Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΘΙΝΩΠΩΡΙΝΕΣ Κ ΧΕΙΜΩΝΙΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ 2011 Ν5


Recommended Posts

Γεια σας!

Για το φαγητό που λέτε, εγώ του δίνω κανονικά απ' το δικό μας, απλά δε βάζω αλάτι και πιπέρι, και βάζουμε μετά στο πιάτο μας εμείς. Γίνεται λίγο άνοστο, και έλεγα ότι δεν πρόκειται να το κάνω, αλλά αφού άρχισε και τρώει κανονικό φαγητό, δε θέλω να του μαγειρεύω ξεχωριστά. Το κρεμμύδι το τσιγαρίζω λίγο, πάστα ντομάτας βάζω, ζωμό κότας και γενικά έτοιμους ζωμούς δε χρησιμοποιώ ποτέ, και από μπαχαρικά βάζω, αφού κάνουν καλό. Βάζω κανέλα, που του βάζω και στο κουάκερ και του αρέσει πολύ, μοσχοκάρυδο, ρίγανη, κ.λπ., όχι καυτερά εννοείται. Χοιρινό έχω δώσει, αλλά όχι πολλές φορές. Ψάρι μία το τρώει, μία όχι. Την Τρίτη που έκανα τσιπούρες με λαχανικά το εξαφάνισε. Έχει φάει και λαχανόρυζο και σπανακόρυζο και αρακά και σήμερα θα του δώσω φασόλια, αλλά με πατάτα μέσα για να μην του πέσουν βαριά.

Το MMR θα το κάνει σε λίγο καιρό μάλλον, φτάνει να δούμε τι γίνεται με το αβγό. Χτες έφαγε αβγολέμονο και δεν τον πείραξε, αλλά ήταν πολύ λίγο. Πάντως κι εμείς είμαστε πολύ πίσω στα εμβόλια, γιατί όταν ήταν να κάνει αυτό των 13ων μηνών ήμασταν Αγγλία, μετά αρρώστησε, και τώρα αρχίσαμε σιγά σιγά.

Μύριαμ πλησιάζεις εεε;;; Πω πω, απίστευτο μου φαίνεται! Κουράγιο με τις δουλειές και τον μικρό... Κι εμείς λέμε για το δεύτερο, αλλά να δούμε πρώτα τι θα γίνει με τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 734
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας κοριτσια τι κανετε?ηρθα κι εγω......η μικρη ειναι καλυτερα,λιγο βηχα εχει αλλα αραια και που...εγω δεν λεω να συνελθω.....

Ανναμαρια το κουακερ πως του το δινεις?Εμενα ο γιατρος ειπε να της δινω απο τα δικα μας απλα να μην ειναι τσιγαρισμενα....

Μιριαμακι πλησιαζεις κι εσυ να γεννησεις,ποτε περασε ο καιρος.....

Συμπεθερονι που εισαι καλε σε εχασα...

Αγγελικουλα μου τι κανετε εσεις?

Κανενα νεο απο πεθερες δεν βλεπω..ησυχασαν ή δεν τις δινουμε σημασια?

Γιωτουλη περαστικα σας....ωρε χαμος γινεται ολοι με ιωσεις....

Αντε να φτιαξει ο καιρος να ξεχυθουμεεεεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία περαστικά! Εμάς ο μικρός είναι καλά, κι εγώ το ίδιο, ο άντρας μου πάλι είναι άρρωστος, με συνάχι και βήχα...

Το κουάκερ το κάνω σα χυλό, δηλαδή του προσθέτω ζεστό νερό, και μετά βάζω κομματάκια μπανάνας ή κάποιου άλλου φρούτου και λίγη κανελίτσα (όχι πάντα). Μπορείς επίσης, να το βράσεις μαζί με το νερό ή φυσικά, να το κάνεις με γάλα. Επίσης, του το προσθέτω στο γιαούρτι, γιατί δεν έχω δώσει ποτέ παιδικό γιαούρτι, μόνο κανονικό πρόβειο ή αιγοπρόβειο, και του βάζω μέσα κουάκερ για να σπάει η ξινίλα. Τώρα που κάνει κρύο, βάζω και ζεστό νερό μέσα για να χλιαρέψει κάπως το γιαούρτι.

Τσιγαριστά μη φανταστείς, λίγο σωτάρω το κρεμμύδι με ελάχιστο λάδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα...καλε χαθηκατε 2 ημερες που πηγατε?

Ανναμαρια το κουακερ ειναι αυτο σαν νυφαδες αν δεν κανω λαθος....θα δοκιμασω να της δωσω....αρχισε να μην τρωει τις κρεμες,το γιαουρτι.....πηγαμε παιδιατρο σημερα,καναμε εμβολιο και εγινε ο κακος χαμος φυσικα... εχασε κι ολας βαρος η καημενη με την ιωση που ειχε....

Τι αλλα νεα βρε κοριτσια?πολυ βαρεμαρα δεν περνα η ημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία αυτό είναι το κουάκερ. Νομίζω το έχει και σε σκόνη.

Δεν περνά η μέρα;;;;; Εγώ παρακαλώ να έχει περισσότερες ώρες η μέρα, μήπως προλάβω να κάνω και τίποτα. Όλη μέρα τρέχω και τελικά τίποτα δεν κάνω... Μία οι δουλειές του σπιτιού και το μαγείρεμα, μία οι εξωτερικές δουλειές που μπορεί να πάμε και οι τρεις, μία το σχολείο, δε με φτάνει το 24ωρο!

Μήπως να έβγαινες περισσότερο έξω; Φαντάζομαι το να μένεις συνέχεια σπίτι με το μωρό θα είναι ανυπόφορο. Γιατί δεν πηγαίνεις βόλτες με το καρότσι ή, ακόμα καλύτερα, να ζητήσεις από τον άντρα σου να σου κρατάει το μωρό και να πηγαίνεις γυμναστήριο ή ζούμπα ή σε κάτι παρεμφερές; Εγώ π.χ. πηγαίνω μαθήματα κεραμικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Αναστασια μαζι παμε με τα εμβολια!χαχα!εβαλε και μας την προηγουμενη βδομαδα!αχ η μικρουλα εχασε βαρος?Ειναι που περπατησε κιολας!ή αν μπουσουλαει μου πε η παιδιατρος χανουν περισσοτερα γραμμαρια παρα οταν περπατανε!σπαταλανε περισσοτερη ενεργεια!

κουακερ?σκεφτομαι να δωσω και γω!δηλαδη αννα μαρια βαζεις βραστο νερο στο κουακερ και βαζεις μεσα φρουτο?καπως ετσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω ναι, βάζω ζεστό νερό και μετά κόβω μέσα κομματάκια μπανάνας και ρίχνω και λίάμισγη κανελίτσα. Όταν έτρωγε αλεσμένα, άλεθα μήλο ή αχλάδι ή ροδάκινο (ανάλογα την εποχή) ή έλιωνα μπανάνα με το πιρούνι και τα ανακάτευα μέσα. Φυσικά, μπορεί να γίνει και με γάλα, κανονικά με γάλα γίνεται δηλαδή.

Εμάς ο Αντρέας από κιλά βάζει αργά αλλά σταθερά. Τώρα είναι εννιάμιση περίπου, κι όλοι μου λένε "τι;;;; 14 μηνών και είναι ΜΟΝΟ εννιάμιση κιλά;;;;;". Και ακολουθούν τα κλασικά "εμένα ο δικός μου είναι 14 κιλά", "ο γιός της αδελφής μου είναι 12 μηνών και είναι 10 κιλά", κ.λπ. Να σας πω την αλήθεια, όμως, προτιμώ ένα αδύνατο μωρό, παρά ένα χοντρό μωρό που θα πρέπει μετά να τρέχω να του κάνω δίαιτα για να μη γίνει παχύσαρκο. Κι άλλωστε, ο Αντρέας δεν είναι καν αδύνατος, είναι κανονικός.

Για τα εμβόλια που λέτε, εμείς βάλαμε πριν δέκα μέρες. Έκλαψε πολύ λίγο όταν του το έκανε (στο χέρι τώρα πια!) και μετά το ξέχασε. Από παρενέργειες δεν είχε τίποτα ευτυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, καλησπέρα. Μετά από πολύ καιρό βρήκα το χρόνο να σας γράψω.

Η κατάσταση είναι λίγο δύσκολη. Μεγαλώνει η κοιλιά μου και η Ιωάννα δεν σταματιέται. Θα πειράξει ό,τι βρει και αν τη μαλώσεις θα το ξανακάνει μόνο και μόνο για να σε νευριάσει και γελάει.

από φαγητό δεν τρώμε πολλά πράγματα. τρώγαμε φακές, φασόλια, αυγό αλλά ξαφνικά τα σταμάτησε. Τώρα θέλει ό,τι τρώμε εμείς και αυτό από λίγο. Εννοείται ότι εδώ και καιρό έχουμε σταματήσει τα αλεσμένα. Το χειρότερο όμως είναι ότι τα βράδυα ξυπνάει με κλάματα και δεν κοιμάται. Αναγκαζόμαστε να την πάρουμε στο κρεβάτι μας αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα κοιμηθεί. Αλλά οι αντοχές μου είναι πολύ πεσμένες και ο άντρας μου ξυπνάει κάθε μέρα στις 6. Αυτά τα νέα μας. Ελπίζω να μπορέσω να μπω ξανά σύντομα.

Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε κοριτσια?πως ειστε?εμεις καλα...

δεν σας εχω διαβασει...ελπιζω να ειστε ολες καλα κ τα μωρακια σας.....

η μικρη μου εκοψε τα αλεσμενα κ προσπαθω να την ταισω....περπατησε δηλαδη κανει βηματακια κ μετα πεφτει..ευτυχως προσεχει κ πεφτει μαλακα..κοριτσι γιαυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι απο μενα.,

Τι κανετε?εγω εδω παλευω να αναρρωσω.,εδω και 3-4 μερες ειμαι λιγο αρρωστη..πονολαιμος συναχι αυτια ,πονανε τα κοκκαλα μόυ ..και μόυ ηρθε κι η περιοδος μαζι..χαλια χαλια χαλια..μονο ευχομαι να μήν κολλησω τον μικρο..αντε να περασει αυτος ο χειμωνας γιατι ολο Αρωστιες ρε γμτ..καλα δεν ειμαι και φαν του καύσωνα..ανοιξη μ αρεσει πιο πολυ..αλλα δεν γινεται ολο το χρονο ανοιξη..

Τα κουακερ ο δικος μόυ δεν τα τρωει με τιποτα..δοκιμασα και του εκανα και μπισκότακια με μπανανα/κουακερ &κανελα και στο τελος τα εφαγα εγω..ηταν πολυ νοστιμα ..απορω οως δεν του αρεσαν...επισης το χρησιμοποιω αντι για φρυγανια η ψωμι στα μπιφτεκια..γινονται πολυ πιο μαλακα κι αφρατα..

Οσους για τα γιουρτακια που λες α μ ουτε εγω του εχω δωσει ποτε αυτα τα παιδικα..αυτα καταρχην δεν ειναι γιουρτι ..μοιαζει με γιαουρτι..κανονικο του δινω στραγγιστο αλλα χωρις ζελατινη..

Για το βαρος που λετε ο δικος μόυ ειναι βαρέων βαρών..και δεν μπορω να καταλαβω και γιατι..ουτε γλυκα του δινω,ουτε λιπαρα πολλα ουτε φαριν λακτε και κρεμες..ειναι βεβαια και ψηλός..σχεδον 88-90 εκ και 13,5-14 κιλα..και κινείται κι ολη μερα..η παιδιατρος μόυ λεει ειναι ενταξει αν και ειναι πανω πανω στις καμπυλες..εγω ποστευω πως επειδη θηλαζει ακομα και θηλαζει πολλες φορες μεσα στην ημερα ισως να παιρνει πιο λιπαρα γαλα..δν ξερω τι να υποθεσω..πινει βεβαια και γαλα σκονη κανονικα αλλα θελει κι απο μενα..με το που τελειωνει το μπιμπερο ακουμπαει και περιμενει να τον θηλασω..

Βλεπω εχουμε και γεννητουρια οπου να ναι ..αντε με το καλο κοριτσια..

Αναστασακι οι πεθερο κουβεντες δεν σταματούν ποτε οσο υπαρχουν πεθερες..χαχα..εγω δεν ασχολουμαι πλεον εκτος αν γινει κατι τρομερο και φορτωσω πολυ..

Η λυδια ,η γιωτα τι κανουν?η βανεσσα ??εχουμε κανενα νεο απ αυτες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ΕΔΩ ΣΠΙΤΙ ΚΛΑΣΙΚΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ :lol::lol::lol:

Ο ΑΛΚΗΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣ Κ ΚΑΝΕΙ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΛΠ.ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΣΙΔΕΡΟ Κ ΦΑΓΗΤΟ ΠΡΙΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΙΝ ΥΣΗΧΙΑ ΜΟΥ.ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ ΕΧΩ ΠΗΤ.12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ΜΩΡΟ.ΠΗΓΑΜΕ ΠΗΡΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΛΙΓΑ ΖΙΠΟΥΝΑΚΙΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ Κ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΜΙΑ ΣΑΛΙΑΡΑ ΚΟΥΒΕΡΤΙΤΣΑ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ ΚΛΠ.ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΚΑΝΑ ΡΟΖ ΕΥΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΚΗ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?Η ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑ?ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΕΡΑ?ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΝΟΙΩΘΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ Κ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ....ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΩ ΤΟΝ ΑΛΚΗ Κ ΠΑΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΛΑΙΚΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Κ ΑΥΤΗ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ Η ΠΑΜΕ Κ ΠΑΙΖΟΥΜΕ Η ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΕΞΩ Κ ΠΑΜΕ ΚΟΥΝΙΕΣ ΠΑΜΕ Κ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΟΥΝΙΕΣ Η ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΩ ΕΞΩ ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ.Κ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΙΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.Κ ΜΕΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΓΔΥΝΩ Κ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΧΑΜΟΣ.

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ Κ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ 24ΩΡΟ Κ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΦΤΑΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ Ε?ΑΝΤΕ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ!!!!!!ΚΙΟΥΑΚΕΡ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΔΩ ΘΑ ΤΟ ΦΑΕΙ......ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΚΡΕΜΕΣ ΤΡΩΜΕ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΠΟΛΥΔΗΜΙΤΡΙΑΚΑ ΜΕ ΜΕΛΙ Η ΦΡΟΥΤΑ Κ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ Κ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΝΩ ΚΡΕΜΕΣ ΣΤΙΓΜΗΣ Η ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΒΡΑΣΙΜΟ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΒΑΝΙΛΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΠΟΡΤΟΛΑΛΙ ΦΡΑΟΥΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΤΑΙΔΙΑ ΒΑΡΙΕΤΑΙ.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ!!!!!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....Κ ΜΕΝΑ Η ΑΝΟΙΞΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Ο ΜΙΚΡΟΣ?ΕΜΕΝΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΟ ΑΝΗΜΕΡΟ.ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΧΩ ΦΙΛΕΝΑΔΑ Κ ΠΗΤ.12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εμείς λίγο αρρωστούληδες όλοι μας. Ο άντρας μου είναι εδώ και δυο βδομάδες περίπου με συνάχι και βήχα, όλο βήχει σα γαϊδούρι και δε λέει να του περάσει. Εγώ λίγο κρυωμένη κι ο Αντρέας λίγες μυξούλες. Κατά τα άλλα μια χαρά. Η διάθεσή του στα ύψη, η όρεξή του το ίδιο!

Εμβόλιο εμείς έχουμε αύριο το MMR, αλλά δε θα πάμε, μια που είναι κρυωμένος. Άλλωστε, θέλω να δω και τι θα γίνει με το αβγό πρώτα.

Έφη κουράγιο, τι άλλο να πω; Δεν έχεις βοήθεια από κανένα ε; Εμάς ο Αντρέας δεν είναι αντιδραστικός, ίσως επειδή δεν τον μαλώνουμε.

Τώρα τελευταία κοιμάται κάπως καλύτερα. Χτες βράδι κοιμήθηκε εννιάωρο σερί. Ελπίζω να μην τον γρουσουζέψω, φτου φτου!

Αγγελική κι εμένα η άνοιξη είναι η αγαπημένη μου εποχή!

Κι εγώ βάζω πλέον κουάκερ σε μπιφτέκια και κεφτέδες, και το χρησιμοποιώ και για το πανάρισμα των ψαριών, κ.λπ., μαζί με αλεύρι, βέβαια.

Γιαούρτι του δίνω αυτό που τρώμε κι εμείς, δηλαδή το χωριάτικο πρόβειο ή αιγοπρόβειο, που είναι πολύ ξινό. Στραγγιστό δεν αγοράζω, γιατί δε μας αρέσει, προτιμάμε το αυθεντικό γιαούρτι!

Καλά, 90 εκατοστά είναι ο Χαρούλης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 10 εκατοστά πάνω απ' τον Αντρέα!!!! Κάτσε, άμα είναι τόσο, τότε τα 14 κιλά δεν είναι πολλά. Χοντρός είναι ο γιός μιας γνωστής μου, που είναι 14 κιλά και 75 εκατοστά.

Δεν κατάλαβα, όμως, γιατί του δίνεις γάλα σκόνη αφού θηλάζει;;;;;;;;;;;;;; :o:o:o Εγώ δεν έχω δώσει σταγόνα ξένο ακόμα, αλλά τώρα σιγά σιγά λέω να αποθηλάσω και ν' αρχίσω κατευθείαν με φρέσκο, κατσικίσιο.

Μύριαμ με το καλό το καινούριο μωράκι και με το καλό να περπατήσει ο Άλκης!

Εμάς ο Αντρέας στο εμβόλιο δεν κλαίει ιδιαίτερα. Δεν τα κάνουμε στον παιδίατρο, αλλά στο νοσοκομείο, και την τελευταία φορά που πήγαμε, είχαμε να ξαναπάμε πολλούς μήνες, έτσι δεν το θυμόταν. Τον μισογδύσαμε, τον κράτησα αγκαλιά (αφού τώρα πλέον τα κάνει στο χέρι τα εμβόλια), πήρε από μόνος του τη ζελατίνα που ήταν μέσα το εμβόλιο κι έπαιζε, και έκλαψε ελάχιστα, μόνο την ώρα που τον τσίμπησαν. Μετά του πέρασε σχεδόν αμέσως.

Πάλη γίνεται, όμως, όταν θέλουμε να του καθαρίσουμε τη μύτη, έστω και με χαρτομάντηλο, να του βάλουμε ορό στη μύτη (την τελευταία φορά μάτωσε απ' το πολύ που χτυπιόταν), να του κόψουμε τα νύχια. Εκεί γίνεται χαμός!

Αυτά τα πολυδημητριακά που λες τι είναι; Κρέμες στιγμής;;;;;;; Ούτε εμείς δεν τα τρώμε αυτά τα πράγματα!

Εγώ γενικώς δεν αγοράζω τίποτα ιδιαίτερο για το μωρό. Μόνο το κουάκερ, κατά τα άλλα τρώει φαγητό, φρούτα, τοστ, γιαούρτι, κανονικά φαγητά δηλαδή.

Ρε κορίτσια, η Δώρα γέννησε;;;;;;;;;;;;; Λογικά πρέπει να έχει γεννήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια τι κανετε?

Μιριαμακι αντε πλησιαζει ο καιρος,με το καλο το μωρακι σας,να περπαρτησει ο Αλκης μονος με το καλο για να εισαι πιο ξεκουραστη με την νεα παρουσια στο σπιτι σας...!!!Ο καιρος ειναι χαλια,με καροτσι δεν παιζει να βγουμε,περασε και ασχημη γριπη και την φυλασω οσο μπορω!

Ανναμαρια μια χαρα που δεν δινεις ξενα πραγματα..εμενα βεβαια εκτος απο γαλα και φρουτοκρεμα κι εγω ολα τα αλλα δικα μας ειναι...γιαουρτι που της εδωσα κανονικο δεν της αρεσε καθολου ξυνισε τα μουτρα :lol:

Χαθηκαν καλε ολες παλι/....

Βασουλα ναι εμεις μαζι παμε στα εμβολια!!!!τι κανετε πως ειστε?

Χθες η φραουλιτσα την εβαζα και περπατουσε μονη της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπελιες!

Μυριαμακι μου κοριτσακι εχεις αυτη τη φορα ε?με το καλο!για πες. . .τωρα η 2η εγκυμοσυνη σαν και περνα πιο γρηγορα ή το ιδιο αργα οπως και την 1η φορα?Χαχα!γιατι εγω στην Ιωαννα που εμεινα εγκυος ενιωθα οτι περναγαν οι μερες τοοοσοοοο αργα!σε αντιθεση με τωρα που δεν με φτανει η μερα!πραγματικα!αντε σιγα σιγα να περπατησει κι ο Αλκουλης να απελευθερωθειτε και οι 2!:)

Αναστασια μου ντυσε καλα τη φραουλιτσα και βγες!Ολη μερα στο σπιτι ειναι λογικο να μην παλευεται η μερα!

Αγγελικουλα μμμοοουυυ τι κανετε?το παλληκαρακι σας ολοκληρος αντρας!:)δεν ειναι χοντρος καλε!90 εκατοστα ειναι πανυψηλος!εμας η Ιωαννα 75εκ ειναι και 8200 σε κιλα!μανεκεν!λεγαμε με την Αννα Μαρια να κανονισουμε να βρεθουμε και οι 3 εδω στη Λεμεσό.Γιατι ολο λεμε να κανονισουμε και δεν βρισκουμε χρονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ Ο ΑΛΚΗΣ ΝΩΡΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΠΑΘΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ Κ Κ ΜΕΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΜΙΛΙΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΡΗΜΙΑ.....

ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΑΝ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΚΗ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΤΑΙΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑΓΜΑΤΑ ΨΩΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΟΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΕΡΝΑΝΕ Η ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ....Η ΙΩΑΝΝΙΤΣΑ ΜΟΝΤΕΛΟ Ε?ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ Κ ΕΜΑΣ ΤΡΟΩΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΟΤΙ ΤΡΩΜΕ ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΛΙΤΩΝΩ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ.

ΑΡΩΣΤΟΥΛΗΔΕΣ Ε?ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!

Κ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΙΝ ΤΙΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΦΟΥΛ.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΝΤΥΣΕ ΤΙΝ ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΛΑ ΦΟΡΜΕΣ ΓΑΝΤΙΑ ΣΚΟΥΦΙ ΚΑΣΚΟΛ Κ ΒΓΑΛΤΙΝ ΕΞΩ ΚΡΙΜΑ ΕΙΣΤΕ Κ Η 2 ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕΣΑ.ΕΜΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΞΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΑΚΤΩΔΩΣ ΤΟΤΕ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ....ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ Κ ΝΑΙΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΒΑΖΩ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ Η ΒΡΕΧΕΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ.

ΦΙΛΑΚΙΑ Κ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Αναστασία συμφωνώ με τα κορίτσια. Καλό ντύσιμο και βόλτες! Εμείς όταν πήγαμε Αγγλία ήμασταν όλη μέρα έξω. Τον ντύναμε καλά, με ζιπουνάκι, φορμάκι, παντελόνι και πουλόβερ, μπουφάν, σκουφάκι και στο καρότσι με ποδόσακκο και προστατευτικό για βροχή. Τα δύο αυτά αξεσουάρ τα πήραμε μαζί με το καρότσι. Ούτε αρρώστησε, ούτε τίποτα, και έκανε και κρύο, έβρεχε, και φυσούσε. Εδώ, που δεν βγαίνουμε τόσο πολύ, όλο άρρωστος είναι.

Μύριαμ είναι σημαντικό να γλιτώνουμε το εξτρά μαγείρεμα!

Κι εγώ πιστεύω ότι ο καιρός περνά πιο γρήγορα στο δεύτερο, αν και δεν το έχω ζήσει ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNA MARIA ΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ......ΑΦΟΥ ΛΕΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΟ ΚΛΠ.

Κ ΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟΣΟ ΑΡΩΣΤΕΝΕΙ.

ΦΙΛΑΚΙΑ Κ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Αναστασια μου κι εγω ειμαι της αποψης οτι οσο μενει μεσα ενα μωρο κλεισμενο τοτε σιγουρα στην 1η εξοδο στο κρυο θα αρρωστησει!ενω ντυσε την καλα και βγες!θα δεις οτι και συ θα αλλαξεις διαθεση αμεσως!και στο σουπερμαρκετ αν ειναι κοντα σας,βαλε στο καροτσι τη μικρη και πηγαινε βολτα!ο αντρας σου δουλευει πολλες ωρες?οι φιλες σου δεν ειναι κοντα να πατε για καφεδακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια....αν με πιασετε απο τη μυτη θα σκασω...καναμε επαναληψη σημερα καλλιεργειας κι εχει παλι ουρολοιμωξη.....πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι μαλλον εχει αδυναμο αμυντικο(καπως ετσι)και γι αυτο το παθαινει.....μου ειπε και για πυελογραφια...τι ειναι αυτο παλι?ο υπερηχος ειχε βγει καθαρος παντως!αχ θα σκασω,τα φωτα σας αν ξερετε κατι..

Βασουλα δουλευει πολυ ο αντρας κι εδω ο καιρος μας ειναι ζορικος,περναμε βαρυ χειμωνα...μετα το Μαρτιο μας βλεπω εξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου περαστικα κοπελα μου στην φραουλιτσα!επρεπε να ξανακανετε καλλιεργεια και το ανακαλυψατε ή ειχε συμπτωματα η μικρη?πυελογραφια δεν ξερω τι ειναι αλλα το εψαξα στο διαδικτυο και βρηκα το πιο κατω!

Διαδικασία λήψης ακτινογραφικών εικόνων του ουροποιητικού συστήματος, μέσα από διοχέτευση –στους νεφρούς, στους ουρητήρες και στην κύστη– ειδικού ιωδιούχου διαλύματος. Κατά την εξέταση, ο ασθενής ξαπλώνει και λαμβάνονται ακτινογραφίες της κοιλιακής χώρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας....

δε σας γραφω συχνα γιατι ειμαι χαλια ψυχολογικα....μια κατι προβληματα με συγγενεις μια που ολη την ωρα τα παιδια ειναι αρρωστα δε μπορω..... :(:(:(:(:(:(:(

αναστασια απο οσα γνωριζω αυτη η εξεταση γινεται για να δουν αν τα ουρα παλλινδρομουν στα νεφρα και αν οντως συμβαινει συνηθως οφειλεται στα κσπακια να τα πω ετσι στους ουρητηρες....δηλαδη αυτα ανοιγουν για να πανε τα ουρα απο τα νεφρα στη κυστη και αν υπαρχει προβλημα τοτε αυτα δεν κλεινουν καλα και γυρνανε τα ουρα πισω στα νεφρα.....αυτα με απλα λογια.....ευχομαι να μην ειναι κατι :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Βρε Αναστασία τι πάθατε πάλι; Αμάν ρε παιδάκι μου... Την εξέταση που λες την έκανε κι ο Αντρέας, αλλά εμάς μας την είπαν κυστεογραφία. Είναι λίγο δύσκολο, γιατί βάζουν καθετηράκι για να διοχετεύσουν το υγρό, αλλά οκ, δεν κρατάει και πολύ. Κανονικά αυτό έπρεπε να το είχατε κάνει από την πρώτη φορά που έπαθε ουρολοίμωξη. Μακάρι να μην είναι τίποτα τελικά. Είχε κάποιο σύμπτωμα και το καταλάβατε;

Κοίτα, στην Αγγλία που πήγαμε, ήταν όλοι έξω με τα καρότσια, με βροχή και παγωνιά. Τους έβλεπες να πηγαίνουν οικογενειακώς εκδρομές, με πολύ μικρά μωρά, μέσα στη βροχή. Σου λέω, κι εμείς μια βδομάδα ήμασταν συνέχεια έξω και δεν αρρώστησε ο μικρός, κι εδώ που τον έχουμε πιο περιορισμένο αρρωσταίνει. Εσύ δεν οδηγείς; Ή παίρνει ο άντρας σου το αυτοκίνητο;

Γιώτα περαστικά να είναι όλα εύχομαι, και οι αρρώστιες και τα προβλήματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα αγαπημένες μου φίλες!!

μου έχετε λείψει πάρα πλύ,σας σκέφτομαι πολύ πολύ!!

Θα σας πω τα νέα μας γρήγορα και σιγά σιγά θα ξαναβρω τους ρυθμούς μου και θα είμαι πιο πολύ κοντά σας!!

Γεννηθήκε η αδερφούλα της Χρυσής μας την 1η Φεβρουαρίου τελικά,λίγο βιαστική,την περιμέναμε λίγο αργότερα

η αλήθεια είναι...

Όλα πήγαν καλά,εγώ βέβαια πολύ κλάμα και άγχος,δεν ξέρω γιατί πολύ χειρότερα από την πρώτη φορά!

Η μικρούλα είναι μια χαρά αλλά η αλήθεια έιναι ότι η κούραση με δυο τόσο μικρά παιδάκια είναι απίστευτη!!

Μυριαμάκι και Εφούλα με το καλό τα μωράκια σας, θα σας δώσω μια συμβουλή:ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΤΕ όσο μπορείτε,όσο και αν ακούγεται δύσκολο!!

Σας αγαπώ όλες και σας φιλώ προς το παρόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωρουλα μου γλυκια να σας ζησει η ζουζουνα σας!να την χαιρεστε και να ναι παντα γερη και καλοτυχη!

τωρα ειναι η μεγαλη κοπελιτσα η Χρυσουλιτσα!πιο δυσκολα τωρα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας κοριτσια

Δωρουλα μου να σας ζησει, να ειναι καλοτυχη....ψυχραιμια φιλεναδα,παρε βοηθεια απο οπου μπορεις....σε καταλαβαινω...γι αυτο ακομα εγω δεν σκεφτομαι για 2ο,μου σηκωνεται η τριχα.....

Εμεις παιρνουμε αντιβιωση,και ακομα σκεφτομαστε αν θα κανουμε κυστεογραφια....θα παρουμε και 2η γνωμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...