Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπερα σας κα Ζησοπούλου Αφροδίτη & κα Καρακώστα Χρύσα!

Εκανα πριν λιγες μερες την πρωτη μου σπερματεγχυση με χαπια serpafar και δυστηχως ηταν αποτυχης γιατι σημερα αδιαθετησα.το προβλημα μας ειναι το σπερμα του συζυγου εγω ειμαι οκ!τα αποτελεσματα του ηταν Ογκος 2,0 ml 10.000.000 /ml και ολικο αριθμο 20.000.000. Κινητικοτητα Αριστη 2% , Μετρια 8% , Ασθενης 10% και Ακινητα 80% Μπορεσαν και εκαναν τον ογκο 0,4 ml ,τον αριθμο 800.000 /ml και Αριστη Κινητικοτητα 20% μονο.

Θα ηθελα να μου πειτε αν κανοντας δευτερη σπερματεγχυση θα εχω ελπιδες να μεινω εγκυος με αυτα τα αποτελεσματα η οχι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατρος,σιγουρα δεν ειμαι κ συγνωμη που επεμβαινω,απλα απο πειρα θελω να σου γραψω δυο πραγματα.

Καταρχην ποια ηλικια εχει ο συζηγος;Και ποιος ο λογος που το σπερμα δεν ειναι πολυ καλο;Οπως ρωταει κ η φιλη πιο κατω,εχει κυρσοκηλη;

Αν εχει λοιπον κ η ηλικια του ειναι πανω απο 35-40,η καλυτερη λυση ειναι η εξωσωματικη.

Καταρχην ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις εγκυμοσυνη με τη μεθοδο της σπερματεγχυσης,εχοντας τετοια ποιοτητα σπερματος.Η σπερματεγχυση βοηθαεο οταν το σπερμα ειναι κοντα στο αριστο και δεν υπαρχουν προβληματα σημαντικα ειτε απο πλευρα της γυναικας,ειτε απο του αντρα.

Πιστευω πως οι γιατροι,ξεκιναν παντα απο τη σπερματεγχυση,κυριως για ψυχολογικους λογους του ζευγαριου.Εμεις ειχαμε πανω-κατω τις ιδιες τιμες κ ποιοτητα σπερματος.Το μονο που μας βοηθησε ηταν η εξωσωματικη.

Παιδακι μπορειτε να κανετε,βεβαιως κ υοαρχει ελπιδα.Απλα ψαξτε καλα,ρωτηστε κ επιλεξτε τη σωστη μεθοδο για εσας.

Κοριτσια εχει κιρσοκηλη ο αντρας μου αλλα την χειρουργησε το 2010.οπως μου ειπε ο γιατρος μου δεν επρεπε να γινει γιατι πλεον δεν χειρουργειτε η κιρσοκηλη καθως δεν θεραπευεται με αυτο τον τροπο!

ο συζυγος ειναι στα 32..το σπερμα που εδωσε για να γινει η σπερματεγχυση δεν ηταν καλο γιατι ο αριθμος ηταν μικρος και η κινητικοτητα το ιδιο.την εφτασαν την κινιτηκοτητα απο 10% στα 20% μονο και ο αριθμος που ηταν καλος ηταν 800.000...ο γιατρος μου ειπε εξωσωματικη να κανουμε λογω σπερματος αλλα πως μπορει να γινει αυτο εφοσον δεν υπαρχουν λεφτα!2.500 με 3.000 μου ειπε ειναι η εξωσωματικη και δεν υπαρχει περιπτωση να τα βρω αυτα τα λεφτα για αυτο σκεφτηκα για δευτερη σπερματεγχυση.ειτε κανω δευτερη ειτε τιποτα και μενω χωρις ελπιδα να γινω και εγω μαννουλα..

γλυκιά μου rose, όλα μπορούν να γίνουν και όλα θα πάνε καλά! δεν ξέρω να σου απαντήσω για τις τιμές και τη μέθοδο, ωστόσο η μικρή σας ηλικία είναι ένα σημαντικό "χαρτί"! θα καταθέσω μόνο όσα έτυχε να ακούσω σε συζήτηση στο φιλικό μου περίγυρο προ ολίγου διαστήματος: ζευγάρι έκανε εξωσωματική, πέτυχε, απέκτησε παιδάκι. ο άντρας με κιρσοκήλη, χειρουργήθηκε, κ απο εκεί κ πέρα όλα θα κινούνταν βελτιωτικά. δλδ μετά την επέμβαση το σπερμα ολοένα φτιάχνει. τώρα, και με τη βοήθεια ενός αφεψήματος (αυτό μου έκανε εντύπωση κ εδώ θέλω να καταλήξω) που λέγεται ιποφαές, το ζευγάρι θα αποκτήσει το 2ο παιδάκι του απο ώρα σε ώρα, με φυσιολογικό τρόπο. ψάξε πληροφορίες για αυτό το αφέψημα κ ρωτήστε βεβαίως κ για την επέμβαση κιρσοκήλης. έπειτα, γιατί δεν παίρνει ο αντρούλης κ κάποιες βιταμινούλες γενικότερα? όλα αυτά βοηθούν, έτσι δεν πρέπει να είναι? εύχομαι κάθε καλό κ επίσης να σου πω να κοιτάξεις και μέσω ασφάλειας τι δικαιολογούν για εξωσωματική, στην οποία απο καρδιάς ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσεις κ να είσαι πολύ σύντομα με νινί. ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ! %%-

φιλιά !

ντεμουλα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια θα το κοιταξω αυτο που λες για το αφεψημα.τι να πω μακαρι ολα να πανε καλα και επιτελους να αποκτησω και εγω ενα μωρακι!

οσο για την κιρσοκηλη απο το 2010 την εχει κανει κανονικα θα επρεπε να ειχε βελτιωθει και οχι να ειναι χαλια..τι να πω ισως υποτροποιασε παλι γι αυτο δεν ηταν καλο και το αποτελεσμα!

ηδη θα πινει καθε μερα πορτοκαλαδα φρεσκια και θα δω μηπως μπορω να βρω και καμια αλλη βιταμινη να ξεκινησει.αχ αντε να δουμε εμεις ποτε θα γινουμε γονεις...ουτε να το φανταζομουν ποσο δυσκολο θα ηταν να κανουμε παιδι!!!

κοριτσάκι μου, απο μήνα σε μήνα, το σπέρμα μπορεί να αλλάζει. σταθερά και μόνιμα είναι αυτή η εικόνα του? ελπίζω όχι! ναι, να πίνει πορτοκαλαδίτσες κ κοίταξε σίγουρα και για βιταμίνες κ αφεψήματα! αναζήτησε ακόμη και στο ίντερνετ πληροφορίες για το ιποφαές. θα γίνεις μανούλα, θα δεις! ξέρω την αγωνία σου, σε θαυμάζω για την υπομονή σου, γιατί σε "γνωρίζω" καιρό εδώ στο μαμμυ, οπότε όταν με το καλό έρθει το σποράκι, θα χαρώ πενταπλά και δεκαπλά!!! και θυμίσου: όχι καυτά ντουζάκια κ στενά παντελόνια! όχι στρες κ κάπνισμα, πάντα για τον αντρούλη μιλάω! φρούτα, λαχανικά, ψαρικά/οστρακοειδή θα ξέρεις ίσως ότι βοηθούν. είμαι σίγουρη ότι θα μείνεις έγκυος. προσπάθησε να του ανεβάζεις το ηθικό και την ψυχολογία! είναι πολύ σημαντικό για κάθε άντρα. δεν πρέπει να αγχώνεται, ούτε κι εσύ όμως! είναι πιο απαιτητικό, αλλά θα γίνει! φιλάκια πολλά, ποτέ μην το βαζεις κάτω!

πιστευω να μην ειναι σταθερο και μονιμο αυτο ευελπιστω!εννοειται οτι θα το ψαξω για βιταμινες και οτι μπορω καλο να βρω για να παιρνει..

δεν προκειτε να το βαλω κατω ντεμουλα μεχρι να ερθει το μωρακι και σε εμας.αν τα παρατησω δεν προκειτε να γινω μαννουλα και δεν το θελω με τιποτα αυτο!οποια γυναικα θελει να γινει μαμα προσπαθει και κανει οτι μπορει για να ερθει αυτο πιστευω...

ναι τα ξερω ολα αυτα που μου λες.δοξα το Θεο ειμαστε ψυχολογικα καλα και αυτο γιατι πιστευουμε στον Θεο και ξερουμε οτι θα μας στειλει το θαυματακι μας!ετσι ποτε δεν το βαζουμε κατω και συνεχιζουμε δυναμικα..

ευχαριστω για ολα ντεμουλα μου να σαι καλα!

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινιουρια στην παρεα σας ευχομαι να καταλαγιασω λιγο την θλιψη που εχω μεσα μου.Εδω και 5 χρονια προσπαθουμε να κανουμε παιδακια γιατι αυτο ειναι το ονειρο μου να κανω 3.Τον πρωτο καιρο δεν εδινα και πολυ σημασια οταν αδιαθετουσα ωσπου μια μερα μετα απο την περιοδο μου σηνεχισα να εχω λιγο αιματακι σκουρο για 3-4 ημερες φανταστικα οτι ητανε μια επιπλοκη τησ περιοδου μου.Τελικα αποφασισα οτι πρεπει να παω στο νοσοκομειο και με παροτρηνε και γυναικολογος μου και κανοντας υπερηχο και εξεταση αιματος ειχα σχετικα χαμηλη Β χωριακη 1700 μου ειπαν πωσ εχω εξωμητριο οποτε εμεινα στο νοσοκομειο και με ενεση Methotrexate σιγα σιγα το απεβαλλα.Μετα απο αυτο το γεγονος επαληθευτικε αλλη μια εξωμητρια κυηση και δυο παλιδρομες δηλαδη καθε χρονο ειχα απο μια αποτυχια.Πλεον εχω φτασει στα ορια μου γιατι δεν περασα και λιγα!!!Και αποφασισαμε να κανουμε και μια σπερματεγχυση.Την εκανα πριν 6 μερες και περιμενω να περασουν αλλες 9 για να μαθουμε μακαρι το ευχαριτο αποτελεσμα.Προσπαθω να σκεφτομαι θετικα ειμαι χαλαρη διαβαζω πολυ να ξεχνιεμαι δεν ξερω πως θα αντιδρασω εαν δεν βγει το επιθυμητο αποτελεσμα μπορει να ουρλιαξω μπορει και να μεινω καγκελο γιατι δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανω και με τι ψυχολογια φοβαμαι κοριτσια...........

theodoragait μου , καλησπέρακι από εμένα. Το γεγονός πως καταφέρνεις και μένεις έγκυος είναι θετικό.

Βέβαια η δυστυχής κατάληξη κάθε εγκυμοσύνης εμένα θα με οδηγούσε σε συννενόηση με το γιατρό να κάνω κάποιες εξετάσεις.

Ο γιατρός σου τί σου έχει πει? Είναι κάτι οργανικό ή κάτι τυχαίο?

Όσο για τη σπερματέγχυση σου ξέρεις καλά πως υπάρχουν πολλές επιτυχείς περιπτώσεις και φυσικά μπορεί να είσαι κι εσύ.

ΦΥΣΙΚΑ και θα γίνεις μανούλα , απλά σε άλλες περιπτώσεις γίνεται εύκολα και σε άλλες πιο δύσκολα. Μην απογοητεύεσαι και ενημέρωσε μας σύντομα για το αποτέλεσμα . Σου εύχομαι μόνο+++++

theodoragait δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω με την Efrosyni μας! συνεννοήσου με τον γιατρό σου ή πάρε καλύτερα γνώμη και από άλλους. Βέβαια, τώρα ευχομαι απο καρδιάς ένα τεράστιο +! Ότι θα γίνεις μανούλα, αυτό είναι βέβαιο, γιατί θα συμφωνήσω και με την rose25, ότι όποια γυναίκα θέλει, μανούλα γίνεται όπως και να'χει μία κατάσταση, ευκολότερα ή δυσκολότερα...

rose μου, φυσικά και θα το προσπαθήσετε κ ούτε θα παρατησετε τα πράγματα στην τύχη τους. είναι θέμα χρόνου, γιατρού κ καλών συνθηκών (ψυχολογικών, διατροφικών)!

Εύχομαι και οι 2 κοπέλες να μας ανακοινώσετε σύντομα το σποράκι σας!!! ή.... τα σποράκια σας! %%-%%-%%-%%-

• Απαντήσεις

• Σε ευχαριστω πολύ! Και σε εσένα εύχομαι καλή επιτυχία!
    • Το Embryolab έχω στην λίστα μου θα κλείσω ραντεβού για να τους μηλησω.. το scratcing  διάβασα κ εγώ έδινε πολλά αποτελέσματa..σ'ευχαριστώ..σου εύχομαι καλή επιτυχία..
    • Προεμφυτευτικο έλεγχο θέλω μήπως υπάρχει πρόβλημα στα έμβρυα που έχω 2 βιοχημικές..ήταν άριστες αλλά μπορεί να υπήρχε πρόβλημα στα έμβρυα κ γι'αυτό έγινε βιοχημική..μέχρι στιγμής δεν βρέθηκε τίποτα για να απαντήσουν αυτες τις βιοχημικές..μόνο για βλαστοκυστες πάω δεν θέλω να παλεύω με τις 3ης ημερας..ξέρω κανένας τρόπος δεν είναι σίγουρος η ιατρική είναι μέχρι σε ένα σημείο από κει κ πέρα είναι θεός..απλά δεν θέλω πολλές δοκιμές πάνω στο σώμα μου είμαι 34 χρονών μέχρι τώρα έχασα τις δύο σάλπιγγες μου λόγο υδροσαλπιγγων δεν έχω να χάσω κ τα ωάρια μου ήδη έχω χαμηλή ΑΜΗ.. δυστυχώς έχω λίγο προκατάληψη στους γιατρούς που κάποιοι βλέπουν σαν χρήμα τον ανθρώπινο σώμα..αλλά δεν τελειώνει αγωνία θα συνεχίσω πιο εμπειρικά..
    • Έχει τόσο μεγάλη διαφορά ε; Πάντως στο μυαλό μου εγω είχα οτι η εμβρυομεταφορά κοστίζει πολύ λιγότερα δηλ γύρω στα 500. Έπαθα ένα σοκ!
    • Στο embryolab στη Θεσσαλονίκη είμαι. Εσυ; Σε ρωτάω για την προλακτίνη γιατί πάντα ήταν πάνω απο το όριο των 23 μόνο την τελευταία φορά που έκανα και πήγε στο 22. Αλλά δε μου είπαν ποτέ τίποτα για προλακτίνη οτι αποτελεί πρόβλημα ούτε για χάπι να την μειώσει. Σήμερα σκεφτόμουν αν έπαιξε τον ρόλο της κ αυτη για την αποτυχία.  Υστεροσκόπηση θα κάνω γιατί θέλει η γιατρός να δει το εσωτερικό της μητρας. Θα κάνουμε βιοψία μου είπε για ενδομητρίτιδα και θα κάνουμε scratching.
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...