Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Κορίτσια για φίλημα" Νο 3


Recommended Posts

Γειά σας!

Τα κατάφερα και την άρπαξα... Έτσι που έλεγα ότι τη γλίτωσα κι αυτό το χειμώνα... Ήρθε και με βρήκε τώρα την άνοιξη... Έχω λίγο πονόλαιμο, λίγο συνάχι, λίγα πράγματα, αλλά νιώθω κατάπτωση.

Τώρα όποτε πάω κοντά στον μικρό είμαι με τη μάσκα και αντισηπτικό στα χέρια... Δεν έχω χειρότερο (από τη μάσκα, το αντισηπτικό δε με πειράζει! :P).

Πριν πήγαμε με τη μάνα μου και πήρα βαλιτσούλα για τη βάφτιση. Μια άσπρη βαλιτσούλα, πολύ μεγαλύτερη από μπαούλο, 15 ευρώ. Πήγαμε και πήρα και κάτι μπιχλιμπίδια για τη λαμπάδα, Μαρία από το μαγαζί που μου είπες τα πήρα! Ευτυχώς που μου το θύμισες!

Καρολινάκι, καλά κάνεις και τρως βρε. Κι εγώ όταν είμαι χάλια, θέλω φαΐ!

Ανθή, κι εμένα μου έλειψε το κατεβατό σου...

Κατερίνα, το ρεύμα μας είναι το ακριβότερο της Ευρώπης. Εμείς δεν καίμε πολύ, αλλά τώρα είχαμε τις σόμπες και το καλοριφέρ συνέχεια με τα κρύα... Τι να κάναμε;

Στο κριθαράκι βάζω ό,τι λαχανικό υπάρχει. Τις προάλλες που έφτιαξα έβαλα φρέσκο και ξερό κρεμμύδι, καρότο, αρακά, φασολάκια, ντοματίνια, μαϊντανό και άνηθο και το έβαλα στο φούρνο. Έγινε σούπερ! Το καλοκαίρι μπορεί να βάλω και μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πιπεριές, ό,τι υπάρχει!

Κι εγώ πιο πολύ τον κιμά τρώω παρά το κρέας.

Ουφ, είναι χάλια το σπίτι και δεν μπορώ να κάνω δουλειές... Σήμερα οδηγώ εγώ, αλλά θα τους πω να το πάει κάποιος άλλος. Ζαλίζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 978
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννα ΜΑρία μου μπραβο!Χαιρομαι που βοήθησα!! Πολύ θα ήθελα να φάω από το κριθαράκι σου!!! μιαμ!!

Αρρωστησες?Περαστικά σου! Ελπιζω να περάσει σύντομα και να μην κολλησει ο μικρός.Κι εγώ αυτή την μασκα δεν την μπορώ καθολου...νιωθω οτι δεν αναπνέω!

Ανθή μου περιμένουμε νέα σου! Φανταζομαι τι σεντονάρα θα απλώσεις απόψε!!!! :lol::lol::lol:

Κατερίνα μου ωραίο το μενού σου και σημερα.Εγω θα φτιαξω φιλέτο ψάρι με πατατούλες στο φούρνο με καροτα και σελινο!! Τα κουπέπια ειναι τα ντολμαδακια.Εμεις βαζουμε και κιμα.Νομιζω οτι στην Ελλαδα δεν βαζετε πάντα ε?

Χαλασε ο καιρος εκεί?Εδω ειναι καλοκαιρι!!Πολύ ζέστη!

Καρολινάκι φαε παιδι μου να το ευχαριστηθεις!!Σου δίνω αδεια!!! :lol::lol: Αντε να βαλεις αλλα 2-3!!Δεν χαθηκε ο κόσμος!

Οι υπόλοιπες πού είστε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, εμείς τα κουπέπια τα μαγειρεύουμε με ντομάτα και λεμόνι. Ακούγεται αηδιαστικό, αλλά δεν είναι! Εγώ τρελαίνομαι, αλλά έχω κανένα χρόνο να φάω...

Ουφ, αγχώθηκα μήπως κόλλησα τον μικρό. Στις έξι το πρωί ξύπνησε και ήθελε φαΐ, σηκώθηκα να τον θηλάσω, με ενοχλούσε λίγο ο λαιμός, αλλά ήπια νερό και μαλάκωσε, και νόμισα ότι διψούσα. Τον τάισα, δεν τον φίλησα, όμως, γιατί μετά ξανάρχισε ο λαιμός και λέω "λες;". Άμα είχε κολλήσει θα είχε ήδη μυξούλες ε;

Δε σας είπα, τη λαμπάδα την αγόρασαν οι δικοί μου κατευθείαν απ' το κηροπωλείο (τον πατέρα του Μιχάλη Βιολάρη του τραγουδιστή- "τα ριάλια ριάλια τζιαι πούντα", γιού νόου) και έκανε 12 ευρώ. Τα μπιχλιμπίδια μας κόστισαν κανένα εφτάρι ευρώ μαζί με την κορδέλα, βάλτε και το τούλι, το πολύ να μας κοστίσει 25-28 ευρώ. Και στα μαγαζιά, που δεν τους κοστίζει τόσο γιατί τα παίρνουν όλα σε τιμή χονδρικής, την πουλάνε στολισμένη 90-100 ευρώ και λίγα λέω...

Να σας πω και πώς σκέφτηκα να τη φτιάξουμε να μου πείτε γνώμες: το τούλι όχι μέχρι κάτω και σε στρώσεις για να είναι λίγο φουσκωτό. Θα έχει τυρκουάζ κορδέλα με φιόγκο στη μέση και πάνω στο τούλι, καρφιτσωμένα ασημένια καραβάκια και αστερίες με στρασάκια. Πώς σας φαίνεται;

Πάω να πλύνω κανένα ρούχο στο χέρι, αν προλάβω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια με ειδε ο Νικος που διαβαζα τις δημοσιευσεις και λεει "μαμα αυτη με το σπιτακι συνεχεια γραφει;" ;):lol::lol: η βαλιτσουλα που λες ειναι για να βαλετε τα πραγματα μεσα;;εμεις ειχαμε μπαουλακια στους δυο ψαθινα οπου και το ενα το χαλασαν τα παιδια και ενα ξυλινο,οι νονοι τα ειχαν διαλεξει ομως δεν με ρωτησαν ,την καλυτερη δουλεια εκανες με την λαμπαδα κι εγω στη βαφτιση του Δημητρη ειχα αστεριες και τυρκουαζ υφασμα και κατι φαρους ,περαστικα σου συντομα ευχομαι και μακαρι να ειναι κρυωμα και να μην κολλησεις τον μικρο,κι ο Δημητρης μου σημερα αρχισε συναχι αρχισαμε παλι "μαμα μυτη μου" :(:(

εβαλα κι εγω λαχανικα στο κριθαρακι κι εγινε τελειο,εβαλα μανιταρια,κρεμμυδι,καροτο και πατατα αυτα ειχα στο σπιτι πολυ μας αρεσε μου εδωσες ιδεα Αννα Μαρια,εκανα και πατατοκροκετες

Μαρακι ωραιο ακουγεται το φαγακι σου μιαμμμμ,εμεις στα λαδερα ντολμαδακια βαζουμε λεμονι,κανουμε ομως και με κιμα και βαζουμε σαλτσα κιν εμεις οχι ομως λεμονι,στους λαχανοντολμαδες που στην περιοχη μας τους λεμε γιαπρακια βαζουμε ντοματα και ξινο σε σκονη και δεν κανουμε αυγολεμονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες

σήμερα μου ειπαν οτι με αναζήτησε η μικρή στον παιδικό αλλά λεει τα περισσοτερα έτσι κάνουν γιατι μετά απο κανα δυο μέρες συνειδητοποιούν οτι δεν ειναι παιχνιδι αλλά πρεπει να ακολουθουν προγραμμα και τετοια. Οταν πήγα να την πάρω βεβαια σαν να μην ήθελε να φύγει, τους κάνανε και baby yoga σημερα που μου έδειχνε στο σπιτι πως μιλάει στο τηλεφωνο με την πατουσα στο αφτι :lol::lol::lol: έχουν να δουν τα ματακια μου θα με τρελάνει σιγουρα!!!

Ανθη τρεις γραμμες :o αλλά αφου σε πεταξε εξω έτσι εξηγειται!

Καρολινάκι σε ακουω καλυτερα, μακαρι να έχει βελτιωθει η κατασταση να ηρεμήσεις. Εσύ δεν πήρες διαζύγιο με την ζυγαρια :-s:-s τι θες και ανεβαινεις πάντως καλά εισαι ενα μηνα και κάτι έχεις οτι ήταν να παρεις πήρες τώρα στο τελος άντε κανα δυο κιλά ακομα μια χαρά εισαι.

Κατερινάκι και εγώ δουλειες εκανα σήμερα , οσες προλαβα οσο ελειπε η μικρή, τα υπολοιπα αυριο. Μετα το Πάσχα που θα εχει προσαρμοστει πληρως έχω να φτιαξω ντουλάπες να μαζεψω χειμωνιατικα, να βγαλω καλοκαιρινά και να ετοιμάσω και τα ρουχαλάκια για τον μπεμπη.

Αννα Μαρια περαστικά προσεχε μην κολλησεις τον Αντρικο. Οσο για την λαμπάδα ωραια θα ειναι και σε μενα δε ου αρεσει το πολύ τουλι για να μην φουσκώνει πολύ, παντως γενικά έτσι οπως τα πηρες μπορει να έτρξες λιγο παραπάνω αλλά γλιτωσες αρκετά χρήματα σιγουρα.

Σας αφήνω γιατι μαλλον ξύπνησε, φιλάκια :x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτουδες! Λοιπον, ως συνηθως εχετε γραψει ποταμους, οποτε, επειδη ειμαι στη δουλεια και δεν εχω χρονο, εν ταχει.

Αννα Μαρια περαστικα και γρηγορα, προσπχη μην κολλησει το μωρο. Πολυ καλα τα εκανες κι εγω αν τα αγοραζα μονη μου ετσι θα εκανα, αλλα οι νονοι θελουν να τα διαλεξουν οι ιδιοι. Εν τω μεταξυ κι εγω πολλα απο αυτα τα θεωρω πεταμενα λεφτα, το μυστηριο ειναι το θεμα, αλλα δεν θελω να επεμβω και να τους προσβαλω...

Καγκουρακι μπραβο στην Αγγελικουλα τα παει πολυ καλα!

Κα, παλι αρρωστος ο μικρος; Ελπιζω να μην προχωρησει περα απο το συναχι. Λοιπον αυτο με το κριθαρακι και τα λαχανικα πολυ μου αρεσει σαν ιδεα, η Αννα Μαρια μας εδωσε εμπνευση, την αλλη εβδομαδα θα το κανω κι εγω.

Καρολινακι χαιρομαι που εισαι καλυτερα, μη σκας για τα κιλα, τελειωνεις, απολαυσε το.

Ανθουλα το καφενεδακι δεν ειναι το ιδιο χωρις τα σεντονια σου!

Μαρακι μου ειστε καλα; Και το φαγακι σου πολυ ωραιο ακουγεται!

Βανια μου που εισαι; Τα νεα σου, αγωνιουμε!

Φιλια σε ολες, ελπιζω να μην ξεχασα καποια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Πριν κανένα εικοσάλεπτο γύρισα απ' το σχολείο, κι έφαγα ψωμάκι με μελάκι και τυράκι!

Αφήστε ρε κορίτσια, σας είπα ότι θα πηγαίναμε με το αμάξι μου σήμερα, αλλά θα οδηγούσε άλλος. Το παίρνει λοιπόν ο συνάδελφος, κι όταν φτάνουμε, μου λέει ότι τα φρένα δεν πιάνουν και πολύ καλά. Σκέφτομαι "χαζομάρες, μια χαρά ήταν τα φρένα, όλη μέρα το οδηγούσα το αμάξι". Επιστρέφουμε πίσω Λάρνακα, και το παίρνω για να πάω σπίτι. Μιλάμε, το φρένο ήταν σαν ξεβιδωμένο. Το πατούσα τέρμα και μόλις που σταματούσε το αμάξι. Στον αυτοκινητόδρομο πρέπει να έγινε η ζημιά. Εν τω μεταξύ, σήμερα στο σχολείο κάναμε δύο περιόδους μάθημα, και μετά ήρθαν δύο αστυνομικοί και μας έκαναν μια διάλεξη για την οδική ασφάλεια. Την ίδια διάλεξη την είχα παρακολουθήσει πριν δύο χρόνια, πάλι στο σχολείο. Μιλάμε για πολύ τρομακτική διάλεξη, με κάτι βιντεάκια πολύ φρικιαστικά. Εγώ από κάποια φάση και μετά, όποτε έδειχνε βιντεάκι, έβγαζα τα γυαλιά και δεν έβλεπα τίποτα. Π.χ. σε ένα βιντεάκι έγινε ένα ατύχημα, το παιδάκι στο πίσω κάθισμα δεμένο, οι γονείς μπροστά νεκροί και το μωρό να φωνάζει "μαμά, μπαμπά, ξυπνήστε". Ανοίγει την πίσω πόρτα ο αστυνομικός και του λέει το παιδάκι "πότε θα ξυπνήσουν η μαμά κι ο μπαμπάς;". Κι αυτό ήταν από τα λιγότερο τραγικά. Οπότε, όταν είδα ότι δεν έπιαναν τα φρένα, πήγαινα σαν κότα... Αύριο το πρωί θα το πάει ο άντρας μου στον μηχανικό.

Κατερίνα, άντε βρε, δεν είχες σκεφτεί ποτέ το κριθαράκι με λαχανικά; Εμείς ως φοιτητές όλο τέτοια τρώγαμε, είτε κριθαράκι είτε ρύζι με λαχανικά, με κάποιο αλλαντικό, με λουκάνικα... Αφού και τώρα όποτε ρωτήσω τον άντρα μου τι φαγητό να φτιάξω, μου λέει "δεν κάνεις κανένα πιλάφι;".

Για πείτε καμιά ιδέα για το αυριανό φαγητό, νηστίσιμο έτσι;

Τη λαμπάδα θα την κάνουμε με λευκό τούλι και τα διακοσμητικά είναι ασημένια. Μόνο η κορδέλα είναι τυρκουάζ για να σπάζει λίγο. Οι φάροι που είχε ήταν τεραστίων διαστάσεων, αλλά έχω δει τέτοιους σε λαμπάδες. Δε μου άρεσε, όμως, μ' αρέσουν τα φινετσάτα και ντελικάτα πραγματάκια. :)

Η βαλιτσούλα είναι για να μπουν τα πράγματα μέσα. Είτε βαλιτσούλα είτε μπαούλο, το ίδιο είναι, αν και, τα μπαούλα που είδα ήταν μικροσκοπικά, κι αποκλείεται να χωρούσαν μέσα όλα τα πράγματα.

Καλά, πολύ γέλασα με το "αυτή με το σπιτάκι"!!!! Μας πήρανε χαμπάρι και τα μικρά παιδιά!!!

Καγκουράκι, baby yoga, θα τρελαθώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κι ο Αντρίκος κάνει γιόγκα, αλλά από μόνος του! :P

Χριστίνα, κι εγώ πιστεύω ότι τα περισσότερα είναι πεταμένα λεφτά, κι ο νονός, δηλαδή ο αδελφός μου, το ίδιο πιστεύει. Η βάφτιση έχει γίνει πλέον τρόπος επίδειξης...

Ανθή, σε περιμένουμε εσένα και το κατεβατό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, η Βάνια δεν μπήκε να μας πει τι έγινε με τις εξετάσεις. Ελπίζω να είναι όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια :D:D:D !Με κάνατε και γέλασα πολύ που λέγατε για το κατεβατό μου :lol::lol::lol::lol: Να' μαι λοιπόν και ελπίζω αυτή τη φορά να μη συμβεί ό,τι και χθες :?:?:? Λοιπόν..Πρώτα απ'όλα να σας πω ότι μέχρι και Μ.Τετάρτη δουλεύω, οπότε σχεδόν κανονική είναι και η επόμενη εβδομάδα..Απλώς τα μαθήματα τη Μ.Τρίτη και Μ.Τετάρτη θα γίνουν πρωί. Επίσης, τη Μ.Τετάρτη μετά το μάθημα θα πάω κατευθείαν για Β Επιπέδου και έχω αρκετό άγχος :?:? Αυτή η εξέταση με αγχώνει πάααρα πολύ..Μακάρι να πάνε όλα καλά..ΜΑΚΑΡΙ!

Άλλο νέο. Στο Λύκειο ανακάλυψα πως έχω φλεβική ανεπάρκεια. Το πόδι μου πρηζόταν και αναγκάστηκα να πάω σε αγγειοχειρουργό. Τι είναι η φλεβική ανεπάρκεια;; Όταν κουράζομαι, είμαι όρθια για πολλή ώρα, έχω κατακράτηση υγρών, περίοδο και σε άλλες περιπτώσεις, το αίμα δε ρέει καλά στις φλέβες λόγω ανεπάρκειας και τα πόδια μου (γάμπα κυρίως) πρήζονται (κυρίως το δεξί). Μου είχε πει τότε ο γιατρός ότι πρέπει πάντα να είμαι αδύνατη, να μη φοράω συχνα τακούνια, να φοράω κάλτες ειδικές για την κυκλοφορία του αίματος(ελάχιστα τις φόρεσα) και ότι στις εγκυμοσύνες μου θα έχω πρόβλημα. Στον Πάνο το πρόβλημα εμφανίστηκε στα τέλη του 8ου μήνα. Στη φραουλίτσα από τώρα :?:?:shock::shock: ..Τα πόδια μου έχουν πρηστεί (ειδικά το δεξί). Όταν ξυπνάω είναι σε κάπως καλή κατάσταση και μέχρι το τέλος της μέρας θυμίζουν πόδια ελέφαντα .Αστράγαλος πλέον δεν υπάρχει και η γάμπα μου θυμίζει μπουκάλα :?:?:(:( ...Λυπάμαι γιατί το καλοκαίρι θα τη βγάλω με παντελόνια και όχι τίποτα άλλο, γεννάω τέλη Αυγούστου :?:? Εγώ ντρέπομαι να κυκλοφορήσω με τέτοια πόδια..Κατά τα άλλα έχασα ένα κιλό (χωρίς δίαιτα-έκοψα απλά τις μαλ..ίες και το πολύ βραδινό) και χαίρομαι πολύ ;););)

Άλλο νέο. Έχω 3 βαφτιστήρια :shock::shock: και δεν τους έχω ψωνίσει τίποτα ακόμα..Εντωμεταξύ το ένα φεύγει Σάββατο πρωί και πρέπει μέχρι Παρασκευή να έχω ψωνίσει..Πολλά έξοδα κάθε Πάσχα..Το 3ο βαφτιστήρι ήταν kinder εκπληξη από τον άντρα μου που ήρθε και μου ανακοίνωσε μια μέρα ότι του ζήτησε ένας φίλος του να γίνει νονός και αυτός ντράπηκε και είπε ναι :evil::evil::evil: Χωρίς να με ρωτήσει και έχοντας ήδη δύο...Τέλος πάντων..

Πάμε στα δικά σας τώρα!

Κατερινάκι μου να' μαι πάλι με το κατεβατό μου! Ακόμα και στη νηστεία εσύ έχεις ένα σωρό ιδέες! Σου έδωσε και άλλη μία η Άννα Μαρία! Αλήθεια, στο κοκκινιστό κριθαράκι βάζετε τα λαχανικά;;; Πάει;; Μη μιλάς για σίδερο γιατί με περιμένει μια ντουλάπα..Σιδερώνω κάθε Κυριακή και την περασμένη Κυριακή δε σιδέρωσα. Μαζεύτηκαν και άλλα εντωμεταξύ και τώρα γίνεται ΧΑΜΟΣ! Όσο για το μαγείρεμα έφτιαξα σήμερα μπιφτεκάκια με χυλοπιτάκια και αύριο λέω να φτιάξω φακές. Ο Πάνος δεν τις θέλει και τρώει πολύ λίγο όποτε τις φτιάχνω αλλά δεν πτοούμαι..Πρέπει να τις φάει. Έστω και σε μικρή ποσότητα...Βάφεις μόνη σου μαλλί;;; ΠΟΛΥΤΑΛΑΝΤΗ! Φτου φτου!Α..γιαπράκια λένε τα ντολμαδάκια και στη Ρόδο. Είναι η πεθερά μου από εκεί. Επίσης, στη Ρόδο τα φτιάχνουν πολύυυυ μικρά..Εμένα μου αρέσουν τα μεγαλύτερα..Εννοείται με κιμά. Όλη η νοστιμιά εκεί είναι!

Άννα Μαρία έκανες πολύ έξυπνες κινήσεις για τη βάφτιση. Πραγματικά μας πιάνουν κορόιδα με τις τιμές που πουλάνε τα της βάφτισης. Ειδικά με τη λαμπάδα έμεινα. 150 ευρώ είχε πάρει η νονά του Πάνου τη λαμπάδα :?:?:? Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι..Γενικώς νηστεύω τη Μ. Εβδομάδα τα πάντα. Τώρα όμως λόγω εγκυμοσύνης δεν μπορώ και δε θέλω να κόψω γάλα και τυρί..Θα μπορώ να κοινωνήσω ή όχι;; Να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να εξομολογηθώ..Δε θέλω..Δεν ξέρω γιατί. Ίσως γιατί οι παπάδες μου τη δίνουν..

Περαστικούλια σου! Δε νομίζω να κολλήσει ο ζουζούνος σου! Πάντως εγώ όποτε λέω πως τη γλίτωσα, την επόμενη μέρα κολλάω :evil::evil: Τα φρένα να τα κοιτάξεις ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ..Όσο για το βιντεάκι με το παιδάκι που ρωτούσε πότε θα ξυπνήσουν οι γονείς του έφριξα..Βούρκωσα και ταράχτηκα πολύ. Πήγα να φιλήσω τον Πάνο μου :cry::cry::cry::cry:

Μαράκι το λιμπίστηκα το ψαράκι με τις πατατούλες, το καροτάκι και το σέλινο στο φούρνο. Έχω ερωτήσεις η άσχετη.1)τι ψαράκι φιλέτο παίρνεις;; 2)τα βάζεις όλα στο φούρνο με λαδολέμονο και νεράκι;; Αν όχι, πώς τα φτιάχνεις;; 3)πόση ώρα θέλει;; Μου άρεσε σαν ιδέα και γενικώς ψάχνω καινούριους τρόπους μαγειρέματος του ψαριού. Τον Πάνο ούτε με τον πουρέ τον ξεγέλασα αυτή την εβδομάδα..

Τι κάνει ο Στεφανάκος σου ο γλύκας;;;

Κατερινάκι-Καγκουράκι γέλασα πολύ με τη baby γιόγκα :lol::lol::lol: Περνούν όμορφα τα παιδάκια στον παιδικό. Αν δε δούλευα μεσημέρι-απόγευμα θα τον πήγαινα κι εγώ. Τώρα όμως θέλω τα πρωινά δικά μας! Σε ζήτησε και έκλαψε ή σε ζήτησε μια στιγμή και το ξέχασε;;; Βιντεάκι σου δείχνουν κάθε μέρα;;

Χριστινάκι είσαι τελικά λακωνική! Κατάφερες σε λίγες γραμμές να τα σχολιάσεις όλα ;);) !Σε θαυμάζω! Η λακωνικότητα είναι ένα προσόν που όπως διαπιστώνετε καθημερινά μου λείπει :lol::lol::lol::lol: Εσείς πότε θα βαφτίσετε το Δημητράκη;; Απ' ότι θυμάμαι δεν έχει γίνει η βάφτιση ακόμα, σωστά;;;

Βάνια πού είσαι να μας πεις τα νέα σου;; Ανησυχούμε!

Κορίτσια μου δεν έχετε παράπονο ε;;; Ο ΣΕΝΤΟΝΑΡΟΣ!!! Έσπασα κάθε ρεκόρ :lol::lol::lol: Πάω να κάνω καμιά αντιγραφή γιατί έτσι και τα χάσω όλα όσα έγραψα θα πάθω εγκεφαλικό :?:?:?

Α ξέχασα να σας πω τα νέα της φραουλίτσας..Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΗ :lol::lol::lol: Όποτε το θυμηθεί και αν το θυμηθεί νιώθω κάτι σαν χαδάκι απαλό :lol::lol::lol: Στον ύπνο το έχει ρίξει μάλλον....

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γκρρρρρρ δεν το πιστευω εγραψα μια σεντοναρα και μου εβγαλε οτι δεν ειμαι συνδεμενη ενω ημουν μεσα τα νευρα μου........................... :twisted::twisted:

επιστρεφω σε λιγο να τα ξαναγραψω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια . Αν και είναι συννεφιασμένη . Λοιπόν τα αποτελέσματα τα πήρα αλλά δεν είναι καλά είναι όπως τα φανταζόμασταν . Η τιμή του καρκινικού δείκτη είναι ανεβασμένη δεν έχει πέσει , πράγμα που ανησυχεί το γιατρό μου η κύστη είναι τόσο που θεωρείτε μεγάλη απλά θέλει να κάνουμε μια προσπάθεια με αντισυλληπτικά μήπως και πέσει αλλά το σημαντικό είναι να πέσει η τιμή του δείκτη . Τον ρώτησα κατά πόσο είναι πιθανό να μην είναι ενδομητρίωση και να είναι κάτι άλλο χειρότερο σενάριο και μου είπε ότι όλα είναι πιθανά αλλά αν δεν κάνουμε μια αρχή δεν μπορούμε να πούμε τίποτα . Αυτόν δεν τον ανησυχεί η κύστη αλλά ο καρκινικός δείκτης που επιμένει . Μου είπε να πάρω τα yasminelle είναι αντισυλληπτικά θα τα πάρω την πρώτη ημέρα της περιόδου και μόλις τελειώσουν θα κάνω διακοπή για 1 εβδομάδα μετά θα τα ξαναπάρω και μόλις τελειώσουν στην διακοπή της δεύτερης εβδομάδας θα πάω να με δει , ανάλογα η θα πάρω και 3 κουτί η αν δούμε ότι δεν απορροφάται και ο δείκτης δεν πέφτει θα την βγάλουμε και θα το κοιτάμε . Το πως νιώθω ; δεν ξέρω μπερδεμένη θα δούμε . έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου και εκείνος ακούστηκε προβληματισμένος και ειλικρινής .Κοριτσάκια δεν είμαι στα καλύτερα μου θα τα πούμε μόλις νιώσω λίγο πιο καλά . Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και συνεχιζω

καλημερα κοριτσια μου,καιρο ειχε να μου συμβει αυτο να γραψω και να χαθουν ..........

σημερα ειχαμε και γεννητουρια γεννησε η μαμα γατα μας 4 γατακια γλυκα, πως μου αρεσουν οταν ειναι μικρουτσικα,παντως το ενστικτο της μανας ,πριν καιρο ειχε μπει στο υπογειο και βρηκε το μερος που θα γεννησει και σημερα που πηγα να αναψω το λεβητα την ειδα που βγηκε ενω δεν την ειχαμε παρει χαμπαρι οτι ειχε μπει μεσα και καταλαβα οτι τα γεννησε σε εκεινο το μερος,κατω απο κατι πραγματα ωστε να ειναι ασφαλη τα μωρα της,να μην σας ζαλιζω αλλο με τα γατια,ο Δημητρης μου χθες το βραδυ εκλαιγε στον υπνο του μαλλον πονουσε ο λαιμος του και σημερα φυσικα του αρχισα ξανα το aeroline να μην εχουμε παλι περιπετειες ,τρεχει και η μυτη του και γκρινιαζει αντε να δουμε ας ελπισουμε οτι θα ειναι η τελευταια μας φορα για φετος δεν αντεχω αλλο μας εχει ταραξει φετος

Βανια μου μολις διαβασα τα νεα σου κοπελα μου,μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε εχε πιστη και σκεψου θετικα,εχεις μια μεγαλη αγκαλια απο μενα και ευχομαι να το ξεπερασεις συντομα

Ανθη μου σωπα ρε κοριτσι εχεις τοσο μεγαλο προβλημα με τα ποδια σου;; :o πονας κιολας ;;εγω εχω πολλα σπασμενα αγγεια στα ποδια μου ,παλια δουλευα πωλητρια και απο τοτε ξεκινησε το προβλημα ειχα κανει και λειζερ αλλα τι να σου κανει ολη μερα ορθοστασια ειμαι,ευτυχως που δεν ποναω,καλα μην εισαι χαζη και ντρεπεσαι να δειχνεις τα ποδια σου το καλοκαιρι και τι να κανεις να σκασεις;τον Γιωργο τον γεννησα 14 Αυγουστου εφαγα τοση ζεστη μην το σκεφτεσαι και φορα τα φορεματακια σου,το κριθαρακι το εκανα με σαλτσα ναι και εγινε πολυ νοστιμο δοκιμασε το,οτι πρεπει και για την μεγαλη βδομαδα που δεν τρωγεται το κρεας,τα μαλλια μου τελευταια τα βαφω μονη μου και τα καταφερνω μια χαρα,τα εβαφα και παλιοτερα τα ειχα πολυ ξανθα και ηθελαν πολυ συχνα ριζα κι ετσι ειχα εκπαιδευτει μια χαρα,σιγα μη δινω ενα σωρο λεφτα στα κομμωτηρια αφου μπορω και μονη μου,3 βαφτιστηρια;; :o:o φανταζομαι εξοδα,μας ειχαν προτεινει κι εμας δυο ζευγαρια να τους βαφτισουμε τα παιδακια τους αλλα αν και το ηθελα πολυ αρνηθηκαμε για οικονομικους λογους φυσικα

Αννα Μαρια κι εγω σοκαριστηκα με το βιντεακι και την περιγραφη σου,τρεμω στην ιδεα,να φτιαξεις γρηγορα τα φρενα σου εε,το κριθαρακι που λες το εχω κανει με κοτοπουλο,με μανιταρια,με γαριδες με μοσχαρι αλλα με λαχανικα οχι και μας αρεσε πολυ,

Μαρακι τι μαγειρευεις σημερα;;εγω λεω για μακαροναδα και αυριο φασολαδα και σκεφτομαι αυτες τις μερες να κανω ενα μωσαικο με πορτοκαλι και χαλβα διχρωμο

Κατερινακι φανταζομαι γελιο που θα εχει η Αγγελικη,εδειχνε προχτες στην τηλεοραση κατι κοριτσακια που κανανε baby yoga και ηταν τρελα,ο Δημητρης προσπαθουσε να κανει κι αυτος κι ειχε πολυ πλακα

δεν θυμαμι κατι αλλο τωρα τα ξαναλεμε παλι,παω να δωσω φαγητο στη γατα-λεχωνα !!!

πολλα φιλια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ ακόμα άρρωστη εννοείται, παιδεύομαι με τις μάσκες και τα αντισηπτικά... Αφήστε, φοράω τη μάσκα και τον θηλάζω κι αρχίζουν να τρέχουν οι μύξες μου, χάλια...

Βάνια μου, μακάρι να πάνε όλα καλά, να πέσει ο παλιοδείκτης και να μη χρειαστεί να κάνεις τίποτε άλλο! Κάνε προσευχή στο Θεό και παίρνε δύναμη απ' τον Σταύρο σου και θα τα καταφέρεις! Εμείς σε σκεφτόμαστε πάντα!

Ανθή, αυτό θα πει σεντόναρος!

Πω πω, τι έπαθες κι εσύ με τα πόδια σου... Έλα βρε που ντρέπεσαι, έγκυος είσαι, έχεις το ακαταλόγιστο! Στο κάτω-κάτω, η μισή ντροπή δική τους κι η άλλη μισή πάλι δική τους. Δε βλέπεις κάτι χοντρές, εκατόν πενήντα κιλά που κυκλοφορούν με κάτι μίνι; :P

Εμείς ευτυχώς βαφτιστήρια δεν έχουμε. Πάντως στην Κύπρο το έθιμο με τη λαμπάδα δεν υπάρχει. Απλά ο νονός θα κάνει το δώρο του τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και στα γενέθλια του παιδιού ούτως ή άλλως.

Για τη νηστεία και τη Θεία Κοινωνία που ρωτάς, εγώ όταν ήμουν έγκυος φυσικά δε νήστεψα καθόλου, ούτε για μια μέρα. Όταν κοινώνησα, εξομολογήθηκα και ο πνευματικός μου, μου είπε να φάω κανονικά το Σάββατο το μεσημέρι και να νηστέψω το βράδι μόνο και να πάω να κοινωνήσω. Εγώ δεν έφαγα κρέας, βέβαια το μεσημέρι, άλλωστε δεν τρώω και κάθε μέρα κρέας για να μην το αντέξω, και νήστεψα το βράδι του Σαββάτου.

Όσο για την εξομολόγηση, στην πραγματικότητα δεν συνδέεται με τη Θεία Κοινωνία, όπως συνηθίζουμε να πιστεύουμε, αλλά είναι ένα ανεξάρτητο μυστήριο που αφορά στη μετάνοια. Η εξομολόγηση πρέπει να προηγείται της Θείας Κοινωνίας μόνο όταν υπάρχουν πάρα πολύ σοβαρά αμαρτήματα. Δυστυχώς, όμως, ο περισσότερος κόσμος και φυσικά και ΟΛΟΙ οι ιερείς, υποστηρίζουν ότι πρέπει κάποιος να εξομολογείται πριν τη Θεία Κοινωνία, κι έτσι οι πιο πολλοί κοινωνούν μία-δύο φορές το χρόνο (όχι ότι βγάζω τον εαυτό μου έξω). Αυτά τα διάβαζα πρόσφατα σε μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη του Αλεξάντερ Σμέμαν, ενός μεγάλου Ρώσου λειτουργιολόγου της Ορθόδοξης Εκκλησίας, που έζησε στο Παρίσι και τη Νέα Υόρκη. Τέλος πάντων, τα γράφω αυτά γιατί μου είχαν κάνει κι εμένα εντύπωση, μια που έθιξες το θέμα.

Όλα αυτά, βέβαια, δεν αφορούν την Κάλη που είναι μια αμαρτωλή. :P

Κατερίνα, άχου μωρέ, γέννησε η γάτα! Να σας ζήσουν, να τα χαίρεστε, να τα δείτε όπως ποθείτε! :P

Άσε, ήταν πολύ φρικτή η χτεσινή παρουσίαση. Σήμερα πάλι δεν έχουμε μαθήματα, θα πάμε να καθαρίσουμε ένα αλσύλλιο που δεντροφυτεύσαμε πρόπερσι και μετά θα μας μιλήσει ένας τύπος για το επάγγελμα του λογιστή, μια που το σχολείο είναι οικονομικής κατεύθυνσης. Ο τύπος αυτός είχε έρθει και πρόπερσι και κόψαμε όλοι φλέβα. Ήταν αφόρητα βαρετός. Μετά από αυτό, όλοι οι μαθητές, ακόμα κι αυτοί που ήθελαν να ασχοληθούν με λογιστικά, είπαν ότι δε θέλουν να έχουν σχέση με τη λογιστική!

Σήμερα εμείς κάνουμε καθάρισμα του ψυγείου: έχουμε πατάτες γιαχνί φούρνου, μακαρονάδα, παντζάρια και θα φτιάξω κι έναν τραχανά, να φάω κι εγώ κάτι ζεστό.

Εννοείται ότι θα φτιάξουμε τα φρένα! Θα πάρει ο άντρας μου το αμάξι στο μηχανικό το απόγευμα, κι εμένα θα με πάει ο μπαμπάς μου στο σημείο συνάντησης και μετά θα έρθει να με μαζέψει ο ξάδελφός μου. Ειδικά μετά από αυτά τα βιντεάκια, δεν το ρισκάρω με τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Βανια μου μην ανησυχεις κοριτσι μου. Κι εγω τα ιδια παιρνω τρεις μηνες τωρα ειναι πολυ ελαφρια, αρκει να μην καπνιζεις. Θα δεις που θα απορροφηθει και ολα θα γινουν οπως πρωτα, εσυ απο κοντα με το γιατρο σου και βημα βημα θα τα βγαλετε περα.

Αννα Μαρια, η μασκα ειναι το χειροτερο στο συναχι κι εμενα μου προκαλει μεγαλη καταρροη. Περαστικα. Ανατριχιασα με τα βιντεακια αλλα ετσι πρεπει, να μας σοκαρουν για να ξυπναμε και να προλαμβανουμε!

Εγω παντα νηστευω Μ. Εβδομαδα, νομιζω οτι και περυσι που ημουν λεχωνα μονο το κρεας το νηστεψα. Να κοινωνησω παντως εχω πολυ καιρο, χρονια ισως...Δεν ξερω, η επισημη εκκλησια καπου με χαλαει, η πιστη μου ειναι διαφορετικη και πιο εσωτερικη....θα δουμε και φετος πως θα βγει...Παντως η Αναστασιμη ακολουθια το Μ. Σαββατο το βραδυ ειναι υπεροχη! Κριμα που ολοι τρεχουν σπιτι να φανε μολις παρουν το Αγιο φως. Αυτο μου κακοφαινεται...ελεος δηλαδη! Οι περισσοτεροι νηστευουν μια βδομαδα μονο, ποσο τους εχει πια λειψει το κρεας και τρεχουν σαν τρελλοι; Μου εχει μεινει αυτο που ειχε πει μια θεολογος στο σχολειο, οτι καπου αναφερεται στο ευαγγελιο οτι οσοι πιστοι του σατανα θα σκορπισουν μολις δουν το αγιο φως της αναστασης και οτι καπως ετσι φερομαστε κι εμεις που φευγουμε αμεσως. Ισχυει αυτο;

Ανθη μου πολυ γελασα με το σχολιο σου! ΕΓΩ ΛΑΚΩΝΙΚΗ:; Πρεπει να το δειξω σε φιλους και γνωστους που με λενε γλωσσοκοπανα! ΧΑχαχα! Πονανε τα ποδια σου; Αυτο υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει θεμα σε σενα η το μωρο;

3 βαφτιστηρια εχουν πολλα εξοδα οντως. Εμας και τα δυο ζευγαρια που εχουμε παντρεψει μας ζητησαν περυσι να τους βαφτισουμε τα μωρα, αλλα δυστυχως αναγκαστηκαμε και στους δυο να αρνηθουμε, αφου ο Νικος δεν εχει δουλεια...Να τα χαιρεσαι τα βαφτιστηρακια σου! Εγω εχω εναν βαφτισημιο που τον βαφτισα οταν ημουν 11 χρονων και τωρα αυτος ειναι 22! Ολοκληρο παληκαρι! Ε δεν του παιρνω πια λαμπαδα!

ΚΑ μου τι ωραιες ιδεες ειπες παλι; Λοιπον , αιτουμαι

1) συνταγη για μωσαϊκο πορτοκαλι

2) συνταγη για διχρωμο χαλβα (αν ειναι με σιμιγδαλι, μονο αυτον τρωω)

3) συνταγη για κριθαρακι με λαχανικα απο σενα η την αννα μαρια

Α! Αννα Μαριααααα ουουουου! Που ειναι η συνταγη για κρεμ καραμελε οεο;

Κα μου να σας ζησουν τα γατακια σας! Η μανα ειναι μανα σε ολα τα ειδη, δεν αλλαζει αυτο το ενστικτο ουτε αυτη η αγαπη!Περαστικα στο Δημητρακι μωρε!

Εγω σημερα ειμαι πολυ νταουν.

Βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα μου και εχω μια λοιμωξη που θελει παρακολουθηση πολυ συχνα για να μην εξελιχθει σε κατι σοβαρο, ο πονος ομως που εχω δεν οφειλεται εκει και ακομα δεν εχουμε βρει απο που ειναι...αλλα οκ, αυτο δεν με χαλασε τοσο, το περιμενα εγω ηξερα πριν απο τους γιατρους τι θα μου πουν...στεναχωρηθηκα για την αδερφουλα μου. Σε αλλο ποστ εχω γραψει για τα προβληματα που αντιμετωπιζει στην εγκυμοσυνη της, εχει πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη, επιασε με 2η εξωσωματικη διδυμα, αλλα το ενα εσπασε ο σακος και δεν αναπτυσσεται, με κινδυνο λοιμωξης που θα επηρεασει και το αλλο. Ως τωρα το παλευουμε με νυχια και με δοντια να σωσουμε το αλλο παιδακι, να φτασει δηλαδη μεχρι την 32η τουλαχιστον εβδομαδα, με πολλα προβληματα ομως. Μεχρι χτες καλα πηγαιναμε, αλλα χτες το βραδυ μπηκε στο Μητερα με αιμορραγια, δεν ξερουν απο τι, αποκολληση δεν φαινεται να υπαρχει, κανει ομως συσπασεις και την εχουν με ορο για τις συσπασεις και με ενεσεις κορτιζονης να επισπευσουν την αναπτυξη του αναπνευστικου του μωρου σε περιπτωση που προκληθει τοκετος. Το αλλο δεν εχει καμια ελπιδα. Τωρα περιμενουμε, ειναι πολυ σημαντικο να κρατηθει 4 εβδομαδες, ειναι ακομα στην 28η και ειναι υψηλου κινδυνου εγκυμοσυνη. Εχω σκασει πραγματικα, ευχηθειτε ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας τσουπρες, δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω γιατι εχετε γραψει για άλλη μια φορά πολλά, ελπιζω να βρω χρονο και να μπω το βραδυ.

Πάω να ετοιμαστώ και να ετοιμάσω και την μικρή να την πάμε στη μαμά μου γιατι έχουμε ραντεβου στο γιατρο να δουμε τον μπέμπη μας.

Φιλιά σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια?Πολύ ζεστη σημερα...Καλοκαιράκι εχουμε εμεις!!!Αντε αυριο και διακοπούλες μετα!!!

Αννα ΜΑρία ωραία ακούγεται η λαμπάδα.Τουλάχιστον αυτά σου βγηκαν πιο οικονομικά...μια χαρά!Πάλι καλά που κατάλαβες οτι χαλασαν τα φρενα, μην παθεις και τιποτα.

Κατερινα μου αρρωστησε ο μικρος πάλι?Κι ο δικος μου απο χθες εχει πού και πού μυξούλα αλλα τον πιανουν κατι νευρα και τσιριζε στα ξαφνικα...Νομιζω απο τα δοντια του είναι.Υπομονη και στις δυο μας.

Για φαγητο σήμερα δεν εχω ιδεα!!!! Βαριεμαι καιλιγο η αληθεια ειναιΑυριο μαλλον θα φτιαξω κανενα οσπριο.ΓΙα σημερα το βραδυ τωρα...το σκέφτομαι ακόμα.

Α κι εγω εχω σπασμενα αγγεια στα ποδια από μικρη, από γυμνασια και ειναι πολύ σπαστικο.Γι'αυτο επιδιωκω να μαυριζω το καλοκαιρι στα ποδια για να μην φαινονται!!!χαχα

Καγκουράκι λογικό είναι να σε αναζητησει καποια στιγμη η μικρή...κυριως οταν νιωσει οτι ζοριζεται.Ακομη ειναι πολύ αρχή.Φαινεται πάντως οτι της αρεσε.Καλό γιατρο...περιμενουμε νεα!

Χριστινάκι μου καλά είμαστε.Εσύ τι κάνεις?Ο μπομπιρας?

Ανθη μου μην στεναχωριεσαι για το πρηξιμο.Ολες οι εγκυες το παθαινουν και πόσο μάλλον εσύ που εχεις αυτό το θέμα.Να φορας τα φορεματακια σου και μια χαρά θα είσαι.Αντε με το καλό η β΄επιπέδου.Να μην αγχωνεσαι...να το απολαύσεις.Θα δουλευεις και την αλλη βδομαδα ε?ΚΑλυτερα πρωι τουλαχιστον να εχει την υπολοιπη μερα ελευθερη.

Εγω τελειωσα με τα βαφτιστηρια μας.2 εχουμε.Το Σ/Κ ελπιζω να καταφερουμε να πάμε και στη μικρη να δωσουμε τα δωρακια.

Λοιπόν για το ψαράκι τωρα...Παίρνω το φιλέτο που εξω γραφει "παγκασιους". Σε ενα ταψι κόβω πατατούλες σε φτετες (ουτε πολύ χοντρες, ούτε πολύ λεπτες), από πάνω βαζω το ψαρι.Μετά ψιλοκοβω σελινο, καρότο και τα ριχνω από πάνω.Επισης αν θες βαζεις ντοματούλα σε φετες από πάνω, πιο πολύ για γευση. Και μετά βαζεις αλάτι και ριχνω ελαιολαδο και νερακι.ΤΟ βαζω να σιγοψηνεται 2 ωρες εγω.ΤΟ εχω την 1η ωρα σκεπασμενο με αλουμινοχαρτο και μετά το βγαζω για να κοκκινισει.Γινεται πολύ ωραίο και ειναι και πολύ ευκολη η διαδικασία προετοιμασιας.

Ο Στεφανακος μου καλά ειναι εχει λιγη μυξουλα αλλά οκ.Κανει καινουριες ζαβολιες!!Πιανεται στα καγκελα της κουνιας και σηκωνεταικαι απο τη χαρα του τσιριζει, με την στρατα πειραζει τα πάντα και ολο χαμογελα ειναι!!!Χθες μονο στναχωρεθηκα πολύ γιατι τον πηγα στο βρεφικο και τον επιασε ενα κλαμα και μονο εμενα ηθελε.Δεν ξερω αν το εγραψα χθες...δεν θυμαμαι..Τον πηρα αγκαλια και οταν ηρεμησε εφυγα αλλα στη διαδρομη εκλαιγα!!

Βανια μου διαβασα τα νεα σου.Πρεπει να εχει ςπιστη και θετική σκέψη.Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.Αν επαιρνες και μια 2η γνωμη?Για οτι θες εμεις εδω ειμαστε...

Αννα Μαρία τα βιντεακια που λες τα δειχνουν και στα παιδια του δημοτικου στην οδική ασφαλεια αλλα οχι τοσο τραβηγμενα ευτυχως!

Χριστινάκι μου τώρα διαβασα το τελευταιο σου ποστ....Για τη λοιμωξη που λες πού την εχεις?Να ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου κι ολα θα πανε καλα κοριτσι μου.Στεναχωρεθηκα πολυ΄για την αδερφουλα σου.Εστω και 30 εβδ να παει καλα ειναι.Ειναι και διδυμακια και ειναι ζορι.Το αλλο που δεν αναπτυσσεται τι εγινε?Υπομονη και πραγματικα ευχομαι ολοψυχα να πάνε ολα καλά και να φερει στον κοσμο 2 υγιεστατα μωρα.

Για την αιμορραγια επαθα κι εγω στον 7ο μηνα και δεν εβρισκαν από πού ηταν και τελικά ήταν αγγειο που έσπασε λογω της πιεσης του μωρου.Τα φαρμακα για τις συσπασεις στον ορο ειναι οτι χειροτερο...Υπομονη και θετική σκέψη!

Σεντοναρα εγραψα κι εγω σημερα...Με κολλησε η Ανθη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου σε ευχαριστω.

Λοιμωξη γυναικολογικης φυσεως, οχι καλη, αλλα σε αρχικο σταδιο. Δεν παιρνει τωρα θεραπεια, θελει συχνη παρακολουθηση και αν προχωρησει θελει επεμβαση.

Το 2ο μωρο δεν εχει καμια ελπιδα δυστυχως. Εχει εδω και καιρο παψει να αναπτυσσεται σωστα, παιρνει βαρος αλλα δεν αναπτυσει κοκκαλα, οργανα κλπ, αφου εσπασε ο σακος και δεν εχει σταλα αμνιακο υγρο. Αυτη ειναι μπεμπα...Ελπιζουμε τωρα να σωσουμε το αγορακι, εχω σκασει, τωρα που στα γραφω κλαιω...

Σε ευχαριστω πολυ παντως!

Ο Στεφανακος συνηθισε με τη μανουλα, λογικο ειναι ειναι και μικρουλης, υπομονη θα προσαρμοστει συντομα.

Τελειο το φαγακι σου ακουγεται, πρεπει να κανω ενα φακελο με τις συνταγες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Χριστινακι μου αληθεια πολύ λυπάμαι.Ευχομαι να σωθει το αγοράκι να ερθει ο μπεμπης συντομα στην οικογενεια.Καλη συναμη στην αδερφούλα σου.

Περαστικά και σε σενα...να το παρακολουθεις ε?Μην το αφησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Εγώ πριν καμιά ώρα γύρισα απ' το σχολείο και με το που μπήκα σπίτι, βρίσκω τον άντρα μου στην κουζίνα και μου λέει ότι μόλις είχε ξυπνήσει ο μικρός κι ήθελε φαΐ. Οπότε, προτίμησα να τον ταΐσω και να μη βγάλω γάλα για αύριο. Αλλά είναι ένα μαρτύριο να τον θηλάζω με τη μάσκα και να τρέχουν οι μύξες... Είναι φάσεις που δεν αντέχω, γυρίζω το κεφάλι απ' την άλλη, βγάζω λίγο τη μάσκα και σκουπίζω τη μύτη μου όσο μπορώ, και μετά βάζω κατευθείαν αντισηπτικό στο χέρι μου. Φοβάμαι μην τον κολλήσω, αλλά τι να κάνω;

Στο σχολείο ευτυχώς δεν κουράστηκα, αν και βαρέθηκα και κουράστηκα ψυχικά απ' το να μην κάνω τίποτα. Στην αρχή πήγαμε στο αλσύλλιο και άρχισαν όλοι να τσαπίζουν. Εγώ τους κοιτούσα (μαζί με το μισό σχολείο, εννοείται) και μετά έφυγα και πήγα πίσω στο σχολείο γιατί φυσούσε και φοβήθηκα μην χειροτερέψω.

Μετά ήρθε ο τύπος να μας μιλήσει για το επάγγελμα του λογιστή και ήθελα να κόψω φλέβα. Σα να μην έφτανε που όσα έλεγε ήταν αφάνταστα βαρετά, σα να μην έφτανε που τα έλεγε όλα στον ίδιο τόνο φωνής, κάθε λίγο πετάγονταν ο διευθυντής και διάφοροι καθηγητές κι έκαναν απορίες ή έλεγαν μια χαζομάρα για να δείξουν ότι κάτι ξέρουν. Σε κάποια φάση ρωτά ένας μαθητής τι γίνεται αν χαθούν τα λογιστικά βιβλία μιας επιχείρησης και του λέει αυτός "θα πάμε να τον ρωτήσουμε πόσα πούλησε, πόσα αγόρασε και θα τα φτιάξουμε κάπως". Οπότε πετάγεται ένας μικρός μαθητής, δεκαοκτάχρονος και λέει "ααα, ώστε έτσι κλέβετε τον κόσμο"!!! Καλά, εννοείται λυθήκαμε όλοι στα γέλια!

Χριστίνα, δίκιο έχεις γι' αυτό που λες για την αναστάσιμη λειτουργία. Με εκνευρίζουν πάρα πολύ αυτοί που φεύγουν σαν κυνηγημένοι, με πρώτο τον άντρα μου. Πρόπερσι το Πάσχα ήμασταν στη Θεσσαλονίκη. Οκ, εκείνη τη μέρα είχαμε φτάσει Θεσσαλονίκη από Πάτρα και ήμασταν φοβερά κουρασμένοι. Αλλά με το που είπαν το "Χριστός Ανέστη", ήθελε να φύγουμε! Του έλεγα "κάτσε ρε παιδάκι μου τουλάχιστον να μπει μέσα ο ιερέας", όχι, εκεί αυτός, ήθελε να φύγουμε, να πάει να φάει μαγειρίτσα. Και ο πατέρας του το ίδιο. Ενώ η εκκλησία είναι πολύ κοντά στο σπίτι τους και πάνε με τα πόδια, αυτός πηγαίνει με το μηχανάκι, για να φτάσει μετά πιο γρήγορα στη μαγειρίτσα! Έλεος πια!!! Εμείς στην οικογένειά μου μένουμε μέχρι το τέλος, αλλά τα τελευταία χρόνια αναγκάζομαι να φεύγω κι εγώ, λόγω του άντρα μου και για διάφορους άλλους λόγους (είτε ήμουν πολύ κουρασμένη, είτε από ταξίδι, είτε έγκυος).

Κλείνω και ξανάρχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι πολυ στεναχωρηθηκα για την αδερφη σου κριμα ρε........μακαρι να πανε ολα καλα τουλαχιστον με το ενα μωρακι,τι να πω δυσκολες καταστασεις ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερει αυτη η ψυχουλα και να ειναι καλα και η αδερφη σου,καλη δυναμη και κουραγιο ας ευχομαι,ευχομαι και σε σενα να ειναι περαστικη ολη αυτη η φαση που περνας και να πανε ολα καλα,μια μεγαλη αγκαλια σου στελνω και τις συνταγες μου για να σε γλυκανω λιγο http://www.sintagespareas.gr/sintages/m ... okali.html εγω θα το κανω με μπισκοτα μιραντα που ειναι νηστισιμα γιατι τα πτι-μπερ δεν ειναι ο χαλβας http://www.sintagespareas.gr/sintages/x ... afias.html και το κριθαρακι θα σου πω πως το εκανα εγω:εκοψα καροτο και πατατα σε μπαστουνακια,ετριψα ενα μικρο κρεμμυδι το σωταρισα λιγο σε μια κατσαρολα μαζι με το ελαιολαδο,εβαλα τα λαχανικα,τα μανιταρια και τη σαλτσα,αλατοπιπερο,μαιντανο και λιγο νερο,τα αφησα λιγο να βρασουν και μετα εριξα το κριθαρακι,μολις πηρε μια βραση τα γυρισα στο ταψι προσθεσα λιγο νερο οχι πολυ να ειναι σπυρωτο το κριθαρακι και τα εβαλα στο φουρνο ισα να ρουφηξει το νερο αν θελεις βαλε κι αλλα λαχανικα πχ.κολοκυθακι,μελιτζανα εγω δεν ειχα γιαυτο και δεν εβαλα αλλα,ο μεγαλος μου τρελαθηκε του αρεσε πολυ

Αννα Μαρια κι εγω αυτο ηξερα οτι πρεπει να εξομολογηθεις για να κοινωνησεις,εγω παω σε μοναστηρι και εξομολογουμε και μου ειχε πει ο πνευματικος οτι οταν κανεις ολη τη νηστεια μπορεις να κοινωνησεις τρεις φορες τωρα γιαυτο που λες δεν τον ρωτησα αλλα δεν μπορω να παω και συνεχεια για εξομολογηση ,κι εγω οταν ημουν εγκυος και οταν θηλαζα παντως δεν νηστευα αλλα δεν ειχα κοινωνησει κιολας

Ανθη αν νηστεψεις μονο απο κρεας και μια μερα και απο τα αλλα πιστευω οτι μπορεις να κοινωνησεις αφου πηρες και την αδεια της κυριας θεολουγου μας ;):D

Μαρακι αφου τσιριζει πολυ πιθανον να ειναι και απο τα δοντια του,ο δικος μου μεσα στον υπνο του ουρλιαζε και την αλλη μερα εβλεπα σκασμενο δοντι,πολυ ταλαιπωρια τραβανε κι αυτα

Κατερινιω γεννησε και η Ευα χθες το εγραψα και στο αλλο ποστ

καλο βραδυ κουκλες τα λεμε αυριο παλι φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνεχίζω: Χριστίνα, πολύ στεναχωρέθηκα για την αδελφή σου... Μακάρι να πάνε όλα καλά και να σωθεί το αγοράκι... Κράτα μας ενήμερες.

Περαστικά για τη λοίμωξη.

Μαρία, μας είπε ο αστυνομικός χτες ότι αυτήν την παρουσίαση για την οδική ασφάλεια την κάνουν από το νηπιαγωγείο, αλλά εννοείται όχι με τέτοια βιντεάκια!

Ρε συ, αυτό το παγκάσιους εμένα δε μ' αρέσει. Σαν πλαστικό μου φαίνεται. Οι γονείς μου το τρώνε πολύ πάντως, γιατί δεν έχει κόκκαλα, κι έχουν και οι δύο ένα θέμα με τα ψαροκόκκαλα...

Καλά, για τον Στέφανο δεν έχω λόγια!

Κατερίνα, τον δίχρωμο χαλβά πώς τον κάνεις; Το μωσαϊκό με τον χαλβά και το πορτοκάλι το φτιάχνω κι εγώ με μεγάλη επιτυχία! Έχω μια συνταγή του Παρλιάρου!

Αύριο λέμε φασολάδα και θα κάνω και πληγούρι για να μη φάω εγώ πολλά φασόλια, για να μην τρελαθεί στο αέριο ο μικρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα, άλλο μωσαϊκό λέμε τελικά. Εγώ αυτό που φτιάχνω είναι με χαλβά, όχι σιμιγδαλένιο, απ' τον άλλο αντί για μπισκότα. Έχει μέσα διάφορους ξηρούς καρπούς και λιωμένη κουβερτούρα, και ξύσμα πορτοκαλιού, αλλά μπορεί να βάλω και λεμονιού.

Το κριθαράκι εγώ το έβαλα κατευθείαν στο φούρνο. Όλα τα υλικά ωμά, ζεστό νερό και ανακάτεμα στο ταψί για να μην κολλήσει. Πάρα πολλά φαγητά προτιμώ να τα φτιάχνω έτσι, για να αποφεύγω το σωτάρισμα.

Για τη Θεία Κοινωνία που λέμε, δυστυχώς υπάρχει λανθασμένη αντίληψη από όλο το σώμα της Εκκλησίας. Στην πραγματικότητα, ο λόγος που γίνεται η Λειτουργία είναι για να κοινωνήσουν όλοι οι παριστάμενοι. Αυτό γινόταν τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες. Σιγά σιγά, ο αριθμός των χριστιανών αυξανόταν, με αποτέλεσμα να μειώνονται το ήθος και ο ενθουσιασμός, έτσι ο εκκλησιασμός της Κυριακής έγινε μια απλή επίσκεψη στην εκκλησία, χωρίς να εκπληρώνεται ο πραγματικός σκοπός της Λειτουργίας που είναι η ένωση με τον Χριστό μέσα από τη Θεία Κοινωνία. Με το πέρασμα των αιώνων η Εκκλησία άρχισε να χαρακτηρίζεται από έντονο κληρικαλισμό, και η σύνδεση της Θείας Κοινωνίας με την εξομολόγηση δίνει περισσότερη εξουσία στον ιερέα. Δηλαδή, ενώ οι κληρικοί θεωρούνται άξιοι και κοινωνούν απαραιτήτως κάθε Κυριακή, οι λαϊκοί θεωρούνται ανάξιοι και πρέπει να πάρουν άδεια από ιερέα για να μπορέσουν να κοινωνήσουν. Έτσι, δημιουργείται μια μεσιτική σχέση, η οποία ισχυροποιεί τη θέση του κληρικού. Επίσης, η σύνδεση της Θείας Κοινωνίας με τη νηστεία, την κάνει να μοιάζει με βραβείο, δηλαδή νήστεψες, μπράβο, συγχαρητήρια, κερδίζεις δύο Θείες Κοινωνίες και μία δώρο!

Ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος αν θυμάμαι καλά, ψέγει τους λαϊκούς που πηγαίνουν στην εκκλησία την Κυριακή και αποφεύγουν να κοινωνήσουν, θεωρώντας αδιανόητο να πηγαίνει κάποιος στη Λειτουργία απλά και μόνο για να την παρακολουθήσει.

Αυτή είναι η θεολογία των πατέρων, αλλά οι περισσότεροι θα τα θεωρήσουν όλα αυτά νεωτερισμούς και επικίνδυνους μοντερνισμούς! Οι πατέρες ήταν πολύ πιο μοντέρνοι από τους σύγχρονους πιστούς και ιερείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είστε καλά;; Εγώ σήμερα είχα νεύρα! Πολλά νεύρα!!!Άνευ λόγου. Φώναζα όμως πολύ όταν βρήκα μια αφορμή να ξεσπάσω και μετά πονούσε η κοιλίτσα μου :(:(:( Εντωμεταξύ ο Πάνος με είδε σε αυτή την κατάσταση και έκανε τα χειλάκια του ότι λυπάται και μου έλεγε πως με αγαπά. Δεν ξέσπασα στο παιδί. Στον άντρα μου και στη μαμά μου ξέσπασα αλλά και πάλι νιώθω πολύυυυυυυ χάλια..Τέλος πάντων..

Βάνια μου στεναχωρήθηκα πολύ που τα αποτελέσματα δεν είναι καλά..Παρόλ' αυτά είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε κατ' ευχήν! Είναι σημαντικό που έχεις δίπλα σου αυτόν τον γιατρό! Θέλει υπομονή τώρα μέχρι να τελειώσεις τη θεραπεία που σου έδωσε! Θετική σκέψη να έχεις και εμείς είμαστε δίπλα σου!!!

Κατερινάκι ναι έχω θέμα με τα πόδια..Ευτυχώς επειδή είμαι λίγα κιλά (ήμουν τουλάχιστον) δεν είχα θέμα τελευταία..Μια χαρά ήταν τα ποδαράκια μου. Φορούσα και φλατ παπουτσάκια και όλα ΟΚ. Τώρα όμως...χάλια. Ευτυχώς σήμερα ξύπνησα με πολύ λιγότερο πρήξιμο..Δεν είναι εμφανές σε όσους δεν ξέρουν πώς ήταν πριν τα πόδια μου.Ξέρω όμως ότι δε θα με αφήσει και προς το τέλος θα είμαι αίσχος :?:?:? Όταν πρήζονται δεν πονάω..Τα νιώθω όμως πιασμένα και μουδιασμένα...Να σας ζήσουν τα γατάκια και καλή λοχεία στη γατούλα σας :lol::lol::lol: !!!!Τι καλά που οι γάτες γεννούν τσάμπα :lol::lol::lol: ;;;;;;Όσο για το κριθαράκι με τα λαχανικά θα το δοκιμάσω σίγουρα. Θέλω και συμβουλή. Θα φτιάξω τα μπισκοτάκια που σου έλεγα. Η συνταγή λέει ότι για τη ζύμη θέλω 250 γρ.σοκολάτα και λέει και 150γρ ζάχαρη..Επίσης τα μπισκότα θα έχουν επικάλυψη σοκολάτα..Μήπως η ζάχαρη είναι υπερβολή;;; Βέβαια λέει μαύρη ζάχαρη αλλά τι σημασία έχει;;; Τι λες;;;;;;;Σκέφτομαι αντί για τη ζάχαρη να βάλω δάκρυα άσπρης σοκολάτας..Μήπως αφού φάμε τα μπισκότα πάμε νοσοκομείο από το ανεβασμένο ζάχαρο :lol::lol::lol::lol: ;;;;;;;;;;;

Περαστικά στο μικρό σου το αγοράκι......Αχ αυτέ οι ιώσεις..Αχχχχχχχχχχχ......

Άννα Μαρία τελικά έχουμε πολύ λανθασμένη άποψη για τη νηστεία και τη Θεία λειτουργία..Εσύ στην εγκυμοσύνη έφαγες και κρέας τη Μεγάλη Εβδομαδα;;; Γέλασα πολύ με τον βαρετό λογιστή και την ατάκα του μαθητή :lol::lol::lol::lol: Άμα ο άνθρωπος είναι βαρετός..δεν παλεύεται..Η μάσκα είναι πράγματι βασανιστική, ειδικά όταν τρέχει η μύτη..Τι να κάνεις όμως που ο Αντρίκος είναι τόσο μικρούλης;;;Υπομονή!

Γέλασα με τις χοντρές με τα μίνι....Εγώ πάντως, έγκυος ξε-έγκυος δεν μπορώ να κυκλοφορώ με πρησμένο αστράγαλο και γάμπα μπουκάλα...ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ.....

Χριστινάκι μου καλό εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ με την αδερφούλα σου και να κρατήσει στην αγκαλίτσα της το παιδάκι της....Η Παναγίτσα να είναι κοντά της...Να μας ενημερώνεις...

Όσο για την Ανάσταση έχεις πολύ δίκιο με όσους τρέχουν να χλαπακιάσουν..Με ντροπή λέω ότι το έχω κάνει κι εγώ αυτό :oops::oops::oops: Συνήθως κάθομαι.Όχι ως το τέλος αλλά κάθομαι..

Περαστικά με τη λοίμωξη...Πού πονάς;;;; Δεν μας έχεις πει κάτι σχετικό..Ή μας έχεις πει και έχω πάθει αλτσχάιμερ;;;;

Μαράκι μου η σεντονομανία είναι κολλητική :lol::lol::lol: Αυτό το παγκάσιους πρώτη φορά το ακούω...Κατεψυγμένο το βρίσκεις;;;;; Στα σούπερ μάρκετ;;;; Πάντως σίγουρα είναι πεντανόστιμο...Ο Στεφανάκος μεγαλώνει και καταλαβαίνει πως φεύγεις..Καταλαβαίνω το ζόρι που τραβάς..Ο Πάνος 1-2 φορές μόνο έδειξε πως λυπάται που φεύγω..Από τη μία τσαντιζόμουν που δεν τον ένοιαζε πολύ και από την άλλη το χαιρόμουν γιατί δεν έφευγα για δουλειά χάλια ψυχολογικά..Η στράτα μεγάλη εφεύρεση! Τη λατρεύουν τα παιδιά και δεν ισχύει ότι περπατούν πιο αργά αν μπουν σε στράτα..Σε λίγους μήνες θα περπατήσει το σκαθαράκι σου και δε θα το πιστεύεις ότι ξεπετάχτηκε τόσο πολύ....

Για το κριθαράκι ερώτηση..Αν δε βάλω το κριθαράκι στο φούρνο υπάρχει θέμα;;; Μόνο κατσαρόλα λέω..Κανά 15λεπτο δε θέλει το κριθαράκι;;; Δεν έχω φτιάξει ποτέ κριθαράκι....Μάλλον μια φορά παλιά αλλά είχε βγει νερομπλουμ το φαγητό..Έβαλα πολύ νερό....

Ψώνισα στα 2 μικρά βαφτιστήρια και τώρα μου μένει το μεγάλο μου. Ο ανιψιός μου (της αδερφής μου ο γιος). Θα τον πάω στο mall να διαλέξει παπούτσια που θέλει. Εϊναι 16.5 χρονών και δε ρισκάρω να τα πάρω μόνη μου :?:?:?

ΦΙλάκια φιλενάδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου!!!

η ωρα πηγε 9 και το μικρακι μου κοιμαται ακομα τι επαθε;; :o σημερα που επρεπε να σηκωθω εγω κοιμηθηκε αυριο τον βλεπω να σηκωνεται απο τα χαραματα παλι,λες και το κανουν επιτηδες πια :o:D ευτυχως ειναι καλυτερα απο χθες το βραδυ,σημερα θα παω για ψωνια και αποτριχωση

Ανθη αν η σοκολατα που θα βαλεις ειναι κουβερτουρα χρειαζεται η ζαχαρη για να μην ειναι πικρα,δεν ειναι πολυ 150 γρ και καστανη κιολας,το πολυ να βαλεις 100γρ μην τη μειωσεις αλλο,εγω στο σοκολατενιο κεικ που εκανα ειχε 1μιση φλυτζ. ζαχαρη και μου φανηκε λιγο αγλυκο την επομενη φορα θα βαλω 2 φλυτζ. και ειχε και γλασσο απο πανω με αχνη και κακαο,αν παλι θελεις να βαλεις λευκη σοκολατα επειδη ειναι πιο γλυκια μειωσε την,για το κριθαρακι που λες μπορεις να το κανεις στην κατσαρολα αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο στο ταψι γιατι στην κατσαρολα κραταει περισσοτερα ζουμια,νερομπλουμ που λες κι εσυ,θελω να ειναι σπυρωτο το κριθαρακι αλλα οχι λασπωμενο,στο φουρνο δεν θελει πολυ κανενα 15 λεπτο

Αννα Μαρια καταλαβα τι μωσαικο λες εσυ,κατι τετοιο μαλλον http://www.sintagespareas.gr/sintages/k ... xalba.html καλο μου φαινεται αλλα δεν νομιζω να αρεσει στα παιδια με το χαλβα γιαυτο λεω να κανω με μπισκοτα που ξερω οτι τον τρωνε σιγουρα μην τον φαμε ολο εμεις και παχαινουμε ;) τον διχρωμο τον ειδες;;καλος φαινεται και εμφανισιμος κιολας,δεν τα ηξερα ολα αυτα για την κοινωνια και σε ευχαριστω για την ενημερωση μαθαινουμε πολλα πραγματα απο σενα ,παντως οσες φορες κι αν εξομολογηθηκα ενιωθα αλλος ανθρωπος και δεν θα μπορουσα να κοινωνησω χωρις να νηστεψω ,εξαλλου η νηστεια σημαινει εγκρατεια στο φαγητο,στις πραξεις μας και στην ψυχη μας και μου αρεσει να νηστευω,εισαι καλυτερα σημερα εσυ;

Μαρακι ουτε κι εγω εχω φαει παγκασιους το εχω ακουστα αλλα σε σουπερ μαρκετ δεν το εχω δει,ισως να μην εχω ψαξει κιολας δεν ξερω,ξεχασα να βαλω τα φασολια να μουσκεψουν χθες και τωρα δεν ξερω τι να μαγειρεψω :o:D ,κατσε να δεις κατορθωματα ο Στεφανακος απο εδω και περα θα σου παρει τα μυαλα σου τελειως χαζομαμα :lol::lol:

τι μαγειρευεται σημερα;;;

ξυπνησε ο ζουζουνος μου παω...............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Εγώ δεν είμαι καλύτερα, ούτε και χειρότερα. Έχω ακόμα συνάχι, ο πονόλαιμος μου φαίνεται σιγά-σιγά περνάει, αλλά πρέπει να κάνει τον κύκλο του για να φύγει.

Ανθή, δε θα φας και τα 150 γραμμάρια μόνη σου! Σκέψου πόσα μπισκότα θα βγουν! Ε, θα τα φας όλα μόνη σου; (μην πεις "ναι")

Το κριθαράκι εγώ το φτιάχνω και στο φούρνο και στην κατσαρόλα. Απλά τον τελευταίο καιρό προτιμώ να φτιάχνω στο φούρνο όσα φαγητά γίνεται να γίνουν φούρνου, για να αποφεύγω τα σωταρίσματα. Π.χ. τις πατάτες γιαχνί τις βάζω στο φούρνο, το κριθαράκι, τα φασολάκια, τον αρακά, την ομελέτα και διάφορα άλλα.

Όταν ήμουν έγκυος τη Μεγάλη Εβδομάδα έφαγα ένα μπιφτέκι τη Μεγάλη Τρίτη. Αυτό από κρέας, κατά τα άλλα νήστεψα, αλλά έτρωγα τυρί, γιατί αλλιώς θα λιμοκτονούσα. Αν θυμάστε, ήμουν στην αρχή της εγκυμοσύνης και πρωί και βράδι μόνο ψωμοτύρι μπορούσα να φάω, αλλιώς έκανα εμετό. Τι να έκανα, οι έγκυες συγχωρούνται! Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσα να είχα αποφύγει το μπιφτέκι, αλλά φοβόμουν για το σίδηρο, και καλά.

Κατερίνα, αυτό ακριβώς το μωσαϊκό λέω. Είναι του Παρλιάρου η συνταγή. Το έχω φτιάξει πολλές φορές, αλλά έχεις δίκιο, για τα παιδιά ο χαλβάς είναι δυσκολάκι! Ο δίχρωμος χαλβάς δε φαίνεται άσχημος, αλλά δε μου κάθεται και πολύ ο χαλβάς με σοκολάτα.

Για τη νηστεία που λες, έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν είπα ότι δεν πρέπει να νηστεύουμε, αντίθετα, ότι η νηστεία είναι άσκηση η οποία δε συνδέεται ντε και καλά με τη Θεία Κοινωνία. Φυσικά δε θα φας μπριζόλα και να πας μετά να κοινωνήσεις, αλλά δε σημαίνει ότι κάθε φορά που θα κοινωνήσεις πρέπει να προηγείται μακροχρόνια νηστεία. Κι εμένα μου αρέσει να νηστεύω, και γενικά μου αρέσει να είμαι λιτή στο φαγητό μου, αλλά όπως θα έχετε διαπιστώσει, σπάνια το καταφέρνω! Τη Μεγάλη Εβδομάδα φέτος εννοείται ότι θα νηστέψω! Παλιότερα νήστευα και το λάδι, αλλά φέτος δεν έχω τέτοιες αντοχές...

Εμείς σήμερα φασολάδα, ευτυχώς εγώ θυμήθηκα να βάλω τα φασόλια στο νερό απ' το βράδι! Τελικά δε φτιάχνω και πληγούρι, έχω πατάτες γιαχνί, από πότε;;; Από την Τρίτη νομίζω!

Να σας πω, σκέφτομαι να καλέσω τους γονείς, το θείο-νονό μου και τη θεία μου το Πάσχα. Σύνολο εννιά άτομα θα είμαστε. Τι λέτε να φτιάξω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...