Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Φεβροαριου-Μαρτιου-Απριλιου 2013


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!!Δεν εχω προλαβει να σας διαβασω πολυ καλα ολες!!!!Θελω να ευχηθω και στις υπολοιπες ΚΟΝΝΑ,Λενακαρα,Eleni...ελπιζω να μην ξεχασα καμια!!!Να σας ζησουνε τα μωρακια σας!!!Ν αειναι γερα και τυχερα!!!!Εμεις σαραντιζουμε στις 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ...συνεχιζουμ κανονικα το θηλασμο,εχω ακομα τη μαμα μου εδω και με βοηθαει...πριν μερικες μερες πηγαμε και στον παιδιατρο..εχουμε παει 4 κιλα...βεβαια αφου ειμαστε πολυ φαγανοι!!!!Και ειμαστε και υγειεστατοι!!!!Αρχισαμε ομως πριν μερικες μερες με κολικους και καποιες στιγμες εχουμε πολλα κλαμματα!!!!Ο μπεμπης αν δεν ειχε τους κολικους πιστευω θα κοιμονταν πιο πολυ και θα ηταν πιο ησυχος γιατι φενεται το παιδακι οταν δεν ποναει ειναι μια χαρα το καλο μου!!!!Ο παιδιατρος μας εδωσε παιδικο χαμομηλακι να πινουμε και κατι σταγονες..ισως να βοηθησουνε θα δουμε σε λιγες μερες ειπε αποτελεσματα!Μολις κλεισουμε τα 40 θα παμε να μας ξαναδει ο παιδιατρος!!!!Κατα τα αλλα τα ιδια και εγω δεν προλαβαινω να φτησω..οσο για την κλεισμαρα αστα να πανε!Βγηκαμε και πηραμε και τον μπεμπμη μαζι μας μεσα στο αυτοκινητο μονο κανα 2 φορες για να κανω ετσι μια βολτα να ξελαμπικαρω!!!!Πηρα και εγω θηλαστρο γιατι θελω να βγαλω γαλα αν μου φτασει βεβαια για να κανω τραπεζα γαλακτος...ετσι το λενε;;;Για να δουμε...ειναι δυσκολο δεν βγαινει ευκολα ρε κοριτσια και θελει υπομονη ηρεμια και χρονο!!!!Τα λεμε-φιλια σε ολες και υπομονη!Να δουμε ποτε θα καταφερω να βγαλω το τικερακι!!!! :-?:-?:-?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 551
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσακια μου!Πως ειστε?Εμεις καλυτερα με το ενα μελος αλλα μου αρρωστησε το μικρουδελι μου.Λιγο μπουκωματακι εχει το νινι μου.

ΝΙκη μου 180 μλ?????Το φαγανακι αντρακι ειναι αυτο?Φτου φτου!!!!Με το καλο κ το εμβολιακι σας!Εμεις θα κανουμε τελη Απριλιου το εμβολιο γτ ετσι οπως τα καταφεραν "υπεροχα" οι παρολιγον κουμπαροι θα ταξιδεψουμε για Ελλαδα τελη Απριλιου κ πρεπει να εμβολιαστει νωριτερα απο τους 3 μηνες που προβλεπει το σουηδικο πρωτοκολλο.Νικη μου απλως μετανιωνω για την αξια που εδωσα!Χμμ εχεις δικιο..για τα δικα σας δεδομενα οντως !Καλυτερα λιγοι καλοι!

Βινουλα μου με καταλαβαινεις τοτε αφου στο εκαναν κ εσενα.Τι λογους ισχυριστηκε εσενα?Για να την κοψεις πρεπει να ηταν σοβαρος ο λογος.Εγω δεν εχω καμια επικοινωνια πια γτ η κοπελα με την οποια κανονιζα τα παντα την εκανε λουις .Ουτε μια συγγνωμη δεν ακουσα εκ μερους της και στην τελικη μαζι της τα κανονιζα ολα οχι με τον αντρα της.Ειναι ωραια να γινεσαι κοτουλα κ να κρυβεσαι πισω απο τις πλατες του αντρα σου για τους χ,ψ λογους.Με εχουν κανει να βγαλω τον χειροτερο εαυτο μου κ αυτο ειναι που με συγχιζει πιο πολυ!Υπομονη με την μετακομιση και τις δουλειες γενικοτερα!Ειναι πολυ δυσκολο μωρε στη φαση που ειστε.

Καντυ μου μεγαλωσε ο μπομπιρακος σας.Τα πρεβιοτικα βοηθανε παρα πολυ!Λογικα αυτες σας εδωσε.Βοηθανε στην ανωριμοτητα του εντερου.Δρουν αμεσως.Δεν χρειαζεται να περιμενεις.Το γαλα στη καταψυξη διαρκει 6 μηνες ε?Ετσι μου ειπε μια μαια.Θα το κανω κ γω αλλα αργοτερα οταν θ'αποφασισω να σταματησω να θηλαζω.

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο μήνα και απο μένα κοριτσια!!! Εγώ περιμένω το Σαββατο να πάμε να σαραντισουμε να βγαινουμε και καμια βολτουλα τωρα που ανοιγει και ο καιρος.

Αναστασία μου περαστικά στα ζουζουνακια σου και μενα λιγες μιξουλες ειχε η μικρη και τις εβαλα 2-3 φορες ορρο. Μη στεναχωριεσαι για τη κουμπαρια καλυτερα τωρα παρα μετα..Απλά νομιζω πως η κοπελα δεν εμφανιζεται γιατι θα ντρεπεται...

Νίκη μου πολύ ωραία η μπομπονιερα! Εμεις θα τη βαφτισουμε του χρονου γιατι τα οικονομικα ειναι χαλια και δεν εχουμε αποφασισει και το ονομα...

Λαμπρινούλα κουράγιο και όλα καλά θα πάνε, θα τελειωσουν γρηγορα οι φουριες!

Κοννα μου άντε κοντεύεις. Με το καλο!

Καντυ 4 κιλά σε πόσες μέρες;;;Πολύ καλα τα πας λοιπον με το θηλασμο μπράβο!!! Εμενα στις 32 μέρες ήταν 4200.

Μονο που 2-3 μέρες τώρα μου μειωσε την ώρα του θηλασμού στα 15 λεπτα, κ διχνει να χορταινει..Αφου το πρωι αναγκαστηκα να το αφαιρεσω για 2η φορα με το θηλαστρο..Ελπιζω να μη φταιει η πιπιλα που της εδωσε 2 φορες..εσεις δινεται πιπιλα; ή είναι νωρις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου,

τι κάνετε, καλά? βλέπω μεγαλώνουν τα ζουζούνια σας. Αντε κοντεύουμε και εμείς...

Δεν έχω πολύ χρόνο, φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι κάνετε??

Εμείς Δόξα τω Θεώ καλά!!! είχαμε πάει από εχθές Πάτρα και γυρίσαμε σήμερα.. έκανα ένα τεστ ΠΑΠ.

Το μεσημέρι πήγαμε και παιδίατρο είμαστε 60 πόντους 5.950 Kg όλα μια χαρά και κάναμε και το πρώτο μας εμβόλιο το πενταπλό!!!! Μου είπε η παιδίατρος να προσέξω τις 4 πρώτες ημέρες μη τυχόν και κάνει πυρετό... κατά τα άλλα δεν έκλαψε και πολύ!!!

Κόννα μου, με το καλό κορίτσι μου... όλα να πάνε τέλεια!!!

Jovi μου, καλό σαραντισμό να έχεις!!! Εμάς ακόμη βρέχει και δεν έχουμε βγει καλά καλά για να πάμε βόλτα!!!

Αναστασία μου, περαστικά στη μπουμπούκα σου!!

Κάντυ μου, καλό σαραντισμό και σε σένα κορίτσι μου!!!

Binoula μου, κουράγιο κορίτσι μου... μπορώ να φανταστώ την κούραση σου!!!

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

τι κάνετε? κοντεύετε να σαραντήσετε κάποιες ε? άντε και μετά ποιος σας πιάνει....

Νίκη μου μπράβο, μεγαλώσατε εσείς..

τουλ΄'αχιστον θα βγείτε το Πάσχα εφόσον θα έχει καλό καιρό. εμείς πρώτα ο Θεός μέσα και θα τρέχουμε αλλά δεν πειράζει αρκεί η μπέμπα να είναι καλα.

Εγώ κορίτσια ταλαιπωρούμαι με μια αιμοραιδα πολύ, αφήστε τα , πρώτη φορά είναι τόσο μεγάλη (συγνώμη κιόλας) και δεν αντέχω. Ελπίζω να φύγει πριν γενν'ησω μην έχω από τη μια τους πονους της καισαρικής και από την άλλη αυτό γιατί είναι μεγάλο βάσανο. Αφήστε που χτες τα ξημερώματα μάτωσε στον ύπνο μου και πάω τουαλέτα 6 το πρωί και βλέπω ροζ στο σερβιετάκι, μέσα στον ύπνο μέχρι να συνειδητοποιήσω από που είναι για δευτερόλεπτα τα έχασα, είπα πάει γεννάω :shock::o .

Αυτά τα νέα μας, την Παρασκευή πάω στο γιατρό αλλά καλά αισθάνομαι, όχι κάτι υποπτο. 2 εβδομάδες το πολύ μου έμειναν...

Φιλιά σε όλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου...τι κανετε????εμεις εδω στο νεο μας σπιτι...τακτοποιουμε κ χαχανιζουμε...ολα καλα ευτυχως...εχουμε ακομα δουλεια αλλα ολα θα γινουν σιγα σιγα....

αν μου εμενα μου ειπε οτι δεν θα μπορουσε να ερθει λογο αποστασης κ λογο οικονομικων...ηταν 3 ωρες μακρυα κ τα εξοδα θα της τα εβαζα εγω αλλα αποδειχτηκε μια κακη δικαιολογια...τελος παντων....

μακαρι να μην γινονταν τετοια αλλα ετσι ειναι αμα ο αλλος ειναι ανευθηνος....να φανταστης οτι οταν της το προτεινα πεταγε απ την χαρα της....

φιλακια πολλα κ καληνυχτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μαμάδες!

ΚΟΝΝΑ λίγο έμεινε ακόμα,υπομονή και με το καλό!

Βλέπω όλα τα μωρά μεγαλώνουν μια χαρά!Γερά να είναι!

Εμείς την Πέμπτη πήγαμε στον παιδίατρο και κάναμε το πρώτο εμβόλιο.Είμαστε 4950γρ. και 57εκ..Κάνουμε πολλές αναγωγές κ για αυτό μας άλλαξε γάλα,πίνουμε το HUMANA AR,αλλά ακόμα βγάζουμε καλή ποσότητα.Τις τελευταίες 2 μέρες είναι πολύ ανήσυχη κ με δυσκολία κοιμάται,τις περισσότερες ώρες είναι ξύπνια,μέχρι μαύρους κύκλους έκανε.

Αναστασία σε καταλαβαίνω εν μέρη γιατί και εγώ με την κουμπάρα μου που με πάντρεψε έχω συγχιστεί πάρα πολύ.Φίλη κολλητή 15 χρόνια τώρα,από τα 18 ήμασταν μαζί.Όταν της προτείναμε να γίνει κουμπάρα έκλαιγε από την χαρά της.3+1/2 χρόνια παντρεμένη ακόμα στο σπίτι μου δεν ήρθε,δικαιολογίες έχω μετακόμιση,είμαι έγκυος,έχω τον γάμο,να ξεπεταχτεί ο μικρός,κ.α..Να μέναμε και μακρυά θα έλεγα,Θεσσαλονίκη-Κατερίνη είμαστε.Μέχρι τώρα έλεγα δεν πειράζει μία ευκαιρία ακόμα να μείνει αυτή η κουμπαριά κ η φιλία και έκανα πολλές υποχωρήσεις κ πήγα εγώ πολλές φορές.Ακόμα κ έγκυος 2 μηνών πήγα στο γάμο της, 5 ώρες πήγαινε έλα για να είμαι στη χαρά της.Αλλά για νονά του παιδιού μου την είχα απορρίψει εδώ κ μήνες λόγω της αδιαφορίας της για την εγκυμοσύνη μου.Ακόμα και τώρα που γεννήθηκε η μικρή ακόμα τηλ.δεν πήρε να ευχηθεί, να δει πως είναι το μωρό.Απλά πλέον το σκέφτομαι πολύ για το ποιος θα είναι ο νονός/ά της μπέμπας γιατί θέλω να είναι σωστός πνευματικός γονιός για τη μικρή μου.Αυτό που με ανακουφίζει είναι ότι δεν θα γίνει νονά της μικρής μου, με αυτόν τον χαρακτήρα που έχει.

Φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εια σας μανούλες!!!!! Τι κάνετε???

Εμείς Δόξα τω θεώ καλά!!! Ο μπέμπης μεγαλώνει έχει βάλει ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα και αυτές τις ημέρες λόγω εμβολίου κοιμάται όλη μέρα!!! Τον ξυπνάω για να φάει!!! Με την Βάπτιση έιμαστε σχεδόν έτοιμοι!!!

Λένακάρα, και μένα έχει πολύ σοβαρή παλλινδόμηση και μας είχε δώσει η παιδίατρος το frezylac AR είναι της Frezyderm πολύ καλό γάλα και σιρόπι epadoren το οποίο είναι ήπιο φάρμακο γιατί τα υγρά που γυρνάνε στο λαιμό του παιδιού μπορεί να προκαλέσουν βλάβη!!! Εμείς βέβαια τώρα πίνουμε το Novalac Allernova είναι υποαλλέργικό γάλα σε συνδυασμό για την παλλινρόμηση και το σιρόπι βέβαια!!!Όταν πίναμε άλλο γάλα μας έκανε λίγο αίμα στα κακά που σημαίνει ότι έχει αλεργία στο αγελαδινό γάλα αυτό που πίνουμε τώρα είναι υποαλλεργικό!!! Δεν είναι σοβαρό γιατί όταν φάνε κρέμα θα τους περάσει!! Εάν δεις πάλι ότι με αυτό το γάλα συνεχίσει να σου κάνει αναγωγές να προτείνεις στον παιδίατρο το Novalac Digest είναι πολύ εξιδηκευμένο γάλα για τις σοβαρές αναγωγές!! Για να είναι ανύσηχη δημαίνει ότι κάτι έχει... το πιο πιθανό είναι το γάλα!!! Εγώ στην ουσία μόνη μου το βρήκα το γάλα!!! Εγώ πρότεινα στην παιδίατρο και μου έλεγε την γνώμη τους... γιατί ο γιατρός προτείνει από αυτό που παίρνει μίζα!! Επίσης να την βάζεις να ρευτή στο μισό γεύμα!! Εμένα π.χ. πίνει 150 ml στα 75 τον σταματάω και ρεύεται και μετά του δίνω το υπόλοιπο γάλα και στα 150 ξαναρεύται και τον κρατάω αγκαλιά 30 λεπτά!! Επίσης στο κρεβάτι του κάτω από το στρώμα να του βάλεις κάτι να σηκωθεί... εγώ έχω 2 εγκυκλοπέδιες μεγάλες!!! Είναι απλές συμβουλές που βοηθούν πολύ!!Και μην ξεχνάς το μωρό να κοιμάται πάντα πλάγια!!! Υπομονή μέχρι την κρέμα μετά όλα θα φτιάξουν... εμείς τώρα δεν βγάζουμε ούτε λίγο γάλα τόσο πολύ μας ταιριάζει το γάλα!!!

Κόνα μου, όλα να πάνε καλά κορίτσι μου... οι αιμοροϊδες όντως είναι πρόβλημα.. ρώτα έναν χειρούργο εάν είναι πολύ μεγάλη!! Μπορεί να γίνεται και τοπικά κάτι που θα σε ανακουφίσει!!

Φιλάκια σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη κατά τη διάρκεια του φαγητού τη σηκώνω 2 φορές να ρευτεί και μετά τουλάχιστον μισή ώρα αλλά μόλις την αφήσω κάτω στα 10 λεπτά ξυπνάει,δείχνει ότι δυσφορεί.Στο πλάι κοιμάται.Θα κάνω αυτό που είπες με τις εγκυκλοπαίδειες.Και με το γάλα θα δούμε.Σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια..

μεγαλώσατε και σιγά σιγά μπαίνετε σε πρόγραμμα? εμείς ακόμα δεν αρχίσαμε ουφ! έχω αρχίσει και φοβάμαι λίγο, κυρίως αισθάνομαι ότι δεν έχω ετοιμαστεί τελείως ακόμα και ανησυχώ τι θα κάνει ο μεγάλος.

Στις 16/04 μπαίνω μέσα εάν δεν τύχει κάτι νωρίτερα, ούτε 10 μέρες δηλαδή..

Γέννησε καμία σε Ιασώ ή Γαία? μου λέτε τη γνώμη σας και το κόστος με ΕΟΠΠΫ?

γενικά με ΕΟΠΠΥ γέννησε καμία σε ιδιωτικό? πρέπει να έχω κάτι μαζί μου εκ΄τος από βιβλιάριο υγείας?

φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Πως είστε??

Εμείς Δόξα τω θελω καλά!!!

Λένακάρά θα την βοηθήσει πολύ να σηκωθεί το στρώμα!!! και μένα ξυπνάει καμια φορά... ναι δυσφόρία είναι αυτό που νιώθει και ξυπνάει την κρατας λίγο αγκαλιά εκείνη την ώρα!!

Κόνα μου, πολύ λίγο σου έμεινε!!! Μην φοβάσαι ζήσε την κάθε στιγμή!!!

Φιλάκια σε όλες καλημέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου.τι κανετε???εμεις μια χαρουλα...σχεδον τακτοποιηθηκαμε αν κ μας εμειναν μερικα πραγματα ακομα...θα τα ανεβασει ο σπυρος αυτη την εβδομαδα και μετα τελειωνουμε αν ολα πανε καλα απο βδομαδα θα ειναι ολα στη θεση τους...κατα τ αλλα δοξα τον θεο ολα πανε καλα....εγω ξεκουραζομαι οσο μπορω κ μαζευω δυναμεις...μιας κ θα μου χρειαστουν...

κοννα μου λιγο εμεινε κοριτσι μου....αντε...σε λιγες μερες θα σφιξεις στην αγκαλια σου το μωρακι μας...καλο υπολοιπο να εχεις....

φιλακια πολλα κοριτσακια μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!

Τι κάνουν τα κορίτσια μου;;;Μια χαρούλα είσαστε όλες απ'ότι διαβάζω!Μπράβο!!

ΚΟΝΝΑ μου,εγώ γέννησα στο Μητέρα με τον εοππυ.Μου κόστισε η γέννα 1400 ευρώ,συν ότι πήρε ο γιατρός.Καισαρική έκανα.Μαζί σου θα πάρεις το βιβλιάριο σου και πρόσεξε να βγάλετε κατευθείαν αμκα του μωρού μόλις γεννηθεί για να μη σας χρεώσουν περίπου 300 ευρώ για τη νοσηλεία του μωρού.Αυτό ίσχυε στο Μητέρα αλλά πιστεύω και στα υπόλοιπα μαιευτήρια έτσι θα είναι. Μόλις γεννηθεί το παιδί με το καλό,ας τρέξει λίγο ο άντρας σου να το φτιάξει αυτό.Ρώτα και το γιατρό σου θα ξέρει να σου πεί.Άντε με το καλό και εσύ με έναν πόνο!!

Εμείς σαραντίσαμε το περασμένο Σαββατο.Πήραμε και την ευχούλα.Ο μικρός μια χαρά είναι,μεγαλώνει και ομορφαίνει!!Γίνετε απίστευτη φατσούλα!Το μόνο θεματάκι που είχαμε ήταν ενα φυσηματάκι που άκουγε η παιδίατρος στην καρδούλα του.Πήγαμε λοιπόν στο πάιδων του Μητέρα και κάναμε υπέρηχο καρδιάς,τρίπλεξ κ.τ.λ.Ευτυχώς δεν είναι τίποτα.Είναι απο τα "αθώα"αυτά φυσήματα που γεννιούνται πολλά μωράκια,μέχρι τον 6ο μήνα θα έχει φτιάξει.

Εγώ κορίτσια μου τον θηλασμό τον σταμάτησα για δυο λόγους..... Πρώτος λόγος και κυριότερος,θα πρέπει να ξεκινήσω φαρμακευτική αγωγή,λόγω κάποιου αυτοάνοσου που έχω,το οποίο με θυμήθηκε πάλι,και τα φάρμακα που θα πάρω δεν επιτρέπουν το θηλασμό και δεύτερον,πρακτικά για εμένα ήταν πολύ δύσκολο να συνεχίσω τον θηλασμό,λόγω υποχρεώσεων..Είχα βοήθεια μέχρι και να σαραντίσω,ερχόταν η θεία μου και μου έκανε τις δουλειές,μου μαγείρευε κ.τ.λ αλλά...αυτό δεν μπορεί να κρατήσει αιώνια.Είναι κ η μεγάλη μου που πρέπει κάποιος να την πηγαίνει σχολείο,αγγλικά,χορό,βόλει κ.τ.λ..Ο άντρας μου τόσους μήνες είχε γίνει "λάστιχο",προσπαθώντας να προλάβει και δουλειά και όλα αυτά.Οπότε θα πρέπει να αναλάβω και εγώ.Ο θηλασμός θέλει να έχεις βοήθεια...τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω.Γιατί ούτε μέσα στη βρώμα μπορώ να ζω(εννοώ δουλείες του σπιτιού),ούτε να τρώμε συνέχεια απο έξω.

Σε λίγο θα πάρω το γιατρό μου να μου δώσει το χάπι για να κοπεί το γάλα.

Αυτά τα νέα μου...Λοιπόν..θα τα ξαναπούμε!Φιλιά σε όλες και να είστε καλά!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια !!!! Τι κάνετΕ??

Εμείς Δόξα τω θεώ καλά!!!

Αύριο θα καταθέσω τα χαρτιά στο ΙΚΑ με τα γάλατα του μωρού για να πάρω τα λεφτά πίσω.. τώρα παίρνουμε το γάλα του μήνα που θέλει 10 κουτιά των 20 Ε 200 ευρώ δηλαδή μετά τα καταθέτω στο ικα και παίρνω τα λεφτά πίσω!!!το ίδιο θα γίνεται κάθε μήνα!!!

Ζούμπι μου, όλα καλά με τον μπέμπη και γω έχω ακούσει για το φύσημα ότι δεν είναι τίποτα!! Να πάρεις τα φάρμακά σου και όλα να πάνε καλά!! Όπως τα λες είναι με τον θηλασμό!!!! Πολύ μεγάλο θετικό για το μωρό αλλά πολύ κούραση... και γω δεν προλάβαινα να μαγειρέψω... και γενικά να κάνω τίποτα!!

Binoula μου, μια χαρά τακτοποιηθήκατε!!! Με το καλό να ζήσετε στο σπίτι σας!!!΅

Φιλιά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπεραα κοριτσακια μου,πως ειστε?Βλεπω παντως ουτε λιγο ουτε πολυ οι πιο πολλες την εχουμε πατησει με τους ανευθυνους ηδη η παρολιγον κουμπαρους!Εμεις την πατησαμε για τα καλα ομως και το κυριοτερο ειναι οτι μας εβαλαν σε απιστευτα εξοδα μη υπολογισμενα.Λες κ μας περισσευουν!Χρηματα που θα μπορουσα να τα διαθεσω στα παιδακια μου ή στο δανειο μας.Ουφ,οσο τα σκεφτομαι συγχιζομαι.Γενικα εμεις είμαστε καλα και πλεον θηλαζουμε πινουμε περισσοτερο γαλατακι απο το στηθος παρα απο το μπουκαλι.Περιεργο ε? :lol::lol:

Νικη μου τι καλα που θα κανετε τωρα τη βαφτιση και θα τελειωσετε γρηγορα με αυτο το θεμα.

Κοννα μου με το καλο!!Λιγες ημερες σου εμειναν!Απολαυσε το!!

Ζουμπι μου γτ δεν το βγαζεις με το θηλαστρο αντι να το κοψεις τελειως?

Βινουλα καλη διαμονη πια στο καινουριο σας σπιτακι και καλη ξεκουραση σιγα σιγα!

Λενα μου κριμα παντως γτ ειστε τοσα χρονια φιλες και γνωριζεστε καλα.Σε αντιθεση με μενα που απλα αφησα το ενστικτο μου κ τους εμπιστευτηκα(ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσάκια μου!!

όλες οι μανούλες και τα μωράκια καλά? εμείς καλά είμαστε , ξεκουράζομαι και δεν κάνω πολλές δουλειές μέχρι να περάσουν οι μέρες. Με πονάνε τα πόδια μου όταν ξαπλώνω και ουφ δεν βολεύομαι στον ύπνο.Την Παρασκευή θα πάω στο γιατρό να με δει και να κλέισουμε το ραντεβού εφόσον είναι όλα καλά και δεν γίνει νωρίτερα τίποτα. Ο μεγάλος είναι εδώ μαζί μου, τον σταμάτησα από τον παιδικό να τον δω μια εβδομάδα να είμαστε μαζί, να παίζουμε και να μην έχω και πρόβλημα ιώσεων . Το πιστεύετε ότι σκέφτομαι πόσο θα μου λείψει? δεν έχουμε χωριστεί τόσες μέρες πάλι. Βέβαια θα τον φέρει ο άντρας μου να τον δω, θα κατέβω στην καφετέρια.

Ζούμπι δύσκολος ο θηλασμός αλλά μετά στρώνει το θέμα και δεν παίρνει τόσο χρόνο, σκέψου το. Η αλήθεια είναι ότι το έτοιμο είναι ευκολία γι αυτό και θηλάζουν τόσο λίγες γυναίκες πέρα από 40 ημέρες αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση. Βέβαια σημασία έχει να είσαι καλά και να υπάρχει και ισορροπία στην οικογένεια και με το άλλο παιδί, οπότε εσ'υ ξέρεις ....

Αναστασία η μεγάλη σου τι λέει για την μπέμπα?

Γενικά ζηλεύουν τα μεγάλα σας?

Νίκη όλα ετοιμα? εμείς δεν έχουμε νονό\νονά ακόμα και κάτι μου λέει ότι θα δυσκολευτούμε γιατί είναι δύσκολες εποχές.

Βινούλα υπομονή και όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι , οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτε.

Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Ann δεν μπορώ να δίνω απο το γάλα μου στο μικρό γιατί τα φάρμακα που πέρνω δεν είναι συμβατά με το θηλασμό.Είναι τα περισσότερα risl level 3 απο το lactancia που μπήκα και είδσ,αλλά κ πέρα απο αυτό μου το απαγορεύουν κ οι γιατροί.

Το θέμα είναι κορίτσια μου ότι έχω "πεθάνει¨απ'τον πόνο απο εχτές....Τα στήθη μου είναι σαν μπαλόνια έτοιμα να σκάσουν,φοβήθηκα για μαστίτιδα αλλά τελικά δεν είναι.Ο γιατρός μου είπε πως δυστυχώς θα υποφέρω λίγες μέρες,μέχρι να ξεπρηστούν..μιλάμε για πολύ πόνο!!!Είμαι δεμένη με`επιδέσμους κ δυσκολεύομαι να πάρω αγκαλιά ακόμα κ το μωρό...τέλος πάντων...υπομονή..θα περάσει κ αυτό...

Απόψε το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε,ήταν το πρώτο βράδυ που κοιμήθηκε ο μικρός χωρίς στήθος...δηλαδή δεν κοιμήθηκε...ξενυχτήσαμε μαζί του.Δεν έκλαιγε το παιδάκι μου αλλά δυσκολευόταν να κοιμηθεί...η αλλαγή βλέπετε..Πιστεύω σε 1-2 μέρες να προσαρμοστεί.

Εμείς έχουμε βρεί νονό,τον αδερφό του άντρα μου.Μόλις συνέλθω θα τους καλέσω να φάμε και να κανονίσουμε τα της βαφτίσεως!

Αυτά απο εμένα,φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια..

μεγαλώσατε και σιγά σιγά μπαίνετε σε πρόγραμμα? εμείς ακόμα δεν αρχίσαμε ουφ! έχω αρχίσει και φοβάμαι λίγο, κυρίως αισθάνομαι ότι δεν έχω ετοιμαστεί τελείως ακόμα και ανησυχώ τι θα κάνει ο μεγάλος.

Στις 16/04 μπαίνω μέσα εάν δεν τύχει κάτι νωρίτερα, ούτε 10 μέρες δηλαδή..

Γέννησε καμία σε Ιασώ ή Γαία? μου λέτε τη γνώμη σας και το κόστος με ΕΟΠΠΫ?

γενικά με ΕΟΠΠΥ γέννησε καμία σε ιδιωτικό? πρέπει να έχω κάτι μαζί μου εκ΄τος από βιβλιάριο υγείας?

φιλάκια

Γέννησα σε ιδιωτικό στη Θεσσαλονική με ΕΟΠΠΥ και κόστισε 890ευρώ.Είμαι ασφαλισμένη στον άντρα μου.Μαζί σου θα έχεις βιβλιάρια και ταυτότητες.Θα δηλώσετε το μωρό στο ληξιαρχείο,θα βγάλετε ΑΜΚΑ ,θα το βάλετε στο βιβλιάριο να είναι ασφαλισμένο και θα τα πάτε στην κλινική για να τα δικαιολογήσουν στον ΕΟΠΠΥ.Εμάς τα ήθελαν μέσα στις επόμενες 5 μέρες από τη γέννηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!Πως είστε;Η μικρούλα είναι καλά.Οι αναγωγές σταμάτησαν εντελώς,αλλά έχουμε ένα πρόβλημα με τα κακάκια της,παρενέργεια από το εμβόλιο που κάναμε για την γαστρεντερίτιδα.Μέχρι αύριο το παρακολουθούμε και μετά θα δούμε.Εγώ έπαθα μία θλάση στον τετρακέφαλο και δυσκολεύομαι λίγο,ελπίζω να περάσει γρήγορα να μπορώ να πατάω το πόδι μου.Νίκη το ΙΚΑ δικαιολογεί γάλατα;Πως γίνεται η διαδικασία;

Μόλις ξύπνησε σας αφήνω.Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας,

ολα τα μωράκια και οι μανούλες καλά?

Ζούμπι μου υπομονή, το στήθος πονάει πολύ, δυστυχώς είχα περάσει σχεδόν μαστίτιδα και εγώ και ξέρω. Ελπίζω σύντομα να συνηθίσει και ο μικρός σου και να μπείτε σε σειρά σιγά σιγά. περαστικά και για το θέμα υγείας που έχεις.

Λένα σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Νίκη αλήθεια πως πε΄ρνεις από το ΙΚΑ για το γάλα? πρώτη φορά το ακούω...

Καλό απόγευμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου τι κάνετε???? Εμείς Δόξα τω Θεώ μια χαρά!!

Εγώ έχω από εχθές φτιάχνω τις προσκλήσεις για την Βάπτιση και τώρα τις τελείωσα...

Σας στέλνω φώτο να τις δείτε!!! Θα σας σχολιάσω μετά τώρα δεν έχω πολύ χρόνο!!

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το γάλα που δικαιολογεί το ΙΚΑ είναι για τα παιδάκια που έχουν αλλεργία (αντιαλλεργικά γάλατα)στην Πρωτεΐνη της αγελάδος ή δυσανεξία στην Λακτόζη... εμείς έχουμε αλλεργία και του δίνω το Allernova της Novalac που έχει την πρωτεΐνη της αγελάδος εκτενώς υδρολυμένη δεν περιέχει λακτόζη και είναι ειδκό για τις αναγωγές!!! Είναι πολύ καλό γάλα αλλά μόνο με την συννένεση γιατρού!! Εάν το γάλα που πίνουν τα μωρά σας έχει πάνω Barcode να πάρετε τηλ. στον ασφαλιστικό σας φορέα και να ρωτήσετε εάν το συγκεκριμένο γάλα που πίνει το μωρό αν γράφεται!!! Εμάς έχει 20 ευρώ το κουτί και δεν μου είχε πει κανένας αν γράφεται και τυχαία το βρήκα στο internet!!! Να τα ψάχνετε όλα υπάρχουν κρυφά σημεία!!!

Φιλάκια ότι άλλο θέλετε με ρωτάτε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και καλό ΣΚ να έχουμε,

εμείς πήγαμε χτες στο γιατρό όλα καλά, Δόξα το Θεό και Τρίτη μπαίνω μέσα. Θα πάω κατά τις 6 για εξετάσεις και πρώτα ο Θεός 8-8.30 θα ξεκινήσουμε. 2,5 μέρες μου έμειναν στην ουσία, ανηπομονώ να κρατήσω στην αγκαλιά μου τη ζουζούνα, καμιά φορά αναρωτιέμαι εάν θα είναι το ίδιο δυνατό όσο την πρώτη φορά. Μου φαίνεται πως ναι...

Το άλλο Σάββατο θα γυρίζουμε σπίτι και θα συνεχίσουμε τη ζωή μας με τα δυο παιδάκια μας!! Νιώθω πλήρης, τα έχω όλα κι ας μην έχω καθόλου λεφτά :lol: , φτάνει να είμαστε καλά. προσεύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι καλά το μωράκι μου.

Αυτά από εμένα, δεν ξέρω εάν θα προλάβω να ξαναμπώ, διαφορετικά θα τα πούμε με νέες εμπειρίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...