Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν12


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα..να μπω κατευθειαν στο θεμα...θελω βοηθεια επειγοντως απο τις ηδη μανουλες για το θηλασμο....

ξεκινησα να την θηλαζω με πολυ καλες προοπτικες(τουλαχιστον ετσι φαινοταν) αλλα ειχα προβλημα με τον αριστερο στηθος δεν το ηθελε παντα και αναγκαζομουν να την βαλω αρκετα συχνα στο δεξι!Χθες το βραδυ κατεγραψα τον μαραθωνιο μου στο ταισμα και κατεληξα να της δωσω 3 φορες ξενο γαλα γιατι εκλειγε απιστευτα και δεν επαιρνε ουτε το δεξι στηθος.Τι να συμβαινει,τι κανω λαθος? Ξεμαθε το στηθος μου απο χθες που ηταν 12 ωρες στην κλινικη και την ταιζαν ξενο?Δεν την επαρκει το δικο μου ?Εβγαλα το αριστερο με το μηχανημα και ειχα μολις 20 γρ στα 15 λεπτα που τρωει συνηθως...νομιζω λιγο....κοριτσια εχω πελαγωσει δεν ξερω τι να κανω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια καλημερα!

αναστασακι μου μην ανησυχεις για τον ικτερο!και γω εχω ακουσει πολλα παιδακια που το παθαινουν!και με το θηλασμο κοριτσι μου, τι να πω. . . απ οτι διαβαζω και απο αλλες μανουλες εδω, ολες ζοριζονται στην αρχη!θελει πολλη υπομονη και επιμονη!ειμαι σιγουρη επειδη το θες πολυ θα τα καταφερεις!

λενακι κανεις μαθηματα τοκετου ε?πηγα κ εγω αλλα εχει κανενα μηνα που τα εχω τελειωσει!συνολικα ηταν 4 μαθηματα!1 καθε βδομαδα!το πρωτο ηταν ξεναγηση στην κλινικη, στα χειρουργεια, στα δωματια, σουιτες κλπ, το δευτερο ηταν για τον τοκετο, αναπνοες, μας ειπαν τι κανουμε αν σπασουν τα νερα κλπ, το τριτο ηταν ο θηλασμος που ηταν πολυ ενδιαφερον και το τελευταιο για την φροντιδα του μωρου, πως το κανουμε μπανιο, πως το καθαριζουμε, πως το αλλαζουμε και ολα τα σχετικα!καλα ηταν, ενδιαφερον. . .!λενακι μου δεν μου ανοιγει τις σελιδες που ανεβασες:(

αννα μαρια χαλια ο καιρος στην κυπρο!αλλα ελα εμενα που μ αρεσει αυτος ο καιρος!τον λατρευω!πραγματικα!οταν ειμαι σπιτι κυριως και εχει αυτο τον καιρο τρελαινομαι:)

για νεο ποστακι ας περιμενουμε τη μυριαμ οταν ξαναμπει να ανοιξει καινουριο!μην της παρουμε τη δουλεια:)

γιωτακι μου, τι κανεις?πηγες γιατρο?τι εγινε?περιμενω νεα σου!

φιλια κοριτσακια μου!

Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου καλημερα!!

Θ α σου πω λιγα πραγματα απο την λιγη πειρα που εχω, 50 μερες θηλαζω, μαλλον η Λενα θα μπορεσει να σε κατατοπισει καλυτερα..

Μην το βαζεις κατω.Ακομα κ αν το μωρο σου αντιδρα αρνητικα κ σε κουραζει να το βαζεις στο στηθος οσο πιο πολυ μπορεις.Όσο δειχνεις στον οργανισμο σου οτι χρειαζεται να παραγει γαλα, τοσο θα παραγει.Κ αυτο του το δειχνεις οταν βαζεις το μωρο στο στηθος.Ειναι ο λεγομενος νομος προσφορας κ ζητησης.Όσοζηταςτοσο θα παραγεις.

Οταν λες οτι βγαζεις λιγο γαλα, πως προσπαθεις με θηλαστρο η με το χερι?Εχω διαβασει οτι ειναι λογικο ο οργανισμος σου να μην αναγνωριζει το ιδιο τις κινησεις αυτες με τις θηλαστικες κινησεις ενος μωρού.Εχω διαβασειεπισης οτι ειναι καλο οταν βγαζεις γαλα σε μπιμπερο να το "κρυβεις" με ενα αλουμινοχαρτο για να μην απογοητευεσαι με την ποσοτητα που βγαζεις, γιατι ισως οπως στην περιπτωση σου να ειναι μην ειναι καποιες φορες πολύ.

Όσο για την κλινικη, μου εχουν πει οτι εμεις παροτι αρχικα δεν εχουμε πολυ γαλα, το μωρο μας δεν χρειαζεται παραπανω γιατι το στομαχακι του ειναι πολυ μικρο ακομα.Μερα με τη μερα που ωριμαζει χρειαζεται πιο πολυ αλλα κ εσυ παραγεις πιο πολυ μερα με τη μερα.Άρα εινα λαθος κ η τακτικη του να δινουν συμπληρωμα.Τωρα στη δικη σου περιπτωση που επρεπε να δωσουν μηπως το μωρο εμαθε σε λιγη παραπανω ποσοτητα κ ζηταει παραπανω πιο γρηγορα αποτι θα εκανε πριν?Δεν πειραζει ακομα κ ετσι θα ρυθμιστει η παραγωγη σου αρκει να το βαζεις στο στηθος.Μηπως η μικρη σου κλαιει λογω κολικων κ οχι γιατι πειναει??

Όσο για την προτιμηση κ μενα απ την αρχη εδειχνε μια προτιμηση στο δεξι, το επιανε καλυτερα κλπ κ το δεξι ακομα πρηζεται πιο γρηγορα απο το αριστερο, βλεπεις δεν εχει εδραιωθει ακομα η γαλουχια 50μερεςμετα κ αυτο στο λεω για να παιρνεις κουραγιο, κ ενω ειναι φορες πια που τρωει μονο απ το αριστερο.Οπότε μαλλον φυσιολογικο ειναι κ αυτο.

Μην το βαζεις κατω αφου εχεις τη διαθεση κ για οσο την εχεις, γιατι δεν ειναι περιοδος για να ασκειςστον εαυτο σου ψυχολογικη πιεση κ να ζοριζεσαι οταν δεν μπορεις..

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.Κοριτσια με μεγαλυτερη πειρα ισως σου δωσουν καλυτερες συμβουλες κ σε κατατοπισουν καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααααα σε όλα τα κορίτσια μας!!!!!!!

Και σε όλα τα μωράκια εντός και εκτός κοιλίτσας!!!!

Κορίτσια εγώ που μίλησα με την παιδίατρο μου χτες και έχει κάνει σπουδές και σεμινάρια πάνω στο θηλασμό, (φοβομουν ότι θα μου κοπεί το γάλα) μου είπε για να μην σας τα πολυλέω….ότι αν θες να θηλάσεις θα θηλάσεις!!!!!! Και δεν θέλει με τίποτα να μου δώσει ξένο αλλά ούτε και εγώ!!!!

Δωράκι μου και εγώ ταράζομαι με τις γουλιές και ας μην είναι τίποτα…τι να κάνουμε υπομονή!!

Γιωτούλα μου και εγώ έτσι κάνω για τους κολικούς του μικρού μου πίνω εγώ και όχι εκείνος γλυκάνισο και χαμομήλι…είναι καλύτερα το μαναράκι μου!

Άννα Μαρία μου ακόμα εδώ;;;;

Άντε να γεννήσεις και εσύ με το καλό!!!!!!

Λενάκι έτσι κάνω εγώ παίρνω βότανα γλυκάνισο και χαμομήλι και πίνω, η παιδίατρος μου δε θέλει να δώσω τίποτα στον μπέμπη μου.

Δόξα το Θεό είμαστε καλύτερα. Εσείς πώς τα πάτε;;;

Ο Αναστασάκος σου καλά;;

Μάντι μου και μένα το 13 το τυχερό μου είναι!!!

Άντε με το καλό να έρθει και το κοριτσάκι σου!

Συμπεθέρα μου και εμένα είχε ίκτερο και τον έβαλαν στη λάμπα στο μαιευτήριο και όταν γυρίσαμε σπίτι είχε ανέβει αλλά μου είπε η παιδίατρος να τον θηλάζω συχνά και να τον βάζω στο φως (όχι λάμπα εννοώ) και όλα μια χαρά…

Μην αγχώνεσαι…θα περάσει και αυτό!

Είναι καλά η νυφούλα μας;;

Όσο για το θήλαστρο το έβαλα και εγώ μια μέρα το Σαββάτο που νόμιζα ότι μου κόπηκε και με το θήλαστρο σε 10 λεπτά το στήθος το αριστερό δεν έβγαλα παρά μόνο κάτι σταγόνες….μόλις έβαλα τον μπέμπη το πατούσα και πεταγόταν απέναντι…

Θέλει πολύ υπομονή όπως βλέπω και να μην το βάζουμε κάτω…..

Κατερινούλα και εμένα το δεξί πρήζεται πιο πολύ γιατί δε ξέρω για ποιο λόγο (βλέπω περισσότερο γάλα από εκεί) το προτιμά και τρώει πιο πολύ από εκεί…

Φιλάκια σε όλεςςςςςςςςςςςςςςςςς

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι μου σαν ονειρο τα διαβαζω αυτα που γραφεις και ξερω ομως οτι εχεις δικιο!!Δεν ξερω, θα μιλησω με τον παιδιατρο σημερα να δω τι θα μου πει κι αυτος...στην κλινικη το συνηθισαν να τρωει 50 με 60 γρ και σε μενα δεν τρωει παραπανω!

Με μηχανημα το εβγαλα οχι με το χερι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου, καλημέρα!

Αναστασακι, απο την μικρη πείρα που έχω, καταλαβαίνω ότι χθες ήσουν αναστατωμεΝη εσυ αλλα και η φραουλιτσα για αυτο και έγινε ότι έγινε..καταρχήν αυτο με το θηλαστρο, θεώρησε το άκυρο!!δεν σημαίνει πως επειδη έβγαλε μόνο 20μλ δεν εχεις γάλα..εγω με το θηλαστρο δεν μπορω να βγάλω καθόλου το γράφει και στην σελίδα του παπαβεντζη ..όλη την νύχτα την μελετούσα..

Πάντα τα μωρά πιάνουν πιο εύκολα το ένα στήθος απο το άλλο.εμενα το αριστερό το πιάνει πιο καλα αλλα το δεξί εχει πιο πολυ γάλα.τελικα ο θηλασμος θέλει παρα πολυ υπομονη..κάποιες περιπτώσεις είναι δύσκολες..αλλα όπως είπε και το Μαρακι 12 άμα θέλεις να θηλασεις θα θηλασεις..να την βάλεις με το ζόρι στο στήθος..κι εμένα κλαίει και δεν το θέλει επειδη του έδωσα κάποιες φορές μπιμπερο αλλα τον βάζω λίγο στον ώμο και ξανά δοκιμάζω..κι εγω πίστευα πως δεν έχω γάλα και σκεφτόμουν να ένταξη συστηματικά ένα γεύμα ξένο την ημέρα αλλα τελικα διαπιστώνω πως απλα είναι αδυναμίες..δεν αντέχουμε να ακούμε το μωρο να κλαίει, νομίζουμε ότι περνάει και τελικα δίνουμε ξένο..προσπάθησε να την ηρεμήσεις την μικρη και να την βάζεις στο στήθος..μια δυο τρεις..θα το πάρει κάποια στιγμη..είναι πολυ νωρίς ακόμα να της δώσεις ξένο αφου θέλεις να θηλασεις..

Επισης, έχω την εντύπωση πως είναι νωρίς να εχει κολικους η φραουλιτσα..συνήθως ξεκινούν μετα την δεύτερη βδομάδα..πιστεύω το μωρο χθες ήταν ανήσυχο και ήσουν κι εσυ αναστατωμεΝη..το καταλαβαίνουν όταν είμαστε στρεσαρισμενες ..

Λοιπόν φιλενάδες, χθες πήγαμε παιδίατρο..ο μικρός δεν είχε τίποτα, ούτε άρρωστουλης είναι..απλα είναι μπούκωμενη η μύτη του..κι εκει που φοβόμουν ότι έχασε βάρος γιατι έχουμε κι εμεις θέμα με τις γουλιτσες και έχουμε γοπ ..και πιστεύοντας ότι δεν του φτάνει το γάλα μου..τον ζυγίζει και βλέπουμε ότι παίρνει 55γρ την ημέρα σε αντίθεση με τα 30 που είναι ο μέσος όρος..άρα το παιδι μου με κοροϊδεύει ότι πειναει..θέλει να είναι όλη μέρα στο στήθος γιατι νιώθει ασφάλεια..είναι πολυ γκρίνιαρης όμως..και τρώει πολυ..μιλάμε για λαιμαργια ..

Φιλενάδες μου, συγνώμη που δεν σχολιάζω..

Στέλνω σε όλες τις μαμάδες και το μωρακια τα φιλία μου και την αγάπη μου..

Βάσω εχεις γιατρο σήμερα?καλη επιτυχία!ολα καλα θα πανε..

Γιωτα, δεν μπηκες χθες..περιμένουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSAKI MOY!!!!!!!!!!!1EXTHES DEN PROLAVA NA MPW!!!!

MILHSA ME TO VANESSAKI...THS ESTEILA MHNYMA MOY EIPE THN DYTERA STIS 3 TA KSIMERWMATA ME PONOYS KAI STIS 6 GENISE FYSIOLOGIKA!!!!!!!!WOW!!!!!!!mPROVO POLY GRHGORA HRTHE H MPEMPOULA!!!!!!!EINAI PARA POLY EYTIXISMENH KAI MOY EIPE NA SAS DWSW POLLA FILAKIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PGAME EXTHES STO IPOKRATEIO NA DOUME MIA SYNADELFO TOY ANTRA MOY POU PHGE ME PROVLIMA STO STOMAXI...ENA THA SAS PW KORITSIA.....AKRIVWS DIPLA THS ME PARAVAN HTAN MIA GYNAIKA 42 XRONWN KARKINOPATHEIS.....HTAN STA TELEYTAIA THS.....KORITSIA SFYXTIKE H KARDIA MOY STENAXWRETHIKA TOSO POLY!!!!!!!!!!!!KAI MONO NA THN AKOUGATE PWS VOGOUSE EFTANE...OUFFFF PANAGITSA MOY!!!!!!!!EYXOMAI O THEOULHS NA MAS EXEI OLOUS KALA KAI NA MHN TYXEI SE KANENAN TETOIO KAKO!!!!!!!!!!!

META PHGAME STA PETHERIKANA TOYS DOUME POU GYRISAN APO DIAKOPES PWLONIA!!!FERAN STON MIKROULI MAS POLLA ROUXALAKIA KAI 2 PAIXNIDAKIA TELEIAAAAAAAAAAA TO ENA EINAI ENA XTAPODI POU TA PODIA TOY EINAI PIANO....KAI TA PATAS KAI KANOYN THORIVO PLHKTRWN PIANOU KAI MPOREIS NA ALLAXEIS KAI TOUS HXOUS POU KANEI KAI TO ALLO EINAI ENA KREMASTO MALAKO PAIXNIDAKI PALI ME HXOUS!!!!!!ENTOMETAX EXOUN KAI TA 2 DYO TRAGOUDAKIA STA PWLONIKA POLY XAROUMENA POLY MOU ARESOUN!!!!!!!!!!

THA SAS VALW NA TA DEITE KAPOIA STIGMH!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΓΩ ΧΑΛΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ 1 ΩΡΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΛΑΜΑ ΠΟΛΥ Κ ΑΓΓΑΛΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΚΟΙΜΑΤΕ ΕΥΤΗΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ,ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ Κ ΣΙΔΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΙΔΕΡΩΣΩ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΜΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΑΝΧΩΝΟΥΝ.

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ Ν13 Κ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ!!!!!!

ΛΕΝΑΚΙ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Ε?ΦΙΛΙΑ!!!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΙΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΕΠΙΜΟΝΗ Κ ΜΕΝΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΙΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΒΛΑΜΕΝΟ ΟΥΤΕ 10 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΦΙΛΙΑ ΣΤΙΝ ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑ.

1983 ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΤΑΣΙΚΙΑ Κ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ.

ΔΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ....ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ 12 ΒΑΝΕΣΑΚΙ ΝΑΣΙΑ ΗΛΙΑΝΑ ΤΙΤΙΝΑ ΚΙΣΚΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ Κ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΟ Ν13!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας1!

τιτινακι με γεια τα πραγματακια του μπεμπουλη!!!! να σου πω πως παει ο ομορφουλης με τις γουλιτσες κ τη γκρινιτσα?? ηρεμησε το μαναρι μου?

αναστασακο τα περισσοτερα στα ειπαν κ τα κοριτσια... κ η κατερινα παρα πολυ καλα! ;)

επισης να ξερεις οτι το στομαχακι ενος νεογεννητου ειναι πολυυυυυυυυυυυ μικρο! κ οσο πιο μικρο ειναι το μωρο, τοσο πιο μικρο στομαχακι εχει, αρα τοσο πιο λιγο γαλα παραγει η μαμα..

οι θηλαστικες κινησεις που κανει το μωρο με το στομα του ειναι εντελως διαφορετικες απο τις κινησεις του θηλαστρου... ασε το θηλαστρο στην ακρη, δε θα σε βοηθησει ακομα. απο τη στιγμη που εισαι ολη μερα μαζι με τη μικρη να τη βαζεις στο στηθος, και απο τα δυο καθε φορα, ετσι θα αυξηθει η παραγωγη σου, πρεπει κ τα δυο στηθη σου να παιρνουν ερεθισματα για να παραγουν γαλα.

επισης ξερω αρκετες περιπτωσεις απο κοριτσια που παρολο που θηλαζαν μηνες με το θηλαστρο δε μπορουσαν να βγαλουν ουτε 20 μλ..

επισης να δοκιμαζεις να της δινεις να θηλασει πριν αρχισει τη γκρινια για φαγητο, θα πιασει πιο ευκολα. να παρατηρεις τις κινησεις της, οτι θα γυρναει στο πλαι κ θα ανοιγει το στομα, οταν κλαιει σημαινει οτι η πεινα της εχει φτασει στο απροχωρητο. ενω οταν θα ειναι πιο ηρεμη θα πιασει πιο ευκολα κ απο το στηθος που δεν πολυθελει

επισης ναι ειναι πολυ πιθανο να ξεμαθε το στηθος απο τοσες ωρες που επινε απο το μπουκαλι.. με το βυζι πρεπει να καταβαλει προσπαθεια για να πιει, ενω απο το μπουκαλι το γαλα τρεχει ζεστο κ αφθονο.. αν θελεις να θηλασεις πρεπει να επιμεινεις..

μπες κ στη σελιδα του παπαβεντζη

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%C ... %BF%CF%8D/

κ μπορεις να γινεις μελος του στη σελιδα στο φεις να τον ρωτησεις οτι θελεις για το θηλασμο και οχι μονο , ειναι πολυ εξυπηρετικος

https://www.facebook.com/groups/BFmums/ ... 766877115/

μαρακι μπραο που εχεις παιδιατρο με γνωσεις πανω στο θηλασμο. ελπιζω να συνεχισετε να τα πατε τοοοοοοοοοοοοσο τελεια οσο κ τωρα!

εμεις καλα ειμαστε, αυριο εχουμε γιατρο να δουμε τον μπεμπουλη!!

ο αναστασης εχει αρχισει κ ρωταει ποτε θα ερθει αυτο το νινι! κ προσπαθει να το δει απο τον αφαλο μου :?:lol::lol:

αγγελικουλα ειδες που αγχωνοσουν??? μια χαρα αφρατουλης θα γινει ο παλικαρος σου!!!! 8-)

τη μυτουλα θα την καθαριζεις καλα με λιγο ορο πριν θηλασει κ δ3ε θα δυσανασχετει οπως σου ειχα πει κ πιο πριν

μπραβο ρε κοριτσι τα πατε τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...