Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φρουτόκρεμα ή κρέμα ρυζάλευρο;


Silia26

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας,

Πήγα την μπέμπα μου στον παιδίατρο και μου είπε να την αρχίσω μόλις κλείσει τον 5ο μήνα με κρεμούλα ρυζάλευρο και γύρω στον έκτο να αρχίσουμε την φρουτόκρεμα!! Του είπα ότι θα ήθελα να αρχίσω με φρουτόκρεμα (φρέσκα φρούτα όχι σκόνη) και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα αλλεργίας....Δεν θέλω να της δώσω σκόνη αλλά φοβάμαι και το ενδεχόμενο της αλλεργίας από τα φρούτα! Υπάρχει καμμιά από σας που άρχισε να δίνει πρώτα φρούτα; Θα με βοηθήσει πολύ η γνώμη σας και η εμπειρία σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήλια μου, κι εμείς πρώτα με ρυζάλευρο ξεκινήσαμε και μετά από μία εβδομάδα προσθέσαμε τα φρουτάκια. Η κρέμα βανίλια (ρυζάλευρο ουσιαστικά) είναι ό,τι πιο ελαφρύ μπορεί να δεχτεί το μωράκι σου ως στερεά τροφή και γι' αυτό το συνιστούν πολλοί παιδίατροι. Όσον αοφρά τοα φρούτα, εμείς ξεκινήσαμε πρώτα με μήλο για 3 μέρες, μετά προσθέσαμε αχλάδι και μετά από 4 μέρες μπανάνα, ώστε να μπορέσουμε να εντοπίσουμε σε περίπτωση αλλεργίας τί έφταιξε... Αρκετά αργότερα μπήκαν κι άλλα φρούτα στο ...παιχνίδι και κάπου στον 8ο μήνα προσθέσαμε και το πορτοκάλι. Μετά το χρόνο, συνιστούνται οι φράουλες, στις οποίες πολλοί εμφανίζουν αλλεργίες, γι' αυτό και το καθυστερούμε κάπως...

Γενικά, μία εβδομάδα μετά την προσθήκη μπανάνας, βάζεις και το μεσημεριανό γεύμα στο ...πρόγραμμα, μα λαχανικά βρασμένα κι αλεσμένα... ;) Φυσικά, κάθε παιδίατρος αποφασίζει πότε κάθε παιδάκι θα πάρει τις τροφές, οπότε εμπιστεύσου τον παιδίατρό σου πάνω απ'όλους...!!!

Άντε και καλή αρχή στον ...γευστικό κόσμο των στερεών!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήλια μου, κι εμείς πρώτα με ρυζάλευρο ξεκινήσαμε και μετά από μία εβδομάδα προσθέσαμε τα φρουτάκια. Η κρέμα βανίλια (ρυζάλευρο ουσιαστικά) είναι ό,τι πιο ελαφρύ μπορεί να δεχτεί το μωράκι σου ως στερεά τροφή και γι' αυτό το συνιστούν πολλοί παιδίατροι. Όσον αοφρά τοα φρούτα, εμείς ξεκινήσαμε πρώτα με μήλο για 3 μέρες, μετά προσθέσαμε αχλάδι και μετά από 4 μέρες μπανάνα, ώστε να μπορέσουμε να εντοπίσουμε σε περίπτωση αλλεργίας τί έφταιξε... Αρκετά αργότερα μπήκαν κι άλλα φρούτα στο ...παιχνίδι και κάπου στον 8ο μήνα προσθέσαμε και το πορτοκάλι. Μετά το χρόνο, συνιστούνται οι φράουλες, στις οποίες πολλοί εμφανίζουν αλλεργίες, γι' αυτό και το καθυστερούμε κάπως...

Γενικά, μία εβδομάδα μετά την προσθήκη μπανάνας, βάζεις και το μεσημεριανό γεύμα στο ...πρόγραμμα, μα λαχανικά βρασμένα κι αλεσμένα... ;) Φυσικά, κάθε παιδίατρος αποφασίζει πότε κάθε παιδάκι θα πάρει τις τροφές, οπότε εμπιστεύσου τον παιδίατρό σου πάνω απ'όλους...!!!

Άντε και καλή αρχή στον ...γευστικό κόσμο των στερεών!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Silia μου καλησπέρα. Εμείς αρχίσαμε ρυζάλευρο μόλις κλείσαμε 5 μήνες, μία φορά το απόγευμα, αυξάναμε τη δόση λίγο λίγο κάθε μέρα. Μετά από 6 μέρες, αρχίσαμε πρωί απόγευμα με τη διαφορά ότι στην πρωινή αρχίσαμε να προσθέτουμε φρουτάκια. Εμείς ξεκινήσαμε από πορτοκάλι. Μία μία κουταλίτσα χυμό κάθε μέρα και μετά από μία εβδομάδα και αφού το παιδί δεν αντέδρασε αλλεργικά, σήμερα προσθέσαμε και μηλαράκι, μία κουταλίτσα αλεσμένο. Αύριο 2 κουταλίτσες, μεθαύριο 4 και όταν φτάσουμε να αλέθουμε μισό μήλο, αρχίζουμε κατά τον ίδιο τρόπο το αχλάδι. Βάζω και λίγο ρυζάλευρο στην πρωινή φρουτόκρεμα για να πηχτώσει. Αν βάλω και το αχλάδι μετά δε θα βάζω καθόλου ρυζάλευρο.Μέγιστος αριθμός φρούτων είναι 3. Αν θέλω να βάλω μπανάνα κάποια στιγμή θα βγάλω κάποιο άλλο φρούτο. Μου είπε ότι επιτρέπονται όλα εκτός από φράουλα και ακτινίδιο μέχρι την ηλικία των 12 μηνών γιατί αυτά τα φρούτα ενοχοποιούνται για αλλεγίες.

Αυτές είναι οι οδηγίες του δικού μας γιατρού. Ο κάθε ένας όμως έχει το πρόγραμμά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia mou...

Pisteuw pws oles mas eixame ksekinisei me ruzaleuro prwta...

Den kanei kako sto paidi agapi mou...

Meta arxisame ta frouta ktl...

Pisteuw pws einai gia na sinithisi o organismos tou mwrou...

Kali sunexeia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silia mou emeis tis kremes tis ksekinisame apo 4.5 minwn...tin rizaleyro diladi....giati den eixe parei baros.....akouse me sigoyra kala einai na thilazoume,na dinoume freska frouta...laxanika kai tipota allo alla distixws den eimaste oles oi manoules tixeres....egw den mporesa na thilasw opote kai kseno gala edwsa kai krema skoni edwsa:(....tha mou peis kai ta frouta pou tha dwseis..den exoun ximika...ta petherika mou einai agrotes kai doksa to theo blepw kai poso freska einai kai ayta:(..na kaneis oti sou leei o paidiatros...filika:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα δώσει φρουτάκια αλλά αφού κλείσαμε τους 6 μήνες. Γιατί να δώσεις τόσο νωρίς? Από ότι ξέρω η αποκλειστική τροφή για ένα παιδί μέχρι και τους 6 μήνες είναι το γάλα, ακριβώς για την αποφυγή αλλεργειών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΛΙΑ, ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΦΡΟΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ!!!

ΓΙΑ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ 5 Η' 6 ΜΗΝΩΝ, ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ...

ΕΓΩ ΟΣΟ ΞΕΡΩ, ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΡΩΤΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ(ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ.ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΥΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΕΡΓΙΩΝ...

ΚΑΙ...ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ! ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ! ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ!

(ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ(ΒΑΖΑΚΙΑ)... ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΦΡΟΥΤΑ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ...!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...