Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΓΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ανοιξα αυτο το θεμα καθως οσο περναει ο καιρος το ψαχνω ολο κ περισσοτερο για τις αγορες που πρεεπι να κανω μεχρι που να ερθουν με το καλο τα μωρακια μας.εχω διδυμακια κ οπως θα καταλαβαινετε τα εξοδα διπλα.οποτε δεν εχουμε τη πολυτελεια να ξοδεψουμε σε πραγματα που ισως βγουν αχρηστα καθως πανω στον ενθουσιασμο μας ολο κ κατι παραπανω θα ξοδεψουμε.καθε εμπειρια κ συμβουλη δεκτη.τα φωτα σας κοριτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξοπλισμός δωματίου

• port-bebe

• Κούνια – Στρώμα

• Πάντα / προικα

• Κουνουπιέρα

• Στρωματάκι αλλάγματος / αλλαξιέρα

Για το λίκνο ή το portbebe 2 πανωσέντονα και 2 κατωσέντονα

Για την κούνια 2 πανωσέντονα και 2 κατωσέντονα

2 κουβέρτες μουφλόν (σαν fleece)

2 βαμβακερές κουβέρτες

2 σελτεδάκια για την κούνια

• Ενδοεπικοινωνία

• Θερμόμετρο δωματίου

• «σφηνάκι»

• 1 Παρκοκρέββατo (για αργότερα, εκτός αν το μωρό κοιμάται και σε άλλο σπίτι)

Εξοπλισμός για το μπάνιο

• Μπανάκι

(για λίγο αργότερα. Το μπάνιο στην αρχή το κάνεις με μια πολύ ωραία λαβή στο νιπτήρα. Όταν δεν χωράει πια, μεταφέρεσαι στην μπανιέρα)

• 2 Μπουρνοζοπετσέτες με κουκούλα

• Καλλυντικά (αφρόλουτρο-σαμπουάν, λάδι , γαλάκτωμα)

• Κρέμα για το σύγκαμα (θα σου δώσουν μια τσάντα στο μαιευτήριο που έχει 3-4 δείγματα.

• Μωρομάντηλα χωρίς άρωμα

• Πάνες

• Βαμβακάκια

• Σετ βούρτσα-χτένα

• Ψαλιδάκι ή νυχοκόπτης – το άσπρο το απλό

• Θερμόμετρο ψηφιακό

• 10 Τετράγωνα πανάκια

• Σελτεδάκια μικρά 6

• 6 πάνες αγκαλιάς (σεντονάκια)

• Κουτί για λερωμένες πάνες

• 3-4 πετσέτες μικρές

• Φυσιολογικός ορός (αμπούλες μιας χρήσεως)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλασμός – Τάισμα

• 2 σουτιέν θηλασμού

• Επιθέματα στήθους

• Κρέμα για το στήθος

• 4 μπιμπερό μικρά και 4 μεγάλα και θηλές σιλικόνης (Προτείνω τις θηλές που τις αγοράζεις σε ξεχωριστή συσκευασία από τα μπιμπερό να μην τις ανοίξεις πριν βγεις από το μαιευτήριο, σε αντίθεση με όλα τα άλλα που πρέπει να είναι ετοιμοπόλεμα όταν πλησιάζει η ώρα.)

• Πιπίλες και αλυσίδα (απέφυγε τις καουτσούκ, να έχουν τρύπες για να αερίζονται)

• Αποστειρωτής (βολεύει να είναι της ίδιας εταιρείας με τα μπιμπερό για να χωράνε καλύτερα)

• Βούρτσα για μπιμπερό και θηλές

• 2 Θερμούς (Βράζεις 2 φορές την ημέρα το νερό (ανά 12ωρο), το αφήνεις να έρθει κοντά στην θερμοκρασία που πίνουν το γάλα και το βάζεις στο θερμός ώστε να το έχεις έτοιμο κάθε φορά που ετοιμάζεις το γάλα. Ώστε να μην περιμένεις να κρυώσει με το πεινασμένο μωρό αγκαλιά, που έχει ήδη εκνευριστεί από την καθυστέρηση της αλλαγής πάνας που προηγείται του γεύματος)

• Θερμαντήρας

• Σαλιάρες

• Θήλαστρο (αν χρειαστείς τις πρώτες μέρες είναι καλύτερα να νοικιάσεις ηλεκτρικό από το μαιευτήριο, η χρέωση πηγαίνει με την εβδομάδα. Για αργότερα που θα έχεις πιο πολύ γάλα και θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα, μπορείς να πας σε χειροκίνητο.)

Βόλτα

Τσάντα – αλλαξιέρα Υπάρχουν κλασσικές και σε σακίδιο

Μαιευτήριο - Βαλίτσα

• 2 Σουτιέν θηλασμού

• 2 Νυχτικά με κουμπιά – Ρόμπα

• Παντόφλες

• Κιλοτάκια μεγάλο μέγεθος

• Σερβιέτες Λοχείας (φαρμακείο)

• Κοινές Σερβιέτες

• Κρέμα στήθους (φαρμακείο)

• Υγρά μαντηλάκια Dentol (φαρμακείο)

• Χαρτομάντιλα

• Καλλυντικά μαμάς (καθρέπτης, βούρτσα μαλλιών, σαπούνι, σαμπουάν, αποσμητικό, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, κρέμες προσώπου, cotton buds, μακιγιάζ)

• Καθρέπτης

• Ψαλιδάκι νυχιών

• Πετσέτα μπάνιου και πετσέτα προσώπου

• Κάλτσες

• Ρούχα εξόδου από το μαιευτήριο

• Φακούς επαφής – Υγρο

• Port –Bebe - καρεκλάκι αυτοκινήτου

• Ρουχαλάκι για το μωρό (2 φορμάκια που κλείνουν από κάτω, 1 καπελάκι, 1 ζακετάκι, 1 βαμβακερή κουβέρτα)

• Βιβλίο

• Κινητό – φορτιστής

• Φωτογραφική Μηχανή Ψηφιακή – Φορτιστής

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτές οι λίστες με βοήθησαν πολύ εμένα.........Στις στέλνω με πολλή αγάπη να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και να απολαύσεις κάθε λεπτό...........Με το καλό τα μωράκια σου!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ πήρα πολλά πράγματα από www.amazon.co.uk πολύ πιο φτηνά..........όπως αποστειρωτή, κάλαθο για πανιά, θερμόμετρα...........Εχεις αρκετο χρόνο αν θες να το ψάξεις και η αποστολή δεν στοιχίζει και πολλά............

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έρθουν τα διδυμάκια σου.

Καλή η λίστα της marinah αλλά πρέπει να σκεφτείς τι σου χρειάζεται πραγματικά ανάλογα με τις ανάγκες και την καθημερινότητα σου.

Για παράδειγμα, εγώ το πορτ-μπεμπέ το χρησιμοποίησα 2 φορές, αφού έβαλα το μικρό μου να κοιμηθεί στο κρεβατάκι του από την πρωτη μέρα.

Φρόντισε να αγοράσεις πολύ καλά στρωματάκια για τα μωρά σου και δεν υπάρχει λόγος να πάρεις πανάκριβα κρεβατάκια.

Ακόμα κλαίω τα λεφτά της ενδοεπικοινωνίας και του παρκοκρέβατου :(

Το σφηνάκι απαγορεύεται αφού έχει συσχετιστεί με θανάτους από ασφυξία.

Εμένα πάλι μαίες και παιδίατρος μου είπαν θηλές/πιπίλες από καουτσούκ και όχι σιλικόνης. Το θέμα δεν το πολυέψαξα αφού πριν ακόμα γεννήσω θεωρούσα δεδομένο ότι θα θηλάσω, όπως και έγινε, και έτσι δεν αγόρασα πολλά από αυτά που αναφέρει η Μαρίνα για το τάισμα (θερμός, θερμαντηρες, κλπ). Και εσύ το ίδιο μπορείς να κάνεις ;) Ξέρεις από πόσα έξοδα και χρόνο γλιτώνεις όταν θηλάζεις;; Το βυζάκι έχει ανά πάσα στιγμή έτοιμο γαλατάκι, στη σωστή θερμοκρασία και πολύ πολύ θρεπτικό. ;)

Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό νομίζω δεν θα χρειαστείς τίποτα για το μωρό παρά μόνο ρούχα εξόδου. Αν όμως γεννήσεις σε δημόσιο θα χρειαστείς πολλά περισσότερα (ρουχαλάκια, πάνες).

Τέλος, θα σου προτεινα να μην αγοράσεις πολλά πράγματα γιατί μετά θα σου φέρουν ένα σωρό δώρα (έχω κουβερτες, σεντόνια, ρούχα για ένα λόχο). Ασε που απο τώρα μπορείς να λες σε φιλους και συγγενείς τι χρειάζεσαι για να βοηθήσουν και αυτοί, ή μπορείς να κάνεις λίστα δώρων σε κατάστημα της επιλογής σου και να τους στέλνεις εκεί.

Ελπίζω να μην σε κουρασα με το μεγάλο μήνυμα.

Καλές αγορές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαρινα ευχαριστουμε για την λιστα!

Τα διαφορα μαγαζια παντα δινουν λιστες,αλλα εχουν υπερβολικα πολλα πραγματα.Τα περισσοτερα μας ειναι αχρηστα!Οποτε προσοχη. ;) Θα παρουμε και πολλα δωρακια,μην το ξεχνατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To τι θα σου ειναι χρισημο η οχι..διστυχως θα το καταλαβεις μονο στην πορεις...

το μονο που μπορουμε να σου πουμε εμεις ειναι τι ηταν και τι δεν ηταν χρησημο για μας..

Απο κει και περα παιζει μεγαλο ρολο το σπιτι σου, η διαρριθμιση, ο τροπος ζωης σου..

πχ εαν δεν εχεις σκοπο να μετακινεισαι πολυ με το καροτσι δε σου χρειαζετε ενα πανακριβο συστημα

Εξοπλισμός δωματίου

• port-bebe ω - δε μου φανικε καθολου χρισημο ...το χαρησα σε μια φιλη μου

• Κούνια – Στρώμα - κουνιες υπαρχουν ποπλλες σε διαφορες τιμες...βρες καποια που να σε βολευει..και να ειναι ασφαλες...το μονο που αξιζει να δωσεις λευτα ειναι το στρομμα...

εμεις πηραμε κουνια με στρωμα απο τα μαδερκερ και μας βγηκε πολυ οικονομικα

• Πάντα / προικα - μια παντα και 5-6 σεντονακια ειναι αρκετα, κουνουπιερες κλπ δε μου χρισημευσαν ποτε γιατι εχω κουνπυπιερες στα παραθρα,

• Κουνουπιέρα

• Στρωματάκι αλλάγματος / αλλαξιέρα - παρε καλυτερα ενα απο στρωματακι που καθετε πανω στην κουνια πολυ βολικο..για αλλαξιερα πριτιμησε μια κλασσικησυρταριερα σε καταλληλο υψος

Για το λίκνο ή το portbebe 2 πανωσέντονα και 2 κατωσέντονα -

Για την κούνια 2 πανωσέντονα και 2 κατωσέντονα- τα κατοσεντονα δε μου χρισημευσαν ποτε, ειχα 3 σεντονια με λαστηχο και τελος

2 κουβέρτες μουφλόν (σαν fleece) - εχει ωραιοτατες και στα τζαμπο σε πολυ καλη τιμη

2 βαμβακερές κουβέρτες - επισης ωραιοτατες στα Τζαμπο

2 σελτεδάκια για την κούνια

• Ενδοεπικοινωνία - δε μου χρειαστηκε ποτε την εχω ακομα μεσα στο κουτι..αλλα εαν μενεις σε σπιτι μεζονετα η το δοματιο ειναι σχετικα μακρια..πιστευω θα σου χρειαστει

• Θερμόμετρο δωματίου- δε μου χρειαστηκε ποτε και δεν πηρα

• «σφηνάκι» - δεν πηρα ποτε..μια χαρα εκανε και μια πετσετα τυλιγμενη τη δουλει ατης

• 1 Παρκοκρέββατo (για αργότερα, εκτός αν το μωρό κοιμάται και σε άλλο σπίτι) - παρκο η παρκοκρεβατο αναλογα με τον χωρο σου - δεν πολυκαθησε μεσα πιο πολυ χρισημευσε σαν αποθηκη παιχνιδου..αλλα συνηθως ειναι αρκετα χρισημο σε πολλους

Εξοπλισμός για το μπάνιο

• Μπανάκι

(για λίγο αργότερα. Το μπάνιο στην αρχή το κάνεις με μια πολύ ωραία λαβή στο νιπτήρα. Όταν δεν χωράει πια, μεταφέρεσαι στην μπανιέρα)

• 2 Μπουρνοζοπετσέτες με κουκούλα

• Καλλυντικά (αφρόλουτρο-σαμπουάν, λάδι , γαλάκτωμα)- οχι πολλα πολλα πασαλειατα για το μωρο..ενα καλο σαμπουαν και ενα αφρολουτρο φτανει ακαι περισσευει

• Κρέμα για το σύγκαμα (θα σου δώσουν μια τσάντα στο μαιευτήριο που έχει 3-4 δείγματα. - παρε καλυτερα σπαθολαδο

• Μωρομάντηλα χωρίς άρωμα

• Πάνες

• Βαμβακάκια

• Σετ βούρτσα-χτένα

• Ψαλιδάκι ή νυχοκόπτης – το άσπρο το απλό

• Θερμόμετρο ψηφιακό - δε μου ζρισημεσυσε το θερομετρο μπανιου καθολου,

• 10 Τετράγωνα πανάκια

• Σελτεδάκια μικρά 6

• 6 πάνες αγκαλιάς (σεντονάκια)

• Κουτί για λερωμένες πάνες

• 3-4 πετσέτες μικρές

• Φυσιολογικός ορός (αμπούλες μιας χρήσεως)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To τι θα σου ειναι χρισημο η οχι..διστυχως θα το καταλαβεις μονο στην πορεις...

το μονο που μπορουμε να σου πουμε εμεις ειναι τι ηταν και τι δεν ηταν χρησημο για μας..

Απο κει και περα παιζει μεγαλο ρολο το σπιτι σου, η διαρριθμιση, ο τροπος ζωης σου..

πχ εαν δεν εχεις σκοπο να μετακινεισαι πολυ με το καροτσι δε σου χρειαζετε ενα πανακριβο συστημα

Και εγώ πάνω κάτω αυτό εννοούσα όταν έλεγα να κάνει αγορές αφού σκεφτεί τις ανάγκες και την καθημερινότητα της. Είναι αλήθεια ότι στην πορεία καταλαβαίνεις τελικά τι ήταν άχρηστο και τι όχι αλλά είναι αργά πια. Μεγάλη προσοχή λοιπόν και φυσικά να μην έχεις τη μαμά μου μαζί σου στα ψώνια που κάθε φορά που πηγαίναμε τζάμπο τα θεωρούσε όλα απαραίτητα και γεμίζαμε τα καρότσια χωρίς λόγο :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ ολους-ες για τις συμβουλες.ειναι πολυ χρησιμες γιατι ακουω πολλα κ πελαγωνω.τα καθισματα αυτοκινητου αυτα που τα χρησιμοποιουμε για να βγαλουμε τα μωρα απ το μαιευτηριο μεχρι ποια ηλικια τα χρησιμοποιουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννα........

Ναι τα καθισματάκια είναι το πρώτο πράγμα που θα χρειαστείς για να φύγεις από το μαιευτήριο.Εγώ το χρησιμοποιώ ακόμα και είμαστε 10 μηνών.Πρέπει να το αλλάξω όμως σύντομα..........Κανονικά είναι μέχρι 9-10 μηνών νομίζω............

Και πορτ-μπεμπε δε χρειαζεται να αγοράσεις να τα βάλεις κατευθείαν στα κρεβατάκια τους.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα περισσότερα καθισματάκια είναι για μωράκια μέχρι 13 κιλά (κατηγορία 0+), οπότε ανάλογα με την ανάπτυξη του μωρού μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις συνήθως μεχρι ενός έτους.

Εγώ το έχω λιώσει το δικό μας. Εκτός από τις βόλτες με το αυτοκίνητο, με βόλεψε και μέσα στο σπίτι, αφού σε όποιο δωμάτιο πάω για να κάνω δουλειές κουβαλάω και τον μικρό, και επειδή το ριλάξ δεν ήταν εύκολο να το μεταφέρω πέρα δώθε βάζω τον μικρό στο καθισματάκι (το οποίο προσαρμόζεται πάνω στον σκελετό του καροτσιού). Φυσικά μπορείς να έχεις μάρσιππο/σλινγκ για την ίδια δουλειά αλλά η μέση μου δεν θα το άντεχε αυτό γι'αυτό και δεν το προτίμησα.

Πάντως Άννα πρέπει να είσαι πολύ οργανωτικός και προνοητικός τύπος :D Είσαι 18 εβδομάδων και απο τώρα ψάχνεις και κάνεις λίστα αγορών. Μπράβο, καλά κάνεις, απλά να προσέχεις γιατί όσο επισκέπτεσαι καταστήματα βρεφικών τόσο παρασύρεσαι και κάνεις άσκοπες αγορές. Γι'αυτό τη λίστα να την κάνεις από το σπίτι και ρωτώντας στο μάμμυ ;):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινη σοβαρα;;;;..οι μαμαδες μας πρεπει να ειναι ξαδελφια... :lol::lol::lol:

ασε το ποσα αχριστα μαζεψα..μεχρι και παπουτσακια για νεογεννητο πηραμε...νταλα καλοκαιρι...

Εμενα παντως ο μασηπος με εσωσε..το καροτσι ηταν αχριστη αγορα..ελπιζω να κανει αποσβεση στο δευτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινη σοβαρα;;;;..οι μαμαδες μας πρεπει να ειναι ξαδελφια... :lol::lol::lol:

ασε το ποσα αχριστα μαζεψα..μεχρι και παπουτσακια για νεογεννητο πηραμε...νταλα καλοκαιρι...

Εμενα παντως ο μασηπος με εσωσε..το καροτσι ηταν αχριστη αγορα..ελπιζω να κανει αποσβεση στο δευτερο!!!

Για να καταλάβεις γιατι μάνα μιλάμε, τώρα που ξεκινήσαμε τροφές για μάντεψε πόσα πιατάκια με έβαλε και αγόρασα;; 7 :o:o:o και 4 κουταλάκια!!!!!!!!!!! Εμένα παπουτσάκια για νεογέννητο μου έφεραν κάτι Ιταλοί φίλοι γιατί εκεί λέει το έχουν να τα δίνουν για καλή τύχη :roll: Μωρέ ο δικός μου γεννήθηκε 4300 και 2 μηνων ήταν ήδη 6 κιλά, οπότε αν τον είχα συνέχεια στον μάρσιππο δεν θα είχα μέση πλέον ;)

Αννούλα σόρρυ για την λοξοδρόμηση του θέματος. Πως πάνε οι λίστες με τα ψώνια; Πάντως καλό θα ήταν να σε συμβούλευαν και διδυμομανούλες, ίσως να είναι διαφορετικές οι αγορές όταν έχεις δύο. Δεν ξέρω, λέω εγώ τώρα. Μπορεί και όχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

η αληθεια ειναι κοριτσια πως μετα το πασχα θα κανω τις αγορες μου.ακει προς τα μεσα μαιου.αλλα δε κανει κακο να ψαχνεις κ να ρωτας.να εχουμε δηλ κ στο νου μας πανω κατω ποσο θα κοστισουν γιατι ειναι 2 κ οι καιροι περιεργοι.η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει πολλες γνωμες κ αυτο ειναι το καλυτερο για να συγκρινεις.επειδη ομως εκτος απο προννοητικη ειμαι κ προληπτικη τις μεγαλες αγορες θα τις κανω στον 8ο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...