Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

Γεια σας γκαστρομενούλες μου! Τι κάνετε;;; Καλη εβδομάδα να έχουμε!! Ευχαριστώ πολυ για τις ευχές για την μπεμπα!! Εκείνη την μέρα την είδα μόνο ομως...

Εμείς μια απο τα ίδια ευτυχώς! Όλα καλα και ξαπλα... Την Παρασκευή πήγα στο γιατρο και όλα καλα με τον μπεμπη μου είπε αλλα το αμνιακό μας ελατωθηκε λίγο πάλι.. :( Δεν πειράζει αισιοδοξία είπαμε!!!! Όλα θα πάνε καλα! Τον ρωτήσα και πως βλέπει για την γέννα και είπε αν φτάσουμε μέχρι 37η εβδομάδα ειμαστε τελεια,θα με κόψει τα χάπια για να γεννησω γιατι στον ένατο το αμνιακό φυσιολογικά ελλατωνεται και για να μην ζοριζεται το μωρό. Εκτός αν δει ότι είναι εντελώς στεγνο το μωρό νωρίτερα και θα προχωρήσουμε με προκληση( μακριά απο εμάς). Εγω τον λέω τον μπεμπουλη υπομονή άλλες 7 βδομαδες, ελπίζω να με ακούει!!!

Νμ0113 και εμένα δεν με ταλαιπωρεί και πολυ με κλωτσιες ίσα ίσα όλη την ώρα με το χέρι στην κοιλια να τον καταλαβαίνω να μην αγχωνομαι.

Χαρα περιμένουμε νεα απο τον γιατρο. Μεγιά και τα πράγματα σας!!

Χρυσα για την θέση που ρωτάς στον Αργυρη θυμάμαι μου έλεγε ότι αν είναι με το κεφάλι κάτω δεν μας πειράζει, απλα καλύτερα να είναι απο την αριστερή γιατι διευκολύνει στον τοκετο. Αλλα και δεξιά να είναι μπορεί να γυρίσει την ώρα του τοκετού τελευταία στιγμή οπότε μην αγχωνεσαι. Αν θες μπορείς να κοιμάσαι απο το αριστερό πλευρό οσο μπορείς...

Χριστίνα και εμείς στην δημόσια τράπεζα θα τα δώσουμε όπως και στον Αργυρη. Απλά εμείς το είχαμε πάρει το κουτί μέσω των εθελοντών αιμοδοτών που συνεργάζονται με το Παπανικολάου και μετα το στείλαμε με το ΚΤΕΛ. Απλα βάλαμε δικό μας άνθρωπο απο Θες/νίκη να το παει στο νοσοκομείο.

Μουμπασα συναγωνιστρια τα φιλία μου! Τα γιουτοπαρ εμένα μου τα έκανε 4 την μέρα γιατι είχα πολλά πετρώματα στην κοιλια...

Ζουσουνοβα μια χαρα η μπουμπού σας στα κιλακια της!!

Κορινα ελπίζω να φύγαμε οι κραμπες και για τα χάπια μην σκας, όπως στα είπε η μουμπασα είναι.

Φιλακια σε όλες και στις κοιλιτσες σας!! Καλο ξημέρωμα να έχουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια! Όλες καλά? Κάποιες έχουμε καιρό να σας ακούσουμε...

Η χθεσινή επίσκεψη στη γιατρό πήγε δόξα το Θεό πολύ καλά! 2257γρ. ο μπέμπης μας, αδυνατούλης μεν, πάνω από το κατώτερο φυσιολογικό δε, με το κεφαλάκι προς τα κάτω. Ο πλακούντας έχει αρκετά ασβεστώματα, όμως στην παρούσα φάση δεν μας ανησυχεί λόγω της προχωρημένης ηλικίας κύησης. Όλα καλα δλδ, ηρέμησα κι εγώ λίγο και μπορώ πλέον να προγραμματήσω 2-3 πραγματάκια. Ευτυχώς ξέχασε να με ρωτήσει για τα κιλά κι έτσι την γλύτωσα προς το παρόν... :D ...

Στις 8 Μαρτίου θα πάμε για το πρώτο μας καρδιοτογράφημα στην κλινική όπου θα γεννήσω, από κει και πέρα θα κάνουμε 1 φορά την εβδομάδα και προς το τέλος ακόμα πιο συχνά.

Ναντιούλα μας, υπομονή και θα δεις, όντως όλα καλά θα πάνε!

Χρύσα και Χριστίνα, υπομονή...λίγο έμεινε! Πρώτες εσείς θα αγκαλιάσετε τα μωράκια σας!!!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες..

Χριστινάκι είναι όντως δύσκολη η ουρά αλλά θα περάσει πού θα πάει..Υπολόγιζα σήμερα τις ημέρες που μου απομένουν μέχρι την πητ μου,18 παρακαλώ..Ελπίζω μέσα σε αυτες να κάνει την εμφανισή του ο μπέμπης κ να μην πάρουμε κ αλλες..

Ναντια έυχομαι ο μπεμπουλης να περιμένει αλλες 7 εβδομάδες κ όλα να πάνε καλά..Που θα πάνε δηλαδή.. ;)

Για την Θεση του μωρού νομιζα πως το ιδανικότερο θα ηταν να είναι μπρουμητα,με το κεφαλι κατω ..Στα πλάγια είναι συνεχεια,νιωθω την πλατούλα μας, οταν ξαπλωνω απο αριστερα πάει απο εκεί,όταν ξαπλώνω δεξιά μετακινείται,απλά δεν έρχεται στην ευθεια,μπρουμητα δηλαδη..Μια χαρά..πάει κ αυτο.. :D:D

Εχθες το βραδυ πάλι ζοριστηκα στον ύπνο..Πλεον κοιμαμαι μόνο 3-4 ώρες το 24ωρο!προετοιμάζομαι για τον θηλασμό ;) το περίεργο ειναι όμως ότι δεν νιωθω καθόλου κουρασμένη κατα την διάρκεια της ημέρας..Μονο το βραδυ νευριαζω λίγο που ενω θελω δεν μπορω να κοιμηθώ..

Θα κάνω κ σήμερα μια απόπειρα για περπάτημα κ ότι γίνει..Ελπίζω να καταφερω να περπατησω έστω κ 30 λεπτά..

σας αφηνω προς το παρον..φιλια

Χαρά μου μοντελάκι θα βγεί ο μπέμπης!!Τελεια τα νεα σας..

Κ εγω μαλλον την επόμενη εβδομάδα θα πάω για καρδιοτοκογραφο!Άντε να δούμε ανυπομονώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tην καλημερα και απο εμενα.Σημερα πηγα εκδρομη.Στη βεραντα!!!!!!χα,χα!!Ειχε λιακαδουλα και ειπα λιγο να μαζεψω ηλιο και αμεσως αλλαξε η διαθεση μου.Οσο ωραιο και να ειναι το σπιτι σου αν δε βλεπεις ηλιο...αλλο πραγμα.Ξεχνας τα προβληματα και γεμιζεις αισιοδοξια.Μου φαινεται πολυ περιεργο που φτασαμε στο τελος...ελπιζω να συνεχισουμε να λεμε τις...περιπετειες μας και μετα τη γεννα,εμενα τουλαχιστον με βοηθησατε παρα πολλες φορες πολυ περισσοτερο απο δηθεν φιλους που θα μπορουσαν να ειναι κοντα μου ολον αυτο τον καιρο και με τη φυσικη τους παρουσια...και ομως δεν ηταν.Σας ευχαριστω για αυτο.

Οσο για καρδιοτοκογραφο και εγω 5/3 θα παω στο μαιευτηριο για βιοφυσικο προφιλ και θα το επαναλαβουμε οσες φορες χρειαστει.Την ιδια εβδομαδα θα επαναλαβω και την κορτιζονη για τα πνευμονακια,θα εχω γλεντια παλι με το ζαχαρο και τις ταχυπαλμιες αλλα πραγματι η ουρα εμεινε.47 ημερες μου εμειναν και εμενα αφου και εγω θα γεννησω νωριτερα 09/04.Ξεκινησα και βγαζω και πρωτογαλα σιγα σιγα.Βαλτε αν μπορειτε τη λιστα μας να την εχουμε και σε αυτο το ποστακι για να παρακολουθουμε και να σημειωνουμε τα νεοτερα.Σας φιλω πολυ.Καλημερα σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανοιξιάτικες Μανούλες του ‘12

nm0113 - ΠΗΤ 08/3/12

Χρυσα 82 - ΠΗΤ 11/3/12

paparouna - ΠΗΤ 13/3/12

Xristinamix - ΠΗΤ 16/3/12

maryloo28 - ΠΗΤ 19/3/12

evi25 - ΠΗΤ 20/3/12

kiki78 - ΠΗΤ 21/3/12 twins

koupaki - ΠΗΤ 22/3/12

evatsi- ΠΗΤ 24/3/12 twins

Xara_84 - ΠΗΤ 29/3/12

gyristroula - ΠΗΤ 30/3/12

naya - ΠΗΤ 4/4/12

Marietoula -ΠΗΤ 05/04/12

cuando - ΠΗΤ 6/4/12

Corina - ΠΗΤ 7/4/12

lia25 - ΠΗΤ 7/4/12

ηλιαχτίδα28 - ΠΗΤ 8/4/12 twins

grouse - ΠΗΤ 20/4/12

Πασχαλάκι - ΠΗΤ 21/4/12

Mpempakos85 - ΠΗΤ 21/4/12

TINKYBEL - ΠΗΤ 24/4/12

Zuzunova-ΠΗΤ 24/4/12

Athinouli -ΠΗΤ 25/4/12

MUMBASHA - ΠΗΤ 27/4/12

KATERINA511 -ΠΗΤ 27/4/12

mam nantia - ΠΗΤ 30/4/12

Αργυρω 27 - ΠΗΤ 10/5/12

Veloudenia - ΠΗΤ 14/5/12

mwroudenia2 - ΠΗΤ 17/5/12

kmatina-ΠΗΤ 19/05/12

expectingmummy - ΠΗΤ 20/5/12

mariannap - ΠΗΤ 20/5/12

samantha-ΠΗΤ 24/05/12

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα γκαστρουλες τι κανετε??απ'οτι βλεπω ολες μια χαρα ετσι?δε προλαβα να διαβασω ολα τα νεα σας.

εμεις ειμαστε πανω απο βδομαδα που ο μικρος περασε βαρια ιωση και στο καπακι του γυρισε σε ωτιτιδα...εχω κουραστει παααρα πολυ απο αυτη τη κατασταση...σα φαντασμα κυκλοφορω μεσα στο σπιτι.

του εδωσε 10 μερες αντιβιωση Augmedin για την ωτιτιδα πολυ δεν ειναι βρε κοριτσια 10 μερες?για πειτε μου οι δευτερομανουλες αν εχουν περασει τα μικρα σας ωτιτιδα.

γενικα ειμαστε καλα η μπεμπουλα πρεπει να εχει μεγαλωσει αισθητα,γιατι με τα κουνηματα της με τιναζει απο το καναπε.αυριο εχω διαβητολογο να δουμε πως τα παω με το ζαχαρο ενδεχεται να φαω κραξιμο γιατι αυτες τις μερες ετρεχα πολυ με τον μικρο και τα γευματα μου ηταν αστατα και δε μετριομουν στην ωρα μου.....τι να κανω???θελουν πολυ χρονο προετοιμασιας αυτα τα γευματα και εγω δεν εχω καθολου!

εχει καμια αλλη ζαχαρο απο δω???πειτε μου γιατι εχω καποιες αποριουλες.

βλεπω μερικες εχετε μπει στη τελικη ευθεια κοντευετε.απο τον αλλο μηνα ενδεχεται να εχουμε και γεννητουρια τελεια!!!!

εμενα μου εχουν μεινει κατι τελευταια ψωνια για πραγματα που δεν εχω απο το πρωτο μου τα ρουχαλακια ειναι πλυμενα και θελουν μονο σιδερο.επισης θελουν πλυσιμο ολα τα καλυματα απο πορτ μπεμπε καθισματακι αυτοκινητου και τα λοιπα....ουφφφ!

Mumbasha kai mam nantia πολυ χαρικα που ολα πανε καλα με τις εγκυμοσυνες σας!!!!Mumbasha να ξερεις οτι οι φιλοι δυστυχως δε μπαινουν στους ρυθμους μας ...ειδικα αν ειναι ελευθεροι και δεν ειναι παντρεμενοι.εγω με τη πρωτη εγκυμοσυνη αναθεωρισα πολλα για τις φιλιες....βασικα αρχικα ξενερωσα...αλλα μετα καταλαβα οτι εγω μαλλον ειχα πολυ σημαντικη την εννοια της φιλιας στο μυαλο μου και δε θα επρεπε ισως....πιστευω οτι μονο η οικογενεια μας ειναι διπλα μας σιγουρα στα δυσκολα.τωρα αν ειναι και καποιος φιλος....απο επιλογη του εγω τον κατατασω πια στην οικογενια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γκαστρομενουλες μου πως μου είστε;;;

Εμείς μια απο τα ίδια, η κούνιαδα μου είναι στις μέρες τις και περιμένει. Της είπε ο γιατρός της αν δεν γεννήσει μέχρι την Παρασκευή θα την βάλει με πρόκληση το Σάββατο. Οπότε μέχρι το Σάββατο θα έχουμε και αλλα γεννητουρια!!! Αχ κορίτσια αυτές τις μέρες αν κοιμάμαι απο την δεξιά πιάνεται ο γοφος μου και ποναω τρέλα και αν κοιμάμαι στα αριστερά πιάνεται ο ώμος μου. Καμία ιδέα καμμια;;;

Χαρα μου χαίρομαι που όλα είναι καλα!! Άντε σε λίγες μέρες μπαίνεις κι εσυ στο μήνα σου!!! Πραγματικά είμαστε στην τελική ευθεια!!

Χρυσα μου αφού είναι απο την αριστερή είναι τέλεια!!! Αυτη είναι η κατάλληλη θέση. Για το θυλασμό σου θυμίζω ότι χρειάζεσαι είμαι εδω!!! Αν και οι απορίες θα έρθουν μαζι με το νινί σου!! Αυτο υσχεί για όλα τα κορίτσια!!

Μουμπασα άντε βρε αφού έκανες και εκδρομουλα ποιος σε πιάνει!!! Πάντως και εγω απο την μέρα που πήγα στην κλινική όταν γενουσε η αδερφή μου πήρα πολυ τα πάνω μου! Να σε ρωτήσω κάτι; Τι είναι αυτο το βιοφυσικό προφίλ; Στις 9/4 με πρόκληση θα σε βάλει; Εμένα μου είπε απλα θα με κόψει τα χάπια μόλις μπω στο μήνα μου και οπότε, αρκεί (μακριά απο εμάς) να μην είναι στεγνο το μωρο και με βάλει νωρίτερα με πρόκληση.

Μπεμπακος περαστικά σας! Ακριβώς έτσι είμασταν και εμείς την προηγούμενη βδομάδα... Απο ωτιτιδες άλλο τπτ.. Σε 4 μήνες τρεις φορές μου έχει κάνει.. Είμαστε επιρρεπείς πια..:( :( Ίσως σας έδωσε τόσες μέρες γιατι είχε μαζέψει και υγρο το αυτάκι του. Εμάς πάντως όταν τις δυο φορές ήταν κόκκινο και μάζεψε λίγο και πήρε για 7 μέρες amoxil, ενω την μια είχαν μαζέψει και τα δυο και πήραμε 10 μέρες ceclor.. Υπομονή και όταν τον ακούς με μυξούλες να τον ρουφας. Εγω αυτη τη φορα τον πήρα και φυσιολογικό όρο σε σπρέι και με βοήθησε έξτρα. Μέχρι τώρα έπαιρνα τις αμπουλες. Επίσης βοηθάει να μην τον ταιζεις γαλατακι εντελώς ξαπλωτο, βαζε τον με δυο μαξιλαρακια. Και μην αμελείς το σακχάρο σου... Κουράγιο δευτερομανουλα!!

Αυτα κοριτσιούδια μου σας φιλω!! Αρκετά σας ζαλισα...

Αααα κάτι που ήθελα να ρωτήσω. Έχει καμία απο εσάς παραγγείλει απο το αμαζον; Γιατι είδα κάτι λικνα και σκέφτομαι να πάρω απο εκει. Φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναντια μου βιοφυσικο προφιλ ειναι το ντοπλερ και η καταγραφη των κινησεων του εμβρυου οπως και ο καρδιοτοκογραφος(μαλλον τους ειναι πιο πιασαρικο το ονομα).Αν μεχρι τις 9/4 δεν κανει εμφανιση ο ...guest star αφου τα χαπια θα μου τα κοψει σε 3 εβδομαδες θα με βαλει με προκληση λογω του διαβητη αφου οι επιπλοκες των τελευταιων εβδομαδων ειναι σοβαροτατες και δεν θελει να το ρισκαρουμε,συν το γεγονος οτι τα μωρακια που η μαμα εχει διαβητη τις τελευταιες εβδομαδες γινονται και λιγο...γιγαντακια!!Αυτα .Καλα πως τα καταφερατε και μεινατε εγκυες ολες μαζι?Ουτε κανονισμενο να το ειχατε.Πολλα φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ μουμπασα μου!!! Υποθέτω ότι άτυπα μου το κάνει και εμένα, αφου μετράει ντοπλερ εγκεφάλου, καρδιάς, ομφαλιου λωρου και απο την μητριαιες ε; Κοιταει και το εγκέφαλο με ένα σαν 3D απο διάφορες γωνίες και μέχρι και τα πατουσακια μετράει γιατι μου είχε πει ότι καμία φορα λόγω λίγο αμνιακου στραβωνουν και χρειάζονται μετα ναρθηκακια... Αλλα ευτυχώς είμαστε καλα ακόμα... Και εγω μέχρι 7-8/2 ελπίζω να μείνει μέσα το φυστικακι!!!! Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσιαα!!!απο οτι βλεπω ολες εχουμε προβλημα με τον υπνο ε???

κοριτσια εγω μονο αποδεξια γυρναω λιγο αλλα και παλι ζοριζομαι και ετσι γυρναω ανασκελα!!!

το αλλο που παθαινω και δεν ξερω γιατι ειναι οτι ΔΙΨΑΩ πολυ το βραδυ...στεγνωνει το στομα μου!το εχει καμια αυτο??νιωθω και δισπνοια και δεν μπορω να αναπνευσω καλα!!!και ετσι κοιμαμαι το πολυ 4 ωρες!!!και ποναει το κεφαλι μου παλι που σηκωθηκα...κουραζομαι αντι να ξεκουραζομαι!!!πφφφ :?:?

το μαξιλαρι-φιδι για εγκυους το εχει παρει καμια???κανει δουλεια???να το παρω?

κατα τα αλλα αυριο θα παω στο γιατρο εκανα και καμπυλη σακχαρου απο οτι βλεπω ειναι φυσιολογικα!

εχω βαλει πολλααα κιλα ομως!!!15 μεχρι τον προηγουμενο μηνα ...τωρα δεν ξερω ποσο!!!!

ειμαι η πιο χοντρελο ε??? :lol::lol: δεν ξερω πως αλλα μπαινουν αβερτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε βρε κοριτσια σας εχασα.καλημεραααααα.μπηκαμε στην τελικη ευθεια ε???εγω πηγα εχθες στον γιατρο και η μπουμπου ειναι 2400.τα υγρα καλα ο πλακουντας 1-2 γηρανση.ο ενας γιατρος λεει τελικη 21 μαρτιου και ο αλλος 25.αντε να δω ποτε θα σκασει μυτη το μπουρεκι μου.φιλια σε ολες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kaλησπέρα κοριτσάκια μου!

Τί κάνετε?

Μπεμπακος περαστικά στο παλικαράκι σου!Εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα!

Νάντια κ αλλα γεννητούρια??Αντε με το καλό!

Κ εμενα το doppler Κ το βιοφυσικο προφιλ μου τα κανει καθε φορα η γιατρος μου στο ιατρείο της!

Πήγα σημερα έκανα αποτρίχωση κ μπορω να πω πως τωρα ειμαι έτοιμη για την γέννα! ;):lol::lol::lol: Αρχίζω να ανυπομονώ..καθε φορα που παίρνω καποιον γνωστό τηλέφωνο(φιλη,συγγενή) όλοι με ρωτάνε "γέννησες???" Αντε λίγες μερες μεινανε ακόμα!

Ο μικρος δεν σταματαει να κουνιέται..Κανει πολύ έντονες κινήσεις,'όλο τεντώνεται κ με πονάει,δεν χωράει ο καημενούλης αλλο εκεί μέσα..

Οι συσπάσεις σαν να μειώθηκαν λίγο..Η αλήθεια είναι όμως πως προσεχω χθες κ σημερα κ δεν κουράζομαι..

Μου φαίνεται θα αρχίσω τις βαριες τις δουλειές..χαχαχα

Έυη μια χαρά η μπουμπού σου!Κ ο πλακούντας νομίζω ειναι προχωρημένος,ισως κ νωρίτερα να γεννησεις!! ;)

Μωρουδενια σε παρακαλώ...Τα πρωτεία τα εχω εγω στα κιλά μην πας να μου φας έτσι υπουλα την θέση!!!!! 21 παρακαλώ...

Εγω έχω το μακρόστενο μαξιλαρι εγκυμοσύνης της mothercare απο την αρχη κ χωρις αυτο δεν μπορω να κοιμηθώ!Το ανασκελα απεφευγε το ,γι αυτο δεν μπορεις να αναπνευσεις!!Προσπαθησε να βολευτεις με μαξιλάρια!Βαλε πολλά γυρω σου..

Πάω να μαγειρεψω..φιλιά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, έχω πολύ καιρό να μπω και διαβάζω τώρα μία ώρα τα νέα σας ;) !!!!!!!

Καταρχήν να σας πω τα νέα μου, την άλλη Τετάρτη μπαίνω νοσοκομείο και Πέμπτη γεννάω με καισαρική..... τα ζουζούνια μου έχουν φτάσει 2868γρ. το ένα και το άλλο 2855γρ. μια χαρά και μέχρι την άλλη Πέμπτη θα έχουν φτάσει 3 κιλά τα μπουχεσάκια μου!!!!! ΄την άλλη εβδομάδα που θα μπω στην 37η εβδ. θα τα πάρουμε, εμ που θα φτάσω και εγώ με το ζόρι πλέον περπατάω, γερανός πρέπει να με σηκώσει :lol::lol::lol: από κιλά ευτυχώς πάμε καλά +15 είμαι........!!!!!!

Αχ κορίτσια μ' αρέσει που βάλατε φωτο τις κοιλίτσες σας είναι πολύ γλυκούλες φτου φτου!!!!!

Νάντια να σας ζήσει η μικρή μπουμπού, άντε με το καλό και εσύ τώρα!!!!

Αυτός ο ύπνος κορίτσια, αχ....... και εγώ δεν βολευομαι πουθενά, πριν τις 2-3 δεν με παίρνει ο ύπνος και μετά κάθε μία ώρα ξυπν'αω και αλλάζω πλευρό, πονάνε τα πόδια μου πολύ επειδή τα πατάω, ανάσκελα δεν μπορώ καθόλου γιατί με πιάνουν καούρες...... και γενικά έχω καούρες, βέβαια τις τελευταίες μέρες έχουν ελλατωθεί πολύ.....υπομονή κορίτσια ......

Μωρουδένια αυτό το μαξιλάρι πρέπει να εννοείς αυτό του θη\λασμού που κάνει για στον ύπνο....εμένα στον ύπνο δεν με βολευει, αλλά όταν κάθομαι στον καναπέ ή στο κρεβάτι και έχει βολέψει πολύ το βάζω στην μέση και δεν υποφέρω πια, γιατί είχα πόνους και ΄στην μέση και στην πλάτη, με αυτό πραγματικά σώθηκα, να το πάρεις και σίγουρα θα σε βολέψει πολύ μετά στον θηλασμό, μην αγχώνεσαι για τα κιλά θα φύγουν πολύ γρήγορα και με την γέννα πείπου 10 κιλά και μετά στον θηλασμό μπαμ μπαμ...... ;)

Χρύσα άντε και εσύ μπαίνεις στην τελική ευθεία, έτσι από δω και πέρα κοκέτα, να είμαστε σε ετοιμότητα!!!

σε πονάει το ζουζούνι ε? άσε και εμένα πάρα πολύ εδώ και 3 εβδομάδες, χθες που περιμέναμε στον γιατρό κάνανε κάτι τρελά βουναλάκια είχαν πολύ πλάκα, είχαν χαζέψει όλα τα ζευγάρια ... :lol: επιδειξίες τα αντράκια μου :lol::lol::lol:

Νάντια έτσι τα παρακάλαγα και εγώ τα χρυσούλια μου να κάνουν λίγο υπομονή να μπούμε στην 37η εβδ. και μετά ας έρθουν, είναι υπάκουα μωράκια, άντε να χαϊδέυεις την κοιλίτσα σου και να του το λες συνέχεια να σε ακούει ;) και εγώ έτσι πιάνομαι στον ύπνο, μόνο υπομονή βοηθάει, να προσπαθείς να αλλάζεις συχνά πλευρό, εγώ σχεδόν όρθια κοιμάμαι με 4 μαξιλάρια δεν μπορώ αλλιώς.....

Χαρά μπράβο ο μπεμπούλης, θα πάρει κι άλλο έχεις ακόμα χρόνο μπροστά σου!!!!

Χρύσα νομίζω όντως αυτό με τον ύπνο μας κάνει καλό να είμαστε προετοιμασμένες, έτσι δεν θα πέσουμε απότομα στα βαθιά με τα ξενύχτια ;) έλα λίγο σου έμεινε και εσένα.....

MUMBASHA υπομόνη όπως τα λες η ουρά έμεινε, λίγο ακόμα και θα έχουμε τις ζωούλες μας αγκαλίτσα!!!!

όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι..βγάζεις πρωτόγαλα ε? το έχω ακούσει από πολλές αυτό, εγώ πάλι τίποτα, ούτε πρωτόγαλα, ούτε πονάκια, ούτε συσπάσεις, τι να πω ......μόνο οι άτιμες καούρες :(

Μπεμπάκος περαστικούλια!!!! έχεις δίκιο στο θέμα φιλίας, όλα αλλάζουν, κανένας δεν σε καταλαβαίνει, λίγοι και μόνο αυτοί που έχουν είδη παιδάκια, δεν βαριέσαι προτεραιότητα πλέον έχουν τα μωράκια μας έτσι κι αλλιώς!!!!!! αν και έχω κάνει πολλές φίλες και εδώ μέσα και έχω και τηλ. επαφές και εύχομαι πραγματικά να συνεχίσουμε και έτσι!!!!

Σόρρυ αν έχω ξεχάσει κάποια......

Φιλάκια πολλά στις γλυκούλες κοιλουμπ'ίτσες και υπομονή κορίτσια, τον φάγαμε τον γαϊδαρο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοιλίτσες όμορφες!!! Όλες καλά?

Κουράγιο σε όλες με το θέμα ''ΎΠΝΟΣ''. Εγώ για να πω την αλήθεια κοιμάμαι πολλές ώρες και καλά (δόξα το Θεό!!!). Από τις 10-11 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί σερί. Ξέρω είμαι σκάνδαλο αλλά το μετά θα μου έρθει πολύ ξαφνικά. Βέβαια ξυπνάω κάθε φορά που είναι να αλλάξω πλευρό, αλλά ξανακοιμάμαι αμέσως. Ευτυχώς λέω γιατί δεν θα την έβγαζα την μέρα στη δουλειά αν δεν ξεκουραζόμουν καλά τα βράδια...

Τα κακά τα νέα είναι πως, αν είμαστε καλά, θα δουλέψω και τον μισό Μάρτιο... :(:(:(

Όχι τιποτ'άλλο αλλά να, ήθελα να είμαι σπίτι να ετοιμάσω με την ησυχία μου τα πραγματάκια του λεβέντη μου, και όχι τα λίγα Σάββατα που μας μένουν. Τέλοσπάντων, δύσκολοι καιροί, ευτυχώς που έχω δουλειά να λέω....

MUMBASHA μου, κι εγώ έβγαλα λίγο πρωτόγαλα στην εβδομάδα που είσαι κι εσύ τώρα, αλλά μετά τίποτα. Η εκδρομή στη βεράντα πάντως μου άρεσε πολύ! Σε λίγο καιρό θα την πηγαίνεις με το ζουζουνάκι σου!!!

mpempakos, περαστικά στον μικρούλη σου!

mam nantia, με το καλό και το 2ο μωράκι σας μέσα στο 2012! και με το καλό θα έρθει και το δικό σου. Θα είναι το μικρότερο και θα το έχουν στα όπα-όπα! Ο γιόκας σου έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται τον ερχομό του μικρού? Εκδηλώνεται καθόλου?

mwroudenia, μπαίνουν τα άτιμα τα κιλά χωρίς να μας ρωτάνε...τι να κάνουμε? κι εγώ στα +15 είμαι. Ας ελπίσουμε όπως μπήκαν έτσι και να βγουν...

evi, μια χαρούλα η μπουμπού σου, είμαστε κοντά στις ημερομηνίες...άντε να δούμε!!!

Xρύσα μου, αποτρίχωση έκανες με κερί και το μπικίνι? Εγώ φοβάμαι μήπως γεννήσω στο κέντρο αισθητικής την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να το κάνω κι εγώ :? ...

kiki, έφτασε η ώρα σου!!! Θα περιμένουμε όταν με το καλό μπορέσεις μετά τον τοκετό να μπεις να μας πεις την εμπειρία και τα νέα σου! Μάλλον είσαι η πρώτη...καλή αρχή να έχουμε!!!!!!

Φιλάκια πολλά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ πάλι!

Κική μου έφτασε ο καιρός ε?Την άλλη εβδομάδα θα κρατας αγκαλια τα ζουζούνια σου??Αχ τρελαίνομαι!!Ελπίζω την Τεταρτη που θα πάω κ εγω να μου πει πότε περίπου να περιμένω..

Πάντως για δίδυμα έχουν πολύ καλό βάρος κ μπράβο στον γιατρό σου που σε πήγε μέχρι 37η εβδομάδα!Μια γνωστη μου τις τα πήραν 34η εβδομάδα γιατί λεει μετα θα μεγαλωναν πολύ κ θα την δυσκόλευαν..Τα καημενούλικα μια σταλίτσα γεννηθηκαν κατω απο 2 κιλά!

Με τις καούρες δεν έχω τόσο μεγαλο θεμα όσο 2 μερες με τις ξυνίλες,υποφερω το βραδυ!

Χαρά μου έκανα με κερί αποτρίχωση κ το μπικίνι,αυτο με ενοιαζε περισσότερο!!Ευτυχώς δεν με πόνεσε πολύ η κοπέλα..Τωρα είμαι έτοιμη να πάω να γεννήσω.. :lol::lol:

Κική μου αυτο με τα βουναλακια το έχουμε κ εμεις..κ εγω επιδηξία τον λέω τον δικό μου τον μπέμπη..Όπου πάμε όλοι παθαίνουν πλάκα με την κοιλιά που χορεύει..Αχ σε λίγες μερες δεν θα τα εχουμε αυτα..θα έχουμε τα ζουζούνια στην αγκαλιά μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά όντως πρέπει να είμαι η πρώτη που γεννάω....μόλις μπορέσω θα μπω να σας πω εμπειρίες!!!!

Χρύσα απόλαυσέ τα, τα βουναλάκια τώρα που μπορείς, και εμένα να σου πω θα μου λείψει λίγο η κοιλίτσα μου, αλλά θα τα έχω αγκαλίτσα τα ζουζούνια μου!!!! πολύ νωρίς τις τα πήρε πωπω, εμένα μου είχε πει όσο έχω χώρο στην κοιλιά δεν έχουμε πρόβλημα, ότι με δυσκόλευαν εντάξει αυτό το είχα αλλά έκανα υπομονή...... αλλά μου είχε πει ότι θα πάμε 36 μπορεί και 38η εβδ. και τώρα εφόσον έχουμε μπει στον μήνα μας και δεν υπάρχει κίνδυνος θα τα πάρουμε, βέβαια μπαίνω την Τετάρτη για προετοιμασία και θα μου κάνουν και ένεση κορτιζόνης για τα πνευμονάκια, όλα καλά!!!! ο γιατρός γέλαγε και μου έλεγε τι τα ταϊζεις και παίρνουν έτσι κιλάκια? (έχω τρελαθεί στα μακαρόνια κάθε βράδυ με τυρί, τραχανά, πολύ μοσχαράκι, και πολλά κίτρινα τυριά γιατί το γάλα με πειράζει, αν του έλεγα ότι τους 3 τελευταίους μήνες έχω τρελαθεί και στα γλυκά θα με κατσάδιαζε :lol::lol: )

Άντε κάνω την αρχή πάρτε σειρά φουσκωκοιλίτσες !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!

Σήμερα με έχει πιάσει μια βαρεμαρα.... Θέλω βόλτα!!! Ας βγει ο φυστίκης μου με το καλό και όλο στα σουρτουκια θα είμαστε!!!!

Κική μου έφτασε η ώρα ε!!!!! Τέλεια τα μανάρια σου! Αχ και εγω έτσι έχω στο νου μου αν φτάσουμε τα 3 τα κιλακια θα είναι τέλεια. Όλη την ώρα χαϊδεύω την κοιλια μου και τον ευχαριστω που κάθεται μέσα και του λέω να κάνει λίγο υπομονή ακόμα!!

Χαρα μου υπομονή με την δουλεια... Σε καταλαβαίνω γιατι και εγω αν δεν είχαμε το θεματακι μας θα δούλευα μέχρι 10 μέρες πριν την ΠΗΤ μου... Οσο για τον μικρουλι μου όταν το ρωτάς τι έχει η μαμά στην κοιλιτσα λέει "μπεμπουλη" και σηκωνει την μπλουζα μου και χαϊδεύει και φιλάει την κοιλιά μου! Όταν βγει θα σας πω καλύτερα αν και εγω πιστεύω ότι τα παιδιά δεν νιώθουν ζήλια εμείς τους την καλλιεργούμε.

Χρυσα αχ και εγω θέλω να κάνω όταν ερθει η ώρα αποτριχωση, έτσι είχα και κάνει και στον Αργυρη, την μια μέρα πήγα έκανα και την επόμενη με σπάσαν τα νερά, αλλα δεν ξέρω αν θα με αφήσει για να μην σφιχτώ καθόλου.

Μωρουδενια αν δεν είχες καλο σακχάρο θα έλεγα ότι μπορει απο αυτο στεγνώσει το στόμα σου. Αλλα αφου είσαι οκ απο εκει, μπορει να είναι απο τον σίδηρο,ασβέστιο κτλ που παίρνουμε. Οσο για τον πονοκέφαλο και εγω είχα έτσι και τον είχα ρωτήσει και μου είπε είναι απο τις ορμονες που τρελαίνονται απο την εγκυμοσύνη...

Αυτα κορίτσια μου σας αφήνω να κοιμισω τον ομορφούλη μου!!! Καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου επειδη βλεπω οτι σας απασχολει ιδιαιτερα το θεμα της αποτριχωσης και πιο πολυ με κερι η χαλαουα,ως αισθητικος θα ηθελα να σας πω τη γνωμη μου -παντα με καλη προθεση.Οι συγκεκριμενες μεθοδοι ειναι παρα πολυ καλες και ενδικνυνται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κυριως στο 2ο τριμηνο ΜΟΝΟ.Για να μην παρεξηγηθω θα εξηγηθω!Δεν εννοω οτι ειναι επικινδυνο για τη μαμα η το μωρο απλα στο πρωτο τριμηνο ο πονος που προκαλειται ενδεχεται να προκαλεσει αποβολη ενω στο 3ο τριμηνο ενδεχεται να προκαλεσει τοκετο.Προσωπικα πιστευω απο την εμπειρια μου οτι δεν ειναι τοσο επικινδυνο στην περιπτωση που ηδη ακολουθειτε αυτες τις μεθοδους απο καιρο.Η συμβουλη μου ειναι να μην πατε να κανετε πρωτη φορα πριν τη γεννα για να μην υπαρχουν εκπληξεις.Και το ξυραφακι δεν ειναι τοσο κακο για λιγο καιρο.Κι εγω που ειμαι σε σχετικη ακινησια ολον αυτο τον καιρο με ξυραφακι βολευομαι.Στο κατω κατω πιο πολυ εμεις νιωθουμε ασχημα για αυτο παρα οι γιατροι και οι μαιες.Σωστα? ;)

Κικιτσα με το καλο κοριτσι μου αντε να ανοιξεις τη σεζον και να μας φερεις γουρι.Μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μουμβασα και εγω αυτο σκεφτομαι και λεω οτι δεν θα με αφησει... Για αυτο θελω να με πεις γνωμη πριν ρωτησω τον γιατρο μου. Παλιοτερα εκανα αποτριχωση για πολλα χρονια, και τοτε που εκανα στον Αργυρη πριν παω να γεννησω εκανα κανονικα ολους τους μηνες ανα 20ημερο(ειμαι και μεσογιακη με τα ολα μου) και δεν μου ηρθε αχαρα που λεμε στο τελος χαχα :lol::lol: . Αλλα μετα ξεκινησα laser σε δερματολογο και το ξεχασα λιγο το αθλημα...Απλα μετα λογω ακινησιας και εγω κατεφυγα στο παλιο γνωριμο ξυραφακι... Αυτο που σκεφτομαι καλυτερα ξυραφι παρα χαλαουα στην περιπτωση μου ε? Αυτο που λες και εσυ,εμεις το σκεφτομαστε παραπανω παρα οι γιατροι και οι μαιες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια,

Απο οτι βλεπω με το που μπαινει ο μηνας θα αρχίσουν και τα γεννητούρια!

Με το καλο Κικη μου να κρατησεις τα ζουζουνακια στην αγκαλιά σου :):) Σιγια σιγανα παιρνουμε σειρα και οι υπολοιπες!

Εγω παω αυριο για το τελευταιο μου ραντεβου στο γιατρο και με τη βοηεια του Θεου μπαινω και εγω μεσα σε 2 βδομαδες!

Οσο για την αποτριχωση εγω την εκανα απο ην αρχη της εγκυμοσυνης και στην πρωτη και τωρα με μελι. Το μπικινι θελει καθε μηνα , αλλα τα υπολοιπα ποδια τα εχω κανει απο αρχες τοιυ Δεκεμβρη και ακομη δεν εχουν βγει, αλλα θα παω την επομενη βδομαδα και οτι βγει. Ευτυχως η αισθητικος ειναι ξαδελφη μου, και εχει συνηθισει πλεον τις φωνες και τα ουρλιαχτα :P

Θα παω τωρα να κανω μια προσπαθεια για υπνο γιατε εχω ν αξυπνησω και νωρίς.

Καληνυχτα εγκυουλες''!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες ο μπόμπος μου είναι ήδη 2200...ο γιατρός κ η μαία μου πρότειναν να κόψω τους υδατάνθρακες αν μπορώ και εντελώς, γιατί αναμένεται να γεννηθεί πολύ χοντρούλης ο μικρός αν συνεχίσει να μεγαλώνει με αυτό το ρυθμό και θα με ταλαιπωρήσει στη γέννα.

Ο γιατρός μου ζήτησε 2 βδομάδες προσοχή για να μην έχουμε κανα απρόοπτο. Μετά μπαίνω στο μήνα μου και ας κάνω ότι θέλω, είπε. Ακόμα και χορούς και πανηγύρια.

Για την αποτρίχωση εμένα μου είπε όχι σε μπικίνι! Μέχρι γόνατο με αφήνει.Τώρα τι να πω...η αλήθεια είναι πως είναι και ιδιαίτερα αυστηρός.

Για τον ύπνο, την φάση που λέτε την πέρασα τους προηγούμενους μήνες. Τελευταία κοιμάμαι ξερή! Μόνο για ένα ποτήρι νερό σηκώνομαι(απο την αρχή της εγκυμοσύνης)και μετά πάλι μέχρι τις 10 το πρωί. Σήμερα κοιμήθηκα μεσημεράκι και ακόμα δεν έχω νυστάξει για βράδυ. ουφ. Πριν λίγες βδομαδες με βόλευε είτε ανάσκελα είτε στην αριστερή πλευρά. Πλέον στα πλάγια δεν μπορώ.Με το που γυρνάω ο μπέμπης αρχίζει τις κλωτσιές!Ανάσκελα μόνο, αν και με πονάει η μέση κ η πλάτη μετά απο κάποια ώρα.

Το μαξιλάρι το έχω κ εγώ αλλά δεν μοε βόλεψε καθόλου.Το βάζω στα πόδια για να τα έχω πιο ψηλά κατα τη διάρκεια του ύπνου και να μην μου πρήζονται!χεχεχε!

Αχ!Του πήρα τα ρουχαλάκια και ττην προίκα του κ έχω καταχαρεί! Μένουν μόνο τα σεντονάκια για την κούνια, οι μπάντες με την κουνουπιέρα και τα ρουχαλάκια για την έξοδο απο το μαιευτήριο.Για τα ρουχαλάκια θα πάω αύριο!!!

Έχω τρελαθεί απο τη χαρά και την ανυπομονησία μου!!! Άντε να μας έρθει με το καλό!

Αααα!!!Πρωτόγαλα έχω και εγώ εδώ και εμρικές βδομάδες!Μου έκανε εντύπωση που ξεκίνησα να βγάζω μια μέρα αφου ξεκίνησα το μασαζάκι που μου έδειξε η μαία για να προετοιμάσω το στήθος για το θηλασμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φουσκωκοιλίτσες!!!! πως είστε?

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, άντε γρήγορα και η σειρά σας!!!!

MUMBASHA έχεις δίκιο για την αποτρίχωση, πιο πολύ θέμα έχουμε εμείς :oops: , τόσα που έχουν δει η γιατροί και οι μαίες...... :o μια χαρά δουλειά κάνει και το ξυραφάκι ;)

Κορινάκι μια χαρά ο μπόμπος!!!!! καλά στα είπε ο γιατρός, φρόνιμα τώρα ;)

Μεγεια τα πραγματάκια, είδες τι χαρά, εγώ δεν τα χορταίνω!!!! κάθε τρεις και λίγο μπαίνω στο παιδικό και χαζεύω, ανοίγω ντουλάπες να δω τα ρουχαλάκια τους!!!!!!!

Εγώ πάλι καούρες το βράδυ και κοιμήθηκα κατά τις 4...... ουφ εύχομαι τουλάχιστον μόλις γεννήσω να σταματήσουν αμέσως......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγκυουλες!!τι κανετε??ελπιζω ολες καλα!εγω ειχ αρρωστο το μικρο 2 βδομαδες τωρα και ταλαιπορηθηκαμε λιγο,τωρα ειναι καλα.με το καλο τα γεννητουρια μας!η κικι γενναει πρωτη???

εγω με την εγκυμοσυνη ολα καλα,μου τα εψαλε λιγο ο γιατρος γιατι δεν καθομαι καθολου ολη μερα λογω του μικρου αλλα δυστυχως δεν γινεται διαφορετικα.

το βραδυ μολις ξαπλωσω να ξεκουραστω ξεκινανε τα οργανα συσπασουλες πονακια και τα σχετικα.και με το ζαχαρακι καλα παω τη πεμπτη εχω και ντοπλερ και εχω λιγη αγωνια για το αμνυακο που ηταν αυξημενο τη προηγουμενη φορα

επλυνα ρουχαλακια και τωρα εχω σιδερο....απο βδομαδα θα βγαλω πορτ μπεμπε και τα σχετικα να πλυνω καλυματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα πήγαμε στο γιατρό 2730 με 2790γρ είμαστε!!Μπήκα κ στον μήνα μου,κ ο γιατρος είπε να δει τον τράχηλο, ένα θα σας πω πέθανα στον πόνο κ μου έβαλε τις φωνές αν κάνω έτσι με μια απλη εξέταση πως θα γεννήσω..πάτησα τις φωνές βέβαια αλλα μου βρήκε μύκητες κ μου ειπε να βάλω κατι υπόθετα να υποχωρήσει :(:( Σε καμια 10 ημέρες το βλέπει, θα ξαναπάμε την Παρασκευή να δούμε πότε γεννάμε.. αχ ..

Α>ντε με το καλό Κική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...