Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινα μωρακια 2011 No 2...βαλτε χρωμα στη ζωη σας!!!


Recommended Posts

geia sas koritsia..ti kanete?shmera phga kai phra tis prwtes mou eksetaseis ..ola kala mou eipe..mou ekane omws entupwsh to gegonos oti den eksetasthka gia sidhro..giati?????

kale zaxarenia fae ekei kai mhn akous kanenan...kai egw twra tha fawww giati to paidi mou paraponietai..

filakiaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 990
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαιρη εαν εκανε εξεταση για φερριτινη ορρου και αιματοκριτη ειναι πιο σημαντικη δεικτες απο το σιδηρο μονο του.

πειναω

πειναω

πειναωωωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εφαγα κατι ελαφρυ τελικα μια τυροπιτα τριγωνη με σουσαμιιιιιιιιιιιιιιιι ξεροψημενηηηηηηηηηη μμμμμμ

εχω στο ταπερακι για αργοτερα για κυριως δηλ γιουβερλακια!!!!!

γελασε καμμια???α ειπα!!!

οτι φαω μεχρι τις 3 μετα μονο φρουτα και χυμους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζαχαρένια προσεξε με τα φρούτα και τους χυμούς!! Δυστηχώς εχουν αρκετη ζάχαρη και θέλουν μέτρο για να μην δημιουργήσουν ζάχαρο κυήσεως. Τουλάχιστον εμένα αυτο μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος μου στην προηγουμενη εγκυμοσύνη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα ρε συυυυυ...αφου πινω φυσικους. τρωω κανα ακτινιδιο και κανα χυμο περτικαλιου!!!!

Μαρια για τους πονους εγω δεν κανω τιποτα ο ΑΝΤΡΑΣ μου ομωςςςςςςςςςςς αχ να ναι καλα το χερακι του!!!

Φαντασου οταν γινουμε και μπροσθοβαρες τι εχει να γινει με την μεση!!!ερε γλεντια!!! χαλαλι τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμενα το ιδιο μου ειπε mariamg μου.Να τρωω βεβαια φρουτα αλλα να μην το παρακανω γιατι εχουν ζαχαρη.Οποτε τρωω ή 1-2 πορτοκαλακια το απογευμα ή πινω ενα φυσικο χυμο.Οσο για τα επιπλα που λες εριξα μια ματια στην αγορα εδω και βρηκα μερικα ποοολυ ομορφα και οικονομικα.Ευτυχως ρουχαλακια,ζιπουνακια,ριλαξ,καθισματακια κ.τ.λ. θα μου τα δωσει οοολα η νυφη μου που εχει διδυμακια και αυτη και θα εουν μονο 1 χρονο διαφορα με τα δικα μου οταν γεννηθουν.Οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι ολα ολοκαινουργια!ΣΩΘΗΚΑ!!!!!Τωρα για τους πονους που λες εγω δεν εχω στη μεση αλλα στην πλατη.Δεν κανω ομως και πολλα....Αν εχει ορεξη ο γλυκος μου και με τριψει λιγουλακι εχει καλως.....

Ζαχα φαε να το ευχαριστηθεις αγαπημενη!!Μμμμμμμμμμμμμμμμ!Αυτη τη τυροπιτουλα με σουσαμι καπως την λιμπιστικα :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia..ti kanete?shmera phga kai phra tis prwtes mou eksetaseis ..ola kala mou eipe..mou ekane omws entupwsh to gegonos oti den eksetasthka gia sidhro..giati?????

Merykal γλυκια μου καθε μηνα ο γιατρος μου κανει γενικο τσεκ απ αλλα νομιζω κι εγω οτι αιματοκριτη και φερριτινη μου κανει απο τα αιματολογικα εκτος απο την πρωτη φορα που μου εκανε σιδηρο,μετα δεν ξανακανε.Μην αγχωνεσαι,αν σου τα εκανε αυτα ειναι τα πιο σημαντικα.Παντως μπραβο που σου βγηκαν καλες,αυτο ειναι το σημαντικο.Εγω παω αυριο κι ενα αγχος το εχω,τελευταια φορα ειχα αιματοκριτη 29 (ξεκινησα με 40!)και φερριτινη σχεδον μηδενικη.Αναιμια στο φουλ!Μου ηπιανε το αιμα οι ζουζουνες μου :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Για να δουμε αυριο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τα φρούτα ισχύει αυτό που λέτε με τη ζάχαρη... Το καλύτερο είναι να κάνουμε 5 γεύματα μικρά την ημέρα... ελαφριά και υγιεινά.. ούτε να στερηθούμε κάτι αλλά ούτε και να το παρακάνουμε...

Βλέπω αρχίσατε να μιλάτε και για επιπλάκια... Ωραία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sofitsa μου μην αγχώνεσαι για τις εξετάσεις μια χαρά θα είναι... σίδηρο δεν παίρνεις? Εγώ ξεκίνησα με αιματοκρίτη 45,5 τώρα που έχει πάει δεν ξέρω.. θα μάθω όταν ξανακάνω εξετάσεις.. τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένας δεν πειράζει βρε τι να πειράξει? Και αμα δεν έχεις θέμα και με το ζάχαρο μπορείς και παραπάνω.. Και μέσα σε όλα αν πίνετε και 8 - 10 ποτηράκια νερό την ημέρα ακόμα καλύτερα.. κάνει αποτοξίνωση ο οργανισμός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμενα...εκανα δουλειες σημερα και τωρα μολις εκατσα...εχω προβλημα και με τα απορυπαντικα...εχω αλλαξει ενα σωρο σαμπουαν γιατι δεν μπορω να τα μυριζω..με ενοχλει η μυρωδια της οδοντοκρεμας και δεν μπορω να μυριζουν τα χερια μου σαπουνι...αυτο με τα φαγητα στο φουρνο δεν το εχω δοκιμασει..για να ξεκινησω να το κανω μπας και αλλαξει τπτ..μεχρι και το τζακι με ενοχλει..αλλες φορες μυριζει σαν πατατα τηγανιτη αλλες φορες σαν χοιρινο καμενο..χαλιααα..το πρωι πηρα ενα καραμελοχαπακι για τον εμετο θεοπικρο....κατι εκανε,για τον εμετο ομως οχι για τις μυρωδιες..εγω ρε κοριτσια τρωω γενικα,ρυζι με γιαουρτι,πατατες τηγανητες με κετσαπ η λεμονι,αγγουρακι τουρσι μεγαλο, η καροτο με ξυδι γιατι μονο αυτα δεν μυριζουν τοσο...τι να κανω..παιρνω και προγεστερονη οποτε αμα παρω κιλα αυτο θα φταιει...απο επιπλα ευτυχως τα περισσοτερα τα εχω ηδη απο το γιο μου θελω μονο καροτσι να παρω αλλο γιατι το λιωσαμε το παλιο,ενα ριλαξ ενα flexibath γιατι το εχωβ ερωτευτει και πραγματικα πρεπει να ειναι σωτηριο γιατι ειχα παρει στο γιο μου μπανακι με βαση οπου δεν ειχα που να το βαλω..το αποτελεσμα???κρεμοτανε στην μπανιερα μεχρι που επεσε και εσπασε..οποτε λεω flexibath αυτη τη φορα..κανα ρουχαλακι μπορει να παρω..εχω ενα σωρο για αγορι ..αν ειναι κοριτσι ομως θα γεμισω με ροζ...και τι αλλο????ααα ναι κανα μπιμπερο πιπιλα και τετοια..ακομα δεν ξερω αν θα θυλασω γιατι δεν εχω θυλες και ειχα παθει και καταθληψη στην πρωτη εγκυμοσυνη οποτε θα μου πει η γιατρος.Αμα θυλασω ομως θελαω να παρω και ενα θυλαστρο να βγαζω το γαλα!!Εσεις τι νεααα????φιλιααα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την Kiska.. εμάς τα νέα μας όπως τα διάβασες... πιάσαμε απο τις τρίχες και φτάσαμε στην διατροφή και στα έπιπλα.. :lol::lol::lol::lol:

Άν παίρνεις προγεστερόνη καλό είναι να αποφεύγεις και το αλάτι (π.χ. τουρσί) γιατί κάνει και αυτό κατακράτηση και μπορεί να σου ανεβάσει την πίεση...

Εγώ έχω σκοπό να μην πάρω απολύτως τίποτα μέχρι με το καλό να γεννηθεί και να έρθουμε σπίτι.. (μόνο μερικά ρουχαλάκια για τις πρώτες μέρες...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε οχι βεβαια ενας χυμουλης δεν πειραζει!!Κι ενα ακομη φρουτακι μη σου πω..........

Diosa μου κ σιδηρο παιρνω και φυλλικο οξυ κ ασβεστιο κ μαγνησιο!Αυτα τα ολιγα!!!Ο μονος λογος που καπως εχω αγχωθει ειναι που αν εχει πεσει κι αλλο πρεπει να με παρακολουθει και αιματολογος και τα βαριεμαι αυτα τα πηγαινε ελα σε διαφορους γιατρους...

Κισκα μου υπομονη,τι αλλο να πω...Περνας δυσκολα αλλα ευελπιστω να φτιαξουν τα πραγματα.Παντως ενταξει απο πραγματακια λιγα θελεις :lol::lol::lol: Αληθεια το flexibath τι ειναι? Εγω αυτο που ειδα και ερωτευθηκα ειναι μια αλλαξιερα μπανιου που ειδα στο mothercare...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια απο πιεση ειναι για γελια ο αριθμος.....9.2 η μεγαλη και 5.0 η μικρη...γενικα δεν τρωω αλατι στη ζωη μου τα προτιμω ολα αναλατα..ααα αυτο για τις τριχες...εγω απο την αλλη ξυριζω ποδι μια φορα την εβδομαδα και δεν εχω και πολυ..εντυπωση μου εχει κανει..το μαλλι μου μονο ειναι οχι πιο πλουσιο αλλα δεν πεφτει τριχα με το βουρτσισμα..το flexibath το εχει η mariaevita και ειναι ενα μπανακι σε διαφορα χρωματα και κλεινει και ανοιγει και το παιρνεις μαζι σου και το αποθηκευεις πολυ ευκολα...εγω που εχω χρησιμοποιησει και το κλασικο μπανακι εχω ξετρελαθει..επισεις εχω δει μια ζωνη στο mariaevita παλι που τη βαζεις πανω απο τη μπλουζα να μην σου ειναι μικρη η μπλουζα και το αγαπωωωω....απο αλλαξιερα εχει ενσωματωμενη η κουνια μαζι με συρταρια και την ειχα βολευτει πολυ γιατι δεν πιανει εξτρα χωρο ειναι μαζι με την κουνια απλα..και να φανταστεις ειχα παρει κουνια-αλλαξιερα και εξτρα μια συρταριερα για τα ρουχα που μπορεις να την κανεις και αλλαξιερα στα 600 ευρω ενω στο ηρα μονο η κουνια ειχε τοσο και μαζι με συρταριερα εφτανε τα 800-900 ευρω..και η κουνια εχει ενα συστημα που γινεται και να κουνιεται για να κοιμαται το παιδια και μετα οταν μεγαλωσει γινεται και κρεβατι..σουπερ σου λεω!!Ολα σε ενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυροπιτούλα με σουσαμι εε;; ονειρικη ακουγέται αυτή την στιγμή!!

Ο δικό μου δυστηχώς το βαριέται το μασαζ!! Δεν εχω και μπανιερα σπίτι, θα ηταν τεραστια ανακούφιση ενα ζεστο μπάνιο εκει μεσα!!! Αν μ'αφηνε η ταλιμπαν μου φυσικα!!

Ζαχαρενια θα εχουμε πολυ γελιο.. θα πηγαίνουμε σαν πάπιες..θα έχουμε το χέρι στην μέση..θα καθόμαστε με τα πόδια ανοιχτά.. χαχα.. Εμενα μ'απασχολει το πως θα παίρνω την Μαρίνα αγκαλιά οταν φουσκώσω κι αλλο!! Ηδη χτυπαει την κοιλιά μου!!

Μετα το σιδηρο ειναι καλό να πίνεις ενα ποτήρι πορτοκαλάδα ή να τρως ενα ακτινίδιο ή οτιδήποτε με βιταμίνη c. Βελτιώνει την απορροφηση του σιδήρου.

Διοσα 45,5;;;;;;;;;;;; γουάου!!!!!!!!!!

kiska τραβάς μεγάλο ζόρι!! Μην ξεχάσεις να ανάβεις τον απορροφητήρα ακομα και για τα φαγητά φούρνου. Μην γελάσεις αλλα την περιοδο της πρωτης μου εγκυμοσύνης χρησιμοποιούσα μόνο προϊοντα τζονσον ή φρεσιντερμ (ναιιιιιιιιι τα βρεφικά ηταν τα μονα που άντεχα), απορρυπαντικά με λεμόνι και μαλιστα τους προσθετα και εγω εξτρα φρέσκο λεμονάκι!! Ειδικα στο υγρο πιάτων!! Μια γνωστή μου χρησιμοποιούσε μόνο τα απορρυπαντικα πλανετ γιατι ήταν τα μόνα που δεν της μύριζαν!! Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν.

Οσο για επιπλα δεν ξερω τι να κανω. Μάλλον θα παρουμε μια οικονομική κουνια απο τα ικεα σαν αυτή που εχουμε στο πατρικό μου. Στην Μαρινα εχω κούνια κρεββατι απο το Ηρα, αλλα το θεωρώ υπερβολη να παρω και αλλη ακριβή κουνια. Απο την αλλη νομιζω πως 16,5 μηνων που θα ειναι η κορη μου, ειναι πολυ μικρη για κρεββάτάκι με προστατευτικά. Νομίζω πως αυτη ειναι η καλυτερη λυση μεχρι να παρουμε παιδικο δωμάτιο και για τα δυο!! Τι λετε εσεις;

Λετε να χρειαστώ εξτρα καροτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofitsa τα ίδια παίρνουμε εκτός απο το μαγνήσιο...έχεις δίκιο για τα πηγαινε ελα στους γιατρούς.. πολύ βαρετό! Εκτος απο τον γυναικολόγο που πάμε για υπέρηχο!! μακάρι να μπορούσα να πηγαίνω κάθε μέρα!!! :lol::lol::lol: αλήθεια κάθε πόσο σου έχει πει να πηγαίνεις?

Ναι Μαρία μου 45,5 ... να έχει περιθώριο να κατέβει... :lol::lol::lol::lol: Το καλοκαίρι είχα 46,5 και με δούλευε ο γιατρός ότι έβαλα τον άντρα μου να δώσει αίμα αντί για μένα!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λεμονι ναιιιι αγαπω τη μυρωδιαααα...εχτες ετρωγα λεμονι σκετο...τα παιδια θα τα δοκιμασω μπας και κανω τπτ...τωρα που λετε για τυροπιτα εγω αυτο που θελω να φαω ειναι αυτο το ψωμακι που το λενε ντονατ και ειναι τετραγω και το ετρωγα πολυ στο σχολειο με τυρι ζαμπον και ντοματα και το βρισκεις στα σαντουιτσαδικα...ειπα στον αντρα μου αμα το βρει στο σουπερ μαρκετ να μου το παρει,..ποποοοοο μου τρεχουν τα σαλια τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια ώρα να σας αφήσω.. να μαζέψω σιγά σιγά για πάω σπιτάκι μου να ξαπλώσω λίγο γιατί πιάστηκα στη καρέκλα!!! Καλό μεσημέρι σε όλες τα λέμε το απογευματάκι!! Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβαλα στα ''μικρα'' να φανε ενα μηλο ελπιζω να μην μαλωσουν δεν μπορουσα να φαω 2 γμτ :lol:

δεν ειμαι και του μηλου...δωσμου μπανανεςςςς και αναναδες και ακτινιδια με το κιλο!!!! λετε να εχω καταγωγη εξωτικη??? χμμμμμ

Μαρια μου μια χαρα τα σκεφτηκες οντως ειναι μικρουλι να το βαλεις στο κρεβατι το 1ο παιδακι σου, παρε μια κουνια ΙΚΕΑ που ειναι και πολυ ωραιες εμαθα και στερεες πολυ και θα ειστε μια χαρουλα!!!!

επ φευγεις ΝΤΙΟΣΑΚΙ?στο καλο καλη ξεκουραση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diosa μου τωρα πηγαινω μια φορα τον μηνα για υπερηχο.Στην αρχη,ισως και λογω εξωσωματικης,πηγαινα μια φορα την εβδομαδα.Μετα την 10η ξαναπηγα την 13η για αυχενικη και απο τοτε μια φορα την 18η και τωρα μου ειπε να ξαναπαω την 22η για β'επιπεδου.Ακριβως το ιδιο και με τις αιματολογικες.Μια φορα το μηνα γενικη αιματος,αντισωματα,γεν.ουρων κ καλλιεργεια κολπικου υγρου.Αλλα υπερηχο ναι,κ καθε εβδομαδα να εκανα τελεια θα ηταν!!!Αντε λοιπον,Καλη ξεκουραση!

Mariamg για τα επιπλα που λες,βρηκα κουνιες στα tres jolie πολυ απλες και ομορφες κατα τη γνωμη μου μαζι με μια αλλαξιερα,ολα μαζι γυρω στα 700 ευρω.Λογω διδυμων μας κανουν εκπτωση 20%!!!!Οποτε εκει θα καταληξω.Παντως συμφωνω,για την κορουλα σου κι εμενα μικρη μου φαινεται για κρεβατακι με προστατευτικα.

Ρε σεις κοριτσακια ολο κατι ωραιες ιδεες για φαγητα μου δινετε.....Κισκα μου που το θυμηθηκες αυτο το τελειο σαντουιτσακι?????

Ζαχα αυτο με την καταγωγη για ψαξ'το λιγο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια κι εγω θα σας αφησω για λιγο...Η πλατη μου με πεθαινει,παω να χαλαρωσω!!!Α!κ το απογευμα θα παω το μεγαλο μου μωρο οδοντιατρο οποτε τα λεμε το βραδακι!Σας φιλω!

Α!Κισκα χαλαρα με τις δουλιτσες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφίτσα δυο κουνιες με στρώμματα και μια αλλαξιέρα 700 ευρω; Ειναι παρα πολυ καλα!!! Εμεις με την εκπτωση ειχαμε δώσει σχεδον χιλια ευρω για μια κουνια, ενα στρώμμα και μια αλλαξιερα!!!

Εγω θέλω να φαω ενα σαντουιτς εβερεστ με μπιφτέκι, διπλό τυρι, πατάτες, μπεικον και κετσαπ!!!! Ένα πίτα πίτα χοιρινό και ενα κλαμπ σαντουιτς απο τα γκουντις!!! Καθως και εξτρα πατατες με κετσαπ και μια μεγάλη φαντα με ανθρακικο που δεν κανει!! Εδω και ενα διμηνο το ονειρευομαι πράγμα εξαιρετικα περίεργο μιας και εγω δεν τρωω φαγητα απο γκουντις ή εβερεστ!!! Πως μου εκατσε κατι τετοιο, αγνωστο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...