Μετάβαση σε περιεχόμενο
MaDi

ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ

Recommended Posts

Καλημέρα γιατρέ! Θα ήθελα την γνώμη σας για την περίπτωσή μου. Είμαστε και εγώ και ο σύζυγος 32 ετών και προσπαθούμε εδώ και 1,5 χρόνο για ένα μωράκι χωρίς αποτέλεσμα. Είχα κάνει πριν 1 χρόνο ορμονολογικές, ήταν ΟΚ και πριν λίγους μήνες έκανα τη σαλπιγγογραφία και η γνωμάτευση λέει τα εξής:

1) Αδενωματώδης υπερπλασία της ενδομήτριας κοιλότητας

2) Η δεξιά σάλπιγγα ελέγχεται πολυέλικτη

3) Η διαβατότητα αμφοτέρων των σαλπιγγών ελέγχεται ικανοποιητική, παρατηρούνται όμως περικωδωνικές συμφύσεις άμφω

Ο γιατρός μου πρότεινε επεμβατική λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση.

Δεν έχω κάνει κάποιο χειρουργείο στο παρελθόν ούτε έχω αντιληφθεί να είχα στο παρελθόν κάποιο μικρόβιο, κολπίτιδα, μηκητίαση κτλ. που να διακιολογεί τις συμφύσεις. Δυστυχώς τον 1,5 αυτό χρόνο που προσπαθούμε, δεν μου ζητήθηκε από τον γιατρό μου να κάνω κάποια εξέταση κολπικού υγρού. Την έκανα μόλις πρόσφατα μόλις άλλαξα γιατρό και βρήκαμε μυκόπλασμα-ουρεόπλασμα! Πήραμε αντιβίωση με τον σύζυγο και πλεον είμαστε καθαροί.

Το ερώτημα μου είναι αν όντως οι συμφύσεις μπορούν να δημιουργηθούν λόγω του συγκεκριμένου μικροβίου και αν υπάρχει περίπτωση λάθους στη γνωμάτευση της σαλπιγγογραφίας. Σε μια γνωστή μου στην οποία και σε αυτή διαγνώστηκαν συμφύσεις στις σάλπιγγες όταν επανέλαβε μετά από ενα χρόνο τη σαλπιγογραφία, έδειξε ότι δεν υπήρχαν συμφύσεις!

Η αδενωματώδης υπερπλασία της ενδομήτριας κοιλότητας τι ακριβώς είναι;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας πάνω στο θέμα μου.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπομονή..μερικές φορές φταίει και το άγχος..σου εύχομαι γρήγορα να κρατάς στην αγκαλειά σου ένα μωράκι. :P

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

• Απαντήσεις

• Περναει ο καιρος ,τι νομιζεις..;!αυτα κανω αλλα δεν ειναι κ στο χερι μας θα τυχουν και οι ψιλοστραβες..το θεμα ειναι να φτασουμε οσο πιο κοντα γινεται σε τελειομηνη,ο γιατρος μου ειπε λογικα 38 θα τα παρουμε αλλά αναλογα κ πως θα παει,θα δουμε..σε ενα κοριτσι απο το αλλο φορουμ αν και της ειναι ολα τελεια, ο γιατρος της ,της ειπε απο την αρχη ,οτι θα της κανει καισαρική ακριβως ενα μηνα πριν την πητ της!!! Ευχαριστω ,επισης  
    • Πόσο τέλειο...μπράβο κορίτσι Μ τέτοια ευχάριστα να ακούω.δηλαδη τι κάνεις από εδώ κ πέρα?
    • Πωπω όντως πέρασε! Μια φορά το μήνα μετά ε; Και καισαρική στις 36-37 εβδομάδες; Πραγματικά μη σε ματιάσω, ολα σου πάνε ιδανικά! Και πως να μην πανε άλλωστε, ακολουθείς όλες τις οδηγίες, δεν κουράζεσαι, τρέφεσαι καλά και το κυριότερο: είσαι χαλαρή και ήρεμη! Με το καλο και οι υπόλοιπες εξετάσεις!
    • Ακριβως ετσι να σκεφτεσαι!μια χαρα θα παμε ολες  εννοειται μετα τη β θα σου φυγει μεγαλο βαρος!εχω τη 2η β επιπεδου τη πεμπτη κ υπερηχο καρδιας εμβρυων τη παρασκευη.ολα μαζι! Μετα καθε μηνα υπερηχο κ ενα ντομπλερ κ παει αυτό ήταν περασε ο καιρος ..
    • Να σε ρωτήσω εσυ γιατί πηγές για εξωσωματική τι θέμα υπήρχε;
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...