Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΘΙΝΩΠΩΡΙΝΕΣ Κ ΧΕΙΜΩΝΙΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ 2011 Ν5


Recommended Posts

τι κανετε?εγω εχω αυπνιες.....

αννα μαρια πως κρυωσε ο μικρος επειδη τον επλυνες?μηπως την αρπαξε απο καπου?ιωσεις κολλανε κ αμα δεν πανε πουθενα....εσυ αν πηγες καπου μπορεις να κουβαλας τον ιο....εγω οταν επιστρεφω απο δουλεια κανω μπανιο λουσιμο δεν τα αφηνω να με ακουμπησουν καθολου....ασε γιατι αν αρρωστησει η μπεμπα την περναει πολυ βαρια με απιστευτη γκρινια.....

για το mmr (ιλαρα-παρωτιτιδα-ερυθρα) λενε για αυτισμο ....εγω δεν τα πιστευω αυτα....εγω θα της το κανω μετα τους 16 μηνες για να συμπεσει με την δευτερη δοση του γιου μου...κ στον γιο μου 15μηνων το εκανα....αναστασια ξερω μονο οτι το εμβολιο αυτο εχει αντιδραση μετα απο 10ημερες κ μπορει να κανει παρα πολυ πυρετο.....εμενα ο γιος μου δεν ειχε τιποτε....το μονο οταν του το εκανε ο παιδιατρος κοκκινισε εκεινη την στιγμη κ μετα τιποτα....πυρετο δεν εκανε....τα ανηψια μου καναν κ τα δυο μετα απο 10 ημερες 39 πυρετο...κ φυσικα οταν το εκαναν αυτο το εμβολιο επειδη ημουν εγκυος δεν ηρθαν σε επαφη μαζι μου....υπαρχει μια πιθανοτητα μου ειπε ο παιδιατρος να παρουσιασουν μια απο αυτες τις παιδικες ασθενειες κ να την μεταδοσουν....κ επειδη εγω γενικα ειμαι φουλ αγχωδεις δεν αφηνα κανεναν να πλησιασει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 734
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κοριτσια!

Τελικα το καναμε το εμβολιο χθες γιατι μονο μυξουλες ειχε!μας ειπε οτι την 8η με 10η μερα ισως να κανει πυρετο!θα δουμε!τα μικρακια οσων το εκαναν αυτο το εμβολιακι παρουσιασαν πυρετο?

Κατα τα αλλα η μικρη πηγε 8kg και 73 ποντους!μας ειπε και ξαναρχισαμε το κανονικο γαλα, εδωσα 30ml χθες βραδυ, 60ml σημερα να δουμε πως θα αντιδρασει!μας ειπε απο φαγητο απο ολα εκτος ψαρι!ψαρι μετα τους 15 μηνες!κι απο φρουτα απο ολα!οταν πια πινει 120ml κανονικο γαλα και δεν παρουσιασει αλλεργια με τη βοηθεια Του Θεού και Της Παναγίας, μας ειπε να δωσουμε και τυρακι και γαλακτοκομικα!για να δουμε. . . !

Χρυσανθη μου η μικρη και ο γιοκας σου καλα ειναι?

Αναστασια για το εμβολιο αυτο ακουσα και γω γι αυτισμο!ξερω γω. . .φημες ειναι πιστευω!αλλιως οι παιδιατροι θα εκαναν ενα τετοιο εμβολιο αν υπαρχει επιστημονικη αποδειξη οτι αυτο ισχυει?'οσο για τα κομματακια μπορει και απο μονη της και κρατουσε το κεφτεδακι και δαγκωνε απλα την επεβλεπα!αλλα οταν της τα κοβω τα κοβω σε μετριο μεγεθος και παντα ειμαι εκει γιατι φοβαμαι!αλλα αν αναγουλιαζει η μικρη ασε την και οταν θα ναι ετοιμη θα το καταλαβεις!οπως λεει και η Αννα Μαρια κανενα παιδακι δεν εμεινε στα αλεσμενα, ολα τα σταματανε καποτε!

Ρε Δωρουλα. . .χαθηκες!η Χρυσουλα δεν σου αφηνει χρονο ε?:)ποτε γεννας κοριτσι μου?με το καλο!

Αννα Μαρια περαστικα στον Αντρικουλη!καλε τι θερμοκρασιες ειναι αυτες που εχουμε?πραγματικο ψοφοκρυο!κι υστερα περιμενουμε να μην αρρωστησουν τα παιδια!σημερα που επαιρνα τη μικρη στο παιδικο εξωτερικη θερμοκρασια μου εδειξε το αυτοκινητο 4 βαθμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Καλή Χρονιά με υγεία , χαρά , ευτυχία!

Με το καλό τα μωράκια σας στις εγκυμονούσες μας, όσες προσπαθούν με ένα γερό σποράκι και φυσικά να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!

Βασούλα αν και καθυστερημένα ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ! Να χαίρεσαι και την Ιωαννούλα σου!

Άννα Μαρία μου διάβασα για τον Αντρίκο τον ταξιδευτή!!! Τι καλά που τα περάσατε υπέροχα!

Βανεσάκι μου ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ!!!!!!!

Αναστασία μου πέρασε η ουρολοίμωξη επιτέλους....

Εμείς από Χριστούγεννα με οξεία βρογχιολίτιδα και ωτίτιδα, μέχρι 6.1 έπινε αντιβίωση και πάλι τώρα μπουκωμένος ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣ

Γιωτάκι τι κάνει ο Γιωργάκης σας;;

Χρυσάνθη χρόνια πολλά και σε εσάς!

Δωράκι μου βάρυνες;;; χα χα ευχάριστο αυτό!!!!!! Φιλακια στη Χρυσή σου!

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια,το καναμε το εμβολιο...καλα σε λιγο θα πρεπει να την δενω για να καθεται,χαμος στο ισιωμα...με το που μπηκαμε μεσα στον γιατρο κλαματα.....ουφ....μου ειπε για τον εμβολιο οτι για θεμα αυτισμου αν ειναι τα μωρα παρουσιαζουν στον 5ο μηνα,οταν δεν εστιαζουν στον φακο,αυτο με το φωτακι.....αρα δεν υπαρχει θεμα...μετα απο 9-10 ημερες μου ειπε ισως κανει πυρετο,εξανθηματα και πρηξιμο λεμφαδενων...

οσο για την ουρολοιμωξη πρεπει να κανουμε υπερηχο και για 6 μηνες πρεπει να της κανω καλλιεργεια...

Δωρακι μου πως εισαι?βαρυνες εε?καλο κουραγιο να εχεις....ο αντρας μου ηδη θελει κι αλλο αλλα κανω την παπια... 8-)

Βασουλα παρολο που εχουμε 8 δοντακια ακομα δεν την βλεπω ετοιμη να μασισει...λιγο ψωμακι που δινω κατι κανει,αλλα μαλλον το καταπινει.... :lol:

Ανναμαρια περαστικα σας,αντε παλι,δεν λεει να ησυχασετε καλε!!

Χρυσανθουλη μην εισαι τοσο προστατευτικη,νομιζω οτι ετσι αρρωσταινουν περισσοτερο,δεν ξερω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας.....

εμενα εχει 6 δοντακια.....δε παιζουν ρολο τα δοντια..ο ιασονακος ετρωγε κομματακια με 2 δοντια......

ο γιωργακης ακομα με αντιβιωση......πρεπει να τον παω σε παιδοπνευμονολογο.....οποτε τελος του μηνα ανεβαινω αθηνα να κανουμε ενα γυρολοι σε γιατρους.......εγω γυναικολογο να βαλω σπιραλ......το γιωργο σε παιδοπνευμονολογο ,σε ομοιοπαθητικο και τα τρια σε παιδοοφθαλμιατρο.........μιλαμε υπολογιζω να μου φυγει σε γιατρους πανω απο 500 ευρω....περαστικα μας.....

post-15592-13873939968888_thumb.jpg

post-15592-1387393996991_thumb.jpg

post-15592-13873939970742_thumb.jpg

post-15592-13873939971756_thumb.jpg

post-15592-13873939972657_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου ηθελα να το γραψω κ εγω....τα παιδια με αυτισμο φαινοντε απο την αρχη....δεν εχουν βλεματικη επαφη με τους γονεις δεν γελανε οταν τους κανεις διαφορα,υπαρχουν συμπτωματα δηλαδη....εμενα μια γνωστη μου εχει παιδακι με αυτισμο κ δεν ειχε παρει χαμπαρι μεχρι 3 ετων....εγω το ειχα καταλαβει 10μηνων αλλα τις ελεγα διακριτικα κ δεν εδινε σημασια....ειναι να μην σου τυχει.....επισης υπαρχει πιθανοτητα ενα παιδι με αυτισμο να εχει κ καποια χρωμ ανωμαλια....κανεις δεν ελεγχει τιποτα.....

επισης δεν μου αρρωσταινουν καθολου....ο ακης περασε κατι ιωσουλες τις πλακες μονο περισυ που γεννησα περασε χαλια ιωση την οποια την εφερε η μαμα μου αλλα καποιος επρεπε να τον κρατησει μιας που εγω ημουν στο μαιευτηριο.....κ η μπεμπα αρρωσταινει αλλα δεν χρειαζεται οταν ξερω οτι τα ανηψακια μου π.χ. εχουν 39-40 πυρετο να ερθουν σε επαφη.....προσεχω γιατι δεν θελω να ταλαιπωρουντε......κ εχουμε του χρονου που θα παει νηπια ο ακης ολο κ κατι θα κολλανε.....

post-15592-138739399764_thumb.jpg

post-15592-13873939977414_thumb.jpg

post-15592-13873939978432_thumb.jpg

post-15592-13873939979247_thumb.jpg

post-15592-13873939980252_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλα ειναι τα σημαδια αυτισμου......το πιο συνηθες σε ενα μωρακι ειναι να μην βαζει τα χερια και γενικως παιχνιδια στο στομα.....

το mmr σαφως και δεν "κολαει" τον αυτισμο....ισως να κανει τα σημαδια του αυτισμου πιο εντονα.......αυτο και μονο.......

αν εισαι ψαγμενος η γνωστης μπορεις ανετα να καταλαβεις αν ενα παιδακι εχει αυτισμο......ομως υπαρχουν και περιπτωσεις αυτισμου που δεν πολυ φαινονται γιατι υπαρχουν και βαθμιδες αυτισμου.....δεν ειναι ολα τα αυτιστικα παιδια το ιδιο.....

post-15592-1387393998228_thumb.jpg

post-15592-13873939983342_thumb.jpg

post-15592-13873939984004_thumb.jpg

post-15592-1387393998499_thumb.jpg

post-15592-13873939985968_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θελω να σκεφτομαι τετοια πραγματα,τρομαζω....αλλα νομιζω ναι μπορει καποιος να καταλαβει αν το μωρο του εχει περιεργη συμπεριφορα.....

Γιωτουκο ευχομαι να ειναι περαστικα....σπιραλ?καλα πως δεν το ειχα σκεφτει?αλλα δεν εχει παρενεργειες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εχει οπως ολα τα πραγματα....

πρωτον οταν ερχεται περιοδος εχεις μεγαλη ροη αιματος...

δευτερον υπαρχει η πιθανοτητα εξωμητριο(δε με ενδιαφερει γιατι εχω κανει 3 παιδια)

τριτον πρεπει καθε 6 μηνες να πηγαινεις να βλεπεις εαν ειναι στη θεση του....

και τεταρτον εχεις μικρες πιθανοτητες εγκυμοσυνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε κορίτσια μου;

Εμάς ο Αντρέας είναι ακόμα αρρωστούλης, έχει μυξούλες και λίγο βήχα που προέρχεται από τις μύξες. Γενικώς είναι ευδιάθετος και ζωηρός, όλη μέρα τρέχει και παίζει και τρώει κανονικά.

Εδώ κάνει φοβερό κρύο, πρέπει να έχει 3-4 βαθμούς έξω και φυσάει ένας τρομερός αέρας. Στο δωμάτιο του μωρού έχω το κλιματιστικό και είναι ζεστά, εμείς εδώ έχουμε γίνει παγάκια. Τώρα θα πάω να χωθώ κάτω απ' τα σκεπάσματα μήπως και ζεσταθώ!

Για το εμβόλιο κι εγώ ξέρω ότι αν το παιδί έχει αυτισμό είναι πολύ πιθανόν να "βγάλει" τα συμπτώματα στην επιφάνεια. Για τα συμπτώματα του αυτισμού είχα δει αυτό το βιντεάκι:

Είναι αρκετά κατατοπιστικό.

Για το φαγητό που λέτε, εμένα δεν έχει φάει ποτέ μόνος του, εκτός από ψωμί. Δεν έχει τύχει κιόλας να του δώσω κάτι που να μπορεί να το φάει μόνος του. Φυσικά παίρνει και κομματάκια μόνος του και τα βάζει στο στόμα, ενώ παίρνει και το κουτάλι (το κρατάω κι εγώ) και το βάζει στο στόμα του (αν δεν το κρατάω κι εγώ το αναποδογυρίζει και χύνονται όλα έξω, αλλά αυτός φαίνεται να το θεωρεί απολύτως φυσιολογικό!).

Αναστασία δε νομίζω ότι παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο τα δόντια, όπως λέει και η Γιώτα. Άλλωστε, τα μπροστινά έχουν, δε μασάνε με τα μπροστινά.

Βάσω εμείς ψάρι δώσαμε, αλλά όχι πολλές φορές, νομίζω 2-3 μέχρι τώρα. Τις δύο ήταν μπακαλιάρος και δεν τρελάθηκε, την τρίτη τσιπούρα και ενθουσιάστηκε! Έχει και προτιμήσεις ο κυριούλης!

Αναστασία εμείς μετά την ουρολοίμωξη κάναμε μερικές καλλιέργειες ακόμα και για ένα μήνα έπαιρνε καθημερινά μια πολύ μικρή δόση αντιβίωσης για προστασία. Μετά κάναμε κυστεογραφία και ήταν καθαρή, έτσι σταμάτησε την αντιβίωση. Είναι λίγο ζόρι η ουρολοίμωξη, γιατί μετά έχει τρέξιμο με εξετάσεις, αλλά καλύτερα να ξέρεις τι σου γίνεται.

Γιώτα, το σπιράλ πώς λειτουργεί; Όχι ότι σκέφτομαι να βάλω δηλαδή, αλλά έτσι ρωτάω για ενημέρωση. Εμείς προς το παρόν χρησιμοποιούμε προφυλακτικό, αλλά δεν είναι και καμιά σπουδαία μέθοδος αντισύλληψης. Αντισυλληπτικά δεν μπορώ να πάρω, πρώτον γιατί έχω θρομβοφιλία (παρ' όλα αυτά, όταν δεν το ξέραμε, πήρα για δύο χρόνια κι ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα) και δεύτερον γιατί θηλάζω. Αλλά έτσι κι αλλιώς, τώρα κοντά λέμε να αρχίσουμε προσπάθειες για το δεύτερο.

Αναστασία εννοείς ότι σκέφτεσαι να βάλεις τώρα σπιράλ και να το βγάλεις όταν θα θέλεις να κάνεις δεύτερο; Μας μπέρδεψες!

Γιώτα περαστικά σας.

Δώρα κοντεύεις ε; :)

Γιωταμαρία αμάν μ' αυτές τις αρρώστιες!

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια περαστικα στον Αντρικουλη!με τοσες παγερες μερες πως να μην αρρωστησουμε μικροι μεγαλοι?μιλαμε χθες το βραδυ ειχαμε ξεπαγιασει!

Αναστασια μου αν τα θελει αλεσμενα η φραουλιτσα δινε της τα!εμενα ο γιος του αδερφου μου τον Μαρτιο γινετε 2 χρονων και δεν θελει να φαει στερεα τροφη, εννοω σε κομματακια, αναγουλιαζει, μονο κανενα μπισκοτακι και ψωμακι!τιποτα αλλο!φαγητο και φρουτα ολα αλεσμενα!σιγα σιγα και θα τα σταματησει!αλλωστε οπως ειπε και η Αννα Μαρια κανενα παιδακι δεν εμεινε στα αλεσμενα!

Γιωτακι μου περαστικα στον Θανουλη!δεν ησυχασαμε φετος με τις αρρωστιες των μικρων μας!Περαστικα να ναι κοριτσι μου πανω απο ολα!εμας η Ιωαννουλα συναναστρεφεται και με αλλα παιδακια στο σχολειο και ετσι κολλαει πιο ευκολα!

Bourique μου σου ειπε ο παιδιατρος για οφθαλμιατρο στην μικρη?Γιατι εγω που την ρωτησα προχθες μου ειπε μετα τα 3μιση οταν τα μωρα μπορουν να μιλησουν και να πουνε τι βλεπουν και τι οχι!εγω ομως επειδη εχω σοβαρο θεμα με τα ματια μου θα την παρω νωριτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας.....

ανναμαρια αυτο ειναι για σενα

Τι είναι το σπιραλ;

Το σπιράλ ή ενδομήτριο σπείρωμα είναι ουσιαστικά ένα σπειροειδές αντικείμενο κατασκευασμένο από πλαστικό και χαλκό. Είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιείται πολύ στις Δυτικές Χώρες και έχει εξελιχθεί για να αποφευχθούν επιπλοκές και να προσφέρει αντισυλληπτική προστασία μέχρι και 5 χρόνια.

Αν και ο ακριβής τρόπος που επιτυγχάνεται η αντισύλληψη δεν είναι σαφής. Μια εξήγηση μπορεί να είναι η παρακάτω. "Το ενδομήτριο σπείραμα, ως ξένο σώμα, δημιουργεί στην ενδομήτρια κοιλότητα μια άσηπτη φλεγμονή. Από τα λευκοκύτταρα που συγκεντρώνονται λόγω της φλεγμονής, απελευθερώνονται ουσίες τοξικές τόσο για τα σπερματοζωάρια όσο και για το γονιμοποιημένο ωάριο" αναφέρει ο μαιευτήρας γυναικολόγος Θάνος Παράσχος

βασουλα θα τα παω και τα τρια σε παιδοοφθαλμιατρο γιατι ο γιωργακης εχει αστιγματισμο 3 και στα 2 ματια και αυτο ειναι κληρονομικο ειχε και ο αδελφος μου....οποτε μου ειχε πει οταν παει η μικρη 1 ετους να τα παω να τα δει γιατι μπορει να εχουν και αυτα....ελπιζω οχι.....

ο γιωργακης καλυτερα αλλαο ιασονας ξυπνησε με μυξες σημερα.....μακαρι να μην κολλησει και ο γιωργος παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια

Εννοω να βαλω τωρα σπιραλ και αν θελησω δευτερο να το βγαλω....

Η μικρη παντως ειναι κολημενη πανω μου,δεν τολμω να απομακρυνθω φωναζει μαμα και κλαιει....τι θα γινει δεν ξερω,βημα δεν μπορω να κανω...

Κι εδω εχουμε κρυο...ποτε να φτιαξει ο καιρος να ξεχυθουμε με τα καροτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Αναστασια ακουσα και γω γι αυτο το σπιραλ!πολλες κοπελες το χρησιμοποιησαν για περιοδο που δεν ηθελαν να μεινουν εγκυες!οσο για τη φραουλιτσα, υπομονη κοπελα μου!και εμενα η Ιωαννα απο προχθες που βαλαμε το εμβολιο, εχει μια γκρινια αλλο πραγμα. . . αμαν!μου εκανε και δεκατα χθες και εδωσα αντιπυρετικο!απ το εμβολιο ειναι, απο δοντια που βγαζει, απ τις μυξες που εχει ποιος ξερει?χθες παντως γκρινιαζε συνεχεια χωρις να εχει πυρετο! θα δειξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοπελες

Βασω το ιδιο εμβολιο καναμε?ιλαρα,παρωτιτιδας?

Αν ειναι ετσι θα το σκεφτω να παω να βαλω σπιραλι,ξερετε αν ποναει και γενικα ποσο διαρκει?

Παντωςε αρχισε και τρωει μεγαλυτερες μπουκιτσες η μικρη αρκει ομως να ειναι λιωμενες,πχ πατατα,γαλοπουλα φετες,τυρακι,ψωμακι...για να δουμε....αλλα ειναι λιγο τεμπελιτσα στο περπατημα,ολο μπουσουλημα κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα.....

βασουλα αν εκανε το mmr η μικρη σου αποκλειεται να ειχε δεκατα απο αυτο.....μιας και μετα απο μια βδομαδα εχει συμπτωμα απο το εμβολιο......

αναστασακι η τοποθετηση του σπιραλ γινεται σε φαση περιοδου,δηλαδη πρεπει να εχεις αιμα.....

τωρα αν ποναει η οχι δε ξερω......θα σου πω τον φλεβαρη που θα το βαλω....

απο οσο θυμαμαι η διαρκεια του ειναι σιγουρα για 2,5 χρονια αναλογως και πιο θα βαλεις.....αν καταλαβα καλα αυτο που ρωτησες......

αν εννοεις ποση ωρα θελει η τοποθετηση του στη μητρα.....τοτε δε κανει πολυ ωρα.....και γινεται στο ιατρειο του γυναικολογου....

εμεις καλυτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοριτσια ιλαρα παρωτιτιδα βαλαμε!αυτο που βαζουν 13 μηνων!mmr ονομαζεται νομιζω bourique μου!

α δηλαδη την αλλη βδομαδα μας περιμενει πυρετος παλι?ουφ:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας

Κι εγω διαβασα οτι γινεται 15 μηνων το mmr εμεις γιατι το κανουμε νωριτερα? :o

Βροχερος ο καιρος σημερα....αντε ναπιασει η ανοιξηηηηηηηη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε;

Εμείς τα ίδια, ο Αντρέας μυξούλες και βήχα, κι εγώ κρυωμένη. Ευτυχώς το περνάμε και οι δύο ελαφρά.

Το μεσημέρι τον πήγαμε στο πάρκο, έπαιξε στις κούνιες, έτρεχε από δω, έτρεχε από κει, πολύ του άρεσε!

Τώρα πάλι κρύο...

Το mmr που λέτε, εμάς μας το έγραψαν για 14 μηνών, αλλά έτσι όπως πάμε, θα το κάνει πολύ αργότερα. Ακόμα δεν έκανε το άλλο που έπρεπε να το κάνει 13 μηνών, αφού λείπαμε και μετά αρρώστησε.

Δηλαδή το σπιράλ είναι τόσο αντισυλληπτικό, όσο και εκτρωτικό; Γιατί λέει και για γονιμοποιημένο ωάριο. Δηλαδή μπορεί το ωάριο να γονιμοποιηθεί και να απορριφθεί στη συνέχεια λόγω του σπιράλ; Και το ότι αυξάνει τις πιθανότητες εξωμητρίου, και πάλι σημαίνει ότι οδηγεί ένα ήδη γονιμοποιημένο ωάριο στην απόρριψη, με επιπτώσεις, όμως, και στη μητέρα, αφού το εξωμήτριο μπορεί να προκαλέσει αρκετές επιπλοκές. Επίσης, τι σημαίνει "ο ακριβής τρόπος που επιτυγχάνεται η αντισύλληψη δεν είναι σαφής"; Αυτοί που το φτιάξανε δεν ξέρουν πώς λειτουργεί;

Καλά, Γιώτα, φαντάζομαι θα το έχεις ψάξει αρκετά, δε νομίζω ότι το βάζεις έτσι ελαφρά τη καρδία!

Η Νάσια πού χάθηκε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας φιλενάδες μου!!!!!!!

Άννα Μαρία μου καταρχήν περαστικούλια σας, μαμά κ γιος αρρωστούλια!!!!!!! Κατά δεύτερον....κάθε φορά που κάνω σύνδεση να μπώ βλέπω ότι έχεις ρωτήσει για μένα!!!!!!!! Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου για το ενδιαφέρον!!!!!!!! Το βιντεάκι για τον αυτισμό όντως πολύ κατατοπιστικό......

Βασούλα μου σε σκέφτομαι κάθε μέρα επειδή του Αη Γιαννιού ήθελα να σου ευχηθώ για την μικρή Ιωαννίτσα αλλά δεν κατάφερα να μπώ!!!! Έστω κ πολύυυυυυ καθυστερημένα Χρόνια σας Πολλά!!!!!!! Να την χαίρεστε!!!!!!!!!!

Αναστασάκο το ΜΜΡ κ εμείς τον άλλο μήνα θα το κάνουμε (15 μηνών δηλαδή)......έχω ακούσει κι εγώ διάφορα κ φοβάμαι, η παιδίατρος μας είπε ότι τα στελέχη που ενοχοποιούνταν για τον αυτισμό έχουν αφαιρεθεί εδώ κ χρόνια από το εμβόλιο!!!!!

Δεν μπαίνω πολύ συχνά πιά.....είμαι όλη την ημέρα μόνη με τα παιδιά στο σπίτι κ γενικά τρέχω (σας έχω ζαλίσει να σας το λέω αλλά είναι η πραγματικότητα), κ όταν δεν είναι τα παιδιά εδώ κάνω πάλι δουλειές! Από την άλλη, δεν ησυχάσαμε από ιώσεις κ άλλα διάφορα.......Το γελοίο της υπόθεσης???????? Με την πεθερά έχουμε καλές σχέσεις πλέον.....όχι κολλητιλίκια βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε τα ντράβαλα τα παλιά! Έκατσα κάποια στιγμή κ της μίλησα για πολλά πράγματα, να ξέρει ότι δεν γεννήθηκα ξινή από την κοιλιά της μάνας μου κ υπάρχουν λόγοι που έφτασα σε σημείο να μην θέλω να βλέπω κανέναν τους κτλ κτλ.....Ο άντρας μου βέβαια θεωρεί ότι τον έκανα να φαίνεται ο κακός της ιστορίας αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι! Έκανα υπομονή 4 χρόνια κ έσκυβα το κεφάλι ενώ όλοι με είχαν στήσει στον τοίχο ώς σκάρτη....τώρα ήρθε η ώρα να μιλήσω κ να μάθουν επιτέλους πόσα καταπίνω τόσα χρόνια!!!!!!!!

Την Δευτέρα θα πάω για τεστ παπ κ έχω αγχωθεί πολύ γιατί έχω κ κάτι ενοχλήσεις τελευταία (π.χ. πόνους περιόδου ενώ δεν περιμένω ακόμα περίοδο κτλ).....κ έχω λίγο φοβηθεί...

Σας βάζω κ φωτο των κοριτσιών να δείτε......στο άλμπουμ της ομάδας....

Σας φιλώ κ δεν σας ξεχνάω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια δεν έχω λόγια για τις μικρές! Η Χρυσούλα έγινε κουκλίτσα κι είναι ολόιδια η Μαρία!

Μια χαρά με την πεθερά, αφού τα βρήκατε...

Έλα μωρέ, δε νομίζω να έχεις τίποτα, οι ενοχλήσεις μπορεί να είναι οτιδήποτε, μπορεί να μην είναι και τίποτα.

Οι υπόλοιπες πού χαθήκατε;

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...