Μετάβαση σε περιεχόμενο
ΒΙΚΥ

ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΡΙΠΗΣ?

Recommended Posts

ΚΛΑΗΣΠΕΡΑ!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑΤΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΡΙΠΗΣ!!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 3 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΦΕΤΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ..ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ Μ\ΠΩ ΟΤ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΠΕΝΟΤΕΣ ΦΑΡΥΓΓΟΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΕΣ ΕΝΑ ΒΗΧΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ 15 ΜΗΝΩΝ!!ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΗΔΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΛΛΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ!!ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ?ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ Η ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ??ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΕ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ!!!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα βικυ

σιγουρα ειναι δυσκολα να εχεις το μεγαλο με τον παιδικο και τη μπουμπου σου..

εμενα η παιδιατρος μουπε οτι εφοσον ειμαστε μονες χωρις αδερφακι δλδ που να πηγαινει παιδικο

να μην το κανουμε καλυτερα

βεβαια και να μου ελεγε να τοκανουμε δεν θα το εκανα δεν υπαρχεικ λογος..

ειπαμε εμβολια εμβολια αλλα να δημιουργησει και αντισωματα το παιδι

δεν γινεται να μην αρρωστησουν ποτε..παιδια ειναι..

και νομιζω οτι δεν πρεπει να τα παραφορτωνουμε..τους οργανισμους τους εννοω

ενταξει να κανουμε εμβολια για καποιες σοβαρες ασθενειες αλλα για γριπη;

η αποψη μου ειναι βεβαια αυτη

μπορει σε καποιους να φανει υπεραπλουστευμενη..

καταλαβαινω βεβαια το ζορι να εχεις δυο παιδια καινα τα εχεις σερι αρρωστα...ειναι δυσκολα!

φιλικα παντα

γερανι

καλησπερα

καταρχας το οτι θα κανει το εμβολιο της γριπης δε σημαινει οτι δε θα αρρωσταινει.. γιατι γενικως επικρατει αυτη η εσφαλμενη αποψη.. απλα θα περναει πιο ελαφρια τις ιωσεις τις γριπης

επισης ολα τα παιδακια που ξεκινανε παιδικο κολλανε πολλα κ πολυ ευκολα..

εμεις στον δικο μου του το καναμε γιατι ανηκει σε ομαδα υψηλου κινδυνου (εχει ασθμα) κ οχι τοσο επειδη τωρα θα γεννησω το δευτερο.. κ αυτο μετα απο πολυυυυυυυ σκεψη κ πολλες αμφιβολιες

εγω προσωπικα κ μονο αν ημουν στη θεση σου δε θα του το εκανα.. κ εννοειται ουτε σε εμας ουτε στο μικρο!

οντως τοχω ακουσει αυτο

το εμβολιο δεν σημαινει οιτι δεν θα αρρωστησει αλλα οτι θα το περασει πιο ελαφρια..και φυσικα παιζει ρολο το αν ανηκεις σε ομαδα υψηλου κινδυνου

maimoudaki με το καλ οτο μωρο σου!

Βίκυ, εγώ έχω άλλη άποψη. Νομίζω ότι πρέπει να το κάνει και ο γιός σου και η μικρή σου!

Εγώ το έκανα το εμβόλιο της γρίπης στην μικρή μου που είναι 6 μηνών και κάτι! Με σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου εννοείται.

Ακόμη και μια απλή γρίπη μπορεί να ταλαιπωρήσει πολύ το παιδάκι. Και μετά να προχωρήσει σε άλλα, λαρυγγίτιδες, ωτίτιδες κλπ! Σίγουρα παιδεύτηκες πολύ με αυτά που ήδη κολλήσανε!

Φυσικά αυτή είναι η άποψή μου και επειδή δουλεύω στο χώρο της υγείας είμαι περισσότερο ευαισθητοποιημένη!

βικη μου η μεγαλη μου ειναι 5 χρονων κ τις το εχω κανει τις το κανω καθε χρονο...μεχρι να παει παιδικο δεν ειχε αρρωστησει καθολου...τις δυο χρονιες στο παιδικο αρρωστεναι συχνα αλλα οχι βαρυα πραγματα...μυξες,πυρετουλη κ τετοια....το εμβολιο σε προστατευει απο καποιους ιους αλλα οχι απο κρυολογηματα...οποτε κ παλι μπορει να αρρωστησει....εχω κ ενα κοριτσακι 2,5 μηνων κ μεχρι τωρα δοξα το θεο δεν εχουμε κολλησει τιποτα αν κ η μεγαλη στον νηπιαγωγιο φετος ηταν μια φορα αρρωστη.

η κουμπαρα μου εστειλε φετος την μικρη της παιδικο κ μεχρι τωρα περισσοτερες φορες ηταν αρρωστη παρα πηγαινε σχολειο,παρολο που εκανε κ τις προυγουμενες χρονιες το εμβολιο κ φετος....ολα ειναι σχετικα....μπορεις να το κανεις για την περνατε ελαφρυα...οσο για εσας δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να το κανετε...ξερετε πως να προσεχετε....αλλωστε πιο πιθανον ειναι να κολλησετε εσεις απο τα μικρα παρα τα μικρα απο εσας...το ιδιο παθαινει η κουμπαρα μου...η μικρη της την περναει ελαφρια καθε φορα κ εκεινη την ριχνει δεκα μερες.

Το εμβόλιο της γρίπης πρέπει να γίνεται κατά τη γνώμη μου μόνο στα παιδιά με χρόνια νοσήματα τέτοια που τυχόν νόσηση από γρίπη μπορεί να επηρεάσει την υγεία τους. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι το παιδικό άσθμα όπου η ίωση μπορεί να επιβαρύνει σοβαρά την εικόνα τους. Το εμβόλιο σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να προλάβει σοβαρές επιπλοκές όπως βαριά δύσπνοια. Στην περίπτωση τη δική σας και εφόσον το παιδί είναι πλήρως καλυμμένο από τα υπόλοιπα εμβόλια και δεν πάσχει από χρόνιο νόσημα, δεν προτείνω να κάνετε το συγκεκριμένο εμβόλιο

• Απαντήσεις

• Ηταν αρκετουτσικη.... Κ ειδες μονο σακο? Καλε εγω τι θα δω τοτε π λογικα θα ειναι κοντα στις 4000 την παρασκευη?
    • Καλα αποτελεσματα σημερα!
    • Καλημερα!Τι εκανες τελικα;;Εκανες χοριακη;
    • Εμας μας ζύγισε.χτες η γιατρος μας και τελικά είμαστε 6,540 και 64cm λιγο αδυνατους μας βρηκε αλλα προς το παρον μεσα στα ορια απο τον αλλο.μηνα μας ειπε ξεκιναμε κρεμες θα ειμαστε 5+. Αλλα βρε κοριτσια νωρίς δεν είναι? Και μας ξεκιναει με ρυζαλευρο και δεν θελω καθολου να το δωσω στο μωρο. Μου ειπε βεβαια πως αν δεν θελω μπορπυμε να ξεκινήσουμε με βραστά λαχανικά ή ζωμό απο βραστα δεν θυμαμαι ακριβως θα την ξανα ρωτησω...εγω παντως πηγα χτες στα τζαμπο και του πηρα πιατακι κουταλακι και ποτηρακι😂 μετα ξεφυγα λιγο παιρνοντας παιχνιδια και ζυπουνακια και εφτασα τα 70€😂
    • Χαχαχα ναζιαρα η μπεμπα💖  καλα τα μαλλια της μαμας ειναι το κάτι αλλο για τα μωρα, εγω απορώ πως δεν νε εχει αφήσει ακομα καραφλη ο μπεμπης μου😂 σε μενα το χει εξελίξει το πράγμα και μου πιάνει τα μαλλιά μεχρι και με τα δάχτυλα των ποδιών και μου τα τραβάει😂😂
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...