Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΗΡΑΚΛΕΙΩΤΡΕΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ Νο 4 Για περαστε..


Recommended Posts

http://leftsax.blogspot.gr/2013/02/blog-post.html

τα θυμαστε;;της γενιας μας

θ

καλε που τα βρηκε ??? που τα θυμηθηκατε ..οντως της γενιας μας ..μαζι με στρουμφακια επισης ..κ νιλς χολγκερσον που τον γουσταρα τρελα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελένη να σας ζήσουν τα αντράκια σας!!!!!!! Πωπω!!!!! Πέρασε ο καιρός και ήρθαν κιόλας τα σποράκια!!!!

Ε ρε τί έχει να γίνει στου Κουβίδη το καλοκαίρι!!!! Μόνο με όλες εμάς θα γεμίζει το μαγαζί!!!! Πρέπει όμως να ανανεώσει τα παιχνίδια του...πολύ σαβούρα και πολύ παλιατζούρα έχει :D

Ευα και ο δικός σου άντρας Υδροχόος είναι;;;;; Αμαν!!!! Ζόρικος ε; Χρόνια πολλά!!!!!! Και ο Γιώργος μου είχε γενέθλια στις 8 Φλεβάρη! Αλλά εμένα έκλεισε τα 31.... :mrgreen:

Εμένα το μικρό σποράκι έχει διάρροιες εδώ και 1 εβδομάδα... :( έχουν ελαττωθεί τώρα αλλά ακόμα κάνει 1-2 τη μέρα.

Καλέ Απόκριες πότε έχουμε; Είδα στα τζάμπο τις προάλλες τα αποκριάτικα αλλά δεν ξέρω πότε είναι. Το μικρό δεν θα το ντύσω.... εδώ ζοριζόμαστε να βάλουμε ρούχα και εννοείται σαλιάρα δεν φοράει ποτέ γιατί τον ενοχλεί και την τραβάει, την στολή θα φορέσει; :lol: Αν και θα ήθελα να το κάνω κανένα ζωάκι αλλά δεν πειράζει...του χρόνου.

Σωσωκα ωραία τα κατασκευάσματά σου!!! Άντε κάνε και την πλέζουρς να την πάρουμε στα σίγουρα που είναι και τέλεια!!!! Πολύ πιο ελαφριά από αυτή που έκανες.

Αυτά τα κινέζικα τα έβλεπα καλέ!!!!!!!!!!!! Πολύ μου άρεσαν!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τους χαιρόμαστε τους άνδρες μας! Κι εμένα Υδροχόος! 30/01!!

Σωσώ, κι εγώ με κόβω να καταλήγω σπίτι και θα χτυπήσω κρίση..............................

Καλά! Δεν το πιστεύω!!!! Πού τα θυμηθήκατε τα κινέζικα;;;;;;;;;;;;;;;; πώ-πώ...τί λες τώρα...... είχα βέβαια τρελό κόλλημα και με την Κάντυ..πολύ κλάμα είχα ρίξει..... Μήπως θυμάστε το τέλος;

Μαίρη, περαστικά! Όντως το Τζάμπο ετοιμάζεται από τώρα! Καθαρά Δευτέρα έχουμε 15/03!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den einai pleasure..λαθος,,θα παρω γοαιτ μασκ μαλλον..εγω εραξα τη μαρθα 1 δτολη,,τσακ μπαμ...ουρανιο τοξο λεει..

νικη εσυ γιατι σπιτι μαλλον;

θα ανεβασει σε λιγες μερες κ καντυ καντυ...

γιοθβετδι;;;δε ξερω ρε νικηη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο κασκόλ!! Τί είναι το φελτ;;

Έκανα γιουβέτσι! Πεντανόστιμο!!

Γεωργία, με τούρτες (1 παιδικό, 1 σπίτι) και δωράκια ανεβαίνει πολύ το κόστος. Αν καταλήξω σπίτι μάλλον θα αλλάξω το σαλόνι μήπως και είμαστε πιο άνετα..Δεν ξέρω ακόμα..

Τί θα ψήσετε σήμερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλοχα!!!!!!!!!!!!!!

Εμείς επιτέλους καλά!!!!

Σωσώκα πολύ ωραίο το κασκόλ!!! Μπράβο!!! Ουράνιο τόξο η Μαρθούλα!!!! Ωραία!!!!! Εμένα θα ντυθεί ναυτάκι με την περσινή στολή που την έβαλε μόνο 1 φορά και ούτε που την θυμάται, να κάνουμε και απόσβεση! Ούτως ή άλλως μόνο στη γιορτή του σχολείο θα πάει μασκαρεμένος. Τα επόμενα 2 χρόνια θα την έχει ο Γιαννάκης :lol::lol:

Γουάιτ μάσκ ε; με γυρνάς 20 χρόνια πίσω!!! Δεν τρελαίνομαι.... την έπαιρνα στο Γυμνάσιο από το μπόντυ σόπ, τότε μου άρεσε τρελά!!! αλλά τώρα δεν μου αρέσει πάνω μου.... ίσως την έχω συνδέσει με άσχημα γεγονότα και γι' αυτό. Καλέ όλο παλαιικά αρώματα σου πουλάει αυτή; Για παράδειγμα: pure poison της dior (η κορυφή της κορυφής!!! ),pleasures της estee lauder, light blue της dolce gabbana, brit της burberry, ultraviolet της paco rabanne και play της givenchy, είναι από τα αγαπημένα μου γυναικεία αρώματα!!! Αν βρεις κάτι από αυτά θα είμαι μόνιμη πελάτισσα μαζί με αδερφή και ανιψιά! :D

Αχ Νίκη!!!!! Κάντυ - Κάντυ;;;;; Ωραίοοοοοο! Ρομαντικόοοοοο!!!!! Δεν θυμάμαι το τέλος αλλά πολύ μου άρεσε!

Για τα γενέθλια λέτε; Καλέ δεν συμφέρει για έξω με την καμία! Εμείς στο σπίτι είμασταν γύρω στους 25 ενήλικες και μια 10ρια μικρά, φάγαμε του σκασμού και μου βγήκε περίπου 100€. Τσάμπα! Ξεκωλώθηκα όμως 2 μέρες για να ετοιμάσω τόσα πράγματα. Είχα: κουνέλι τηγανιτό, κεφτεδάκια, χοιρινά σουβλάκια (που τα έκανα μόνη μου), πατάτες φούρνου, κρέπες με κιμα-μπεσαμέλ, καρμπονάρα φούρνου, τυρόπιτα, λουκανικοπιτάκια, πίτσα, κοτοσαλάτα, σαλάτα καίσαρα, σαλάτα λαχανο-καρότο-ζαμπον-μαγιονέζα. Εκανα την προετοιμασία την παραμονή και μαγείρεψα την ημέρα. Την τούρτα την έκανα μόνη μου και κόστισε περίπου 10€ και βγήκε γύρω στα 3μισι κιλά. Του σχολείου η τούρτα ακόμα πιο κοψοχρονιά! Με 2 πακέτα πτι μπερ και 2 σακούλια κρέμα ζαχαροπλαστικής φάγανε 20 παιδάκια και το ευχαριστήθηκαν! Κόστος γύρω στα 5€! Μην πάρεις από ζαχαροπλαστείο βρε, θα σου βγει ο κούκος αηδόνι! Χρεώνουν 10-12€ το κιλό και έξτρα τη διακόσμηση.... αν θες σου δίνω εύκολη συνταγή πάντως!

Ευα πως πάνε οι ζωγραφικές των κοριτσιών;

Η Ελένη πως είναι; βγήκε; Τα μωρά ακομα βενιζέλειο;

Τετάρτη σήμερα οπότε όσπριο, μάλλον φάβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου βρε Μαίρη με τις συνταγές σου και τις τούρτες σου!!!!! Τέλειες φαίνονται! Για πες πώς έκανες χοιρινά σουβλάκια, καρμπονάρα φούρνου, κοτοσαλάτα, σαλάτα καίσαρα. Τα έχω φτιάξει αλλά θέλω να δω πώς τα κάνεις εσύ μήπως είναι πιο ωραία. Τούρτα δεν κάνω μόνη μου, δεν το΄χω! Ξέρω όμως ένα παιδί που δούλευε στον Κρητικό Φούρνο, έχει εργαστήριο και προμηθεύει Πλατάκη κι άλλους και είναι πολύ οικονομικός και καλός! Όσο για τα αρώματα, βάζω μόνο light blu και pure poison! Γιωργία, φτιάχνεις αρώματα;;;;; για πες! με ενδιαφέρει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πλακα μας κανεις μαριιλου;;;τελειο ειναι!!!

πως ειναι ο μικρος;;

αυριο θα παμε σπιρτουλενας η οχι;;

η αντωνα δε μπορει σιγουρα..

εμεις καλα...

ηρθε η θεια λιτσα χθες και φευγεςι σε λιγο..

μαριλου καταλαβες ποια,ε;;με τη κοτσιδα..χαχαχα...

νικη εσεις τελικα τι θα κανετε για γενεθλια;;

η ελενη φευγει σημερα ..με 1 μωρο..ολα καλα κ το αλλο..

φοτυ φτου!!

ειναι καλα παντως κ η ελενη κ τα παιδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Χαίρομαι για την Ελένη και τα παιδάκια! Πάντα να είναι καλά.

Σήμερα δεν μπορώ γιατί η μικρή έχει ωτίτιδα και ξεκινήσαμε αντιβίωση και ήρθε η αδελφή μου από Αθήνα και θέλει να πάμε το σκυλάκι της σε κτηνίατρο. Για τα γενέθλια μάλλον θα καταλήξω να τα κάνουμε σπίτι (πολλά λεφτά το έξω).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερες ..

τι καιρος ..ειχα δουλιτσες στο κεντρο αλλα που να τρεχεις με τετοια βροχη..

τι κανετε ??

υποθετω οτι δεν θα παμε σπιρτουλενα σημερα ε ??

Μια χαρα η Ελενη , μπραβο της αντε να ερθει κ το αλλο σπορακι σπιτι ..αναρωτιεμαι η Ειρηνη της πως το πηρε ..

αχ ο πρωτος καιρος με τα διδυμα ..τι μου θυμιζει παναγια μου ..τρελα σ¨ολο της το μεγαλειο .. :lol::lol::lol:

Νικη σκεφτοσουν να κανεις τα γενεθλια της μικρης σε παιδοτοπο?? δεν συμφερει ρε γμτ ..ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα σου φευγουν ενα καρο λεφτα ..

κ γω θα ηθελα να κανω παρτυ αλλα στο σπιτι με τιποτα μιας κ σιγουρα ανετα δεν θα ειμασταν , απ¨την αλλη σε παιδοτοπο θα εβγαινε ο κουκος αηδονι ..οποτε καναμε τουρτα στο σχολειο κ περασαν κ υπεροχα τα πιτσιρικια . Κοψαμε κ στο σπιτι ετσι για το καλο κ τελος ..

Γιωργια πες λιγο για τα αρωματα που αναφερεις γιατι καπου εχω χαθει ..φτιαχνεις αρωματα ??

post-9830-13873940082293_thumb.jpg

post-9830-13873940084433_thumb.jpg

post-9830-13873940086527_thumb.jpg

post-9830-1387394008868_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να παμε σημερα..τι λετε;;εκτος κ σαν νρεχει καρεκλες..η μπουμπου βηχει..ασχετο.η αν ειμαστε μονο εμεις..ευα να ερθουμε απο σας..τι λες;;νικη γιατι ετσι ρε;;ωτιτιδα;;απο κεινο το βηχα της γυρισε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!! Επιτέλους χειμώνας!!!!

Τώρα άναψα και την φωτιά, έκανα καφεδάκι ντεκαφεϊνε, τρώω ελιόψωμο κρητικού φούρνου και χαλαρώνω γιατί σε λίγο θα ξυπνήσει το φούτερο! :lol:

Καλέ κάτσετε μέσα με τέτοιο καιρό, πού να τρέχουμε; Ασε τα παιδάκια στην ησυχία τους! Ωραίο είναι και το μέσα (Σωσώ μη φρικάρεις!)! Βρε τη θεία Λίτσα! :lol::lol::lol::lol::lol: Απίθανη!

Νικούλα περαστικά σας!!!! Μόλις καταφέρω το αργότερο αύριο θα σου γράψω τις συνταγές.

Μπράβο για την Ελένη και τα μικρούλια! Αντε με το καλό να πάρει και το μικρουλάκι στο σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είναι ο μικρός!!!! Άρχισε να τρώει ξανά και τελείωσαν οι διάρροιες!

Εγώ λέω να κάτσουμε μέσα να χουχουλιάσουμε!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τα σουβλάκια :

πήρα ένα μεγάλο κομμάτι περίπου 4κιλά, χοιρινό λαιμό (που είναι πολύ μαλακό) και έβαλα τον χασάπη να το ξεκοκαλίσει. Μου έβγαλε γύρω στα 40 καλαμάκια. Το έπλυνα, έκοψα κυβάκια και το μαρίναρα 24ωρες σε μπόλικο κρασί, λίγο λάδι, αλατοπίπερο και ρίγανη. Τα ξυλάκια τα έβαλα σε νερό για 2-3 ώρες και μετά πέρασα 5 κύβους σε κάθε ξυλάκι, βάζοντας στις 2 άκρες από ένα μικρό κομμάτι πιπεριά. Τα έβαλα στο ταψί και τα «έλουσα» με την μαρινάδα. Πριν τα βάλω στο φούρνο τα άφησα να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου. Συνολικά τα έψησα στις αντιστάσεις στους 170 βαθμούς περίπου 1 ώρα. Πάνω στα 40 λεπτά τα γύρισα και ρόδισαν και από την άλλη μεριά για κανένα τέταρτο. Έγιναν πολύ μαλακά και νόστιμα και ακόμα την επόμενη μέρα ήταν μαλακά!

Για το σουφλέ:

1 πακέτο βίδες, 10 φέτες ζαμπόν, 10 φέτες μπέικον (εγώ συνήθως βάζω 20 φέτες μπέικον χωρίς ζαμπόν), 800γρ τυρί τριμμένο ανάμεικτο, 3 μικρές κρέμες γάλακτος, αλάτι, πιπέρι.

Βράζουμε τα ζυμαρικά αλ ντέντε και τα βάζουμε στο σκεύος μας (εγώ τα βάζω σε πυρέξ και τα σερβίρω με αυτό). Έχουμε κόψει το μπέικον σε κομμάτια και το σοτάρουμε να φύγει το πολύ λίπος και να αναδειχτεί η γεύση του. Το ρίχνουμε μέσα στις βίδες. Βάζουμε και το τυρί αφήνοντας λίγο για την επικάλυψη. Ρίχνουμε τις κρέμες, βάζουμε λίγο πιπέρι και αφού ανακατέψουμε καλά βάζουμε από πάνω το υπόλοιπο τύρι και το φουρνίζουμε για κανένα 20’ μέχρι να χρυσίσει λίγο η επιφάνεια.

Για την σαλάτα καίσαρα: (της Αντωνίας! )

3 λόλες (βάζω 2 πράσινες, 1 κόκκινη), ντοματίνια, λίγα νάγκετς κομμένα, φλούδες παρμεζάνας και την σως: 8 κ.σ λάδι, 4 κ.σ. μαγιονέζα, 2 κ.σ. μουστάρδα, 2 κ.σ. ξύδι λευκό, 1 σκελίδα λιωμένο σκόρδο και 2-3 κ.σ. τριμμένη παρμεζάνα, αλάτι και πιπέρι.

Για την κοτοσαλάτα : (της πεθεράς)

1 πάρα πολύ καλά βρασμένο κοτόπουλο και ξεκοκαλισμένο και ξασμένο με το χέρι (έχει αρκετό κόπο αυτό), 1 μάτσο άνηθο ψιλοκομμένο, , 1 μάτσο κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα, 1 μικρή κονσέρβα καλαμπόκι, 3-4 τριμμένα καρότα, 300 – 400γρ γραβιέρα σε μικρά κυβάκια (όσο ένα ζάρι) και ρόζ σώς (μαγιονέζα-κέτσαπ) όσο πάρει. Νομίζω λίγο λιγότερο από ένα μεγάλο βάζο μαγιονέζα με μερικές κουταλιές κέτσαπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Εχθές έτρεχα όλη μέρα σε ξενοδοχεία με πρακτόρους και στις 9 κοιμόμουν! Πολύ κούραση..

Σωσώ, ωραία ιδέα αυτή με τις κάλτσες! Τελικά ο βήχας της έκανε ωτίτιδα..τί να πώ..

Μαίρη, σ'ευχαριστώ πολύ πολύ για τις συνταγές!

Εύα, πέρυσι δεν έκανα κάτι γιατί μία βδομάδα πριν την είχαμε βαφτίσει, πάρτυ με τα παιδάκια του παιδικού δεν λέει γιατί είναι μικρή ακόμα, δεν θα το καταλάβει..θα της πάω μία τούρτα αλλά μέχρι εκεί. Το βράδυ ούτως ή αλλώς θα έρθουν οι δικοί μου για χρόνια πολλά (15 άτομα μένουμε στην ίδια πολυκατοικία). Φέτος πιστεύω θα χαρεί πολύ αν δει ότι ήρθε κόσμος για τα γενέθλια της και θέλω να της κάνω απλά με κουράζει λίγο η ιδέα του σπιτιού..είναι και καθημερινή..αλλά θέλω να της κάνω παρτάκι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα που θελεις κ παρτακι..χαχαχ...

οταν μεγαλωσει..!!

η κανε στα δικα σου γενεθλια...παρτυ~~

πως παει το αυτακι της;;

η μπουμπου βγαζει γουλιες συνεχεια..κ ετα απο 2-3 ωρες απο το γευμα..

μιλαμε εχουμε λερωσει της π..τα φορμακια...

τι να πω!!

τα κοριτσια ειπαν μηπως ειναι παλινδρομηση..τι να πω!!θα δειξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!

Εγώ το βράδυ έχω τραπέζι στον κουμπάρο μας και δεν μπορώ να έρθω. Έχω ετοιμασίες και μαγειροτσικαλιάσματα! Τώρα θα πάω να ψωνίσω τα του φαγητού και μετά φασίνα αν και ψιλοέκανα και χθες, αλλά ένα φρεσκάρισμα το θέλει.

Σωσώκα πιθανόν να είναι παλινδρόμηση.... ίσως γι'αυτό να ήταν και ανήσυχη. Ίσως είχε καούρες και "πόνο" από την παλινδρόμηση. Το οτι δεν έβγαζε πιο πριν γουλιές δεν σημαίνει οτι μπορεί να μην είχε, ίσως κατάπινε τον εμετό ... αυτό το έκανε ο Γιαννάκης και του έδινα Επαντορεν σιρόπι και ηρέμησε σχεδόν αμέσως. Θυμάμαι και τον καημένο το Χριστόφορο συνέχεια με σαλιάρα τον είχα μέχρι που πήγε 6 μηνών και του πέρασε. Όλες οι πιο πριν φωτογραφίες έχουν και μια σαλιάρα μέσα! :lol: Ο Χριστόφορος μπορεί να είχε γουλιές πολλές αλλά δεν χρειάστηκε σιρόπι σε αντίθεση με τον Γιαννάκη που είχε ελάχιστες γουλιές αλλά είχε ενόχληση. Μην την ξαναβάλεις χύμα στον καναπέ, έχε την στο ριλάξ και αυτό σε ανάκληση. Κάτω από το πόδι του προσκέφαλου στο λίκνο βάλε μερικά βιβλία έτσι ώστε να ανασηκωθεί λίγο και γενικότερα κράτα την στο όρθιο όσο μπορείς. Ειδικά μετά από κάθε γεύμα τουλάχιστον 20 λεπτά. Κάνε ένα τηλ και στην παιδίατρο.

Νίκη υπομονή με την ωτίτιδα και περαστικά... και εμείς έτσι την είχαμε πατήσει και τώρα από τον φόβο μου έχω ξεκάνει τα παιδιά στον ορό. Ακόμα και τίποτα να μην έχουν, κάθε βράδυ πριν τον ύπνο θα χτυπήσουν κανένα 10αρι μλ ορό να στανιάρουν. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...