Μετάβαση σε περιεχόμενο

ιδανικη ηλικια για την βαφτιση .....


magdalina

Recommended Posts

Καλημερα κι απο μενα!

εμεις βαπτισαμε τον μικρο μας οταν ηταν 8 μηνων.Θεωρω πως μετα που μεγαλωνουν και αντιλαμβανονται περισσοτερα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα για τα ιδια...οταν κανω με το καλο και 2ο μωρακι δεν θα αφησω να μεγαλωσει παρα πολυ.γενικα βλεπω τα παιδακια που βαπτιζονται μεγαλυτερα να ταλαιοωρουνται περισσοτερο.

εμεις παντως οταν τον βαπτισαμε ηταν προσφατο το περιστατικο με το μωρακι 40 ημερων που ειχε πνιγει απο το νερο που ηπιε στην βαπτιση και ειχαμε πιασει τον παπα να ναι προσεχτικοες και ενταξει ηταν και νεος ανθρωπος και μας ειπε εννοειται οτι ολα θα γινουν με μεγαλη προσοχη να μην ταραχτει πολυ το μωρο και μας ειπε βεβαια οτι η τελετουργια εχει συμβολικο χαρακτηρα, φυσικα δεν βουτηξε ολοκληρο το κεφαλι μεσα.

νομιζω πως πρεπει να γινονται ολα με προσοχη και υστερα απο τη σχετικη συνεννοηση με τον παπα δεν θα εχετε προβλημα.εμας παντως δεν εκλαψε πολυ το μωρακι μας.

Σκεφτομαι οτι αν τον βαπτιζαμε τωρα που ειναι 15 μηνων θα ειχαμε θεμα..και πολυυυυ κλαμα και αντιδραση!με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lenitsa, η

Νομίζω ότι η mama-aga ήθελε να πει ότι τα ταξίδια, κ.λπ. έχουν ένα βαθμό κινδύνου και είναι καλύτερα το παιδί να έχει πάρει την ευλογία του βαπτίσματος. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα! Ελπίζω να μας εξηγήσει και η ίδια, μη μείνουμε με την απορία!

αυτό ακριβώς εννοω...!! το πέτυχες και 'ελυσες και όλων την απορία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εμεις τη μικρη θα τη βαφτισουμε οταν θα γινει 14 μηνων,δηλαδη τον οκτωβρη

το καθυστερησαμε γιατι θα κανουμε γαμο-βαφτιση μαζι στο μερος οπου καταγομαι και δεν βολευε πιο νωρις..

θεωρω οτι θαναι λιγο μεγαλη..

γενικα ομως της αρεσει ναναι τσιτσιδι και τρελαινεται για νερο,ελπιζω να μην το παρει στραβα ...

θα δουμε μεχρι τοτε

παντως θα προσπαθησω να βρω νυφικο που θα μπορω ευκολα να θηλασω,

γιατι στο στηθος και την αγκαλια μου ηρεμει αμεσως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γερανη εαν τσιριζει εκεινη την ωρα ειναι λιγο δυσκολο να τη θηλασεις...

εμεις στη δικημα ςτη βαφτηση ειχα μαζι μου μποκαλακι με αντλημενο γαλα γιατι συνηθως τσιριζε την ωρα που τον ντιναμε και δεν ενιωθα καλα να τσιστσιδοθω μεσ αστην εκκλισια..

μετα ομως που φυγαμε μια χαρα βολευτηκα με το φορεμα.

Παντςω εμεις εμιναμε πολυ ευχαριστιμενοι απο τον παπα..

ειχαμε ενα θεμα με την ωτιτιδα και παρακαλεσαμε να μη του βουτηξει πολυ και μας ειπε οτι τοσο μικρα μωρακια- ηταν 5 μηνων τοτε- δεν τα βουταει και γεννικα ηταν τοσο πολυ προσεκτηκος στους χειρησμους του , αλλα και στα λογια που ειπε μετα που πραγματικα ευχαρστηθηκαμε ολοι- και ο μικρος- τη βαφτηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας εγω τον βαφτισα 3 μηνων .αφενος ηθελα να το παιρνω το παιδι στην εκκλησια και να το κοινωναω απο πολυ μικρο και αφετερου παλι καλα που την καναμε τη βαφτιση τοτε και ξενοιασαμε διοτι μετα πλακωσε και η κριση και θαταν δραμα τα πραγματα.παντως και στοεπομενο με το καλο οταν θα κανω η θα το βαφτισω και αυτο 2-3 μηνων η οταν σαραντησουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη lenitsa!

Δεν είναι ανάγκη να τα πνίξουμε κι όλας για να συμβολίσουμε τη νέα γέννηση. Μπορεί ο συμβολισμός να γίνει προσεκτικά με λίγο νεράκι στο κεφάλι! Μια χαρά συμβολισμός θα ήταν κι αυτός.

Είμαι πολύ "τσιτωμένη " με τη βάφτιση της κόρης μου... Τη βαφτίσαμε το καλοκαίρι που ήταν περίπου 7 μηνων. Όλα ήταν μια χαρά μέχρι που αποφάσισε ο αγροίκος απαράδεκτος παππάς να της πιάσει με τη χερούκλα του το προσωπάκι και να της κατεβάσει το κεφάλι μες το νερό.

Όσο σκέφτομαι πόση δύναμη θα έβαλε για να το κάνει αυτό, πόσο την πίεσε, γιατί φυσικά αυτή αντιδρούσε, και με τι μανία κατάφερε τελικά να τη βουτήξει ολόκληρη μέσα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι :twisted::twisted::twisted: Τρέμω σας λέω :twisted: Δεν το έχω ξεπεράσει...

Και θα το έκανε 3 φορές αν δε με έβλεπε που ταράχτηκα και έβαλα τα κλάμματα.

Να μιλάτε από πριν με τους παππάδες. Κι αν δε συμφωνούν βρείτε άλλον! Εγώ την πάτησα γιατί ο παππάς που υποτίθεται θα έκανε τη βάφτιση. δεν ήρθε τελικά, κι η μαμά μου φοβόταν να μου το πει τελευταία στιγμή... Ήμουν εντελώς απροετοίμαστη κι έπαθα σοκ!

Το επόμενο, αν και όποτε με το καλό έρθει, θα βαφτιστεί εδώ -Νορβηγία- προτεστάντης. Χριστιαννοί είναι κι αυτοί. Ήρεμα και πολιτισμένα, ντυμένο με τα ρουχαλάκια του, στην αγκαλιά μου με λίγο λάδι και νερό στο κεφάλι.

Γιώτα δε μπορείς να το συγκρίνεις με το κολυμβητήριο. Εκεί κι εμείς κάνουμε βουτιές. Είναι στα χέρια της μανούλας όμως, και δεν την πιέζω να κάνει κάτι που δε θέλει.

Σ'ορυ για το μεγάλο ποστ αλλά τα ξαναθυμήθηκα τώρα και :evil::evil::evil:

αχ αχ αχ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl το βάπτισμα των Προτεσταντών δεν αναγνωρίζεται από την ορθόδοξη Εκκλησία.

Αν θεωρείτε απολίτιστο το ορθόδοξο βάπτισμα ή ότι είναι απλά ένας χαζός συμβολισμός, τότε για ποιο λόγο βαπτίζετε τα παιδιά σας, πραγματικά, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Μπορείτε απλά να δηλώσετε το όνομά τους στο Ληξιαρχείο και τελειώσε. Γιατί να μπαίνετε σε έξοδα και σε ακατανόητες-ανόητες τελετές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! δεν είμαι θρησκευόμενη. Ειμαι Χριστιαννή ορθόδοξη όχι γιατί το επέλεξα αλλά γιατί με έκαναν όταν ήμουν κι εγώ μωρό. Όπως έκαναν κι εσένα υποθέτω.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ μεγαλώνοντας απομακρύνθηκα από την εκκλησία μας γιατί...δε μου ταιριάζει, δε με αφορά. Να μη μπαίνω σε λεπτομέρειες...

Για μένα η ορθοδοξία και οι τελετές της είναι παράδοση της χώρας μου. Και δε νομίζω ότι χρειάζεται ντε και καλά να είσαι θρησκευόμενος για να ακολουθήσεις τις παραδόσεις του λαού σου. Γιαυτό και παντρέυτηκα με θρησκευτικό γάμο και βάφτισα την κόρη μου - που πλέον βέβαια το έχω μετανιώσει, έτσι όπως έγινε τουλάχιστον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ένα τελευταίο και σταματάω...

άντε και καλά εγώ είμαι άπιστη και εκνευρίζομαι κι ίσως έχεις δίκιο να αναρωτιέσαι γιατί επέλεξα να βαφτίσω την κόρη μου.

Αλλά και μια πιστή μανούλα, μια μανούλα που θέλει το παιδί της να γίνει Χριστιαννός ορθόδοξος με όλη τη σημασία της λέξεως και όχι μόνο στα χαρτιά, γιατί να δεχτεί μια τέτοια βάρβαρη μεταχείρηση? Γιατί, ενώ ο ίδιος συμβολισμός θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά και ναι (!) πιο πολιτισμένα?

Και τα μωρά άνθρωποι είναι και πρέπει να τα σεβόμαστε. Γιατί να τα υποβάλλουμε σε κάτι που θα τα στρεσσάρει και θα τα τρομάξει τόσο? Γιατί η δική μου τρόμαξε όντως πάρα πολύ, έκλαιγε και ούρλιαζε μέχρι να την πάρω αγκαλιά και μετά δεν πήγαινε σε κανέναν άλλο για την υπόλοιπη μέρα. Ούτε στον πατέρα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η θελλω να γινω μαμα καλε εχει σπουδασει Θεολογια!!!!!

μη την πετροβολατε..

\εχει εντρυφησει στον καθαυτο φιλοσοφικο κομματη της θρησκειας μας..ε τελος παντων ...στο επισημος φιλοφοσικο

Παντως εγω ειχα ενανσ υμμαθητη που σπουδαζε θεολογια..αλλα επειδη ειναι ψειρας και περνουσε πρισσοτερη ωρα ψαχνοντα στο Ιντερνετ και διαβαζοντας βιβλια τα οποια αποκλεινουν της επισημης θεσης..και αρσκονταν ιδιετερα να επσικεπτετε Μοναστηρια και να σηζηταει με μοναχους..οι οποιοι και αυτοι με τη σειρα τους πολλοι μαλιστα ειναι μακρας μακρια απο τις επισημες θεσεις..μη το ψαχνετε...

πτυχιο δεν πηρε ποτε..λεει δε μου χρειαζετε..

τωαρ ειναι χειροτερος και απο μοναχος..

αλαλ ειναι χρυσο παιδι μαλαμα.

μαγδα ο δικςο σας παπας ηταν απαραδεκτος..εμεις το δευτερο μαλλων στην ιδια εκκλησια θα το βαφτησουμε...ηταν πραγματικα μυστηριο η ολη βαφτηση και πολυ το ευχαρστηθηκα...

μονο πρινα πο 12 χρονια που βαφτησα το μεγαλο μου βαφτηστηρι ειχα ευχαριστηθει το ιδιο

πριν 4 χρονια που βαφτησα της φιλης μου το μωρακι στο Πηλιο...απαπαπα...δε θελλω να το θυμαμαι..και το βαφτησε και ο Μητροπολητης Δημιτριαδος..ανημερα το 15 Αυγουστο - λιγω βυσματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl το βάπτισμα των Προτεσταντών δεν αναγνωρίζεται από την ορθόδοξη Εκκλησία.

Ψέματα είπα πριν, έχω κι άλλο να πω :P

Δεν ξέρω πως το εννοείς το "αναγνωρίζεται" αλλά ο άντρας μου είναι προτεστάντης και παντρευτήκαμε με θρησκευτικό γάμο. Η εκκλησία μας είχε ζητήσει ένα χαρτί που να λέει ότι είναι βαπτισμένος στο όνομα του Πατρός του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, που πήραμε από τη δική του εκκλησία.

Πληροφοριακά αυτά...μιας και είσαι του χώρου.

Σεσίλ εγώ δεν πετροβολώ πάντως, αν κι ένιωσα να με πήρε εμένα μια πετρούλα. Κουβέντα κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως είπα και χτες, δε σημαίνει ότι η βάπτιση πρέπει να γίνεται με τρόπο βάρβαρο και άγαρμπο. Εννοείται ότι ο παπάς έχει στα χέρια του ένα βρέφος και πρέπει να το αντιμετωπίσει με τρυφερότητα και με αγάπη, όχι να το βουτάει στο νερό άγρια, λες και πλένει το ράσο του, και να το κρατάει κάτω απ' το νερό περισσότερο από 1-2 δευτερόλεπτα.

Το μυστήριο του Βαπτίσματος δεν είναι βάρβαρο. Μπορεί να γίνει με βάρβαρο τρόπο, αλλά αυτό έχει να κάνει με τον παπά, πόσο ευαίσθητος είναι ως άνθρωπος. Μπορεί απλά ο παπάς να βλέπει τη Βάπτιση σαν μια ευκαιρία για επιπλέον λεφτά (στην Κύπρο τουλάχιστον πάντως, οι παπάδες δεν παίρνουν λεφτά οι ίδιοι για τα μυστήρια), και να βαφτίσει όπως-όπως το παιδί για να ξεμπερδεύει. Πόσοι και πόσοι δεν γίνονται παπάδες έτσι στο άσχετο, χωρίς να έχουν ιδέα τι συνεπάγεται το λειτούργημα αυτό ή ακριβώς επειδή νομίζουν ότι οι ίδιοι είναι εκλεκτοί και σωσμένοι και κοιτάνε τους άλλους σαν μύγες;

Αν νομίζετε ότι πρέπει να μιλήσετε με τον παπά, κάντε το! Κι εγώ θα το έκανα! Αλλά δε θα του έλεγα πώς να κάνει το βάπτισμα. Θα του έλεγα απλά να συμπεριφερθεί στο παιδί μου με προσοχή και με ευαισθησία.

Όσο για το θέμα της παράδοσης, η απλή τήρηση κάποιων παραδόσεων χωρίς να υπάρχει υπόβαθρο (π.χ. παντρεύομαι με θρησκευτικό γάμο, επειδή είναι παράδοση, αλλά δεν πιστεύω) δε νομίζω ότι έχει νόημα. Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά το ήθος (πράξη), χωρίς το δόγμα (πίστη) είναι ακατανόητο.

Χρύσα, δε με πετροβόλησε κανένας! Συζήτηση κάνουμε!

Και άλλο θεολογία, άλλο φιλοσοφία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι καλε..θελλω να πω οτι οσο να ναι ξερεις ρε παιδι μου δυο τρια πραγματα παραπανω πανω στο ζητημα!!!

Παντως ξαναλεω..ο δικος μας παπας ηταν αψογος..σε ολα του...

να ειναι καλα ο ανθρωπος..

και μαλιστα μας εδωσε και απο λαδι της εκκλισιας και οχι αυτο το νεροπλημα που δινουν με τα βαφτηστικα και μας επενεσε που διαλεξαμε λευκα ρουχα- ασχετα αν ηταν τυχαιο και ασχετα επισης αν με καποιες χρυσαφη λεπτομεριες το μωρο εμοιαζε με τον Φλωρινιοτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...