Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Κορίτσια για φίλημα" Νο 3


Recommended Posts

Κοριτσάρες μου τι κάνετε?Εμεις μολις γυρισαμε απο την εκκλησια, Κοινώνησε κι ο Στεφανάκος εφαγε και ψωμακι-αντιδωρο και ελεγε συνεχεια μες στην εκκλησια "μαμαμ"!!! :lol: Στην εκκλησια μας εκαναν και αναπρασταση το νιπτηρα...που πλένει ο Χριστος τα πόδια των μαθητων.Οι μαθητες ήταν κάτι παιδάκια...ηταν πολύ ωραία.Ευτυχως ο μικρος ήταν πολύ ήσυχος.

Χθες ομως εκανε την πρωτη του βουτια!!! Επεσε απο το κρεβατι μου κι ακομα δεν εχω καταλαβει πως.Ευτυχως δεν επαθε τιποτα.Εκλαψε για 2 λεπτα κ μετα ουτε πως εγινε κατι.Στο μεταξυ επεσε με τα μουτρα κ μεχρι να τον γυρισω κ να δω οτι ειναι καλα εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου. Απλά ολη μερα τον ειχα εννοια μην εχει υπνηλιες ή κανει εμετο, οπως μου ειπε η γιατρος.Ευτυχως ολα καλά.Προφανως θα εβαλε τα χερια μπροστα αλλιως δεν εξηγειται με τετοιο πεσιμο να μην επαθε τιποτα..Παλι καλά να λέμε δηλαδη...

Τωρα ισως πάμε μια βολτιτσα αλλά περιμενω το γυναικολογο να με παρει τηλ πισω.Εχω θεμα με την περιοδο.Μου ηρθε 30/3 κ κρατησε 5 μερες.Μεχρι εδω ολα καλα.Ξαφνικα την Τριτη 10/4 ειχαα λιγο καφε-ροζ που κρατησε για λιγο κ μετα περασε.Σημερα πάλι τα ιδια κ εχω ενοχλησεις περιοδου.Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο κ με ανησυχησε.Τι να ειναι αραγε? Θα δω τι θα μου πει ο γιατρος.

Λοιπον βαζω τον μικο για υπνο σας διαβαζω κ επανερχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 978
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον για να δω τι θυμάμαι....

ΚΑγκουράκι μου την έκανες για το χωριο??Καλά να περάσετε..Θα εχεις και βοηθεια τωρα μια χαρά θα είστε!!! Και η Αγγελικούλα θα ξεδώσει!!

Κάλι μου είδες που όλα καλά με τον αντρούλη σου?Μπραβο πολύ χαιρομαι...και σταμάτα να αγχωνεσαι!! Πώς είσαι με το βηχα?Η κουκλίτσα σου??

Κατερινάκι μου φαντάζομαι ολο δουλειές είσαι και εσύ! Λοιπον τα μπιφτέκια λαχαικών τα έκανα για πρώτη φορά.Αλεσα στο μπλεντερ καροτο, μανιτάρι,μανιταρι, κολοκύθι.Εβαλα και λιγο λαδάκι, μαϊντανό, δυοσμο, κανέλα, πιπέρι και φρυγανιά αλεσμένη.Ηταν πολυ ωραία στη γευση αλλα μου κολλησανε στο ψησιμο στο φουρνο.Τηγανητα ισως να ηταν καλύτερα.Ή θα έπρεπε να βαλω αντικολλητικο χαρτι στο φουρνο.Τεσπα...Ειχα φτιαξει και σπανακορυζο αντι για πατάτες με αρακα.Χθες πηγαμε σε φιλους και ετσι δεν μαγειρεψα.Σημερα πάλι ισως πάμε στο νονο του μικρου.Αλλα δεν ειναι και σιγουρο γιατι θελω να παω και εκκλησια.

Αννα ΜΑρία ακομα να ετοιμασετε τις μπομπονιέρες?Τωρα εχω αγχωθει εγώ για σενα!!! Αντε ελπιζω να προλάβετε.Τα υπόλοιπα έιναι ετοιμα??

Ανθή μου δεν ειναι πιο ωραία να δουλεύεις πρωί???Εμενα μου αρεσει πάντως.ΕΙμαι πρωινός τυπος!!Και στο πανεπιστήμιο ξυπνούσα πρωι για διαβασμα.Απεδιδα περισσότερο!!! :lol::lol:

Μπραβο για τα αποτελέσματα της β΄επιπέδου!!Ολα καλά!! Αντε τώρα καλά ψωνια!!Και με το καλό να έρθει η φραουλίτσα σου!!!Φιλάκια στον Πανούλη μας!

Καρολινάκι τρέχεις με την παπένια?Κι ο δικος μου εχει κολλησει σε εμένα.Εδω και 2 βδομάδες με το παραμικρο να φυγω απο κοντά του αρχιζει το μούγκρισμα!!!

Μπαινεις στον 8ο?Αρχιζει η αντίστροφη μέτρηση1!Τι καλά!! ΝΑ προσέχεις ξκαι να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς!!

Βανια μου σε έπιασαν και εσένα τα ψυχολογικά???Αντε να συνερχεστε μια μια!!! :lol: Να μπαινετε πιο συχνα να σας φτιάχνουμε τη διαθεση!! Αντε κοπέλα μου τώρα που ήρθε η ανοιξη!!!

Χριστινάκι τι γίνεται με την αδερφούλα σου?Εσείς πότε ειπαμε ότι θα βαφτίσετε??

Α δεν σας είπα...εχω τις φωτο της βαφτισης!!!Θελω να σας βαλω να δειτε αλλα οχι εδω...Να φτιαξω αλμπουμ και να τις βαλω θα μπορειτε να τις δειτε μονο εσείς???Για πείτε!!!

Τι λεει το πρόγραμμα σας αυτές τις μέρες?? Εγω θα βαψω αυγα..Με παντζαρια θα τα φτιαξω και ρυζαρι Αννα Μαρια! Αλλα και με κρεμμυδόφυλλα γινονται.

Αυριο θα πάμε στην Πάφο...1,5 ωρα από εδω...Να δουμε λιγο τον πεθερο (η πεθερά μου λείπει στο εξωτερικο) και μετά θα πάμε και στην βαφτιστηρα μας να τη δουμε.Το Σαββατο χαλαρα...εκκλησία και δουλιτσες γιατι την Κυριακη θα εχω τραπεζι.Θα ερθουν οι γονείς μου, αδερφια, γιαγια και ισως και ο πεθερός με τις κουνιάδες μου.Θα δειξει..Το μενού εχει κρεας, λουκάνικα κλπ στα καρβουνα (σουβλα), πατατούλες, παστιτσιο που θα το φέρει η μαμά μου, σαλατες.Αν ερθει κι ο πεθερος θα φτιαξω ακόμα κατι. Θα ετοιμασω και γλυκα.Μια κρεμα με μπισκοτα και ακομα κάτι που δεν εχω αποφασισει.Ισως κατι με σοκολάτα...Θα δειξει!!

Αυτά από μένα...Δεν πιστεύω να ξέχασα κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Κατερίνα, εμάς εδώ στην ενορία κάθε φορά τελειώνουν και πιο νωρίς... Είναι πολύ σπαστικό, γιατί δεν ξέρεις τι ώρα να πας. Ειδικά αν έχεις και άλλον να ετοιμάσεις και χρειάζεσαι χρόνο. Π.χ. την 25η Μαρτίου πήγαμε με τον Αντρέα στη λειτουργία και τελείωσε δέκα παρά. Πάω ξανά μόνη μου Κυριακή των Βαΐων, κι ενώ είχε και λιτανεία, τελείωσε εννιά και τέταρτο... Χτες που ήταν καθημερινή τελείωσε οκτώ και κάτι. Σήμερα δεν επιχείρησα να πάω. Νύσταζα τρομερά και ζαλιζόμουν, και ήξερα ότι, όσο νωρίς κι αν πήγαινα, θα προλάβαινα ελάχιστη λειτουργία. Έτσι κι αλλιώς κανείς μας δε θα κοινωνούσε, μάλλον Σάββατο θα κοινωνήσουμε. Αύριο θα πάμε στην Αποκαθήλωση και το Σαββάτο που γίνεται το μεγάλο πανηγύρι!

Μαρία, τι ωραίο έθιμο αυτό με τον νιπτήρα! Θέλω κι εγώ! Ψοφάω για κάτι τέτοια!

Πώς τα βάφετε δηλαδή τα αβγά; Τα βράζετε και μετά βράζετε ή κρεμμυδόφυλλα ή παντζάρια και βάζετε τα αβγά στο ζουμί; Δεν έχω βάψει ποτέ μου αβγά, το πιστεύετε; Πάντα η μάνα μου τα βάφει, και νομίζω και φέτος το ίδιο θα συμβεί!

Κι εμείς το Πάσχα θα είχαμε κόσμο, αλλά μας πρόλαβε η ξαδέλφη και τους κάλεσε αυτή, έτσι θα έρθουν μόνο οι γονείς μου. Θα κάνω αρνί κλέφτικο, ραβιόλες δικές μου, σαλάτα, τζατζίκι, τυροσαλάτα, αβγά γεμιστά, αυτά νομίζω. Άλλωστε, οι γονείς μου τρώνε ελάχιστα. Για γλυκό θα κάνω κανταΐφι με κρέμα μαστίχας, είναι τέλειο, θα το κάνω και στη βάφτιση.

Ανθή, χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με τη Β' επιπέδου! Άντε, σωσίας σου η φραουλίτσα! :P

Τις μπομπονιέρες η κοπέλα θέλει μία μέρα να τις ετοιμάσει, το θέμα είναι να έχει έτοιμα τα υλικά το μαγαζί. Αυτό με αγχώνει λίγο, αν και δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα. Και Τρίτη να μην τα φέρει και να τα φέρει Τετάρτη, θα έχουμε Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο. Ε, θα προλάβουμε, δεν μπορεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χεχε, όπως σας το είπα: θα τα βάψει η μάνα μου τα αβγά με ρίζες! Θα βάψει 15 και θα πάρουμε κι εμείς, αφού αυτοί δεν τρώνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία ούτε εγω εχω βάψει ποτέ αβγά!!! :lol::lol: Φετος είπα για πρώτη φορά να το επιειρήσω. Συμφωνα με τις οδηγίες της μαμας μου βαζουμε τα παντζαρια να βρασουν και μετά στο ζουμί τους βράχω τα αβγα.

Να μας πει και η Κατερινα τη μέθοδο με τις κλωστες.Την ειδα στο ιντερνετ και σκεφτομουν να δοκιμάσουν.Πού βρισκω τέτοιες κλωστες?Και πόσες θέλω??Εγω 12 αβγα θα φτιαξω.Ε πόσα να φάμε!!!

Και εδω η εκκλησια τελειωσε στις 9 και μετά αρχισε η θεια Κοινωνία.

ΑΑΑΑ δεν σας είπα...σημερα κλείνουμε 9 μηνων!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, καλή επιτυχία με το βάψιμο!

Να σας ζήσει ο Στεφανάκος!

Εγώ πριν από ένα χρόνο τέτοια μέρα άκουσα την καρδούλα του Αντρεάκη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες της παρέας . Χάθηκα πάλι αλλά ήθελα λίγο το χρόνο μου .Μίλησα με το γιατρό και τα νέα έχουν ως εξής :μια και και ο δείκτης βγήκε με την ίδια τιμή πρέπει να κάνουμε προσπάθειες να τον κατεβάσουμε επειδή αυτό που μας "αγχώνει " δεν είναι η κύστη κάθε αυτού αλλά η τιμή του δείκτη . Ξεκινάμε για 2 κύκλους με αντισυλληπτικά , μου έδωσε τα yasmilenne και μετά το δεύτερο μήνα θα πάω να με δει αν έχει απορροφηθεί η κύστη και αν έχει πέσει και ο δείκτης . Ίσως χρειαστεί να πάρω ένα κουτί ακόμα ίσως χρειαστεί να κάνουμε αφαίρεση της κύστης . Σε ερώτηση μου αν παίζει να μην είναι ενδομητρίωση αλλά κάτι άλλο μου είπε όλα είναι πιθανά σε ένα ανεβασμένο δείκτη αλλά πάμε βάση των δεδομένων και των υπαρχόντων Χτες μου ήρθε περίοδο 11 ημέρες πιο νωρίς με αρκετή αιμορραγία και πήρα το πρώτο χάπι έτσι όπως το υπολογίζω τέλος του Μάιη αρχές Ιουνίου θα ξέρω περισσότερα μέχρι τότε υπομονή και χαλάρωση . Σαν να μην έφτανε αυτό η αδερφή μου έχει ένα πρόβλημα στο πόδι της το αριστερό εδώ και 30 χρόνια είναι πρησμένο δεν κάνουν καλή κυκλοφορία των λεμφικών αγγείων δεν ξέρουν απο τη έγινε και θεραπεία δεν υπάρχει ... Έχει λοιπόν συνηθίσει να ζει με όλο αυτό με όλα όσα συνεπάγονται και προχτές την έπιασαν κρυάδες ρίγη έβαλε θερμόμετρο το οποίο έδειξε 40 νόμιζε ότι είχε κρυώσει , την ώρα που πήγε να αλλάξει βλέπει το πόδι της κόκκινο σαν τα πασχαλινά αυγά και να καίει και να είναι πολύ πρησμένο φεύγουν πάνε στο νοσοκομείο με το γαμπρό μου και στο λοιμωδών οι γιατροί ήθελαν να της κάνουν εισαγωγή αλλά δεν είχαν αγγειολόγος φεύγει πάει στο Αττικό και της λένε ότι μέσα απο κάποια μικρή πληγή ακόμα και ένα απλό ξύσιμο πήρε ένα μικρόβιο τό οποίο λέγεται ερυσίπελας και αν δεν το προλάβαινε μπορεί να είναι επικίνδυνο για την ζωή της . Της έδωσαν αντιβίωση και είναι σπίτι. Την είδα χτες είναι κόκκινο και πρησμένο ευτυχώς ο πυρετός αρχίζει να πέφτει . Να δούμε μας πάει μια χαρά .

Άσχετο τώρα θα βράσω και τα αυγά μου και πιο μετά θα υα βάζω να κρυώσουν ήθελα χτες να τα έβραζα αλλά δνε μπόρεσα. Για όσες θέλετε ένα πορφυρό κόκκινο χρώμα να βάλετε μέσα στην βαφή βαλσάμικο κάνει τα αυγά κόκκινα . Και να τα γυαλίσετε με λάδι και όχι με το υγρό που έχουν τό οποίο τις περισσότερες φορές εκείνο φταίει που περνάει μέσα στα αυγά η βαφή .Σήμερα θα φάμε χταπόδι με μακαρονάκι κοφτό .

Σε λίγο θα φτιάξω και κανένα κουλουράκι αν προλάβω αν και μου έδωσε η μαμά μου αλλά είπα να κάνω μερικά μέρες που είναι τσουρέκια μου έφεραν αρκετά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου,ευτυχώς σημερα ο καιρός ειναι πολύ καλυτερος απο χθες. Η μικρή δε μαζευεται ολο έξω θελει να ειναι.Δεν ειναι να κατέβει κάποιος κάτω στην αυλή απο πισω και αυτή. Ευτυχώς εχω βοήθεια και έρχονται σημερα και ενισχύσεις ερχεται η αδερφή μου που της έχει τρελή αδυναμια.

Γράψατε πολλά πάλι και να δω τι θα πρωτο θυμηθώ. Βλέπω ετοιμασιες για το Πάσχα οι περισσοτερες, αυγά ουτε εγώ έχω βάψει ποτέ :):) αφου κάθε χρονο ειμαστε με τους δικους μου μαζι οποτε αναλαμβάνει η μαμά. Εμεις εδώ την Κυριακή θα ψησουμε το αρνακι μας παραδοσιακοτατα στην σουβλα, μάλιστα ψηνουν ολοι μαζι γειτονιες γειτονιες δηλαδη και ανάβουν φωτιά σε κλιματοβεργες οχι σε ψησταριες. Οποτε με ένα ολοκληρο αρνι στο σπιτι δεν θες τιποτε άλλο άντε μια σαλάτα και μια πασχαλιατικη χορτοπιτα που φτιάχνει η μαμά μου κάθε χρονο.

Μαράκι ευτυχώς ο Στεφανάκος δεν χτυπησε και μενα την πρώτη φορά που μου έπεσε απο το κρεβάτι ειχα πάθει τέτοιο σοκ ολη την ώρα μετά την κοιτούσα και εγώ για υπνηλια ή εμετους. Μετά μου έπεσε άλλες δυο φορές :oops::oops: .αλλά το ειχα πάρει πιο ψυχραιμα.

Αννα Μαρια τώρα που το λες εγώ πριν τρια χρονια τέτοια μερα ειχα το θετικό τεστ στα χερια μου. Για να μην σε αγχώσω εγώ θα σου πω οτι μάλλον οριακά προλαβαινεις με τις μπομπονιερες!!

Βάνια ολα καλά θα πάνε υπομονή και ακολουθα την συμβουλή του γιατρού σου. Περαστικά και στην αδερφή σου ευτυχώς που το προλαβε και δεν έγινε τιποτα χειροτερο!

Αυτά τα νεακια μας, φιλάκια σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι!

Εγώ κλασικά, πάλι δουλειές σήμερα, έκανα γενική στην κουζίνα.

Βάνια, ελπίζω να πάνε όλα καλά! Ευτυχώς που το πρόλαβε η αδελφή σου!

Καγκουράκι, ωραίο αυτό με το αρνί στις κληματόβεργες! Εμείς ποτέ δεν έχουμε ψήσει ολόκληρο αρνί. Γενικά, η οικογένειά μου δεν το έχει καθόλου με τα κάρβουνα. Ούτε σούβλες κάνουμε, ούτε τίποτα. Παλιότερα, σπάνια μπορεί να ψήναμε καμιά φορά σουβλάκια και σεφταλιά, άντε και κανένα ψάρι. Αλλά τώρα ούτε αυτό.

Κι εγώ πιστεύω οριακά θα τις έχουμε τις μπομπονιέρες. Δεν πειράζει, γενικώς εγώ είμαι της τελευταίας στιγμής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου;; Εγώ έχω τα κέφια μου! Δε δουλεύω βλέπετε και όλα είναι τέλεια! Ξεκουράζομαι! Μου αρέσει! Σήμερα πήγα και για καφεδάκι με το Καρολινάκι μας! Περάσαμε πολύ όμορφα και πέρασαν 3 ολόκληρες ώρες χωρίς να το καταλάβουμε :shock::shock::shock: Είναι που μιλάμε λίγο και οι δύο :lol::lol::lol::lol: Είναι πολύ καλή και πολύ γλυκιά! Εντωμεταξύ είμαστε και γειτονόπουλα! Πέντε λεπτά απέχουν τα σπίτια μας!

Μαράκι μου ευτυχώς που το αγοράκι σου δε χτύπησε! Πάλι καλά! Στα μπιφτεκάκια από λαχανικά τα βράζεις τα λαχανικά έτσι;;; Εγώ πάντως σήμερα τα έβρασα, έβαλα και μπόλικη φρυγανιά και αλευράκι αλλά βγήκαν νιανιά :?:? Μετά τα έβαλα και στο τηγάνι μπας και...αλλά τίποτα..Συγχύστηκα. Τσάμπα τα κατσαρολικά και ο κόπος μου...Τέλος πάντων. Εγώ Μαράκι είμαι βραδινός τύπος και γενικώς πάντα διάβαζα το βράδυ. Το πρωινό ξύπνημα ισοδυναμεί με βασανιστήριο..Παρόλ' αυτά το ότι γύρισα τόσο νωρίς σπίτι και είχα όλη τη μέρα δικιά μου μού άρεσε πάααααρα πολύ!!!!

Άννα Μαρία σωσίας η φραουλίτσα ναι :lol::lol::lol::lol: !!!!! Δεν τα λέω παραέξω αυτά γιατί θα με περάσουν για τρελή :lol::lol::lol: Μια χαρά θα πάνε όλα με τις μπομπονιέρες! Θα τις έχεις στα χέρια σου εγκαίρως!Πολλά καλούδια θα φτιάξεις την Κυριακή!!! Μου άνοιξες πάλι την όρεξη! Χρυσό πιρούνι και σε σένα!!!!

Βάνια μου θα πάνε όλα καλά. Μην ανησυχείς! Ευτυχώς που η αδερφή σου το πρόλαβε!!! Περαστικά εύχομαι και στις 2 σας!!!!

Κατερινάκι πώς τα περνάς στο χωριό;;Ξεσαλώνει η Αγγελικούλα σου;;;;Ωραίο το σουβλιστό αρνάκι!! Εμείς θα ψήσουμε εδώ στην Αθήνα αλλά επειδή κανείς δεν αναλαμβάνει να ξυπνήσει από νωρίς και να σουβλίσει αρνί θα περιοριστούμε σε μπριζολίτσες, παϊδάκια και γαρδουμπάκια, σαλατίτσες και τυρόπιτα..Μιαμ μιαμ...

Αχ βρε κορίτσια το απολαμβάνω που δεν έχω να πάω στη δουλειά.Κουράστηκα πολύ τον τελευταίο καιρό..Ανυπομονώ να έρθει ο Ιούνιος να αράξω λιγάκι μέχρι τον Αύγουστο που θα έρθει η Φραουλίτσα μου!

Αυτά τα νεάκια μου..Σας φιλώ όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα !!!!Σηκωθηκα απο τις 730 σημερα ..Εβλεπα ενα ασχημο ονειρο και ξυπνησα αποτομα ..Μετα φυσικα δεν μπορεσα να ξανακοιμηθω ..ΟΝικολακης μου κοιμαται ακομη και οαντρας μου ειναι δουλεια..Εγω ευτυχως εχω ρεπο σημερα αλλα αυριο απογευμα..!!!Ευτυχως ειμαι καλυτερα ..Χθες το βραδυ πηγα και εκκλησια επιτελους..Εμεις Πασχα θα ειμαστε εδω γιατι ο αντρας μου δουλευει ..Ευτυχως ηρθαν οι δικοι μου οποτε θα χω παρεα...

Ανθη μετο καλο η μπεμπα ..Φανταζομαι χαρα ..Το ειπες στον Πανουλη??Τι καλα που πηγατε για καφε με το Καρολινακι ...

Αννα Μαρια τι κανει ο Αντρικος???Εκλεισες μπομπονιερες??

Καγκουρακι καλα να περνατε στο χωριο...

Καλλι πως παει ο βηχας??????

Βανια ευχομαι να πανε ολα καλα και με σενα και με την αδερφη σου...

Μαρακι τα εβαψες τα αυγα?Εγω τα εδωσα στην διπλανη μου και μου τα εβαψε γιατι δεν προλαβαινα εχτες ..Δεν εχω βαψει μεχρι τωρα ποτε αυγα ..

Κατερινακι τι κανουν τα αγορια σου???

Ευτυχως σημερα εχει καλο καιρο και το απογευμα θα παω στην εκκλησια η αδερφη μου ειναι στη χορωδια της εκκλησιας και θα ψαλλουν τα εγκωμια ..Λεω να παρω και το Νικολακη ελπιζω να κατσει !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τι κάνετε κοριτσάκια; Εμείς χτες βράδι πήγαμε εκκλησία οικογενειακώς. Καθίσαμε μια ώρα περίπου, ευτυχώς είδαμε τη σταύρωση. Μετά άρχισε γκρίνια ο μικρός και φύγαμε.

Σήμερα το πρωί πήγα με τον Αντρίκο στην Αποκαθήλωση. Ήταν και η μάνα μου και τον κρατούσε. Εν τω μεταξύ, πήγαμε και χτες και σήμερα στην παλιά μου ενορία που με ξέρουν όλοι, και όλοι ήθελαν να τον κρατήσουν. Αυτός δε χαμπαριάζει, με όλο τον κόσμο κάνει!

Μετά έφτιαξα φακές άλαδες κλασικά για σήμερα , και τώρα θέλω να καθαρίσω τα μπάνια, αλλά είμαι μόνη με τον μικρό, μια που ο άντρας μου πήγε να κάνει τα πασχαλινά ψώνια, και δεν μπορώ να τον αφήσω μόνο του.

Ανθή, έλα ρε, είναι δυνατόν, χαίρεσαι που δεν έχεις δουλειά; Αποκλείεται! Καλά, πολύ γέλασα που κανείς σας δεν ξυπνάει νωρίς για να ψήσει το αρνί! Κι εγώ πρέπει να το βάλω από νωρίς στο φούρνο, κι από τώρα το σκέφτομαι... Ξύπνησα σήμερα νωρίς, θα ξυπνήσω και αύριο, και αναγκαστικά και το Πάσχα...

Όλια, τι άσχημο όνειρο έβλεπες καλέ; Όνειρο είναι, μη δίνεις σημασία! Εγώ αυτά δεν τα πιστεύω καθόλου. Κρίμα που θα δουλεύει ο άντρας σου το Πάσχα...

Αχ, τι μου θύμισες τώρα με τις χορωδίες για τα εγκώμια. Εγώ κάθε χρόνο ήμουν. Πέρσι ήταν η μάνα μου, είπε και το "Ω γλυκύ μου έαρ" σόλο. Φέτος δε θα έχει χορωδία.

Κλείνω γιατί κλαίει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια, Καλή Ανάσταση να έχουμε!

Ο καιρός πολύ μουντος σημερα, εμεις πήγαμε με την μικρή το πρωι στην εκκλησια ευτυχώς κάθισε ήρεμη αρκετή ώρα και θα πάμε και το βράδυ στην περιφορά που κάνουν το γύρω του χωριού, έχουμε μπολικο περπάτημα δηλαδη.

Χθες πάλι πηγαμε στο 5ο Ευαγγέλιο και φύγαμε στο 8ο, τοσο άντεξε η μικρή, ευτυχώς παρολο που ειχε κοσμο αρκετό σηκώθηκε μια μεγάλη κυρια και κάθισα ενώ διπλα κάτι κοπελιτσες πιο μικρές απο μένα ουτε που κουνήθηκαν...

Ανθη περάσατε ωραια με το Καρολινάκι άντε να τα καταφερουμε την άλλη βδομάδα να τα πουμε και οι τρεις. Αντε θα έρθει και ο Ιουνιος να ξεκουραστεις και εσύ και να ετοιμαστεις για τον ερχομο της φραουλιτσας σου.

Οσο για την Κυριακή του Πάσχα το άναμα της φωτιάς και οι ετοιμασιες των αρνιών ειναι αντρική υποθεση, το θεμα ειναι οτι πάντα το αναλαμβάνουν οι μεγαλύτεροι και δεν ξέρω τι και άν θα γινεται σε λιγα χρονια...

Ολια καλά να περάσετε και εσεις και αφου θα έχετε και παρεα τους δικους σου μια χαρά θα ειστε, μεγάλωσε και ο Νικόλας σου οσο μπορώ να δω απο την φώτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου..τι κανετε?

εμεις πηγαμε για καφεδακι το πρωι για κατι ψωνια γαι την κορη της κουμπαρας μου που θα την βαφτισει σε λιγες μερες...αχχ και δεν εχω παρεπιπτοντως ενα φορεμα ανοιξιατικο να βαλω...με τετοια κοιλουμπα... :oops: και εννοειται πηραμε και για το παπι ρουχαλακια... και για τον μικρουλη..ενα κατακοκκινο εξωρουχο...σεξι ποντικουλης :lol::lol::lol:

απλα εκανα τη βλακειουλα :?:? και ηπια σοκολατα το πρωι και μετα καφε..και τα δα ολα απο τη ζαλαδα...περναγε η ωρα και δεν ενοιωθα καλα....οταν φυγαμε για να περπατησω πηγαινα σαν την κορη μου..δηλ.σαν παπια :lol::lol: εκατσα σε ενα παγκακι και ηπια αρκετο νερο για να συνελθω..

και εγω περασα πολυ πολυ ομορφα ανθη μου...εισαι πολυ γλυκια..πολυ καλη...και γειτονακι !!!!!!!! :D:D 5 λεπτα το πολυ να μενουμε μακρια... και σ επηγα με χιλιαααααα :x:x

αντε κατερινακι μου γλυκο ..μακαρι την τριτη να καταφερουμε να τα πουμε και οι 3 μας...θα χαρω πολυ... :D:D

αγαπες καλο πασχα να χετε και καλη ανασταση...σας αφηνω γιατι νοιωθω κουρασμενη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί κάνετε κορτσούδια μου???????

Στα γρήγορα μπήκα για 1 γειαααααααα

Καλά μου είσαστε?????? Και οι φουσκούλες και οι ξέφουσκες??????

Εμείς είμαστε μία χαρούλα!!!!!! Μεγαλώνουμε κι είμαστε..... πολύ καλά αντράκια!!!!!!

Κοντεύουμε 8,5 μηνών (ρε πώς περνά ο καιρός!!!!!)

Τρώμε φρούτα-λαχανικά-κρεμούλες-γιαουρτάκια.....

Έχουμε ήδη βγάλει 2 δοντάκια και μάλλον έρχεται και 3ο.....

Το 1ο μας Πάσχα θα πάμε ανήμερα στον παππού (Σαλαμίνα)

Τρίτη του Πάσχα πάμε τις 1ες μας διακοπούλες με τον Αχιλλέα μας (βαφτιζόμαστε 17 Ιουνίου)

Φαγωθήκανε οι γιαγιάδες να τους αφήσουμε το μωρό αλλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!!!!!!!!

Σας χαιρετώ!!!!!!

Δεν πολυμπαίνω πια στο μάμμυ..... αργεί πολύ βρε κορίτσια και χρόνος 0.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν προλάβω ή δε μπορέσω να ξαναμπώ.....

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!!!!

Σε όλες σας κορίτσια μου!!!!!!!

Καλά να περάσετε!!!!

Πάω μήπως προλάβω να προσκυνήσω κανέναν Επιτάφιο.....

Χρόνια τώρα το κάνω αυτό......

Αλλά νυστάζωωωω..... και βαριέμαι.....

Ααααα...... ξέχασα....... ακόμη αρμέγομαι!!!!!!!

Πρωί-βράδυ ο Αχιλλέας μου πίνει γάλα μανούλας του!!!!!!

Που υποτίθεται πως μειώνεται (κάποια στιγμή έτσι νόμισα!!!!) αλλά......

Τουναντίον..... βάζω και στην κατάψυξη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες

καλε δεν σας προλαβαινω ενα σωρο γραψατε παλι,σημερα εφτιαξα κριθαρακι με λαχανικα αλαδωτο και αλαδωτα μπιφτεκια λαχανικων,τελειωσαμε και με τους νονους μας και μετα θα παμε κι εμεις εκκλησια,τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσουμε να κανουμε την περιφορα με τα παιδια επειδη βρεχει ολη μερα εδω,κι εμεις σουβλα το κατσικι αλλα θα φαμε ολοι στον πεθερο μου και κατσικακι και κοκορετσι και το βραδυ του Μ.Σαββατου μαγειριτσα στην πεθερα κι ετσι ειμαι χαλαρη δεν εχω μαγειρεματα,ενα γλυκακι θα φτιαξω αυριο μονο και τιποτα αλλο

Πιπιτσα τι γλυκας που ειναι ο Αχιλλεας σου,κουκλακι να τον χαιρεσε!!!ποτε κιολας περασε τοσο πολυο καιρος και πηγε 8 μηνων;;μεγεια και τα δοντακια σας,μπραβο που αρμεγεσαι τοσο καιρο χαρας το κουραγιο σου,καλη Ανασταση να εχετε και να μας ερχεσαι πιο συχνα

Αννα Μαρια για τα αυγα με τα κρεμμυδοφυλλα,βαζουμε τα φυλλα σε μια κατσαρολα και μολις αρχισουν να βραζουν βαζουμε ενα ενα τα αυγα με το κουταλι τα αφηνουμε οσο θελουμε να βρασουν και ειναι ετοιμα τα βγαζουμε κρυωνουν και τα γυαλιζουμε με λαδακι,γινονται μπορντοκοκκινα,ωραια πραγματα θα φτιαξεις μιαμμ

Μαρακι καλα μηνογενεθλια στον γλυκουλη σου!!!τις κλωστες φλος τις αγοραζουμε απο μαγαζια που πουλανε κλωστες,κεντηματα κτλ.και τυλιγουμε ενα ενα αυγο με τις κλωστες και μετα με αλουμινοχαρτο και τα βραζουμε με αποτελεσμα τα χρωματα των κλωστων να αποτυπονονται στα αυγα,ομορφα γινονται

Ανθη και Καρολινακι τι ωραια που βρεθηκατε!!ζηλευωωωωω,γιατι σου εγιναν νιανια τα μπιφτεκια λαχανικων;απ εξω δεν τα παναρες με φρυγανια;;σιγουρα δεν ειναι οπως τα κανονικα αλλα αν τα παναρεις στεκονται ,ωραια που χαρηκες λιγο το παιδακι σου

Ολιακι μην πτοεισαι απο ενα κακο ονειρο μην το σκεφτεσαι,κι ο Αντωνης αυριο δουλευει απογευμα και το ιδιο και την πρωτη ημερα και την δευτερη,ηρθε με τριμηνη μετακοινηση στην Κοζανη και δεν κανει νυχτες κανει μια βαρδια αλλα παει καθε μερα,καλυτερα ετσι δεν αντεχα αλλο

Βανια μου ελπιζω να σου πανε ολα καλα απο εδω και περα κοπελα μου,η Ανασταση του Κυριου να σας φερει υγεια και αγαπη!!!

Χριστινακι εσυ πως εισαι ;;η αδερφουλα σου τι κανει;;ελπιζω να ειναι ολα καλα

συμπεθερα μου εσυ πως εβαψες τα αυγα;;εισαι καλυτερα ψυχολογικα;;ο βηχας σου εφυγε;;τι κανει η νυφουλα μου;;

Κατερινακι κι εγω μαζι σου πριν τρια χρονια τετοιες μερες κρατουσα ενα θετικο τεστ στα χερια μου,ποσο γρηγορα περναει ο καιρος ..............

δεν σας ευχομαι ακομα θα μπω αυριο να ευχηθω.............

πολλα φιλια σε ολες και ελπιζω να μην ξεχασα κατι σημαντικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!

Πολλή κούραση σήμερα...

Καθάρισα τα μπάνια με ένα σωρό διακοπές, κρατούσα τον μικρό και πήγαμε και σε ένα φιλικό ζευγάρι να τους καλέσουμε στη βάφτιση. Το βράδι πήγα εκκλησία με τον Αντρέα, γιατί την τελευταία στιγμή ο άντρας μου αποφάσισε ότι δε νιώθει καλά και δε θα έρθει. Ευτυχώς με βοηθούσε η μάνα μου. Σε κάποια φάση πείνασε ο μικρός και πήγα στο παρεκκλήσι να τον ταΐσω, όπως έκανα και το πρωί. Αλλά γινόταν τέτοιος χαμός εκεί πέρα που έφυγα. Σκέφτηκα να καθίσω στη σκάλα, αλλά θα πάγωνε ο κ...ος μου. Οπότε ανέβηκα πάλι πάνω στον γυναικωνίτη, ο οποίος μόνο κατ' όνομα είναι γυναικωνίτης, αφού κάθονται και άντρες. Ο μικρός να γκρινιάζει και να έχω τη μάνα μου να με πιέζει να τον θηλάσω εκεί πέρα, γιατί ο θηλασμός είναι ιερός και δεν πρέπει να το σκέφτομαι. Προσπάθησα, αλλά δεν μπορούσα, ήταν και ο μικρός νευρικός, και λέω να φύγω, γιατί είναι κρίμα το μωρό, κι εκείνη την ώρα τον πήρε ο ύπνος! Έτσι, καθίσαμε μέχρι την ώρα που βγήκε ο επιτάφιος για την περιφορά και μετά φύγαμε!

Αφήστε ρε κορίτσια, μίλησα με τη συγκάτοικο που είχα στη Θεσσαλονίκη. Έχει ένα κοριτσάκι δυόμιση χρονών και είναι έγκυος πεντέμιση μηνών στο δεύτερο. Πριν λίγο καιρό μου είπε ότι το έμβρυο έχει λυκόστομα, κι ότι γιατροί φίλοι της από την Ελλάδα (μένουν Αγγλία) της είπαν να το ψάξει γιατί μπορεί να συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό. Οπότε, κάνουν επιπλέον εξετάσεις και βρήκαν ότι δεν έχει ενωθεί το οστό του προσώπου από το μάτι μέχρι το στόμα, με αποτέλεσμα το μωρό να έχει παραμόρφωση. Θα πρέπει να το ταΐζουν με σωληνάκια και θα κάνει επεμβάσεις μέχρι δέκα ετών. Λυπήθηκα πολύ, γιατί είναι μια πάρα πολύ καλή κοπέλα, πολύ ζωντανός και χαρούμενος άνθρωπος.

Το απόγευμα με πήρε κι ο γυναικολόγος τηλέφωνο, και μου είπε ότι δε θα έρθει στη βάφτιση γιατί δε θέλει να βλέπει στα μάτια του τον αδελφό της μάνας μου. Είχαν παρεξηγηθεί επειδή η νύφη του θείου μου, η γυναίκα του ξάδελφού μου, επέλεξε έναν άλλο γυναικολόγο όταν έμεινε έγκυος αντί γι' αυτόν. Ενώ δεν είχε δικό της γυναικολόγο, δεν προτίμησε αυτόν, που είναι από τους καλύτερους κι αυτός το είδε ως απόρριψη και τους έκοψε την καλημέρα. Παρ' όλα αυτά, δεν είχε διακόψει τελείως τις σχέσεις μαζί τους, αλλά τώρα αυτοί έκαναν και δεύτερο μωρό, πάλι σε άλλο γιατρό, και φαίνεται αυτός το έμαθε και δε θέλει ούτε να τους βλέπει. Είναι νορμάλ τώρα αυτό;

Επιστρέφω για να σας σχολιάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόοοον....

Καγκουράκι, άσε, κι εγώ δε δίνω σχεδόν ποτέ τη θέση μου, γιατί ζαλίζομαι εύκολα, και νιώθω πάρα πολύ άσχημα όταν έρχεται κάποιος ηλικιωμένος ή μια έγκυος κι εγώ κάθομαι. Αν δεν υπάρχει άλλη θέση και κανείς δε σηκώνεται, θα σηκωθώ, τι να κάνω... Χαχα, θυμήθηκα τώρα ότι μια φορά στη Θεσσαλονίκη, στο λεωφορείο για Πανόραμα γινόταν χαμός, μπαίνουν διάφοροι ηλικιωμένοι, οπότε σηκώνεται μια κοπέλα για να δώσει τη θέση της σε μια ηλικιωμένη κυρία, και πάει και κάθεται ένας νεαρός πριν προλάβει να καθίσει η κυρία! Ντράπηκαν να του πουν κάτι και έμειναν όρθιες και η κοπέλα και η κυρία.

Ανθή και Καρολινάκι, τι ωραία που βρεθήκατε!!!

Καρολινάκι, γιατί ζαλίστηκες με τη σοκολάτα και τον καφέ; Σε ανακάτεψαν;

Κατερίνα, τελικά δε βάφω εγώ τα αβγά, αλλά θα την κρατήσω τη συνταγή για του χρόνου!

Πιπίτσα, εμείς τα λέμε και στο φέις!

Σας αφήνω, θα πάω να την πέσω σε λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου

Πολλές ευχές σε ολες για Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.

Να μου ειστε ολες καλά να περάσετε ομορφα με τα παιδακια και τις οικογένειές σας και το Αγιο Φως να φερει φώτιση και ελπιδα για κάτι καλύτερο σε ολους μας.

Φιλάκια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γλυκα η Ανασταση του Κυριου να φερει σε ολους μας υγεια και ευτυχια,να περασετε καλα με τις οικογενειες σας ,να φατε πολυ χωρις να το σκεφτεστε ;) ναι Ανθη για εσενα το λεω :lol::lol:

ο Γιωργος μου ανεβασε πυρετο σημερα και παραπονιεται οτι ποναει ο λαιμος του το πιο πιθανον να παμε οι μισοι στην Ανασταση τελοσπαντων ειδωμεν...............

σας φιλω ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολες!!!!!!!!!να περασετε υπεροχα ολες και φατε χωρις καμια ενοχη!!!!!!απο τριτη ολες διαιτα!!!!!!!

συμπεθερουλα μου περαστικα σας κοπελα μου!!!!!!

τα υπολοιπα δεν προλαβαινω να τα διαβασω!!!σας φιλω!!!!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε?Μπαίνω για να σας ευχηθώ Καλή Ανασταση με υγεια και χαρά...Να περάσετε όλες όμορφα, με τους ανυρώπους που αγαπάτε και να φάτε μέχρι σκασμού!! :lol::lol:

Δεν μπηκα καθόλου από προχθες γιατι ολη μερα χθες βολτάραμε και σημερα εκανα δουλειές μεχρι πριν απο 2 ωρες!!

Σας αφηνω...Φιλιά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστός Ανέστη κοριτσάρες μου!!!!!!!!!!

Πώς τα περνάτε; Εμάς εδώ δεν έχει καλό καιρό. Έχει συννεφιά και πριν ψιχάλισε λίγο. Η βόλτα που έλεγα να πάμε σήμερα αναβάλλεται...

Το μεσημέρι ήρθαν οι γονείς μου για φαγητό. Όλα έγιναν τέλεια! Το αρνάκι το έβαλα από νωρίς το πρωί σε χαμηλό φούρνο και σιγοψήθηκε κι έγινε λουκούμι! Έφτιαξα και δικές μου ραβιόλες κι έγιναν τέλειες! Και τα μεζεδάκια όλα υπέροχα. Μόνο το γλυκό ήταν μια παταγώδης αποτυχία. Έκανα κανταΐφι με κρέμα κι έγινε ένα χάλι. Το κανταΐφι λάσπωσε, η κρέμα είχε πολλή μαστίχα και πίκριζε, ένα φρικτό πράγμα. Είναι ένα ολόκληρο πυρέξ και θα πρέπει να το πετάξω. Δεν πειράζει, καλύτερα που το έφτιαξα τώρα, γιατί έλεγα να το έφτιαχνα στη βάφτιση. Πάλι καλά που είδα ότι δεν το έχω μ' αυτό το γλυκό. Γενικώς με τη ζαχαροπλαστική δεν το έχω. Η μαγειρική είναι το φόρτε μου! Κατερίνα, μπορώ να σε κλείσω για τη βάφτιση να μου φτιάξεις τα γλυκά;

Άντε, σας κλείνω κι ελπίζω να περνάτε όλες τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...