιο αλλα την κρατουσαμε συνεχως και γκρινιαζε γιατι ηθελε να κατεβει κατω να τρεξει οπως ετρεχαν και τα αλλα παιδακια!Το Σαββατο το πρωι πηγαμε μαζι με την μικρη και την πεθερα μου Εκκλησία, ηταν πολυ ομορφα και δεν φοβηθηκε απ το χτυπημα των στασιδιων, κοινωνησαμε και οι 2!το βραδυ δεν πηγαμε γιατι κοιμοταν η μικρη!πηγε ο αντρας μου με τα πεθερικα μου και τα αδελφια του!

Την Κυριακη εκανε τραπεζι η πεθερα μου, μαζευτηκαμε ολοι, ηρθε και ο κουνιαδος μου που εχει 3 κοριτσια και επαιξε πολυ μαζι τους η μικρη!τις προηγουμενες μερες βαρεθηκε,ηταν μονη της και ηθελε παρεα!το βραδυ πηγαμε βολτα στο κεντρο του χωριου, φαγαμε λοκμαδες, ηταν ωραια αλλα το βραδυ εκανε λιγο κρυο!

Δευτερα επιστρεψαμε το μεσημερι, φαγαμε στη μαμα μου που εκανε τραπεζι, μετα γυρω στις 6 πηγαμε στην πλατεια του χωριου μου, ειχε φουσκωτο, μασκοτ, μπαλονοκατασκευες, πολλα παιδακια να παιζουν , πολλης κοσμος μαζεμενος,μουσικη ηταν πολυ ομορφα!η μικρη χορευε συνεχεια!μετα παιξαμε τομπολα και μειναμε μεχρι τις 11μιση που ειχε μουσικη και ξεσκασαμε λιγο!η μικρη κοιμηθηκε στο καροτσι!

Χθες πηγαμε παλι στο παρκο εδω στο χωριο ειχε παλι εκδηλωσεις και ο αντρας μου κερδισε στην τομπολα 300 ευρω!μολις κερδισε και φωναξαμε η μικρη ξεκαρδιστηκε στα γελια και γελαγε ολος ο κοσμος μαζι της!

Σημερα επανηλθαμε στη ρουτινα μας!επιτελους!εμεις δουλεια, η μικρη σχολειο, δεν λεω καλα περασαμε, Δόξα Τον Θεό και Την Παναγία, αλλα πραγματικα ειδικα στο χωριο κουραστηκα!η μικρη δυσκολευοταν να φαει, με ταλαιπωρουσε να κοιμηθει, με παιδευε να κανει μπανιο!αλλαξε περιβαλλον και δεν ρυθμιζοταν με τιποτα! Με το που επιστρεψαμε εγινε αλλο μωρο!τρωει με ευκολια, κοιμαται χωρις δυσκολια,παιζει με τα παιγνιδια της!

Ενα κατεβατο εγραψα αλλα εχει 1 βδομαδα να τα πουμε!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

χαθηκα λιγο...χθες φαγαμε παλι στην πεθερα μου εμεις και η συνηφαδα μου με τα παιδια οι αντρες δουλευαν, μου την εδωσε ομως λιγο γιατι ηταν μεσα στα μουτρα ,ηρθε η κουνιαδα μου την προηγουμενη μερα και ποιος ξερει τι της ειπε παλι, τι τους θελεις ολους εδω και αλλα τετοια ομορφα εξαλλου αυτη επεμενε να ξαναπαμε εκει τελοσπαντων ,περασε κι απο εδω η κουνιαδα μου να ευχηθει ταχα για τον Γιωργο ψυχρα τα πραγματα ομως μεταξυ μας ,ο Γιωργος με τον Νικο χθες κοιμηθηκαν στη συνηφαδα μου κι ο Δημητρης τωρα ειναι μεσα στη γκρινια που ειναι μονος με εχει τρελανει και θελω να αρχισω δουλειες,εντωμεταξυ χθες μου ξαναηρθε περιοδος στις 10 μ ερες παλι και πηρα τον γιατρο μου τηλ,μου ειπε να παω να κανω ορμονολογικες εξετασεις και βλεπουμε εχω βαρεθει αυτη την κατασταση συνεχεια .....πηγα και στην αδερφη μου προχτες ηταν εδω η μαμα μου και την πηγα ,τον εχει μαθει συνεχεια να τον κουναει αλλιως λεει δεν κοιμαται ακομη κι οταν τον παιρνει ο υπνος καθεται απο πανω του και τον κουναει για να μην ξυπνησει τι πραμα κι αυτο με την αδερφη μου δεν περιμενα να ειναι τοσο υπερβολικη και αγχωμενη....

Ανθη μου ζηλευει τοσο πολυ ο Πανουλης ε;κανε υπομονη δεν μπορεις να κανεις και διαφορετικα εσυ ασχολησε οσο μπορεις μαζι του αλλα τι αλλο να κανεις,παντως ειναι καλυτερα που το δειχνει εχω ακουσει περιπτωσεις παιδιων που απο ζηλεια τους επεφταν τα μαλλια... για τον σταυρο της φραουλιτσας γιατι θα ψαξεις εσυ;εγω στη βαφτιαση τους ειδα και τους τρεις δεν ασχοληθηκα καν το αφησα στους νονους,ουτε κι εγω θα βουτουσα τοσο νωρις αν δεν πιασουν οι ζεστες δεν μπαινω με τιποτα,ο Δημητρης παντως συνεχεια μου λεει να παμε στη θαλασσα,το προφιτερολ εγινε τελειο μιαμμ ελα να σε κερασω ,χθες εφτιξα τουρτα ασθενοφορο για εναν συνεδελφο του αντρα μου πολυ καλη εγινε .....

Αννα Μαρια μια χαρα το τραπεζι σου μπραβο,δυσκολη νυχτα περασες να τα ακους να βηχουν ολο το βραδυ δεν εχω χειροτερο,δεν θυμαμαι ποτε φαγανε τα δικα μνου παγωτο νομιζω απο τα 2 και μετα την πρωτη μερα παντως φαγανε απο δυο ο καθενας με φωνες βεβαια αλλα ποιος ακουει ειδικα ο Γιωργος τρελενεται

Κατερινακι σε ευχαριστω για τις ευχες να χαιρεσε κι εσυ τους δικους σου ωραια τα περασατε κι εσεις

Μαγδα ουτε ο δικος μου αντρας ασχολητε με το τι παπουτσια θα φορεσω αλλα αν το εκανε θα του ελεγα να δοκιμασει να βαλει αυτος γοβες και να κυνηγαει τα παιδια και να περπαταει τοση ωρα κι εμενα μαρεσει να φοραω αλλα δεν τις αντεχω για πολ,κι εγω τρελενομαι για γλυκο ειδικα οτι εχει σοκολατα πεθαινω...

Αλεξναδρα κι εγω θελω να βγαλω τα χαλια και δεν ξερω απο που να αρχισω καθολου διαθεση δεν εχω

κοριτσια μου σορυ αν ξεχασα κατι παω να αρχισω δουλειες γιατι θα με παρει μεσημερι ωσπου να αρχισω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασω μαζι γραφαμε ,μια χαρα τα περασατε κι εσεις,παλι καλα που δεν χτυπησε πολυ φανταζομαι λαχταρα που περασατε κι αυτοι δεν ειχαν καποιο απογορευτικο;λογικο ειναι αφου αλαξε περιβαλλον να μην μπορει να προσαρμοστει ,τυχερος ο αντρας σου μπραβο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χριστος Ανεστη και Χρονια πολλα!!!

αυτες τις μερες γουρουνιασα παλι η γουρουνα!!!αχαχαχαχαχχαχα!!!!

κοριτσια ετοιμαζομαι για το παρτυ και κανω γενικη!Δευτερα εχουμε τα πρωτα μας γενεθλια!!!

επανερχομαι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...