Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως να κινηθουμε?


mamana

Recommended Posts

Πάντως αυτό που σου έγραψα για το Αλεξάνδρας απο εκεί κάποιος γιατρός μπορεί ίσως να βοηθήσει να βρεθεί κάποια κοπέλα που θα θέλει να δώσει το μωράκι της και να κάνει ιδιωτική υιοθεσία.Ξέρω οτι στέλνουν εκεί όσες κοπέλες υποπτεύονται οτι μπορεί να τα εγκαταλήψουν κι αυτό γιατί έχει ειδικό θάλαμο με εγκατελειμένα βρέφη οπότε τα κρατάνε εκεί μέχρι να τα δώσουν στα ιδρύματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρεπει ομως να ξερεις αν οχι εναν γιατρο εστω καποιον αλλο

δεν μπορεις απλα να πας κ να πεις οτι θελεις να υιοθετησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Στην ιδια πολυκατοικια με εμας σχετικα προσφατα μια κοπελα υιοθετησε ιδιωτικα..δεν εχω ακομα το θαρρος να ρωτησω λεπτομερειες θα προσπαθησω ομως να μαθω κατι και θα σου στειλω πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα Παιδικά Χωριά sos άραγε που τώρα υπολειτουργούν,λόγω οικονομικής κρίσης,μήπως δίνουν παιδιά για υιοθεσία?

Ή στη Κιβωτό του κόσμου?

Δε ξέρω....

Μπαίνω google και θα σου ποστάρω τα λινκ αν είναι....

Είναι κρίμα πάντως να θέλει κάποιος να υιοθετήσει ένα παιδί και να δυσκολεύεται,ενώ ξέρουμε πόσα παιδιά βρίσκονται στα ιδρύματα... πραγματικά κρίμα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.kivotostoukosmou.org/kivotos/

http://www.sos-villages.gr/

Αυτό νομίζω θα σε βοηθήσει περισσότερο:

http://www.yiothesia.gr/?page_id=23

Δες κι εδώ κάτι πολύ ελπιδοφόρο.....Είναι πρόσφατο

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=67368

Εύχομαι να βρεις άκρη,να τα καταφέρεις και να μας διηγηθείς σύντομα τη δική σου ιστορία αγάπης με το παιδί της καρδιάς σου!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολι σ'ευχαριστω πολυ για τα ποστ

στην κιβωτο πηγα αλλα δεν δινει παιδακια για υιοθεσια

το σαιτ της υιοθεσιας το ξερω ειμαι μελος

ειναι πολυ κατατοπιστικο στο αφου βρεις παιδι τι να κανεις

εχει τι νομοι ισχυουν κ.α.πολλα

προς θεου ομως δεν θα σου πουν που θα βρεις παιδι!!!

Οσο για το τι αλλαζουν οι νομοι

ξερεις ποσο καιρο το ακουω

αλλα δυστυχως δεν γινεται κατι.

Σ'ευχαριστω κ παλι για το ενδιαφερον σου

να χαιρεσε την οικογενεια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamana μου Συγχαρητηρια για την αποφαση αυτη!!!

Αυτο που θα σου πω εγω ειναι το εξης(το ειπαν και παραπανω...)Οσες περιπτωσεις εχω ακουσει για υιοθεσια-και ειναι πολλες- εγιναν μεσω δικηγορου...αυτοι ειναι πολυ δικτυωμενοι...Και η προισταμενη μου στη δουλεια και 2 κοπελες εδω Θεσσαλονικη μεσω μιας δικηγορου βρηκαν και τα πηραν ημερων....ψαξε και βρες δικηγορο λοιπον...και στην Αθηνα θα ειναι και πολλοι....ισως και εδω θεσσαλονικη....Θα ρωτησω και θα μαθω...και θα σου στειλω πμ....ελπιζω να βγαλω ακρη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα.Μην μπερδευεστε με τα πολλα παιδακια που βλεπετε στα ορφανοτροφεια.Στις περισσοτερες περιπτωσεις τα αφηνουν οι γονεις στα ιδρυματα αλλα δεν υπογραφουν για να δωθουν για υιοθεσια με την προυποθεση καποια στιγμη να τα παρουν πισω.Για να ειναι νομιμη η υιοθεσια πρεπει να υπογραψει η βιολογικη μητερα και να γινει μετα το δικαστηριο (και σε αυτη την περιπτωση ο νομος ειναι δικαιος για να αποφυγουν τις αρπαγες ανηλικων).Στα παιδικα χωρια απλα φιλοξενουντε δεν ειναι ουτε ορφανα, ουτε εγκαταλελημενα.Οσο για τα εγκαταλελειμενα μωρακια ο νομος λεει πως πρεπει να περιμενουν νομιζω ενα χρονο μηπως και εμφανιστει καποιος.Το ειχε ψαξει ο θειος μου για να υιοθετησει και του ειπαν πως αντιστοιχουν 3 βρεφη ανα 100 ζευγαρια οποτε δεν μπορεσε.Για ιδιωτικη υιοθεσια δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα πιστευω πως αν αρχισεις να το ψαχνεις πολυ ο ενας θα σε στειλει στον αλλο και ισως την βρεις την ακρη..Ρωτα και σε αλλες χωρες οπως Αλβανια και Βουλγαρια ειναι πιο ευκολες οι διαδικασιες εκει.Αλλωστε ολα παιδακια του Θεου ειναι..Σου ευχομαι ολα να πανε καλα γλυκεια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Mamana εσύ που έχεις ψαχτεί περισσότερο γνωρίζεις ποιες είναι οι προυποθέσεις για να υιοθετήσεις παιδάκι με πρόβλημα υγείας;Εμείς προσπαθούμε τώρα για δικό μας με εξωσωματική και σίγουρα αν δεν τα καταφέρουμε θα προσπαθήσουμε και με ξένα ωάρια.Οπότε θα έχουμε ήδη δικό μας παιδί συν οτι πάσχω απο χρόνια πάθηση και δεν μας δίνουν παιδάκι για υιοθεσία.Ισχυουν τα ίδια κριτήρια και για τα παιδάκια με πρόβληματα υγείας;Έχω ακούσει οτι είναι πιο εύκολο να σου δώσουν και οτι είναι πιο ελαστικοί.Και εγώ πρόβλημα έχω αν ως παιδί ήμουν σε ίδρυμα δύσκολα θα με έπαιρνε κάποιος και έχω αρχίσει και σκέφτομαι κι αυτού του είδους την υιοθεσία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερω πως αν ζητησεις παιδακι με καποιο προβληματακι

βγαινεις απο την λιστα κ ειναι πιο γρηγορα οι διαδικασιες

το τι γινεται ομως αν τυχον εχει καποιο προβλημα ο θετος γονεας δεν ξερω

ευχομαι να πετυχεις στην εξω που θα κανεις

κ να μην ταλαιπωρηθεις

καλη αρχη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Μετα απο 4 χρονια αναμονης απο γνωστο ιδρυμα

πηραμε τηλεφωνο να δουμε τι γινεται

κ μας ειπαν οτι με το νεο ετος ερχεται η σειρα μας

για να ξεκινησει η διαδικασια

ειμαστε πολυ χαρουμενοι κ ανυπομονουμε να περασει ο καιρος!!!!

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου κανει εντυπωση που σας εχει παρει τοσο πολυ καιρο μονο για την πρωτη ακροαση

γνωστοι μας κανανε αιτηση στο μητερα και τωρα θα περασον στη δευτερη φαση]ειναι η τριτη χρονια τους φετος και σογουρα θα κανουν κανα χρονο ακομη.

Καλη επιτυχια

εχομαι να πανε ολα κατ'ευχην και να κρατησε συντομα ενα παιδακι στην αγκαλιτσα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ειναι η πρωτη μας ακροαση

εμεις ειμαστε στην τελευταια φαση

αυτη που θα γνωρισουμε την κλ η οποια θα μας γνωρισει το παιδακι μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ειναι η πρωτη μας ακροαση

εμεις ειμαστε στην τελευταια φαση

αυτη που θα γνωρισουμε την κλ η οποια θα μας γνωρισει το παιδακι μας!!!

Τι ωραια νεα Mamana!!!!!!!Με το καλο! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Με το καλό να δεχτείτε τα πιο όμορφα νέα το 2013. Υπομονή και σε λίγο καιρό εύχομαι να γνωρίσετε τον άγγελο σας!! Μπράβο σας που αποφασίσατε να υιοθετήσετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Ευγενια

υγεια κ ευτυχια στην οικογενεια σου

καλη λευτερια!!!!

Υγ η εκκλησια που εχεις στο προφιλ δεν ειναι η Παναγια η Ελευθερωτρια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειμαι απο εκει αλλα εχουμε σπιτι στο νησι

οι γονεις μου κ ο αδελφος μου μενουν μονιμα

μια με δυο φορες την εβδομαδα μπαινω κ εγω........

Μου αρεσει πολυ αυτη η εκκλησια κ το καλοκαιρι ανεβαινουμε συχνα πανω

Πρωτα ο Θεος κ Η Παναγια αν τελειωσουμε με τα διαδικαστικα κ παρουμε το παιδακι μας

λεμε να το βαφτισουμε εκει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πανέμορφα...και εγώ έχω σπίτι εκεί αλλά δεν πάω ποτέ. Είναι ο άντρας μου όμως από εκεί και αποφασίσαμε να το κάνουμε εκεί γιατί μου άρεσε πολύ η εκκλησία, αν και μένουμε αλλού πλέον. Εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες και να κάνετε εκεί την βάπτιση! Καλή Χρονιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...