Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εναλλακτικο μενου


Recommended Posts

Γεια σας ομορφες!!!

Θελω να μου δωσετε ιδεες για εναλλακτικο μενου στις μικρες μου....

πχ με τι μπορω να αντικαταστησω την φρουτοκρεμα και με τι το απογευματινο (συνηθως τρωμε μπισκοτοκρεμα ή γιαουρτι ή τοστ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουάκερ με φρούτο, γιαούρτι με κουάκερ, γιαούρτι με φρούτα αυτά δίνω εγώ στον δικό μου. Αβγό δε δίνεις; Επίσης το απόγευμα μπορείς να δώσεις και τραχανά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουάκερ με φρούτο, γιαούρτι με κουάκερ, γιαούρτι με φρούτα αυτά δίνω εγώ στον δικό μου. Αβγό δε δίνεις; Επίσης το απόγευμα μπορείς να δώσεις και τραχανά.

Μμμμ.... συνδυασμους με κουακερ δεν ειχα σκεφτει καθολου..... Τραχανα δυστυχως δεν τρωμε με τιποτα....μονο αν τον αλεσω στο μεσημεριανο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μικρη μου ειναι 17 μηνων και το απογευμα θα φαει η γιαουρτι με μελι, η μια φετα μαυρο ψωμι με ταχινι, η τοστ με τυρι, η φρουτο... το κουακερ της το εβαζα στο φαγητο της οταν ακομα της το αλεθα, αλλα ειναι καλη ιδεα και για απογευματινο... το καλοκαιρι ετρωγε και μια φετα μαυρο ψωμι με τριμμενη ντοματα , λαδι και ριγανη ;) τραχανα τρωει για μεσημεριανο, αλλα μαλλον θα τον καταργησω το μεσημερι και θα τον εισαγω σαν απογευματινο με λαχανικα... μια φορα, της εκανα μηλοπιτα στρουντελ, δηλ. σε φυλλο πιτας εβαλα ψιλοκομμενο μηλο,,, σταφιδες, λιγη φρυγανια για τα υγρα και μια κουταλια του γλυκου μελι.. την εψησα και εφαγε μια χαρα!! βλεπεις, ειμαι λιγο αυστηρη με τη διατροφη της..

το πρωι τους δινεις φρουτα;;; γιατι να τα αντικαταστησεις;; τωρα ειδικα που ερχεται χειμωνας χρειαζονται βιταμινες!! νομιζω οτι τα φρουτακια το πρωι ειναι μια χαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω του δινω και κεικ το απογευμα ή φρυγανια σκετη στο χερι.

Η Βρωμη ειναι ωραια εαν την βρασεις και μετα την βαλεις στο μιξερ με μηλο. το τσακιζει ο δικος οποτε του κανω.

Ελιοψωμο ή τυροπιτα μπορεις να τους δωσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κουάκερ εγώ δεν το βράζω, βράζω νερό και το προσθέτω στο κουάκερ, ανακατεύω και γίνεται μια χαρά! Βάζω μέσα και κάποιο λιωμένο φρούτο, τώρα που σιγά σιγά κόβει τα αλεσμένα βάζω μπανάνα σε κομματάκια. Στο γιαούρτι το προσθέτω όπως είναι, μουσκεύει από τα υγρά του γιαουρτιού και μαλακώνει. Το τρώει με ευχαρίστηση ευτυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ νωρίς το απόγευμα δίνω κεηκ καρότου σπιτικό που μπορώ να ελέγξω τη ζάχαρη,γιαούρτι,μπανάνα,τοστ,αυγόφετα,ζελέ με φρούτα,κριτσίνια,κανά μπισκοτάκι,κρέμες με άνθος αραβοσίτου.Λίγη ποσότητα.Το βράδι όμως εκεί κατά τις 20,00 τις ταίζω από το μεσημεριανό φαγητό.

Αυτό το κουάκερ εμεις δε το συμπαθήσαμε ποτέ....βέβαια κρεμούλα με μαρμελάδα προσπάθησα μόνο να το κάνω αλλά ήταν αποτυχία ούτε εγώ μπορούσα να το φάω σαν πίτουρο...ίσως κάτι δεν έκανα σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITE εσεις τρωτε πολυ υγιεινα!!!!! Μπραβο σας!!!! Ωραιες ιδεες!

MADRIO τι ωρα κοιμαστε το βραδυ; Σε ρωταω γιατι γραφεις οτι στις 20,00 δινεις φαγακι!!! Εμεις 21,15 βαρια 21,30 ειμαστε σε προετοιμασια υπνου....Δηλ ξεκιναμε μπανακια,αλλαγματα και γαλα... :?:?:?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιμόμαστε στις 21,00-21,30 γιατί πάμε παιδικό και τα ξυπνάμε νωρίς τα καημενούλια.20,00 δίνω φαγητό τις αφήνω λίγο να παίξουμε,μετά κάνουμε μπάνιο κατά τις 21,00 και πριν τον ύπνο γάλα.Δεν τις τάιζα παλιότερα πέρα από το απογευματινό "σνακ" μετά γάλα το βράδυ και τέλος.Αλλά μου ξυπνούσαν μέσα στη νύχτα και ήταν πεινασμένες οπότε καθιέρωσα το βραδινό γεύμα χωρίς φυσικά να σταματήσω το γάλα και είδα καλύτερα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω συνηθως τα απογευματα της δινω γιαουρτακι με φρουτα κατα τις 5:30 και κατα τις 8 η φαγητο απο το μεσημερι η φρυγανια με μελι. 'Αλλα βεβαια απογευματινα ειναι σκετα φρουτα σε ποικιλια παντα για να μην τα βαριεται, ριζογαλο σπιτικο, κρεμα ανθος, τοστ...δεν μου ερχεται τωρα κατι αλλο...παντως το φαγητο το προτιμαω γιατι χορταινει καλα το παιδι.... μην ξεχνας οτι ολη την ωρα τρεχουν...χρειαζονται ενεργεια...ελπιζω να σε βοηθησα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...