Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ!Έχω μία απορία,ίσως και λίγο χαζή..τα παιδιά μου είναι ομοζυγωτικά δίδυμα.μομοχοριακά διαμνιακά,μεγαλώνοντας δεν μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό όπως νόμιζα για τα ομοζυγωτικά.διαφέρουν αρκετά στο πρόσωπο.δεν θα έπρεπε να είναι ολοιδια?

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησουν κουκλα

γενικα οσο θα μεγαλωνουν θα εχουν διαφορες να ξερεις εξαρταται απο το περιβαλλον και τα ερεθισματα που περνουν

να μου πεις στο ιδιο σπιτι μεγαλωνουν

αλλα ειναι ξεχωριστει ανθρωποι - καλο ειναι αυτο

εγω θα χαιρομουν εαν δεν εμοιαζαν σαν 2 στογονες

σε ποια βδομαδα εγινε ο διαχωρισμος γνωρίζεις;

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια,επίσης να χαίρεσται κι εσείς τα μωράκια σας! Τα παιδια μου αυτη τη στιγμή είναι η ζωή μου, γιαυτό και αποφάσισα να μπαίνω σαυτό το φόρουμ, για να ενημερώνομαι για τα παντα για τα παιδιά, Νομίζω ο διαχωρισμός έγινε 8η εβδομάδα.τι σημαίνει αυτό?

ΚΑΛΑ ΚΟΥΛΟΥΜΑ-Ο ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΨΗΛΑ! :P

αναλογως την εβδομαδα διαχωρισμου

ξερουμε περιπου τα κοινα των παιδιων

οσο πιο μεγαλυτερη η εβδομαδα τοσο περισσοτερα τα κοινα - φυσικα μεγαλυτεροι και οι κινδυνοι

ή τα χαρακτηριστικα της εγκυμοσυνης

να σου ζησου και παλι τα μικρα σου

Αγαπητή φίλη,

κάθε έμβρυο σχηματίζεται από τη συνένωση ενός ωαρίου και ενός σπερματοζωαρίου. Από τη συνένωση αυτή προκύπτει ο ζυγώτης που εξελίσσεται στη συνέχεια σε έμβρυο.

Στα μονοζυγωτικά δίδυμα, πριν από την εμφύτευση ο ζυγώτης διαιρείται σε δύο κύτταρα από τα οποία αρχίζει ο σχηματισμός δύο σχεδόν πανομοιότυπων εμβρύων, ίδιο DNA, ίδια ομάδα αίματος και ίδιο φύλο. Στην περίπτωση των μονοχοριακών διαμνιακών διδύμων η διαίρεση έγινε στις 4-8 πρώτες ημέρες. Μονοχοριακά σημαίνει ένας κοινός πλακούντας και διαμνιακά σημαίνει δύο αμνιακοί σάκοι.

Από τη στιγμή που τα δίδυμά σου είναι μονοζυγωτικά έχουν το ίδιο γενετικό υλικό και οποιαδήποτε διαφορά που πιθανώς βλέπεις οφείλεται στην επίδραση του περιβάλλοντος.

Να τα χαίρεσαι!!

• Απαντήσεις

• Αχ προσπαθούμε όλες να μην αγχωνόμαστε αλλα γίνεται ρε συ?εγώ μερικές φορές το καταφέρνω άλλες πάλι όχι..ΑΑ σε βάζει πολλές χοριακες..εμένα μόνο δύο μου είχαν κάνει και επειδή η δεύτερη ήταν 800 και κάτι μου έκλεισαν κατευθείαν υπερηχο στις 5w 1d και μέχρι τον υπέρηχο είχα κατά αγχωθει..δεν ξέρω τι είναι καλύτερο πραγματικά για να είμαστε πιο ήρεμες..
    • Θα το μοιράζεσαι με τους ανθρώπους που νιώθεις εσύ καλά, αν στη δουλειά δε θες τότε δεν το λες. Προσωπικά επειδή απο πέρυσι μας έχουν τηλεργασια, βόλεψε η όλη κατάσταση στο να μην ψάχνω δικαιολογιες.. Το μόνο καλό που προέκυψε τουλάχιστον. Είμαι σίγουρη οτι με ευρηματικότητα κατι θα σκεφτείς να πεις, οι αναρρωτικες υπάρχουν για αυτο το λογο κ τις δικαιουμαστε. 
    • Καλά το τι φάρμακα έχουμε πάρει δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.. Λες μια ζωή προσέχω να μην παίρνω πολλά κ τσουπ 😅. Δεν πειράζει, ας είναι για καλό και χαλάλι. Έχω και Παρασκευή και κάθε δύο μέρες γενικά μέχρι τον υπέρηχο που θα είναι σε κανα 2βδομαδο. Οπότε επειδή έχουμε δρόμο, προσπαθώ να διαχειριστώ το άγχος μου όσο γίνεται για να μην αρρωστήσω. Όλοι μου λένε "μην αγχώνεσαι", πόσο εύκολο να το λες. 
    • Και εγώ βρε μόνο στην κολλητή μου και στην αφεντικινα μου το είπα..ούτε εγώ το λέω όχι γιατί με πειράζει αλλά με εκνευρίζουν αν με ρωτάνε δεν μπορώ είναι το χειρότερο μου..αλλά ήθελα να έχω ελευθερία κινήσεων για εξετάσεις κλπ. Και επίσης μετά την έμβρυομεταφορά μου είπε από μόνη της να μην πάω καθόλου και ευτυχώς που δεν πηγα γιατί κόλλησαν κορονοιο..όλα τα είχαμε έχουμε και αυτό τώρα να σκεφτόμαστε..αν σε παίρνει να μην το πεις και να πάρεις καμία αναρρωτική για καμιά μέρα που θα χρειαστεί μια χαρά είσαι!!
    • Εγώ δεν θέλω να πω κάτι στην δουλειά , όχι γιατί δεν θέλω να ξέρει ο κόσμος ότι κάνω εξωσωματική ας πετύχει και ας το μάθουν όλοι δεν με πειράζει, απλά νιώθω ότι δεν θέλω να το μοιραστώ ακόμα. Χαίρομαι για εσένα και τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις....  
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...