Μετάβαση σε περιεχόμενο

πονακια νεογεννητου


Recommended Posts

κοριτσια τη βοηθεια σας....!!!!!!εχω μπεμπη 28 ημερων και εδω 2 βδομαδες το βραδυ μετα τις 12 μεχρι και τις 4 εχει πονακια πολυ εντονα τσιριζει δεν μπορει να ηρεμησει ο καημενουλης!!!!του δινουμε χαμομηλακι και τον ηρεμει για κανενα 5λεπτο μετα παλι τα ιδια!!!εκανα ολα τα κολπακια με τις στασεις που πρεπει να εχει (μπρουμητα,ακουμπησμενος πανω στην κοιλια μου)...δεν τον ηρεμει τιποτα!!!!!!!εχουμε αποκληστικο θηλασμο και του δινω στηθος μηπως και τον ηρεμησει αλλα εκει που το παιρνει το αφηνει και νευριαζει!!!!δεν ξερω τι αλλο να κανω....

πειτε μου λυσεις οι ποιο εμπειρες.....help!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σασ ζησει!! Αγκαλιτσες πολλες και βαζε τον στο στήθος οσο παραπανω μπορεις!!! Και αυτό οχι γιατι μπορει να πειναει, αλλα γιατι ειναι η παρηγορια του!! Αν νευριαζει οπως λες αλλαζε τον στηθος, και καθως ειναι ετσι κανε του μασαζακι στην κοιλιτσα με το ελευθερο χέρι! Επισης το σλιγκ, δεν ξερω αν εχεις, βοηθαει πολυ. Εμεις με αυτα τη γλυτώναμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι!!! Εμάς ο δικός μας ο γιατρός, πέρα από το μασάζ που του κάναμε μας είχε δώσει κάτι σταγόνες τις Infacolic. Μας είχε πει να τις δίνουμε πριν κάθε γεύμα αλλά εγώ τις έδινα πριν το βραδυνό!! Τον ηρεμούσαν πολύ!!Κουράγιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησει κοπελα μου.....πονεμενη ιστορια οι κολικοι...4,5 μηνες μας κρατησαν αλλα διαφερουν σε καθε παιδακι.....εμας νταν 20.00 το βραδυ ξεκινουσαν και ηρεμουσε κατα τις 2-3......εχω κανει αυλακι εγω και ο αντρας μου στο σαλονι δεν φανταζεσαι....αγκαλιτσα,χαδακια,ζεστο τσαγακι,θερμοφορα,σταγονες για κολικους και καμια φορα λιγο ντεπονακι...αυτα μπορω να σου πω οτι εκανα!Κουραγιο θα περασει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΛΟΙΠΝ ΠΑΝΑΚΙΑ ΖΕΣΤΑ ΣΤΙΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΑΖΑΚΙ Κ ΧΑΜΟΜΗΛΙ Κ ΜΑΡΑΘΟ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ Κ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΣΑΡΑΝΤΙΣΑΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΙΑ ΚΟΙΛΙΚΟΥΣ ΜΕ ΓΕΥΣΗ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ.ΡΩΤΑ ΤΙΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ να σας ζησει!

το τσαγακι κ το χαμομηλακι περισσοτερο ζημια μπορει να κανουν παρα καλο.. μην του δινεις τθποτα!

κανε να πιεις εσυ τσαγακι απο μαραθο κ γλυκανισο, βοηαθνε κ την παραγωγη σου κ ηρεμουν μαμα κ μωρο! ;)

βαλτον διπλα στον απορροφητηρα, αναψε το πιστολακι.. κανε πολλες πολλες αγκαλιτσες, βολτα με το καροτσι.. θα περασουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγκαλιτσα κ ηρεμια δικια σου πρωτα απο ολα....τα ιδια περασα κ εγω με την μπεμπα μου 2μηνες ειχε αστατο ωραριο κ εκλαιγε πολυ....αγχωνομουν κ δεν ηρεμουσε με τιποτα...οταν ηρεμησα εγω ηρεμησε κ η μπεμπα μου...τσαι δεν εδωσα ποτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πριν 3 χρονια ακριβως και εγω το ειχα ρωτησει αυτο!

μια κοπελα απο το φορουμ μου ειχε πει για τις σταγονες biogaia. δεν ειναι φαρμακο. ειναι πρεβιωτικες ινες που φτιαχνουν τη χλωριδα του εντερου. ρωτησα και τη γιατρο και τις αγορασαμε, τοοοτε εκανε 20Ε και περασαν οι κωλικοι!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα υπάρχει κι εδώ, κάθε βράδυ τον πιάνει ένα τρίωρο, χθες όμως από τις 5 το απόγευμα έως τα μεσάνυχτα έκλαιγε, προσπάθησα όλα όσα ήξερα από την μεγάλη μου κόρη, αλλά ησύχαζε μόνο στο στήθος, όχι πως θήλαζε, το είχε για πιπίλα κ όταν προσπαθούσε να φάει μια δεν έπιανε την θηλή, μια την έπιανε αλλά την άφηνς κ τσατιζόταν....ουφ! τραγική κατάσταση, είναι μόλις 12 ημερών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...

θηλαζα αποκλειστα και κι εγω τον μπεμπη και προσεχα πολυ τι ετρωγα για να μην υπαρχουν οι κολικοι αλλα  και να καταβαζω γαλα.το τι σουπα εχω φαει δεν περιγραφεται!!αλλα περιπου οταν ηταν 20-25 ημερων για 4 περιπου βραδια που ξεκινησαν οι κολικοι ηταν μαρτυρικα,δεν μπορουσα να τον κανω καλα με τιποτα,ρωτησα την παιδιατρο αν μπορουσα να του δωσω κατι καποιο τσαι κλπ οπως ειχα ακουσει απο αλλες μαμαδες και ηταν αρνητικη,μου ειπε να κανω υπομονη.δεν ηθελε να δωσω τιποτα στο μωρο περα απ το γαλα μου.τον εποιανε οταν τον θηλαζα γυρω στις 12 το βραδυ μερα παρα μερα αυτο για 4 ημερες οπως ειπα,ο μπεμπης ησυχαζε κατω απ το απορροφητηρα. σταματαγε το κλαμα αμεσως και τον επερνε ο υπνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα emmyland σημερα στο σεμιναριο μητρικου θηλασμου που παρσκολουθησα μας ειπαν για κατι ειδικα προβιοτικα που βοηθουν στους κολικους..αν θες θα σου στειλω στοιχεια μαρκα κλπ. Βεβαια υποθετω οτι ειναι κ θεμα παιδιατρου αν το επιτρεψει. Δεν εχω ακομη μωρσκι -ειναι στην κοιλιτσα- αλλα σου ευχομαι να περασει γρηγορα το μαρτυριο!! ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου να σου ζήσει το μωράκι..να ναι γερό και τυχερό παντα..Λοιπον εγω μωρο δεν εχω..αλλα εχω ζήσει 4 ανήψια..και ολα με κολικούς..Η αδερφή μου τους έδινε προβιοτικά και infacolic (δεν έπιαναν τα ίδια σε ολα)..επινε χαμομήλι εκεινη,και για να κοιμούνται λιγο το βράδυ έβαζε λευκούς ήχους που τα ηρεμουσαν(αποροφητηρα,πιστολάκι κλπ.)επισης τα έπαιρνε αγκαλίτσα με την κοιλιτσα να ακουμπάει στο στήθος της και ασκούσε λιγάκι πίεση..Να ευχηθώ να περάσουν γρήγορα και πολυ υπομονή σε εσενα καλη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Κοπελα μου να σου ζήσει το μωράκι..να ναι γερό και τυχερό παντα..Λοιπον εγω μωρο δεν εχω..αλλα εχω ζήσει 4 ανήψια..και ολα με κολικούς..Η αδερφή μου τους έδινε προβιοτικά και infacolic (δεν έπιαναν τα ίδια σε ολα)..επινε χαμομήλι εκεινη,και για να κοιμούνται λιγο το βράδυ έβαζε λευκούς ήχους που τα ηρεμουσαν(αποροφητηρα,πιστολάκι κλπ.)επισης τα έπαιρνε αγκαλίτσα με την κοιλιτσα να ακουμπάει στο στήθος της και ασκούσε λιγάκι πίεση..Να ευχηθώ να περάσουν γρήγορα και πολυ υπομονή σε εσενα καλη μου..

Κατερίνα χαχχα τα ίδια έκανα και εγω με την αδερφη σου! 

@natali1206 να σου ζήσει!! Εχω ένα παιδάκι 13 μηνων! Θηλασα αποκλειστικά.. είχε και εμένα κολικούς.. του έδινα infacolic και ειδα πως βοήθησε. Επίσης του έβαζα λευκούς ήχους! Εχει ρίξει ύπνους κάτω απο τον απορροφητηρα! Αγκαλιά βόλτες κτλ., η πιπίλα επίσης βοήθησε πολυ (ειμαι υπέρμαχος της πιπιλας, δεν παθαίνουν καμια σύγχυση θηλης)

Και υπομονή θα περάσουν οι κολικοι. Και εγω πήγαινα να του δώσω στηθος οταν πονούσε και εκει που άρπαζε το πετούσε.. πίνε χαμομηλάκι, εγω του έδινα και λιγο χαμομηλάκι, κομπρέσες ζεστές στην κοιλιά και μια κρέμα της frezyderm για κολικούς, προκαλεί μια θερμότητα στη κοιλιά.. επίσης υπάρχει εφαρμογή για κινητά baby sleep που εχει όλους τους λευκούς ήχους! Καλη επιτυχία και υπομονή! 

ΥΓ πρόσεχε και τι τρως! Αν και ειμαι  σίγουρη πως προσέχεις ηδη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα! Ο γιος μου ειναι 32 ημερων και εδω και μερικες μερες εχει κολικους αλλα οχι με το γνωστο μοντελο απογευμα προς βραδυ αλλα αλλωτε ολη μερα, αλλωτε απογευμα προς βραδυ και αλλωτε ολη νυχτα! Ειδικα χθες ενω τον επαιρνε ο υπνος στο στηθος και τον εβαζα να ρευτει, πατουσε τα κλαμματα και δεν σταματουσε με τπτ οποτε μετα απο πολυ προσπαθεια αποφασισαμε να κοιμηθουμε μαζι αν και δεν κανει μονο και μονο για να κοιμηθουμε λιγακι. Ηρεμησε τελικα μετα τις 2 και ενω του ειχα δωσει και σταγονες....Η παιδιατρος ειναι αρνητικη στο τσαγακι αλλα εγω θα το δοκιμασω αν δεν βγαλω ακρη με τις σταγονες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...