Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012! Νο5! ΓΕΝΝΑΜΕ!!!!!!


Recommended Posts

Γει σας κοριτσακια μ τι κανετε??? τα μωρακια σας ολα καλα???? οι διδυμομανουλες πως τα πατε???

anthropaki μου πολλα περαστικουλια κοπελα μ πως ειστε τωρα??? το μωρο???

agathap μ ναι ετσι ακριβως κ ο δικος μας κ χθες το βραδυ ελαχιστα ... αλλα δεν μ γρινιαζει εχει αερια ...

Σοφία30 μου ναι πλακα εχει ... το δικο σας καλα???

twiggy μου αντε καλος να ερθεις σπιτακι σου με τη μπουμπου σας ... κ παλι να σας ζησει κουκλα μ... πολλα φιλιαααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 345
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ΄γλυκές μανούλες!!!!!

Γεννήσαμε λοιπόν!!!!!

Πέμπτη στις 8:30 το πρωί, με καισαρική, δόξα το θεό όλα πήγαν καλά!!! τα μπουμπουκάκια μου βγήκαν 2630γρ. και 51 εκ. και 2540γρ. και 50εκ. Χρειάστηκε να μπούνε θερμοκοιτίδα για 2 μέρες προληπτικά και επειδή ήταν πρόωρα...... η αλήθεια είναι ότι μου κακοφάνηκε ΄που δεν τα είχα δίπλα μου, αλλά ευτυχώς βγήκαμε την Κυριακή από το μαιευτήριο και γυρίσαμε 4 στο σπίτι!!!!

Η Καισαρική ΄με ταλαιπώρησε αρκετά, αλλά σηκώθηκα πάρα πολύ γρήγορα από το κρεβάτι, το ίδιο απόγευμα τσούκου τσούκου για να πάω στις θερμοκοιτίδες, μεγάλη υπόθεση η δύναμη της μάνας και η λαχτάρα να δει τα μωρά της, όσο και να πονάει και να υποφέρει.....

Τι να πω, αισθάνομαι ότι ζω ένα όνειρο!!!! 2 αγγελούδια στην αγκαλίτσα μου!!!

Βέβαια οι ρυθμοί μας είναι τρελοί.... προσπαθούμε να θηλάσουμε αποκλειστικά, είναι όμως λίγο δύσκολο, πολύ ξενύχτι και προσπαθώ και εγώ να ξεκουράζουμε όταν κοιμούνται τα ζουζούνια μου, ευτυχώς έχω την μαμά εδώ και έχει και ο Βασίλης άδεια μέχρι αύριο.....

Θα προσπαθήσω να μπω να γράψω την εμπειρία μας.....

Σας φιλώ γλυκά μανούλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου καλημερα!!

γυρισαμε εχθες σπιτακι μας, ειναι απιστευτο που εχουμε τη μικρη μας εδω.. :):)

Βεβαια περασαμε πολυ ασχημο βραδυ, το μωρο δεν ησυχαζε απλα ποτε.... Καθε 2 ωρες θηλασμος διαρκειςα 1 ωρας ++ αλλαγη πανας κλπ :o:o Κατα τις 7 το πρωι κι αφου κοιμομασταν εναλλαξ για κανα 10 λεπτο, τα παιξαμε και την αφησαμε να σπαραζει στο κλαμα :oops: Τελικα αποκοιμηθηκε 4 ωρες μετα συνεχομενα!!! Αχ δυσκολο να ξερεις τι πρεπει να κανεις καθε στιγμη.. αλλα σημερα σηκωθηκαμε καπως πιο αισιοδοξοι . Αντε να γνωρισουμε καλυτερα να βρουμε τους ρυθμους μας! Εσεις βρε παιδια κοιμαστε τα βραδια? Τα αφηνετε να κλαινε ή τα βαζετε στο στηθος??

φιλια σε ολες και στα μπεμπινια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!

Καλως ηρθατε στο κλαμπ Κικη μου και Φροσυνα μου!!!Να σας ζησουν και παλι!!!

Τα βραδια εγω που θηλαζα αποκλειστικα,ηταν αρκετα μαρτυρικα,μπορει και να κοιμομασταν 1-2 ωρες συνολικα,τωρα που τη θηλαζω κανα 45λεπτο και τη βλεπω να κλαιει και να διαμαρτυρεται χωρις να ησυχαζει ουτε λεπτο της δινω και λιγο συμπληρωμα και ηρεμει,την παιρνει μετα πολυ πιο ευκολα ο υπνος και κοιμαται για κανα 3-4ωρο!Διαφορετικα ημουν οπως εσυ...Τωρα αν κλαιει το βραδυ κουναω λιγο την καλαθουνα και τραγουδαω μονοτονα η' ανοιγω το μπιστολακι και κουναω!Δοκιμασε το και εσυ,πιανει τις περισσοτερες φορες!Αλλιως την αφηνω και κλαιει,μεχρι να κουραστει και να αποκοιμηθει οπως εκανες και εσυ,αλλα αυτο δε μου πιανει και παντα!Παντως ο θηλασμος εχει ολα τα καλα του κοσμου αλλα πολυ δυσκολο βρε παιδι μου,αν γινεται αυτο για μερες απλα θα καταρευσεις καποια στιγμη και δε θα εχεις δυναμεις να συνεχισεις!Εγω προσπαθω και συνδιαζω και δικο μου και ξενο και προς το παρων παμε καλυτερα απο τις αρχες!Αλλιως θα πρεπει να την εχεις στο στηθος 24ωρες το 24ωρο!Αν αντεχεις καντο!Εγω διαλυομαι,δε μπορω!Η παιδιατρος τι σου ειπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.....ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΜΕ Ε?????

ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΟΥΝ ΕΓΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ, Η ΦΡΟΣΥΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΜΕΘΟΔΟΣ Κ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ......ΔΕΝ ΛΕΩ, ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ...

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙΡΟ.....ΕΓΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΤΟ ΑΡΧΙΣΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΑΘΜΟ.....

ΦΡΟΣΥΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ, ΕΜΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΩΡΕΣ ΣΕΡΙ ΟΠΟΤΕ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ Κ ΕΜΕΙΣ....

Κ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΝΟΥΣΕ...ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Κ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ...ΗΡΕΜΟΥΣΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ...

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΧΩΣΩ, ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΤΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ......ΣΕ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΕΔΩ Κ 2-3 ΜΕΡΕΣ...ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΣΙΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Welcome to reality Φροσύνα μου...Δεν ξέρω για σένα αλλά η γέννα μου φάνηκε πολύ πιο απλή υπόθεση από το θέμα θηλασμός και από το να έχεις το μωρό στο σπίτι πια...Φυσικά και αισθάνομαι τεράστια ευτυχία αλλά οι δυσκολίες που έχουμε να αντιμετωπίσουμε είναι τελικά πολλές!Εγώ κατέληξα ότι τα όσα είχα διαβάσει σε βιβλία και ιντερνετ έφτασαν να με καταδυναστεύουν. Φρόντισα να ενημερωθώ όσο μπορούσα περισσότερο στη διάρκεια της εγκυμοσύνης για να είμαι έτοιμη αλλά όταν ήρθε η ώρα να τα εφαρμόσω τα βρήκα σκούρα...Και οι απόψεις μου για άλλες μανούλες και το τι θα έπρεπε να κάνουν που τόσο εύκολα εξέφραζα στο παρελθόν ήταν όλα λάθος.Γιατί μόνο αν τα περάσεις μπορείς να έχεις άποψη και μάλιστα κάθε μαμά-παιδί είναι μοναδικά και δεν πρέπει να κρίνουμε εύκολα...Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη αυτή τη στιγμή...

Ο αποκλειστικός θηλασμός αποδείχτηκε ένας Γολγοθάς. Τον ανεβαίνω βέβαια ακόμα αλλά δεν ξέρω μέχρι πότε.Δεν έχω πια κανένα κόλλημα στο να δώσω ξένο γάλα και μάλιστα το έχω προσπαθήσει κάποια βράδια αλλά η μικρή δεν το δέχεται με τίποτα πια , όπως και την πιπίλα. Τουλάχιστον από τα κιλά της φαίνεται ότι τρώει καλά κι έτσι παρηγορούμαι. Βέβαια θηλάζουμε περί τις 12 φορές το 24ωρο και τα βράδια (αχ τα βράδια!) τις τελευταίες μέρες την έχω 3-4 ώρες συνεχόμενα πάνω στο στήθος...Αυτό είναι που είχα διαβάσει και λέγεται μαραθώνιος θηλασμός!Προσπαθώ ακόμα να εφαρμόσω τις οδηγίες για θηλασμό όσο και όποτε θέλει το μωρό και κάπως έτσι το στήθος έγινε κάτι σαν πιπίλα για εκείνη τα τελευταία βράδια που μας έπιασαν και οι κολικοί...3 νύχτες δεν έχω κοιμηθεί καθώς ξεκινάμε κατά τις 23:00-24:00 και την παίρνει ο ύπνος στις 4:00.Όλες αυτές τις ώρες στο στήθος αλλιώς δεν ησυχάζει!Δεν ξέρω μέχρι πότε θα αντέξω αλλά και τι άλλο μπορώ να κάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλιτσες κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ημερα της γυναικας σημερα... παρτε τα πανω σας ;)

κικι κ twiggy να σας ζησουν κα παλι τα κουλακια σας... καθε αρχη κ δυσκολη δεν ειναι ολες οι περισπτωσεις ιδιες... εγω κοριτσια δεν εχω κανενα προβλημα με το θηλασμο κ σας το λεω ειλικρινα, πριν με ξυπνουσε 2 φορες τη νυχτα κ τωρα πια μια αλλα με το που ρευοταν αμεσως κοιμοταν κ αμεσως στη κουνια τ κ ολα καλα ... δεν εχουμε γκρινια δοξα το θεο εξακολουθει να ειναι πολυ ησυχος ...

σημερα εβγαλα κ γαλα απο το θηλαστρο κ το κρατησε ο αντρας μ να παω κομμωτηριο να σουλουποθω λιγακι ... γυρησα τ εδωσα λιγο ακομα γαλα κ απο εκεινη την ωρα κοιματε, εχουν περασει 4 ωρες μεχρι στιγμης.

αχ κοριτσια εχει 3 μερες τωρα που λεει κατι ΑΓΚΟΥ , ΑΜΠΟΥ κ με τρελενει .. ολο μ γελαει ...

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΣΑΣ Κ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΣΑΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΒΙΤΑ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΜΩΡΟΥ..........

ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΟΜΑΝΟΥΛΕΣ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβιτα ποσο ειναι ο δικος σου?εμενα 1,5μηνων η μικρη..λεμε κ εμεις αγου...γελαμε στην μαμα πολυ κ λατρευουμε τον αδελφουλη μας..αφου αμα κλαψει κ της μιλησει ο γιος μου ηρεμει αμεσως...

μια απο τα ιδια κ εγω με το θηλασμο....περαν του οτι μια μερα ειχα πολυ γαλα κ παραλιγο να παθω μαστιτιδα αφου δεν το επινε ολο (κ αναγκαστικα απλα να το βγαζω κ με το θηλαστρο για να μην παθω μαστιτιδα) ειναι πολυ ευκολα...στον γιο μου να πω την αληθεια ηταν ακομα πιο ευκολα....γιατι δεν αντιμετωπισα το θεμα με την μαστιτιδα...ξυπναει μια φορα την νυχτα τρωει κ κοιμαται η μπουμπου...

τωρα επειδη θα παω στη δουλεια μαθαινουμε κ το μπιμπερο (βγαζω δικο μου κ της δινω σιγα σιγα)...δεν μας αρεσει βεβαια αλλα ολα θα γινουν....

την ημερα τρωμε ανα 2ωρο κ καποιες φορες κ στην μια ωρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου εδω και εγω και διαβαζω τα ποστακια σας...ο θηλασμος δεν ειναι και το ιο ευκολο πραγμα στην αρχη αλλα μετα γινεται τοσο ευκολο που πραγματικα εγω καποια στιγμη επρεπε να παρω φαρμακα και να δωσω μπουκαλι στο παιδι μιας και πεταγα το δικο μου και ειχα κουραστει να αποστειρωνω και να ζεσταινω νερο και να φτιαχνω γαλα και να το πεταω γιατι δεν επινε..αν εχουν κολικους τα μωρακια που θηλαζουν για προσεξτε τη διατροφη σας γιατι αν δεν τρωτε πραγματα που προκαλουν αερια και πονακια τοτε δεν εχουν προβλημα..αυτο το ξενυχτι ειναι μια φαση που περνανε και κλαινε χωρις λογω μην φοβαστε οτι κατι εχουν το πολυ πολυ βαλτε τα στο στηθος μπας και χαλαρωσουν και κοιμηθουν..εμενα 6 μηνων πλεον θηλαζει μονο πρωι βραδυ και τη νυχτα ξυπναει 3-4 φορες τι ευκολια τσαακ ανοιγω της δινω κοιμαμαι εγω κοιμαται και αυτη αα και πλεον τρωει μεσα σε 5 λεπτα..τελος οι μαραθωνιοι θηλασμοι και οι ατελειωτες ωρες ...εμενα απο την αρχη τρωει ανα 2.μιση με 3 ωρες με κρεμα καθε 3 με γαλα 2μιση κοριτσια να δινετε να τρωνε και απο τα 2 δηλαδη να πινει απο το ενα στηθος και οταν το αφησει το ξαναδινετε αν βλεπετε οτι το αφηνει και διαμαρτυρετε δωστε το αλλο μεχρι να φαει να χορτασει δεν μπορει με 2 και να μην το φτασει εγω πλεον κοιμαμαι τα βραδια αλλα μεχρι και πριν1 μηνα την ειχε πιασει ανα μια ωρα να τρωει σε σημειο που κατερεα ευτυχως μια φαση ηταν και αυτοο καλε ΚΙΚΙ σε ποια βδομαδα γεννησες γιατι εγω στις 38 βδομαδες γεννησα την κορη μου 2630 και δεν χρειαστικε θερμοκοιτιδα μαλιστα επειδη γενικα ειχα συσπασεις και επινα χαπια για να κρατηθει μεχρι τις 38βδομαδες οπου μολις τα εκοψα γεννησα και ηξερα οτι ειναι αδυνατουλα βεβαια για 3κιλα νομιζαμε αλλα λιγοτερο βγηκε μου ειπε η γιατρος οτι κατω απο 2.300 τα βαζουν θερμοκοιτιδα και αμεσως την ειχα μαζι μου στο δωματιο..κοριτσια οτι θελετε για το θηλασμο χωρις φοβο...ρωτατε στο ποστακι που εχω ανοιξει...σας βαζω λινκ..φιλακια πολλα..

http://www.mammyland.com/forum/8/19366

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γεια. Γεννήσετε όλες? να σας ζήσουν! Να τα χαίρεστε!τώρα ξεκινούν τα ξενυκτια και οι Αυπνιες αλλα χαλάλι στα μωρακια μας...είναι καταπληκτικές οι στιγμές μαζί με τα μωρο και όσο περνούν οι μέρες και αντιλαμβανεται περισσότερα,περισσότερο τρελαινομαι και εγω.είναι τέλεια!!

Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημερα και ευχαριστω για τις συμβουλες!! Πραγματι ειναι δυσκολο πραγμα ο θηλασμος στην αρχη ειδικα,αλλα ευελπιστω οτι θα φτιαξουν τα πραγματα στη συνεχεια, κατα το υποδειγμα Εβιτα!! ;) Εχθες ηταν σαφως ενα πιο ηρεμο βραδυ, η μικρη ξυπνουσε καθε 2 με 3 ωρες και καθοταν 1 ωρα στο στηθος!! Καποιες φορες με επαιρνε και μενα ο υπνος στην πολυθρονα και πεταγομουν!! :lol::lol: Το πρωι πρωι την επιασε και οιστρος και απο τις 4 μεχρι τις 7 δεν με αφηνε , ειπα να την αφησω να κλαιει και να κοιμηθω αλλα τελικ ειχε καταχεστει και την αλλαξε ο μπαμπας της (εκει ξεκλεψα ενα μισαωρακι υπνου). ;) Μετα φυσικα παλι πεινουσε αλλα επειδη τα ειχα παξει την πηρα στο κρεβατι μας στην ξαπλωτη σταση και κοιμηθηκαμε... Ακομα μπαμπας και κορη σε βαθυ υπνο!! :):):)

Το δυσκολο για μενα ειανι να την βαλω να ρευτει και μετα στην κουνια αφου φαει, χωρις να ξυπνησει παλι!!

Δεν θελω να το βαλω κατω ακομα και δεν σκεφτομαι ξενο γαλα! Ομολογω οτι 1-2 φορες σκεφτηκα την πιπιλα αλλα αντιστεκομαι μεχρι να στρωσουμε με τον θηλασμο...

Η παιδιατρος θα ερθει την αλλη βδομαδα Ιωαννιτα, θα δω τι θα μου πει και πως τα παμε σχετικα με το βαρος κλπ

Κοραγιο κοριτσακια, ο,τι μπορουμε κανουμε.. εγω ειμαι με πληγωμενες θηλες ακομα αλλα επιμενω! Το μελλον θα δειξει..Ευχομαι να φτασω στη φαση της Κισκα που θα ειναι πραγματικα απολαυση και ευκολια...

φλια σε ολες και στα μωρουλινια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnmera k apo mena manoules

egw opws sas exw pei spiti exw akoma mono tn mia n opoia einai polu polu nsuxo mwraki...

vgazw me t 8nlastro kai tns dinw apokleistika t diko m gala kai pngainw kai stn mikrn m sto maieutnrio n opoia peritto na sas pw oti exei megalwsei toooooooso polu p ka8e mera p tn vlepw m faivetai diaforetikn!!!!

trww k egw mia a kourasn gt prepei na vgazw sunexws alla twra p exei ma8ei t stn8os m d ka8usterw ka8olou kai n mikrn m 3upnaei ka8e 3 wres oute roloi na eixe trwei kanei kakakia kai molis reutei kai tnv alla3w koimatai san poulaki

ola einai kala perimenoume me avupomovnsia tn mikrn mas va er8ei me t kalo na sumplnrw8oume!!!!!

polla filakia se oles kai upomovn koritsakia m mono auto xreiazetai eee kai t 3eno mia xara galataki einai d eimai ka8olou kata anti8etws prokeimenou mama k paidakia na einai kala 3ekourasta k xortata mia xara

lo3ugka exoun ta paidakia sas???????????emena n mikrn m polu afou tn lupamai tnv kanmevn...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy υπομονη κοριτσακι....κ ο ουρανος θα γινει πιο γαλανος....εμενα χθες απο τη 1 που κοιμηθηκε ξυπνησε στις 6!!!!!!οποτε αρχιζει να στρωνει ο βραδυνος υπνος...υπομονη...

σημερα κλεισαμε μηνα εμεις!!!η μπουλουκιτσα μου εχει τα πρωτα της μικρα γενεθλια!!!!

μας εχουν πεθανει οι κολικοι ομως ρε γαμωτο....ολο ζοριζεται η ζωουλα μου... :x

εβακι θεικη η φωτογραφια σου.....χαχαχα...αλλα κ οι δικοι μας οι αντρες real men ειναι κ ας μην εκαναν διδυμα!!!!!!! :D

κ η δικια μου εχει συνεχεια λοξυγγα... :?:

ο ηχος απο το πιστολακι ηρεμει πολυ τελικα τους κολικους....try it!!!!!!!!

εγω τελικα αποφασισα να μην παρω τα χαπια απογαλακτισμου κ να προσπαθησω να το κανω με φυσικο τροπο, μειωνοντας δηλαδη ενα γευμα ανα 2-3 μερες μεχρι να μειωθει εντελως το γαλα μου...τι να πω, ελπιζω να τα καταφερω ετσι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια σας διαβαζω και σας λυπαμαι καποιες,εμας τελικα μαλλον μας ηρθαν ευκολα τα πραγματα,δεν ξερω..μαραθωνιους θηλασμους ειχαμε αυτη τη βδομαδα,τρωγαμε μια ωρα και μετα απο ενα τεταρτο ξανα τα ιδια.Εκει οντως τα παιξα λιγο αλλα αφου τα καταφεραμε ειμαστε σε καλο δρομο νομιζω,ξενο της εδωσα στην αρχη που δεν επαιρνε στηθος λογω συγχισης θηλων και μια χαρα ηταν το μωρο,τιποτα δεν επαθε,και στο κατω κατω πλεον τα γαλατα τα εχουν βελτιωσει πολυ!Σημασια εχει η μαμα να ειναι καλα για να ειναι καλα και το μωρο,αν ειναι στην τσιτα δεν θα ειναι και το μωρο ηρεμο..εμεις πλεον ειμαστε ξυπνιες πολλες ωρες μεσα στη μερα,εχουμε μεγαλωσει και πολυ,πρεπει να χουμε παει γυρω στα 5 κιλα(εχουμε ζυγισμα τη Δευτερα).Χαμογελαει πολυ συχνα πλεον και καποιες φορες γελαει και με ηχο,βγαζουμε κραυγουλες και γουργουριζουμε σαν γατακια στο αλλαγμα!Προχθες μας κοψοχολιασε λιγο γιατι την εβαλα στην καλαθουνα της πανω πανω και στο πλαι και το πρωι τη βρηκα κατω κατω(με διπλωμενα ποδαρακια,τοσο κατω ηταν)και ανασκελα.Παντως οσο μεγαλωνουν τα πραγματα θα γινονται πολυ καλυτερα σιγα σιγα,εμας μετα το σαραντισμο κοιμαται πλεον το βραδυ και ξυπναει για φαγητο μονο,μετα την αφηνω ενα τεταρτακι περιπου για να ρευτει και αν δεν κοιμηθει σηκωνομαι,κανω καμια δεκαρια βολτες στο δωματιο και κοιμαται,της βαζω και ενα χελωνακι της φισερ πραις που μας φεραν δωρο και παιζει μουσικη και κοιμαται αμεσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια .. πως ειστε σημερα??? τα νινακια ???

κοριτσακια μ ελπιζω να μην παρεξυγηθηκα για το θηλασμο.... εγω απλα ανεφερα τη περιπτωση μ για της νεες μανουλες για να μην τρομαξουν ... κ οτι δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες ... στην αρχη ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα μεχρι να βρειτε το ωραριο σας μετα ειναι παιχνιδακι κ εγω βλεπω οτι οσο μεγαλωνει τοσο περισσοτερες ωρες κοιματε το βραδυ...

twiggyκι μου ξερω οτι το εχω πει πολλες φορες αλλα αφου εχεις πληγωσει τις θυλες σ γιατι δεν βαζεις ψευτοθυλες... κ μενα στην αρχη ηταν πολυ πλυγωμενη κ ειχα τρελαθει απο το πονο.. με βοηθησε πολυ κ ακομα γιατι οσο μεγαλωνει τοσο με περισσοτερη δυναμη τραβαει

evatsi μου αντε κουκλα μ με το καλο να ερθει κ η αλλη μπουμπου σπιτι ... κοιτα εμενα στην αρχη ειχε πολυ λοξυγκα 4,5 φορες την ημερα , τωρα πια μια φορα στις 3 μερες ...

αντε να φτιαξει ο καιρος να παμε καμια βολτιτσα με το καροτσι μας... εχετε καμια ιδεα πως μπορω να ζεστανω το γαλα οσο ειμαι εξω??? ( θα εχω βγαλει με θηλαστρο) γιατι να σας πω την αληθεια ντρεπομαι να θηλασω εξω κ να νιωθω αδιακριτα βλεμματα...

πολλα φιλια σε ολες κ υπομονη κοριτσακια μ ολα θα πανε καλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evatsi :lol::D:lol::D:lol::D:lol:

εβιτακι αν αναφερεσαι σε μενα φυσικα κ δεν σε παρεξηγησα απλα δεν σου κρυβω οτι ζηλευω λιγουλακι!!!!!!!!!!! :oops:

οσο για το γαλα εγω εχω μια ισοθερμικη τσαντα σε σχημα μπουκαλιου κ βολευει πολυ...τη δοκιμασα οταν πηγαμε στον παιδιατρο...ζεστανα στον θερμαντηρα το γαλα που ειχα βγαλει κ το εβαλα εκει μεσα κ οταν χρειαστηκε να το πιουμε ηταν ζεστο!!!!μια αλλη λυση ειναι σε θερμο, μπορεις παλι να ζεστανεις το γαλα κ να το βαλεις στο θερμο κ μενει ζεστο...απλα ετσι πρεπει μετα να αδειαζεις το γαλα απο το θερμο στο μπιμπερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evita συμφωνω,κι εμας μας δυσκολεψε η αρχη αλλα πλεον ειμαστε μια χαρα!Κουκλος ο γιοκας σου,το τζην δεν τον ενοχλει ε?Εγω της εβαλα σημερα πρωτη φορα αλλα το φοβαμαι λιγο γιατι ειναι πιο σκληρο το υφασμα..Κοριτσια σημερα ολη μερα μου χαμογελαει,με το που σκυβω απο πανω της,ειδικα στο αλλαγμα,σαν να λεει αααααααχ,ξεσκατωθηκα :lol: Νιωθω οτι μ'αγαπαει και λιωνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Φρεσκομανουλιτσες ταλαιπωρημενες,

Φροσυνακι καλωσορισες στο κλαμπακι των απανταχου ξενυχτιδων :lol::lol::lol::lol: κι εμας το πρωτο βραδι ηταν μαρτυρικο οπως το δικο σας διοτι και δεν ξεραμε τι να κανουμε και πως να το κανουμε και το ταλαιπωρουσαμε το μικρο του χαμε αλλαξει πανα 12 φορες και τοπικο πλυσιμο αλλες τοσες :lol::lol: το ξαγρυπνουσαμε το αμοιρο το μωλακιιιι.τωρα που λιγο πηραμε τον αερα ειναι καλυτερα καθε 3 ωρες ξυπναμε και τρωμε στηθος αλλα χθες που δεν χορτενε με τιποτα και με ειχε ξεζουμησει του εδωσα το πρωτο του μπιμπερο με ξενο γαλατακι. Το κακο ειναι οτι εκανε εμετουλι στον υπνο του και τρομαξα μιας και με το μητρικο γαλα αυτο δεν συμβαινει γιατι ειναι ποιο ευπεπτο και δεν το ευχαριστιομουν οταν το ταιζα..(εγω απολαμβανω πολυ τον θηλασμο νιωθω πολυ ομορφα, το μπιμπερο ειναι ξενερωτο). Ο λοξυγκας ειναι πολυ σπαστικο πραγμα τον πιανει συνεχεια μετα απο καθε γευμα σχεδον και ειναι τοσο δυνατος αφου τον λοιπαμε τον σαμιαμιδακοοοοο μου αλλα μου πε η παιδιατρος ειναι απολυτος φυσιολογικο !!να μην τον ταιζω μονο οταν εχει λοξυγκα....

Ευακι με το καλο να ερθει και η αλλη σου μπουμπου σπιτακι σας!!κουραγιο με τα περα δωθε αλλα μια χαρα σε βλεπω συμπεθερα! ;) το μπουζακι πολυ γελιο :lol::lol::lol:

Εβιτακι εισαι απο τις τυχερες μανουλιτσες 8-)8-) φτου φτου φτου μη σας ματιαξουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως το μπλουζακι τελειο....οπως επισης οπως λεει κ ο αντρας μου οι αληθινοι αντρες επιλεγουν το φυλλο κ που θα μοιαζει το παιδι :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια γεια και παλι!!εριξα εναν υπνακο και εστρωσα! :) Η μικρη πολυ απολαμβανει το κρεβατι μας , μηπως να μην τη συνηθισουμε τσι ομως? :?

Ροζε ου τρομαρα που θα πηρες με την καλαθουνα, ολα καλα ομως ε? Φυσικα σε αγαπαει βρε η μπουμπου!!Εμας κοριτσια στο αλλαγμα η μπεμπα χαλαει τον κοσμο!!! Με το ζορι της βαζουμε κρεμουλα και πανα! Εσας καθονται ησυχα??

Ευακι με το καλο να παρετε και την αλλη σας μικρη στο σπιτι... :)

Σοφια μου ετσι μπραβο.χαιρομαι που απολαμβανεις τον θηλαμσο! Κι εγω αρκετα τωρα που περναει ο πονος, βοηθαει και η πολυθρονα ΙΚΕΑ φυσικα!!! ;)

Ποια με ρωτησε για τις ψευδοθηλες, η Εβιτα? Ειχα ρωτησει και στο μαιευτηριο, μου ειπαν οτι δεν κανουν για την περιπτωση μου κι οτι εχω τις "τελεις" θηλες, να κανω υπομονη!! Οσο στηθος φαινεται δεν εχ το πηρα σε κατασκευη θηλης εγω!! :P:P Ι :P ωαννιτα χαιρομαι που θα απογαλακτισεις σιγα σιγα χωρις χαπι!! Εγω δεν το πολυαμπιστευομι αυτο το χαπακι... Νομιζω θα τα καταφερεις συντομα... Καλη τυχη και δυναμη!!

Εβιτα νομιζω με ενα ρινγκ σλινγκ θα λυσεις το προβλημα σου! Ισως πρεπει να επιβαλλουμε κι μεεις με τη σταση μας το δικαιωμα στον θηλασμο σε δημοσιους χωρους!! Ειναι το πιο ωραιο και φυσικο πραγμα! Αλλη λυση ειναι να εχεις ενα μαντηλι ή πασμινα και να σκεπαζεις το στηθος σαν να φορας εσαρπα !Δοκιμασε το να μας πεις!

πολλα φιλια σε ολες, εγω αυριο πρεπει να αλλαξω τα ραμματα αλλα νομιζω ειναι νωρις να βγουμε εξω με τη μικρη, λεω να πω στη γατρο να ερθει εδω... Καλα δεν κανω?

φιλια στα μωρουλινια!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα σας μανουλιτσες!!!

Εγω πηρα την παιδιατρο και μας ειπε οτι απο κιλακια τα παμε μια χαρα και οτι το ξενο που της δινω δεν ειναι σχεδον τιποτα...καπου 150-200 ml τη μερα!Απλα το βραδυ την πιανει μια τρομερη νευρικοτητα οταν παω να την θηλασω και "παλευουμε" για να κατσει στο στηθος 40 λεπτα περιπου...και μου ειπε μηπως εχουν αρχισει οι κολικοι,θα το παρακολουθησω μεχρι τη δευτερα και θα μιλησω παλι μαζι της για να δω τι θα κανουμε!Α,να ρωτησω...εγω το βραδυ της ετοιμαζω το γαλα στο μπιμπερο και το βαζω ζεστο στο θερμο,ο οποιος λεει οτι το διατηρει για 5 ωρες,ειναι σωστο?Η' κανω λαθος?Εχω αυτον της chicco που ειναι θερμος και εχει και μια πλαστικη θηκη για μπιμπερο και τροφες!Απο λοξυγγα εχουμε και εμεις φουλ...απο οταν ηταν στην κοιλια μου ειχε 3 φορες τη μερα!

Ωχ ξυπνησε..........φιλακια!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια! διαβαζω συνεχεια τα νεα σας απο εδω αλλα δεν γραφω!

ευακι με το καλο να παρεις και το αλλο σου το μωρακι στο σπιτι! λοξυγα εχει και εμενα και εχει αρχισει να τον εκνευριζει κιολας! οποτε τον πιανει τσαντιζεται! α και τελειο το μπλουζακι!!!! :lol::lol::lol:

εμενα ο μικρος απο την αρχη εχει προγραμμα το βραδυ! καθε τρεις ωρες ξυπναει και τρωει! αν δεν κοιμηθει αμεσως τον περνω στο κρεββατι μαζι μου του χαιδευω τα μαλλακια και κοιμαται! το πρωι ακομα δεν εχουμε βαλει προγραμμα! ειναι ακομα πολυ ακανονιστο! που θα παει θα το στρωσουμε και αυτο!

ροζε ποτε τα αρχισε τα γελακια? περιμενω πως και πως το πρωτο χαμογελακι! :x:x:x τωρα χαμογελαει αλλα ειναι νευρικο δεν ειναι για εμενα!

εβιτακι μην σε νοιαζει! αν του ριξεις ενα φουλαρι απο πανω δεν περνει χαμπαρι κανενας! εγω ειδη τον εχω θηλασει εξω! η πρωτη φορα ειναι καπως μονο...!

twiggy μου ετσι ηταν κ εμενασ στην αρχη! δεν ηθελε με τιποτα το αλλαγμα! τωρα καθεται ησυχος και εχει αρχισει να του αρεσει κ το μπανακι! αν ειναι κοντα ο γιατρος καλυτερα να πεταχτεις μονη σου!

φιλακια κοριτσακια....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα!Σήμερα είναι σαφώς μια καλύτερη μέρα αφού τη νύχτα τα πήγαμε πολύ καλύτερα...Εχθές το απόγευμα ήμουν στα μαύρα μου τα χάλια μετά από 3 μέρες χωρίς ύπνο αλλά η μπουμπού το κατάλαβε και μου έκανε τη χάρη να κοιμηθεί... :roll: Ίσως έφταιγε και η πανσέληνος τί να πω , αλλά είχα πολλά νεύρα!Κόντεψα να αρπαχτώ και με την πεθερά μου και με τον άντρα μου και γενικά τα είχα παίξει! Σήμερα ξύπνησα με μεγαλύτερη αισιοδοξία και δύναμη να συνεχίσω... ;)

Απόψε τη νύχτα εφάρμοσα κι εγώ το κόλπο με τον απορροφητήρα και έμεινα άφωνη με τα αποτελέσματα!Καλέ αυτό πιάνει!Το άκουγα συνέχεια να το λένε αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυπίστευα...΄Οποια δεν το έχει κάνει χάνει!!!

Ερώτηση κρίσεως : που τα κοιμίζετε τα μπουμπούκια σας; Εμείς έχουμε λίκνο (δανεικό βεβαίως βεβαίως) και καλαθούνα και μετά από τις πρώτες μέρες κατάλαβα ότι της αρέσει περισσότερο στην καλαθούνα.Ίσως γιατί ο χώρος είναι πιο περιορισμένος και αισθάνεται καλύτερα ε;

Και δεύτερη ερώτηση στο καπάκι : πόσες φορές το 24ωρο κάνετε τα κακά σας; (τα μωρά σας κι όχι εσείς φυσικά...)Εμείς μόνο μια αλλά όλα μαζεμένα! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...