Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες μέρες στον παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες!

Γιαααα πείτε μου εσείς που έχετε παιδάκια σε σταθμό.

Πώς έγινε η προσαρμογή τις πρώτες μέρες? Πότε τα αφήσατε μόνα τους εκεί για πρώτη φορά, και για πόση ώρα? Προσαρμόστηκαν εύκολα τα παιδάκια σας?

Ξεκινάμε αύριο και έχω πολύ άγχος :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μένα !!!

Κι εμείς θα ξεκινήσουμε από 1η Σεπτέμβρη και έχω μεγάλη αγωνία. Θα είμαστε 17 μηνών. Εσείς Snowgirl πρέπει να είστε πιο μεγάλες αν κρίνω σωστά απο τη φωτό.. !!!

Ανυπομονώ κι εγώ πολύ .... Εχω πάει άδεια 7 μέρες για αυτό το λόγο και μόνο ... Περιμένω κι εγώ να μας πείτε εσείς οι υπόλοιπες που έχετε εμπειρία απο το θέμα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

σας καταλαβαινω ....το περασα κ εγω αυτο....

εμας η Μαρια χρειαστηκε μια εβδομαδα για να μαθει κ να μην κλαιει :(

την πρωτη εβδομαδα τα κρατουσαν 1-ωρα μονο.....εαν θελαμε μπορουσαμε να καθησουμε κ εμεις εκει μαζι τους ...

ειναι ολα πολυ καινουργια για τα παιδακια μας κ αυτο ειναι που τα στεναχωρει νομιζω....

εμεις δεν αποφυγαμε κλαματα κ τσιριδες οταν εφευγα ....μετα απο λιγο με επερνε η δασκαλα κ μου ελεγε να μην κλαιω κ εγω γιατι το κοριτσακι μου με ξεχασε κ παιζει :lol: ...

αυτο με το κλαμα γινοταν πολυ καιρο αλλα μονο στην αρχη,μετα την αποσχολουσαν .....

μεχρι που στο τελος δεν μπορουσα να την παρω απο εκει.....της ειχε αρεσει πολυ!!!!!!

εχω δει παιδακια που απο την πρωτη μερα δεν ειχαν καθολου θεμα ;)

καλη σχολικη χρονια κ στα μικρακια λοιπον!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααααχ! Κι εμείς ξεκινάμε 5 Σεπτεμβρίου και ήδη με πονάει η καρδιά μου όταν το σκέφτομαι... :(

Έχω πάρει άδεια την πρώτη της εβδομάδα για να είμαι stand by... Μου είπαν ότι την πρώτη μέρα θα κάτσουμε μαζί από 1 ώρα μέχρι όσο αντέξει η μικρή. Τη δεύτερη μέρα θα την αφήσω για όσο αντέξει μόνη της.... Ο στόχος τους λέει είναι την 3 μέρα να μείνει το παιδί όσο θα είναι το κανονικό του ωράριο. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη για αυτό αλλά θα δούμε.

Η αλήθεια είναι ότι τελικά ξετρελαίνονται αλλά η αρχή πονάει...

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας......ο δικος μου ειναι 26 μηνων κ θα παει πρωτη χρονια φετος,τον ιουνιο που τον εγραψα,μας ειπε η κυρια εκει κ τον πηγα δοκιμαστικα...λοιπον τον πηγενα με παρατουσε επεζε με τα παιδακια κ ουτε καταλαβενε πως εφευγα,καθοταν 9 με 12 ενα 3ωρο...υπηρχαν κ μερες ομως με το που τον αφηνα στο μισαωρο,με περνανε τηλ κ τον εφερνα πισω.....τωρα απο σεπτεμβριο θα δουμε.... ;) επισης δεν ξερω για αλλου αλλα εδω τα περνουν κ με την πανα,εμεις δυστηχως δεν καταφεραμε να την κοψουμε.......επισης ενας αλλος λογος που δεν τον αφηνω περισσοτερο ειναι οτι δεν τρωει οτι εχουν παντα εκει κ μενει πολλες φορες νηστικος... :|

καλη προσαρμογη σε ολα τα παιδακια κ της μανουλες τους.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα μου και εμεις ξεκιναμε Σεπτεμβρη. Εχω αρχισει να βλεπω παιδικους αλλα αν κρινω απο την περσινη μας αποπειρα ηταν χαλια.

Φετος που ειναι πιο του παιχνιδιου και του αρεσει να παιζει με αλλα παιδακια ελπιζω να τα παει καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας,

και εμενα η δικια μου ειναι 28 μηνων και σκεφτομαι να τη ξεκινησω σταθμο.

δεν εχω ακομα ξεκινησει να ψαχνω και θα ηθελα να ρωτησω με τι κριτηρια επιλεγουμε ενα σταθμο??

τι να προσεξω??, τι να ρωτησω??? πως πληρωνεις???κτλ.

δεν εχω ιδεα!!!

ελπιζω μονο να της αρεσει και να πρσαρμοστει γρηγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας,

Ξεκιναμε και εμεις απο Οκτωβρη μαλλον και θα ειναι 17 μηνων. Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι δεν ειναι και απο τα ευκολα παιδακια (ειδικα ο μικρος). Τι να πρωτοσκεφτω, τα κλαματα ή τις αρρωστιες που θα φερνουν? Μακαρι να γινοταν διαφορετικα αλλα πιστευω πολυ οτι ο παιδικος σταθμος βοηθα στην κοινωνικοποιηση τους, αν συγκεντρωνει ολα αυτα που εμεις σαν μαμαδες θα εγκριναμε: να ειναι ενα ασφαλες και ευχαριστο περιβαλλον, με ανθρωπους που τα νοιαζονται. Αχ! Μακαρι να ειναι ετσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν...η πρώτη μέρα ήταν μια χαρά ;)

Έμεινε περίπου 'ενα τρίωρο με το μπαμπά της. Έπαιξε και έφαγε με τα άλλα τα παιδάκια.

Σμερα μας είχαν πει να την αφήσουμε μόνη της για λίγη ώρα αλλά εγώ δε συμφώνησα και έτσι θα είναι και πάλι με το μπαμπά της, μόνο που αυτή τη φορά θα προσπαθήσει αυτός να είναι λίγο πιο πίσω και να μη συμμετέχει σε αυτά που κάνουν. Θα δούμε....

Ιωαννούλι εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ νωρίς να την αφήσεις μόνη της ήδη από τη δεύτερη μέρα... Κι εμάς βέβαια έτσι μας είχαν πει αλλά εμένα μου φάνηκε δύσκολο...Και από την τρίτη μέρα μόνο του το παιδί τόσες ώρες? Τεσπα...θα δεις κι εσύ....Ξεκινάτε και βλέπεις. Αν δεν το δέχεται όμως να τους πεις να μην την πιέσετε και να το πάτε λίγο πιο αργά.

Νινινα και τώρα ένα 3ωρο θα πηγαίνει μόνο? Μια χαρά μου φαίνεται...δε νομίζω να έχετε πρόβλημα για τόσο λίγο...

Σες δεν το ήξερα ότι είχατε προσπαθήσει και πέρισυ... Δεν το δεχόταν με τίποτα? Άντε ελπίζω φέτος να πάνε όλα καλά :x

Έφη δε μένω Ελλάδα και δε μπορώ να βιηθήσω σε αυτά που ρωτάς. Δεν ανοίγεις ένα καινούριο θέμα να το δουν και πιο πολλές κοπέλες? ΕΣτη Νορβηγία δεν έχουμε επιλογή δυστηχώς...Όπου μας στείλουν...

Χελιδονάκια εγώ να σου πω πιο πολύ σκέφτομαι τα κλάμματα -γενικώς το ψυχολογικό κομματι- παρά τις αρρώστιες. Οι αρρώστιες εντάξει....θα περάσουν μωρέ. Εξάλλου είναι και στο παιδί. Μπορεί να τις περνάει ελαφρυά. Καλή σας τύχη κι εσάς! Νομίοζω θα είναι πιο εύκολο μιας και θα είναι 2 ε? Θα έχουν συμπαράσταση ο ένας τον άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφη σταθμο θα διαλεξεις αναλογα με τα προσωπικα σου κρητηρια..

πχ η μαμα μου θελει να στειλω το παιδι σε "καλο " παιδικο..με λεοφωρειο,πολλες δραστηριοτητες με "καλο" κοσμο το οποιο φυσικα κοστιζει..

εγω παλη θελω να ειναι ενας παιδικος σχετικα κοντα στο σπιτι μου- δυσκολο ως τωρα- η τελοσπαντως στο δρομο για τη δουλεια μου, να μην ειναι ολος στρομενος με μοκετα και να μην εχει πολλα λουτρηνα παιχνιδια- λογω αλλεργιων, να ειναι καθαρος και να προσεχουν τα παιδια- ο δικος μου εχει σχετικα αδυναμο ανοσοοποιητικο οποτε θελει φροντιδα..αλλαγμα οταν ιδρωνει κλπ κλπ. και φυσικα να ειναι σχετικα οικονομικος. Επισης δε θελω σιτιση αλλα να επιλεγω και να φτιαχνω εγω τι θα τρωει το παιδι...

Οποτε αναλογα με το τι θελεις θα επιλεξεις και τον παιδικο..

φυσικα πραγματα οπως να ειναι ασφαλες το κτηριο μεσα εξω κλπ ειναι αυτονοητα, οπως επισης να ειναι σωστοι οι επαγγελματιες που θα δουλευουν εκει, να συμπεριφερονται καλα στα παιδια κλπ.

Μαγδα ναι περιση ειχε γραφτει τον Σεπτεμβρη, ηταν μια ευδομαδα παιδικος- δυο σπιτι ..οποτε Νοεμβρη τον σταματησα...δε γινοταν αλλιως..ειχε περασει 4 αμυγδαλιτιδες- οι τρεις μικροβιακες με αντιβιωση και δεν...ασε που τον πρωτο καιρο κλαματα και κακο στον αποχωρισμο...ελπιζω φετος που και πιο μεγαλος ειναι, και πολυ πιο κοινωνικος και με πιο πολυ διαθεση για παιχνιδι να τα παμε καλα..θα δουμε...αμα περασει το δοντι μου- και δε μας βρει κανενα ακομα - θα αρχισω να βλεπω τους σταθμους που εχω επιλεξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννούλι εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ νωρίς να την αφήσεις μόνη της ήδη από τη δεύτερη μέρα... Κι εμάς βέβαια έτσι μας είχαν πει αλλά εμένα μου φάνηκε δύσκολο...Και από την τρίτη μέρα μόνο του το παιδί τόσες ώρες? Τεσπα...θα δεις κι εσύ....Ξεκινάτε και βλέπεις. Αν δεν το δέχεται όμως να τους πεις να μην την πιέσετε και να το πάτε λίγο πιο αργά.

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ είμαι πολύ επιφυλακτική με αυτό που μου είπε, αλλά σκέφτηκα ότι κάτι παραπάνω θα ξέρει αυτός από εμένα... Με βλέπω την πρώτη εβδομάδα που θα ξεκινήσει να τη βγάζω με καφεδάκι και περιοδικάκι έξω από το σταθμό...

Και το άλλο;;; Νομίζω ότι εγώ θα κλαίω πιο πολύ από εκείνη αν αρχίσει και μου κάνει νερά όταν θα την αφήνω... Ουφ... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ πονεμενες μανουλες...πως θα αποχωρηστουμε τα νινακια μας?

πως να κατανοησουμεοτι μεγαλωσαν καιοτι ηρθε η ωρα να πανε για πρωτη φορα σχολειο??????

ειναι τουλαχιστον καμμια απο Μενιδι να κλαιμε μαζι ??????

πλακα κανω θα τα καταφερουμε και εμεις και τα αστερακια μας...........η ψυχολογια μας επηρρεαζει τα παιδια μας ,για αυτο πρεπει να μην φαινομαστε ,αλλα να ειμαστε ψυχραιμες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl ναι κ τοσο να πω την αληθεια ειμαι ευχαριστημενη....αν δεν αρχισει να τρωει εκει,ειναι πολλες οι ωρες ως τις 2 κ θα ερχεται ξελιγομενος ;) επισης κατσε να δω κ τι ιωσεις θα φερει γιατι ενδεχεται να τον σταματησω μιας κ ειμαι ηδη στον 6μηνα εγκυος......θα δουμε κοριτσια υπομονη... :) ααα εδω ο παιδικος ειναι του δημου κ ετσι δεν εχουμε δεινατοτητα επιλογης..... :| αληθεια δεν ειπατε μαλον κ τα δικα σας φορανε ακομη πανα; :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου είναι στη φάση που τη βγάζει, είναι 27 μηνών. Εκτός από περιπτώσεις που παίζει και ξεχνιέται, δε λερώνει πάνα. Μου είπαν και στο σταθμό (που είναι ιδιωτικός) ότι το παλεύουν και εκεί το θέμα της πάνας, αλλά πάντα να τους έχω καμμιά αλλαξιά μαζί της.

Ο Θεός Βοηθός! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...