Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως να κινηθουμε?


mamana

Recommended Posts

Ειμαστε 10 χρονια παντρεμενοι κ μετα απο πολλες προσπαθειες χωρις αποτελεσμα αποφασισαμε να υιοθετησουμε,το παιδακι το δικο μας θα ειναι της καρδιας κ οχι της κοιλιας,ειναι καπου εκει εξω κ μας περιμενει,πρεπει ομως να το βρουμε,ετσι καναμε αιτηση εγκριθηκαμε κ περιμενουμε,πολυ ομως η αναμονη,

θελουμε ενα παιδακι τοσο δυσκολο ειναι πια?

Ετσι αποφασισαμε να δουμε κ το θεμα της ιδιωτικης υιοθεσιας κ δεν ξερουμε τι να κανουμε που να στραφουμε,

μπορει καποιος που ξερει να βοηθησει?

Ευχαριστουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω που μπορεις να απευθυνθεις ειλικρινα.

Ενα γνωστο μου ζευγαρη βρηκε μια κοπελα μεσω ενος δικηγορου που ασχολειτε με αυτα η οποια ηταν 16 ετων και της καλυψαν ολα τα εξοδα κυοφοριας και τοκετου και εκαναν ολη τη διαδικασια νομιμα κλπ.

Πιστευω πως ισως να μπορεις να βρεις καποια γυναικα που να θελει να δωσει το παιδακι της σε καποια ργανωση που να ασχολειτε με γυναικες κλπ.

Οποτε φανταζομαι θα πρεπει να απευθυνθειτε σε καποιο ιδρυμα η σε καποια υπηρεσια που να σας φερεισ ε επαφη με μητερες που επιθυμουν να δωσουν τα παιδια τους και αναλογα να φτιαξετε καποιο φακελο και να σας επιλεξει καποια μητερα κλπ κλπ

Να ξερεις οτι τα εξοδα ειναι αρκετουτσικα και η ολη διαδικασια ειναι ψυχοφθορα γιατι το νομικο πλαισιο στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο οσο σε αλλες χωρες και μπορει να υπαναχωρησει η μητερα μετα τη γεννηση του παιδιου της.αλλα αξιζει τον κοπο...

Εχω να τους δω παααρα πολυ καιρο γιατι μετακομησαν επειδη δεν ηθελαν να ξερει το παιδακι οτι ειναι υιοθετημενο αλλιως θα μπορουσα να σου δοσω περισσοτερες πληροφοριες.

Σας ευχομαι καλη επιτυχια και μακαρη να βρειτε γρηγορα να υιοθετησετε καποιο παιδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ίσως μπορείς να μιλήσεις και με το σύλλογο προστασίας αγέννητου παιδιού...

http://www.unborn.gr/programmata

Καλή επιτυχία! Εύχομαι να γίνεται γονείς σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι συντομα να εχετε στην αγκαλια σας το παιδακι σας!δεν γνωριζω καθολου απο θεμα υιοθεσιας για να σε βοηθησω.μακαρι να βρεθει λυση και να γινετε γρηγορα γονεις γιατι το αξιζετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oute egw jerw apo to 8ema auto...sugxaritiria gia thn apofash sas....kai me to kalo na to parete sta xeria sas....simasia den exei poios genaei alla poios kai pws megalwnei ena paidi....opws polu swsta eipes ta paidia tis kardias...kai tis agaphs!!!!kalh epituxia !!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φίλη μου το έκανε μέσω ενός γιατρού (αλλα δεν δίνει λεπτομέρειες) μετα την γεννα έγινε η υιο8εσια κ μια χαρά . Απο οσο ξερω της πηγε όλο το πακετο γυρω στα 6χιλιάρικα (όσο μια γέννα δηλ).

Με το καλό κοπελα μου σου έυχομαι να βρείς την άκρη σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως ουτε κ γω μπορω να σε διαφωτισω!ποσο χαιρομαι που" συναντω "τετοιους ανθρωπους σαν κ εσας!μπραβο!μπραβο!μπραβο!ευχομαι ο Θεος να σας χαρισει πολυ συντομα αυτο το μωρακι που τοσ πολυ επιθυμειτε!θα γινεται οι τελειοι γονεις!δεν εχω κατι αλλο να πω.. συγχαρητηρια και ειλικρινα χαιρομαι πολυ για σας για τη ψυχη που εχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια θερμά κοπέλα μου για την απόφασή σας!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο σας!!!!!!!!!!!!

Δε γνωρίζω δυστυχώς κάτι για να σε βοηθήσω......

Με το καλό να ολοκληρωθείτε με το νέο μέλος!!!!!!!!!!!!!!!

Και πάλι............ ΜΠΡΑΒΟ σας!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν μπράβο για την απόφασή σας.

Ρωτήστε στη Μητρόπολη σας, εκεί γνωρίζουν αρκετά παιδιά για υιοθεσία.

Εμένα, έτσι με βρήκαν και με υιοθέτησαν στα 5,5μου χρόνια.

Ελπίζα να βοήθησα κάπως, και πάλι χάρηκα.

(Τέλος, σας συμβουλεύω να δοκιμάσετε "σπερματευγχυση", ρωτήστε τον γιατρό σας)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα καταρχήν συγχαρητήρια για την απόφαση σας και την δύναμη σας!!

Σε μια γρήγορα προσπάθεια για να σε βοηθήσω, βρήκα κάτι site sto google που αν γράψεις υιοθεσία παιδιού σου βγάζει διάφορα σχετικά, οπότε κοίτα το και έτσι μπορει να βοηθηθείς.

Επίσης, ρώτα και στο Χαμόγελο του Παιδιού, στο Μητέρα, και η εκκλησία μπορεί να σε βοηθήσει όπως είπε και η άλλη κοπέλα.

Φιλιά πολλά καλό βράδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Πραγματικα συγχαρητηρια για τη αποφαση σας. Ελπιζω μεχρι τωρα να εχετε βρει τον δρομο σας. Λιγο δυσκολο βεβαια απο εδω δημοσια να σας δωσει καποιος πληροφοριες για ιδιωτικες υιοθεσιες. Αυτο ομως που εχω ακουσει ειναι οτι αυτα γινονται σε συνεργασια με καποιον γυναικολογο η δικηγορο που ασχολουνται με υιοθεσιες και υπαρχουν αρκετοι . Προσφατα ακουσα οτι εγινε μεσω δικηγορου για ενα 9 ημερων αγγελουδακι. Καλη τυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σιγουρο ειναι οτι για να παρεις παιδι απο ιδρυμα ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο!Πρεπει να ψαξεις να βρεις καποια κοπελα που θελει να δωσει το παιδι της γιατι δεν μπορει να το μεγαλωσει .Ηταν μια κοπελα γνωστη γνωστης που εχει κανονισει μολις γεννηθει το μωρο να το δωσει.εχω ακουσει πως σου βρισκουν παιδι εναντι αδρας αμοιβης πανω απο 25 οοο.Βαλε μια ανακοινωση εδω μπορει καποια κοπελα να ξερει κατι, η μιλα σε καποιο γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο μπορει να ξερουν ωστε να γινει απευθειας αναθεση!Αυτη την εποχη πολλοι ειναι αυτοι που δεν μπορουν να μεγαλωσουν το παιδι .Μη χανεις την ελπιδα σου!Στο χαμογελο του παιδιου ρωτησες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο χαμογελο μου ειπαν οτι δεν κανουν υιοθεσιες

τωρα για γιατρο που λες δεν ξερω καποιον σε δημοσιο

αυτους που ξερω ειναι της εξωσωματικης οποτε δεν ασχολουνται με αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Είδα τώρα οτι το είχε προτείνει κάποια άλλη κοπέλα πιο πάνω...Πάντως αν δεν έχει επικοινωνήσει καθόλου κάνε μια ερώτηση κι εκεί.Αν μεσολαβούν για ιδιωτική υιοθεσία.Εννοείται οτι είναι παράνομο να δωθούν χρήματα στην μητέρα ή στο μεσάζοντα εκτός απο τα έξοδα της εγκυμοσύνης και της γέννας.Επίσης απο το Αλεξάνδρας ίσως να σας βοηθούσαν αν κι εκεί τα εγκατελημένα μωράκια νομίζω δεν τα δίνουν για υιοθεσία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδα τώρα οτι το είχε προτείνει κάποια άλλη κοπέλα πιο πάνω...Πάντως αν δεν έχει επικοινωνήσει καθόλου κάνε μια ερώτηση κι εκεί.Αν μεσολαβούν για ιδιωτική υιοθεσία.Εννοείται οτι είναι παράνομο να δωθούν χρήματα στην μητέρα ή στο μεσάζοντα εκτός απο τα έξοδα της εγκυμοσύνης και της γέννας.Επίσης απο το Αλεξάνδρας ίσως να σας βοηθούσαν αν κι εκεί τα εγκατελημένα μωράκια νομίζω δεν τα δίνουν για υιοθεσία...

Ναι οντως ειναι παρανομο να δωθουν λεφτα σε μεσαζοντα και μητερα αλλα ετσι φτανουν πολλα ζευγαρια στο ονειρο.Ξερω οτι ειναι λαθος αλλα εκει εχει φτασει η κοινωνια μας!

Μακαρι τα ιδρυματα να βοηθουσαν γυναικες να γινουν μανες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαστε τοσες εδω μεσα και πραγματικα δεν μπορουμε να βοηθησουμε να βρεθει ενα παιδακι για υιοθεσια!

Καλησπερα και απο μενα ναι ειμαστε πολλες και επηδη και εγω το εχω ψαξει το θεμα υιοθεσια στην ελλαδα δεν υπαρχει και εχουμε περασει τοσα πολλα εμεις,που εχουμε χασει τα μωρα μας και θελουμε τοσο πολυ ενα μωρο αλλα δυστηχως εδω δεν γινεται τιποτα απολυτος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...