Μετάβαση σε περιεχόμενο
INA 2006

ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ

Recommended Posts

Καλημερα

Εχω ενα κοριτσακι 15 μηνων που ειναι και αρκετα ζωηρο!!Εχει βγαλει τα πρωτα δοντακια του αλλα πολυ συχνα τρεχει και πεφτει ετσι εχει σπασει λιγο τα δυο μπροστινα δοντακια της, ενα πανω και ενα κατω!Υπαρχει πιθανοτητα να παθουν τεριδονα πιο ευκολα αν δεν ηταν σπασμενα!Πως μπορω να τα προστατεψω καλυτερα.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

ο τριτος μου γιος ειναι σχεδοςν 26 μηνων και πριν κανενα μηνα περιπου επεσε κι εσπασε λιγο τα πανω μπροστινα δοντακια του και γινανε σαν μισοφεγγαρα,οσο περναει ο καιρος τα βλεπω και λειαινονται σιγα σιγα και πιστευω οτι θα στρωσουν παλι,μην αγχωνεσαι εφοσον δεν ειναι τα μονιμα δοντια μας σε λιγα χρονια θα τα αλλαξουν,πιστευω οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι για να τα προστατεψουμε παρα μονο πλυσιμο και ο Θεος βοηθος να μην σπασουν κι αλλα!!!!

Μην ανησυχείς, όπως μεγαλώνει το παιδί μεγαλώνουν και τα δόντια του, οπότε σιγά σιγά τα σπασίματα δε θα φαίνονται καθόλου. Και, άλλωστε, δεν είναι τα μόνιμα δόντια της!

Αλλά να προσέχεις να τα βουρτσίζετε καλά! Η ξαδέλφη μου όταν ήταν πολύ μικρή είχε σπάσει όλα τα μπροστινά πάνω δόντια, όχι λίγο, αλλά τελείως. Μέχρι να βγάλει τα μόνιμα, δεν είχε καθόλου δόντια εκεί μπροστά. Έτσι, δεν τα βούρτσιζε ποτέ, με αποτέλεσμα να μαυρίσουν και να χαλάσουν και να περάσει η μόλυνση και στα μόνιμα δόντια. Χρειάστηκε αρκετές θεραπείες και στο γυμνάσιο ξεμπέρδεψε! Τώρα έχει μια χαρά δόντια, υγιή και γερά! Αλλά το πρόβλημα ήταν ότι δεν τα έπλενε κι όχι ότι τα είχε σπάσει. Αν τα πλένετε σωστά, δεν υπάρχει φόβος!

• Απαντήσεις

• @Narcissa και εγώ το πρώτο έλεγα να πάρω για το νεράκι όταν ξεκινήσουμε!πάλι καλά βολεύτηκε τη σύριγγα και δεν το έχεις άγχος! Εμείς 10 κάνουμε μπάνιο όπως σας έχω ξανά πει αλλά τώρα τελευταία μου νυστάζει από πιο νωρίς η μικρή και είπαμε και εμείς να κάνουμε πιο νωρίς μπανάκι για να κοιμάται!εχθές κουτουλαγε η καημένη στο ριλαξ και ο άντρας μου γελούσε! Μασιτικο δεν έχουμε πάρει αλλά έχουμε τη σοφή που μας την είχαν φέρει δώρο και όλο αυτήν έχουμε στα χέρια και στο στόμα! @Angelmammy υπομονή...μπορεί από τον πυρετό να μην εχει όρεξη  μην ανησυχεις θα περάσει  και αυτο...
    • Τελικα τι έγινε με τον μικρό?έχει κενώσεις?
    • Και εγώ το ιδιο κανω αλλά την κρατάω στο δεξί χερι και της κρατάω και τα δύο ποδαράκια μόνο για λίγο την κρατάω από το ένα για να την πλύνω!
    • ναι θα το κανουμε αμεσα εμας α κ β ειναι 46% κ η ολικη 55% Η μεση προωθητικη ικανοτητα 32.8% μακαρι να πανε ολα καλα οπως κ στη δικη σου περιπτωση!
    • Ε μα κ συ!!! Κρασάκι χωρίς αλκοόλ?? Θα περιμένω καλύτερα μέχρι να τελειώσω με το θηλασμό να το ευχαριστηθώ!!😋😁
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...