Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νόστιμα φαγητά για παιδιά!


Recommended Posts

Μαμάδες του φόρουμ ήθελα τα φώτα σας....Έχω 2 νήπια 2 ετών για τα οποία σπαζοκεφαλιάζω κατά καιρούς τι φαγητά θα μπορούσα να τους κάνω έτσι ώστε να μου τρώνε το μοσχάρι με όρεξη.Κατά προτίμηση να έχουν κιμά.

Τρώνε ήδη 1)γιουβαρλάκια,2)μακαρονάκι κοφτό με κιμά,3)κεφτεδάκια-σουτζουκάκια

Εχω περιοριστεί σε αυτές τις τρεις εναλλακτικές

Καμιά άλλη ιδέα;Κάτι ίσως που θα είχε και λαχανικό μέσα και θα τα μπέρδευε να το φανε χωρις να το ξεχωρίσουν;

post-15828-13873939798707_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μεσα στον κιμα στα κεφτεδακια τριψε στον ψιλο τριφτη,καροτακι κ κολοκυθακι,δεν φαινεται τιποτα!!! ;)

γεμιστα θα τρωνε;με κιμα κ ρυζι μεσα,ισως να τριψεις κ εκει καποιο λαχανικο.κανενα πιτακι με κιμα;οπως το τυροπιτακι αλλα με γεμιση κιμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φτιαξε πητες..μπουρεκακια..., εγω παιρνω και μακαρονια κοχυλακια η "σελινο" και τα γεμμυζω με κημα και απο πανω φτιαχνω μια σαλτσ αμε πολτοποιημενα λαχανικα...

Το μοσχαρι ειναι γεννικα δυσκολο φαγητο..και τα δικ αμου το τρωνε σε κημα γιατι αλλιως τους ειναι πολυ δυσκολο να το μασησουν οσο καλοβραμενο και να ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.

Εχω μια κορη 3,5 σχεδον χρονων που εχει σε μεγαλη αποσταση το κρεας.

Δεν τρωει ψαρι-κοτοπουλο-χοιρινο.

Η κυρια τροφη της ειναι τα οσπρια και ο κιμας! Και σε λιγα φαγητα το μοσχαρι.

Ρεβυθια-φασολια-φακες τρωει 2 φορες την ημερα. (3 φορες την εβδομαδα τρωμε οσπρια).

Με τον κιμα κανω "πειραματα" με διαφορα λαχανικα.

Στον κιμα του παστιτσιου ας πουμε αλεθω μεσα μελιτζανες-φρεσκα κρεμμυδακια και καροτα.

Μακαρονια με κιμα και αλεσμενες πρασινες πιπεριες.

Μπορεις να "κρυψεις" κολοκυθακι μεσα στα κεφτεδακια.

Μια πολυ καλη ιδεα ειναι και ο κιμας ρολο με βραστα αβγα.(αν τα τρωνε φυσικα).

Μοσχαρακι ψιλοκομμενο δεν τρωνε μεσα σε σουπιτσες?

Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο...! :D

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα!!!!

Μεσα στο κιμα μπορεις να κρυβεις τα παντα...

εγω πχ στα κεφτεδακια αλεθω και ντοματα και πιπερια πρασινη και αντι για αλατι βαζω φετα

στον κιμα για τα μακαρονια αλεθω κοκκινη πιπερια φλωρινης

επισης μια φορα ειχα φτιαξει πουρε πατατας και ειχα αλεσει μπολικο καροτο και κομματια απο μοσχαρακι

Μπορεις επισης να φτιαξεις κολοκυθοκεφτεδες...βαλε μεσα στο μιγμα για τους κολοκ/δες το κιμα,πλαστα καλα-καλα να λιωσει ο κιμας, καντα μπαλακια (οπως τα κεφτεδακια) ψηστα και ετοιμα.

Μμμμμ...τι αλλο; Κανελλονια ισως;

Και μια που μιλαμε για φαγητα...να σας ρωτησω κι εγω κατι; Οι μικρες μου τρωνε σχεδον καθε μερα λαχανικα (ειτε με μοσχαρι-κοτοπουλο-ψαρι-χοιρινο ειτε σκετα λαδερα)...και 2 φορες την εβδομαδα απαραιτητως οσπρια. Ειναι οκ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια,

Πολύ καλή ιδέα το ρολό με τα αυγά το χα ξεχάσει και ο πουρές με τά κομματάκια μοσχαράκι μεσα.Μου δώσατε άλλες 2 εναλλακτικές.Καρότα και κολοκύθια έτσι κι αλλιως βάζω στα πλάσιμο στα κεφτεδάκια-μπιφτεκάκια.

Lollipop μια χαρά ισορροπημένη μου φαίνεται η διατροφή στα κορίτσια σου.Απλά εμας σε πρόσφατες αιματολογικές μας βρήκαν χαμηλό σίδηρο οπότε δεν είναι να τις αφήσω στα λαχανικά και τα όσπρια ,μου πε ο παιδίατρος μέρα παρά μέρα κρεας.Επίσης με το αυγό έχω θέμα.Η μια δε το θέλει στις παραλλαγές που το χω δοκιμάσει,βραστό σφιχτό,μελάτο,ομελέτα,αυγοφέτες.Καμιά άλλη ιδέα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στραπατσάδα δοκίμασες; Μέσα σε πατατοσαλάτα;

Δεν το χα σκεφτεί με τη στραπατσάδα...Θα το δοκιμάσω...Στη πατατοσαλάτα σίγουρα θα το ξεχωρίσει το αυγό να το αφήσει στο πλάι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα,η μικρη μου εινια σχεδον 1 χρονωνσε 1 εβδομαδα....απο ποτε ξεκινησατε να δινετε στα μωρα σας οτι τρωτε κι εσεις?εννοω να μην βραζετε ξεχωριστ αλλο φαγητο γι αυτα και να μην ειναι αλεσμενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου,από 1 χρονού και μεις ξεκινήσαμε να δίνουμε ότι τρώμε και μεις.Όσο για τα αλεσμένα εμένα μόνες τους άρχισαν να μην τα θέλουν από 10-11 μηνών.Ξεκίνησαμε με τα φρούτα να τα τρώνε κομματάκια,μπανάνα δαγκωτή πχ,αχλαδάκι σε φετούλες και μετά τρώγαν και από το φαί μας σε κομματάκια.Επίσης κάπου εκεί 10-11 μηνών δε θέλαν και τις κρέμες,μπισκοτόκρεμες,φαρίνες κλπ κλπ.Θέλαν "σκληρά" πιο πολύ να τρίβουν τα ούλα.Μπισκοτάκια,κουλούρι τέτοια.Ξεκίνα να της δίνεις κομμάτια δε παθαίνει τίποτα,θα της αρέσει η διαδικασία.Και μην αγχωθείς αν τρώει λιγότερη ποσότητα είναι φυσιολογικό γιατί παρεμβάλλεται και η διαδικασία του μασήματος που τα κουράζει.Να τη χαίρεστε,πολύχρονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, εγώ πριν καμιά-δυο βδομάδες άρχισα να του δίνω το φαγητό του σε κομματάκια και το τρώει μια χαρά. Την πρώτη μέρα έκανε μια ώρα να φάει, σιγά σιγά όμως εξοικειώθηκε και το τρώει σχετικά γρήγορα. Φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμα, κ.λπ. δεν έχω δώσει ποτέ, ούτε και μπισκότα, παιδικές γκοφρέτες και τέτοια. Γενικώς το θεωρώ μεγάλη εκμετάλλευση, το ότι δηλαδή μας έχουν πείσει ότι τα μωρά πρέπει να τρώνε ειδικές τροφές, παιδικές κρέμες, παιδικά γιαούρτια, παιδικά μπισκότα, παιδικές γκοφρέτες, τροφές σε βαζάκια, φρούτα σε βαζάκια, κ.λπ.

MARDIO εδώ και μέρες ήθελα να σου γράψω για το αβγό, αν το έχεις δώσει σε μορφή αβγολέμονου, και μετά το ξεχνούσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...