Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΑΡΟΣ Κ ΥΨΩΣ 2ΕΤΩΝ!!!!


Recommended Posts

για σασ μανουλες...πειτε μου ποσο ζιγιζουν τα παιδακια σασ σε ηλικια 2ετων???εγω εχω τρελαθη ειμασται 2 ετων κοριτσακι και 13.500 κγ υψως 92εκ..και ο παιδ.λεει πος ειναι 1κιλο παραπανο...η μικρη ομος εχει αρκετη ορεξη για φαγητο ,τησ εχω προσπαθω να μιν τρωει ΄΄βλακιες΄΄αλλα παρολα αυτο περνει βαρος και ολο λενε ειναι παραπανο..εσασ ποσ ειναι τα μικρα σασ??εχει καμια παιδακι με τοση ορεξη για φαγητο??αλλα παιδακια τα κηνηγανε να φενε εμεις προτη προτη καθωμασται στο τραπεζι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1 κιλο παραπανω.... :o:o:o ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ......η παιδιατρος σας..

παει καλα μωρε...

Κοιτα, το θεμα δεν ειναι τοσο το βαρος..οσο ο δεικτης μαζας σωματος, και η γεννικοτερη φυσικη κατασταση ενος παιδιου..

εαν η οικογενενια σας εχει ταση σε παχυσαρκια και το παιδι δεν κινειται πολυ...εχει πλαδαρα χερια και ποδια, κολια κλπ..να το καταλαβω..

αλλα εαν το παιδι- που ειμαι σηγουρη πως αυτο ακριβως κανει- τρεχει ολη μερα, παιζει και τρωει φυσιολογικες, καθαρες μαγειρεμενς τροφες και οχι ετοιματζιδικα σκατολοιδια αποκειστηκα, ειναι μια χαρα..

Ο μεγαλος μου ηταν παντα τσουπωρο παιδι..και σαν μωρο..

τωρα ειναι 15,5 κιλα και 3 χρονων και περιση λογω αφαγιας ειχε χασει και 1 κιλο, τρωει τα παντα..ναι και μπισκοτα που και που, και σοκολατα αραια ακι που..και παγωτο..και πινει και ετοιμο χυμο σε παρτι και εκδηλωσεις..

γεννικα ομως τρωει..και ειναι λιιιγο πιο ψιλος απο σας..

ο σωματοτυπος του ειναι ομως κανονικος πλεων..εχουν φυγει τα μωρουδιστηκα "παχακια" , απλα ο σκελετος του ειναι φαρδυς και βαρυς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1 κιλο παραπανω.... :o:o:o ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ......η παιδιατρος σας..

παει καλα μωρε...

Κοιτα, το θεμα δεν ειναι τοσο το βαρος..οσο ο δεικτης μαζας σωματος, και η γεννικοτερη φυσικη κατασταση ενος παιδιου..

εαν η οικογενενια σας εχει ταση σε παχυσαρκια και το παιδι δεν κινειται πολυ...εχει πλαδαρα χερια και ποδια, κολια κλπ..να το καταλαβω..

αλλα εαν το παιδι- που ειμαι σηγουρη πως αυτο ακριβως κανει- τρεχει ολη μερα, παιζει και τρωει φυσιολογικες, καθαρες μαγειρεμενς τροφες και οχι ετοιματζιδικα σκατολοιδια αποκειστηκα, ειναι μια χαρα..

Ο μεγαλος μου ηταν παντα τσουπωρο παιδι..και σαν μωρο..

τωρα ειναι 15,5 κιλα και 3 χρονων και περιση λογω αφαγιας ειχε χασει και 1 κιλο, τρωει τα παντα..ναι και μπισκοτα που και που, και σοκολατα αραια ακι που..και παγωτο..και πινει και ετοιμο χυμο σε παρτι και εκδηλωσεις..

γεννικα ομως τρωει..και ειναι λιιιγο πιο ψιλος απο σας..

ο σωματοτυπος του ειναι ομως κανονικος πλεων..εχουν φυγει τα μωρουδιστηκα "παχακια" , απλα ο σκελετος του ειναι φαρδυς και βαρυς

δεν ξερω τι να πω....για το δεικτης μαζας σωματος δεν ξερω ποσο ειναι δεν εχωμ ιδεα ποσ ηπολογηζεται...αλλα ναι ολη μερα τρεχη δεν σταματαει ουτε λεπτο,απο μωρω παει λιγο πιο μεγαλη ειναι γεννημενη 3855κγ και 52εκ...τωρα εμφανισιακα το μονο που εχει ειναι μαγουλα και κοιλιτσα που ειναι σαν μπαλονακι να πω που ολη λενε ποσ θα φηγη αλλα δεν ξερω..

οσο για τα φαγητα προσεχουμε τι τρωει αποφευγω οσοο μπορο τα ειδη περιπτεριου αλλα δεν μπορο να πω πως δεν εχει δοκιμαση...δεν εχουμε στην οικογενια παχυσαρκια,εγω ειμαι 50κιλα 167εκ και ο μπαμπας 80κιλα και 1.80...

να σου ζισουν τα παιδακια σου... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα..κοιλιτσα μαγουλα ειανι φυσιολογικα χαρακτηρηστικα σε αυτη την ηλικια...χαλαρωσε..αν ειχε προγουλια, πατσαδες κλπ να σε ανισυχουσε..μια χαρ ειναι το παιδι..χαλαρωσε...φροντιζε απλα γεννικα για την υγεια της και οχι για το βαρος να τρωει φαγητα και περιορισε στον ελαχιστο βαθμο τις χαζομαρουλες..παιδι ειναι..θα φαει και κατι παραπανω...λογικο ειναι....

αφου δεν το τρωει...μην ανισυχεις..μεγαλονωντας θα δεις πως θα αλλαξει το σωμα της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξε σαν μανα ξερεςι εαν ενα παιδι τρωει πολυ σε αυτη την ηλικια κ αν οχι εμενα ενω μεχρι το χρονο ηταν στη ταξη του θρεφταρακι τωρα ειναι 3 κ ειναι 13 κιλα 98 ποντους ειναι στο παιδι.

η μικρη μου τωρα ειναι 11 μηνων 10 κιλα αλλα τοσο ηταν κ ο μεγαλος μου σε αυτη την ηλικια

ξαναλεω εσευ κ μονο εσυ ξερεις να τρωει πολυ η οχι κ αν σε περιπτωση τρβει πολυ θα της κανει μικρα κ συχαν γευματα

για περιπτωση παχυσαρκιας αν υπαρχει καποιος στην οικογενεια μπορει να πηρε απο εκει κ οχι απαριατητα απο γονεις μπορει απο θεια παππου γιαγια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανισυχεις...τα παιδια με προδιαθεση παχυσαρκιας φαινωνται..ειναι αλλου ειδους "παχος" αυτο που εχουν...

Ιφη σοβαρα ρε..ο Χριστοφορος ειναι 15,5 ...αλλα ετσι οπ[ως παει..θα χασει ΚΑΙ φετος βαρος..

εννωειται παλη ζεστη..παλη το ραβουμε το στωμα και τρωμε μονο φρουτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H μικρη μου 2 χρονων ηταν 13.400 και 91 εκ. (απ΄οτι βλεπω τωρα στο βιβλιαριο της)..

και μου φαινοταν και αδυνατη... :D:D:D

Τωρα 3 χρονων ζυγιζει 16.450 και 98 εκ.. αλλα τωρα πραγματικα μου φαινεται οτι εχει "γεμισει".. :mrgreen:

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου...!

Μην αγχωνεσαι!

Αμαν πια αυτοι οι παιδιατροι με τις... υπερβολες τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H μικρη μου 2 χρονων ηταν 13.400 και 91 εκ. (απ΄οτι βλεπω τωρα στο βιβλιαριο της)..

και μου φαινοταν και αδυνατη... :D:D:D

Τωρα 3 χρονων ζυγιζει 16.450 και 98 εκ.. αλλα τωρα πραγματικα μου φαινεται οτι εχει "γεμισει".. :mrgreen:

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου...!

Μην αγχωνεσαι!

Αμαν πια αυτοι οι παιδιατροι με τις... υπερβολες τους!

ela nte aman oi paidiatri alla avtous ipotithete prepei na akoume...ok einai ligo pio evsomi na po apo alla paidakia stin ilikia tis alla einai kai poio psili...egw den mporo na tin po xontroula aplos opos eipa exei kilitsa pou elpizo otan parei kai alo ispos na figi :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ειναι σοβαρη η παιδιατρος σου; εγω τι να πω ειναι 14 μηνων και ειναι 12 κιλων. τι ειναι το μωρο μου παχυσαρκος; ο δικος μου δεν μου ειπε κατι σοβαρο. και απ'οτι θυμαμαι ο μεγαλος μου ηταν 11-12 κιλα 2 ετων και ηταν πολυ αδυνατος, αφου τον κυνηγαγα να φαει κιολας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι σε μιλαω τσιλιβιθρονι οικογενειακο λεμε αλλα τρωει ας πουμε για πρωι θα πιει γαλα μετα θα φαει φρουτο η κριτσινια η κρουασαν κατι θα φαει το μεσηερι θα φαει κανονικοτατη μεριδα απ[ογευμα ναλογα αυγοφετα φρουτο η οτι σλλο θελει πατατες ενδιαμεσα παλι κατι θα φαει κ βραδυ γαλα ας πουμε προχθες εφαγε 3 πιατα πατατες τηγανητες την προηγουμενη 3 γεμιστα αημερα ενα πιατο ρυζι με θαλασσινα την πιο πορηγουμενη μια μεριδα τουρλου οπου εφαγε κ το βραδυ αλλο μιση κ μπορει να τυχει κ μια φορα τη βδομαδα να ειναι με τα ψεματα.αλλα τρωει δεν αγχωνομαι..μα δεν καθεται λεπτο ξερετε ποσο ημουνα 1χρ?7500 κιλα στο γυμνσιο ημουνα 33 κιλα κ οταν αρραβωνιαστηκα 47 κιλα κ οα ντρας μου 70 που να παρει το παιδι αλλα τρωει αυτο εχει σημασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ειναι σοβαρη η παιδιατρος σου; εγω τι να πω ειναι 14 μηνων και ειναι 12 κιλων. τι ειναι το μωρο μου παχυσαρκος; ο δικος μου δεν μου ειπε κατι σοβαρο. και απ'οτι θυμαμαι ο μεγαλος μου ηταν 11-12 κιλα 2 ετων και ηταν πολυ αδυνατος, αφου τον κυνηγαγα να φαει κιολας!!!!

malon prepei na allakw paidiatro :D den ksero ti na po :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν χρειαζετε να αλλαξεις παιδιατρο εαν εισαι γεννικα ευχαριστιμεη απο αυτην...

δεν θα ακυρωσουμε και τους παιδιατρους τωρα ,

απλα γεννικα να πορευεσαι με βαση τ δικο σου παιδι, και τα ιδιαιτερα χαρακτηρηστικα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...