Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012! Νο5! ΓΕΝΝΑΜΕ!!!!!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια μου. κικι μου να σου ζησουν οι κοριτσαρεσ σουυυυυυυυυυ γερες κ δυνατεσ καλη λοχεια κουκλα μου.Δυσκολη νυχτα κοριτσια απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 2 το παλευα να κοιμηθει κ μετα 5με 8 κ απο εκεινη την ωρα γκρινια κ τωρα τον εβαλα αλλα τον ακουω γκρινιαζει μαλλον τον καλοεμαθα αλλα δεν τον σηκωνω απο το κρεβατι αφου το βλεπω νυσταζει.... τελικα θα παρω κ γω θυλαστρο κ εεγω εχω ακουσει τα καλυτερα για τα Medela.

joannitaKAImpempa μου 300 ε?? μπραβο κουκλα μ να τρωει η μπουμπου , να ρωτησω καθε ποτε βγαζεις γαλα???ανα ποσες ωρες?? εγω θα το χρησιμοποιήσω μονο οταν ειναι να πεταχτω καπου αλλιως δεν χρειαζετε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 345
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εβίτα κανονικά μου είπαν να βγάζω ανα 3 ώρες αλλά το δοκίμασα κ δεν βγάζω παρα πολύ έτσι..οπότε αντλώ ανα 4-5 ώρες κ γεμίζω 2 μπουκάλια οπότε καλύπτονται οι ανάγκες της μπεμπας..που τρώει ανα 4 περίπου..δεν μένουμε χωρίς γαλατακι..

Αα κατι που θυμήθηκα..όταν κάνετε άντληση με το θηλαστρο, αφού σταματήσει να βγάζει γάλα το ένα στήθος, συνεχίστε την άντληση για 2-3 λεπτά ακόμα..με αυτόν τον τρόπο υποτίθεται ότι το μωρό θέλει κ άλλο γάλα κ έτσι παράγεται περισσότερο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σε καλα κουκλα μου σε ευχαριστω... αλλα εμενα μ τρωωει ανα 2κ30 το πολυ, θα φτασει αυτο που θα βγαλω..??? θα εχω περισσοτερο? σε 6 μερες σαραντιζουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα συγνωμη που πεταγομαι ετσι στη συζητηση...να σας ζησουν τα μπεμπακια σας..για θηλαστρο που λετε εγω εχω το μινι ιλεκτρικ αλλα ειναι για περιοδικη χρηση για συχνη ειναι το σουινκ επισης αν θελετε να θηλασετε καλο ειναι για 40-60 μερες μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια σας να μην βγαζεται συνεχεια με το θηλαστρο γιατι δεν βγαζει την κανονικη ποσοτητα που τρωει το παιδι..να σας ζησουν και παλι..ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος μετα ολα στρωνουν...αα διαβασα μια κοπελα οτι ειναι 5 κιλα το παιδι..καλε αυτο δεν ειναι μωρο..ειναι παιδι κανονικο χαχα εμενα 5 μηνων ηταν 5650....χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια!! Καταρχην Κισκα δεν πειραζει που πεταγεσαι! Καλο μας κανει να μαθαινουμε απο τις εμπειρες μανουλες..

Η Κικη μας θα εχει εγκατασταθει πια στο μαιευτηριο, αντε με το καλο τα μπουχεσακια της! :):)

Εμεις παλι εχουμε εξελιξεις και ανατροπες.. :( Εχθες πηγαμε στη γιατρο καιενω ειναι ολα καλα με τη μικρη. ειδε οτι ο πλακουντας τα φαγε τα ψωμια του, εχει ωριμασει πολυ! Παραλληλα η μπεμπα δεν εχει κατεβει οσο θα θελαμε, ουτε εχω ιδιαιτερες συσπασεις. Μας ειπε να παμε το πρωι στο Μητερα για Ντοπλερ.. Εκει μας επιβεβαιαωσαν τα παραπανω... Η μικρη εχει παρει πολυ περιεργη θεση, με το κεφαλι κατω μεν αλλα σε περιεργη κλιση.. το ιδιο και το σωμα απο τον θωρακα και πανω και γι αυτο δυσκολευεται να εμπεδωθει! Παραλληλα τα αμνιακα μου ξαφνικα ειναι περισσοτερα απο ο,τι θα επρεπε ενω δεν εχω ζαχαρο κυησης , ουτε ειμαι υπερβαρη κλπ και ο πλακουντας ζοριζεται... Συζητησαμε λιγακι και μαλλον θα παμε για καισαρικη γιατι ειανι πολυ μεγαλο το ρισκο της προκλησης. Η γιατρος μου πιστευει οτι θα ταλαιπωρηθουμε και οι δυο με αμφιβολο αποτελεσμα κι οτι δεν εξιζει το ρισκο. Με μιση καρδια μας το ειπε βεβαια, στεναχωρηθηκε.. ειχα ολες τις προδιαγραφες για φυσιολογικο τοκετο, να ομως που ποτε δεν ξερεις τι γινεται μεχρι τελεταια στιγμη. Στεναχωρηθηκαμε κι εμεις.. αδικια μας φαινεται, να θυμηθηκα τωρα και την Μαριαπαπα που τελευταια στιγμη της γυρισε ο μπεμπης. Ομως τι καν κανουμε ! Το σημαντικο ειναι να ειναι καλα η μικρουλα.. υποθετω πως οταν τη δω θα τα ξεχασω ολα..

Εχουμε ενα μικρο περιθωριο μεχρι την Παρασκευη που θα ξαναπαμε στη γιατρο αλλα δυσκολο να

αλλαξει κατι.Τιποτα, ας αρχισω να προετοιμαζομαι για την καισαρικη, να διαβαζω πιο προσεχτικα κλπ.

Εσεις οι περισσοτερες κανατε επισκληριδιο? Τουλαχιστον να ειμαι ξυπνια σκεφτομαι να την δω αμεσως! Ποσο καιρο σας πηρε να συνελθετε? Με τον θηλασμο ειχατε θεμα? Με το μπανιο μετα τι γινεται αληθεια? εχω πολλες αποριες ουφ.. θα τις μαζεψω για μετα!! :?

πολλα φιλια κουκλες

ααα και Ιωαννιτα και Ελινα , νομιζω σωστο ειναι αυτο που λεει η Φλωριανα. Ειδικα μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος καλο ειναι να μην αντλουμε και φυσικα ποτε να μην μετραμε κλπ. Αλλα και αργοτερα.. οι συμβουλοι θηλασμου υποστηριζουν τον ελευθερο θηλασμο και οχι αγχος για τα γραμμαρια, το βαρος του πμωρου κλπ. Το παιδι θα μας πει τι θελει, κανενα προγραμμα δεν βαζουμε εμεις. Φανταζομαι ειναι κουραστικο αλλα απλα πρεπει να συνηθιζουμε και να αποδεχτουμε οτι για πολυ καιρο θα εχουμε ενα μωρο κρεμασμενο πανω μας οπως το ειχαμε πριν μεσα στην κοιλια μας!

καλο μεσημερι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ela Τwiggy τωρα ειδα το μυνημα σου μην στεναχωριεσαι όλα για καλό γινονται και υπαρχει ακόμα ενα μικρο περιθωριο μεχρι την παρασκευη. Εννοειται να προτιμησεις επισκληρίδιο όλες οι φιλες μου εχουν πει ότι ειναι ασυγκριτη εμπειρια γιατι βλεπεις το μωρό σου πρωτη απο όλους χωρια που δεν εχεις και τα μεθεορτια της όλικης.

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τwiggyki μου μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε ισως γυρησει η μπουμπου ... αλλα κ να μην γυρησει με το που θα τη δεις τα ξεχνας ολα θα δεις... οταν τη βαλουν πανω σου κ σταματησει να κλεει θα τρελαθεις απο τη χαρα σου ... κ μην αγχώνεσαι με το θηλασμο θα τα καταφερεις... χαλαρωσε κ σκεψου μονο οτι σε λιγο θα την εχεις αγκαλιτσα ... πολλα φιλιααααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια!! νομιζω ολα για καλο γινονται, δικιο εχεις Νανσυ.. απλα μας ηρθε λιγο αποτομα! θα το ξεπερασουμε... ;) Πολλα φιλια στα μωρακια σας, πωπω δεν το πιστευω οτι ερχεται και το δικο μας!! :):):) θα σας γραψω νεα.. φιλια σε ολες και καλους θηλασμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

TWIGGY ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ Κ ΝΑ ΠΑΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΑΛΛΑ Κ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΠΑΣ Δ Ε Ν Ε Ι Ν Α Ι Τ Ι Π Ο Τ Α!!!!!ΠΛΕΟΝ ΔΗΛΩΝΩ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΜΙΑΣ Κ ΗΤΑΝ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ.....ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ Κ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΖΟΡΙΣΕ ΗΤΑΝ ΟΙ ΟΡΟΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ......ΜΙΛΑΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!!ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ!!!ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 21 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ, ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΡΑΒΗΓΜΑ, ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΟΝΟ, Κ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...!!!ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.......ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΔΥΝΑΜΗ...ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!!ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ..ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΙ Κ Η ΚΙΚΗ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ.....

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Κ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Κ ΤΑ 2 ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΓΕΝΝΟΥΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΤΑ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΟΛΑ....ΤΟ ΤΙ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ...ΜΑΣ ΣΗΚΩΘΗΚΕ Η ΤΡΙΧΑ ΚΑΓΚΕΛΟ!!!!!!!ΟΥΡΛΙΑΖΕ Κ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ..ΤΕΣΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΠΟΛΛΑ, ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ, ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ, ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ Κ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.....................

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ Κ ΠΟΣΟ ΤΡΩΜΕ Κ ΕΠΑΘΕ ΠΛΑΚΑ....Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΠΟ 150 ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ......ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕ Κ ΜΕΝΑ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ Κ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΜ ΤΟ ΜΗΛΟ ΚΑΤΩ ΑΠΤΗ ΜΗΛΙΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ!!!ΝΤΑΡΝΤΑΝΑ Κ ΕΓΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy μην ανησυχείς για τίποτα. Από την εμπειρία μου έχω να σου πω ότι η καισαρική δεν είναι τίποτα απολύτως! Με επισκληρίδιο έκανα κι εγώ αφού όπως διάβασες ύστερα από πολλές ώρες δεν τα καταφέραμε φυσιολογικά. Καταλαβαίνω πως μπορεί να αισθάνεσαι κάπως απογοητευμένη που ίσως δεν "καταφέρεις" να γεννήσεις φυσιολογικά. Κι εγώ εκείνη τη στιγμή το πήρα πολύ βαριά αλλά τελικά μετά που το σκέφτηκα , δεν ευθυνόμουν εγώ γι` αυτό όπως δεν ευθύνεσαι κι εσύ. Έτσι έχουν τα πράγματα κι αυτό που προέχει είναι η ασφάλεια η δική σου και του παιδιού. Και τελοσπάντων ο τρόπος που θα γεννήσεις δεν σε κάνει λιγότερο ή περισσότερο καλή μάνα. Άσε που το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει και τελικά όταν δεις το μωράκι σου τίποτα από αυτά δεν θα έχει σημασία πια.Πραγματικά θα τα ξεχάσεις όλα εκείνη ακριβώς τη στιγμή.

Η επισκληρίδιος έχω να πω ότι είναι ένα καταπληκτικό πράγμα. Ενώ θα μπορείς να κινείς τα πόδια σου δεν θα έχεις καμία αίσθηση πόνου! Θα καταλαβαίνεις ότι κάτι γίνεται στην κοιλιά σου , κάτι προσπαθούν να τραβήξουν και τα λοιπά αλλά το μόνο που θα δεις θα είναι ένα μικρό μωράκι να προβάλλει (εμένα είχε ωραίο χρώμα μωβ) ξαφνικά πάνω από το σεντόνι που σου βάζουν για να μη βλέπεις. Προηγουμένως βέβαια θα έχεις ακούσει για πρώτη φορά ο κλάμα του ... Από εκεί και πέρα δε σε νοιάζει τίποτα άλλο. Θα το βλέπεις δίπλα σου να το ετοιμάζουν και δεν θα το πιστεύεις ότι αυτό είναι το ΔΙΚΟ ΣΟΥ παιδί ,ενώ παράλληλα ο γιατρός θα κάνει τη δουλίτσα του ράβοντας και ράβοντας... Όταν δε θα στο φέρουν πάνω σου , δεν θα υπάρχει τίποτα παρά μόνο εσύ κι αυτό!

Αφού περάσεις λίγο χρόνο στην ανάνηψη και αφού έχεις δει πρώτα και τους δικούς σου , θα μεταφερθείς στο δωμάτιο όπου θα καταλάβεις κάποια στιγμή που θα περάσει η επίδραση της επισκληριδίου ότι δεν μπορείς να κινηθείς και πολύ εύκολα , κυρίως να κάτσεις και να σηκωθείς γιατί θα σε ψηλοτραβάει η τομή. Πέρα από αυτό εγώ δεν αισθάνθηκα κανένα άλλο πόνο καθώς βέβαια μου έκαναν και τις ενεσούλες μου τις παυσίπονες voltaren συχνά πυκνά... Μετά από κάποιες ώρες (εμένα το άλλο πρωί γιατί πήγα στο δωμάτιο στις 20:00) θα σε σηκώσουν και να περπατήσεις. Αυτό ήταν! Μέρα με τη μέρα θα αισθάνεσαι και πιο καλά.Εγώ όταν γύρισα σπίτι δεν είχα κανένα πρόβλημα πια.Δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο. Μόνο με ψιλοτράβαγε όταν ήθελα να κάτσω ή να σηκωθώ από κάπου μαλακά και χαμηλά όπως το κρεβάτι.Δευτέρα απόγευμα γέννησα και την επόμενη Δευτέρα πήγα και μου έκοψε τα ράμματα. , οπότε και έκανα μπάνιο κανονικά. Μέχρι τότε πλενόμουν τοπικά από τη μέση και κάτω και από τη μέση και πάνω , εκτός από μια φορά στο μαιευτήριο που έκανα ολόκληρη ντους και φώναξα τις μαίες και μου έκαναν αλλαγή στη γάζα γιατί δεν πρέπει να μένει επάνω βρεγμένη.

Όσο για το θηλασμό το γάλα μου κατέβηκε κανονικά γύρω στην 4η προς 5η μέρα και από τότε θηλάζουμε αποκλειστικά.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα πραγματικά να καταλάβεις ότι είναι πολύυυυυ εύκολη υπόθεση η καισαρική. Τόσο εύκολη που φτάνω να πω ότι ίσως δεν υπάρχει λόγο να ταλαιπωρούνται οι γυναίκες αλλιώς... Ίσως θα ήθελα κι εγώ να τα είχα διαβάσει αυτά πριν τον τοκετό....Αυτά!Φιλιά και μην ανησυχείς για τίποτα.Είναι ανεπανάληπτη εμπειρία η γέννα όπως και να την κάνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω πολυ.. με βοηθατε απιστευτα! Ομολογω οτι εχω αγχωθει λιγακι, φοβαμαι περισσοτερο οτι δεν θα μπορω να ασχοληθω με το μωρο οσο θα ηθελα. Παντως απο ο,τι εχω καταλαβει με τον θηλασμο δεν υπαρχει προβλημα σωστα? Θελω να ζητησω αποκλειστικο, εσεις το κανατε? Επισης, μη με πειτε περιεργη αλλα καλο δεν θα ηταν να ζητησω να ΜΗΝ ερθουν να με δουν τις 2 πρωτες μερες? Αν τα καταφερω δηλαδη..Ενταξει οι φιλοι θα καταλαβουν, τωρα οι υπολοιποι σκασιλα μου κιολας!Κι αν ερθουν θα τους ψιλοαγνοησω.. Απλα σκεφτομαι, θα ποναω, δεν θα μπορω να σηκωθω ανετα, θα παλευω με τον θηλασμο.. τι να τους κανω πανω απο το κεφαλι μου!!? Εσας σας ζαλισαν ή τα καταφερατε με τις επισκεψεις?

Αγκαθαπ πολυ με συγκινησες μωρε..

Ιωαννιτα η νταρντανα θελει μετρο ε? Εμ τετοια γυναικαρα πως να την συγκρατησεις?? ;)

φιλια στα κουκλια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πράγματι οι επισκέψεις την πρώτη κυρίως ημέρα είναι πολύ κουραστικές. Τις επόμενες μέρες όμως για μένα τουλάχιστον ήταν πολύ ωραία. Αν ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό θα σου φέρνουν το μωρό όποτε πεινάει και παίζει το σενάριο να μη δεις καθόλου τον κόσμο που θα έχει έρθει. Τουλάχιστον στο ΡΕΑ που γέννησα εγώ όταν υπήρχε μωρό στο δωμάτιο δεν έμπαινε κανείς μέσα (εκτός από τον μπαμπά αλλά αν θήλαζε άλλη κοπέλα κι αυτός έξω) ...

Προσωπικά , στην αρχή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό αλλά στην πορεία άλλαξα γιατί δεν τσούλαγε το πράγμα. Καταρχήν την πρώτη μέρα έφτασα στο δωμάτιο στις 20:00 και αμέσως μου έφεραν το μωρό να θηλάσω. Περιττό να σας πω ότι δεν είχα κουράγιο ούτε να την κρατήσω στα χέρια μου αλλά προσπάθησα κι εγώ κι αυτή... Με ρώτησαν αν θα ήθελα το βράδυ να της δώσουν ξένο γάλα για να ξεκουραστώ και παρότι είχα διαβάσει τα χίλια μύρια για να μην το κάνω ... ενέδωσα... Και ναι : το μωρό μου είπιε κάποια μπουκάλια ξένο γάλα στο μαιευτήριο και δεν το μετανιώνω. Κάθε φορά που την είχα κοντά μου θηλάζαμε αλλά το γάλα μου κατέβηκε καλά την 5η μέρα που ήμουν πια στο σπίτι και στο μαιευτήριο επέτρεψα να της δώσουν και λίγο ξένο. Δε χάλασε κι ο κόσμος... Από τη στιγμή που κατέβηκε το γάλα δεν έχει ξαναπιεί τίποτα εκτός από το δικό μου....

Twiggy μην ανησυχείς...τα πράγματα δεν θα είναι τόσο τραγικά ώστε να μη μπορείς να ασχοληθείς με το μωρό σου.Θα είσαι τόσο ευτυχισμένη που θα μπορείς να τα καταφέρεις όλα και πολύ καλά...

DKv4p2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ Αγκαθαπ, ελπιζω να πανε ολα καλα.. χωρις ιδιαιτερα ευτραπελα και ταλαιπωριες! Και συμφωνω με αυτο που λες, το θεμα ειναι να ειμαστε καλα και μωρο και μαμα, δεν χανεται ο κοσμος αν δωσουμε λιγο ξενο γαλα ή αν ζητησουμε να μας το παρουν λιγο για να κοιμηθουμε! Δεν κρινουν αυτα τι γονεις θα γινουμε αλλωστε. Εχουμε πολυ δουλεια μπροστα μας!! ;);)

Η Κικη μας εγραψε στο fb οτι ειναι καλα, παει αυριο στις 7.30 για καισαρικη. Βολευτηκε στο νοσοκομειο

και ολα ειναι μια χαρα! Με το καλο τα μπουχεσακια της!!!

Αγκαθαπ εισαι στο fb? Εχουμε κανει ομαδα πριβε και μιλαμε κι εκει , βαζουμε και φωτογραφιες που βλεπουμε μονο εμεις κλπ. Αν θελεις στειλε μου πμ,

φιλια σε ολες, καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια που δεν με λιντσαρατε που μπηκα ετσι..twiggy μου ολα μπορουν να γινουν δεν το πιστευα και εγω καθως στις 37 βδομαδες γυρισε το παιδι απανω με κεφαλι δηλαδη στο στηθος μου και επαθα σοκ λεω παει δεν θα ξανα γυρισει επινα κατι χαπια τοτε ισως τα ξερετε yutopar γιατι απο την αρχη ειχα πολλες συσπασεις και εκει που τα επινα καθε 6 ωρες μισο αρχισα να πινω καθε 3 ολοκληρο για να μην γεννησω για να περιμενουμε να γυρισει το παιδι εριξα περπατημα καθομουνα οκλαδον οτι διαβαζα στο ιντερνετ εκανα μασαζ την κοιλια να κουνηθει να φυγει απο εκει..τελικα μια βδομαδα μετα ειχε γυρισει και πραγματικα ημουνα συγουρη πως δεν θα γινει οσο για το εμπεδωμα μην σκατε αυτο συνηθως γινεται τελευτεια στιγμη το επαθα στην πρωτη εγκυμοσυνη με επιασαν πονοι το παιδι ψηλα για ποτε κατεβηκε εμπεδωθικε ουτε που το καταλαβα ξερουν αυτα...joannitaKAImpempa επαθα μαστιτιδα πριν 2 μηνεςς αααα πονοςςς πυρετοςςς χαλιαα δεν μπορουσα χερι να κουνησω και οταν θηλαζα υπεφερα επινα και αντιβιωση απο την τριτη κιολας μερα αρχισα να ειμαι καλυτερα...ολα καλα θα ειναι σας φιλω και ευχαριστω που δεν με λιτσαρατε το ξανα λεω αν δεν σας πειραζει θα παινω καμια φορα και εγω...φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες και καλο μηνα ! Ωραια θα μας μπει με τα μπουχεσακια της Κικης να καταφθανουν!! :):) Κισκα σιγα μη σε μαλωσουμε!! ;) Μας αρεσει να μας συμβουλευεις και να ακουμε τις ιστοριες σου, οι εμπειρες μανουλες βοηθανε πολυ! Τελικα δηλαδη εσυ γεννησες φυσιολογικα ετσι?

Ιωαννιτα μου ποσο λυπαμαι.. Κουραγιο κοριτσακι, ειναι δυσκολος ο πρωτος καιρος. Και η Μπουρικ μας ταλαιπωτηθηκε με τη μαστιτιδα στην αρχη.. Κριμα δεν μπαινει πια συχνα να την συμβουλευοσουν. Αν θελεις και εχεις χρονο δες εδω http://www.katiasofianou.edicypages.com/665331197665, στα προβληματα θηλασμου...

Εμεις παμε μαλλον για καισαρικη το Σαββατο!! Θα σας γραψω νεα οταν μιλησω με τη γιατρο. Σημερα και αυριο θα οργανωθω και θα κανω τις τελευταιες ετοιμασιες. Δεν το πιστευω ακομα οτι θα εχω τη μικρη μου αγκαλια συντομα!! Νιωθω λες και θα παει αλλη να γεννησει :oops:

φιλια σε ολες για τωρα, θα μιλησουμε αργοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσαρες μου. καλο μηναααααααααααααααα

kiska μου να σε καλοσορισω τοτε αφου μπαινεις στη παρεα μας , χρειαζομαστε συμβουλες.να σου ζησει το μωρακι σου .

twiggyκι μου να τα κανονισεις με τις επισκεψεις , σιγα δεν παρεξηγουν οι φιλοι θα καταλαβουν. τωρα οσο για το θυλασμο εγω ειμαι αρνητικη στο ξενο... εγω με το που γεννησα του εδωσα αμεσως παρολο που ζαλιζομουνκ ανακατευομουν απιστευτα απο τη επισκληριδιο ... κ μετα ξυπνησε απο 3 ωρες κ ξανα, βεβαια τον ειχα συνεχεια διπλα μ . η μαια μου ειχε πει οτι το προτογαλα μπορει να ειναι λιγο αλλα του φτανει στην αρχη.Δεν πιστευω οτι μπορει να εισαι τοσο κουρασμενη ωστε να μην μπορεσεις , να εισαι εσυ η πρωτη π θα του δωσει να κανει μαμ το μωρο σ οχι η μαιες ... αλλωστε αυτο ειναι η γνωριμια σας κ απο κοντα... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβιτακι κι εγω ετσι πιστευω. Θα το παλεψω οσο μπορω, δεν θελω να της δωσω ξενο γαλα καθολου! Ελπιζω να πεσω σε καλες μαιες και να με βοηθησουν.. Αλλιως θα εχω και τις σημειωσεις μου! ;) Φιλια στον μπεμπη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Η ΚΙΚΙΤΣΑ....ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ!!ΤΑ ΜΠΟΥΧΕΣΑΚΙΑ ΤΗΣ 2500 Κ 2600..ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ Κ ΘΑ ΤΗΣ ΤΑ ΠΑΝΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!!!ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ..ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ

(ΑΚΟΥ ΤΑ TWIGGY!!!!!!!)

ΜΟΝΟ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Η ΜΗΤΡΑ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ......

ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΝΝΗΣΕ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΝΟΥΣΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα,σας γραφω με τη Ρηνιω μου αγκαλια μια που με το που τελειωσα τη μελετη οσων γραψατε αρχισε το νιαουρισμα κ την πηρα..twigy με το καλο να αγκαλιασεις το μωρακι σου..τιποτα δεν ειναι η καισαρικη μπροστα σε αυτο που θα αντικρυσεις μετα!Ελινα νομιω ειναι πολυ μικρη για να μην την ξυπνας,συμβουλος που ειχα ρωτησει ειπε οτι τα ξυπναμε μεχρι να πανε 2 εβδομαδων ΚΑΙ να εχουν ξεπερασει το βαρος γεννησης κατα 200 γραμμαρια.Μεχρι τοτε την ξυπνας ανα 3 ωρες τη μερα και ανα 4 το βραδυ.Εγω με το που γκρινιαζει την παιρνω αγκαλιτσα,αν την αφησω μετα πλανταζει και δεν ηρεμει με τιποτα,αλλα ειναι και στο παιδι,αν εσενα ηρεμει ετσι τοτε αφηνε την..αλλα νιωθω ενοχες να ακουω το παιδι μου να κλαιει και να το αφηνω ετσι,δεν ξερω,το εχω παρει ετσι..Αυτα που περιγραφεις τα ειχαμε κι εμεις στην αρχη και τελικα πονουσε το μωρο,ηρεμουσε μπρουμυτα στα χερια μας και πανω κατω,αλλιως με πολυ στηθος..Ηρεμουν γρηγορα,μη σκας..εμας απο το σαραντισμο και μετα κοιμαται σερι 6-8 ωρες χωρις να ξυπνησει καθολου τα βραδια!Κικιτσα να σου ζησουν τα μωρακια!!Τρεχω να παρηγορησω το μωρακι μου γιατι το παραμελησα φιλακιαααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα κατεφθασαν τα μπουχεσακια!!! Να τους ζησουν, παντα γερα και καλοτυχα :):):ymparty::ymparty::ymparty:

Πολυ τελεια που η Κικιτσα ειναι ενταξει με την καισαρικη, πηρα τα πανω μου τωρα!! ;) Μακαρι να μου ερθουν κι εμενα καλα τα πραγματα!

Ροζε μου, φιλια στη μικρη Ρηνιω!!

Ιωαννιτα εισαι καλυτερα??? Παντως κι εγω ετσι ξερω οπως σου τα λεει η Ροζε, θηλασμος συνεχεια και ξυπναμε τα μωρα.. Βεβαια ειναι κι εσενα νταρντανα κι εχει παρει το βαρος της, αλλα να που υποφερεις λιγακι τωρα. Πρεπει να αποσυμφορείται το στηθος, στην αναγκη βγαζε με το θηλαστρο! Περαστικουλια και καλη δυναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικα δεν την ξύπνησα ούτε μια φορά για να φάει κ έβαλε σε 20 μέρες 1200......οπότε είναι κάθε μωρουλακι διαφορετικό..

Είμαι κάπως καλύτερα σήμερα..σε ευχαριστώ φροσυνα μου...

Συνεχίζω ακάθεκτη με το θηλαστρο συχνά πυκνά κ εχω σκοπό σήμερα αύριο να την ξαναβαλω στο στήθος..ελπίζω να τα καταφέρουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως τα πατε με τη μαστιτιδα χοανιτα??καλα αυτο ειναι σιγουρο,το καταλαβα κι εγω...προχθες της εδωσα πιπιλα για ενα μισαωρο ισα ισα γιατι δεν ηρεμουσε αλλιως και πεσαν να με φανε σε ενα γκρουπ στο φ/β για το θηλασμο οτι χαλαω το θηλασμο..το παιδι σου ακους και τιποτα αλλο,απλα οι συμβουλοι για να βοηθησουν αν εχεις θεμα(οπως η ελινα που εχει αποριες με το θηλασμο,σε αυτην πηγαιναν αυτα που εγραψα)λενε αυτα που ειπα,κι εμεις ετσι τα καταφεραμε γιατι με το θηλασμο ειχαμε θεμα στην αρχη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κικιτσα να σου ζησουν τα μωρουλινακια σου!!!!!! υγεια και τυχη να εχουν!!!!!!

twiggy μου ακριβως οπως τα λεει η αγκαθα ειναι! οπως τα περιεγραψε ετσι ηταν και σε εμενα! εγω ειχα ζητησει rooming in και αποκλειστικο θηλασμο και δεν ειναι τιποτα!τον θηλασα στο δωματιο μετα απο 4 ωρες δηλαδη και μια χαρα επιασε το στηθος! ισα ισα που οταν μου τον επερναν να τον πανε στο παιδιατρο (2 ωρες το πρωι και 2 το απογευμα) μου ελειπε πολυ! οσο για τις επισκεψεις την πρωτη μερα ηρθαν μονο στενοι συγγενεις, και τις επομενες ηρθαν φιλοι και λοιποι...! δεν με ενοχλησε καθολου, κ οταν περνανε το παιδι πηγαιναμε και στο σαλονακι του οροφου για καφε! οσο για το θεμα καισαρικης σε καταλαβαινω απολυτα! ειναι ασχημο να πηγαινουν ολα καλα και στο τελος να γινεται η στραβη! τα μωρακια μας να ειναι καλα ομως!!!!!!

τζοαννα υπομονη με την μαστιτιδα.... ξερω οτι εχει πολυ πονο! μακαρι να περασει γρηγορα!

και εμενα το αντρακι μου εγινε 4 κιλα!!! πειρε 1100 σε εναν μηνα! μονο που απο εχθες το βραδυ ποναει ο καημενος! σαν να εχει κολικους αλλα δεν ειμαι και σιγουρη! στεναχωριεμαι να τον βλεπω να γκρινιαζει και να ποναει! :(

θα τα πουμε κοριτσακια....! καλο βραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριαπαπα σωστος παιδαρος ο μικρος ε? Μεγαλωσε πολυ... :):) Ενθαρρυντικα ολα αυτα που μου λες, βοηθανε πολυ! Ολα για καποιο λογο γινονται αλλωστε, ας χαλαρωσουμε να γινουν οσο πιο καλα γινεται για τα μωρακια μας πανω απο ολα!!

Ροζε συμφωνω απολυτα, ωραιες οι συμβουλες αλλα καθε μανουλα και παιδακι προσαρμοζονται. Δεν θα τρελαθουμε κιολας εννοειται, αρκει να ειμαστε και να αισθανομαστε εμεις σωστες και χαλαρες! Το ενστικτο ειναι πολυ ισχυρο αλλωστε! ;)

Ιωαννιτα χαιρομαι που εισαι καλυτερα..

Εγω μπαινω τελικα για καισαρικη Σαββατο πρωι!! Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα, η μικρουλα να βγει γερη και δυνατη κι εγω να συνελθω γρηγορα να την γεμισω με φιλια :):)

καλο βραδυ σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...