Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιχορήγηση από τον ΟΓΑ για την εξωσωματική


Recommended Posts

έχει ασχοληθεί κάποια κοπέλα να κάνει εξωσωματική μέσω αυτής της ασφάλειας ;

έχω διαβάσει διάφορα άρθρα αλλά δεν κατάλαβα και ούτε διάβασα πουθενά τις απορίες μου.

Πρέπει ο γιατρός μου να συνεργάζεται με τον ΟΓΑ ;

πρέπει να κάνουμε όλες τι εξετάσεις απο την αρχή για να εγκριθεί ;

Για το ΊΚΑ κάπου διάβασα πως περνάς απο επιτροπή που πρέπει να σε παραπέμψει γιατρός του ΙΚΑ

για να εγκριθεί η εξωσ.

ισχύει το ίδιο και για το ΟΓΑ ;

Το ποσό που δίνουν ανα προσπάθεια είναι ψίχουλα και δεν με απασχολεί τόσο,

αυτό που με ενδιαφέρει πραγματικά είναι

χορήγηση φαρμάκων με συμμετοχή 25% αν και έχω διαβάσει και για το 100%

Τελικά τι παίζει γιατί έχω μπερδευτεί :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερέντα, νομίζω ότι δεν καλύπτει ο ΟΓΑ εξωσωματική αλλά θα ρωτήσω Δευτέρα μια φίλη που δουλεύει στον ΟΓΑ και θα σου πω αν δεν σου έχει απαντήσει κάποια άλλη κοπέλα...δεν ξέρω αν έχεις δει εδώ http://www.oga.gr/index.php#

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ

ΙΚΑ

352,16 καταβάλει το ΙΚΑ για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής γονιμοποίησης (τέσσερις συνολικά)

176,8 σε περίπτωση ανεπιτυχούς προσπάθειας (αποτυχίας δηλαδή της εμβρυομεταφοράς)

100% κάλυψη των φαρμάκων (πλήν των Arvecap 0.1mg, Pregnyl, Profasi, Utrogestan, Daronda 2.8, Suprefact amp 2X7 & Nasal spray).

Οριο ηλικίας 23-45 ετών

ΟΑΕΕ (ταμείο ελεύθερων επαγελματιών)

352,16 καταβάλει ο ΟΑΕΕ σε περίπτωση επιτυχούς προσπάθειας (3 συνολικά) ή 176,8 σε περίπτωση ανεπιτυχούς προσπάθειας (αποτυχίας δηλαδή της εμβρυομεταφοράς)

75% κάλυψη των φαρμάκων

Οριο ηλικίας έως 50 ετών.

Δημόσιο (ΟΠΑΔ)

350 ευρώ καταβάλει ο ΟΠΑΔ για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής γονιμοποίησης (τρεις συνολικά)

75% κάλυψη των φαρμάκων

Οριο ηλικίας 50 ετών

ΟΓΑ

100% κάλυψη των φαρμάκων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

INA 2006 σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων,

την διάβασα και εγώ αυτή την σελίδα, αναφέρει για κάλυψη 100% αλλά δεν διευκρινίζουν τίποτα μωρέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερεντούλα καλησπέρα και από εμένα! Εγώ δουλεύω στον ΟΓΑ αλλά δεν είμαι στην υγεία για να ξέρω λεπτομέρειες. Είμαι τώρα σε άδεια εγκυμοσύνης αλλά θα προσπαθήσω Δευτέρα να πάρω τηλ σε κάποιο συνάδελφο για να ρωτήσω. Σε ποιο υποκατάστημα του ΟΓΑ ανήκεις; Αθηνών; Θα ρωτήσω για κανένα τηλ Αθήνα στην υγεία για να μιλήσεις και απευθείας μαζί τους να σε ενημερώσουν για λεπτομέρειες.

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τα καφέρεις με την πρώτη και να αποκτήσετε το συντομότερο το μερεντάκι σας που θα σας αλλάξει τη ζωή! %%-%%-%%-%%-%%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερεντούλα sorry που άργησα τόσο πολύ να σου απαντήσω. Οι συναδελφοί μου επειδή είμαστε επαρχιακό υποκατάστημα δεν γνωρίζουν πολλές πληροφορίες γιατί από Οκτώβριο άλλαξε ο νόμος και δεν τους έχει τύχει κάποια περίπτωση μέχρι στιγμής. Καλύτερα να μιλήσεις με τα κεντρικά του τμήματος Υγεία Αθήνα στο 2131519637. Σε δημόσιο νοσοκομείο λογικά η συμμετοχή στα φάρμακα θα είναι αρκετά μεγάλη αλλά σε ιδιωτικά κέντρα δε νομίζω να είναι και πολλά τα λεφτά που θα σου αναγνωρίσει.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να πάνε όλα καλά! Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνώμη που άργησα, η φίλη μου έλειπε σε άδεια.

Λοιπόν καλύπτονται τα φάρμακα εφόσον σου τα γράψει γιατρός και πληρώνεις απλά συμμετοχή 25%.

Δεν καλύπτει όμως τίποτα άλλο από τη διαδικασία της εξωσωματικής :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

και τις δύο σας :YMHUG::YMHUG:

εμάς μάλλον τα κεντρικά είναι στην Κομοτηνή αλλά θα πάρω Αθήνα για σίγουρα.

σε δημόσιο θα πάμε τελικά, και το 25 % καλό είναι απο το τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...