Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν12


Recommended Posts

anna μαρια την ιδια περιοδο εμενα κι εγω εκει!!!αγ.δημητριου 80!!! πανω απο το πασιγνωστο μπουγατσαδικο θερης!και απεναντι απο το καφε ροδον.η προφητη ηλια ποια ειναι???εκει στην αιγλη η κοντα στο μασουτη???παιζει και να ειχαμε περασει η μια διπλα στην αλλη!!!θεολογια σπουδαζες???η συγκατοικος μου ηταν στο ποιμαντικο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χριστίνα, απ' ό,τι διαβάζω, η διαφορά επισκληριδίου και ραχιαίας αναισθησίας είναι ότι στην πρώτη η βελόνα εισάγεται στον επισκληρίδιο χώρο, ενώ στη δεύτερη τον εγκεφαλονωτιαίο χώρο, χαμηλότερα του νωτιαίου μυελού. Πολύ ανατριχιαστική φαντάζει η δεύτερη!!

Δεν είναι ότι προτιμώ μία από τις δύο, αν και, απ' ό,τι έχω διαβάσει, η ραχιαία θεωρείται κάπως καλύτερη από την επισκληρίδιο, απλά ο γιατρός μου δουλεύει με ραχιαία, έτσι δεν έχω άλλη επιλογή σε περίπτωση καισαρικής.

Ουφ, μακάρι να μη χρειαστεί...

Βανεσσάκι, σε λίγο θα βγούμε και συγγενείς!!! Ανεβαίνοντας τα σκαλάκια δίπλα απ' τον Άγιο Δημήτριο (όχι απ' την πλευρά της Αίγλης, από την άλλη πλευρά), διασχίζεις την Κασσάνδρου και συνεχίζεις να ανεβαίνεις, και αυτή είναι η Προφήτη Ηλία. Τότε ήμουν στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό, το 2004 μπήκα Θεολογία, αλλά ο άντρας μου εκείνη την περίοδο ήταν στο Ποιμαντικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλαβα που λες αννα μαρια,,,ημασταν λοιπον γειτονισσες!!!!η συγκατοικος ηταν πρωτα ποιμαντικο και μετα ιστ.αρχαιολογια!!!δε γινονται αυτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια. Τι κανετε?

Εγω εχω πελαγωσει..ο μικρος ολη μερα κλαιει, θελει συνεχεια να θηλαζει, δεν προλαβαινω να κανω τιποτα.και δεν κοιμαται και πολυ..σιδερωνα κατι ρουχαλακια του μικρου και ημουν συνεχεια στην τσιτα..σιδερωνα ενα ρουχο και σταματουσα για να τονπαρω αγκαλια..μετα μπηκα για ενα ντους πριν τον θηλασω, σπαραζε στο κλαμα, πεταχτηκα απο την μπανιερα με τα νερα οπως ηουν, τρωω και μια σουπα στο πατωμα, δεν ενιωσα πονο απο ατην λαχταρα μου, σκουπιστικα κακην κακως και την ωρα πυ θηλαζα καταλαβα τόυς πονους..δεν προλαβαινω να κανω τποτα..

Βανεσσακι, μην φοβασαι την επισκληριδειο, βεβαια εγω εκανα ραχιαια, ο αναισθησιολογος (πατριωτης κι αυτος) μου ειπε οτι ειναι καλυτερη..απλα καθεσαι σε σταση εμβρυου (οντως δεν βολευει με την κοιλια) και σου κανει την ενεση, στην αρχη νιωθεις οτι κυλαει κρυο νερακι στην σπονδυλικη στυλη, μερα σαν να ζεσταινει και μετα δεν νιωθεις απολυτως τποτα..α, εγω ενιωθα να μουδιαζουν τα χερια..

Κλαιει παλι..ερχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, όταν βρεις χρόνο, γράψε δυο-τρία πραγματάκια για τη ραχιαία αναισθησία. Ουφ, μακάρι να μη χρειαστεί καισαρικήηηηηηηηηηη........

Δεν είχες πει ότι έχεις στεγνωτήριο; Δεν κάνει να μπαίνουν τα ρούχα του μωρού στο στεγνωτήριο και να γλιτώνεις το σίδερο; Σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω σε μελλοντική φάση.

Πάντως, είναι δύσκολο να θηλάζεις χωρίς βοήθεια. Θα πρέπει να εξηγήσεις στον άντρα σου ότι πρέπει να βοηθά με τις δουλειές του σπιτιού. Εμένα είπε τώρα ότι θα καθαρίσει και θα πλύνει και την πολυθρόνα, κι όλα αυτά ΣΗΜΕΡΑ. Για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγγελικη, δηλαδη μετα δεν καταλαβες τιποτα απο πονο???γεννησες φυσιολογικα???σε ποση ωρα??

προσεχε λιγο βρε κοριτσακι!!!δε σε βοηθα κανεις με το μωρακι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi den katalavaineis tipota apo ponous meta vanessaki!!me kaisarikh gennhse h aggelikh kai egw epshs!!!!sthn kaisarikh mono kati travigmata niwtheis tipote allo alla den ponas!!!!!!gia fysiologiko toketo tha sou pei h evi pou genhse fysiologika me episkliridio!!!!

koritsiaaaaaaaaaaa mhn fovastai toso thn kaisarikh den einai tipota to fovero!!!!!!mia mera na ponas ligo meta thn genna kai meta ola kala.....outos h allws eite fysiologika eite me kaisarikh tous ponous tous ksexnas molis deis to mwraki!!!!!!!!!!!!axxxxx ti wraia stigmhhhhhhhhhh tha to lew synexeiiiiiiiiiiia!!!!!!!!!!!!!giayto kai na xreiastei na kanete kaisarikh mhn tromaksete eseis kai to mwro na einai kala mono....o tropos den exei megalh shmasia!!!!!!!!!!kai egw gia fysiologiko phgaina alla o mpempis eixe alla sxedia ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανεσσακι μεχρι 22/11 θα γεννησω,δηλαδη μου ειπε 21 θα μπω 22 θα γεννησω.Τοσο ειναι 15 ημερες περιπου νωριτερα!Αλλα ειπαμε παιζει να σπασουν και τα νερα μου επειδη θα ειμαι ηδη 2 εβδομαδες στο μηνα μου!

Αννα Μαρια βρικαμε αλλο θεμα τωρα την επισκληριδιο να μας σηκωνεται η τριχα :lol::lol: ,σημερα ρωτησα την φιλη μου αν ποναει και μου ακριβως αυτο,οτι νιωθεις κρυο δροσερο νερακι σαν να κυλαει στην πλατη σου και δεν πονας καθολου!

Βρε Αγγελικη μου,οχι ρε ματακια μου μονη μπανιο χωρις να ειναι καποιος.Να περιμενεις να γυρναει ο αντρας σου τουλαχιστον και τοτε να κανεις!!!!!Προσεχε βρε κοριτσι μου,στεναχωρεθηκα τωρα!! :(

Κι εγω δεν εβαλα τα ρουχα του μωρου στο στεγνωτηριο γιατι καμια ετικετα δεν το επέτρεπε και φοβηθηκα μην μαζεψουν!!Αλλα στην επομενη φορα εχει ενα 20λεπτο προγραμμα ζεστο λεει,τουλαχιστον λιγο να αποστειρωθουν καπως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα, δε φοβάμαι την καισαρική, απλά προτιμώ να γεννήσω φυσιολογικά! Κι εγώ αυτά που λες σκέφτομαι, όπως και να έρθει, φτάνει να είναι καλά!!! Αλλά λογικό είναι να προτιμώ το φυσιολογικό τοκετό, για να γλιτώσω και την αναισθησία!

Αναστασία, λες να γεννήσουμε ίδια μέρα; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανεσακι, γεννησα σε 25 λεπτα με καισσαρικη, αμεσως μολις σου κανει την αναισθησια δεν νιωθεις τιποτα. Ουτε το τσιμπιμα της αναισθησιας..και μαλιστα εγω τρεμω τις βελονες..ακομη και σε μια απλη αιμοληψια το κανω θεμα..το συζηταμε πρωτα με αυτος που θα με τρυπησει..

Παντως λενε οτι η ραχιαια ειναι καλυτερη απο την επισκληριδειο..στην ραχιααι δεν εχει βελονα πανω σου στη διαρκεια του τοκετου..

Αννα μαρια, θα παρω στεγνωτηριο ειχα πει, δεν πηρα ακομα..αλλα και στο στεγνωτηριο να τα βαλεις παλι θα θελουν σιδερωμα..δεν εχω βοηθεις απο κανεναν..ο αντρας μου ποσα να κανει..δουλευει κιολας..οκ, πηγαινει και κανει τα ψωνια, κι αν του πω απλωσε τα ρουχα ,θα τα απλωσει χαλια, η αν τα μαζεψει θα τα τσουβαλιασει μεσα στην λεκανη και θα τσαλακωθουν χειροτερα..τι να κανει?να ασχοληθει αυτος με την κουζινα(θα πρεπει να παρουμε καινουρια κουζινα μετα) ..ειμαι κι εγω λιγο σχολαστικη με την καθαριοτητα..

Λοιπον, καλοριζικο το ποστακι μας!μυριαμ επιτελους σε αυτο γεννας!με εναν πονο ευχομαι και να κρατησεις ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου!

Αναστασακι μου, κανεις ακομα ενεσεις?μην ανυσηχεις..θυμασαι εγω που επαιρνα ασπιρινη?μου την εκοψε στην 37 βδομαδα και σε μια βδομαδα γεννησα και φυσικα μετα εκανα clexane για δεκα μερες..αν δεν σου ειπε τιποτα ο γιατρος σου ειναι οκ..

Δωρακι μου, εχω ακουσει κι εγω για την μαγια μπυρας, σαν ροφημα ειναι λεει αλλα δεν ξερω λςπτομερειες..η τριανταφυλλενια μου τι κανει?σε ανυσυχει κι εσενα,ε?μεχρι να μαθουμε..κι εχουμε πολλα ακομα..

Χριστινακι, να σου ζησει ο μπαμπακας σου!πολυχρονος να ειναι..

Εδει κι εμενα ο μπαμπας μου γενεθλια σημερα κι εχθες ειχε η μαμα μου..

Ηλιαννακι μου γλυκο να μου φιλησεις τα τρια αγγελουδια σου!

Μαρακι12, πως τα πας με τον θηλασμο?θηλαζεις αποκλειστικα?καθε ποσες ωρες?κοιμαται καλα ο μικρος σου ερωτας?

Γκιρλ μου, βλεπω κοντευεις κι εσυ προς το τελος..αντε να τελειωνουμε να ερχονται τα μωρακια..

Η νια που ειναι?αχ φιλεναδα σε σκεφτομαι κι εσενα που κοντευεις προς την γεννα με ολη εκεινη την κοιλια..υποψοαζομαι οτι ταλαιπωρεισαι πολυ αλλα αντεχεις η μανα για τα παιδια σου..εδω εμεις με ενα μωρο στην κοιλια και δυσανασχετουσαμε..τι να πεις εσυ?

Λενακι ειναι καλυτερα ο αναστασης?

Αχ εγω τωρα πεθυμησα μουσακα αλλα ουτε μακαρονια δεν προλαβαινω να κανω..να δω τι θα φαμε σημερα..

Σας φιλω γλυκα ολες σας..παω μπας και κοιμηθω κανα δεκαλεπτο γιατι εχω καταντησει μουμμια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου' ενα νΤους μπηκα να κανω για θηλασω..σιδερωνα δυο ωρες κι ολη μερα ανεβα κατεβα τις σκαλες να πλυνω να απλωσω και να υρεχω και στο μωρο..εχω μπανιο μεσα στο δωματιο και ειχα και την πορτα ανοιχτη..τι να κανω?εχω καταντησει χαλια..χρονος για μενα καθολου..τι να πρωτοπρολαβω?ολα πρειπει να περασουν απο το χερι μου..

Κοριτσια, εχει δικιο το χριστινακι..μην φοβαστε την καισσαρικη..εγω δεν ηθελα με τιποτα να κανω καισσαρικη αλλα προεχει η ασφαλεια η δικη μας και του μωρου..ο μικρος ειχε αλλα σχεδια κι ετσι επρεπε να γινει καισσαρικη, δεν το διακινδυνευα..εγω ειχα δυνατους πονους για τρεις μερες αλλα καθε φορα που μου απρεπε να σηκωθω για το μωρο ετρεχα σαν λουης..τους ξεχνας τους πονους..παντως εγω θα ξαναγεννουσα με καισσαρικη, το προτιμω εδω που τα λεμε απο το να εχω ραμματα απο κατω και να στεκωμαι με τις ωρες με τα ποδια ανοιχτα και να περνανε ολοι να κοιταζουν αν εχω διαστολη..εγω δςν εκανα καθολου διαστολη ουτε οταν εσπασαν τα νερα αλλα ουτε και μετα απο 7ωρες..η μητρα κλειστη και το μωρο ψηλα..

Α, εμενα τον αντρουλη μου τον αφησαν να μπει μεσα στην καισσαρικη και ηταν διπλα μου και μου κρατουσε το χερι,,βεβαια ειχε γινει κιτρινος σαν το λεμονι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσακια μου,σας ευχαριστω πολυ πολυ που με καθησυχαζετε!!!να ειστε καλα κι εσεις και τα μωρακια σας!!!παντως φοβαμαι παρα πολυ την καισαρικη!!!ουτε να την ακουσω δε θελω!!!1ελπιζω να μη μου τυχει!!!!ειχα κανει μια μερα τη βλακεια να δω βιντεακι καισαρικης στο0 you tube!kai μονο που ειδα το σκισιμο πηγα να πεθανω!!!

αγγελικουλα να τους χαιρεσαι κι εσυ τους γονεις σου!!!

χριστινακι φαγατε καλα σημερα,ε???

ευη μου, οταν μπορεσεις, αν βρεις χρονο γραψε κι εσυ που εκανες επισκληριδιο σε φυσιολογικο πως ηταν!!!

η μιλα πως τα παει με το θηλασμο???

ο χριστοφορινος πως της φερεται??/χαιρεται η ζηλευει???

λενακι εσεις πως ειστε???ο αναστασης ειναι ενταξει???

αννα μαρια, τι εγινε με τις δουλειες???

η μαρια η σαραντοπουλου που χαθηκε???

λυδιακι εσυ που εισαι???

φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικουλα καλα λες τωρα που το ειπες το θυμηθηκα οτι επαιρνες ασπιρινη.Αρα ξερει ο γιατρος, αν ηταν κατι αν κανω θα μου το ελεγε.

Να χαιρεσαι τους γονεις σου, πολυχρονοι και γεροι να ειναι!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλεναδες γλυκές χάθηκαν λίγο εεεεεεεεεεεεεε??? λοιπόν θα έρθω σε λιγάκι να κάνω έναν καφέ και τα λέμε απλά να σας πω ότι τώρα μίλησα με την νασιακι και μου είπε ότι τώρα γεννάει και το μυριακι .........με το καλο η φιλενάδα μας να πανε όλα καλα και να περνουμε σειρά οι επόμενες..........επανεχομε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια, βρηκα τον κωδικο μου και τωρα μπηκα απο το λαπτοπ..με το αι παντ εμπαινα παντα αυτοματα..

ευχαριστω πολυ για τισ ευχεσ σασ..

νια μου τι κανεισ/πωσ εισαι φιλεναδα?

αχ πολυ χαιρομαι που ηρθεσ σε επαφη με την νασια κι εμαθεσ για την μυριαμ..

αννα μαρια και γκιρλ, να σασ στειλω το τηλ μοι να ανταλλαξουμε τηλ να ενημερωσω τα κοριτσια οταν θα γεννατε..

μυριαμακι μου γλυκο σου στελνω την αγαπη μου και την σκεψη μου αυτην την τοσο σημαντικη στιγμη για σενα..ευχομαι να κρατασ ηδη το αγορακι σου στην αγκαλια σου..κι αν οχι με εναν πονο φιλεναδα!!!!

αχ..πολυ συγκινηθηκα τωρα..

τελικα δεν κοιμηθηκα :evil::evil::evil: ολη την ωρα χτυπαει το τηλεφωνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχουυυυυυυυυ μπηκε και η Μυριαμ!!επιασε η ευχη μου να τον κανει σημερα!!!!Φιλεναδα με το καλο, αν δεν τον εχεις ηδη αγκαλιτσα!!!!!!

Νια ευχαριστα νεα μας ειπες μπραβο!!Εσυ πως εισαι?Τι κανουν τα δυο ζουζουνια σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικουλα να σου στειλω κι εγω το τηλ μου να ενημερωσεις τα κοριτσια οταν γεννησω κι εγω.

μυριαμακι, με το καλο κοριτσακι μου!!!!με εναν πονο :P:P:P:P:P

νιακι τι κανεις???εκανες κανενα γλυκακι παλι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω είμαι και εγω είμαστε μια χαρα φίλες

μου είχα γιατρο σήμερα και μεγαλώσαμε πολυ καλε χιχιχιχιχι η χοντρουλα μου είναι 2374 και ο αδυνατουλις μου 2131..... Αχ του τρώει όλο τα φαγακι του μάλλον χιχιχιχιιχιχιχιχι.......όλα καλα μου είπε και προχωράμε και βλέπουμε ημερομηνία δεν μου έδωσε μου είπα να πάμε 37 εβδομάδων γρρρρρρρρ αλλα προχτές είχε πάρει τον άντρα μου και του έλεγε κάτι κουφά να με βάλει στο ιασω καμία βδομάδα και μετα να μου τα πάρει και του λέω δεν πας καλα εγω δεν μπενω ξανά εκει μέσα να κολησω πάλι τίποτα απαπα....δεν ξέρω ρε κορίτσια αλλα φοβάμαι πολυ να μπω και αφου δεν έχω και τίποτα ποιος ο λόγος ??? δεν μπενω που να χτυπιέται........

Όσο για τα τηλέφωνα μας και εγω θα στείλω το δικο μου κοριτσαια σε ολες σε λιγάκι και οποία θέλει μου στέλνει και το δικο της .......

Συμπεθερα να χαίρεσαι τον μπαμπακα σου καλα να περάσετε Απόψε...φιλακια στον γαμπρουλι μουυυυυυυυυ.......

Εγω δεν τον ρώτησα πάλι μωρε ανα θα μου κάνει ολική η επισκλιριδιο το ξέχασα απο το αν μου μην θέλει να με κρατήσει μέσα χαχχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εστειλα σε πολλές τώρα αν κάποια. Δεν το έχει ας μου πει χαχχαχαχχαχα γιατί έχω μπερδευτεί κιόλας χαχαχχαχαχααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξέχασα να πω οτ σήμερα πριν το μαιευτήριο που πήγα ......εκανα και τον καλοπισμω μου κουρευτηκα και χτενιστικα .....και κάποια ρώτησε αν κάνω κανένα γλυκο ε??? λοιπόν εχτες το βράδυ μου ήρθε τι λέτε ...κουραμπιες Χαχαχα και λοιπόν σήμερα πήρα υλικα για να φτιάξω.....και λέω να τους κάνω τώρα χαχαχχαχαχα εύκολοι είναι και γρηγόρη.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια στην επισκληριδιο δεν εχεις βελονα μεσα σου...ενα πολυ πολυ μικρο σωληνακι ειναι που ρεει το υγρο...και το αφηνουν σε ολη τη διαρκεια του τοκετου...στην καισαρικη ενα 24ωρο και μετα βγαινει...δεν ποναει καθολου την ωρα που βγαινει.....

μυριαμ με το καλο και με ενα πονο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...