Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,τη γνώμη σας.Ηκόρη μου εμφάνισε μία κοκκινίλα στο μάγουλο, σαν πολλά μικρά σπυράκια.Με κάποια κορτιζονούχα κρέμα φεύγει όχι παντα τελείως.Μετά απο λίγο καιρό εμφανίζεται πάλι.Υπάρχει τρόπος να λυθεί τελείως αυτό το πρόβλημα?δηλαδή η κόρη μου πάντα θα έχει πρόβλημα με την επιδερμιδα της(ακμή)?

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εκζεμα εντεινετε τους χειμερινους μηνες.

Ειναι ενα προβλημα το οποιο θα ταλαιπωτειγια καποια χρονια το παιδι αλλα εχει λυσεις

καραχας να ξερεις οτι δεν κανει να βαζεις κορτιζονουχες κρεμες συνεχεια.

Αυτο που μπορει να κανεις για να απαυνεις το ξυσημο - που ειναι και η αιτια που φουντωσει- ειναι να αφαιρεσεις οτιδηποτε χνουδωτο ερχετε σε επαφη με το δερμα, η κουβερτα αν ειναι μαλλινη πρεπει να μπει σε βαμβακερη θηκουλα, τα γουνακια παο τις κουκουλες των μπουφαν πρεπει να αφαιρεθουν.

Δεν πρεπει να πλενεις πολυ συχνα το προσωπο της και οταν το κανεις να το κανεις με ειδικα προιοντα- οταν ειναι πολυ μεγαλο προβλημα- η να βαζεις νυφαδες βρωμης στο μπανακι- θα το αφινειςνα μουλιασει λιγο να βγαλει τις ουσιες του- και να το κανεις μπανιο εκει.

Επισης να ενυδατωνεις την περιοχη ειτε με ειδικα προιοντα που εχει στα φαρμακεις..ειτε με ενα απλο καθαρο αμυγδαλελαιο - προσοχη αυτο δεν εχει αρωμα-η σπαθολαδο

Θα δεις οτι συντομα θα φυγει

Ποσο μικρη ειναι η κορη σου?

Αυτα που λεει η cesillia ειναι πολυ σωστα ομως νομιζω πως θα επρεπε να

ψαξεις κ το λογο που βγαζει εκζεμα...

Μηπως της προκαλει αλλεργια καποια τροφη?

κ εγω θα ρωτησω ποσο ειναι η κορη σου!!!! Ο μικροσ μου 9 μηνων βγαζει τωρα τελευταια στα μαγουλακια κ στο σαγονι....και οταν τον πηγα στον γιατρο μ ειπε ατοπικη δερματιτιδα ....προερχετε απο διαφορα βρωμικα πραματακια που βαζει στο στομα του συμπεριλαμβανομενων κ των τροφων που ερχετε σε επαφη οταν τον ταιζω κ γινετε μουρτζος :lol: μου εδωσε να βαζω λιγο elocon αλλα πολλυ περιορισμενα!

καποια στιγμη η επιδερμιδα του θα συνηθισει σε ολα αυτα κ δεν υπαρχει λογοσ ανησυχειας :)

Οι γιατροι ολα ατοπική τα λενε και δινουν κρεμες . Δεν υπάρχουν κοριτσια εκζεματα , σπυρακια , κοκκινιλες κλπ ετσι τυχαια . ΟΛΑ μα ΟΛΑ προερχονται απο αλλεργιες και συνηθως αυτες οι αλλεργιες ειναι στις τροφες .

Σιγουρα ολα αυτα που εγραψε η Σεσιλια βοηθούν ειδικά στα παιδια που εχουν σε μεγαλο μερος του σωματος τους . Προσεξτε ομως τις τροφες , εκει θα βρειτε την λυση . Χωρις να θελω να σας απογοητευσω , εβγαζε και η μικρη μου ποτε ποτε , εγω μετα τους 18 μηνες καταλαβα καποια πραγματα που την πειραζαν πριν δεν ετρωγε και ιδιαιτερα ουτως ή αλλως οποτε μπερδευομουν .

ΑΧ LALA ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΤΑΔΕΙΟ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΑΡΕΤΑ Φαγακια :) ΑΛΟΤΕ ΒΓΑΖΕΙ Κ ΑΛΟΤΕ ΟΧΙ...... Κ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ! ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ?

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΟΚΚΙΝΗΛΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΧΕΔΟΝ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΕΙ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ. ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΡΑΣΤ ΤΕΣΤ.ΜΗΠΩςΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΗΣΕ ??

Καλημερα!

Θα συμφωνησω πως ολα προερχοντε απο τις τροφες. Μπορεις επισης να βαζεις πανω και κεραλοιφη αλλα και αργυλο που κανει θαυματα απο οτι εχω ακουσει σε τετοιες περιπτωσεις.

Καλημέρα κ απο μένα κορίτσια!

Κ εγώ το ίδιο θέμα έχω...

Ατοπική δερματίτιδα μου παν κ οι 2 γιατροί που την είδανε..Ενα διάστημα ειδικά,

ήταν καρναβαλάκι το μωρό μου..πολλές κοκκινίλες γύρω απο το στόμα,οι οποιες

απ οτι φαίνεται την φαγουρίζουν κιόλας κ ξύνοντας τες τις ματωνει..

Δοκίμασα τα πάντα,απο φυσικές λύσεις,δοκίμασα ενυδατικες κρεμες,αλοιφες,με

κορτιζονη η χωρις,κ τελικά βρήκα λύση με μια κρέμα που δεν περιέχει ούτε

κορτιζόνη ούτε αντιβιοτικό,την elidel!Είναι πανάκριβη,αλλα είναι η μόνη που

μας έκανε δουλειά..

Βεβαια περίπτωση με περίπτωση διαφέρει..

Περιμένω κ εγώ μαζί σας τη γνώμη του γιατρού!

Η Συνηθεστερη αιτια που προκαλει εκζεμα- οχι ατοπικη δερματιτιδα- στα παιδια ειναι η αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος.

Τα ραστ- πατσα- και λοιπες αιματολογικες εξετασεις συνηθως δεν εμφανιζουν θετικα αποτελεσματα γιατι οσα παιδια εμφανιζουν σοβαρη αλλεργια εμφανιζουν και αλλου ειδους συμπτωματα, βλενα και αιμα στα κακαι, μειωμενη η καθολου προσληψη βαρους, αυξημες ημερε με βλενα στο ανωτερο αναπνευστηκο χειμωνα- καλοκαιρι κλπ κλπ κλπ, και οσα εμφανιζουν μονο δερματικες αλλεργιες ειναι μικρου βαθμου η μη ανιχνευσημο.

Συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις- ελεφρας μορφης αλλεργια στο αλλεργιογονο με δερματικες ατελιες προυπαρχει οικογεννιακο ιστορικο

Να ξερεις οτι το εκζεμα συνηθως φαγουριζει εντονα, φουντωσει με συχνη επαφη με ζεστο νερο και εχει περιοδους υφεσης και εξαρσης , και ενιωτε εμφανιζει μικρα "λεπια"

Τα περισσοτερα παιδια ξεπερνανε το προβλημα μεχρι την ηικια των 3 ετων.

Θελει επισης να αποκλειστει η αλλεργια σε φαρμακα..πχ αν το παιδακι πηρε προσφατα αντιβιωση ενδεχομενος καποιοι δερματικοι "λεκεδες" και σπυρακια να προερχονται απο αλλεργια σε καποιο φαρμακο

Ψαξτε το λιγακη παραπανω

Καταρχήν πρέπει να έχουμε κατά νου πως το έκζεμα είναι φλεγμονώδης διεργασία η αιτιολογία της οποία δεν είναι πάντοτε γνωστή. Σε περίπτωση που είναι αλλεργικής αιτιολογίας τότε ονομάζεται «τοπική δερματίτιδα» χωρίς να σημαίνει πως κάθε παιδί με παρόμοια κλινική εικόνα είναι αλλεργικό. Η γενετική προδιάθεση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όπως και το οικογενειακό ιστορικό. Υπάρχουν πολλές μορφές εκζέματος. Οι περισσότερες είναι ήπιες και υποχωρούν μέχρι τη σχολική ηλικία. Άλλες μπορεί να συνοδεύονται με σοβαρές επιπλοκές όπως άσθμα, ανοσολογική ανεπάρκεια κλπ. Τις περισσότερες φορές ένας καλά ενημερωμένος παιδίατρος μπορεί να αντιμετωπίσει την κατάσταση. Σε σοβαρές επιπλοκές η συνεργασία παιδιάτρου και παιδο-αλλεργιολόγου είναι απαραίτητη έτσι ώστε να αποφευχθεί το ενδεχόμενο να μείνουν στο παιδί μόνιμες βλάβες.

• Απαντήσεις

• Περναει ο καιρος ,τι νομιζεις..;!αυτα κανω αλλα δεν ειναι κ στο χερι μας θα τυχουν και οι ψιλοστραβες..το θεμα ειναι να φτασουμε οσο πιο κοντα γινεται σε τελειομηνη,ο γιατρος μου ειπε λογικα 38 θα τα παρουμε αλλά αναλογα κ πως θα παει,θα δουμε..σε ενα κοριτσι απο το αλλο φορουμ αν και της ειναι ολα τελεια, ο γιατρος της ,της ειπε απο την αρχη ,οτι θα της κανει καισαρική ακριβως ενα μηνα πριν την πητ της!!! Ευχαριστω ,επισης  
    • Πόσο τέλειο...μπράβο κορίτσι Μ τέτοια ευχάριστα να ακούω.δηλαδη τι κάνεις από εδώ κ πέρα?
    • Πωπω όντως πέρασε! Μια φορά το μήνα μετά ε; Και καισαρική στις 36-37 εβδομάδες; Πραγματικά μη σε ματιάσω, ολα σου πάνε ιδανικά! Και πως να μην πανε άλλωστε, ακολουθείς όλες τις οδηγίες, δεν κουράζεσαι, τρέφεσαι καλά και το κυριότερο: είσαι χαλαρή και ήρεμη! Με το καλο και οι υπόλοιπες εξετάσεις!
    • Ακριβως ετσι να σκεφτεσαι!μια χαρα θα παμε ολες  εννοειται μετα τη β θα σου φυγει μεγαλο βαρος!εχω τη 2η β επιπεδου τη πεμπτη κ υπερηχο καρδιας εμβρυων τη παρασκευη.ολα μαζι! Μετα καθε μηνα υπερηχο κ ενα ντομπλερ κ παει αυτό ήταν περασε ο καιρος ..
    • Να σε ρωτήσω εσυ γιατί πηγές για εξωσωματική τι θέμα υπήρχε;
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...