Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΙΔΙΚΑ ΓΛΕΝΤΙΑ!παιδικα παρτυ-βαπτισεις-γαμοι απο 45 ευρω:)


Recommended Posts

Να σας συστηθώ λέγοντας λίγα λόγια για μένα…

Ονομάζομαι Φωτεινή Δημοπούλου και έχω σπουδάσει Παιδαγωγικά στο Τμήμα Προσχολικής Αγωγής Αθηνών. Έκτοτε, μέχρι και σήμερα, έχω δουλέψει σε παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς, δημόσιους και ιδιωτικούς, με ποικίλες ηλικίες παιδιών, από 1 έως 6 ετών.

Έχω αποκομίσει αξέχαστες εμπειρίες συμμετέχοντας σε παιδικές κατασκηνώσεις, για 6 χρόνια, ως υπεύθυνη ομάδων παιδιών ηλικίας 5-10 ετών και παράλληλα ασχολούμαι από μικρή με το χορό και τη μουσική, έχοντας σπουδάσει ακορντεόν για 8 χρόνια, πιάνο και φλογέρα.

Οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου με οδήγησαν στο να γνωρίζω πολύ καλά πως, για κάποιον που περιτριγυρίζεται από παιδιά, είναι αναγκαία η συνεχής ανατροφοδότηση γνώσεων, γι’ αυτό και παρακολουθώ αρκετά σεμινάρια με θέματα σχετικά με το παιδί και την πολύπλευρη ανάπτυξη και εξέλιξή του σε όλους τους τομείς.

Κάπως έτσι ξεκίνησαν τα «παιδικά γλέντια»…

Έχοντας πολυετή και καθημερινή επαφή με μεγάλες ομάδες παιδιών, αναγνωρίζω τις ιδιαίτερες ανάγκες τους για κίνηση, εκτόνωση και διασκέδαση πολύ καλά.

Για το λόγο αυτό έχω σαν βασικό άξονα των παιδικών πάρτυ που διοργανώνω τις ανάγκες αυτές.

Είναι σημαντικό να αναφέρω πως τα παιχνίδια δεν επιλέγονται τυχαία, αλλά είναι προσαρμοσμένα και μελετημένα, ώστε να αφορούν τις ηλικίες των εκάστοτε παιδιών που αναλαμβάνω.

Στα παιχνίδια αυτά προσπαθώ πάντα να έχω την ενεργή συμμετοχή όλων των παιδιών(χωρίς αυτό να γίνεται αναγκαστικά) αποζητώντας την κινητοποίηση των παιδιών κεντρίζοντας το ενδιαφέρον τους, έτσι ώστε να μπορέσουμε να ζήσουμε όλοι μαζί τη χαρά του ομαδικού παιχνιδιού, την ικανοποίηση της επίτευξης ενός κοινού στόχου, τη χαρά και το κέφι ενός «παιδικού γλεντιού»!!!

Σε ένα «παιδικό γλέντι» μπορούν να συμβούν τα εξής:

Συναρπαστικά ομαδικά παιχνίδια (εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου)

Διαγωνισμοί αγοριών-κοριτσιών

Ξεκαρδιστικά αστεία και ανέκδοτα

Σκυταλοδρομίες

Τρελός χορός

Χαρούμενα τραγούδια με μουσικά όργανα

Δημιουργικό θεατρικό παιχνίδι

Κουκλοθέατρο με φαντασία

Όμορφες μπολονοκατασκευές(που δίνονται ως δωράκια)

Face painting (ζωγραφική προσώπου).

Αλλά, βέβαια, εφόσον το ζητήσετε, μπορούν να συμβούν και τα εξής εικαστικά:

Εντυπωσιακές κατασκευές με σφουγγαράκια που κολλούν μεταξύ τους όταν βραχούν

Ζωγραφική με νερομπογιές για μικρούς ζωγράφους με έμφυτο ταλέντο

Παιδικές δημιουργίες φτιαγμένες από πλαστελίνη ή ζυμαράκια.

Στα «παιδικά γλέντια» μεταμορφώνομαι δίνοντας μια παραμυθένια διάσταση στο πάρτι σας με τις παρακάτω στολές*:

Κορίτσι κλόουν

Minnie Mouse

Πειρατίνα

Πεταλούδα ή νεράιδα

Super hero

Patty

Κορίτσι των λουλουδιών/Χαβανέζα

Και, φυσικά, είμαι ανοιχτή στις δικές σας προτάσεις για μεταμφιέσεις ανάλογα με το θέμα του party ή της εκδήλωσής σας!

*Οι μεταμφιέσεις μου, οι μπαλονοκατασκευές και το face painting ΔΕΝ χρεώνονται επιπλέον στο κόστος του παιδικού σας πάρτυ.

*Προσωπική μου επιλογή στις μεταμφιέσεις μου, μια που θεωρώ το πρόσωπο ως βασικό εργαλείο έκφρασης και επικοινωνίας, είναι να ΜΗ βάφομαι με μπογιές προσώπου, ώστε να είμαι προσιτή ακόμα και σε πολύ μικρά παιδιά.

Πάντα με αγάπη και σεβασμό προς το παιδί,

τα «παιδικά γλέντια» θα κάνουν τη γιορτούλα σας αξέχαστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Φωτεινή πολύ ωραία όλα αυτά που κάνεις θα σε έχω υπόψιν μου!!!!!!!!!

Καλή συνέχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ:)!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη Λ.:

Ευχαριστούμε πολύ και θερμά συγχαρητήρια! Τα 5 παρανυφάκια μας, τα 5 παραγαμπράκια μας και όλα τα άλλα παιδιά πέρασαν σούπερ και μαζί με αυτά κι εμείς!

Γιωργος Λ.:

Σε αγαπάμε και σε ευχαριστούμε για τις όμορφες ώρες που πέρασαν τα παιδιά μας στο πάρτυ. Μετά την αποχώρησή σου δεν σταμάτησαν να μας λένε για τις εμπειρίες τους από τα παιχνίδια που έπαιξαν μαζί σου. Μάλλον θα τους μείνεις αξέχαστη...

Σοφια Μ.:

Φωτεινούλαααααα!!!! Είσαι υπέροχη! Όλα τα πιτσιρίκια πέρασαν ωραία, οι μεγάλοι σε λάτρεψαν και ο Στεφανάκος κατενθουσιαστηκε!!! Λυπήθηκε που έφυγες :-)) Έχουμε να κάνουμε πολλές κουβέντες για τη Minnie που ήρθε στο πάρτυ μας!!!

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ:

http://paidikaglentia.blogspot.com/2011/06/emails.html

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας!:)ξεκουραστηκατε?

Το χθεσινο παρτυ του Ακη και της Λινας ηταν υπεροχο:)πολυ κουκλοθεατρο με τα παιδια θεατες αποσβολωμενα(!),παιχνιδακια και φυσικα..τραγουδια με το ακκορντεον!!Τα παιδια το καταχαρηκαν και καποιοι γονεις και παππουδες/γιαγιαδες τραγουδουσαν πιο δυνατα το"ηταν ενα μικρο καραβι"!

Ραντεβου λοιπον,στα επομενα Παιδικα μας Γλεντια!!<3<3

δειτε αρθρα και φωτογραφιες απο τα ΠΑΙΔΙΚΑ ΓΛΕΝΤΙΑ εδω:

http://www.paidikaglentia.blogspot.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Party for Happy 3 με τα «ΠΑΙΔΙΚΑ ΓΛΕΝΤΙΑ»!!!!

«Στεφανακο μου, θα ηθελες στο παρτυ σου να ερθει η Minnie?:)

«ΝΑΙ!!»

«Ωραια, θα την καλεσουμε τοτε να δουμε αν μπορει να ερθει και αυτη!»

«Παρ’ την τηλεφωνο τωρα!»

Και καπως ετσι αρχισαν ολα...

... ενα ωραιο, απογευματακι χτυπαει το τηλεφωνο μου…

«Παρακαλω?» ρωταω..

«Γεια σας!» απανταει η Σοφια, μια γλυκυτατη μανουλα ολο γελιο και θετικη ενεργεια! «Ετοιμαζουμε το παρτυ μας εδω με το Στεφανο(3 ετων) και θελαμε να μαθουμε εαν μπορουμε να καλεσουμε και τη Minnie Mouse να ερθει να παιξει μαζι μας!

(διπλα ο Στεφανος σιγοψιθιριζε ζητωντας τη Minnie!)

Εγω εντωμεταξυ μολις ειχα παραγγειλει τη νεα μου στολη Minnie Mouse, αλλα δεν την ειχα παραλαβει ακομη!

«Αααχ...δεν εχω ακομα τη στολη αυτη στα χερια μου!! Θελετε να μεταμφιεστω σε κατι αλλο?:)»

«Στεφανακο μου η Minnie δεν ειναι εκει, θελεις να μιλησουμε με καποιον αλλον να ερθει στο παρτυ μας? Ποιοι ειναι εκει δηλαδη?»

«Εδω εχουμε μια τρελιαρα κλοουν, μια τρομερη και φοβερη πειρατινα......, δωσε μου το Στεφανο στο τηλεφωνο!!»

«...ναιιι??»

«Στεφανακο μου τι κανεις??:)

«Minnie??»

«Αχ γλυκε μου, η Minnie δεν ειναι εδω, πηγε διακοπες! Ομως θα την παρω τηλεφωνο εγω και μπορει να εχει προλαβει να γυρισει μεχρι το παρτυ σου! Θελεις?:)»

«Minnie??»

…………………………………………………………………………………………………………….

Φυσικα σε τετοιο γλυκο παιδι, πως μπορεις να χαλασεις χατηρι?

ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΗ MINNIE!!!

Ετσι, γυρισα τον κοσμο αναποδα και βρηκα μια στολη Minnie Mouse, ωσπου να παραλαβω τη δικη μου!

Να’ μαστε λοιπον, Σαββατο απογευμα, ακολουθω τις ταμπελιτσες

“time for party!” και φτανω στην εξωπορτα του Στεφανου! Εκανα την εισοδο μου χαιρετωντας παραλληλα και την ...εμπειρη camera-woman και μαμα Σοφια που βιντεοσκοπουσε τους παντες σε ανυποπτες στιγμες! (ξερει λοιπον ποιος εφαγε την περισσοτερη Art Cake τουρτα!χεχε!)

Ο Στεφανος, παρ’ οτι δε με πλησιαζε απο την αρχη (εμ βεβαια! Τετοια τιμη, να ερχεται καθε μερα η Minnie στο σπιτι σου, θελει λιγο χρονο για να το συνειδητοποιησεις!!), ετρεχε χαρουμενος εδω κι εκει τσιριζοντας “Minnieeeee!!!!!” σα να μην το πιστευε!

Το επισημο θεμα του παρτυ ηταν TOY STORY! Και ολος ο στολισμος ως την παραμικρη λεπτομερεια ηταν Τoy Story!

Μαζευτηκαμε λοιπον ολα τα παιδια στο ομορφο μπλε δωματιακι του και τι να δω! Ημουν παντου!:) Minnie κουκλακια, Minnie φωτογραφιες, Minnie παιχνιδακια...! 

Ξεκινησαμε τα τρελα μας παιχνιδια παιζοντας μπασκετ, καθοτι 3 ετων, πλεον, εχουμε το προαπαιτουμενο υψος γι’ αυτο!

Μεταμορφωθηκαμε σε...γατακια και φυσικα ποντικακια! (ολοι θελουν να μοιασουν στην Minnie και στο Mickey βλεπετε!)

Βαλαμε ουριτσες και αρχισε ο τρελοδιαγωνισμος!! Ποιος θα γλιτωσει την ουριτσα του και θα παρει συγχρονως τις περισσοτερες ουριτσες απο αλλους??!! Τα γελια ηταν αφθονα και οι “γατες” ορμηξαν αμεσως στα καημενα τα “ποντικια”!

“Ταξιδεψαμε” στη ζουγκλα, γνωρισαμε εναν φαταουλα ελεφαντα, που μαζι με τα φυλλα και τα κλαδια των δεντρων που ετρωγε, ειχε φαει και μερικες πεταλουδες! Γαργαλιστε τον για να βγαλει τις πεταλουδες απο την προβοσκιδα του και να τις πιασουμε με την αποχη!

Φυσικα, τα αγαπημενα των παιδιων, ειναι τα μπαλονια, σε ο,τι σχεδιο τραβαει η ψυχουλα τους!:) Ζωακια, λουλουδακια, καρδουλες, καπελακια, στεμματα...:) Φτανουν για ολους!(και για καποιους ενηλικες!)

Kαι για κλεισιμο, ζωγραφισα με face painting καθε φατσουλα που βρεθηκε μπροστα μου να μου χαμογελαει γλυκα!

Την ωρα της τουρτας μειναμε με το στομα ανοιχτο!

Η Art Cake τουρτα ηταν υπερπαραγωγη!

Με θεμα, βεβαια, το Toy Story!

Τετοιο δημιουργημα λυπασαι να το χαλασεις, αλλα μας εφυγαν οι τυψεις οταν δοκιμασαμε την πρωτη μπουκια! Ε, μετα πεσαμε με τα μουτρα και την καταβροχθισαμε μεχρι...τελευταιου ψιχουλου!! Ζουμερηηη...αφρατηηη...πεντανοστιμη!! Μιαμ μιαμ!

Ωσπου ηρθε η ωρα να φυγει η Minnie… Ο Στεφανακος μας μαλλον νομιζε οτι θα μεινω και για υπνο το βραδυ, γιατι το βλεμμα του καθως τους χαιρετουσα δεν περιγραφεται!

Καλο μου...θα ξαναρθω!! Και θα φερω και το Mickey!

(Μαμα Σοφια, του χρονου να ξερεις, θα ερθω αγκαλια

με τις ποντικισιες πυτζαμες μου!)

Χρόνια Πολλά Στεφανάκο μου!!

ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΔΩ:

www.paidikaglentia.blogspot.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...