Μετάβαση σε περιεχόμενο
merykal

φυσιολογικεσ τιμες πλαγιων κοιλιων???????

Recommended Posts

καλησπερα

ειμαι 22 ετων και ειμαι στην 25η εβδομαδα κυησης..ο μεγαλος υπερηχος που εκανα την 20η εβδομαδα εδειξε πως το μωρο ειχε αυξημενη την διαταση πλαγιων κοιλιων στο ανωτερο φυσιολογικο..κατα πως μας ειπε ο γιατρος 10 mm(ανωτερο φυσιολογικο) αλλα πως θα επρεπε να το παρακολουθουμε και σε περιπτωση αυξησης να κανουμε μαγνητικη ,εδω να αναφερω πως ολα τα αλλα μελη του σωματος(οπως χερακια ποδαρακια καρδια νεφροι) ηταν πολυ καλα. στην χθεσινη μας επισκεξη ο γιατρος μας ηταν καθισιχαστικος λεγοντας μας πως η διασταση ειναι στο 11mm κ απολυτως πια φυσιολογικη για την 25η εβδομαδα,επισης μας ειπε πως κ κατι να υπηρχε τωρα πια ηταν αργα για να κανουμε κατι..ομως εμενα δεν με καθυσηχασε ,οχι πως θα αποφασιζα ακομη κ κατι να υπηρχε ,να τερματισω την εγκυμοσυνη απλα θα ηθελα να γνωριζω για καποιο πιθανο προβλημα για να ειμαι καταλληλα προετοιμασμενη αφου εχω διαβασει αρκετα για τον υδροκεφαλο..θα ηθελα λοιπον να μου πειτε την δικη σας γνωμη κ να μου γραψετε επισης τις φυσιολογικες τιμες των πλαγιων κοιλιων στο σταδιο της εγκυμοσυνης που βρισκομαι . ευχαριστω προκαταβολικα

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελα μου!!Αν θες πες μου πως αναφερεται αυτη η τιμη στους υπερηχους να δω ποσο ηταν και της μπουμπους μου σε αυτην την εβδομαδα.Αυτο που λες ειναι η περιμετρος της κεφαλης;;Πες μου τα γραμματα που χρησιμοποιθουν οι γιατροι!!Παντως μη ανχωνεσαι αφου φαινεται πως πια η τιμη ειναι στα φυσιολογικα πλαισια!!

axx den kserw katholou sto megalo ton uperhxo to anaferei ws plagies koilies ..den einai h perimetros ths kefalhs alla mesa sthn kefalh kati..makari na mhn einai tpt..giati den kserw an auto tha prepei na megalwsei h na meinei stasimo..pantws seuxaristw k esu me to kalo

Αγαπητή φίλη,το θέμα που αναφέρεις δεν έχει σχέση με την ειδικότητά μου. Ο γυναικολόγος σου και ο υπερηχογραφιστής είναι οι πλέον αρμόδιοι.

Είναι ενδιαφέρον αυτό για δες το να ξεαγχωθείς/θα βρεις και τις φυσιολογικές τιμές για Va και Vp που είναι οι κοιλίες του εγκεφάλου:

Εδώ : http://greekmoms.blogspot.com/2010/11/b ... t_605.html

Το είχε ως δείγμα και μία φίλη μου στην κορούλα της και τώρα έχει μια υγιέστατη μπουμπού!!!

Πάνω απ' όλα όμως να ακούς το γιατρό σου!!!

Με το καλό το μωράκι σου!!!

• Απαντήσεις

• όπως σου τα λένε τα κορίτσια... εμένα μάλιστα μ είπε ο μικροβιολόγος αν βγουν πολύ υψηλά λόγω λάθος ημερών θα μ τα έφτιαχνε.. τελικα δε χρειάστηκε..
    • Αυτό είναι κορίτσι μου μην ανησυχείς. Καλλιέργεια δεν του έγραψε; Θα κάνει που θα κάνει το σπερμοδιάγραμμα.
    • Γειά σου @Miti85!! Το ωάριο του μήνα δυστυχώς δεν είναι πάντα καλό, ανεξαρτήτως ηλικίας, αλλά όσο μεγαλώνουμε τόσο λιγότερα τα ποιοτικά ωάρια του μήνα. Γ αυτό κ όσες κάνουν φυσικό, χρειάζονται αρκετούς μήνες. Όμως γιατί με τη διέγερση δεν είχες ωάρια; τι σου είπαν στο κέντρο γ αυτό; 
    • Κοριτσια καλησπερα!αποφασισα να γραψω κ εγω για ψυχολογικη υποστηριξη.στην πρωτη προσπαθεια διεγερσης πηραμε μονο υγρο....κανενα ωαριο!!!επισης στον επομενο κυκλο που ειπαμε να δοκιμασω με φυσικο στον υπερηχο των πρωτων ημερων ειδαμε μονο μια μεγαλη κυστη κ κανενα ωοθυλακιο.ειχε καμια κοπελα αντιστοιχη εμπειρια? Αυτη την εξελιξη δεν την περιμενα με τιποτα!αν οχι πολλα τουλαχιστον το ενα ωαριο του κυκλου το θεωρουσα δεδομενο
    • Κορίτσια συγγνώμη να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα. Γράψαμε χθες συνταγή για σπερμοδιάγγραμμα σε ουρολόγο. Στο έντυπο του ΕΟΠΥΥ λεει ΠΛΗΡΕΣ σπερμοδιαγραμμα. Η εξεταση γραφει ''Μικροσκοπικη εξεταση σπερματος γενικη(σπερμοδιαγραμμα). Τιμη 3,44€ μονο. Επειδη πηγε ο αντρας μου μηπως αυτό είναι το ΑΠΛΟ σπερμοδιαγραμμα? Θα καλέσω τον ουρολόγο να το διευκρινησω. Ειχε γραψει καμμια σας παραπεμπτικο να με βοηθησει; Θα παει να το κανει Παρασκευη
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...