Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έφερα στον κόσμο ένα πανέμορφο κοριτσάκι αλλά ταλαιπωρείται


Recommended Posts

Η δική μου ιστορία δεν είναι χαρούμενη όπως των περισσοτέρων. Είχα ΠΗΤ 17/7 αλλά ήμουν σίγουρη από την αρχή ότι θα γεννήσω με καισαρική, έτσι έλεγε το ένστικτό μου. Από την αρχή της εγκυμοσύνης είχα αποφασίσει να γεννήσω στο Αλεξάνδρα μιας και είναι και ο αντρούλης μου γιατρός εκεί οπότε ψάξαμε και βρήκαμε έναν πολύ καλό γυναικολόγο. Η εγκυμοσύνη μου ήταν πάρα πολύ καλή γι’αυτό και πήρα και 24 κιλά… Στο τέλος υπέφερα όμως γιατί είχα φοβερό πρήξιμο στα χέρια και στα πόδια και το παιδί μου είχε κ τη στάση του Βούδα οπότε δε μπορούσα να αναπνεύσω κιόλας μέσα στο κατακαλόκαιρο. Στο τελευταίο ραντεβού στον γυναικολόγο 1/7 του είπα γιατρέ σε παρακαλώ πρέπει να γεννήσω γιατί θα πεθάνω δε μπορώ να αναπνεύσω, το μωρό ήταν ισχιακό και το μόνο που ένιωθα να κινείται τόσους μήνες ήταν το κεφάλι της τίποτα άλλο, το οποίο κεφάλι ήταν στριμωγμένο στο διάφραγμα μου. Ο γιατρός είχε μία ελπίδα ότι το μωρό θα γυρίσει και θα γεννήσω φυσιολογικά αλλά που… Τελικά αφού είδε ότι υποφέρω μου είπε έλα τη Δευτέρα 5/7 να γεννήσεις. Ξύπνησα τη Δευτέρα, ήρθαν και η μαμά μου και η πεθερά μου από τη Χίο, μίλησα με το γιατρό και μου είπε να μη φάω τίποτα μετά τις 9 το πρωί και στις 5 το απόγευμα να πάω στο νοσοκομείο. Πήγαμε στο νοσοκομείο όλοι μαζί, εγώ απίστευτα ψύχραιμη και όλοι απορούσαν, με ετοίμασαν και με πήγαν πάνω στην αίθουσα τοκετών. Ο άντρας μου μαζί εννοείται!!!Φανταστείτε ότι το μόνο που φοβόμουν ήταν ο καθετήρας και τους είπα να μου τον βάλουν μετά την επισκληρίδιο. Πέρασε η ώρα πήγαμε στο χειρουργείο με ετοίμασαν και προς μεγάλη έκπληξη όλων δε με έπιανε η επισκληρίδιος (είμαι και νευρόσπαστο!),τελικά μετά από αρκετή ώρα με έπιασε. Στις 21:00 ακούω ένα κλάμα, τρελάθηκα! Μου λέει ο άντρας μου να την η μπέμπα! Μου την έφεραν, τη φίλησα και μετά όση ώρα την κοιτούσε η παιδίατρος δεν ξεκολλούσα τα μάτια μου από πάνω της. Έκλαιγα! Είναι απίστευτο τελικά αυτό που νιώθεις και απερίγραπτο. Τελειώνοντας το χειρουργείο μόλις συνήλθα με πήγαν στο δωμάτιο, είχα απίστευτους πόνους όταν πέρασε η δράση της επισκληριδίου και όλο το βράδυ είχα τη μαμά μου στην τσίτα, ό,τι κι αν μου έβαζαν δε με έπιανε. Την επόμενη μέρα το πρωί έφεραν το μωρό της κοπέλας που ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο και γέννησε και εκείνη το ίδιο βράδυ, ρώτησα πότε θα φέρουν και το δικό μου και μου είπαν αργότερα, δεν έδωσα σημασία είπα οκ έτσι κι αλλιώς πονούσα πάρα πολύ και δε μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι όσο κι αν με παρακαλούσαν να σηκωθώ να περπατήσω. Αργότερα ήρθε ο άντρας μου και ξαφνικά όλοι εξαφανίστηκαν σταδιακά και έμεινα μόνη, μετά από λίγο ήρθε πάλι ο άντρας μου με ύφος και καλά ψύχραιμο(εγώ τον κατάλαβα από το ύφος βέβαια)να μου πει ότι το μωρό έχει κάποιο πρόβλημα. Αυτό ήταν από εκείνη τη στιγμή πέθανα, ήμουν σίγουρη ότι το μωρό πέθανε και μου έλεγαν όλοι ψέματα. Με τα πολλά για να με πείσει ο άντρας μου ότι το μωρό ζει μου είπε αν μπορείς σήκω να πάμε να τη δεις και εννοείται ότι σηκώθηκα σε χρόνο ρεκόρ με τον καθετήρα παραμάσχαλα και πήγα πάνω να την δω. Ακολούθησε μία σειρά εξετάσεων από οσφυονωτιαία παρακέντηση μέχρι αίμα στο Παστέρ για ότι νόσημα υπάρχει γιατί το μωρό ανέβασε πυρετό ξαφνικά τα ξημερώματα και ευχαριστώ τον Θεό που το μωρό το είχαν πάνω και είδαν εγκαίρως τον πυρετό. Όταν είδα το μωρό στη θερμοκοιτίδα με ορούς και σωληνάκια τρελάθηκα. Τη μέρα που έφυγα από το μαιευτήριο χωρίς μωρό δεν θέλω να τη σκέφτομαι… Ευτυχώς όλες οι εξετάσεις ήταν καλές και την πήρα σπίτι 1 εβδομάδα μετά τη γέννησή της. Βέβαια μέχρι τώρα τρέχουμε με διάφορα που συμβαίνουν δυστυχώς με αποκορύφωμα το τελευταίο(βρεφικοί σπασμοί)...Είμαστε για να λέμε την ιστορία μας και να φοβούνται να κάνουν παιδί όσοι δεν έχουν. Εύχομαι υγεία σε όλα τα μωράκια και τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει και να την δείτε όπως επιθυμείτε!

Εύχομαι όλα να είναι περαστικά και να δίνει ο Θεός δύναμη σε όλους τους γονείς

και τα παιδάκια που αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα..

Με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ'αρχήν να σου ζήσει το γλυκό σου το μωράκι.Απ'ότι έχω καταλάβει είναι από τώρα αγωνίστρια και δεν το βάζει κάτω.Αυτό θα πρέπει να σου δίνει δύναμη να συνεχίζετε μαζί.Στη φωτογραφία είναι μία γλύκα.Όλα θα πάνε καλά.Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου έγραψα και στο άλλο θέμα και τώρα διάβασα και αυτό και νιώθω θυμωμένη μαζί σου, αν και καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ αυτό που περνάς. Μου θυμίζεις εμένα αλλά δεν ωφελεί να σκέφτεσαι έτσι, δεν βοηθάει κανέναν σας τώρα που χρειάζεστε απόλυτη ηρεμία και κινήσεις στρατηγικής και όχι κλάματα και μεμψιμοιρίες.

Όταν γεννήθηκε η μικρή μας ήταν ένα καθόλα "φυσιολογικό" παιδί αφού να φανταστείς πως στην αρχή, όταν έκανε σπασμούς οι γιατροί έλεγαν πως είναι κολικοί και οι μέρες περνούσαν το ίδιο και οι μήνες, μέχρι που εκεί γύρω στους 6 μήνες διαγνώστηκε, ύστερα απο απίστευτη ταλαιπωρία πως πάσχει απο σύνδρομο west. Κλάψαμε, βρίσαμε, πονέσαμε, αμφισβητήσαμε, προσποιηθήκαμε και πάλι απο την αρχή, αλλά τίποτε. Ψάχναμε να βρούμε τι φταίει αλλά ούτε και εκεί πήραμε απαντήσεις...οι γονείς του παιδιού 1000 κομμάτια, γράψαμε σε ιατρικά σαιτ στο ιντερνετ πήραμε απαντήσεις ή δνε πήραμε απαντήσεις, ώσπου, οι γονείς της μικρής μας κυρίως αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους.

Αξονικές, μαγνητικές, εγκεφαλογραφήματα, ντεπακιν, σαμπριλ, υποτροπές...ιάσεις και ξανά υποτροπές. Θέλει τρέξιμο, θέλει ψάξιμο και απόλυτη ηρεμία. Θέλει πολλά....αλλά ούτε στιγμή μη μετανιώσεις για όλα αυτά. Ο δρόμος είναι μακρύς τόσο για εσάς όσο και για εμάς, αλλά να θυμάσαι πως ο Θεός σου έδωσε ένα ιδιαίτερο και χαρισματικό παιδί που το μόνο διαφορετικό που χρειάζεται απο εσάς είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΓΑΠΗ. Όλα τα άλλα θα γίνουν, η επιστήμη έχει προχωρήσει η αγάπη όμως δεν πουλιέται - χαρίζεται απλόχερα και μόνο οι άνθρωποι που πονάνε όπως εσύ και κάποιοι άλλοι γονείς μπορούν να τη δώσουν με το παραπάνω.

ότι θέλεις είμαι εδώ, όσο μπορώ να σε βοηθήσω...ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου ξαναγράφω και από εδώ γλυκιά μου...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τελειώσει σύντομα η ταλαιπωρία σας.

Στεναχωρήθηκα πολύ :(:(:( όλη την εγκυμοσύνη μας περάσαμε παρέα,χαθήκαμε και τώρα διαβασα αυτό,τι να πω, ο Θεός να βοηθήσει την μικρούλα σας!!Κουράγιο μανούλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγραψα το εσβησα....

καταρχην η μικρουλα σου να ειναι παντοτε γερη...καλη χρονια

τι τις ειχαν βρει εκτος τον πυρετο οταν γεννηθηκε?συτο δεν το καταλαβα....

εγω θα σου πω 2 συγγενικα μου ατομα παθαναν πυρετικους σπασμους μικροι...τωρα ειναι 24 κ 23 αντιστοιχα κ ειναι μια χαρα....τα υπολοιπα σε π.μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου να σας ζησει το κοριτσακι σας!!ευχομαι ολα αυτα που σας στεναχωρουν τωρα,να περασουν πολυ πολυ γρηγορα!!το μωρακι σας ειναι δυνατο,το εχει ηδη αποδειξει αυτο!!η πιστη,η προσευχη σας ,η αγπη κ η στοργη σας θα το κανουν ακομα δυνατοτερο!!!ευχομαι τα καλυτερα για σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα θα πανε καλα,με αγαπη και συμπαρασταση απο εσας :!: την φαση που περιγραφεις την εχω ζησει με συγγενικο μου προσωπο,με αλλο <<προβλημα ομως>>,χαρη στην αγαπη και στο πεισμα των γονιων εξελιχθηκε σε ενα χαρισματικο παιδι :!: η μικρη σου απεδειξε οτι ηταν δυνατη οταν ηλθε στο σπιτι,τωρα θα αποδειξετε εσεις οτι ειστε δυνατοι,για να την βγαλετε εξω στο φως :!:

Μς συγκινησε πολυ η ιστορια σου,και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε νιωθω κοπελα μου σε νιωθω

κι εμεις περασαμε γολγοθα με την γεννηση του μικρου μας

εμεινε ενα μηνα στην εντατικη και ακομη τρεχουμε με εξετασεις και γιατρους

κανε υπομονη,παρε δυναμη και κουραγιο και ολα θα πανε καλα

εσυ να εισαι βραχος διπλα στην μπεμπουλα σου και ολα θα φτιαξουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koπέλα μου να σας ζήσει το μωράκι σας!Να είναι καλότυχο κ γερό!

Αχ σαν την υγεία δεν έχει βρε μανούλες!

Κουράγιο κ όλα θα πάνε καλά,είναι μια δοκιμασία που για κάποιο λόγο πρέπει να την περάσετε!Είστε δυνατοί όμως κ θα τα καταφέρετε!Σας εύχομαι κ εγώ περαστικά σας!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσανθη το συνδρομο που λεει δεν ειναι πυρετικοι σπασμοι...

Κοπελα μου σου ευχομαι να εχεις δυναμη και κουραγιο για να μπορεις να δινεις την αγαπη που πρεπει στο κοριτσακι σου! Να ειναι γερο και καλοτυχο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...