Μετάβαση σε περιεχόμενο

ειναι ασχημο?????????....


katerina....!!!!

Recommended Posts

μα γιατι να την κοιτανε περιεργα???δεν την λενε και ευλαμπια ελεος!!!.....

ειναι ονομα παναγιτσας....και παρα πολυ συνιθησμενο εδω στη Ροδο....εχει 2 εκκλησακια και μια απο τις μεγαλυτερες!!!!

τελικα μαλλον δεν επρεπε να ανοιξω το θεμα :cry: .......ετσι κ αλλιως δεν μπορω να το αλλαξω και την αγαπαμε και εγω και ολοι μας οπως και να την λενε!!!!! ...και οποιος θα σκευτει να κοροιδεψει θα ειναι μαλλον κομπλεξικος.....οσες ξερω δεν της εχουν κοροιδεψει ποτε!!!....

καταρχην να σου ζησει το κοριτσακι σου!να την βγαλεις οπως εσυ θελεις κ να μην σε νοιαζει τι θα πουνε οι αλλοι!δηλαδη τι?Αυτοι που εχουν το''ψωνιο'' (κ ας με συγχωρησετε γι'αυτο) κ βγαζουν κατι αρχαια περιεργα ονοματα στα παιδακια τους?δεν σκεφτονται πως θα τα κοροιδευουν?επειδη σε αυτους αρεσει?Στο κατω κατω είναι κ όνομα χριστιανικο!κανεις δεν θα το κοροιδεψει θα το δεις...κι αν εχουμε δηλαδη περιεργο επιθετο τι?να το αλλαξουμε κι αυτο?Αυτα ειναι χαζομάρες!να μην στεναχωριεσαι κι αφου συμφωνει κ ο αντρουλης σου να το πειτε οπως αποφασισατε.Σε κανεναν δεν πέφτει λόγος!οκ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα σας!!!!.....σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!!! απλα εγω δυστηχως οταν μου πουνε κατι αρνητικο το σκεφτομαι συνεχεια! και επηδει δεν ηταν και τοσο συνιθισμενο ονομα οταν μου ειπαν 1-2 οτι δεν ειναι ωραιο στεναχωρηθηκα και το σκεφτομουνα! (στο 90% που ρωτησα τους αρεσε) μετα ομως το πηρα αποφαση :) και το ωραιο ειναι οτι οταν μου ειπανε 1-2 οτι θα την κοροιδευανε νευριαζα κιολας!!! :evil: οταν εμεινα εγκυος ειπαμε με τον αντρα μου οτι θα το βγαζαμε γιατι του αρεσε πααααρα πολυ και γιατι βεβεα ετσι λενε την μαμα μου!! ....και εμεις ειπαμε οτι θα την βγαζαμε ετσι δεν το ειπε εκεινη....

Προχθες που πηγαμε σε εναν παιδικο σταθμο να δουμε τι γινετε μας ρωτησε πως την λενε....της ειπα Κικη...μου λεει απο που βγαινει? της λεω απο το Καθολικη....και μου λεει και την λες Κικη??? ενθουσιαστηκε με το καθολικη...ασε που ειδα ΤΑ απιστευτα ονοματα στα ντουλαπακια με τα παιδακια και λεω το δικο μου ειναι μια χαρα σε σχεση με αυτα που ειδα!!!

Αχχ σας ευχαριστω και παλι :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας. θα ηθελα να πω κατι. Τα αρχαια ελληνικα ονοματα δεν δινονται απο "ψωνιο" οπως αναφερθηκε. Τουλαχιστον δεν θα επρεπε να γινεται ετσι. Κι εμενα το δευτερο ονομα μου ειναι αρχαιοελληνικο γιατι το διαλεξα να ειναι. Ειναι πολυ ευχαριστο που ξεφευγουμε απο τα καθιερωμενα κοινα ονοματα και επιλεγουμε ιδιαιτερα, ξεχωριστα ονοματα που ειχαν οι προγονοι μας και χαθηκαν στο περασμα του χρονου σκοπιμως. Φανταζομαι πως κανεις γονιος δεν θελει να κοροιδευουν το παιδακι του στο σχολειο, προκειμενου να ικανοποιησει τη δικη του ματαιοδοξια επιλεγοντας ενα ονομα που μπορει να γινει στοχος. Κι εμεις περιμενουμε το παιδακι μας και αποκλειουμε ονοματα που μπορει ενδεχομενως να δημιουργησουν προβλημα στο παιδι. Επειδη το εχω ζησει οταν ημουν μικρη, ειναι κατι που δεν θελω για το κοριτσακι μου. Οπως και να εχει να χαιρεστε τα αστερακια σας που ειναι ο,τι πιο πολυτιμο υπαρχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας!!!!.....σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!!! απλα εγω δυστηχως οταν μου πουνε κατι αρνητικο το σκεφτομαι συνεχεια! και επηδει δεν ηταν και τοσο συνιθισμενο ονομα οταν μου ειπαν 1-2 οτι δεν ειναι ωραιο στεναχωρηθηκα και το σκεφτομουνα! (στο 90% που ρωτησα τους αρεσε) μετα ομως το πηρα αποφαση :) και το ωραιο ειναι οτι οταν μου ειπανε 1-2 οτι θα την κοροιδευανε νευριαζα κιολας!!! :evil: οταν εμεινα εγκυος ειπαμε με τον αντρα μου οτι θα το βγαζαμε γιατι του αρεσε πααααρα πολυ και γιατι βεβεα ετσι λενε την μαμα μου!! ....και εμεις ειπαμε οτι θα την βγαζαμε ετσι δεν το ειπε εκεινη....

Προχθες που πηγαμε σε εναν παιδικο σταθμο να δουμε τι γινετε μας ρωτησε πως την λενε....της ειπα Κικη...μου λεει απο που βγαινει? της λεω απο το Καθολικη....και μου λεει και την λες Κικη??? ενθουσιαστηκε με το καθολικη...ασε που ειδα ΤΑ απιστευτα ονοματα στα ντουλαπακια με τα παιδακια και λεω το δικο μου ειναι μια χαρα σε σχεση με αυτα που ειδα!!!

Αχχ σας ευχαριστω και παλι :D:D:D

να μην την φωναζεις κικη!γιατι να το χαλάσεις!!!αμα σας αρεσει εσας ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει λόγο!να μην το σκεφτεσαι αλλο κ φυσικα να μην στεναχωριεσαι!

οσο γι'αυτο που ειπα συγχωρήστε με αλλα γνωριζω αρκετους που εχουν δωσει απο ψωνιο αρχαια ονοματα κ γι'αυτο κ το αναφερω.φυσικα κ δεν λεω οτι πάντα συμβαινει αυτο αλλα ότι συμβαίνει και αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας. θα ηθελα να πω κατι. Τα αρχαια ελληνικα ονοματα δεν δινονται απο "ψωνιο" οπως αναφερθηκε. Τουλαχιστον δεν θα επρεπε να γινεται ετσι. Κι εμενα το δευτερο ονομα μου ειναι αρχαιοελληνικο γιατι το διαλεξα να ειναι. Ειναι πολυ ευχαριστο που ξεφευγουμε απο τα καθιερωμενα κοινα ονοματα και επιλεγουμε ιδιαιτερα, ξεχωριστα ονοματα που ειχαν οι προγονοι μας και χαθηκαν στο περασμα του χρονου σκοπιμως. Φανταζομαι πως κανεις γονιος δεν θελει να κοροιδευουν το παιδακι του στο σχολειο, προκειμενου να ικανοποιησει τη δικη του ματαιοδοξια επιλεγοντας ενα ονομα που μπορει να γινει στοχος. Κι εμεις περιμενουμε το παιδακι μας και αποκλειουμε ονοματα που μπορει ενδεχομενως να δημιουργησουν προβλημα στο παιδι. Επειδη το εχω ζησει οταν ημουν μικρη, ειναι κατι που δεν θελω για το κοριτσακι μου. Οπως και να εχει να χαιρεστε τα αστερακια σας που ειναι ο,τι πιο πολυτιμο υπαρχει.

Ηλιοδωρα το Ηλιοδωρα κοροιδευαν οταν ησουν μικρη? γιατι δεν βλεπω κατι που μπορεις να κοροιδεψεις.....

Και εσυ δηλαδι αν σου συστηνοταν η κορη μου ως Καθολικη τι ακριβως θα κοροιδευες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα. Το ονομα που μου εδωσαν οι γονεις μου οταν με βαφτισαν ηταν Πελαγια, καθαρα απο ενα ονειρο που ειχε η μαμα μου. Εμενα το ονομα μου με δυσκολεψε, αυτη ειναι η αληθεια. Καποια παιδια στο σχολειο παραφραζαν το ονομα και περιγελουσαν. Τοτε δεν μπορουσα να αντιδρασω, ημουν μικρη. Αργοτερα το εκανα υποκοριστικο αλλα σε χαρτια, σε ολα υπαρχει. Τωρα βεβαια δεν με ενοχλει καθολου, το χρησιμοποιω. Ο αντρας μου διαλεξε και το Ηλιοδωρα για μενα οταν με γνωρισε γιατι ηθελα να εχω και ενα αμιγως αρχαιοελληνικο.

Τωρα, στο δευτερο που ρωτας ειναι δεδομενη η απαντηση μου. Ειμαι ωριμος ανθρωπος και δεν θα κοροιδεψω καποιον για το ονομα του. Τα μικρα παιδια συνηθως το κανουν. Στο σχολειο αν ειναι θα υπαρξει προβλημα οχι στη μετεπειτα ζωη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχουν άσχημα ονόματα- παρα ασχημοι συνειρμοι που προκαλουν στου καθενος τα αυτια για δικους του λόγους.

Οπότε- κακώς ρωτας την γνωμη μας για το ονομα που επέλεξες για την κορουλα σου Κατερίνα.

Εγω είμαι της γνωμης οτι κ το Ευλαμπία ακόμη- κ το Χάιδω κ το Μαλάμω που ανεφερε η ΜΑρία προηγουμένως ειανι ωραιότατα- απλά συνηθίσαμε να τα κοροιδεύουμε κ να ηχουν στα αυτια μας 'κάπως' γιατι πολυ απλά ετσι μας είπαν κάποιοι κάποτε...

Το Καθολική ειναι πολυ όμορφο κ έτσι να την ονομάσεις. Το αν θα θες να την φωναζεις αλλιως στην συνεχεια απο αγάπη αυτο ειναι άλλο. αν σου βγει το Κική σου βγηκε.Αν σου ερθει το Αλίκη- τελείωσε!

τι σκας?

και θα συμφωνησω με την φίλη που είπε οτι τα παιδια μαθαινουν να κοροιδευουν αλλα παιδακια στο σχολειο επειδη ετσι κανουν οι γονεις στο σπίτι τους ασυναισθητα ή και επίτηδες..

Το να κοροιδευει ενα παιδακι καποιο αλλο για το ονομα του- ειναι το ιδιο με το να το κορόιδευε γιατι θα το θεωρουσε ασχημο- χοντρο΄- αργό- ή οτιδήποτε άλλο..

Να την χαίρεσαι κοπέλα μου-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως η κακως εμεις παιρνουμε την αποφαση για το ονομα του παιδιου, εκεινο δε μπορει να εχει γνωμη, οποταν το ονομα πρεπει να αρεσει πρωτιστως σε εσενα που θα του το δωσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχουν άσχημα ονόματα- παρα ασχημοι συνειρμοι που προκαλουν στου καθενος τα αυτια για δικους του λόγους.

Οπότε- κακώς ρωτας την γνωμη μας για το ονομα που επέλεξες για την κορουλα σου Κατερίνα.

Εγω είμαι της γνωμης οτι κ το Ευλαμπία ακόμη- κ το Χάιδω κ το Μαλάμω που ανεφερε η ΜΑρία προηγουμένως ειανι ωραιότατα- απλά συνηθίσαμε να τα κοροιδεύουμε κ να ηχουν στα αυτια μας 'κάπως' γιατι πολυ απλά ετσι μας είπαν κάποιοι κάποτε...

Το Καθολική ειναι πολυ όμορφο κ έτσι να την ονομάσεις. Το αν θα θες να την φωναζεις αλλιως στην συνεχεια απο αγάπη αυτο ειναι άλλο. αν σου βγει το Κική σου βγηκε.Αν σου ερθει το Αλίκη- τελείωσε!

τι σκας?

και θα συμφωνησω με την φίλη που είπε οτι τα παιδια μαθαινουν να κοροιδευουν αλλα παιδακια στο σχολειο επειδη ετσι κανουν οι γονεις στο σπίτι τους ασυναισθητα ή και επίτηδες..

Το να κοροιδευει ενα παιδακι καποιο αλλο για το ονομα του- ειναι το ιδιο με το να το κορόιδευε γιατι θα το θεωρουσε ασχημο- χοντρο΄- αργό- ή οτιδήποτε άλλο..

Να την χαίρεσαι κοπέλα μου-

koukida μου εχεις απολυτο δικιο!!! και εγω εκανα τις ιδιες σκεψεις....και μετανιωσα που ανοιξα το θεμα για δυστηχως επηρεαζομαι απο αρνητικα σχολεια....συμφωνω απολυτα στο οτι η "κοροιδια" ξεκιναει απο το σπιτι γιατι τα παιδακια εμεις τα μαθαινουμε τι να κοροιδευουν και γιατι...αυτα δεν ξερουν!! οσες ξερω με το ονομα καθολικη δεν τις κοροιδεψε ποτε κανεις! ολοι μου λενε οτι ειναι ξεχωριστο, σπανιο και ομορφο ονοματακι!!!!

σε ευχαριστω κ παλι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ , κατερινα σταματα να σκεφτεσαι και να ξανασκεφτεσαι .. εχεις ενα τοσο ομορφο κοριτσακι που θα εχει και ενα ξεχωριστο όνομα της Παναγιας μας και πρεπει να εισαι περηφανη γιαυτο .. το να την φωναζεις "καθολικη " ειναι και θεμα συνηθειας , τι θελω να πω , τα παιδια μου εχουν συνιθησμενα ονοματα και ομως μου πηρε καιρο να τα φωναξω με το ονομα τους οταν ειχα συνιθησει να τα φωναζω μπεμπη και μπεμπα αλλα τελικα τα κρατησα τα ονοματα ολοκληρα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...