Μετάβαση σε περιεχόμενο
felicity

Πιθανότητες για συνδρομο down

Recommended Posts

Καλησπέρα!Ειμαι 25 ετών και διανύω τον 3ο μήνα της β κύησης...Ειμαι στη 13η εβδομάδα και προσήλθα για την αυχενικη διαφάνεια.Η τιμή της ήταν 4,9 mm και το εμβρυο παρουσίασε παρόλογικο εύρημα καρδιάς τύπου 4.Εχω ήδη ένα υγιέστατο αγοράκι 18 μηνών και όπως καταλαβαίνετε είμαι δυνατή γι αυτόν και για όλους μας!Μου συστάθηκε αμνιοπαακεντιση...Ειμαι πολυ μπερδεμένη...Ξέρω πως η ομνιοπαρακκεντιση είναι επώδυνη διαδικασία , επιπλέον αν αυτη δείξει χρωμοσωμικη ανωμαλία δεν ξέρω τι να επιλέξω...Φοβάμαι για τυχόν επιπλοκες σε περίπτωση που επιλέξω διακοπή της κύησης...Υπάρχει περίπτωση και σε επόμενη εγκυμοσύνη να εμφανιστεί τέτοιο θέμα;Υπάρχει πιθανότητα ένα παιδι που φαίνεται να έχει συνδρομο down να μην έχει τελικα;Το ζήτημα της καρδιάς συνδέεται άμεσα με αυτο?Παιζει ρόλο η ψυχολογική μου κατάσταση για τυχόν χρωμοσωμικες ανωμαλίες?Εχασα τον πατέρα μου πριν 8 μήνες με άσχημο τρόπο κι η μητέρα μου έχει πέσει σε κατάθλιψη.Σας ευχαριστω εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για τ βομβαρδισμό των ερωτήσεων.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα........

η αμνιο απο οσα γνωριζω δεν ποναει...απλα ειναι ψυχικα επωδυνη....τα πρωτα αποτελεσματα βγαινουν σε 3 μερες......

το προβλημα με την καρδια συνδεεται με συνδρομο νταουν.......

οσο για τις επιπλοκες σε περιπτωση διακοπης δεν νομιζω οτι υπαρχουν πλεον στις μερες μας......

η ψυχολογια σου σαφως και δεν παιζει ρολο..μην ριχνεις ενοχες στον εαυτο σου.....

ευχομαι ολα να πανε καλα.........περιμενουμε νεα σου.....

Καλημερα κ απο μενα...

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη χρειαστηκε να κανω αμνιο μετα τον ελεγχο β (β επιπεδου) λογω ενο προβληματος που προεκυψε.

Επωδυνη διαδικασια δεν ειναι σε καμια περιπτωση. Ψυχοφθορα ειναι πολυ!

Εγω ειμαι ανθρωπος που θελω να ξερω τι με περιμενει και γι' αυτο δεν το σκεφτηκα καθολου. Το τι επιλεγεις στο τελος ειναι ΑΛΛΟ θεμα.

Οι επιπλοκες απο μια διακοπη κυησης στη βδομαδα που βρισκεσαι απόσο ξερω ειναι λιγες. Οσο για την ψυχολογικη κατασταση δε νομιζω οτι επηρεαζει τις μετρησεις.

Ευχομαι τα καλυτερα...

Καλημερα κι απο εμενα.....

Η γνωμη μου ειναι να πας να κανεις αμνιοπαρακεντηση να ξερεις τι σε περιμενει.....!!

Αν χρειασ8ει διακοπη κυησης....(που ευχομαι να μην χρειαστει) εισαι στην αρχη της κυησης και δεν 8α υπαρξουν επιπλοκες!

Και η αδελφη μου εκανε διακοπη κυησης στην 13 βδομαδα και σε 4 μηνες ξαναεμεινε εγκυος και πηγαν ολα καλα!!!

Δεν φταις εσυ σε κατι , μην νιω8εις ενοχες...αυτο ειναι κατι τυχαιο που μπορει να συμβει στον οποιοδηποτε!!

Εχω ακουσει παλι μεγαλη αυχενικη καπου στο 4 και το μωρο να ειναι υγιεστατο!!

Ευχομαι καλα αποτελεσματα και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!!!

καλημερα! κι εγω 25 ειμαι και ειμαι 25 εβδομαδων (πρωτη κυηση). πριν λιγες μερες εκανα το β επιπεδου, εκει ο γιατρος ειδε καποιες τιμες υψηλες...μου προτεινε να κανο αμνιοπαρακεντηση, οπως λες κι εσυ felicity νομιζα πως η αμνιο ειναι μια επωδυνη διαδικασια! σου λεω λοιπον πως δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ επωδυνη! το ψυχολογικο ειναι το θεμα και η αναμονη για τα αποτελεσματα! μην φοβασαι να το κανεις αν σου το προτεινει ο γιατρος! αν δεν το κανεις και μια στο εκατομυριο υπαρχει προβλημα, θα κατηγορεις τον εαυτο σου. επισης να πω σε ολες τις γυναικες πως ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΠΤ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ! ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΓΙΑ ΤΠΤ! κανε το μεγιστο δυνατο που μπορεις για το μωρο σου και σενα, και μη φοβασαι! ολα καλα θα πανε!

Αγαπητή φίλη καταλαβαίνω την αγωνία σου και τους προβληματισμούς σου. Οι πλέον αρμόδιοι για να σου απαντήσουν στα ερωτήματά σου είναι ο γυναικολόγος σου και ο εξειδικευμένος υπερηχογραφιστής που έκανε τη μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας.Αυτοί μπορούν να πουν για την περίπτωσή σου, τις πιθανότητες ενός παθολογικού ευρήματος, έτσι ώστε να πάρεις τις σωστές αποφάσεις.Όσο αφορά την αμνιοπαρακέντηση, μπορώ να σου πω από προσωπική πείρα οτι δεν είναι επώδυνη και επειδή τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν πολύ γρήγορα, η αγωνία σου δεν κρατάει πολύ. Είναι η μόνη εξέταση που μπορεί να σου δώσει με βεβαιότητα αποτέλεσμα για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Όλες οι άλλες εξετάσεις δίνουν ενδείξεις.

Εύχομαι τα καλύτερα.

• Προσθήκη...