Μετάβαση σε περιεχόμενο

DOSTINEX.....ΘΕΛΩ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.....


joannitaKAImpempa

Recommended Posts

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ Κ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ DOSTINEX ΜΙΣΟ ΠΡΩΙ ΜΙΣΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΗΜΕΡΕΣ....

ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ?

ΚΟΠΗΚΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ?

ΠΡΗΣΤΗΚΕ Η ΠΕΤΡΩΣΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ??

ΤΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΙΧΑΤΕ?ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΖΑΛΑΔΑ Κ ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ..

ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΟΗΘΕΙΑ Κ ΑΝ ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΩ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Κ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ....

ΑΑΑΑ........ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΕΚΑΝΕ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Κ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.......Κ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ....... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην το παρεις!! Όλα τα χάπια που διακόπτουν το θηλασμό μόνο στην Ελλάδα συνατγογραφούνται σαν καραμέλες για το λόγο αυτό. Περιέχουν τη ουσία βρωμοκρυπτινη που είναι πολύ βλαβερή για τον οργανισμό και η οποία πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο γιατην αντιμετώπιση της υπερπρολακτιναιμίας (υπερβολική έκκριση προλακτίνης που δυσκολεύει τη σύλληψη). Εντελώς καταχραστικά δίνεται για διακοπή του θηλασμού.

Άλλωστε απαγορεύεται ρητά να πιούν έστω και μια σταγόνα από το γάλα μας τα μωρά μετα τη λήψη του.. Φαντάσουν πόσο δηλητηριάζεται το γάλα και κατ'επέκταση η γυναίκα...

Κια φυσικά ο τόσο απότομος απογαλακτισμός μόνο καλό δεν κάνει στο μωρό το οποίο θα υποστεί σίγουρα κάποιο σοκ και ενδέχεται να μη μπορείς νατο ηρεμήσεις από το κλάμα.

Εγώ αποθήλασα φυσιολογικά στους 14 μήνες και όλη η προσπάθεια δι'ηρκησε περίπου 1 μήνα. Κόβεις κάθε 4-5 μέρες νάλογα το μωρό, και από ένα γεύμα μέχρι που σου μένουν μόνο οι μεταμεσονύκτιοι και μετά σιγά-σιγά κόβονται κι αυτοί.

Τώρα είδα ότι το μωρό σου είναι πολύ μικρό, 1 μήνα. Γιατόσο μικρό μωρό ίσως είναι ευκολότερο αλλά γιατί θέλεις από τώρα να διακόψεις; Τι σε ενοχλεί;

Διάβασε εδώ ό,τι περισσότερο μπορείς http://www.parents.gr/forum/forumdisplay.php?f=89 και συμβουλέψου για ότιδήποτε την Αγλαία.

Καλή τύχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τα παηρα πριν 2 χρονια πηρα ενα ολκληρο τη πρωτη μερα κ μισο τις υπολοιπες αλλα ειχα ταση για εμετο βασικα δεν θυμαμαι να ειχα ζαλαδα για καμια βδομαδα με 10μερες θυμαμαι πηρα τον γιατρο απο την επομενη που τα πηρα κ μου ειπε ειναι τα πιο ελαφρια..οπως ειπε η κοπελα αν παρεις χαπια πισογυρισμα δεν εχει να ξερεις για εμενα ειναι καλυτερα τα χαπια γιατι εστω κ λιγο να μεινει γαλα στο στηθος μελλοντικα μπορουν δημιουργηθουν πολλα προβληματα γι αυτο καοι τα πηρα.βεβαια εγω αποθηλασα στο χρονο θα προτεινα οπως κ να εχει ειτε ετσι ειτε αλλιως πρεπει να υπαρχει ανθρωπος μαζι σου αν παρεια τα χαπια για εσενα κ ανα ποθηλασεις απλα να ταιζει καποιος αλλο το μωρο για να μην σε ψαχνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, εγώ στον πρώτο έκανα φυσικό αποθηλασμό.Κάθε δύο μέρες μείωνα ένα γεύμα, βέβαια ήταν τριών μηνών. Σε 15 ημέρες το στήθος είχε αδειάσει. Στον δεύτερο όμως με συμβούλευσε ο γιατρός να πάρω οπωσδήποτε χάπια γιατί με τον αποθηλασμό μένουν υπολλείματα.Πήρα λοιπόν dostinex, όπως σου είπε ο γιατρός σου, αφού είχα ξεκινήσει να αποθηλάζω. Δεν είχα ουδεμία παρενέργεια απλά δε μου σταμάτησε το γάλα.Έτσι πήρα και δεύτερη δόση.Στον τρίτο πήρα πάλι αυτά τα χάπια, και επίσης δεν είχα καμία παρενέργεια παρά μόνο του ότι ίσως επειδή δεν αποθήλασα αρκετα πρήστηκε το στήθος μου και χρειάστηκε πάλι από την αρχή να πάρω δεύτερη δόση.Γενικά τα dostinex θεωρούνται ελαφρια με λιγότερες παρενέργειες από άλλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ τα πήρα αυτά τα χάπια και τις δύο φορές που γέννησα γιατί έπρεπε να διακόψω τον θηλασμό (οι λόγοι δεν χρειάζεται να αναφερθούν) και δεν είχα καμία παρενέργεια, το γάλα σταμάτησε αμέσως (ίσως επειδή δεν είχα σχεδόν καθόλου)....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον δεύτερο όμως με συμβούλευσε ο γιατρός να πάρω οπωσδήποτε χάπια γιατί με τον αποθηλασμό μένουν υπολλείματα.

Δε μένουν υπολλείμματα εφόσον είναι σταδιακός αλλά και υπολλείμματα να μείνουν ποτέ δεν ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα απλά αν χρειαστεί να κάνεις σύντομα μαστογραφία θα πρέπει να το αναφέρεις στον ακτινολόγο απλά για να το λάβει υπόψη του.

Για αρκετούς μήνες μετά τον αποθηλασμό ενδέχεται να υπάρχει καμιά ξεχασμένη σταγόνα αλλά είναι απολύτως φυσιολογικό. Κάθε προτροπή από γυναικολόγο για λήψη του χαπιού με αυτή τη δικαιολογία αποτελεί απλώς προσπάθεια εκφοβισμού, βασισμένη στην άγνοια της γυναίκας, με σκοπό την επικερδέστατη προώθηση του χαπιού.

Δε νομίζω να υπάρχει κανένα άλλο θηλαστικό ον στον πλανήτη που να έχει χρειάστεί να του χορηγηθεί το χάπι για να αποθηλάσει...Εκτός βεβαια αν έχουν αποθρασυνθεί τόσο και οι...κτηνίατροι :twisted:

Ενημερωθείτε κορίτσια η εποχή του μεσαίωνα πέρασε ανεπιστρεπτί...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επρεπε να κοψω το γαλα μετα απο 57 μερες που γεννησα για το λογο που φαινεται στο τικερακι μου....Ο γιατρος αμεσως μου προτεινε το γνωστο χαπι, αλλα επειδη ειχα μπουχτισει με φαρμακα, χαπια, νοσοκομεια κλπ.....εκανα την καρδια μου πετρα και αρχισα τον σταδιακο απογαλακτισμο.....ξεκινησα στις 28 Δεκεμβριου και μεχρι τις 20 Ιανουαριου ημουν μια χαρα....ουτε πρηξιματα ουτε τιποτε..Και ειχα και αρκετο γαλα-καθως εβγαζα με το θηλαστο απο την αρχη-250ml ανα αντληση και θεωρητικα θα ηταν δυσκολοτερο να κοπει...παρολα αυτα κοπηκε χωρις το χαπι και εκανα ελεγχο και ολα καλα ηταν απο εκει και περα.....(λεμε τωρα...)

Οταν το ανεφερα στο γιατρο οτι δεν ακολουθησα τις οδηγιες του και δεν πηρα το χαπι μου ειπε "καλα εκανες εφοσον το εκοψες μονη σου"......Αυτα....ελπιζω να βοηθησα και καλο απογαλακτισμο σου ευχομαι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria5 ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΟΥ..ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ..

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΜΗΝΑ...ΠΟΣΕΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ Κ ΚΑΘΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΟΒΕΣ ΜΙΑ ΑΝΤΛΗΣΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria5 δεν έχω τι να ππω... :( Σε συμπονώ απιστευτα για ό,τι πέρασες και σε θαυμάζω για την απόφασή σου για φυσικό αποθηλασμό κάτω από τέτοιες συνθήκες.

Είσαι η μοναδική περίπτωση όπου θα ήταν διακαιολογημένη η χρήση του χαπιού λόγω ψυχολογικής κατάστασης και όμως πήρες την καλύτερη απόφαση για τον εαυτό σου ανεξάρτητα το ψυχικό κόστος.

Και φυσικά αποδεικνύεις αναμφισβήτητα το πόσο άχρηστο είναι αυτό το χάπι αλλα κ πόσο ανόητα φέρονται οι γιατροί. Ακόμα και δικός σου ενώ στην αρχή σου το πρότεινε μετά συμφώνησε με ό,τι έκανες, αυτό κ μόνο δείχνει και τη δική τους πραγματική γνώμη..ανεξάρτητα αν συνήθως υπερισχύει το πορτοφόλι... :?

Σου εύχομαι ο χρόνος να σε βοηθήσει το συντομότερο δυνατό

joannitaKAImpempa συμβουλέψου το site που σου πρότεινα για τους τρόπους αποθηλασμού. Ειλικρινά θα σε βοηθήσει πολύ. Θα ακούσεις πολλές περιπτώσεις. Κάποια θα ταιριάζεικ με τη δική σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το εχχω παρει δυο φορες λογω αποβολλων...δεν ειχα καμια παρενεργεια...βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...

τον γιο μου που τον θηλασα 11 μηνες ομως δεν πηρα χαπι...το εκανα σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τα ομορφα σας λογια!!!joanitta εγω εκανα αντληση γαλακτος καθε τριωρο(...), αλλα οταν ο μπεμπης μου εφυγε, αρχισα σταδιακα να μειωνω ανα 6 ωρες(πρωι-μεσημερι-απογευμα-βραδυ), αλλα δεν εβγαζα απο καθε στηθος 120ml οπως πριν, αλλα περιπου στα 80ml(δηλαδη μειωσα και τη συχνοτητα και την ποσοτητα)...μετα απο μια εβδομαδα εκανα μονο πρωι και βραδυ...(τα ιδια ml) μετα απο μια εβδομαδα εκανα μονο πρωινη αντληση για μια εβδομαδα, μετα εκανα μονο βραδυνη(λιγοτερα ml), και μετα εκανα αντλησεις π.χ. Δευτερα-Τεταρτη-Σαββατο,μεταΤριτη-Παρασκευη και τελος.....και στις αντλησεις που εκανα μια φορα την ημερα φορουσα ενα σφιχτο σουτιεν(2 εβαζα εγω γιατι φοραω χωρις μπαλενα)..Ελπιζω να σε βοηθησει η μεθοδος....βεβαια τον Φλεβαρη πηγα στο γυναικολογο μου και με κοιταξε και στο στηθος... Καλη τυχη, καλη λοχεια και να σου ζησει η ομορφη μπεμπουλα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΡΑΚΙ...ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΙΑΣ Κ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ 3 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ Κ ΔΕΝ ΠΡΗΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΩΡΕΣ...ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ....

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΜΠΑΣ Κ ΑΠΑΛΥΝΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 years later...
στις On 9/3/2012 at 12:53 ΠΜ, ο/η despoina+3 είπε:

Λοιπόν, εγώ στον πρώτο έκανα φυσικό αποθηλασμό.Κάθε δύο μέρες μείωνα ένα γεύμα, βέβαια ήταν τριών μηνών. Σε 15 ημέρες το στήθος είχε αδειάσει. Στον δεύτερο όμως με συμβούλευσε ο γιατρός να πάρω οπωσδήποτε χάπια γιατί με τον αποθηλασμό μένουν υπολλείματα.Πήρα λοιπόν dostinex, όπως σου είπε ο γιατρός σου, αφού είχα ξεκινήσει να αποθηλάζω. Δεν είχα ουδεμία παρενέργεια απλά δε μου σταμάτησε το γάλα.Έτσι πήρα και δεύτερη δόση.Στον τρίτο πήρα πάλι αυτά τα χάπια, και επίσης δεν είχα καμία παρενέργεια παρά μόνο του ότι ίσως επειδή δεν αποθήλασα αρκετα πρήστηκε το στήθος μου και χρειάστηκε πάλι από την αρχή να πάρω δεύτερη δόση.Γενικά τα dostinex θεωρούνται ελαφρια με λιγότερες παρενέργειες από άλλα

Καλησπέρα και εγώ στο νοσοκομείο που γεννησα μοθ έδωσαν 4 μέρες από μισό χάπι τώρα είμαι σπίτι και βλέπω το στηθος μου μεν μαλακό αλλά με τραβάει κατεβάζει γάλα φυσικά δεν το πειράζω αλλά αναρωτιέμαι για πόσο καιρό θα γίνετε αυτό γιατί ανά 3 ώρες τραβάει κ τρέχει λίγο γάλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...